Gedachte der bezitsvorming leeft onder ons volk Hl 6 /7f 7 M S 3 10 f^l II fjl iz 13 W M j 5 Nieuwe pachtnormen vandaag in werking Veestapel niet immuun voor nieuw virus Spectaculaire demonstratie over werking televisie fids! Tweede Kamer-opvoering van studenten NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 2 APRIL 1960 I flm WOENSDAG WD0NDERDAC»nB VRIJDAG ZATERDAG NDA<rj"^^ MAANDAG D/NSDAG WOENSDAG DONDERDAG M APRIL F g APRIL f APRIL ^kj APRIL APRIL% APRIL APRIL ARRIl APRIL C ROESELA AN TERREIN BOUW EN TRANSPORT UITRUSTINGEN VOOR INDUSTRIE EN OPENBARE DIENSTEN DINSDAG APRIL Het bewijs is al geleverd Drs. Hazenbosch achter plannen van regering (Van onze soc.-econ. redactie) TIET IS BESLIST niet waar, dat ei in ons land door de kleine man niet gespaard wordt. Van de 11% miljoen Nederlanders hebben er ruim 10 miljoen een spaarbankboekje. Laat van dit aantal de helft regelmatig sparen, dan zijn er toch nog altijd vijf miljoen Nederlanders, die zelf wat aan bezitsvorming doen. En dat zijn allemaal kleine mensen. De gro ten gaan met hun geld niet naar de spaarbank Dit is een van de argumenten, die drs. C. P. Hazenbosch, Kn'V., m artikel in Evan gelie en Maat schappij. het kaderblad van het verbond, aanvoert om te bewijzen dat in Nederland de bezitsvorming niet alleen een hoogst actuele dien al verder zijn dan menigeen denkt Op 1 januari 1960 was het totaal spaar tegoed bij de spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, dus afgezien van de Rijkspostspaarbank en de Boerenleenbanken, meer dan 2% miljard. Op 1 januari 1953 was dit te goed nog slechts 1,3 miljard. In zeven jaar tijds is dit bedrag dus bijna ver dubbeld. Hieruit blijkt, dat de werknemers voor een belangrijk deel de verbeteringen in hun reële loon de afgelopen jaren heb ben aangewend voor het vormen van spaartegoeden. De loonontwikkeling heeft de werknemers hiertoe in staat gesteld, maar bovendien was en is bij ons volk dus de bereidheid tot bezits vorming aanwezig. Drs. Hazenbosöh merkt hierbij op, dat de belangstelling van ons volk zich niet beperkt tot televisietoestellen en brom fietsen. Uit het voorgaande concludeert hij, dat het verbeteren van de inko menspositie van brede lagen van ons volk als een belangrijk instrument moet wonden gezien voor de bezitsvormings- poldtfiek. Achter loonpolitiek In dit kader past naar de mening van de heer Hazenbosch ook de huidige ge differentieerde loonpolitiek. Met deze politiek hoopt het CjN.V. te bereiken, dat de werknemers sneller en beter deel zullen krijgen aan de economische ontwikkeling van hun bedrijfstak en on derneming en bovendien komt deze loon politiek tegemoet aan een grotere sta biliteit van de geldswaarde. Daarbij be staat het streven de verantwoordelijk heid voor de gedifferentieerde loonvor ming steeds meer te verleggen van de overheid naar het georganiseerde be drijfsleven. Gelijktijdig houdt dit in, dat ook de verantwoordelijkheid van het be drijfsleven voor de bezitsvorming groter Drs. Hazenbosch zou de werknemers bonden willen oproepen by het bedryfs- takgewijze overleg over de lonen en an dere arbeidsvoorwaarden hun aandacht iets minder eenzijdig te concentreren op lonen en arbeidsverkorting aandacht te schenken aan het tot stand brengen van winstdelingsrcgelingen ei gepremieerde spaarregelingen. Laatst genoemde regelingen zouden nog aan zienlijk moeten worden uitgebreid. Hier mee zijn immers per onderneming geen te grote bedragen gemoeid, terwyi een spaarpremie van bijv. 20 pet- op de ge spaarde bedragen een bijzonder aantrek kelijk rendement geeft. Er bestaan nog slechts 320 onderne mingsspaarregelingen. die voor ruim 300.000 werknemers de gelegenheid ope nen duurzaam bezit te vormen. De rege lingen beperken zich nog te veel tot de grote ondernemingen. Voor 11 pet van de loontrekkenden bestaat een gepremieerde spaarregeling, maar 84 pet van de men sen, die onder een dergelijke spaarrege- lihg