SPOORWEGSTAKING 1944 was historische verzetsdaad - maar de offers niet waard Geen makkelijke opgaaf Geen superbureaueratie voor de landbouw RIJDEN EN STAKEN 1940-194S MAPRO Minder schade in Oostzaan dan geraamd AMSTLEYEN levensverzekering Jongetje in put omgekomen VOOR JAARS MOE- HEID zijnde een grillige greep uH de grote en kleine gebeurlijkheden, die op het toneel van de wereld, in de verte of nabij, zich afspelen en de mensen tot een boos woord •f een glimlach bewegen. HET PARCÖL Wjj waren, en zyn overigens nog steeds, van oordeel, dat de vele miljoenen, aan de Karei Doorman besteed, gegeven de nu eenmaal niet onbeperkte financiële moge lijkheden, met meer vrucht voor andere defensie-middelen zouden kunnen worden gebruikt. Tot nu toe hebben w\j echter wèl altijd in de mening verkeerd, dat degenen, die aan de onze tegengestelde opvatting verde digden, zelf aan de deugdelijkheid van hun argumentatie geloofden. Door wat nu 6taat te gebeuren dringt zich ook dienaangaande twijfel op. Het is dus wel mogelijk de Karei Doorman meer dan een half jaar aan de aan het schip in NATO-verband toegedachte taak te ont trekken? En zonder dat men bij het NATO- opperbevel in Norfolk in zak en as zit en zich bezorgd en angstig afvraagt hoe nu in de komende maanden de veiligheid ter zee te verzekeren, als het Nederlandse vlieg kampschip zich ver van de Atlantische wa teren ophoudt, b\j Sorong en Biak, Fak-fak en Hollandia? HET CD VADERLAND schrijft over het criterium produk- tiviteit, dat bepalend is voor d" loonsverhogingen Professor Witteveen stelt een ander cri terium, nl. dat van vraag en aanbod in di betreffende bedrijfstakken. Op zichzelf i j «lat criterium zo oud als de beloning vai de arbeid zelve. De betekenis van de motii is echter, dat dit van nature zo belangrijk' j clement in de loonvorming de volle aandacht krygt. Dit was nodig, omdat het de ls j 15 jaar in de verdrukking is gekomen. Noch de geleide loonpolitiek, noch de gediff* j tieerde hebben voor het element van v i en aanbod van arbeidskrachten een plaa I het bestel ingeruimd. De motie schept dus de gelegenheid het loonbeleid mee overeenstemming met de werkgelegenheid i te brengen. Men moet goed begrijpen, dat het middel van de produktiviteitsstijging het gevaar van verstarring in zich bergt. Er moet eerst ruimte zijn. Zelfs de meest geavanceerde bedrijfstakken kunnen niet altijd ruimte scheppen. Hanteert men echter het middel van vraag en aanbod, dan wordt daarmedi de dynamiek van de samenleving gevolgd. In een wereld, die nog allerminst verzadigd is met produktcn en diensten, kan dit voor de werknemers alleen maar gunstig zijn. De Engelse luchtvaartmaatschappij BEA heeft gisteren met een toestel van I het type Cornet een straaljagerdienst LondenMoskou geopend. CURIEUS BESLUIT— TAE wijze, waarop de grote spoorwegsta- king van '44 werd geproclameerd, is cu rieus en leerzaam. Vrijdag 15 september '44 heeft de heer Foch van het Bureau Inlichtingen vernomen, dat luchtlandingsoperaties zouden worden uitge voerd. De Nederlandse regering mocht hij er niet over inlichten. In de nacht van zaterdag op zondag tussen 12 en 1 uur werd hem tele fonisch meegedeeld, dat de actie 's middags om 12 uur zou beginnen. De minister-president prof. mr. P. S. Gerbrandy kon hij toen echter niet bereiken. Eerst tegen 12 uur die bewuste zondag kon de heer Foch de wens van Shaef aan de heer Gerbrandy overbren gen. dat de spoorwegen gelast zou worden het werk te staken. De heer Gerbrandy wilde wel, maar kon niet alleen beslissen. Hij trachtte telefonisch de koningin te bereiken het is niet zeker of dat gelukt is en verzocht de heer Foch de kwestie te gaan voorleggen aan onze minister van oorlog, de heer Van Lidth de Jeude, wiens verblijfplaats de minis ter-president op dat ogenblik niet bekend was, maar die ten slotte in Epsom werd