SIR JOHH SIMON en EDEN op bezoek Vrouwen kijken uit naar een eigen tv-programma Radio programma „Ik verwacht geen plotselinge resultatendaar zijn de problemen te omvangrijk en te moeilijk voor. Wij zullen echter met al onze krachten voor ons doel vechten. Ons aller doel is: Vrede op aarde in de mensen van goeden wille". SIR JOHN SIMON B(j zijn vertrek uit Croydon naar Bcrljjn (24 maart 1935) „Zij begeven zich op een vredesmissie, ten einde uit de eerste hand, van de enige mannen die de macht hebben het probleem tot oplossing te bren gen, te vernemen, of wij er op kunnen vertrouwen dat Duitsland en Sow- jet-Rusland hun rol in Europa zullen spelen bij de grote taak van de vrede óf dat wij er niét van op aan kunnen dat zij dat zullen doen". STANLEY BALDWIN ■oor de „Junior Empire League" Ie Albcrt-Hail (24 maart 1935) Onbekende Passion van Handel ïn de komende week zal de NCRV-radio een onbekend werk van Handel, de „Brockesche Pas- sion", ten gehore brengen. Handel schreef deze passiemu ziek in 1716 tijdens zijn verblijf in Hamburg. Pas vijf jaar later werd de compositie voor het eerst uitgevoerd en voor zover bekend is, later nooit meer. Bach, tijdgenoot van Handel, toonde echter grote bewondering voor dit werk, want hij maakte er, te zamen met zijn vrouw Anna Magdalena, een met de hand geschreven copie van. Ook zal de zorgvuldige luisteraar be merken, dat Bach van de constructie van de Passion gebruik maakte voor zijn eigen Mattheus Passion. De Brockesche Passion. zo genoemd naar de tekstschrijver Brockes (zijn werk is echter maar middelmatig), wordt in twee delen voor de micro foon gebracht door het Radio Bach-or- kest, het NCRV Vocaal ensemble, het Geref. Kerkkoor uit Bussum, de orga nist Piet van Egmond en zangsolisten o.w. Annette de la Bije en Guus Hoekman. Marinus Voorberg dirigeert. Het eerste deel kunt u woensdag avond van 8 45—10.15 en van 11—11.55 uur horen, het tweede deel vrijdag avond tussen 10.40 en 11.55 uur. J^E WEGdie Engeland met Duitsland in de jaren dertig gegaan is, was een martelgang! De grootste fout is, die weg achteraf uit- iluitend te beoordelen naar de ons thans bekende uitkomst, en alle onzekerheden te vergeten, die destijds een rol speelden. Een tweede jout, die daarmee direct samenhangt, is, dat verleden thans te ver onachtzamen, en te vergeten, dat volkeren en leiders hun nut moeten doen met de ervaringen van het voorgeslacht, ook met de ervaringen van de voorgaande generatie. Hoe terecht schrijft de Engelse oud minister Duff Cooper in zijn autobiografische mémoires Old men forget" (1954): „Misschien is één van de redenen, waarom de mensen zo weinig uit de ervaring leren, deze, dat diegenen, die de staatszaken leiden, altijd maar wisselen, en dat te weinigén van hen geschiedenis lezen. Dat is zeer in het bijzonder toepasselijk op democratieën (pag. 193—194). GESPANNEN SITUATIE Vijfentwintig jaar geleden vond het bezoek plaats van de Britse minister buitenlandse zaken Sir John Si- en de Britse Lord Grootzegel bewaarder Anthony Eden aan Hitier. s koele gereserveerdheid in En geland, argwaan in Frankrijk, voldoe ning in Duitsland, afwachting in alle andere landen van Europa. En twee dagen lang richtte zich het gehele we reldnieuws op dit bezoek. Alleen wie thans opnieuw de omstandigheden pre cies nagaat waaronder dit bezoek plaats vond, kan zich na zoveel jaren nog voorstellen, wat dit bezoek bete kend heeft. Op vrijdag 10 januari 1935 had mi nister Eden voor de Engelse radio ge sproken: „Er zijn daden nodig die tot Tertrouwen leiden". Het was duidelijk, dat dit een reactie was op Hitiers ver klaring bij zijn overwinning bij de Saarverkiezingen: dat „het Duitse Rijk geen territoriale eisen meer aan Frankrijk zal stellen". Op donderdag 31 januari brachten de