Niet alle bouwverenigingen volgen voorstel B. en W. Nog eens op de Herengracht KOLEN en OLIE van het draaiboek Nederland was op conferentie in Joegoslavië door Leidse delegatie vertegenwoordigd 0N NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 2 APRIL 1960 Agenda voor Leiden Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Obr. zarug-spelclub Staalwijk en omgeving, uitvoering ope rette Sprookjesmelodie. Lutherse kerk, 7.15 uur: Avondgebed. Zondag Luxor-thealer, 10.30 uur: Bijzonder kerkewerk Herv. gemeente, ds. F. A. J. Ouwehand en echtgenote over Negers en blanken. Gebouw Prediker, 7 uur: Jeugdrally voor allen, Johan Frinsel over Je bent maar eenmaal jong. Maandag Schoolgebouw Medusastraat 24, 3 uur: Ingebruikneming nieuwe schoolruimten gemeent. bedrijfstechnische school. Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: Uitvoering Mattheüs-Passion door Ex Animo, m.m.v. Rotterdams Philharmonisch Orkest. Haven, Salonboot Ursula, 9—12 en 2— 4.30 uur, bevolkingsonderzoek op t.b.c. Oegstgeest, Het witte huis, 8 uur: Commissie voor huish. en gezinsvoor- lichting, dr. J. A. C. de Koek van Leeu wen, zenuwarts, over Sexuele opvoeding van kinderen. Dinsdag Stadsgehoorzaal, 7.15 uur:. Uitvoering Mattheüs-Passion, door Ex Animo, m.m.v. Rotterdams Philharmonisch Orkest. De Harmonie, 8 uur: Kon. Ned. Bond Oud-Onderofficieren, Expogé, Filmavond Kon. Shellgroep Nederland. Baptistenkerk, Oude Rijn, 8 uur: Ma- rathaconferentie, ds. M. de Jong over Een bruid gezooht. Vroom en Dreesmann, 10.30, 2.30 en 4 uur: Modeflitsen. Haven, Salonboot Ursula, 2.304.30 en 79.30 u.: bevolkingsonderzoek op t.b.c. ÖEGSTGEEIST, Hofdijck 72, 8 uur: ledenvergadering Arjos. "Woensdag Rehoboth, 7.30 uur: Feestavond 40- jarig bestaan afdeling Leiden Veren, tot bevordering belangen v. Slechthorenden. Geologisch en mineralogisch instituut der R.U., Garenmarkt 16, 8 uur: Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, G. Kortenbout van der Sluys over De dik huiden in Nederland. Kerkzaal Academie, 12.501.20 Middagpauzebijeenkomst. Kaiserstraat, 7.50 uur n.m., Exci Vola naar Sterrenwacht. Baptistenkerk, Oude Rijn, 8 uur: Mara- nathaconferentie, ds. M. de Jong over De bruid des Lams. Gebouw huish. en' gezirisvöorlichting, Levendaal 1, 25 u.: palmpaas- en paas- versieringen maken voor kinderen. Haven, Salonboot Ursula, 912 en 2 4.30 uur: bevolkingsonderzoek op t.b.c. Oegstgeest, Zendingshuis, 8 uur: Herv. vrouwendienst, mej. E. Oskam over diaconaal werk, met dia-vertoning. Pensionhuis Hofwijck, 35 en 79 uur n.m.: bazaar bloedtransfusiedienst Rode Geref. kerk, bovenzaal, 8 uur: a.r. kies vereniging, forum over subsidie kerk- Donderdag Oud-katholieke kerk, 8 uur: Vertoning filmstrook Zie de mens. Baptistenkerk, Oude Rijn, 8 uur, Ma- ranathaconferentie, ds. M. de Jong over Het bruidskleed. Manschappenkantine Doelenkazerne, 8 uur: Revue Cocktail en Confetti, gezel schap Rens van Dorth. Haven, Salonboot Ursula, 912 en 2 4.30 uur; bevolkingsonderzoek op t.b.c. Oegstgeest, Pensionhuis Hofwijck, 3—5 en 7—9 uur n.m.: bazaar bloedtrans fusiedienst Rode Kruis. VrUdag Prytaneum, 8 uur: Contactcommissie Kinderbescherming Leiden en omstre ken. H. H. Kraan over Opvoeders in onze HET college van B. en W. van Lei den heeft de besturen van de woningbouwverenigingen geadvi seerd, voorlopig alle huren met twin tig procent te verhogen. Dat advies wordt niet unaniem opgevolgd. Het is B. en W. nog niet duidelijk, welke categorieën na-oorlogse wo ningen niet onder de huurverhoging zouden vallen; de minister heeft zich daarover in een circulaire niet tot details uitgelaten. B. en W. menen dan ook, dat het beter is, de huur verhoging in dit stadium algemeen toe te passen en ongetwijfeld bin nen afzienbare tijd de betrokken bewoners het teveel-betaalde te res titueren; het college acht dit een beter systeem dan de bewoners, aan wie dé huurverhoging nu zou voor bijgaan, zo de ministeriële beschik- Universiteit, 415 uur, ambtsaanvaar ding H. F. van Panhuys, hoogleraar in faculteit der Rechtsgeleerdheid. De Doelen, 8 uur: Jaarvergadering Rode Kruis afd. Leiden. Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Feesta Chr. Bedrijfsbond voor Metaalnijverheid en Elektrotechnische industrie (CMB), m m.v. Jong en Jolig. Haven, Salonboot Ursula, 24.30 en 9.30 uur: bevolkingsonderzoek op t.b. Zaterdag Stationsplein, 1.50 uur: Vertrek Ned. Chr. Reis-Vereniging, wandeling door Marlot, Oosterbeek en Clingendael. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: Feest 20-jarig bestaan v.v. Leiden, gezelschap Roland Wagter. Langegracht, 3 uur: Excursie Vola naar Sted. Lichtfabrieken. Kleine Stadszaal, 3—5 uur: Receptie t.g.v. 50-jarig bestaan Algemene Bedrijfs bond textiel er) kleding De Eendracht. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond De Eendracht. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De tijger- baai (14 jaar); donderdag: Daar is de dokter! Lido (2.30, 7 en 9.15 uur); Kinderen, die niet gewenst zijn (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Labyrint der hartstochten (18 jaar). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): Terreur Dublin (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Een zaak van leven en dood (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): En eeuwig zingen de bossen (14 jaar). Musea, instituten, leeszalen e.d. Jeugdbiblotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandaa dinsdag en donderdag van 4 tot 5,30 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4 30 u er. vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, e ke dag geopend van half 10 iot 12 cn Legermuseum Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 105 Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: el dag geopend van 8.30 tot 12.30 en vi 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitl. afdeling, geopend van half tien tot 6, op zaterdag tot 5 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 to Archeologisch instituut, Rapenburg 26 eike dag algemene studiezaal en uitleen- De huurverhoging in Leiden Bewoners van Vijf-mei-en Churchillaan en omgeving mogen oude huur be talen vOLgiem. Maar een gemakkelijke weg is diait niet". Intussen zijn de bewoners van de plannen 5 en 6 van de woningbouw vereniging De Goede Woning niet ontevreden. Er zal wel een minimaal percentage zijn dat er prijs opstelt, de huurverhoging toch maar te beta len. Misschien is er wel niemand zo royaal! Champagne 1.50 per glas Wordt geserveerd in de kelders van „Het Oude Koningshuys" Bijzondere dienst in de Oud-Katholieke kerk Ter voorbereiding op Goede of Stille Week zal donderdagavond om 8 uur in de oud-katholieke kerk te Leiden een dienst voor iedere belangstellende plaats hebben, lijden wordt gehouden aan de hand van de schilderijen van de moderne Zwitserse schilder Willy Fries, die in deze dienst zullen worden geprojecteerd. Het Kerkbestuur der paroohie heeft daartoe besloten, omdat deze schilderijen met het karakter van de dienst in over eenstemming zijn en op indringende wijze de mens van deze tijd met het bijbelse ge beuren confronteren. De dienst zal worden