vallen, werken In ondernemingen met 1000 of meer man personeel. Vooral bij de kleinere en middelgrote onderne mingen zal de gepremieerde spaarregeling ingang moeten vinden. Hier ligt voor de bonden nog een mooi werkterrein, zo meent de heer Hazenbosch, Ook de overheid Hoewel dc verantwoordelijkheid het welslagen der bezitsvorming In de eerste plaats moet worden gelegen hij dc belanghebbenden en het bedrijfsleven, heeft ook de overheid hier een taak. Het program, dat het huidige kablncl op dit punt heeft ontwikkeld, heeft de sympathie van het C.N.V. De politieke structuur van het huidige kabinet Is v< het vooruitbrengen van dc zaak der bezits vorming gunstiger dan die, van het voor gaande kabinet, aldus drs. Hazenbosch. Tot stand is reeds gekomen de Jeugd- spaarwet. die voor de jonge mensen de mogelijkheid opent te sparen met een premie van 10 pet., door de overheid te betalen. Bovendien gaf de overheid als werkgeefster het goede voorbeeld door met ingang van 1 maart jl- een gepre mieerde spaarregeling voor haar dienaren in het leven te roepen Bij de overheid zijn op het ogenblik nog in voorbereiding: Enige faciliteiten met betrekking tot de belastingen en dc sociale verzeke ringspremies voor werkgeversbijdra gen in werknemersspaarfondsen. Een gepremieerde spaarregeling voor het gehele volk met een belastingvrije premie van 20 over maximaal f 400 per jaar. Vrijstelling van vennootschapsbelas - ting, registratierecht en zegelrecht van bijzondere beleggingsmaatschappijen voor overwegend kleine spaarders. Vrijstelling van zegelrecht voor obli gaties van kleine coupures. Vooral van de onder punt 2 genoemde gepremieerde spaarregeling mogen naar de mening van drs. Hazenbosch goede resultaten worden verwacht. Persoonlijk hoopt hU van harte, dat de regering het nu niet al te lang bij goede voornemens zal laten, maar met voort varendheid aan het tot standkomen ervan Gezien de jarenlange voorbereiding van de Jeugdspaarwet en de ambtenaren- spaarregeling, is hij tot z|jn spijt op dit punt niet erg gerust. De heer Hazenbosch spreekt echter de ens uit, dat staatssecretaris Schmelzer *ijn pessimisme op dit punt zal beschamen. Ik zal maar zelden zo verheugd zijn, indien de regering mij door daden in het ongelijk stelde", aldus deze C.N.V.- secretaris. De primeipiële karnt vam dc zaaik vam de bezitsvorming -nog even belichtend, stelt de heer Hazenbosch, dat het er niet om gaat, de hemel een stukje dichter naar de aainde te kunnen halen, maar wel hoopt hij, dat hierdoor een stukje vam de hel uit het mensenleven kam worden terug gedrongen. Uiit -de samenleving moet verwijderd worden alles, wat de klassenstrijd voedt, wat de vrijheid en verantwoordelijkheid vam de vrije mens frustreert en wat de bobstamdkorwimg vam een harmonieuze sa menleving verhindert. Met dankbaarheid mag worden gecon stateerd dat in onze eeuw, het reële loon der werknemers al aanzienlijk is ver beterd, de sociale verzekering goede vor deringen heeft' gemaakt en dat de al gemeen-maatschappelijke positie var werknemer hemelsbreed verschilt me vam een oeuw of zelfs maar een halve eeuw geleden. op zijn zachtst gezegd, een zeer terughoudende positie ten opzichte vam de bezitsvorming door brede lagen vam ons volk inneemt, acht de heer Hazen bosch in het lioht vam de socialistuscbe maatschappij-idealen begrijpelijk. Deze idealen zijn veel meer op colteotdeve dan op persoonlijke beemtevorming gericht. Het socialistisch Tweede Kamerlid, dra. J. den Uyl heeft dut op 22 december bU de behandeling van de bezitsvonmingsuota >g eens duidelijk gezegd. Hij stelde: ..Daarom behoort bezit in de persoon lijke sfeer uiteindelijk ook begrensd te zijn, terwijl de eigendom van het na tionale vermogen overwegend dient te berusten bij maatschappelijke institu ten, voorop de gemdtituitiianallaseerde on dernemingen en daarnaast pensioen- en vanzekerimgsfomdseni, het gezamenlijk be am da werknemers