Franse ministers Flandin en Laval bezoek aan Londen om met Mac Donald, Baldwin, Simon en Eden te confereren over de Europese veilig heid. Men zocht eigenlijk een nieuw „Verdrag van Europa", nu het Ver drag van Versailles eigenlijk al meer onhoudbaar bleek. De besprekingen werden uiteraard door Duitsland zeer gewantrouwd! Diezelfde dag stelde Cordell Huil, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, een nieuwe economi sche wereldconferentie voor. Niemand ging op het voorstel in, maar het voor stel bewijst, dat ook Amerika veront rust was. Direct na de Londense besprekingen doken geruchten op, dat Simon, om wantrouwen van Berlijn te voorkomen, naar Berlijn zou gaan, om na bespre kingen met de Fransen, ook met Hit- Ier te confereren. Inmiddels bepleitte Neville Cham berlain midden februari 1935, in een rede te Birmingham, de versterking der Britse luchtmacht. Bijna tegelij kertijd erkende Hitler in een officiële jnota aan Londen, een militaire lucht macht te bezitten. Een week later werd het sensatio nele gerucht bevestigd: begin maart zouden Simon en Eden naar Berlijn rei zen. Op maandag 25 februari deelde Simon het officieel mee in het Lager huis. Een dag latei nodigde Rusland de Britse ministers uit, eveneens naar Moskou te komen. Maar Simons bezoek aan Hitier werd door diverse personen als een on juiste tegemoetkoming gezien. Om die reden verklaarde Simon nadrukkelijk, dat hij niet naar Berlijn ging om te onderhandelen, piaar uitsluitend ter oriëntatie! Tevens zou Eden vooraf naar Parijs gaan, om eerst met de oude bondgenoot te overleggen. In een rede te Bristol sprak Simon: „Ik zal donderdag 7 maart met Lord Eden naar Berlijn gaan, en het is juist en natuurlijk, dat na de bijeenkomsten te Rome, Parijs en Londen, een dergelij ke ontmoeting te Berlijn plaats vindt. Ik wil op dit ogenblik niets verder zeggen, en er slechts op wijzen, dat ik de reis onderneem in het volle be wustzijn van de buitengewone portée "er aan de orde komende kwesties". De critiek hield echter aan, en om te bewijzen dat van geen concessies iprake was, nam het Britse kabinet een nieuw middel ter hand: het publi ceerde een Witboek waarin de verster king der Britse defensie aangekondigd werd, in verband met de toenemende Duitse herbewapening. De reactie op dit Witboek was van twee kanten onverwacht fel. Socialis ten en liberalen keurden in het Lager huis het Witboek in de heftigste be woordingen af. De liberale leider Sir Herbert Samuel diende een motie in, luidende: „Het Lagerhuis betreurt ten zeerste, dat de wijze waarop de Brit- ie regering de onderhandelingen met andere landen heeft gevoerd, niet heeft geleid tot grotere veiligheid voor de instandhouding van de vrede doch tot de eis van aanzienlijk grote re uitgaven voor bewapening". In een tcherpe rede noemde de oude Labour- leider Georges Lansbury het Witboek „een onvriendelijk document". Maar ook Hitier reageerde fel: ht berichtte aan het Britse kabinet, dat hij wegens verkoudheid niet in staat was de ministers Simon en Eden te ontvangen. De pers noemde deze ver koudheid natuurlijk een „diplomatieke xiekte", hetgeen door Duitsland weer ontkend werd. Om de afzegging eni germate te verzachten nodigde de Duit- ze minister van buitenlandse zaken, Vtn Neurath, Simon en Eden alsnog uit naar Berlijn te komen, nu tussen 24 en 30 maart. Inmiddels werd Hermann Göring tot „General der Flieger" benoemd, en besloot het Duitse kabinet, dat van 1 april af alle officieren van de Duitse luchtmacht voortaan een militaire rang zouden krijgen. Om niet opnieuw de verhouding te bederven besloot Londen dit herstel der Duitse militaire luchtmacht te aan vaarden. Opnieuw protesten in de En gelse pers: of de regering thans soms óók bereid was de herbewapening van de