geleid door pas toor A. J. Glazemaker. Jeugdcongres Oud- Poelgeest ditmaal over „Europa in het dok" Het jeugd- en vormingscentrum Oud- Poelgeest te Oegstgeest heeft de volgen de plannen op stapel staan: 49 april vormingsweek voor een kweekschool; 19—-24 april pantomime- en mimecursus onder leiding van Jan Bronk; 23 en 24 april weekeinde over „Verre Oosten" cn „Verre Westen"; 25 tot 29 april cursus week voor Hervormde jeugdleiders; 2 tot 7 mei vormingsweek" voor een kweek school; 7 en 8 mei weekeinde voor deel nemers aan de jeugdassemblee in Lau sanne; 20 en 21 mei negende oecumeni sche juristenconferentie; 20 juli tot 1 augustus negende oecumenische Euro pese congres. Het hoofdthema van dit jeugdcongres zal, zo vernemen wy, zijn: „Europa In het dok". Inleidingen worden gehouden over „Stormen razen over de continen ten" (politieke cn economische integra tie); „Geven de vuurtorens nog licht?" (cultuur en levensstijl); „Een schier eiland in de wereldzeeën" (nieuwe sta- us van Azië) en Afrika) en „Een nieuw ;chip in de branding" (oecumenische dienst) Behalve inleidingen staan socio- drama's, bijbelstudies, sport en spel, op het programma. De leiding berust bij mr. A. W. Kist cn mejuffrouw dra. N. F. Voltelen. De leeftijden van de deelnemers riëren van 18 tot 30 jaar. king in hun nadeel zou uitvallen, voor een huur-navordering te plaat- Een gemeentelijke functionaris deelde is mee, dat het zeker te verwachten ls, dat de mlmii-ster binnenkort ten aanzien alle punten concrete richtlijnen zal verstrekken. Vanzelfsprekend bestaat bij de ge meente een gegrond vermoeden omtrent het deel van de wonlngwetbouw dat niet de huurverhoging in aanmerklnig komt. Maar het was haar bovendien niet mogelijk, in een kort tijdsbestek nauw keurig de grens te bepalen tussen de woningen waarvan de huur wel en die van de huur niet wordt verhoogd, nog afgezien van de vraag dus of dit vermoeden van de gemeente juist 'm. Intussen, is ons gebleken, dat niet alle woningbouwverenigingen het ad vies van de gemeente opvolgen. Zo vernemen wij, dat het bestuur van de bouwvereniging De goede Woning aan de bewoners van de Vijf-meilaan en omgeving en de Ohurchill-laan en omgeving heeft doen weten, dat naar zijn mening de huren van deze com plexen niet voor de verhoging van twintig procent in aanmerking komen. Het bestuur heeft besloten, op deze huren vooralsnog geen verhoging toe te passen, „zulks in afwijking van het voorstel van B. en W.". zo 9baat In de circulaire, die de bewoners van deze complexen gisteravond in hun brie venbus vonden, te lezen „Mocht de minister van vesting echter anders beschikken en toch verhoging tot een bepaald per centage vaststellen, dan zijn wij ver plicht, het te weinig betaalde van 4 april af na te vorderen". Het bestuur meent, dat'het hiermee in het belang van de bewoners heeft ge handeld. Mochten er bewoners zijn, die een ver hoging van 4 april af willen voldoen, dan dienen zij het bestuur hiervan onmiddel lijk schriftelijk dn kennis te stellen. De verhoging moet dan op 20 pet worden ge steld. Later volgt eventueel terugbeta- Commentaar Gevraagd naar zijn mening over dieZe afwijking van de door B.en W. voorge- 'ane methode kan wethouder Jdngeleen met geestdriftig over zijn. „Er kan toch worden aangenomen, dat deze hele zaak binnen redelijke termijn volledig tot klaarheid komt. Bovendien krijgt ieder de compensatie voor deze huurverhoging; niemand kan dus zeggen, dat hij het niet kan betalen". Overigens acht de wethouder deze methode met het oog op mogelijke aangename verrassingen niet ongevaar