gevonden, 's middags om half drie. Nadat de heer Gerbrandy zijn ambtgenoot van justitie, de heer Van Heuven Goedhart op de hoogte gebracht had van beraad schijnt zelfs geen sprake te zijn geweest wachtte hij op het fiat van de heer Van Lidth de Jeude. TAIE bleek er minder licht aan getild te hebben dan de minister-president. Hij ver klaarde zich bereid aan de wens van Shaef gevolg te geven, nadat de heer Foch hem ver- verteld had dat de geallieerde legerleiding zonder twijfel zelf de spoorwegstaking zou af kondigen, als de Nederlandse regering nala tig bleef. Met de door de minister van oor log opgestelde proclamatie is de heer Foch teruggereden naar het Bureau Inlichtingen, waar prof. Gerbrandy en de heer Den Doo laard hem vol ongeduld wachtten. Enkele mi nuten na het begin van de uitzending van de B.B.C. arriveerde hij bij het gebouw. Even later klonk de proclamatie van de regering uit de Nederlandse radiotoestellen. Niemand in Nederland kon op dat ogenblik bevroeden, dat het voltallige kabinet over deze verstrek kende beslissing niet eens geraadpleegd was. Effect op Duitse oorlogs economie nihil geweest HISTORISCH gezien lijkt de spoorwegstaking van september 1944 de gebrachte offers van het al zwaar beproefde Nederlandse volk niet waard geweest", is één van de verrassende conclusies van de sociaal-historicus prof. dr. A. J. C. Rüter, hoogleraar te Leiden, in de thans verschenen monografie „Rijden en Staken 19401945". In opdracht van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie en mede op verzoek van de Nederlandse Spoorwegen, heeft Prof. Rüter deze studie gemaakt van de Nederlandse Spoorwegen in oorlogstijd. Zijn bevindingen blijken in tal van opzichten af te wijken van de allengs gevormde mening over de legendarische spoorwegstaking, die de grootste verzetsactie uit de bezettingstijd is geweest. Zo rekent hij onherroepelijk af met de opvatting dat de staking niets met de hongersnood op- het eindvan de oorlog te maken zou hebben gehad. Daarnaast heeft hij moeten conclude- dat het effect van de staking voor de Duitse oorlogseconomie vrijwel nihil geweest, en dat deze actie een al lesbehalve goed voorbereide organisa tie is geweest. Prof. Rüters bijna 500 bladzijden tel lende verslag is meer geworden dan een gedetailleerde beschrijving van de staking in zijn verloop en 'ontwikkeling. Er wordt ook een analyse in gegeven het beleid tijdens de bezetting, van de Nederlandse Spoorwegen en van de besturen van de vakbonden van spoor wegpersoneel. De intieme samenhang tussen dat beleid en de staking wordt uitvoerig uit de doeken gedaan. De in dit opzicht door Prof. Rüter ontwikkel de visie, is niet de opvatting van de Nederlandse Spoorwegen, wordt nadruk kelijk in een voorwoord gezegd. Mede daarom heeft het echter veertien jaar geduurd, voordat deze publicatie ver scheen. De eerste versie van het manus cript was in 1955 gereed. Deze versie werd voorgelegd aan een commissie uit het spoorwegbedrijf onder voorzitter schap van ir. W. Hupkes. Het resüL- taat was een tiental nota's, die zonne klaar aantoonden, dat de commissie niet alleen correctie wenste op ondergeschik te punten, maar ook Prof. Rüters visie op de gebeurtenissen ten aanzien van spoorwegen en spoorwegvakbeweging ver wierp. Slechts enkele correcties van strikt zakelijke aard werden aange bracht, waarna het manuscript werd doorgezonden aan de president-directeur der N.S. dr. ir. F. Q. den Hollander. en achttal nota's heeft de heer Den Hollander toen de bezwaren van de Commissie-Hupkes herhaald. Er werd precies voorgeschreven, hoe de conclu sies moesten luiden, en dat werd uiter aard niet aanvaard. Manuscript en uit voerige toelichtingen en opmerkingen werden hierna toegezonden aan de staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Scholten, die op 12 oktober jL toe stemming gaf tot publicatie. 