Jlicume £dJlsrt|e ÜTouraitl Macmillan naar Amerika voor gesprek over Sow jet-plan Spoedvergadering Veiligheidsraad Prinses Beatrix ontving eerste Floriaderozen Doel: Ike overtuigen dat akkoord noodzakelijk is Gijzelaars vrij Jongen levend ver brand Geen akkoord in zicht voor schildersbedrijf Parijs wacht op antwoord van De Gaulle VRIJDAG 25 MAART 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7.50 per kwartaal; 2,55 per maand; ƒ0,59 per week Veertigste jaargang no. 11829 Directie: F. DIE.MEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DACBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlcli i< aflfblrotn mgn hert Id Uglicnspott" OP ANDERE PAGINA'S: KANSELKONINGEN 2 „LUCASKINDEREN" S Gouden GYMNASTIEK 7 In GEUREN en KLEUREN 9 Spectaculaire stap van Britse premier Morgen in ons VOLGENDE WEEK verschijnt bij de Uitgeverij Kok In Kampen een door onze medewerker drs. G. Puchlnger verzorgde uitgave van „Het Dagboek van Mevrouw Co- iyn". Een onzer redacteuren heeft de gehele voorpagina van ons Zon dagsblad gewijd aan dit unieke werk, dat niet alleen zeer veel ver telt over de laatste levensjaren van een groot staatsman, maar daar naast diep menselijk is en getuigt van een groot geloofsvertrouwen, ondanks de moeilijkheden die moesten worden doorgemaakt. 0 Ons Cultureel Venster staat ditmaal geheel in het teken vam de naderende boekenweek. 0 Op Blad Zij wordt verteld over mevrouw RtdJdërbos, diie die laatste presidente zal zijn in onze reeds bekend geworden reeks „Ik ben de presidente van 0 De pagtina Geestelijk Leven be handelt uitvoerig de toestanden in China en wel speciaal de situatie, waarin het Christendom zich in dot communistiche land bevindt. PREMIER MACMILLAN van Engeland zal morgen per vliegtuig naar Washington vertrekken voor besprekingen met president Eisenhower over het laatste Russische voorstel inzake een verbod voor kernproeven en aanverwante kwesties. In westelijke diplomatieke kringen te Genève verwacht men dat Macmillan er bij Eisenhower op zal aandringen dat voorstel te aanvaarden. Men houdt rekening met een spectaculair Brits optreden om te voorkomen dat de Verenigde Staten het Russische voorstel onomwonden van de hand wijzen. Op de gisteren gehouden 190ste zitting van de drielandenconfe- rentie over het verbieden van proe ven met kernwapens hebben de Amerikaanse en Engelse delegatie leiders hun Russische ambtgenoot meegedeeld, dat zij nog niet gereed zijn met een antwoord op het Russi sche voorstel. Dit behelst zoals ge meld een partieel kernverbod, ge koppeld aan een belofte om (in af- Op Afro-Asiatisc/i versoek: Politie opende vuur zonder waarschuwing DE VOORZITTER van de Veilig heidsraad van de Ver. Naties, de Amerikaan Lodge, heeft medege deeld, dat hij de Veiligheidsraad be gin volgende week bijeen zal roepen ter bespreking van de gebeurtenis sen in Zuid-Afrika. Hij heeft deze beslissing genomen na een verzoek hiertoe van de groep van 29 Afri kaans-Aziatische landen in de V.N. Lodge bestempelde de gebeurtenis sen in Zuid-Afrika als bedroevend. De stroom van protesten tegen het door de politie van Zuid-Afrika aangerichte bloedbad, blijft aanhouden. De premier van Malakka heeft de Engelse premier Macmillan verzocht, de kwestie te be spreken op de in mei te houden verga dering van premiers van het Britse Ge menebest. Er gaan stemmen op om Zuid- Afrika uit het Gemenebest te zetten. De Britse regering heeft het Lagerhuis verzocht zijn goedkeuring te hechten aan een verklaring, waarin uiting wordt ge- gegven aan diep medeleven met het ge hele Zuidafrikaanse volk wegens de re