lijk. „Neem het geval dat iemand gaat verhuizen voordat de minister tot definitieve vaststelling is gekomen. Er zal dan verhaal op de huurder moeten bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag- Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en-van V Academisch-Histonsch museum Rapen curg 72, elke dag geopend van half 10 t.01 half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij- 12 e Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisi studiecentrum, elke dag te bezichtig' tussen 9 en 12 30 en van 2 tot 5 u> (liefst i nde vakanties), concierge- Kolf- makersteeg 16a. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steensti lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, 0 zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Brei ,traat 27, maandag en woensdag van rot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag e donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag va 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 Advertentie Th. van der HEIjDEN lid van de Nederl. Veren van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden, tel. 23405 De rijksgebouwendienst te 's-Graven- ha'ge heeft onderhands aanbesteed het uitvoeren van bouwkundige werkzaam heden ten behoeve van de aan- en ver bouw van het Pathologisch Laboratorium de Wassenaarseweg. Zes aannemers bedrijven dienden een prijsopgave in. Dat :nAannemingsmij. Noord-Holland. Haarlem, f 404.404; fa. v.h- G- J- v. Win gerden en Zn-, Gouda, f 402.000; Van der Velden en De Jong, Leiderdorp, f 385.322. aannemersbedrijf v.h. fa. Leo Ziltman, Lel den, f 380.263; Bik en Breedeveld, Leiden, f 377.900 en aannemersbedrijf Proper C.V., Oegstgeest f 371.920- Vanmorgen is op het aan de Roose- veltstraat te Leiden (zijweg Vijf-mei- laan) in aanbouw -zijnde grossierscen trum voor groenten en fruit de vlag gehesen ter gelegenheid van het plaat sen van de eerste daksehaal (gedeelte van gebogen dak). Het betonnen ske let van het gebouw is klaar. De uit voerders zijn nu met het metselwerk begonnen. Het gebouw is 44 meter lang en 32 meter breed. Het zal be staan uit een aantal bergruimten aan weerszijden en een overdekte straat van zestien meter breed, waaraan de produkten direct kunnen worden ge kocht. Half augustus is het gebouw klaar, zo wordt verwacht. Zoals be kend, komt het'in de plaats van het grossiersbedrijf aan de Boommarkt. De gemeente Iaat het gebouw zettén en verhuurt het straks aah de gros- Aanhestecling bouw van Geref. centrum in het noorden van Leiden Op dinsdag 12 april om 11 uur zal in ee der lokalen van de Zuiderkerk de aanbe steding plaats hebben van de bouw een Geref. centrum in het noorden Dit zal worden gebouwd op een te aan het verlengde van de Kooilaan Tussen de bladzijden Een zaak van leven en dood 1 de rikaanse filmwereld bekende duo Michael Powell en Emeric Pressburger de kans een reeds lang gekoesterde wens in vervul ling te doen gaan; de verfilming van een eigen verhaal dat afweek van a'lles wat voordien in Hollywood was vervaardigd. Hel gaat hier over de vermenging van hallucinatie en werkelijkheid, en dan niet op een wijze die als goedkope grappigheid moet worden opgevat, doch op een spiri- Van de Amerikanen zijn wij dit soori films allerminst gewend. Stel u voor een verrukkelijke reeks grapjes die alleen gesavoureerd kan worden door 'n publiek, dat thuis is in de klassieken, in de heden daagse literatuur, in geschiedenis en schone kunsten. Bij de eerste vertoningen van Een zaak van leven en dood bleek, dat een veel wijder publiek dan eerst was gedacht