Duitse vloot goed te keuren?! In middels besloot Duitsland op 19 en 20 maart luchtafweeroefeningen te houden. Aan het einde van diezelfde week besloot het Franse parlement de dienstplicht te verleggen. Aldus was de situatie toen Hitier, plots van ziekteverlof uit Beieren te rugkerend, de gezanten van Frankrijk, Engeland, Italië en Polen bij zich riep en ze op zaterdagmiddag 16 maart 1935 het besluit van het Duitse kabi net meedeelde tot wederinvoering van de algemene dienstplicht in Duitsland. Parijs was diep onder de indruk, bet bericht sloeg te Londen in als een bom, Washington was ernstig bezorgd, Praag verbaasd, en alle hoofdsteden van Europa verontrust over de vrede. De Franse gezant te Berlijn, André Francois Poncet wenste de diplomatie ke betrekkingen met Berlijn te ver breken, maar zijn regering aarzelde. ALle betrokken mogendheden protes teerden te Berlijn. De Engelse nota sloot echter af met de vraag: of Hit- Ier alsnog bereid was de beide En gelse ministers te ontvangen? Toen de Franse pers deze vraag vernam, was ze woedend, om dit schot in de rug, en schreef met het oog op het fatale Engelse aanbod: „Elke zwakheid is thans een aanmoediging!' Hitier echter accepteerde het aanbod gretig, verstaande dat uit deze geste te concluderen viel dat Engeland niet van plan was directe tegenmaatrege len te nemen. Op dinsdag 19 maart sprak Chur chill in het Lagerhuis bij de indiening der Engelse luchtvaartbegroting: „Het program voor de luchtmacht is be slist onvoldoende. Wij zijn in een zeer ernstige periode gekomen! Wij staan niet voor het vooruitzicht op een nieuwe oorlog, maar voor iets dat veel lijkt op de mogelijkheid van een hervatting van de oorlog, die in no vember 1918 eindigde! Ik hoop en ge loof nog dat dit zal kunnen worden bezworen, maar de toestand is veel erger dan in 1914 en het zou kunnen, dat men hem niet meester wordt. Wij zijn een zeer kwetsbare natie geworden, ten gevolge van de ontwik keling van de luchtvaart". Ondanks de algemene verontwaar diging over de Duitse herbewapening zette het Britse kabinet door. Op don derdag 21 maart kwam het Lagerhuis opnieuw bijeen. Sir John Simon be aamde de grote ontsteltenis van het afgelopen weekend in geheel Groot- Brittannië, maar zeide zich juist daar- persoonlijk te willen vergewissen en zijn nieuw gevormde kabinet. De laatste twee jaren van de oorlog nam hij dienst in het leger. Op 44-jarig leeftijd behaalde hij zijn vliegbrevet Bekend blijft zijn naam in de gr schiedenis van twee werelddelen door de instelling door Baldwin in 1927 va de bekende Simon-Commissie, die een ontwerp-grondwet samenstelde voor In dia. In 1931 volgde hij Lord Reading op aan Buitenlandse Zaken. Hoewel zijn bekwaamheden alge meen erkend werden, ondervond als minister niet alleen critiek van socialisten maar ook van conservatie ven. Vandaar dat velen in de toevoe ging van Eden aan zijn departemen een controle zagen over zijn werk zaamheden, hetgeen echter door Simon gemakkelijk aanvaard kon worden, omdat reeds Balfour gezegd had dat het Engelse ministerschap van bui tenlandse zaken onmogelijk meer door uitsluitend één persoon behartigd kon worden. Het was deze begaafde jurist en er kende autoriteit alsmede milde mens, die op zondagmiddag met Eden voor een tussenlanding op Schiphol landde. Een telegram van minister Colijn heette de Engelse ministers welkom op Hollandse bodem. Tot de opdrin gende Nederlandse journalisten sprak Simon: „Het verheugt mij en mijn collega zeer, elkaar op deze vriende lijke Hollandse bodem te ontmoeten. Hij komt uit Parijs, ik uit Londen, en samen vertrekken wij aanstonds naar Berlijn. Thans gaan wij aan de lunch". Natuurlijk lieten de journalisten niet af, en stelden de ministers allerlei vragen, maar Sir Simon antwoordde