239 personen Uit dit alles mag niet geconcludeerd worden, dat Prof. Rüter in een vroeger stadium niet grote medewerking gehad zou hebben. Alleen het archief van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg-per soneel heeft de professor niet kunnen raadplegen, hoewel hij daar meermalen om gevraagd heeft. Behalve uit archie ven en persoonlijke aantekeningen van o.m. ir. Hupkes, heeft de auteur zijn materiaal verzameld in persoonlijke ge sprekken. Met totaal 239 personen, die bij zijn onderwerp betrokken waren had hij contact. Hoewel in het begin werd vermoed, dat vrijwel geheel gesteund 263) De vraag aangaande de ouder dom van de aarde kan vanuit de astronomische gezichtshoek worden beschouwd, maar zü kan ook als een geologisch vraagstuk worden opgevat, zodat de ouderdom van onze planeet wordt afgeleid uit gegevens die in de aardkorst zelf voorhanden zijn. In welke richting de zaak echter ook ge wend of gekeerd wordt, steeds geven de uitkomsten waarden van dezelfde orde. Immers, of de ouderdom van de aarde op 1,6 miljard jaar berekend wordt, zoals Gamow doet, of op 3 mil jard jaren volgens Russell doet op zichzelf weinig terzake. Ook al is de ene uitkomst bijna tweemaal zo groot als de andere, het zijn toch steeds waarden van dezelfde orde. Schmiedel heeft in 1926 berekend, hoe oud de aarde is, door het afkoelings- proces van een hete aardbol na te gaan. Aangezien hij echter de warmteproduktie door radioactieve afbraak niet in zijn berekening op nam, moeten de door hem gevonden waarden als minima worden opgevat. Sedert de aarde de hoogste tempera tuur bezat moeten, volgens deze be rekeningen, ongeveer 1800 miljoen jaar zijn verlopen. Voorts schatte hU de ouderdom van de aardkorst tussen 800 en 1000 miljoen jaar en het be staan van de zeeën op de aardkorst op 300 miljoen jaar. De ouderdom van de aardkorst is vroeger op verschillende manieren benaderd, bijv. door de hoeveelheid TOCH IS HET ZO! zout die jaarlijks door de rivieren in zee wordt gebracht te delen op het zoutgehalte van de oceanen, of door de afzettingslagen te berekenen. Deze methoden vereisen echter talrijke ver onderstellingen, zodat zjj neerkomen op de oplossing van een vergelijking met talrijke onbekenden. De onder zoekingen, gebaseerd op de radio actieve afbraak van de elementen uranium, thorium en actinium, geven de laatste tientallen van jaren uit komsten, die volgens de tegenwoor dige stand van de wetenschap daaren tegen tot verantwoorde resultaten voeren. Volgens deze radioactieve methode werd de ouderdom van de aarde door A. Holmes berekend op minstens 1900 a 2000 miljoen jaar. Andere uitspraken luiden, dat de aarde minstens twee, twee- en-een-half of drie miljard jaar oud moet zjjn. Maar, zo als gezegd, dit doet eigenlijk niet zo erg veel terzake, want een werkelijk nauwkeurig getal kan waarschijnlijk nimmer norden gege ven. Het gaat er slechts om, dat we zo ongeveer weten waar we aan toe zijn. (Het spreekt vanzelf, dat al deze uit spraken weer samenhangen met de kosmogenetlsche theorieën, waarvan men is uitgegaan, maar daarin zullen we ons vandaag niet gaan verdiepen.) We vragen liever eens aandacht voor de vraag van een lezer, die iets over de rijkdommen v»n de zee wil Daarover een volgende keer. moeten worden tes verzameld zoi af meegevallen. ,Er zijn veel meer papieren door de nsen bewaard gebleven, dan redelijk gesproken gezond voor de mensen is géweest", aldus Prof. Rüter. „Brieven zelfs met namen bleken niet vernietigd te zijn na ontvangst. Ir. Hupkes heeft zelfs nauwkeurig aantekeningen gehou den van de gesprekken, die hij in de bezettingstijd heeft gevoerd Ter toelichting van zijn boek heeft de Leidse hoogleraar ons verteld, dat het hem onmogelijk geweest is de Spoor wegstaking te zien louter als een bevel de regering en een strategische zet. ,s ook geweest de apotheose