cente tragische gebeurtenissen in de Unie. Gisteren werd in Londen wee gedemonstreerd voor de woning va Zuidafrikaanse Hoge Commissaris. De politie heeft 50 personen gearresteerd. Verklaringen De Anglicaanse bisschop van liannesburg, dr. Reeves, heeft gister avond verklaard dat Afrikanen die bij de schietpartij van maandag gewond zijn geraakt, onder ede hebben ver klaard van de blanke politie opdracht te hebben gekregen zich bij het poli tiebureau van Sharpeville te verza melen. De verklaringen zijn afgelegd door een honderdtal gewonden in een ziekenhuis Johannesburg. Zij werden onder vraagd door hiervoor aangewezen func tionarissen. Het ds volgens bisschop Ree- gebleken dat de Afrikanen naar het politiebureau kwamen in de veronder stelling dat zij daar zouden worden toe gesproken door een „grote blanke baas" it Pretoria. De Afrikanen hadden beslist niet de bedoeling te vechten, want zij hadden geen stokken bij zich en hun leiders had den hen ingeprent bij de demonstratie tegen de negerpasjes in geen geval tot gewelddaden over te gaan. Onder ede hebben de Afrikanen ver klaard, zo vertelde dr. Reeves voorts, dat het eerste incident plaatshad toen een blanke rechercheur een Afrikaan arresteerde. Op dat ogenblik zag de me nigte dat de politie een linie vormde en het geweer aan de schouder bracht. De schietpartij die volgde was voo Afrikanen een grote verrassing. Alleen een Afrikaanse politieman die zich achter de draadversperring van politiebureau bevond, was naar v komen rennen en had geroepen: „Lopen, ze gaan op jullie schieten!" Het teen echter al te laat. Dat de Afrikanen hebben getracht te vluchten, blijkt wel uit het feit dat de meeste van de hon derd mannen, dertig vrouwen en zes kin deren die gewond in het ziekenhuis lig gen in de rug zijn geschoten. Volgens de bisschop van Johannesburg blijkt dat het aantal Afrikanen vooi politiebureau veel kleiner was dan de zijde der overheid is be%veerd. Stakingen In Vcreeniging en omliggende ste den zijn vandaag werkgevers bijeen gekomen om de netelige situatie te bespreken, die is ontstaan door het wegblijven van vele negerarbeiders. Vooral kleine bedrijven zijn door de nasleep van de schietpartij getroffen. De negerarbeiders slenteren wat rond en zouden hier en daar zelfs een drei gende houding aannemen. De Zuidafrikaanse politie heeft de openbare bijeenkomsten van alle rassen in Johannesburg, Durban en Kaapstad verboden tot 30 juni. Levenslang voor Birminghamse moordenaar Patrick Byrne, een 27-jarige arbeider in Birmingham, is gisteren tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld we gens moord op ccn typiste in het tehuis van de Christelijke jongevrouwen vereni ging. Byrne had zijn slachtoffer, de 29- jarige Stephanie Baird, die hij niet kende, op straat gevolgd. Hij was later het te huis binnengedrongen, had haar gewurgd en vervolgens het lijk onthoofd. Bij het vonnis was rekening gehouden met het feit dat een medische deskundige de beklaagde een seksuele psychopaat had genoemd. De moord die op Kerstavond vorige jaar werd gepleegd, heeft veel opschudding in Engeland verwekt. Na een zeer uitgebreid onderzoek kon de politie na zeven weken de dader teren, die volledig bekende. wachting van een definitieve rege ling) geen enkele kernproef te nemen. De bespneknmigein tussen Eisenhower eu MaomiiiLlan zullen maandag begumnem vermoedelijk in Gettysburg of in Camp Daviid, het afgelegen buitenverblijf van de Amerikaanse president in Maryland. