1 CHRISTFitf Eenheid van taal is een illusie KONING - RICHARD De wraak der historie in Zuid-Afrika CHU heeft „tegenwicht" voor politici nodig Een woord voor vandaag Kanttekening HOE KNOBBELS PR AC HTBIJTS Profeten hebben nieuive bezinning nodig De rassenrelletjes in Zuid- Afrika en de apartheid, die met kracht wordt doorgevoerd zijn niet maar een interne Zuid- afrikaanse aangelegenheid, en zelf geen probleem van de we reldpolitiek. Apartheid is een theologisch inzicht. De predikant van Kralingseveer dr. H. M. Matter schreef ons over dit on derwerp: schrijft vraagt zich onwillekeurig af, of het bij ver schijnen niet verouderd is. Wat we over tientallen jaren als on vermijdelijk hadden verwacht voor Zuid-Afrika is al bezig zich te voltrekken, en als God het niet verhoedt kan dit rijk gezegende en toch zo diep ongelukkige land binnen een maand of een week gedompeld worden in een bloed bad. Misschien heeft dit Zuid-Afrika nergens ter wereld zoveel begrip .gevonden voor zijn „apartheids' - beleid als in Nederland. Dat be leid was nl. vooral of uitsluitend het werk van de Nederlands sprekenden" in Zuid-Afrika, en deze „stamverwanten" zijn over wegend ook geestverwanten. Zij behoren in meerderheid tot een der Gereformeerde of Hervorm de kerken. Theologisch is i tientallen Zuid-Afrikaanse promi nenten studeerden. Het lag dus voor de hand, dal christelijk Nederland, dat rond 1900 zelfs vrijwilligers leverde voor het rechtmatig verzet der Boeren tegen de Engelsen, bereid was. te begrijpen, wat andere volkeren maar niet schenen te kunnen be grijpen. Engeland en Frankrijk b.v., die toch wel eens iets met niet-blanke mensen te maken had den gehad, konden hier maar wei nig begrijpen. Maar het „geest verwante" Nederland was iets vlugger van begrip. Het bracht dit vlugge begrip tot uiting in een duidelijk applaus voor Zuid-Afrika en zijn beleid of in een uiterst welwillend stilzwij gen. Nog in '56, toen het nade rend onweer zich al aankondigde, schreef een hoogstaand geleerde, die ik persoonlijk niet tot enige vorm van discriminatie in staat acht, bij een bezoek aan Zuid- Afrika, „diep onder de indruk te zijn gekomen van de ernst van de eis tot zelfbehoud. „Toen wij in 1940 door de Duitsers werden overvallen hebben wij', aldus de schrijver, „immers ook vanuit deze eis gehandeld en na de ca pitulatie de worsteling voortge zet. Wij hadden het gevoel, te vechten voor een stuk christelijk ke beschaving, en dat hebben de Zuidafrikaanders ook. Hun be schaving is misschien nog wel iets christelijker dan de onze. Zo ongeveer deze auteur. Men is misschien geneigd, de schrijver te vragen, welk vreemd soort strategie Zuid-Afrika dan toch beweegt, zijn strijd om „zelf behoud" zélf zo weinig „ernstig" te nemen. De niet-blanken zijn toch „indringers"? Welnu, toen in mei 1940 de „indringers" hier binnenvielen hebben wij getracht met mitrailleurs en handgrana ten hen te verdrijven. Wij namen de strijd nl. ernstig. Verwoerd beschikt over alle mi litaire middelen om zich op korte termijn van de indringers te ont doen. Maar hij doet het niet Inmiddels krijgen wij van de auteur geen antwoord op onze vraag. Hij deelt immers mede, wèl over het „rassenvraagstuk" maar niet over Zuid-Afrika te willen schrijven, hoezeer en hoe evident óók in zijn hart de vra gen aangaande dit Zuid-Afrika le- DIT LAG dus allemaal voor de hand. We willen dat althans eens even aannemen. Maar dan ligt het niet voor de hand. dat thans de protesten niet losbran den. Heel de wereld werpt zich thans op het arme Zuid-Afrika. Nederland (op het initiatief van ministc- Luns) voorop. Er is een breed nationaal comité in oprich ting