en de rrvenhead als bezitster". De socialistische maatschappü-idealen zijn de onze niet, zo schrijft drs. Hazen bosch. „Wij erkennen de betekenis van het gezamenlijk bezit der werknemers In de sociale verzekeringsfondsen, maar wfj menen, dat daarenboven ook persooniyk bezit voor de werknemers, en niet voor hen alleen, nastrevenswaard is. Het spreekt dan ook vanzelf, dat wU de bezltsvormingsplannen van de regering meer instemming tegemoet tre den dan de heer Den Uyl en zUn vrien den" aldns drs. C. P. Hazenbosch, secre taris van het C.N.V. nieuwe stap te maken ln van een bescheiden eigen n nienwe balk betekenen ln er de klassentegenstellingen Thans een de richting bezit zou ee „Een nieuwe stap dus en niet minder. Dat is de juiste bete kenis van de bezitsvormingspolitiek. En die betekenis is groot ons voor in te spannen. Een betere maatschappy wordt by stukjes en beet jes en met heel veel geduld gebouwd. Wie voor dat werk te fijn gebouwd Is. doet beter zich in de armen der uto pisten te storten, aldus drs. Hazenbosch. Dart men van socialistische zijde tot ot DN in het Staatsblad gepubliceerd koninklijk besluit bevat regelen ten aanzien van de hoogst toelaatbare pacht prijs. Bij de vaststelling van de nieuwe pachtnormen zijn ook enkele correcties aangebracht ter oplossing van dc moei lijkheden, welke ln de praktijk zijn ge bleken. Een tweede koninklijk besluit re gelt de hoogst toelaatbare koopprijs van agrarische gronden. De huurverhoging per 1 april van woningen in de niet agra rische sector leidt er voorts toe, dat ook de hoogst toelaatbare pachtprijs voor de tot een boerderij behorende woning of voor een woongedeelte van een boerderij wordt herzien. Alles gaat vandaag in. In de nieuwe regeling wordt voor de Grondkamers de mogelijkheid geopend van de hoogst toelaatbare pachtprijzen onder goedkeuring van de minister van landbouw af te wijken, zowel naar bo ven als naar beneden. Bij de bestaande regeling was deze bevoegdheid eenzijdig beperkt. De Grondkamer kon alleen de gestelde hoogst toelaatbare pachtprijzen verlagen en dientengevolge niet voldoen de rekening houden met de bijzondere omstandigheden in haar gebied. Normen De hoogst toelaatbare pachtpryzeu voor de boerenwoningen in de doelma- ttgheidsklassen „zeer goed" en „goed" zyn 20 pet. verhoogd. De woningen in de doelmatigheidsklasse „slecht" ko- overecn met die in de niet-agra- rische sector, waarvoor geen huurver hoging wordt toegestaan. Voor deze boerenwoningen geldt derhalve geen ho gere pachtprüs. De doelmatigheidsklas- „gemiddeld" en „matig" zyn aan het prijspeil van de naastliggende klas- aangepast. Treinverkeer hersteld Ruim honderd man van de technische diensten van de Nederlandse Spoorwegen hebben vannacht onder hoogspanning ge werkt om de ravage op te ruimen op de spoorlijn bij Harmeien. Het spoorver keer tussen Woerden en Utrecht v.v. is gisteren de gehele dag onmogelijk ge weest, omdat een zandtrein en een goe derentrein. die met elkaar in botsing kwamen, de rails versperden. Vanmor gen vroeg werd het treinverkeer her steld. Voor het herstel van de bovenleiding is een tijdelijke voorziening getroffen. De hoogst toelaatbare pachtprijzen voor de zeekleigronden met akkerbouw en ge mengd bedrijf zijn niet gewijzigd. Voor de kleiweidegronden zijn deze prijzen met f 20 per ha verhoogd. Hiermede wordt een betere verhouding tussen de netto-pachtwaarde van kleiweide- en die van kleiakkerbouwgronden bevorderd. De beperkte ruimte in de rentabiliteit der veenweidebedrijven laat een verhoging van de maxima voor de grond met f 10 per ha toe. Bij de rivierkleigronden bestaat een groot verschil in kwaliteit. De grote spreiding in grondkwalitelt is thans in de tabel van maxima tot uitdrukking ge bracht. Dit resulteert voornamelijk in een verhoging van f 20 per ha in de eerste kwaliteitsklasse en van f 10 per ha in de tweede kwaliteitsklasse der stroom- en kom kleigronden. Voor