enthousiasme voor dit werk kon opbrengen. Dat kwam. omdat de film een geheel ander publiek trok dan de gemid delde bioscoopbezoeker. De toeschouwer moet zich bij Een zaak van leven en dood geestelijk inspannen. Als hij Engels verstaat wordt het genoe gen nog eens zo groot. Een heerlijk ultspe- len tegen elkaar van typisch Engelse en Amerikaanse zwakheden, een opwindend spelletje van elkaar de met ideologie, wijsheid of alleen maar spitse spot gela den bal toewerpen- ziehier het geheim van deze film. Men krijgt niet vaak de kans op het scherm een dergelijk getui genis van levende geesrt te zien. Labyrint der hartstochten Aangezien er blijkbaar nog steeds vele op viezlgheidjes beluste naïevelingen zijn, die in een nette Nederlandse bio scoop menen te kunnen vinden wat ze zoeken, zijn er ook filmtitel-verzinners, die hun vaak fantasieloos denken op deze golflengte afstemmen. Zo is het ook weer gesteld met de film „Labyrint der hartstochten", die deze week in Luxor draait en die de betere Duitse titel „Un- ruhig ist mein Herz" heeft gekregen. Hiermee willen we nog niet zeggen, dat dit een film is, die men niet on gezien moet laten draaien. Regisseur Rolf Thiele (onder meer bekend door „Het meisje Rosemarie") schreef samen met Gregor von Rezzori het scenario, waarvoor de gelijknamige roman van de Amerik. journaliste-schrijfster Gladys Baker als uitgangspunt diende. Er is weer eens echt naar een probleem gezocht, maar de aard hiervan ligt zo ver verwijderd van de levenssfeer van het merendeel der mensen, dat het wei nig aanspreekt. De film, die een soort kritische studie over de gevolgen van welvaart bedoelt te zijn, speelt zich af in een luxueuze, in Zwitserland gelegen zenuwinrichting voor de rijken der aar de. Dit kijkje in het milieu van gestoor de en geblaseerde „welvaartsslachtof fers". die door geld en roem de zin van normale levensverhoudingen hebben verloren en bijvoorbeeld aan drank ol morfine verslaafd zijn geraakt, is vrij wel steeds eerder komisch dan aangrij- Technisch is met deze film, waarin Internationale werkkampen ^DER AUSPICIËN van het „Coordination committee for international voluntary workcamps" van de Unesco is van 23 tot 30 maart in in Joegoslavië de 12de conferentie gehouden van organisatoren van inter nationale vrijwillige werkkampen. Vertegenwoordigd waren uit West- Europa 25 landen, uit Oost-Europa 5, uit Amerika 5, uit Azië 4 en uit Afrika 6 landen. Voor Nederland nam deel een delegatie van de Stichting Internationale Werkkampen te Leiden. betisme en de bevordering van de algemene ontwikkeling van de plat telandsbevolking. In India worden talloze kampen gehouden om de le vensomstandigheden van de vluchte lingen, benevens om de produktde- methoden in de landbouw te ver beteren. Op het congres zijn referaten gehou den en discussies gevoerd o.m. over „Werkkampen in zich ontwikkelende ge bieden". Waar in West-Europa werkkam pen vooral bedoeld zijn om de deelne mers een interessante vakantie te ver schaffen, hen in contact te brengen met buitenlanders en de mogelijkheid te bie den iets van het bezochte land te zien, hebben de werkkampen in de in ontwik keling achtergebleven gebieden een meer algemeen sociaal en nationaal karakter. Grote nationale projecten worden daar uitgevoerd, zoals wegen- en scholenbouw, volksopvoeding. In Noord-Afrika is een van de doelstel lingen de bestrijding van het analfa- I 10 I 5.30 1 die op deze e te Alphen aan den Rün ingezonden prentbrief kaart van de Herengracht-in-oude- gedaante is te zien, merkt men wel, dat het stadsbestuur in 1659 