om daadwerkelijk iets tegen de apartheid te gaan doen. Waar om spréékt het „geestverwante" Nederland nu niet? Van christelijke zijde schrijft rnen na geconstateerd te hebben, dat de 80 doden van Sharpeville een exces zijn, dat Amerika (Little Rock», Rusland (Hongarije), Nas ser e.d. geen enkel recht hebben, met stenen te gooien naar Zuid- Afrika, zoals ze thans in het ka der van de Veiligheidsraad doen. Maar het helpt een beklaagde weinig, in zijn beklaagdenbank ge zelschap van nog n eer beklaag den te krijgen. Men moet niet schrijven, dat we hier met excessen te doen hebben. Hier hebben we met etn principieël beleid te doen. Een beleid, dat ook van christelijke zijde meer dan eenmaal op grond van de Bijbel is verdedigd. Als dit beleid juist is. dan moet het uitgevoerd worden. TV7ANNEER de „zwarten" (ik W vraag de Afrikaanders verge ving voor het krenkende, dat ze erin voelen, na«) hun huids kleur aangeduid en getaxeerd te worden) proberen of ze ook iets met straatstenen kunnen berei ken, zouden we ons kunnen afvra gen, welke andere middelen hun eigenlijk ter beschikking staan. Ze hebben immers geen s.rm- briefjes. En wij, „clanken" (men vergeve me de arrogantie) zul le immers bepalen, wannéér ze drt krijgen. Nu gaan wij natuurlijk tegen over de wanhoopsdaden van c'e Afrikaan niet bijv. Rom. 13 in het geding brengen, want dat vraagt alleen maar onderwerping van de onderdaan aan „oe overheden, die boven hem staan". Die onder daan mag de overheid wel als goddelijk beschouwen, maar die overheid mag dat nu net niet. Dat staat althans niet in Rom. 13. Zij regeert hoogstens bij de gratie Gods. En wij „blanken" vormen in Zuid-Afrika de overheid. lijke argumenten klinken. D:e hebben immers altijd geklonx.tn? Althans in Nederlano. Waar zijn nu de profeten, die tot voor kort wisten te zeggen, dat een huwe lijk tussen een „zwarte" en „blan ke" zonde is voor God? En die precies wisten, dat het Gods be doeling was, zich te „verheerlij- sen" in een veelheid van „ras sen", en wij moesten dus ervoor torgen, dat die rassen zich niet vermengen. Men weet, dat indertijd Karl Barth op de vraag, wat hij dacht van dit soort theologie antwoord de: Nazi-theologie. In 1958 sprak een Gereformeer de Oecumenische Synode uit, dat het feit, dat God „uit één bloed al de naties van het mensdom gemaakt heeft" betekent, dat de fundamentele eenheid van het menselijk geslacht tenminste even belangrijk is als enig verschil in ras en kleur. Karl Barth zou hier ongetwijfeld ook het woord „nazi- theologie" laten vallen, want hier wordt iets dat in de Bijbel staat (Hand. 17:26!) op één lijn ge plaatst met iets, dat zó weinig „in de Bijbel staat", dat we er niet eens een tekst voor opzoeken. Het hoeft eigenlijk voor ons ook niet in de Bijbel te staan, want je kunt het immers in de „natuur" of in de „schepping" zien. Welis waar zijn er deskundigen, die zeg gen dat heel dat gepraat over „rassen" onzin is. Je kunt zelfs zeggen, dat ons „blanke" ras zich uit talloze niet-blanke rassen heeft ontwikkeld. Maar wij hebben dat nu „synodaal" vastgelegd. En als je dan in dc krant leest, dat de „zwarten" een Gere- formeerdc-Hervormde kerk in brand steken, en de „blanken" een inval doen in de bureaus van de Anglicaanse Kerk, omdat die altijd „nee" gezegd heeft tegen het apartheidsbeleid. dan kun je alleen nog maar bidden, dat God het Zuid-Afrika van Verwoerd en het „geestverwante" Nederland genadig moge zijn. Ook door de bloedige wraak der historie nog af te wenden en in Zuid-Afrika de demonen van vrees en haat eindelijk te bannen. Maar vooral door aan de profeten daar en hier de genade te geven van een totaal nieuwe