Zegetocht chirurgie heeft soms te ver gevoerd Jubileum Hillegomse C.B.B. luisterrijk gevierd Boemelt je reed weer door Westlandse dreven Nodeloze risico's worden niet j altijd voldoende gemeden Actie voor Hof Honselersdijk Tweede zangavond van de Ring 's-Gravenhage NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 28 MAART 1960 Verantwoordelijkheid drukt artsen zwaar (Van i redacteuren) T\E STRIJD om het menselijk leven wordt door de chirurgie met har de middelen gevoerd. De grote vor- 'i«' dêringen hebben haar beoefenaars krachtige wapens in handen gegeven. Oordeelkundige en nauwgezette toe- passing daarvan geeft dikwijls beslis sende uitkomsten bij de behandeling van ziekten, die het leven bedreigen Mair men mag niet te ver gaan; de strijd zal met wijsheid, met begrip voor de te verkrijgen uitkomsten en met menselijk inzicht in de gevolgen van de operatie gevoerd moeten wor den. "Het staat voor mij vast. dat de zegetocht ons op sommige gebieden te ver heeft gevoerd. Deze waarschuwende woorden sprak dezer da~?n prof. dr- J. F. Nuboer, rec tor magnificus aan de Rijksuniversiteit steeds uitgebreider operaties, met v aard ba re risico's uit te voeren. Er ls veel gewonnen. Maar toch bestaat ge rechtvaardige twijfel aan de juistheid sommige maatregelen. Eir kan onzaglijk veel. Zo is hot tegenwoordig niet ailleen gelijk de kanker van de slokdarm de ingang van de maag chirumgiech te behandelen, maar do verwijdering de maag is ook ad gemeengoed var chirurgen gewonden. wonden nog grotere operaties gevoerd: er wonden gezwellen weegeno men, die vroeger als volkomen bel 4e gehele maag met de milt, eventueel van de dikke darm. var. en van de lever te ver wijderen en de continuïteit van het darm kanaal te henstelden. Dit alles kan ver richt wonden met een risico van 16 tol 20 pet. aan sterfte. Maar hoe groter de mogelijkheden zijn, hoe klemmender de vraag wondt of het geoorloofd is een patiënt een belangrijk orgaan te beroven,, zelfs als het gaat om de behandeling een kwaadaardige afwijking, die het leven bedreigt. Het is waar, er bestaat geen twij fel aan de plicht van de arts om d< dood te bestrijden en men zou kunnen betogen, dat hier geen compromis vaard kan worden. Maar zo simpel ligt het probleem niet, betoogde prof. Nuboer. Het gaat immers niet alleen en uitsluitend om het af wenden van dood en ziekte. Hét probleem is veel wijder. Want wij behandelen zieke mensen leven niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk aanvaardbaar moet zijn operatie. te Utrecht in zijn rede. die hij hield ter gelegenheid van de 324ste Dies Natalis van deze universiteit. Elders in zijn rede, waarin hij boeiend overzicht gaf van de „hoogtij en schaduwen van de hedendaagse chi rurgie", liet prof. Nuboer zijn waarschu wing in deze woorden horen: „De chirurgische hulpmiddelen worden steeds krachtiger, maar ook gevaarlijker wapenen en men bedenke wel, dat slechts na uitschakeling van nodeloze risico's mogen worden toegepast". Het was vooral dit probleem vai •HrutM dat de rector magnificus in referaat behandelde. Rrtsf. Npboer gaf eerst een uitvoerig overzicht van de ontwikkelingen op-chi rurgisch gebied gedurende de afgelopen honderd jaar Ter illustratie van de enor me vooruitgang in de laatste eeuw her innerde hij aan een statistiek uit het jaar 1859. Deze statistiek vermeldt de sterfte na amputatie van het boven been 50 pet., na amputatie van het onder been 38 en na het afzetten van een teen 7 pet. Vooral onze generatie beleeft eer weldige opbloei van de chirurgie. Er is sprake van een duizelingwekkende wikkeling, die talloze nieuwe mogelijk- heden aan de heelkunde bracht. Neder- land is op dit terrein niet achter gebleven. „Het vervult mij met trots en vol doening", zei prof. Nuboer, „dat ook de Nederlandse chirurgie en de Ne derlandse