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde mee dat de besprekingen tot doel hebben te trachten de westelijke posities ten aanzien van de jongste Russische voorstellen te coördineren. President Eisenhower heeft Macmillan volgens de woordvoerder uitgenodigd om hiervoor aar Washington te komen. In Londen wondt vernomen dat Macmililans reis een intensieve bood schappen wisseling tussen de beide hoofd steden vooraf is gegaan. Er zou dit wordt in Washington vernomen nam een verschil van mening bestaan Lifters beroofden Belg van auto Twee Nederlanders, die de vorige maand een Belg van zijn auto hadden beroofd, zijn gisteren door de rechtbank Namen tot gevangenisstraffen van ?n en twee jaar veroordeeld. Op 4 februari kregen zij in de om geving van Namen een „lift" van een Belgische automobilist. Op een verlaten gedeelte van de weg dwongen zij hem de auto te verlaten. Twee uur later reden zij echter in de armen van de Belgische politie. De 27-jarige A. T. uit Nijmegen zag zich door de boetstraffelijke rechtbank te Namen veroordeeld tot twee jaar en de 34-jarige D. W. uit Arnhem tot een jaar gevangenisstraf. De twee gevangenen die in de gevan genis van Nashville 19 gijzelaars vast hielden om hun vrijheid af te dwingen hebben de gijzelaars gisteren vrijgelaten en zich overgegeven. Eén van de gijze laars, de gevangenis-psycholoog, heeft de gevangenen daartoe weten te bewegen De opstandigen hebben een schriftelijke verklaring gekregen, dat zij naar een gevangenis op het platteland zullen orden overgebraoht en dat de rebellie un niet zal worden aangerekend. de regerimig-Eisenhower ten aanzien het antwoord op Ruslands vooratel. Ter wijl het ministerie van buitenlandse zaken voorstander zou zijn van een be perkt verbod op kernproeven onder inter nationale inspectie en controle, zouden het departement van defensie en de commissie voor kernenergie wantrou wend staan tegenover elke overeenkomst, diie niet voorziet dn een volstrekte, water dichte controle. Bovendien zijn velen in de V.S. van mening, aldius schrijft een correspondent van Reuter, dat men niet moet afzien van ondergrondse proeven. Macmillan zal Eisenhower er nu van willen overtuigen, dat het nood zakelijk is tot een overeenkomst, hoe onvolmaakt ook. te komen. De Britse premier zon van mening zijn dat een weigering van de zijde der weste lijken rampzalig zou zijn, zowel met 't oog op de betrekkingen met het Oos ten als met 't oog op de wereldopinie. De snelle totstandkoming van een ak koord op de Geneefse conferentie zou de topconferentie op de goede weg kunnen helpen en een geschikt kli maat scheppen voor belangrijke poli tieke regelingen. In de tweede week van februari is een wilde duif komen aanvliegen om zich tussen de wasteilen te installeren. Vele dagen lang heeft de duif takjes e.d. aangesleept voor het nest. De bewoners van het huis hebben zolang de duif aan het broeden is de was de deur maar uit gedaan! Expositie in Rotterdam geopend (Van een onzer verslaggevers) F\OOR EEN ZANDLOPER te laten kantelen heeft prinses Beatrix vanmorgen in Rotterdam de interna tionale tuinbouwtentoonstelling „Flo- riade" officieel geopend. Daarna maak te zij een korte rondwandeling ovei het terrein en bracht zij een bezoek aan het Kraaiennest, het restauran' in de top van de Euromast. De openingsplechtigheid speelde zich af in de feesthof „Flora-hoy" die als onderdeel van de tentoonstel ling gesticht werd aan de oever van de Maas. Hier werd de prinses van morgen ontvangen door Rotterdams burgemeester mr. G. E. van Walsum In zijn gezelschap bevonden zich de commissaris der Koningin, de voor zitter van de Rotterdamse Kamer var Koophandel en de algemeen-voorzit ter van Floriade. De 