bezinning vanuit bet evangelie op de problemen van het ogenblik. schiet ook naar mijn overtuiging het Zuid-Afrika van Verwoerd niet tekort ECHTER: De „zwarte" heeft ontdekt, dat een mens een mens is. Niet een klein en onper soonlijk functietje in een grote collectiviteit, maar een individua liteit. In één woord: een mens. Dat heeft hij van or.s geleerd. En wij hebben het geleerd Jezus Christus, is geworden, God méns duidelijk heeft gehad te maken, dat i geen waarachtif hartigheid denkbaar vaste grondslag van Toen rassenwaan het récht, nazi-theo- 1U8.C ,u Duitsland de „opmars near de galg" organiseerden voor miljoenen weerloze mensen, die geen andere zonde hadden ge daan. dan van een ander „ras te zijn schreef Denis de Rouge- mont de aangrijpende woorden: „De God der Joden is een God van onkreukbare gerechtigheid. Hij zal de schuldige geenszins on schuldig houden". Het is goed. dat alles wat „blank" is het zich „voor het eerst of opnieuw" voor gezegd houde. ■PB Voorzitter Bokma tot c.h.-jongeren Federatie van Jongerengroepen in Zwolle bijeen (Van een onzer verslaggevers) "TkE Federatie van Christelijk- U Historische Jongerengroepen is vandaag te Zwolle in jaarver gadering bijeen. Er bestaat voor deze bijeenkomst een flinke be langstelling, waarbij vooral het noorden en oosten des lands dit maal goed is vertegenwoordigd. Ook enkele leidende persoonlijk heden uit de CHU, waaronder de voorzitter, mr. H. K. J. Beer- nink, bevonden zich onder het ge hoor van de heer L. Bokma, toen deze vanmorgen zijn openings rede hield. Het was een vlot be toog dat met temeer aandacht beluisterd werd, omdat de heer Bokma zich niet meer herkies baar gesteld heeft als voorzitter en vandaag dus als zodanig af scheid neemt. Nadat hij had gememoreerd hoe de C.H.J.G. in verschillende provincies sterk is gegroeid, ging de heer Bokma in op de verhouding tot de CHU. Er bestaat, zo verzekerde hij, een pret tige samenwerking met het hoofdbe stuur, die ook gebleken is in belang rijke financiële steun. Tussen topfigu ren uit CHU er Federatie hebben be sprekingen plaatsgevonden n.a.v. het uitvoerige rapport, dat de studiecom missie van de C.H.J.G. heeft uitge bracht onder de titel: „De in- en ex terne situatie van de CHU". Hij Beroepingswerk NËD. HERV. KERK Bedankt voor de benoeming tot vicari te Haulerwijk: J. G. Eelderink, vie. t Surhuizem. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Dinteloord: P. N. Kruys- wijk jr. kand. te Amsterdam. Beroep teruggenomen: De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Dor drecht heeft het verzoek van ds. A. Broek te Groningen ingewilligd, om het uitgebrachte beroep terug te nemen we gens bijzondere omstandigheden, die aan de kerkeraad niet bekend waren toen hij het beroep uitbracht. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Utrecht-Centrum, voor het zendingswerk: A. Bikker te Zwolle. Legerpredikant: De kerkeraad van Leeuwarden heeft ds. A. Hilbers vrijheid gegeven een jaar als legerpredikant werkzaam te zijn. GEREFORMEERDE GEMEENTEN VERENIGING VAN VRIJZ. HERV. Benoemd tot voorganger te Klaziena- reen: S. Geertsma, kand. te Utrecht. pleitte er sterk voor, dat dit rapport in bredere kring aandacht zou krijgen waarbij hij ook dacht aan Unieraad en Zomerconferentie van de CHU. MIDDENKADER De heer Bokma meende te mogen stellen dat die ietwat trage, bijna-al- les-goed-vindende-mentaliteit van de Unie-leden aan het veranderen is. Hij noemde dit een verheugend verschijn sel omdat gebroken moet worden met deze lijdelijkheid, die met zich mee brengt dat van een gezonde volksin vloed vanuit de CII-kring weinig te recht komt. In dit verband