steeds: „Het is toch beter, dat ik op deze vraag geen antwoord geef." IN BERLIJN Op zondagmiddag 24 maart landden de beide Engelse ministers op het Berlijnse vliegveld „Tempelhof", waar ze werden welkom geheten door de Duitse minister van buitenlandse za ken Von Neurath, door de staatssecre taris Von Bülow (namens het Duitse departement van buitenlandse zaken) en door dr. Meissner (namens Hitier), terwijl natuurlijk ook de Engelse ge zant, Sir Eric Phipps, aanwezig was. Duizenden Duitsers bereidden de bei de ministers als toeschouwer een en thousiaste ontvangst. De enige twee die niet geheel vreemden waren in dit gemengde ge zelschap waren Von Neurath, die jaren lang Duits gezant te Londen was ge weest, en dus beide Engelse ministers heel goed kende, en Lord Eden, die reeds onderscheidene malen in Ber lijn was geweest, ook tijdens de Hit- lerperiode. In de Duitse zondagochtendbladen verschenen zeer vriendelijke begroe tingsartikelen, maar voorts had de pers opdracht gekregen over de con ferentie zelf niet te schrijven. Direct na aankomst van de minis ters werd op de Britse ambassade thee gedronken, om overleg te plegen over het program van de volgende twee dagen. BIJ HITLER Wij zijn over het verloop van deze zeer geheime besprekingen goed inge licht, dank zij de mémoires, die d Duitse tolk dr. Paul Schmidt, in 1949, onder de titel „Statist auf diplomati- scher Bühne 192345", geschreven heeft. Tien pagina's (pag. 298308. heeft hij gewijd aan de tussen Hitier, Simon en Eden gevoerde gesprekken, die hij als tolk bijwoonde. De besprekingen vingen maandag morgen 25 maart aan. Heel welwil lend glimlachend ontving Hitier zijn geleid hebben. De huidige toestand van achterdocht en onrust, die thgns in Europa heerst, kan niet tot rust ge bracht worden zonder door onderhan delingen een accoord te verzekeren SIR JOHN SIMON Lord Eden is vandaag nog een al gemene bekendheid, maar wie was Sir John Simon? Met Walter Runciman was hij éen van de twee liberale ministers in het laatste kabinet-Mac Donald. Sedert 1931 beheerde hij de portefeuille van buitenlandse zaken. Geboren op 28 februari 1873, als zoon van een Engelse predikant van de onafhankelijke Engelse Kerk, had hi? een schitterende loopbaan als advocaat achter de rug, aleer hij in de politiek trad. Na gestudeerd te hebben in Edin- burg en Oxford, promoveerde hij te Oxford tot doctor in de rechten, er behaalde bovendien graden te Edin- burg, Cambridge, Manchester, Leeds Toronto en Columbia (U.S.A.). Hij huwde in 1899, doch zijn jongt vrouw overleed reeds in 1902. Hij her trouwde in 1917, met een Ierse, dit in 1929 een boek schreef tegen de sla vernij, waarvoor ze in 1933 een konink lijke onderscheiding kreeg. Hij zelf had reeds in 1910 de ridderslag ont vangen. Hij was lid van het door koning George V zo hoog geschatte kabinet- Asqnith, doch toen Lloyd George het kabinet omverwierp, bleven Runci man en Simon Asquith trouw, en gin gen in oppositie tegen Lloyd George ,/Na enige minuten werden Sir John Simon en Anthony Eden in de kamer binnengelaten. Vriende lijk glimlachen en handen schud den van beide kanten, ondanks de eerst enige dagen geleden inge diende „protesten" en de aanmaning vanwege het „eenzijdige optreden, dat de verontrusting ernstig ver meerdert". Bijzonder vriendelijk glimlachte Hitier. Hij had er ook alle reden voor, want de aanwezig heid der Engelse gasten betekende voor hem een triomf" (pag. 298). Hoewel Simon in Engeland nadruk kelijk verklaard had, dat hij niét voor onderhandelingen, maar ter oriëntatie naar Berlijn ging, had hij vlak vóór zijn vertrek naar Berlijn een verkla ring voor de film afgelegd, welke luid de: „Het Britse volk kent geen over winnaars en overwonnenen. Het wijsi elk onderscheid in status van de hand; bet