de bedrijven op de zandgronden kan op grond van de rentabiliteit de con clusie worden getrokken, dat de totale pachtsom voor grond en gebouwen mag worden verhoogd. Het niveau de kosten van de bedrijfsgebouwen tigt een verlaging van de hoogst toe laatbare pachtprijzen met f 10 tot f 15. De maxima voor de grond zijn met f 10 tot f 20 verhoogd, zodat de totale uacht- som gelijk blijft. De rentabiliteit der veenkoloniale be drijven laat bij gelijkblijvende maxima voor de gebouwen voor de dalgronden, waarvan de netto-pachtwaarde vrij laag is, een verhoging van de maxima met f 10 per ha to» Aangezien voor de veeteelt- en gemeng de bedrijven de gebouwenkosten blijken te verschillen, naar gelang zij al dan niet op overwegend zandgrond worden uitge oefend, zijn deze bedrijven thans in twe categorieën onderverdeeld. Voor de gi bouwen die deel uitmaken van bedrijve op overwegend zand. zijn maxima vas gesteld die gemiddeld f 10 lager liggen dan de thans geldende, terwijl de ande: categorie op andere dan zandgrond gemiddeld ceen wijziging ondergaat. De gebouwennormen voor de akkerbouwbe drijven blijven gelijk. Bij de tuinbouwgronden is een catepo- rie fruitleeltgronden opgenomen. De ma xima voor tuingrond van de laagste kwa liteitsklasse is geschrapt. Voor dez» gronden gelden de bedragen voor bouw en grasland vermeerderd met f 50. Boomgaarden Voor de boomgaarden Is een nie stelsel van waardering ontworpen. De aan de hand van de maxima v fruitteeltgrond gevonden hoogst i laatbare pachtprijs wordt met een drag voor de boomopstand verhoogd I zij de pachter deze heeft aangelegd opgekweekt. Voor een zeer goede door de verpachter aangelegde en opgekweekte boomopstand in volle produktie mag f 1000 worden berekend, voor de overige boomopstanden een naar evenredigheid lager bedrag. Het staat partijen vrij het geboomte een glijdende pacht- schaal overeen te komen, mits hierbij de grens van f 1000 niet wordt overschreden. Ook voor de grond behoeft de pacht prijs niet telkenjare dezelfde te zijn, doch jor de gehele duur van een ove komst bedongen pacht, welke aan de ge stelde regelen voldoet mag in ongelijke delen opeisbaar worden gesteld. Woningen Onbekende vorm van mond- en klauwzeer "[Vaar aanleiding van de waarschuwing ■L die de Europese commissie voor de mond- en klauwzeerbestrydlng van de F.A.O. onlangs heeft laten horen voor het gevaar dat de Europese veestapels dreigt door het optreden in het nabye oosten van een uitheems mond- en klauwzeertype, heeft de directeur van de veeartsenykundige dienst, de heer J. M. van den Born, enige nadere mededelin gen gedaan. Deze nieuwe vorm van mond- en klauwzeer, aldus de heer Van den Born, komt uit Afrika en uit Azië. De ver schijnselen zijn in grote lijnen gelijk aan die bij de oudere bekende vormen. Men kan geen verschil zien, alleen de oor zaak is een geheel ander virus. Vanuit Afrika nadert ons het zgn. South African type en vanuit Azië het zgn. Azië 1 type. De Nederlandse veestapel is ingeent tegen drie in West-Europa inheemse typen van mond- en klauwzeer. Deze en ting geeft een goede immuniteit tegen VOOR WIE ALLES wil weten over de werking van het Nederlandse televisienet inclusief het tot stand komen van reportage- en Eurovisie uitzendingen staat er in het post- museum aan de Zeestraat te Den Haag een nieuw automatisch demon stratiepaneel plus de miniatuur zendmast. De directeur-generaal van de PTT, prof. ir. G JL Bast, heeft de installatie, aan de vervaardiging waarvan concer- vator W. L. Schel een belangrijk aandeel heeft gehad, officieel in gebruik gesteld door een stuiver in de automaat te werpen. Lichtjes floepten aan en uit de luid spreker klonk de stem van de explica teur, die met behulp van een verlichte landkaart uitlegde, hoe beeld en geluid via de in vrijwel alle delen van het land opgestelde torens (met elkaar verbonden door straalverbindingen) worden ver- Laat Uw fiets steeds paraat