universiteiten aan deze vooruitgang van onze wetenschap en kunst konden bijdragen". Het hart De meest spectaculaii gemaakt ten aanzien van het hart. Aan de toepassing van een kunsthart tijdens de operatie zijn weliswaar nog verschillende vraagstukken verbonden, waarvoor geen algehele oplossing is ge vonden, maar de belangrijkste proble men zijn toch tot klaarheid gebracht. Extra corporale bloedcirculatie kan door het lichaam gedurende niet te lange tijd en mits aan bepaalde voorwaarden is voldaan, zonder nadelen worden Door Inspuiting van kaliumcitraat of acetylcholine kan het hart tot stilstand worden gebracht. Wordt de circulatie door de hartspier weer vrij gemaakt, dan worden deze stoffen weggespoeld en het hart hervat zijn werkzaamheden Door dit alles nu is de deur wijd ge opend voor talrijke, tevoren onmoge lijke chirurgische behandelingen. Prof. Nuboer zei er dit van: „Wie had vijftien jaar geleden kannen dromen, dat dit bereikt kon worden? Wie had kunnen vermoeden, dat men ziekte het hart kan uitschakelen leggen en dan op ieder gewild ogenblik de hartslag kan laten terugkeren"" En "hij vervolgde: „De chirurgie is op sommige gebieden met zó grote sprongen vooruitgegaan, dat zij zelfs de ingewijden verbijsterd doet staan". Risico's Maar onmiddellijk stelde prof. Nuboer In <fct verhaal de vraag of nodeloze risi co's steeds met zorg worden vormeden En hij gaf zelf het antwoord: „Ik meen. dak dit niét steeds he* gevaJ is". De sterfte bij deze operaties is an de meest geoefende handen geringer dan 30 pet. D* is aanvaardbaar, wanneer de ope ratie wordt verricht ter correctie van een afwijking, die zonder behandeling zeker tot de dood aanleiding Maar men past de cardioplegie dikwijls toe ter uitvoering van operaties, waarbij dift niet strikt noodzakelijk is. In de roee ven dn overwinning is te snel gekomen tot toediening van ge vaarlijke middelen. DM ie te betreuren, zei prof. Nuboer, omdat hetzelfde doel mek minder risico bereikt kan worden door bet combineren van de kunstmatige Ook bek kunsthart wordt wel gebruikt in omstandigheden, die de toepassing niek ckrikt noodzakelijk maken. In dik verband Het prof. Nuboer rijn wearecbuwtng horen. Een wearechuwing. die ook geldt voor andere gebieden van de heelkunde, weer grote vordert zijn gemeukt. De waarschuwing geldt niet In het minst op het gebied van de behandeling van kanker. Het b mogciyk om ook hier Het i telijk Onzekerheid t kwaadaardige ge- bij de behandeling zwellen omgeeft. De dhdcurgische behandeling van de borstkanker geeft, wanneer de afwijking m hek allereerste begun wordt behandeld 60 tok 80 pot. kans op een genezing, drie van de uitgang van de maag slechts 20 tok 25 pot. De uitkomsten van de behan deling van slokdarm-kanker zijn nog veel ongunstiger. „Wanneer ik met mijn geweten te rade ga", vervolgde prof. Nuboer. „kom Ik tot de slotsom, dat wjj ln deze onzekere strjjd om het leven alleen mogen mutileren, wanneer het leven van de zieke waard bljjft om geleefd te worden; wanneer de mutilatie een menswaardig bestaan laat". Prof. Nuboer spitste het probleem toe op deze vraag: ..Mogen wij in de strijd om hek mense lijke leven wrakken maken?". In ieder ge val moet de patiënt geestelijk worden voorbereid op de mutilatie vóór de opera tie en daarna psychisch wonden opgevan gen. Verantwoording Uit hek betoog bleek, dat het voor prof. Nuboer vast staak, dak de zegetocht de chirurgen op sommig gebied te ver heeft Niet de chirurgen hebben te oordelen over leven en dood. Wij hebben de plicht om het leven in stand te houden. Bij iedere patiënrt moet de toelaatbaar heid van de operatie nauwgezet over wogen worden. De verantwoordelijkheid van de chirur gen is groot en juist door de nieuwe mo gelijkheden dreigt de chirurg onder deze verantwoordelijkheid Ut bezwijken. En terwijl zloh steeds