komt voor rechtsgelijkheid op' Natuurlijk kon Hitier reeds uit déze litspraak opmaken, in welke stem ming hem de Engelse minister van ouitenlandse zaken tegemoet trad Schmidt beschrijft Simon als een waardig, rustig man, met een bijna vr ierlijke goedheid, Eden als nuchter der, critischer en sceptischer. Hitier deze keer in topformaat wat zakelijk heid en gevatheid betreft, vrijwel steeds aan het woord. Von Neurath en Ribbentrop zwegen gedurende de gehele ontvangst. Er was geen program opgesteld, zelfs geen punten, en iedere leiding bij het gesprek ontbrak. Dat veroor zaakte, dat Hitier de leiding had,en hij alleen. Hitier ving aan met gedurig te wij zen.op het Russische gevaar, en hoe dankbaar Europa het nationaal-socia- lisme moest zijn, dat het dit gevaar bestreed. Vriendelijk hoorde Simon de eindeloze herhalingen aan inzake de af schuw van Stalin en de ophemeling van Hitier zelf. Slechts Eden onder brak Hitier een keer met de nuchte re opmerking: „Er zijn eigenlijk geen aanwijzingen dat de Russen aanvals plannen tegen Duitsland hebben". Toen Hitier desondanks verder ging, stelde Eden in sarcastische toon de vraag: „Waarop grondvest ge toch uw vrees?" Stuk voor stuk ging Hitier rustig de problemen langs, zelfs verklaarde hij zich bereid, tegen zekere voor waarden weer lid te worden van de Volkenbond. De enkele aanwezigen begrepen, dat de kern van alle kwes ties aangesneden werd, toen de leger- sterkte van Duitsland ter sprake kwam. Hitier liet duidelijk merken, dat hij de protesten tegen de Duitse herbewapening tamelijk academisch vond. Hij stelde de scherpe vraag: „Hat sich vielleicht Wellington, als ihm Blüchcr zu Hilfe kam, zunachst im englischen Auswartigen Amt bei den Juristen erkundigt, ob die preu. szische Mannschaftsstarke auch im Einklang mit den geitenden Vertragen stand?" Een hoogtepunt vormde hei moment waarop Hitier vertelde hoe sterk Duitsland militair in feite reeds was. Schmidt heeft het even zakelijk als duidelijk weergegeven: „Hitier vermeed precieze gegevens te verstrekken." „Wij behoeven de pari teit met Groot-Britannië en met Frank rijk", verklaarde hij, voegde er dan direct aan toe: „Zou echter de Sow- jetunie haar luchtstrijdkrachten in sterke mate verhogen, dan zou ook Duitsland zijn luchtmacht in gelijke mate moeten uitbreiden". Simon wilde echter meer weten „Mag ik vragen, hoe groot de Duitse iiichtmacht op dit moment is?" Hit Ier aarzelde. Toen zei hij: „Wij heb ben de pariteit met Groot-Brittanni reeds bereikt". Simon antwoordde niets. Een moment sprak niemand. Op de gezichten der beide Engelsen meende ik een onthutste verrassing en twijfel aan de juistheid van de gege vens van Hitier waar te nemen" (pag. 305—306). Daarna ging Hitier voort met zijn redevoeringen, en Simon bleef gelo ven, dat het mogelijk moest zijn met Hitier op goede voet te komen, door rustig te luisteren. Algemeen zag het publiek het als een uiting van toenadering, dat Hitier 's avonds op de ontvangst van de En gelse ambassade verscheen, de eerste maal dat Hitier zich in een buiten lands gezantschapsgebouw vertoonde sinds zijn optreden in januari 1933. Wel constateerden de beide Engel se ministers, dat Hitier op al hun wen sen een beslist NEEN had laten ho ren, en hoogstens vage beloften deed, maar desondanks meenden zij tevre den te kunnen zijn over de gewon nen „sfeerverbetering". Op dinsdagavond 26 maart sprak minister Simon tot de Berlijnse jour nalisten: „God heeft zes dagen nodig gehad om de wereld te scheppen. Men kan van ons niet verlangen, dat wij in twee dagen de moeilijke interna tionale situatie van tegenwoordig tot een oplossing brengen". Die zelfde avond vertrok Eden per vliegtuig naar Warschau en Moskou, een reisplan dat hem door de nazi's zeer kwalijk werd genomen. Minister