staan! Algemene vergadering Centraal Bureau Administratief slaveilen: ongunstige invloed TN DE GISTEREN te Rotterdam gehouden algemene vergadering van het -L Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen is besloten ook voor het jaar 1 april 19601 april 1961 van de via veilingen verkochte produkten een half procent van de bruto-opbrengst te heffen ten behoeve van het afzetfonds. Een groot deel van de middelen uit dit fonds wordt besteed voor reclamedoeleinden. Ook de deelneming van de groente- en fruitsector aan de Floriade is er uit bekostigd. Verder worden uit het afzetfonds doch terinstellingen van het Centraal Bureau bekostigd, die zich onder meer bezig houden met het volgen van de handelspolitieke ontwikkeling in Europa, speciaal in de E.E.G., en met het onderzoek naar de factoren, die de concurrentiepositie van de Nederlandse tuinbouw bepalen. De vervaardiging van de gecompli ceerde apparatuur heeft veel hoofdbre kens en materiaal gekost. Wat dit laatste betreft; er zijn onder meer 731 lampjes, 137 relais en drie-en- ;n-halve kilometer draad in verwerkt! In zijn toespraak wees prof. ir. Bast op hert grote belang van straalverbindingen, niet alleen voor de televisie, maar ook de telefonie, s men weet dat het bestaande kabel- over zes jaar verdubbeld zal moeten om het aantal aanvragen te kun- verwerken, zal duidelijk zijn dat ge zocht wordt naar een andere manier verbindingen tot stand te brengen. Sedert kort is de PTT begonnen de televisietorens te gebruiken voor het in terlokale telefoonverkeer. Duizend tele foongesprekken zullen op deze manier tegeiyk kunnen worden gevoerd. Naast de bestaande televisietorens zal 5n aantal nieuwe torens worden ge bouwd. om verbindingen met alle delen het land te kunnen onderhouden. Dit wil niet zeggen, aldus spreker, dat de ondergrondse kabels op den duur zullen verdwijnen. Beide systemen zullen den toegepast en worden verbeterd. De bijeenkomst, die werd bijgewoond door talrijke gasten, werd geopend door de directeur van het postmuseum, cbr. L. J. Weber. KNVB dupe van 1 april-grap Een 1-aprilgrap van een van de Ned omroepverenigingen die suggereerde dat er mogelijk toch nog een directe t.v.-reportage zou komen van de voet balwedstrijd Nederland—Bulgarije op zondag 3 april in het Olympisch Sta dion in Amsterdam, heeft de KNVB in grote moeilijkheden gebracht. N-iet alleen werd de telefooncentrale van het bondsbureau in Den Haag uren lang overbelast, zelfs waren er al men sen die de KNVB ervan in kennis stel den, dat zij van hun toegangsbewijs voor deze interland geen gebruik zou den maken. Ze verzochten de bond di plaatsbewijzen terug te nemen NOORDWtJKERHOVT Zondagsdienst Dokter Van der Lugt, Hoogduinweg 21 De Zilk, tel. 025205707, heeft morgen de medische dienst. Kerkdiensten Hervormde Gemeente: 10 uur ds. Smits, uur ds. Kalf van Bennebroek. Er werd besloten ook voor het seizoen gemaakt 1960—1961 op de gebruikelijke wijze mi nimumprijzen, vergoedingsprijzen en heffingen vast te stellen. Dit is vooral van belang voor die produkten, waar voor zwakke tot zeer zwakke fondsen bestaan. Vooral in de bewaarkoolsector is dit te bemerken. Door een statutenwijziging werd het mogelijk gemaakt het dagelijks bestuur uit te breiden van zes tot zeven leden. Het zevende lid zal een vertegenwoordi ger van de zuidelijke tuinbouw moeten zijn (Branbant en Limburg). Voor het administratief veilen van sla zal geen toestemming meer worden ge geven. omdat de prijsvorming van sla op de veilingen hierdoor ongunstig wordt beïnvloed. Een uitzondering werd echter VOORHOUT Gemeente gaat eindelijk schuurtjes houwen De bewoners van het gemeentelijk wo ningbedrijf in het Boerhaavecomplex kunnen, na een actie van meer dan twee jaar, gerust zijn: de gemeente heeft be sloten 38 huizen te voorzien van een stenen schuur. Het raadslid (thans wet houder) A. de Groot, heeft zich wel bU- zonder voor deze zaak ingespannen. Bin