op de bedrijfs- en vakbewegingspolitiek van '40 af. In stand gehouden De bedrijfsleiding wenste het goede verkeer in stand te houden aan het ein de van de oorlog gedurende de Meida gen van '40. Men achtte het van het grootste belang het bedrijf in Neder landse handen te houden, en heeft dus bepaalde en vele diensten aan de Duit sers moeten bewijzen. Een maand na de capitulatie sloot de directie een over eenkomst met de bezettings-autoriteiten, die de onderlinge samenwerking regel de: de Duitsers zouden instructies voor hun eigen vervoer geven en toezicht daarop uitoefenen, de directie zou het bedrijf onder eigen verantwoordelijkheid blijven leiden. Ondanks onvoldoende onderhoud, en van tijd tot tijd vorderingen van de Duitsers van rails en rollend materiaal, waren de N.S. jaar op jaar in staat in voldoende mate voor het binnenlands £en. Vooral het transport imburg en landbouwpro ducten, vooral aardappelen uit het Oos ten, Noorden en Westen van ons land is in^ dit verband van betekenis ge- Er moest echter een steeds stijgende prijs voor worden betaald: transport van Duitse militairen, maar ook trans port naar Duitsland van krijgsgevange nen en politieke gevangenen, van ge deporteerde Joden en van in Duitsland tewerk gestelde arbeiders. Bovendien moest uit Nederlanders een permanen te bewaking worden gevormd om sabo tage op de voornaamste trajecten te be moeilijken en moest vanaf 1941 mate riaal van de Duitse Spoorwegen in werk plaatsen van de N.S. worden hersteld. Duitse druk Ook de Spoorwegvakbeweging heeft van het begin der bezetting af onder Duitse druk gestaan. In juli 1941 leid de het ertoe, dat de twee confessionele vakbonden zichzelf ontbonden, maar de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel, de bij het N.V.V. aangeslo ten N.V., werkte door tot mei 1942, toen het Ned Arbeidsfront onder de N.S.B.'er Woudenberg werd opgericht als een uit drukkelijk Nationaal Socialistische instel ling. „Hoewel voorzitter G. Joustra krachtige rol had gespeeld, bleven degenen, die al in een vroeger stadium aan principieel verzet hadden deelgeno men, in deze figuur slechts iemand zien. die zich ernstig gecompromitteerd had en die de bakens eerst was gaan ver zetten, toen er een keer in de oorlog was gekomen", aldus Prof. Rüter. Maar in de personeelsraad bleef de heer Jou stra zitten. Ir. Hupkes slaagde erin de oude personeelsraad als ambtelijke in stelling te handhaven. Aanhangers van Woudenberg kregen daardoor geen kans Niet de directie en vakbeweging heb ben in september '44 de grote spoor wegstaking geproclameerd. Het tegen deel is haast waar. Begin mei 1943 hadden directie en personeelsraad nog Dr. Mansholt in Europees Parlement: Dr. S. L. Mansholt, de vroegere Nederlandse minister van landbouw, heeft zich gisteren in het Europese parlement te Straatsburg namens de E.E.G.-commissie op rustige wijze ge kweten van de taak om te antwoorden op de vele kritiek, die in de afgelopen dagen door de afgevaardigden uit de zes landen is geuit op de ontwerp voorstellen van de commissie voor een Europese landbouwpolitiek. Hij consta teerde met genoegen, dat ondanks de vele kritiek op detailpunten het Par lement van de Zes in het algemeen akkoord gaat met de richting die de E.E.G. wil inslaan. By de directe beantwoording van vra gen, die gesteld waren, verklaarde dr. Mansholt, dat in Nederland „het hard nekkige misverstand" bestaat, dat de E.E.G.