Simon vloog de volgende morgen terug naar Londen, en maak te opnieuw een tussenlanding op Schiphol, waar hij minister A. C. D. de Graeff ontmoette. Ondanks alle po gingen der aanwezige journalisten op Schiphol weigerde Simon ook maar iets mede te delen over zijn gesprek ken met Hitier. De publieke opinie vermoedde vaag, dat Simon met lege handen uit Ber lijn was gekomen. De enige concrete opmerking liet Simon zich ontvallen op donderdag 28 maart, in het Lager huis, toen hij erkende dat er een „be langrijk verschil van opvatting te Berlijn gebleken" was. HET BRIEFJE VAN MINISTER DE GRAEFF Toch is het ons mogelijk om achter af uit vertrouwde bron te weten wél ke de directe impressies van minis ter Simon waren, na zijn bezoek aan Berlijn. Bij de lunch met minister De Graeff vernam Simon, dat minister Colijn moest worden geopereerd. Si mon schreef op een afgescheurd vr letje papier een paar potloodkrabbels aan minister Colijn, om hem het beste te wensen met zijn operatie. Minister De Graeff zond dit aan minister Co lijn door, en voegde er een briefje aan toe, waarin hij de hoofdinhoud van het gesprek met minister Simon vermeldde. Dat briefje vermeldt feiten, die ook nu nog ontstellend zijn! Het geeft ons weer wat duizenden in Europa hóóp ten, maar ook waarin velen, die met Hitler in aanraking kwamen, faalden, en waardoor een nieuwe oorlog nood zakelijk werd. Niet in de vage pers berichten of in uitgebalanceerde par- lementsverklaringen, maar in zulke kleine, persoonlijke briefjes staat de werkelijke geschiedenis te lezen, die ons tot lering kan strekken, en die ons kan waarschuwen, hoe ook be gaafde staatslieden kunnen dwalen. Het briefje van minister De Graefl aan zijn collega Colijn luidde: 27/3 '35. Amice, Ik kom zooeven terug van een lunch met Sir John Simon te Schiphol. Hij gaf mij bijgaand briefje voor U mede met al zijn verontschuldigingen voor het afgescheurde stukje papier. Zijn indrukken van zijn be sprekingen te Berlijn waren uitermate bevredigend; hij voor spelde nog zeer langdurige on derhandelingen, maar zag geen enkele reden voor ongerustheid, v.z.v. West-Europa betreft. Hit- Ier heeft maar één zorg en dat is Rusland. Sir John had van de persoon lijkheid van Hitier een goede ~yRAAG zelf maar eens rond bij uw kennissen en vrienden en u zult het horen: de Nederlandse vrouwen kijken verlangend uit ■naar een eigen televisieprogram ma. Niet zo'n enkel halfuurtje in het avondprogramma verstopt, maar een echte uitzending voor de vrouw, en dan liefst in de middaguren. Naar aanleiding van het feit dat de televisiezendtijd nu langzamerhand ruimer wordt, heb ik al verscheidene vragen van vrouwen ontvangen daar- „Komt er nu niet eens een middag programma voor ons? Waarom wèl voor de kinderen, en niet voor ons?" Nu zult u als man misschien op merken: de vrouwen kunnen toch des avonds kijken zoveel ze willen? Die programma's zijn toch niet speciaal handwerken, die voor de televisie ge demonstreerd zijn. De BBC heeft onlangs nog weer een merkwaardig resultaat geboekt op een uitzending van de kookcursus, die we kelijks de ether ingaat. Er werden twee bekroonde recepten voor een feestcake genoemd door da mes. die deze cakes zelf hadden ge bakken en binnen drie weken had de BBC maar liefst 30.000 aanvragen voor die recepten! De wekel.jkse ..Cookery Club" wordt geheel verzorgd door huisvrou wen. die eigen vindingen op culinair gebied komen vertonen. Een aardig en navolgenswaardig idee. Een voordeel van het uitzenden van vrouwenprogramma's in de middag uren zou zijn, dat de tijd daarvoor niet uit de avondvoorstelling gelicht behoeft te worden, dat de dames er eens echt voor kunnen gaan zitten en een „onderonsje" beleven zonder aan haar zijde de kritiek-op-het-pro- gramma van de heer