nieuwe moge lijkheden voordoen, groeit deze verant woordelijkheid. Hier, aldus prof. Nuboer, dienen zich problemen aan, waarbij de hoge roeping van de chirurgie lii het geding komt. Ten slotte zei prof. Nuboer over de hoogtij en schaduwen van de heden daagse chirurgie: De style opgang gedurende de laatste jaren heeft haar langs gevaariyke af gronden geleid. Maar het panorama mogeiykheden, dat zich nu voor ons strekt Is schoon en reikt ver. „Ik zie reikhalzend uit naar de ELTINK MEUBELEXPOSITIE'* sprak de heer George Giraffe. t deze meubelexpositie is zo zeer de moeite waard dat U haar beslist niet mag missen. Eltink biedt U bovendien tal van belangrijke voordelen, waaronder het voor Nederland unieke AFTER SALE SERVICE-systeem. TOEGANG GRATIS Oprichter Marinus gehuldigd Ds. A. K. Krabbe feliciteerde het be stuur namens de Geref. kerkeraad, ds. F. Brouwer en ds. J. Veenendaal deden dit namens de Hervormde Gemeente, rtiej. F. Krabbe namens de A.R. Kies vereniging en de heer J. Vermeer na mens de Chr. Geref. Kerk. Wethouder W. F. van Dam bracht de gelukwensen Voor het eerst na twintig jaar verslaggevers.) (Van een :T stud van de Societas Studiosorum Reformatorum te Delft heeft zater dag het vierde lustrum gevierd. In studentenkringen is het gebruike lijk dat een dergelijke viering ge schiedt in intieme kring. Tartaros is het eerste Delftse dispuut, dat hier op een uitzondering heeft gemaakt. De lustrumviering heeft men name lijk laten samenvallen met de start van een grote landelijke actie tot restauratie van het uit de zeven tiende eeuw daterende en momen teel in vervallen staat verkerende Hof Honselersdijk. Met de organisatie van de actie zijn de studenten, met de volledige steun van het gemeentebestuur van Naaldwijk en de sympathie van instellingen als de vereni gingen Die Haghe en Heemschut en de genootschappen Oud-Westland en Je Maintiendrai, ongeveer een maand ge leden begonnen. Om het geheel lnister bij te zetten, vertrok er zaterdagmiddag omstreeks half twee uit Delft een met spandoeken versierd boemeltreintje met vele studenten en genodigden naar Naald- rijk. De Nedcrlamdsche Spoorwegen en de Westlandse Stoomtram Maatschappij had den hiervoor hun speciale toestemming verleend. En zo kon het gebeuren, dat het eerst sinds de jaren twintig de oorlogsjaren buiten beschouwing ge laten weer een treintje door het West- land reed. Veel belangstelling Een dergelijke gebeurtenis trekt uiter aard veel belangstelling. Was het dat bij het vertrek uit Delft de publieke belangstelling mati treintje het Westland „indrong" des r mensen stonden er langs de route opgesteld. In Schipluiden, de schakel tussen de studentenstad en de Europa, heette de heer F. Lange, chef van de afdeling vervoer de W.S.M., de studenten welkom in voor hen liggende Westland. De toe spraak werd beantwoord met het strijd lied der Tartonen (de Tartonen zijn de uit de onderwereld Griekse mythologie). Via De Lier bereikte men met ruim :n kwartier vertraging het station Naaldwijk. De vertraging volg.van het feit, dat er onderweg de nodige keren aan de noodrem trokken met alle tijdrovende gevolgen vandien. In Naaldwijk werden de studenten wel kom geheten door de afgevaardigden van de oranjecomité's van Honselersdijk en Naaldwijk en de .honderden mensen, die uitgelopen om maar vooral niets sen van de dingen, die komen gingen. Onder de tonen van het door Honsels Harmonie gespeelde Io Vivat vertrok het gezelschap naar restaurant Torenburg. Hier werd het gemeentebe- Naaldwijk een bijzonder neel geschenk aangeboden: een namaak- koe met één afwijkende uier. „Uit deze uier", zo zei de heer W van der Hoef, praeses van Tartaros. „komt niet het gebruikeUjke dingsvocht. maar zuivere nectar. Wij stu denten zijn er na lang experimenteren in geslaagd een koe te fabriceren, die een