wees de heer Bokma er op, dat de CHU gebrek heeft aan zg „midden-kader", niet alleen wat leeftijd, maar ook wat ontwikkeling en kennis betreft. Mede daarom heeft de Federatie stimulerend gewerkt bij de totstandkoming van een kadercur sus, die in september gaat starten. Bij de doordenking van de actuele vraagstukken moeten meer mensen betrokken worden buiten de kring van politici. De laatsten hebben een soort „tegenwicht" nodig. Bezwaarlijk achtte hij het dat de Unie zich vaak niet positief genoeg uitspreekt. Men is te veel geneigd r kanten aan een bepaalde zaak te zien dan er werkelijk zijn en daarom maar niet tot concrete uitspra ken te komen. Meer duidelijkheid i; gewenst. En vooral tijdig: de CHU heeft meer „primeurs" nodig! De heer Bokma toonde begrip voor de moeilijke positie van het Hoofdbestuur, dat ettelijke noodzakelijke activiteiten niet aan kan vatten wegens gebrek aan geldmiddelen. Naar zijn mening is het evenwel mogelijk de contributie op een hoger peil te brengen, mits de argumen tatie daartoe gefundeerd is. CHU—ARP Ook de relatie CHU-ARP kwam ter sprake. We zouden bijna zeggen: natuur lijk! De heer'Bokma deelde mee dat kort geleden een bespreking heeft plaats gevonden met het moderamen van de Arjos. Dit gesprek zal voortgezet wor den. Integenstelling tot een veelgehoorde opvatting, achtte hij het bes taan van verschillende christelijke partijen niet beslist principieel onjuist. In een kerke lijke gescheidenheid mogen we nooit be rusten, maar dit ligt op een ander vlak. We moeten het probleem zakelijk bezien. De huidige CHU en ARP bieden samen een veel tfuimer tehuis voor ieder, die kiest voor partijvorming op confessionele basis dan een gefu seerde partij. De invloed van theo- Voorzitter Federatie treedt af Vandaag treedt de heer Bokma als voorzitter van de Federatie van C.H.- Jongerengroepen af. Hij is een man met vaste kantooruren, die bovendien nog heen en weer moet reizen tussen Halfweg en Amsterdam, vader van vier kinderen waarvan de oudste acht en de jongste een jaar is. In zijn schaarse vrije tijd was hij bij voortduring de weer voor de organisatie, een jaar lang als vice-voorzitter en twee jaar als voorzitter. Bovendien is hij diaken van de Gereformeerde Kerk van Half weg en bestuurslid van ettelijke ganen. De vergadering begreep dat mevrouw Bokma haar deel had gehad in het werk van haar man, en daarom werd ook zij spontaan meegehuldigd werd haar dank gebracht voor haar gastvrijheid, haar geduld en bemoedi ging. Uitgesproken werd dat de Federatie deze 36-jarige gereformeerde diaken, maar node ziet gaan. Volgens de statu ten zal echter een jongere hem moeten opvolgen. De verwachting werd uitge sproken dat hij verder niet zal stil zitten omdat politiek jeugdwerk be tekent: verantwoordelijkheid aanvaar- logische verschillen is veel groter dan vaak gesteld wordt. Samensmel ting van beide partijen achtte de heer Bokma dan ook afhankelijk van de hereniging van Hervormde en Gereformeerde Kerk. Zijn conclusie tenslotte was: Géén fusie tussen CHU en ARP. Wél sa menwerking waar dit maar mogelijk is. En vooral: laten we van beide is. En vooral: laten we van beide zij den ophouden met ver elkaar te pra ten en ijlings beginnen om mét elkaar te spreken. (Advertentie) iGEROlfZIUIETA) vlekvrij door en door, mooi zonder poetsen In vele kerken wordt in deze lijdensweken het Heilig Avond maal gevierd. Ter nagedachtenis aan Jezus' lijden en sterven. Tot versterking van het geloof tevens. j Wel een Heilig Avondmaal geen maaltijd der heiligen in deze zin dat slechts de zondelozen kunnen aanzitten. Jezus' gesprek met Petrus zij er het voorbeeld van. „Ik heb voor