des huizes te horen borrelen die echte, huiselijke uitzendingen: over naaien en handwerken, over breien en eenvoudige handenarbeid, over koken en huishoudelijke zaken, over nieuwtjes in de huishouding en de kleding. Kortom, televisieprogramma's zoals er radioprogramma's zijn. En dat er in ons land naar de vrouwen-radiopro gramma's wordt geluisterd, daarvan kunt u zéker zijn! Daarvan getuigen wel de vele reacties van luisteraar- sters, die de omroepverenigingen ont vangen. Brengt de zendtijdverruiming nieu we indeling van de program ma's mee, dan zouden wij wel een lans willen breken voor specifieke vrouwenprogramma's in de middag uren. De Nederlandse vrouw zal er mee in de wolken zijn. Dikwijls horen we uit andere lan den, die wèl zulke uitzendingen voor de vrouw kennen, hoe enorm succesvol die zijn. In West-Duitsland ontstaan er af en toe rages in bepaalde soorten Commentaar: Zuid-Afrika Extra tv-uitzending Een in der haast bijeengeroepen forum waarin twee gesprekspartners uit Zuid-Afrika, een Amerikaan, als mede een Belgische en een Zwitserse journalist zitting hadden en dat werd geleid door prof. dr. J. H. Bavinck heeft gisteravond voor de NCRV televisie het Zuidafrikaanse vraag stuk besproken. Een actuele opzet van Peter van Campen, die kans gezien had in één dag tijds dit forum samen te brengen De resultaten waren jammer genoeg niet navenant want het mocht prof. Bavinck praktisch niet gelukken de geuite meningen op de recente ge beurtenissen te betrekken en zo bleef het een tegenover elkaar zetten van persoonlijke inzichten. Van een con-> clusie bleef ook niet anders over dan het ja en nee. De beide Zuidafrika nen, van wie de een prof. dr. H. D. A. Dutort uit Pretoria was, bleven het standpunt van de Zuidafrikaanse re gering verdedigen met de opmerkin gen dat „de wereld zich niet met Zuid-Afrika moet bemoeien en het zijn eigen gang moet laten gaan in de apartheidspolitiek welke de enig juiste is". Op geen enkel punt na derden de tegenstanders elkaar in de discussie, waarvan op zichzelf niet veel terecht kwam: het aanduiden van de verschillende standpunten nam vrijwel alle tijd in beslag. Aline Markus droeg later op de avond zeer aantrekkelijk voor, spijtig alleen dat een verhaal gekozen werd dat al eens als eenacter op het scherm is gebracht. De uitzending werd besloten met een toespraak in de serie ..Wat ben ik?", waarin de heer E. Diemer Gzn. als chef van de advertentie-af deling van ons blad aantoonde, hoe genie ten van de goede dingen des levens mogelijk en zelfs voorwaarde is voor de christen die zijn geloof ook in praktijk brengt. Maandagavond televisie Als extraatje van de NTS krijgen we maandagavond televisie. Het gaat daarbij voornamelijk om een telere- cording van de Vlaamse televisie: „Het vonnis", een toneelspel van Clau de Spaak. Dit stuk. dat niet geschikt is voor Jeugdige ogen en oren, speelt zich af in een Zuidamerikaanse staat, waar de zelfstandigheid van de rechterlijke macht ondergeschikt wordt gemaakt aan de veiligheid van het regime. Het gewetensconflict van een rech ter, die hierdoor èn om particuliere redenen wordt gedwongen een niet- schuldige te veroordelen, wordt in dit spel uitgewerkt. De uitzending van „Het vonnis" zal tussen 9 en 10.15 uur zijn. Vooraf een film van de Nat King Cole-show, waarin o.m. de beroemde vertolkster van het religieuze negerlied Mahalia Jackson zal optreden. Dit programma begint om 8 uur. Om 8.25 uur dan nog een film over Nederlandse sche pen. die passagiers vervoeren over de gehele wereld. indruk en vond hem geheel an ders dan hij zich had voorge steld. Meer een idealist en een pro feet dan een demagoog en zon der de dictatoriale allures van een Mussolini. Beste groeten. Sterkte en hartelijkste wensch'en, geloof mij vanavond