dergelijk geestrijk vocht kan produ ceren. En aangezien het Westland zijn voortreffelijke druiventeelt wel wanneer men van geestrijk vocht kan spreken, hebben we gemeend u deze unieke koe te moeten aanbieden". Burgemeester D. van Heyst was de •rste, die de nectar mocht proeven. „2ij in mijn volledige goedkeuring wegdra- ;n" was het oordeel van Naaldwijks burgervader. Frederik Hendrik Vervolgens zette het gezelschap koers aar het Hof Honselersdijk. Op het het poortgebouw van het slot opgestelde podium werden verschillende speeches fgestoken. Een bijzonder moment brak lan toen Frederik Hendrik en Amalia 'an Solms (in de persoon van Nelly ran Geest, de drulvenprinses van vorig jaar), gekleed in prachtig Zeven- tiende-eeuwse costuums, het podium be- Er viel een diepe stilte over de menigte toen Frederik Hendrik een briljante toe spraak hield, waaraan in het begin wei- ar afbreuk werd gedaan door de ge luidsinstallatie, die niet helemaal goed functioneerde. De prins bracht hulde aan het dispuut Tartaros en eindigde zijn toespraak met de woorden: „Helaas wat de gelden Kampioen „Hillegom" recipieerde niging Hillegom ter gelegenheid het behalen van het kampioenschap i 4e klas van de K.N.V.B. Op het podium de kampioensvlag breeduit neerge hangen, een geschenk van de fa. Rutten. had zich het bestuur geplaatst zijn rechterhand het elftal dat het kampioenschap had gewonnen. Een overvloed van bloemen completeerde het geheel. Onder hen die hun gelukwensen kwamen aanbieden, merkten wij op wet houder W F. van Dam, die namens het gemeentebestuur het bestuur en het elf tal gelukwenste en erop wees dat met gepromoveerde clubs ook het gemeente belang wordt gediend. De heren A. van Turnhout, W. Roozen 1 J. Pompesteen brachten de goede n over namens de Haarlemse Voetbal bond. Eerstgenoemde vond dat Hillegom verplicht een derdeklasser te heb ben, ja zelfs een tweede klasser en wenste „Hillegom" gaarne die plaats Bijna alle voetbalclubs, waarmede „Hillegom" in de competitie had gespeeld, gaven acte de présence en lieten hun wensen vergezeld gaan van bloemen of geschenken. L.F.C. uit Leiden was tegenwoordigd door de tweede voorzitter in verband met ziekte van de voorzitter, de heer Van Waveren. die zijn groeten liet overbrengen en als oud-Hillegommer veel belang bleef stellen in het wel en wee van „Hillegom". Er werd een voet bal overhandigd in de kleuren van LE.C. De heeT G. van Engelen bracht ook een voetbal mee als geschenk en de heer A. van Engelen zorgde voor een rokertje voor het bestuur en leden van het eerste elftal. De heer J. Warmerdam schonk aan bestuur en elftal een zilveren lepel tje met het wapen van Hillegom. Een bijzondere belangstelling genoot „Altioi'' uit Ter Aar. omdat zij de enige waren die van „Hillegom" hadden gewonnen '"POEN zaterdagmiddag het bestuur van de Christelijke Besturenbond in Weltevreden zich gereed maakte om de gelukwensen in ontvangst te nemen bij het 40-jarig bestaan, waren er reeds talrijke gelukwensen bin nengekomen, waarbij van wethouder P. van de Boer, die door ziekte ver hinderd was, en van de Kon. Ned. Middenstandsbond, afd. Hillegom. Er waren bloemstukken van het hoofdbestuur van het CNV uit Utrecht, de Coöp. ver. Onderling Belang, de Ned. Chr. Landarbeidersbond, het bestuur van de Boaz-school, de Kath. Arb, Beweging, het NW en van Patrimo nium. De heer J. P. van Leeuwen, districtsbestuurder van het CNV, bracht de gelukwensen over van het hoofdbestuur en hij richtte zich in het bij zonder tot de heer J. Marinus, mede-oprichter van de afdeling en haar eerste secretaris, die hij dankte voor alles wat hij voor de christelijke sociale beweging had gedaan en hij overhandigde hem een drietal boeken waarin de geschiedenis van het CNV stond beschreven. nens het college van burge en wethouders en wenste het bestuur en de