11-jarige Lidy Verhage bood de prinses bij haar aankomst een boeket zeer bijzondere rozen aan: een fonkel nieuwe variëteit namelijk, die on langs werd gewonnen van de Ameri kaanse Montezuma-roos en die, van vandaag af, bekend zal zijn als de Floriade-roos. Binnen, in de ontvangsthal van „Flora- hoy" sprak dr. A. J. Verhage, algemeen- voorzitter van de tentoonstelling, ver volgens zijn openingsrede uit. Het doel van Floriade schetste hij met de vol gende woorden: „Alles is gedaan om in zes maanden tijds in grote afwisseling de ontwikkeling van de tuinbouw te tonen en daarnaast nog al het nieuwe in de plantenwereld, dat door naarstig werken is verkregen." Een symbool van „al dat nieuwe" noemde hij de ruiker van een onlangs gekweekte rozen-variëteit, de Floriade- roos, die de Prinses enige minuten te voren was overhandigd. Dr. Verhage zette voorts uiteen, dat de tentoonstelling op vele punten als een unicum raag worden beschouwd. In het bijzonder wees hij in dit verband op de medewerking, die van de gehele tuinbouw werd verkregenik ge loof te mogen zeggen, dat het voor bet eerst in de geschiedenis is, dat de ge hele tuinbouw op zeer intense wijze in één tentoonstelling heeft samengewerkt." „Dit is van zeer grote waarde, omdat hierdoor wordt aangetoond, dat bij alle noodzakelijke specialisering de tuinbouw toch als één geheel moet worden gezien. Ook al moeten wij ons ervan bewust blijven, dat tal van problemen op uit eenlopende wijze in de verschillende sec toren van de tuinbouw moeten worden opgelost." Aan het slot van zijn réde bracht dr. Verhage nog even naar voren, dat er twee aanleidingen waren voor het hou den van de tentoonstelling. In de eerste plaats het gouden jubileum van de Ko ninklijke Algemeene Vereeniglng voor Bloembollencultuur, daarnaast het feit. dat vierhonderd jaar geleden de eerste tulpebol in Nederland werd geïntrodu- Zandloper Zó zien de nieuwe zomerzegels, die met ingang van 23 mei ver kocht worden, er uit. De zegels zijn ter gelegenheid van de Flo riade gewijd aan Nederlandse bloemen: v.l.n.r. de tulp La Prin- cesse, in grijs, groen en rood, een gaspeldoorn in rose, groen en geel, een witte waterlelie in blauw, groen en geel, een slanke klaproos in bruinachtig geel, rood en groen en een blauwe zee distel in geel, groen en blauw. In de afgelopen nacht is ir> Barger- Oosterveld (bij Emm en) een zestienjarige :ongen levend verbrand, toen hst huis waarin hij woonde in vlammen opging. Om ongeveer twee uur brak brand uit .n de woning, die gelegen is aan de Buurtweg en die bewoond werd door de heer J. Ebeltjes, diens echtgenote en toon met echtgenote en de zestienjarige pleegzoon Jan Orsman. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de twee echt paren zich in nachtkleding ternauwer nood in veiligheid wisten te brengen. De pleegzoon kon niet meer worden ge- -ed. Slechts de voorgevel van de woning blijven staan. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. tenzij werknemers eisen matigen) (Van onze sociaal-economische redactie) De moeilijkheden rondom de on derhandelingen voor een nieuwe c.a.o in het schildersbedrijf beginnen ern stiger vormen aan te nemen. Vorige week zaterdag hebben de drie werk nemersbonden een ultimatieve brie* gezonden aan de patroonsorganisaties welke brief bovendien reeds in he' orgaan van de r.k. bond van bouw vakarbeiders is gepubliceerd. Over deze publikatie waarin een nieuwe c.a.o. per 1 april wordt geëist rijn de patroonsbonden zeer ontstemd Vandaag zijn de ledenvergaderingen van de algemene en de rooms-katholdekc patroonsbond bijeen geweest om zich