nen enkele dagen zal op het gemeente huis een openbare aanbesteding worden gehouden van 22 enkele en 8 dubbele schuren. Na de gunning kan direct wor den begonnen. Hoe men spaarde Aan het kantoor van de P.T.T. is in maart op spaarboekjes f 13.520,77 ingelegd en f 8223,50 terugbetaald. veilingen, die buiten de centra van slateelt zijn gelegen en die naar het oordeel van het dagelijks be- stuur een geringe aanvoer van sis hebben. Dr. in G. de Bakker hield aan het slort van de vergadering een toespraak, in hij o.m. zei, dat tuinders en directie samen werken aan hetzelfde doel; de vooruitgang van de tuinbouw. De balans van het centraal bureau over 1959 sluit met een voordelig saldo van 340.121. Op de begroting i960 word» een voordelig saldo van 155.000 ge raamd. De contributie werd vastgesteld op o.l procent van de omzet van het afgelopen jaar. Het totale saldo va minimumprUzenfondsen over 1959 be draagt ƒ33.017.634) (V.J. 29 740.947). VOORSCHOTEN Rode Kruis Woensdagavond 8 uur wordt in het Gezondheidscentrum een algemene le denvergadering gehouden van de afde ling Voorschoten van het Rode Kruis. De provinciale functionaris van het hoofdbestuur, mejuffrouw M. E. van Dijk, zal een en ander vertellen over het het jeugd Rode Kruis JDe actie onder de jeugd wil hen doordringen van de Rode Kruisgedachte van menselijkheid er naastenliefde. Besturenbond Maandag wordt in de zaal van de Ge- ref. kerk een voorlichtingsavond gege ven onder auspiciën van de christelijke besturenbond. De heer Th. Zeylmaker uit Driebergen zal spreken over: „Een uitermate belangrijk onderwerp". Er zul len ook enkele films worden gedraaid. deze drie typen, maar absoluut nie gen de typen die nu in Afrika en voorkomen. De Europese mond- en klauwzeercom- lissie heeft de Westeuropese landen ge adviseerd geen vaccin tegen de nieuwe ziekte te vervaardigen, omdat dit eer groot gevaar inhoudt voor de voor hel we virus gevoelige veestapels. Ver is de commissie bezig zo snel mo gelijk berichtgeving te verkrijgen ovei het voorkomen van de nieuwe typen er t voortschrijden ervan naar West-Euro pa. Voor het stellen van een diagnose is een centraal laboratorium te Pir- bright in Engeland aangewezen. He1 type virus valt namelijk alleen in eer laboratorium vast te stellen. Bij het le vende dier kan dat niet. Het laboratori um heeft zidh verder bereid verklaard een voorraad vaccin tegen de nieuwe mond- en klauwzeertypen te maken, die beschikbaar komt voor het West-Euro- pese land, waar de ziekte voor het eerst zou worden geconstateerd. De heer Van den Born deed tenslot te een beroep op de veehouders alle aandacht te besteden aan verschijnselen by hun dieren die op mond- en klauw zeer lyken. Deskundige hulp dient te worden ingeroepen opdat deze In staat zal zijn zo snel mogeiyk laboratorium onderzoek te doen verrichten. Snel ln- grijpen is een levensbelang voor de Ne derlandse veehouderij. LISSE Boerenleenbank had een goed jaar Vanschemen is het jaaaiveuslag 19!» vam <ie Coöperatieve Boerenleenbank, voor Lósse en naaste omgeving. De heer J. W. A. Lefeber, voorzitter van het bestuur, schrijft onder meer dart het aantel spaar bankboekjes de 7000 heeft ovefcfehneden, echter wel met een vrij groot aantal over boekingen naar de jeugdspaamboèkjes. Over het algemeen is 1959 een jaar ge weest van spaarmogelijkheid en spaarzin. Er werd 1.098.000 meer ingelegd op de spaarbank. Afgezien van de geldontwaarding, die _i Nederland doorgaat, was het verheu gend dat de spaargelden met een goede rente konden worden beloond. Omdat de bloembollenteelt in het algemeen gunstige resultaten heeft opgeleverd, ós de geld voorraad dn stijgende lijn gegaan. De giladdolenteelt heeft hieraan geen voldoen de aandeel -gehad. De veehouderij is ook ndet ongunstig geweest. De gunstige ligging der landerijen met een perfect geregelde waterstand zorgt ervoor, dart ook bij een uitzonderlijk droge en hete zomer, toch