organisatie toe de belang stelling van de jongeren, opdat zij ge noeg gegadigden zouden bezitten om de ouderen op tijd te vervangen en hij bepleitte vorming van jeugd-kader. De heren A. van Rooden en H. van der List, respectievelijk voorzitter en Secre taris van de KAB, en de heren H. van Tilborg en A. Verdonk van het N.V.V. getuigden allen van een- prettige en goede verstandhouding en samenwer king. De heer D. van Egmond vertegen woordigde de Chr. Bond van Onder in het Bloembollenbedrijf. De zusterafdelingen uit 'Sassenheim en Lisse hadden de heer E. van 't Voort opgedragen te getuigen van de activiteit die het bestuur van de Hillegomse C.B.B. steeds aan de dag legt. De voor zitter dankte allen die hun belangstel ling hadden getoond, persoonlijk, schrif telijk of door het zenden van bloemen. Het jubileum-avondfeest 'd Avonds v)erd in"' hbtél Flora een feestelijke bijeenkomst gehouden, waar bij-de leden met hun wames tegenwoor- n. De voorzitter opende de bij eenkomst met een woord van welkom tot allen die waren gekomen om het jubileum mede te vieren. In het bij zonder richtte hij zich tot de heer J. Marinus, de nog in leven zijnde pionier van de Hillegomse C.B.B., die hij na mens het bestuur een kist sigaren over handigde als blijk van waardering en om bij het lezen van de geschiedenis van het C.N.V. van te genieten. De heer Marinus dankte het hoofdbestuur en het bestuur van de afdeling voor de ge schenken die hem hadden overrompeld. Daarna werd het feest geopend met het zingen van een drietal „Sweet Six teen liedjes" door de Heidemadeliefjes onder leiding van de heer R. Heidema. Dit zingen had een tweeledig doel. Tot opluistering van het jubileum en voor „4 x Z N" te collecteren. Het werd een dubbel succes. Voor „4 X z- N" werd f94,88 opgehaald. De heer P. Tjeerdsma, vertegenwoor diger van het C.N.V.-bestuur uit Utrecht, herinnerde aan de ogenblikken van zekerheid en het bewustzijn van onbe- schermd-zijn tijdens de jaren 19401945 om daarmede een vergelijking te trek ken met de werknemer die veertig jaar geleden geheel alleen, eenzaam en on beschermd stond in de strijd om hel bestaan, tegenover de werkgever. Daar na liet hij de vele sociale hervormingen de revue passeren, wijdde ook nog enige aandacht aan de staking van 7 maart en wees erop dat bij de verwezenlijking van de verheffing van de arbeidersstand de vragen: „Waarom lid?" en „Waarom georganiseerd?" zich opdringen. Heeft het C.N.V. ons iets te zeggen? Als het N.V.V. één ongedeelde vakbeweging wenselijk acht, kunnen wij daarmee ak koord gaan, maar dan op de grondslag van de Bijbel, een vakbeweging bestemd om het Rijk van Christus ook in sociaal- economisch opzicht gestalte te geven. Niet meer met de vuist op tafel, ma: overleg. Op sociaal-economisch gebied zijn er algemene aanwijzingen die men als een man een man, een woord een woord" moet nakomen en dat geldt ook de Christelijke Aannemersbond. Om de gegeven opdracht op de juiste wijze uit te voeren, moet men beginnen met zelf onderzoek. Dan overleggen met gelijk gezinden en niet nalaten te praten ovei de juiste oplossing van het sociaal- economisch probleem. Hij, die eens een nieuwe hemel er een nieuwe aarde heeft beloofd, laat geen twijfel in uw harten. Om aar Rijk van Christus gestalte te geven kan niemand worden gemist en met de wens dat de afdeling Hillegom daarbij niet zou ontbreken, besloot hij zijn betoog. Het jeugdkorps van de Hillegomse gaat, betreur ik het ten zeerste, dat u njet, zoals ik, een zilvervloot ter be schikking staat om veroverd te worden, inplaats daarvan zal de bron van de hedendaagse hoogconjunctuur aange boord moeten worden. Dan zal het slot Honselersdijk weer opgeheven worden zijn uniformiteit en zijn eigen plaats herinnemen. De aloude luister zal dan herleven en het mij na aan het hart liggende