-commissie Nederland, wat graan betreft, bij een tekortgebied wil indelen. Wij constateren alleen, zei hu, dat er gebieden zijn, waar graan vandaan komt en gebieden waar graan heengaat. Door die verplaatsing ontstaan plaatselijke prijsverschillen als gevolg van vervoers kosten. Die onderlinge verschillen zullen echter bij een gemeenschappelijk prijs peil ook blijven bestaan, ook al zullen zij wellicht gezamenlijk op een hoger niveau komen. Dr. Mansholt voegde hier nog aan toe, dat men de eventueel voor Nederland onaangename gevolgen van de gemeen- schappelijke markt niet op rekening van de landbouwvoorstellen mag schuiven. De gemeenschappelijke markt moet er komen dat staat in het verdrag en dat wisten we toen we het verdrag ondertekenden. Iedereen is ervan overtuigd, dat de landbouwmarkt geordend moet wor den, zo vervolgde hij. Het is echter beslist niet de bedoeling van de com missie, dat er superbureaucratie ont staat. Integendeel, veel van de huidige nationale regelingen en verordeningen die een leger van ambtenaren op de been houden, zullen moeten verdwijnen. Dr. Mansholt gaf toe, dat men op sociaal gebied een zekere lacune in de voorstellen kan opmerken. Deze sociale zijde zal echter voornamelijk in het alge mene sociale beleid van de gemeenschap moeten worden geregeld. De Commissie is evenwel van plan nauwlettend de sociale gevolgen van het gemeenschap- het oog te De versnelling Dr. Mansholt zegde voorts toe, dat de Commissie zal nagaan wat er gedaan kan worden voor de verruiming van het handelsverkeer in de landbouwprodukten in het? kader van de versnelde totstand koming der Euromarkt, waaraan het Euro pese parlement deze week in beginsel zijn toestemming heeft gegeven. Van vele zijden is betreurd, dat er in het voorgestelde program voor snellere afbraak der douanetarieven en opheffing in contingenten voor industrieproduk- n geen vast schema voor de landbouw produkten was aangegeven. lijkheden, die de markt biedt. Hij r in dit verband op, dat volgens de jongste gegevens in de periode 1956 tot 1965 ook als er geen gemeenschappelijke markt zou zijn de melkproduktie met 30 pet zal stijgen en het verbruik slechts met 17 pet., de produktie van rundvlees met 26 pet., het verbruik met 28 pet, de jproauktie van suiker met 38 pet. r ieruit kan men reeds de conclusie trekken, dat een overschakeling van melkvee op slachtvee zin heeft, zij het ook beperkt, dat het suikerbietenareaal in geen geval vergroot mag worden en dat dit laatste eveneens geldt voor de tarwe. Spaarvarken voor wij komen' Advertentie ontkennend geantwoord op een vraag, of deelgenomen zou worden aan de sta kingen, die toen allerwegen uitbraken. Maar afgezien van de vraag, of er sep tember 1944 misschien wel bereidheid toe geweest zou zijn, de staking is for meel geproclameerd door de Nederland se regering te Londen. 17 september 1944 werden de spoorwegmensen in de Nederlandse uitzending van de B.B.C. opgeroepen-het werk neer te leggen en wonderbaarlijk gedisciplineerd hebben de meesten aan die oproep gevolg ge geven. Alleen in Groningen en Drente verliep de staking aanvankelijk ongun stig. De directie in bezet gebied werd door de radio-oproep geheel verrast. Eerst twee maanden later hebben di rectie en personeelsraad wat "vat op de staking gekregen. Minder het verlangen om aan het verzet de nodige centrale leiding te geven dan overwegingen van opportuniteit zijn daarbij drijfveer ge weest. Tegenwicht Men zag er een prachtig tegenwicht in tegen mogelijke latere beschuldigin gen van collaboratie en bovendien werd er een politieke troef in gezien tegen de communisten, waar men veel ban ger voor was dan redelijkerwijs nodig was. In wezen is de staking twee m den gedragen door een reeks var kale improvisaties van volkomen wille keurige personeelsleden, die in de bres sprongen toen handelen geboden was en over onvermoede organisatorische be kwaamheden beschikten naast over wicht op hun omgeving. In eerste in stantie was het belangrijkste probleem de staking gaande te houden. Daartoe was financiële verzorging nodig en wel naar spoedig bleek, voor een langere tijd, dan men aanvankelijk had gedacht. In de meeste plaatsen kwamen geïm- pioviseerde organisaties tot stand, waar in vooral leden van het Nationale Steun fonds en van