u gebeden", zegt Jezus, „dat uw geloof niet zou bezwijken." Maar Hij laat er onmiddellijk op volgen: „En gij. als gij eenmaal tot bekering zijt gekomen, versterk dan uw broederen Petrus, een gelovige door Gods genade maar tot driemaal toe verloochent hij zijn Heiland. Wèl geloof maar er blijkt nog bitter weinig van naar buiten! Het geloof heeft nog niet veel ommekeer in zijn leven gebracht. Nog altijd is hij de man die ver voor Jezus uit wil lopen in plaats van achter Hem te gaan. Schade en schande wachten hem nog Aan het Heilig Avondmaal is plaats voor Petrus, de gelovige Petrus die straks zijn Meester zal verloochenen. Voor iedere gelovige is er plaats. Omdat Jezus de zonden vergeeft. Petrus heeft bittere tranen gehuild over zijn wangedrag en hem is een ereplaats gegeven in Gods Koninkrijk. Geloof en toch zonden, berouw en vergeving ge kent er de avondmaalgangers aan. DE SPOORWEGSTAKING TNE verschijning van het boek van prof. Rüter over de spoorweg- Dit mogen wij weten, dat, al moge de spoorwegstaking dan, militair be- staking roept de herinnering op aan zien, van geringe betekenis geweest de donkere dagen der bezetting, in zijn, haar waarde in het morele vlak het bijzonder de dagen van de laat- belangrijk groter genoemd mag ste winter, een lange winter. Het boek van de Leidse hoogleraar moet onthullend heten, en enige ver dorden. Immers, in die dagen, waarin de fronten al scherper werden en waarin volk en vijand al duide lijker tegenover elkaar stonden, was wondering is gerechtvaardigd, dat zij aan te merken als een daad. deze bijzonderheden eerst thans i zeer bekend geworden zijn. Onthullend is de conclusie, dat de zulke omstandigheden kon het nala- staking, zeker bezien in het militaire ten een sterke positieve inhoud krij- vlak, niet dan een zeer beperkte be- gen. Wij h'erinneren ons de kracht op onze toen toch reeds traag lopende En wanneer ons toen was voorspeld, nationale economie en heeft zij de dat later haar betekenis nog eens zou binnenlandse communicatie groten- worden aangevochten, zouden we dat ren geneigd zijn zienswijzen te ver- Of zouden we alleen conclusies moe- dedigen, die van deze conclusies af- ten beamen, die met onze veronder- wijken, is begrijpelijk en is trou- stellingen en vooral ook met onze wens reeds gebleken. wensen overeenstemmen? DE BEZITSVORMING aan de grote teen te bestrijden. Knobbels of zwellingen aan de grote teen zijn een zeer pijnlijke en hinder lijke kwaal. Gelukkig be staat er nu een product dat snel verlichting brengt. Het is de beroemde Dalet Balsem. Dalet Balsem heeft een drievoudige wer king: 1) verjaagt de pijn; 2) heft de aandoening op; 3) vermindert de hinder lijke opzwelling. Neem de proef met Dalet Balsem, haar uitwerking is apothekers en drogisten. Wetenschappelijk contact in de Toren van Babel Taal is een evoluerend, sociaal symbolencomplex, opgebouwd uit gearticuleerde instrinsiek-varia- bele, arbitraire eenheden, waar mee en waarop de mens in en aan de periferie van sociaal ver keer reageert. Met deze volzin begon prof. dr. C. C, Berg, hoog leraar in de Austronesische lin guïstiek te Leiden, vanmorgen zijn inleiding over Kunsttaal en natuurlijke taal op het congres van het Verbond van Weten schappelijke Onderzoekers, dat in het Kamerlingh Onneslabora- torium te Leiden wordt gehou den. Prof. Berg verklaarde, dat er geen es sentieel verschil bestaat tussen bijvoor beeld Engels en Esperanto. De acitivi- teit. waardoor een willekeurige klank vorm van het Esperanto tegenover een andere klankvorm betekenis krijgt, is 90 Vorsten en edelen, zei nu eindelijk Koenraad -elf ik zal de uitdaging van koning Richard niet