alles kan groeien, wat voor dit land- en tuinbouw gebied wel een grote zegen is. Een saluut voor Rijnland is dan ook wel op zijn plaats, aldus de heer Lefeber. Actie 4 3 N In ons bericht van gisteren over de actie 4 x Z.N werd de indruk gewekt, dat de Herv. Jeugdraad 100 heeft ge schonken. Bij de jeugdraad is echter een gift binnengekomen van dit bedrag. Gemeenteraad Lisse Koperen jubileum secretaris Van Dijk bescheiden gevierd DE GEMEENTERAAD van Lisse vergaderde gisteravond om een 22 punten tel lende agenda te behandelen. De heer P. Boelen was afwezig. De voorzitter deelde mede, dat de heer Th. van Dyk deze dag zyn koperen jubileum als gemeente secretaris van Lisse vierde. Aangezien hy over enkele Jaren zyn zilveren jubileum als secretaris hoopt te vieren, was aan dit koperen feest niet zoveel aandacht ge schonken. 's Morgens was hy in de raadszaal gehuldigd. De burgemeester had hem toegesproken en hem de bekende enveloppe met inhoud alsmede enige pereooniyke gesohenken overhandigd. De eerste vijf punten vau de agenda gilrugen zonder discussie onder de hamer door. Bij de wijziging op de verordening Inzake heffing van rechten voor het ledigen van beerputten en seprtiotanks, verklaarde de voorzitter, dart ihet aantal aanvragen belangrijk terugloopt. De ra ming bedroeg 11.000. De raad giing akkoord met de voorgestelde wijziging. De heer P. v. d. Zwet werd in de ge meentelijke sportstichting gekozen en de heer C. v. d. Berg in de commissie voor de bedrijven met als plaatsvervanger de heer C. v. d. Aardweg. Verder werden gekozen mevr. v. d. Meerendonk in de commissie voor de financiën en de heer P. Beelen in de commissie voor ruimte lijke ordening met ais plaatsvervanger de heer C. v. d. Aardweg. Aangezien de nuddenstainds verenigin gen geen overleg hebben gepleegd met de organisaties voor hert winkelpersoneel besloot de raad op advies van de voor zitter geen toestemming te verlenen voor het houden van een koopavond. Doordait de rest van de agenda uit haunerstukken bestond, was de vergade ring tegen de gewoonte in vrij vroeg ge ëindigd. Uit de raadsstukken B. en W. van Lisse 9tellen de raad voor toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling inzake de gemeentelijke gas- voorziening in Zuid-Holland, de Nationale Gasmaatschappij. Hoewel de gemeente Lisse bij aansluiting nog wel geen di rect belang heeft, achten B. en W. het voor de toekomst toch wel gewenst van meert af aan in deze Maatschappij een Partij-standpunten ingeleefd De banken in de vergaderzaal van het gebouw der Tweede Kamer zyn gisteren in gebruik geweest bij studenten van di verse universiteiten en hogescholen in Nederland. Elke universiteit en hoge school vaardigde een fractie af. Leiden bijv. vaardigde de fractie van de V.V.D. af en Delft vertegenwoordigde de Paci fistisch Socialistische Partij, terwijl Rot terdam vandaag de representant van de Staatkundig Gereformeerde Partij was. Onder presidium van mr. A. F. Schepel, griffier van de Tweede Kamer, is op ge slaagde wijze het wetsontwerp tot wij ziging van de Loterijwet, strekkende tot instelling van een voetbaltoto, behandeld. Het ontwerp is door de minister van ju stitie, mej. A. Kappeyne van de Coppello, vanmiddag verdedigd. De indeling van de fracties is tamelijk willekeurig geweest. De zitting is niette min grondig voorbereid door de dames en heren van de „Studenten-Generaal". Deskundig hebben zij vandaag het stand punt van de „toegewezen" partijen uit eengezet. Bij de algemene beraadslaging ging het soms heet toe. De „regering" In het vuur van hun betogen vergaten de woordvoerders vaak hun tijd... Dat het geen echte Staten-Generaal gold, moge blijken uit het feit, dat op gegeven ogenblik één der sprekers na voordracht door zijn studenten-fractiege noten, uitbundig als ze veelal zijn, luide werd toegejuicht. De voorzitter maakte duidelijk, dat dit geen usance is bij de ..beroepsleden" van de