de Landelijke Organisatie (de L.O. de grootste verzetsorganisa tie tot hulp aan onderduikers) een rol speelden. Aldra begonnen de heren Hupkes en Joustra er naar te streven, de cen trale en locale leiding van de zorg om de spoorwegstakers in handen te leg gen van de personeelsraad en zijn plaat selijke vertegenwoordigers. Het leidde vaak tot scherpe conflicten. Het omslag van prof. Rüter's mo nografie Rijden en staken 1940- 1945". genstellingen te overbrugen. Eind 1944 werd het compromis gevonden, inhou dende, dat de lonen als voorschot rekèning van de N.S. uitbetaald zouden worden en dat de verantwoordingsstuk ken bij een notaris gedeponeerd zouden worden. Het geld Op ingenieuze wijze heeft het N.S.F. voor de gelden gezorgd. Het moest na medio september 1944 totaal 10 miljoen gulden per maand aan het verzet uit keren, waarvan 6 miljoen aan de spoor wegstakers. De meest effectieve ma nier, waarop men dit geld kreeg, bleek vervalste schatkistpromessen in de klui zen van de Nederlandse Bank (met zijn N.S.B.-directie) om te wisselen voor echte exemplaren, die vervolgens bij het bedrijfsleven te gelde gemaakt werden. Zelfs de gebruikelijke kerstgratificatie hebben de stakers dan ook uitbetaald kunnen krijgen. Ook de Duitsers zijn door de «-taking volkomen verrast geweest. Zij wisten hun militair vervoer echter vrij gauw weer op gang te brengen. Circa 4.500 man Duits personeel werd naar Neder land gestuurd. Hoewel de staking een gevoelige slag toebracht aan hun pres tige, bleef een directe Duitse actie te gen de stakers achterwege. Nadit het aanvankelijke idee, om Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, hermetisch af te sluiten en uit te hongeren verwor pen was, werd ertoe overgegaan de bin nenscheepvaart te blokkeren om het overbevolkte westen van de voedselaan- voer uit Oost- en Noord-Nederland af te snijden. Toen dit vervoer weer vrij gegeven was, durfden veel eigenaars van schepen niet meer te varen. de door de vorst van december tot eind januari '45 stierven tot aan de bevrijding ca. 15.000 personen door hon ger en koude. Nihil Gezien het feit, dat het Duitse mili taire transport maar een dag of ach; gedesorganiseerd is geweest, is het ef fect van de staking voor de Duitse oor logseconomie vrijwel nihil geweest Prof. Rüter meent dan ook, dat met regelmatige beschieting van de trans porten vanuit geallieerde vliegtuigen hetzelfde effect bereikt had kunnen wor- deel te gaan tionaal spaar- en reisfonds „Wij Ko men", dat kort geleden ten behoeve van emigrantenouders en hun kinderen door de Naardense journalist M. Reckman werd opgericht. Met de Nederlandse spaarbankbond, waarin 248 spaarbanken zijn verenigd, -n met het bestuur van de stichting Wij Komen" zal een plan worden ont worpen om tot één grote landelijke spaaractie te komen, waaraan alle spaar banken, verenigd in deze bond, zullen kunnen deelnemen. De spaarbank voor de stad Amster dam is voornemens aan alle spaarders ten behoeve van het spaar- en reisfonds ,Wij Komen" een stenen spaarvarken in nationale kleuren, alsmede een spe ciaal reisfondsboekje uit te geven. Een eventuele bijdrage, welke voor het spaar- varken zal worden gevraagd, zal in het noodfonds van „Wij Komen" worden ge stort. Ook zij die geen kinderen in he* buitenland hebben, maar toch voor dit doel willen sparen zullen tegen een klei ne vergoeding, eveneens ten ba*e van het noodfonds, zulk een natiouaal spaarvar ken kunnen krijgen. De financiële regeling der vergoedin gen aan de gedupeerden bij de ramp Tuindorp-Oostzaan loopt behoorlijk en er heerst weinig ontevredenheid over de afwikkeling. Dat is de conclusie waar mee It. gen. P. Alons, directeur van het nationaal rampenfonds, een gesprek besluit dat „de zakenwereld" met hem heeft gevoerd Het fonds had na de ramp van 1953 circa 6 miljoen gulden over. Dit kon uiteraard niet