zelf een voorbeeld gaf van de Hollandse dege lijkheid, waartoe het de burgerij met het oog op een deugdelijke bebouwing van de Herengracht aanspoorde. Vo rige weck hebben wij daar over ge schreven toen wij een foto van de Herengracht ir zien. Dit is eei haar geheel lieten ils trouwens ook de Waardkerkplein- •ug. Wij vinden in deze bruggen als ook in de woningen iets terug van de bouwwyze in de Gouden Eeuw. Op dit gedeelte van de Herengracht is sinds deze foto werd gemaakt maar heel weinig veranderd, behalve dan dat de belde kanten van hun lommer werden ontdaan. Wy vermoeden dit de huizen, die een wat soberder voor komen hebben dan op het gedeelte dat vorige week werd getoond, wel wat later zün gebouwd. Een vyflal maak te plaats voor de bouw van de Oos- terkerk in het jaar 1898. De kerk kwam in de plaats van de Waard-, Loots- of Kcetkerk, waarin de oude heer Van Leeuwen ook nog het orgel heeft bespeeld. Het schip op de foto zal wel mate riaal brengen by de firma Lisman cn Wallers wolhandel. De foto dateert 1900—1902. Nadja Tiller, Peter van Eyck en Amedeo Nazzari de hoofdrollen spelen, echter een uitstekende prestatie geleverd. Zo i bijvoorbeeld subliem werk te (Waar welvaart al niet toe leidt.'). De Tijgerbaai CASINO 2.30.7 en 9.15 uur). De Tij gerbaai is de weinig zeggende titel van Uitwisseling Bij de bespreking van het onderwerp „Werkkampenuitwisseling lussen Oost- en West-Europa" bleek o.m., dat er zowel van de zijde van West-Europa als van Oost-Europa belangstelling bestaat in wijder verband aan eikaars kampen deel te nemen. De punten, die nog moei lijkheden opleveren (zoals uitwisselen van gegevens en inlichtingen, het ver eenvoudigen van formaliteiten en hel ver krijgen van visa), voorts de taalproble men en de moeilijkheden om een capa bele leiding te verkrijgen, kwamen uit voerig ter. sprake. De vertegenwoordiger der Sowjet- Unie deelde o.m. mee, dat er in 1958 voor het eerst door West-Europeanen is deelgenomen aan een groot pro ject in de Oekraine; men hoopt in de toekomst meer deelnemers uit het Westen te kunnen ontvangen. Het bleek, dat in Polen eveneens verte genwoordigingen van W.-Europa aan kampen hebben deelgenomen. De jeugdbrigades uit deze landen heb ben hier een „cursus" van 6 maan den: 5 dagen per week wordt ge werkt en op de 6e dag worden cur- Uitzending van Oost-Europeanen naar Westelijke kampen bleek op bezwaren te stuiten. Slechts Polen zendt, al sinds jaren overigens, wel jongeren naar de landen aan deze kant van het „ijzeren gordijn". Nieuw winkelpand De heer A. Huisman heeft gistermid dag zijn nieuwe winkel in het pand Noordeinde 21 onder grote belangstel ling geopend. Deze zaak in wasmachines e.d, had in het pand Oude Singel 206 wel zeer met ruimtegebrek te kampen. De nieuwe zaak is ruim en naar de eisen van de tijd ingericht. TYPEND. 4 talen STEN© :ycZZTF, Kon. Erk. PITMANSCHOOL itsoen 65 Telefoon 26558 Een scène uit de film De Tijgerbaai. een bijzonder knappe film van de En gelse Rankmaatschappij. Een Poolse zeeman, in Engeland aan land gestapt om zijn geliefde te huwen, komt tot de ontdekking, dat zij hem ontrouw is geworden en van een huwe lijk niets meer wil weten. In zijn rade loosheid schiet hij haar tijdens een hef tige ruzie neer. Groot is zijn wroeging na deze daad. waarvan een klein, door de brievenbus glurend meisje de enige getuige is ge weest. Na tal van verwikkelingen ont staat een sterke sympathie tussen dit tweetal. Het meisje verraadt haar grote vriend niet aan de politie, maar als de Poolse zeeman ten slotte moet kiezen tussen het meisje