aannemen. Hij ie in de strijd tegen de Saraceneil tot opperhoofd verkozen en al acht hij het met be neden zijn waardigheid mij een zo beuzelachtige be- schuldiging aan te doen. ik heb te veel eerbied voor onze wetten om er op in te gaan. Maar wat zijn bastaardbroeder Willem van Woodstock of anders betreft, tegen hem wü ik mg in het strijd perk verdedigen, wetend dat ik zodoende mijn on schuld zal kunnen bewijzen. De Markies van Montserrat. sprak de Aartsbis schop van Tyrus, heeft gesproken als een wijs man. Mij dunkt dat wij het best hierbij kunnen laten. Het zou beter zijn, hernam evenwel Filips, dat Richard zijn beschuldiging introk en vrede sloot met zijn helpers. Filips van Frankrijk, antwoordde Leeuwenhart, nooit zal ik mij zo laag aanstellen. Ik heb Koenraad van diefstal beschuldigd, omdat hij tijdens een nacht het teken van Engeland's waardigheid heeft gesto len. Die beschuldiging blijft bestaan. Ik twijfel er echter aan of de Markies op de vastgestelde dag wel voldoende moed zal kunnen opbrengen om in de arena te verschijnen. Niet ik. noch Willem zullen ons zwaard tegen hem trekken, maar ik ben bereid een kampvechter uit mijn leger te zenden. Goe<l dan. besloot Filips onwillig, in mijn ro) van scheidsrechter blijft mij dus niet over dan de zaak te beslechten. Zo beveel ik dat over vijf da ger de beslissing zal vallen door middel van een tweegevecht, te houden tussen Richard, koning van Engeland, vertegenwoordigd door een kampvechter enerzijds en Koenraad. Markies van Montserrat, als aangeklaagde, persoonlijk anderzijds. Ik voeg hier echter aan toe, niet te weten waar een onzijdig stuk grond voor deze strijd te vinden, want het mag niet gebeuren in de omgeving van de legerplaats, waar zich al te veel soldaten van beide partijen ophouden. Wij kunnen ons tot Sultan Saladin wenden, ant- DOOR SIR WALTER SCOTT woordde Richard, en hem vragen ons voor die tijd een plek grond ter beschikking te stellen. Ik ken hem als een eerlijk en edelmoedig man en hij zal niet aarzelen ons. in weerwil van onze vijandschap, deze gunst te bewijzen. Zo hoeven wij niets te vre zen. Persoonlijk verklaar ik echter met klem ook de nabijheid van de legerplaats niet te vrezen, aan gezien ik weet in mijn recht te verkeren. Het zij zo, zei Filips, ofschoon het mij leeö doet Saladin zodoende onder ogen te brengen welkt verdeeldheid in onze legerplaats heerst. Maar goed uw wil zal geschieden. Deze vergadering verklaar ik thans voor gesloten en in afwachting hebt u allei de plicht u als waardige en christen-ridders te ge dragei.. Geen woord van tweedracht mag in he'. kamp worden vernomen, want de beslissing wordt '.hans aan het godsoordeel overgelaten. Moge de Heer het gevecht laten eindigen in het voordeel van hem die waarheid spreekt. Amen. amen! klonk het van alle kanten. De vorsten en aanvoerders stonden nu op en ver lieten de tent. zich naar hun kwartieren begevend met gemengde gevoelens. Sommigen voelden zich om de gebeurtenissen ontgoocheld, anderen echter za gen het met een welgevallig oog gebeuren, vermoe dend dat deze twist eindelijk meer kon doen dan alle andere middelen en listen om aan de onderne ming voorgoed een einde te maken. Toen Koning Richard in zijn tent was terugge keerd liet hij de Nubische slaaf voor zich bren gen. Deze trad binnen met de gewone plechtige buiging en bleef voor de koning staan in de houding van een slaaf die op bevelen wacht. Richard keek hem enkele ogenblikken opmerkzaam aan en dus boog de Nubiër het hoofd. Dit laatste deed hij niet alleen om zijn eerbied te bewijzen, evenzeer om zijn ware identiteit zo goed mogelijk verbor- gen te houden. U bent