geheel ter beschikking van Oostzaan worden gesteld. Wel, en terstond is dat gebeurd met de helft daarvan en bovendien met de daarna ingezamelde giften, tot nu circa 3,1 miljoen gulden hoewel de regering de overstroming van Oostzaan niet offi cieel als nationale ramp had gekwali ficeerd. De totale schade in de persoonlijke WITTE KRUIS PIJNSTILLER Rugpijn... maar ook andere plagende pijnen vaagt u prompt weg met WITTE KRUIS Tabletten, poeders, cachets den. Zelfs het feit. dat deze historische verzetsdaad Nederland in de geallieer de wereld grote goodwill heeft gegeven acht deze historicus te gering tegenovei de veel zwaardere offers, die het Ne derlandse volk werdén opgelegd. Aangezien zowel de heer Hupkes, als de heer Joustra na de oorlog hun res pectieve posities veilig wisten te stel len, na zuiveringsinstanties, ereraad of wat dies meer zij met vlag en wimpel gepasseerd te hebben, concludeert Prof. Rüter: „Ir. Hupkes is meer nog dan de heer Joustra als de werkelijke overwinnaar te beschouwen. Zijn triomf is de triomf van de continuïteit in de Nederlandse samenleving, welke door de bezettings tijd niet wezenlijk is aangetast" gen. Vele bewoners hebben een deel hun huisraad bijtijds gered. Van de schade in deze sfeer is thans 3,9 mil joen betaald, doch deze betalingen zijn nog lang niet afgelopen. Van de schadepdsten in de rubriek totaal verlies" is 60 pet. geregeld. De herstelgevallen" vorderen langzamer: de reparatietijd speelt hier natuurlijk een rol. De rekeningen hiervan en ook van schoonmaken, stomen enz. worden (wekelijks) terstond gehonoreerd. (Van een onzer verslaggevers) Het vierjarig zoontje van de famUie Van Leeuwen uit de Magreestraat in Hoek van Holland is tijdens het spelen in een put, die hij zelf had gegraven, ~>orover gevallen en omgekomen. De kleine Dirk had met zij handjes in diep gat gegraven op het bouwter- :in van de nieuwe marechausseekazer- aan de Tasmanweg. Het gat had reeds een diepte van ongeveer 70 cm toen de jongen voorover erin gleed op een moment, dat niemand aandacht schonk aan het ventje. Toen andere spelende kinderen hem opmerkten en de vierjarige uit het put je trokken waren de levensgeesten al geweken. Het was de moeder, die het kind op aanwijzing van de andere kin deren levenloos aantrof. Overwegwachter veroordeeld De arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft een hechtenisstraf van één maand opgelegd aan de spoorwegem ployé H. V. uit Leiden, terzake van dood door schuld. V. had op de avond van de eerste kerstdag 1959 nagelaten de overweg te Warmond te sluiten, toen een trein uit Haarlem naderde. De op volle snelheid rijdende personen trein greep een juist passerende auto. sleurde deze twintig meter mee en smakte deze tegen het Warmondse sta tionsgebouw De bestuurder van de auto en zijn vrouw werden beiden zwaar ge wond. De vrouw overleed later in bet academisch ziekenhuis te Leiden. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank had een hechtenisstraf van drie maanden geëist tegen V., die zich verdedigde met te zeggen, dat hij had gemeend nog tijd genoeg te hebben om voor de komst van de trein even naar het toilet te gaan. Belgische korporaal krijgt doodstraf Een Belgische krijgsraad heeft vrijdag een jonge korporaal. Theo Janssens, ter dood veroordeeld, om dat deze begin november van het vo rige jaar i-i Antwerpen drie mensen met messteken heeft gedood. De korporaal was in de avond van de eerste november de woning van de familie Goublomme binnengedrongen. Hij doodde de 81-jarige mevrouw Gou blomme. haar dochter en haar zoon, een priester. Na zich van de ir.houd van de brandkast te hebben meester ge maakt, vertrok hij in de auto van de geestelijke. Omdat Janssens ten tijde van de moord zijn dienstplicht vervulde, werd hij door een krijgsraad berecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5