op de situatie te bezinnen. Maandag komt ir. Utrecht de ledenvergadering van de Chr. patroonsbond bijeen. In deze vergaderingen werden de tegen- vooratellen besproken die de patroons bonden aan de werknemers denken voot te leggen. Dinsdag heeft het overleg tus sen de patroons en de regering plaats op het departement van economische za ken en volgende week woensdag, één dag voor het aflopen van de c.a.o., zul len de werkgevers de werknemersbonden inlichten over hun definitieve standpunt. Wij hebben reden om aan te nemen dat de kans op overeenstemming uitermate gering is, tenzij de werknemers van huil kant op het laatste moment nog bereid zullen blijken zich te beperken in hun eisen. Het lijkt een moeilijke zaak afzonder lijk voor het schildersbedrijf aan te to nen dat de gevraagde verbeteringen in de arbeidsvoorwaarden ook inderdaad gedragen worden door een voldoende stijging in de produktiviteit. Als dit niet mogelijk is dan zal men in dat geval niet behoeven te verwachten dat de re gering terwille van de honorering van de eisen der werknemers bereid zal zijn, een doorberekening in de prijzen toe te laten. In dit opzicht zal ook het gesprek met economische zaken dinsdag a.s. geen resultaten kunnen opleveren. De regering heeft zich nog zeer recent en zeer positief uitgesproken tegen door berekening van loonsverhogingen in de prijzen. In het gunstigste geval zou de regering het schildersbedrijf dezelfde concessies kunnen aanbieden als bij he' bouwbedrijf is gebeurd, aldus de mening in kringen van het bedrijfsleven. niwgsformule uit en haalde vervolgens een handel over, waardoor een zandlo per in beweging werd gebracht. „Deze zandloper", werd verteld, „zal over enige uren worden opgesteld bij dc hoofdingang van Floriade. Daar zal hij, als symbool van de wenteling der tijden en van de historie, herinneren aan het feit, dat ook de tuinbouw in het verleden wortelt. Allerlei planten im mers, dienden reeds de oudste bewoners van deze aarde tot voedsel en al heel snel begon de mens met het cultiveren Terwijl het zand in een fijn straaltje omlaag vloeide, speelde de Mariniers- kapel het volkslied. En hiermede werd de korte plechtigheid beslotenhet feest van bloemen en planten in Rotter dam, dat tot eind september zal voort duren, was begonnen. Ter herinnering aan dit gebeuren bood dr. Verhage de Prinses een zilveren mo del van de zandloper aan, voorzien van de tekst „De tijd gaat ijlings, pluk de dag; strooi bloemen en ontplooi uw Veile officiële gasten waren bij de ope ning van de tentoonstelling aanwezig. Onder hen bevonden zich de minister van landbouw en visserij, sir Paul Ma son als doyen van het Corps Diploma tique en de ambassadeurs van de lan den, die door speciale inzendingen aan Floriade hun medewerking verlenen. Kruidenhof De rondwandeling over het terrein voerde prinses Beatrix allereerst naar de Clusius-tuin, een replica van de krui- denhof, die de Franse hoogleraar Clu- sius im 1593 in Leiden aanlegde en waar in hij, als eerste professor in de botanie aan zijn studenten praktijk-colleges gaf. Floriade eert Clusius, met een na bootsing van zijn tuin met een borst beeld, als de man die belangstelling hielp wekken voor twee gewassen, die in zijn tijd in Nederland nauwelijks be kend warende aardappel en de tuin. Via de Clusius-tuin leidde de weg, die de Prinses vanmorgen aflegde, naar de Koningshof, waar zij bloemen en plan ten bewonderde, die afkomstig zijn uit koninklijke kassen, oranjerieën en tui nen. Niet alleen uit Nederland, maar ook uit België, Griekenland, Luxemburg, Zweden en Monaco. Monaco, dat