De 2e Suite van Bach en het hobo concert in D van Mozart worden uitgevoerd in de reeks „Populaire klassieken" van de KRO. U kunt deze werken, gespeeld door het Overijssels Filharmonisch orkest en de hoboïst Haakon Stotijn beluisteren tussen 7.30 en 8.20 uur. Dirigent is Phons Stallaert. Om 8.30 uur het 5e deel van het hoorspel „God aan de grens" naar dc roman van Martin Descalzo cn om 9.20 uur ontspan- ningsmuziek door Cascade. De VARA begint als gewoonlijk op zaterdag met het amusementspro gramma „Week uit week in" en zendt daarna (9.15 uur) het spelletje „Het hangt aan de muur" uit. Daar na: allerlei vrolijke muziek. voor morgen Inl op de kerkd; 10.30 Kerkd; 11.30 Vra- genbeantw. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Actuele geloofsproblemen; 12.30 Liet gekend heb. lezing: 15.15 Concertgebouw- ork 1550 Gram; 16.15 Gedenk, broeders, mijn nood. vluchtelingenprogr; 16.30 Ves pers. CONVENT VAN KERKEN: 17.00 19.30 De g«'ij ken zus, lezing. KRO: 19.45 Nws; 20.00 Toe spraak betr viering bevrijdingsdag: 20 05 - sol; 21.30 FrederU Eeden, klankb; 22.25 Boekbespr; 22.30 Nw: 22.40 Avondgebed; 22.55 Mejstcrkwerkt van de religieuze muziek; 23 55—24 00 Nw Geestelijk leven, loespr; 10.00 Gra... Gevar progr. AVRO: 12.00 Muziekrevue- 12.55 Sportspiegel; 13.00 Nws en SOS-ber: 13.07 De toestand in de wereld, lezing; 1 .'I 1 7 MpWpH nf ^r,m- 1 -■ Ir, Gram; 14.25 Rep voeton'wedstrijd: Neder- land-Bulgarije; 16.15 Lichte muz; 15 45 Sportrevue. VARA: 17.00 Gevar progr: 17.39 Soebkad uit de pot, hoorsp v d ieusd; 17.50 Nws, sportuitsl cn sportjourn. VPRO: Korte Herv kerkd. IKOR: 19.00 V d jeugd; 19.30 De Open Deur. lezingen. AVRO: 20.09 Nws: 20.05 Licht progr; 20.35 Hurooreske- 21.05 Lichte muz; 22.00 Journ; 22.15 Pia nospel; 22.30 Nws; 22.40 Gram; 23.10 Sport- uitsl; 23.15 New York calling: 23219 Gram- 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S: «caeriand. KRO: Kardi naal Alfrink in Rome. filmvers!; :ojo Do cumentaire film; 21.10 Amsterdams Kunst- maandorkest; 21.45 Epiloog. AVRO. KRO. VARA en VPRO 12.00 Sport in beeld. Programma voor maandag en SOS-ber; 7.13 Gra... ovullu.i»i IM vf.l v,D0fcrdD V.?,0r, de dag: 740 Gram: 3.C0 Nws; 8.15 Radiokrant; 8.35 Gram; u.00 Vd zieken; 9.30 Gram; 9.35 Waterst; 9.40 V d •W Theologische etherleergang; tuinder";" 12.3»"Larid°\.. lllcut, 1233 Kinderkoor; 12.53 Zo leeft en werk- is; 13.15 Vijf- j"eugd; 17.30 Gram" *17.40 "Ete'ur'sber;® 17.45 Regeringsuitz: Seroel, opleidingscentrum voor Nederlands Nieuw-Gulnea (II). dooi*J van Bruggen; 18.00 Orgelspe,; 18 30 Gram; :9.00 N er, weerpraatje; 19.15 In t harnas, lezing; 19.30 Radiokrant: 19.59 Meisjeskoor; 20.10 Het bittere hart hoor^ 21.45 Gram; 22.00 Pari comm: 22 15 Gram: 22.30 Nws: 22.40 Gram; 22 45 Avondaver- denking; 23.00 Muz lezing; 23.40 Evange lie in Esperanto; 23.55—24.00 Nws. Hilversum II. 298 m. VARA: 7.00 Nws: 7.10 Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws en Ham- mondorgelspel; 8.33 Gram; 9.00 Gvm v d vrouw 9.10 Grom; 10.00 VPRO: Morgei- wijding. VARA: 10.20 Gram; 11.00 Voord-- 11.30 Pianospel; 12.00 Orgelspel; 12.15 Lmnl te muz; 12.30 Land- en tulnb meded; 12 33 V h platteland; 12.38 Lichte muz; 13 00 Nws; 13.15 V d middenstand: 13.20 Ljch- 7.15 V d czlt; 19.00 Pari 19.30 Cabaret: 20.00 Nws; 20.95 Gevar gr: 21.25 Cabaret; 21.55 Marimba- Nws; 22.40 Filharm ork; 23 40 Jazz T.eI^,slepï.°Kra,n,na'8- NTS: 20.00 The £>a,« uln.g ,"sh 20 25 Fllm: 21.00- 22.15 Het vonnis, TV-spel. TELEVISIE VANAVOND De VARA verzorgt het televisiepro gramma dat om 8.20 uur volgt op het NTS-journaal en het weerbericht. Eerst actualiteiten en dan om 8.30 uur de quiz „Je neemt er wat van mee". Om half tien weer het pro gramma „Publieke Tribune''.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7