Westland zal zijn bekoring her kregen hebben." Burgemeester Van Heyst dankte Fre derik Hendrik voor diens gloedvolle woorden en zegde toe alle mogelijke steun te verlenen voor de restaurath van het historisch gebouw. De uit 1705 daterende klok van he slot Honselersdijk luidde vervolgens de restauratie-actie in. Per treintje ging het gezelschap hier na op weg naar de Coöperatieve Cen trale Westlandse Snijbloemenveiling te Honselersdijk. In de kantine van bloemenveiling sprak de heer P. A. J, Enthoven, voorzitter van de veiling, welkomstwoord, waarna het gezelschap een koffiemaaltijd werd aangeboden. Tij dens deze maaltijd kreeg burgemeester Van Heyst, die als tafelpraeses fungeerde, een maquette van bet te restaureren ge bouw aangeboden. Omstreeks zeven uur vertrok het stu dentengezelschap weer naar Delft, waar in besloten kring de lustrumviering in het gebouw van de S.SJt. aan de Vol dersgracht werd voortgezet. Nieuws van en voor Hillegom Met het Leidse A.F.C. zal een ere-wed- strijd worden gespeeld, wenste Hillegom een ongeslagen aar de promotie in de derde klas Ten slotte dankte de heer W Bodet de sprekers, de schenkers van bloemen degenen die op andere wijze de ceptie hadden doen slagen. De Heidema deliefjes zongen tussen de receptie doo enige liedjes voor 4 x ZN f 43,8 Avonds was er een gezellig feest voo leden en donateurs in hotel Rutten. Agenda gemeenteraad Woensdagavond acht uur komt de gerrteenteraad van Hillegom in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt de volgende punten: herbeplanting groenstroken en het aanbrengen van draadafscheiding langs de speelplaats van de SL Marti mis-meisjesschool; extra-subsidie ten behoeve van de r.k hbs te Lisse; onttrekking aan het open baar verkeer van gedeelten van de Els- broekerlaan; geldleningen van f 103.000 en f 150.000; definitieve vaststelling voorschot voor herstel en verbetering van 83 woningen van Goed Wonen; overdracht van 23 woningen aan de wo ningstichting Patrimonium; wijziging bouwverordening; vernieuwing brug in de Hyacintenlaan; verkoop grond bij de Elsbroekerlaan aan de N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten; terug- en doorverkoop perceel grond voor de bouw van een dagwinkel in Meer en Dorp II door de N.V. Strokenbouw verkoop .van grond aan de Vossevaart aan de firma Veenman en Vink; huur van terreinen langs de Haven; verhuur tennisbanen ln 1960; toetreding tot gemeenschappelijke gasvoorziening Zuid-Holland; afsluiting deelneming ge meenschappelijke regeling Volkscrediet- bank van Haarlem en Omstreken; pre miespaarregeling gemeenteambtenaren; wijziging rechtspositieregeling ambtena ren; voorlopige vaststelling van dive-"" rekeningen; comptabiliteitsbesluiten. VOORSCHOTEN Uitslagen schaakvereniging Voorschoten Groep 'I: SmitM Segaar 10, Waas dorpdr Van Schaik 01- Groep II: Maat—Verstraten ft—1, Brag- gaar jr—Braggaar sr ft—1. P Segaar- Maat 01, VerstratenN Segaar 10, Braggaar sr—Van der Kooy 10. Brag gaar jr—P Segaar 0—1. Van der Kooy— N Segaar 1—0, Braggaar jr—Verstraten Groep Hl; Van der Werf—Blickman 0—1, Van Boekei—Renswouw 01 BoxmanVan der Werf Vt- Groep IV: GrobbenHulleman o1 Groep V; Noort II—Anker *4.. Noort II—Van Dijk Vi—Vs. Van der Wiel—An ker o—l- Jeugdgroep: L. NoortKoetsc L. NoortJ Maat 0—1. Harmoniekapel gaf een drietal marsen ten beste, waarbij de door de C.B.B. geschonken C.N.V.