Staten-Generaal. Bovendien moest mr. Schepel enkele par tijleden het verschil uitleggen tussen een motie en een amendement. Een woord voerder van de CJLU. betrad het spreek gestoelte met een diplomatentas, op wel ke tas hij met grote letters 1 april aange bracht had, analoog aan het financiële koffertje op de derde dinsdag in septem ber. De Kamer-sfeer is door -de volksvi genwoordigsters en -vertegenwoordigers goed nagebootst. De „opvoering" wai organiseerd door de Vereniging Staatkunde te Leiden. aandeel te hebben, al is de invloed van een distributiegemeente niet groot. Voorts stellen B. en W. voor, ten be hoeve van de bouw van een rk. H.B.S. in de omgeving van alle andere r.k. scholen bij de Oranjelaan, een stuk grond te ko pen van de Dienst van Sociale Zaken voor f 1,50 per m2. Het gehele perceel weiland is groot 7850 m2.. is in de gemeente Lisse dringend be hoefte aan een vierde tennisbaan. In 1958 erd door de raad hiervoor al een be drag gevoteerd, doch Ged. Staten kon den geen goedkeuring verlenen in ver band met de bestedingsbeperking. Thans ligt op de raadstafel een voorstel om tot aanleg van een vierde tennisbaan over te gaan, waarvoor een bedrag van rond f 8000 nodig is. In verband met de viering van Konin ginnedag hebben de winkeliersvereni gingen het verzoek gedaan op vrijdag 29 april de winkels rtort 10 uur open te mogen houden. De agenda vermeldt voortsverlengen termijn ontruiming woningen Stations weg 64 en 124; verhuur van grond voor voorlopige huisvesting r.k. H.B.S.; uit breiding Gerei. Ulo-school met twee lokalen- bouw gymnastieklokaal in om geving Nassaupark; benoeming leden ver schillende raadscommissies; voorstellen tot aankoop van grond en verkoop van grond aan de woningbou wveienagin g „Volksbelang". Diploma-uitreiking in tuinbouwschool In de aula van de ryksmiddelbare tuin bouwschool voor de bloembollenteelt te Lisse hadden zich vrydagmiddag verza meld de ouders van dc leerlingen uit de hoogste klasse, directeur en leraren, prof. dr. Van Slogteren, prof. Ir. v. d. Want, de oud-directeur ir. Volkersz, de commissie van toezicht, bestuur van Theorie en Praktyk en oud-leraren om getuige te zyn van de uitreiking van de elnddlplo- Vooraf wend een openbare eindiles ge houden door Ir. D. A. Kraaijenga (die sprak over bodemkunde), ir. Wezenberg (die bemesting doceerde) en de leraar A. H. Hulkenberg (diie mot de leerlingen kris kras door hert domdjm van de planten ziekten wandelde). Da heer Kwaad, dóe als onder -directeur door de ziekte van dr. Vlag dirt jaar het directoraat waarnam, begroette speeds al de inspecteur tan hert onderwijs, ir. K. Barbels en de voorzit ter van de oommiseie van toezicht, de burgemeester van HiiLlegom, jhr. Van Nös- pen tort Pammenden en de ventegeniwoar- ddgens van die commissie voor hot weten schappelijk onderzoek, de heren Segems en Braam alsmede de hoar Van der Kolk voor de bond van bloembol lenihandedaren. Na de pauze nam jhr. Van Nispen tot Pa menden het woord. Hij noemde hert diploma de zilveren sleutel tot een gouden toekomst. Jonge vakgenoten moeten in de toekomst bedacht zijn op structuurver anderingen. Houdt de tuinbouwschool in ere, handel altijd aks een oud-doenling van deze school; sluirt u aan bij Theorie en Praktijk. Vervolgens reikte de heer Van Nispen de diploma's urit aan: D. L. Algera, L. D. A. v. d. Bung. E. J M. Damen, J. M. van Dijk. L. G. Dik, R. A. de Groot, B. v. d. Kolk, P. C. Nijssen, J. S. Pen- nings, Th. M. P L. van Ruiten, J. VaJ- kering. J. A. R. Vaikering, R F. v. Vlicrt. M. J. A. v. d. Vlugt, J. Vrolijk en A. J. Zandbergen. LEIDERDORP Passieconcert Op 11 april zal ln de Hervormde kerk alhier een passieconcert worden gegeven door Karei Maclean tenor, Nannie van der Vegt cello en Addie de Jong orgel. Het programma vermeldt werken van Bach, Saint Saens, Zwart, jDe Jong en Byster. Het concert begint om 8 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9