een goed jager, sprak Richard na een stilte, en uw hond heeft het wild goed geroken Daarmee is het werk echter niet van de baan, want het wild moet nu ook nog gedood worden. In dit verband zijn echter enkele dingen die ons moei lijkheden veroorzaken. Naar ik verneem zult u nu spoedig terugkeren naar het kamp van de Sultan. Dus verzoek ik u Saladin te vragen ons een stuk neutrale grond ter beschikking te stellen. Indien hij op dit verzoek bevestigend antwoordt, nodig ik hem uit, samen met ons de strijd gade te slaan En tot slot: als ons vermoeden juist is zult u it Saladin's kamp wel een ridder vinden, die bereid is het in onze naam tegen de Markies op te - Tien, zodoende zijn eigen roem vermeerderend •trijdend voor de waarheid. Dc Nubiër lichtte het hoofd op en keek de koning net een dankbare blik aan. Vervolgens maakte hij logmaals een buiging, om de koning te kennen te geven dat hij bereid was al deze bevelen ten uit voer te brengen. Na dit gebaar heerste opmeuw enige tijd stilte. Het is goed, zei de koning eindelijk. Ik zie dat u mij wilt helpen. Ook staat het mij aan u het vermogen tot spreken verloren heot Een Engelse ridder zou mij ongetwijfeld botweg hebben ver klaard dat het niet paste mijn verdediger^elders te zoeken staat. Frans, Duits, Engels krachtens hun oorsprong chaotische stel sels. die de inwoners van de betrokken landen zonder moeite leren, maar die buitenstaanders moeilijkheden ople- t uitschakelen van deze last voor het scheppen van minder ingewikkelde systemen beschouwt prof. Berg als een eis des tijds, al betwijfelde hij wel of het enthousiasme voor een rationele op lossing en de eensgezindheid voorstanders voldoende zijn om tot suc- >s te leiden. Naar de mening van prof. Berg wordt de samengesteldheid van de taalproble matiek vaak onderschat, omdat de stu- antropologische vraagstukken, die met het menselijk taalgebruik sa menhangen, in het onderwijs buiten de universiteit nauwelijks een rol speelt. Hij kwam tot de conclusie, dat eenheid van taal een illusie is. Enerzijds is de kans wel groot dat het aardrijkskundige taalverschil geleidelijk minder wordt, maar anderzijds maakt wetenschappelij ke specialisering het contact op hoog niveau tussen mensen met dezelfde moe dertaal, doch van verschillende studie richting, steeds moeilijker. Heel toepasselijk heet dit congres dan ook „Wetenschappelijk contact in de to rn van Babel". Machinale vertaling Een zeer interessant onderwerp sneed B. Frielink aan, die lector is in de administratieve organisatie en con- troleleer te Amsterdam, namelijk Moge lijkheden en perspectieven van mecha nische vertalingen. Overal verkeert de mechanische vertaling nog in het expe rimentele stadium. De nog te over tien moeilijkheden zijn voornamelijk gevolg van het gebrek aan gedetailleer de en exacte kennis van de taalver schijnselen. De studie is er daarom pri mair op gericht deze kennis uit te brei den. Inleider gaf een onthullend beeld de andere moeilijkheden, verbonden mechanische vertaling. Een enigszins volledige woordenlijst van een taal moet grote omvang hebben. Boven dien is het zo, dat een woord in de ene taal in de andere taal een verschillen de betekenis kan hebben. TAE beschouwingen van drs. Hazen- De mens is méér dan een deel van bosch in „Evangelie en Maat- een groter geheel. En het mensdom schappij" over de bezitsvorming zijn is meer dan een collectiviteit. Zeker de kennisneming waard, weshalve kennen wij de waarde van de collec- wij laten blijken, hoe het onderwerp niet het minste. Maar die verant- van de bezitsvorming ook ons sympa- woordelijkheid, ook voor de gemeen- terughoudendheid oproept. Bezit