-mars staande werd aangehoord. De Geref. Jeugdcentrale- band bracht onder leiding van Benno Rijnveld een luchtig programma van Hollandse volksdeuntjes. Na de pauze kwam de toneelvereni ging „Overschie '49" met het blijspel drie bedrijven „Jij weet... jij weet... wat ik niet weet", dat op een vlotte wijze en rolvast door de spelers werd weergegeven. Een apart compliment voor de vertolker van de hoofdrol, Bob Meerkerk, is hier wel op zijn plaats. Als dank voor het toneelstuk bood de voor zitter de leden van het gezelschap eer vrij weekeinde aan tijdens het bloemen corso. De leden van de C.B.B. zouden de gasten huisvesten. HILLEGOM Verhuur tennisbauen Er is een voorstel van de besturen van j de plaatselijke tennisclubs in het ver volg het onderhoud van de tennisbanen in eigen beheer te geven en daartoe het huurbedrag te verminderen met het be- drag dat door openbare werken is ge raamd voor dit onderhoud tot een be drag van f 2400 per jaar. Burgem. en weth. achten dit voorstel redelijk en voor de gemeente aanvaard- baar, omdat de onderhoudskosten tot nu toe aanmerkelijk meer bedroegen dan het bedrag, waarvoor de verenigingen het onderhoud thans willen overnemen, i W. wensen echter niet te voldoen het verzoek de banen het gehele jaar te verhuren. Het huurbedra# voor 2 vier tennisbanen met kleedgebouw il in het vervolg f 2400 zijn. Een verzoek ook zondagsmorgens van de banen gebruik te mogen maken wordt door B. en W. ondersteund met de op merking, dat één lid van het college om principiële redenen zich tegen dit voorstel heeft verzet. Verkoop de Er is een verzoek ingekomen N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten om een stuk grond te mogen kopen voor de bouw van een aantal woningen, gelegen in het noorden van de Elsbroe kerlaan. Het perceel is groot 1670 m2, de prijs is bepaald op gemiddeld f23. per m2. De firma Veenman en Vink te Hille- j gom wenst de beschikking te krijgen over een perceel grond aan de Vosse vaart, in het uitbreidingsplan „Treslong", groot 700 m2. tegen een prijs van f 20 per m2. Sfeer in *t gezin f De „Nieuwe Leidscheer in I Een kijkje op de receptie van de jubilerende Christelijke Bestu renbond te Hillegom. Van links naar rechts: mej. F. Krabbe, se cretaresse van de a.r. kiesver eniging, ds. A. K. Krabbe, Geref. predikant, Jac. van der Vinne, gemeenteraadslid, J. van der Molen, bestuurslid en voorzitter J. A. Vink. Foto Van der-Lans. Chr. zang- en oratoriumvereniginpn ■)E ACTIVITEITEN van de Ring 's-Gra- Kon. Bond van Oratoriumvereni- Met de bekroning deze activiteiten kan men telken male kennis maken bij de zangavonden die in Diligc'ntia worden gehouden. Voor de tweede maal deze maand woonde een groot aantal belangstellenden zulk een avond bij. Evenals de eerste maal werd een kort openingswoord gesproken door de voorzitter van de Ring, de heer J. Terlaak. Gewoonte-getrouw werd déze avond bijgewoond door de Bondsvoor zitter, de heer H. F. Brune. Vijf koTen verleenden ditmaal mede werking. Het programma werd geopend door het Bethlehem Kerkkoor o.l v dp heer A. Smit. Positief is dit koor in zui verheid. eenheid en correcte afwerking Inderdaad belangrijke voorwaarden om tot goede koorzang te komen. Voldoen de is 't echter niet. Wat aan deze zang ontbrak was de uitdrukking, de overtui gende kracht. Een lied als „Ere zij God" van Bortniansky kan toch glorierijker klinken. Qua tekstbelevenis was er geen onderscheid tussen het volkslied en de werken van Haydn, Bach en Da Palestri- na. Ongetwijfeld zal men de inhoud van deze liederen verstaan, doch dit moet ook in de zang te beluisteren zijn. Als tweede koor Het zich het Gerefor meerd Kerkkoor Leiden o.l.v. Chris Hanegraaff horen. Men bracht twee wer ken ten gehore, doch zulks was zeker voldoende om een goede indruk van dit koor te krijgen. Het streven naar tekst belevenis kwam hier sterk tot uiting. We! dient de dirigent er voor te waken dat enkele zangers solistische neigingen kun nen vertonen, dit ls schadelijk voor de goede eenheid. Bijzonder prijzenswaardig was de uitvoering van het werk van Hugo Distier. „Christ der Du bist der helle Tag". Een initiatief dat zeer valt te loven, te meer daar dit werk aan de uitvoerenden hoge eisen stelt. Een woord van lof komt zeker ook toe aan het be