redden van de ver drinkingsdood of zelf uit handen van de politie blijven, kiest hij de redding, die tevens zijn arrestatie betekent. Horst Buchholz blinkt in deze (voor hem eerste Engelse) film uit als een geloofwaardige zeeman. Zijn tegenspeel ster, de 12-jarige Hayley Mills (dochter van de ook meespelende John Mils (hoofdinspecteur Graham) vertolkt op buitengewoon gave en gevoelige wijze de kinderrol als Gillie, het levenslustige, begrijpende meisje, dat de zeeman niet wil verraden. (Gevoelige kinderrol in knappe, gave film). Eeuivig zingen de bossen TRIANON De film En eeuwig zin gen de bossen, doet zijn naam eer aan. Hij is namelijk weer geprolongeerd. De liefhebbers van Gulbranssens trilogie Het geslacht van Björndal zullen onge twijfeld genieten. Het verhaal gaat over twee buren- families, die in grote onvrede leven. Als kinderen van de gezinnen elkaar be naderen, ontstaan ernstige conflicten, waarmee zelfs de dood is gemoeid. Hoofdfiguur is de oude Dag, die een leven leidt van arbeid en strijd, zonder maat in liefde en haat. Hans Jörg Telmy is de overmoedige Tore Björndal, voor wie geen meisje veilig is, Gert Fröbe de geslepen oude Dag en Joachim Hansen, de beschaafde jonge Dag. De personen in de film zijn echt- levende mensen en het prachtige Noor se landschap wordt in al zijn glorie weergegeven. Men moet echter van dit genre houden. Het is nu eenmaal een beetje „van dik hout zaagt men plan- (Voor de liefhebbers). Ongewenste kinderen LIDO Op het ogenblik dat wij dit schrijven, is het alweer enige uren ge leden, dat de beelden van de Franse rolprent Kinderen die ongewenst zijn, aan onze ogen voorbijtrokken. Nog steeds is ons echter de bedoeling van de filmmakers niet duidelijk geworden. Het verhaal confronteert de toeschou wer met een artsenechtpaar, dat tot de ontdekking komt dat een door hen als argeloos beschouwde jongeman broer tje van de vrouwelijke arts vader dreigt te worden van verscheidene baby's van uiteenlopende vrouwen. Aanvankelijk lijkt het op abortus pro- vocatus uit te lopen, maar nee, er wordt een elegante zwier aan het verloop van de geschiedenis gegeven en alles komt op de spreekwoordelijke pootjes terecht. De stoute jongeman trouwt met het meisje van zijn hart en de ongehuwde moeders worden erg gelukkig met hun vaderloze kindertjes Tussen de bedrijven door ziet men in witte jassen gehulde lieden door zieken huisgangen rennen en maakt men ken nis met tal van patiënten van de twee artsen, voornamelijk aanstaande moe dertjes of mensen die graag vader en moeder willen worden, maar hun wens nog niet vervuld zien. Wij vonden het allemaal vrij raadselachtig en konden het belangwekkende van het gegeven niet inzien. Misschien is het komisch bedoeld, wellicht wil men laten zien, hoe sterk de band tussen moeder en kind wel is, het kan ook zijn, dat men doodgewoon niets te zeggen had of de puzzelliefhebbers eens een genoegen wilde doen. Hoe dan ook, wc hebben ons knap verveeld. Het enige interes sante was de verfilming van een ge boorte. maar dat waren slechts enkele ogenblikken van een triest anderhalf (Vervelend raadsel). Terreur over Dublin REX. Een Amerikaanse student komt tegen zijn wil in contact met Ierse re bellen. Het gaat er hard aan toe. Zelfs worden twee mooie meisjes gevangen ge nomen. Tot één van hen voelt de student zich erg aangetrokken en dat brengt van zelfsprekend ook weer allerlei complica ties met zich. Na wat gemartel, geschiett en geheimzinnig gedoe volgt een gelukkig (Gangbare vechtverhaaI).

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3