toch heid noemt niet anders dan een ge- zou de mens wel bijzonder bij „het dwongen worden, en als zodanig in feite waardeloos, doch alleen pijnlijk. Wij moeten ook ten aanzien van de zijn menszijn, niet het minst in het den is een behoorlijk gesprek moge lijk. Ook aan kennis van de achtergron- Of behoort juist die menselijke ver- den is er onder ons allen nog wel antwoordelijkheid niet primair tot enige „bezitsvorming" mogelijk, het menszijn zelf? Belastingacademie te Rotterdam zal verdwijnen Dezer dagen is het rapport gepubli ceerd, dat de commissie universitaire studie belastingwetenschap aan de mi nisters van onderwijs, kunsten en weten- cshappen en van financiën heeft aange boden. Uit dit rapport blijkt onder meer, dat het in de bedoeling van de minister van financiën ligt de Rijksbelastingaca demie te Rotterdam mettertijd op te heffen, indien de nieuwe universitaire studie naar zijn oordeel de academie zal kunnen vervangen als opleiding voor de hogere functies in de belastingdienst. Voorts blijkt uit het rapport, dat de mogelijkheid is onderzocht van een in deling als geheel zelfstandige studie in de verenigde faculteiten der rechtsge leerdheid en der economische weten schappen, dat deze mogelijkheid ten slotte is verworpen. De commissie heeft een tweeledige opzet aanbevolen, waar bij een juridische richting van de belas tingstudie in de juridische en een eco nomische richting in de economische faculteit zal worden ondergebracht. De commissie stond onder voorzitter schap van prof. dr. L. J. M. Beel. Zij werd in 1958 ingesteld en zij was samen gesteld uit een aantal hoogleraren in het belastingrecht en andere deskundi gen op het gebied van de belastingen. Geref. vrouwen naar Bondsdag in Haarlem band uitsluitsel moet geven. De heet Frielink bepaalde zich verder tot -<- - het geven ze, waarop werkt. zich i een beeld van de wij een vertaalmachine Beits zelf uw meubelen Wordt vervolgd W Ceta-Iiever de Koningkerk. Op 10 mei zal de huishoudelijke gadering gehouden worden. De volgende dag, 11 mei, is de datum voor de eigen lijke toogdag. In de morgenvergadering zal de aan dacht van de leden gevraagd worden voor de kerkzang. Vier musici van naam, experts op dit gebied, hebben hiervoor hun medewerking toegezegd, n.l. de heren: Wim ter Burg, Tilburg; Maarten Kooy. Soest; Marinus Voor berg. Hi'versum en Evert Westra, Gro ningen. Door hen zal een causerie ge houden worden over de vernieuwing (Advertentie) 40 MILLIOEN DIEREN STERVEN IEDER JAAR, 36 MILLIOEN voor de kleur stoffen, cosmetica, specialité's, bloembol len èn de oorlogsindustrie WEG met de internationale misdaad, die „VIVISECTIE" heet! Meldt U als donateur (min. 5-— P- J bij de Anti-Vivisectie-Stichting schappelijk zingen onder hun leiding. In de middagvergadering komt het on derwerp: Kleine onderdanen van een groot koninkrijk ter sprake. Dit wordt ingeleid door de heren: prof. mr. I. A. Diepenhorst te Zeist, ds. J. Firet te Amersfoort, ds. A. van der Kootj te Woerden en prof. dr. ir. H. van Riessen te Delft. In elke vergadering hoopt de bonds presidente een kort woord te spreken, getiteld: „In zoverre Na afloop is er een massazang op de Grotè Markt, onder leiding van de heer Taeke Bijlsma, met medewerking van het muziekkorps: „Arti et He ligione". Advertentie Geslaagd dank zij RESA-HILVERSUM (Kcderlandn Talcnrentrum) Vraagt ons prospectus Talen: Ned Frans. Duits. Engels L.O. en M O A. - Onderwijzersakte Wiskunde L.O en M O A. Mulo A-B H B S en Gymn ktUkexamens: Bockh Ned., Frans. Duits, de kerkzang, afgewisseld door gemeen- Engels en Hoofdcorrespohdent!'

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2