geleidende instrumentale trio. Voor de luchtige noot zorgde Bernard Verboom met het Juliana Kinderkoor. In werkelijkheid waren het heel wat nootjes, fris, levendig en stijlvol gezon gen. Het publiek was enthousiast en geen wonder, want Verboom verstaat zijn vak! Niet alleen op terrein van mannen- en gemengde koren, doch zoals ook op deze avond weer bleek, de peda goog in Verboom stelt hem in staat de kinderen op de juiste wijze te laten zingen. Zulke dirigenten als Verboom en Hanegraaff zijn in staat de zangkunst op hoger peil te brengen. Laatstgenoemde dirigent leidde ook het Kweekschoolkoor Leiden. Een bekwaam en veelzijdig diri gent is Chris Hanegraaff. Zulks bleek ook weer uit de vertolking van werken van Buxtehude. Mozart en Schumann Juist de wisselende bezetting van een schoolkoor maakt het moeilijk een reper toire op te bouwen. Dat men dan zulke resultaten weet te bereiken is een com pliment op zichzelf. De instrumentale begeleiding was in handen van eigen krachten en zo kon uiteraard een goede eenheid ontstaan. Met de medewerking van een dirigent als Hanegraaff winnen zulk» zangavonden aan kracht en be reikt men ook een hoog peil. Nadat Verboom en zijn kinderkoor een ovatie in ontvangst hadden genomen bij het optreden na de pauze en de herha ling van de Vlooienmars, betraden de leden van het Chr. Vrouwenkoor „Men delssohn" het podium. Dirigent De Leeuw heeft zijn koor beschaafd laten zingen. Men kan zeker nog geen defini-| tief oordeel uitspreken, want deze diri gent staat nog slechts korte tijd voor dit koor. Hij weet in ieder geval de juiste stemming te bereiken, koos voor deze avond niet al te moeilijke werken en het geheel getuigde van rust en be heersing. Technisch kan één en ander zeker nog verbeteren, doch we geloven wel reeds nu te kunnen zeggen dat dit koor op de goede weg is. „Mendelssohn", kan men zeker een koor met mogelijk-; Tot slot van de avond memoreerde voorzitter Terlaak de prestaties van de drie zangavonden en sprak de hoop uit, dat de Christelijke koorzang een goede toekomst tegemoet mag gaan. Adr. Hagcr VALKENBURG Mannenvereniging vierde jaarfeest Voor de laatste maal in dit seizoen kwam de hervormde mannenverenigingl bijeen, ditmaal om de jaarvergadering te houden. Ook de dames waren uit genodigd. Voorzitter ds. D. Lekkerker- ker kon in zijn openingswoord zijn blijdschap erover uitspreken, dat de be langstelling voor de jaarvergadering deze keer groter was dan ooit. Na een korte inleiding over de eerste verzen van Jesaja 53 gaf de secretaris, de heer Joh. Imthorn Chrzn., een uit gebreid jaarverslag. Het bleek, dat de sfeer op de vergaderingen heel goed was. Het bez-oek bewoog zich in stij-| gende lijn en de besproken onderwer-j pen vertoonden een rijke schakering. In de afgelopen wintermaanden was men veertienmaal bijeen geweest. De pen-l ningmeester, de heer C. J. van Dijk,j meldde een batig slot van f 51,98. Na de pauze vertoonde een der in Valkenburg woonachtige marineofficie ren. de heer Van der Werf. een gronti aantal dia's van Nieuw-Guinea. Het waren allemaal foto's, die door hemzelf waren gemaakt en mede door de interes-' santé toelichting werd dit agendapunt een groot succes. A.R. kiesvereniging De a.r. kiesvereniging komt morgen avond bijeen in de consistoriekamer van, de gereformeerde kerk. Twee raadsleden hebben zich bereid verklaard het een! en ander mede te delen over de plaatse-1 lijkfi vraagstukken. NOORDWIJK Duinbrand Gistermiddag is brand ontstaan in de duinen nabij hotel Helmhorst aan de Koningin Astridboulevard. Voorbijgan gers en politiemannen slaagden erin het vuur te doven. De brandweer verrichtte de nablussing. Ongeveer vijfhonderd vierkante meter duinbegroeiing is ver loren gegaan. Over de oorzaak van dej brand is niets bekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4