als heel klein vorstendom met een zeer grote inzending aan Flo riade meewerkt: prins Rainier stelde namelijk een deel van zijn exotische zameling beschikbaar. Langs het domein van de vaste plan ten wandelde de Prinses vervolgens ovet de itunneibrug naar de Euromast, waar zij werd begroet door Euromast-direc teur J. H. Oerlemans. Gasten boel; Als eerste plaatstë prinses Beatrix haar naam in het gastenboek. Daarna bracht de lift haar naar het hoogste platform van de Euromast. Honderd me ter boven de grond zag zij daar het pa norama van de stad en havens, van de Delta-werken en vanFloriade, die zich als een wondertuin aan haar voeten uitstrekte. In het restaurant gebruikte zij de kof fie en het was bij deze gelegenheid, dat de heer Oerlemans haar een soevenir aanbood in de vorm van een glazen presse-papier met daarin geëtst een af beelding van de Euromast. Het Floriade-verblijf werd besloten met een tocht in een gondel van de ka belbaan naar het voorplein van de Ahoy- hal. In de hal bezichtigde de Prinses de binnen tentoonstelling „Feest der Bol- bloemen" waarmee het gouden jubileum van de Koninklijke Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur wordt gevierd. CHROESJTSJEF BLIJFT BONN BESTOKEN Premier Chroesjtsjef van Rusland brengt vandaag zijn laatste dag in Parijs door. Morgen begint hij een zesdaagse reis door Frankrijk. Ook vandaag voerde hij besprekingen met president De Gaulle en even als gisteren nam hij deel aan een perslunch. Het was vanmorgen duidelijk dat elke poging van Chroesjtsjef om een wig te drijven tussen de Frans-Duitse vriend- sohap door president De Gaulle koel zou worden ontvangen. Diplomatieke waarnemers vragen zich af hoe lang De Gaulle zal wachten alvorens te antwoor den op de openlijke aanvallen die Chroesjtsjef nu al twee dagen lang op Duitsland doet Tijdens een ontvangst op het Parijse stadhuis zei de Russische leider giste ren: „Het is niet zo dat wij Sowjets het Duitse militarisme vrezen. Wij laten ons door niemand intimideren en zijn in staat ons tegen elke tegenstander te ver dedigen. Het is echter in het belang van de gehele wereld dat wij het Duitse mi litarisme, dat de internationale toestand versleohtert. aan de kaak stellen". Op een lunch in de woning van pre mier Debrc heeft Chroesjtsjef gisteren een non-agressiepact tussen de N.A.V.O.- landen en de landen van het Warschau pact voorgesteld. TELEVISIE 1960 Alléén bij ons alle Duitse merken 43 CM 675.- 53 CM f '95. Onze bekende - bétere - service Edly - Radio Service MORSSTR. 20 - TEL. 33975 - LEIDEN Prinses Anne als bruidsmeisje Officeel is bekend gemaakt dat prinses Anne tot de acht meisjes behoort die op 6 mei bij het huwelijk van prinses Mar garet en Antony ArmstrongJones als bruidsmeisjes zullen fungeren. De negen jaar oude prinses Anne is in januari van dit jaar. bij het huwelijk van lady Pamela Mountbatten en David Hicks voor het eerst van haar leven bruidsmeisje geweest. Bosch koelkasten 1960 110 L. f 469.—; 112 L. f 525.— 140 L. f 575.— Edly - Radio Service MORSSTR. 20 - TEL. 33975 - LEIDEN Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking Mmet hier en daar enige regen en plaatselijk mist, maar ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind uit ooste- lijke richtingen. Weinig ver- andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 26 maart: Zon op 6.30, onder 19.03; Maan op 6.12, onder 18.15; 27 maart EFARVERFEST KARPETTEN iet karakter van een hand- I geweven tapijt. 90 x 150 73.50 130 x 190 135— 160 X 230 197.50 .THUIS BOTERMARKT 23«™ Advertentie I LTH U IS BOTERMARKT 23" HET WEER IN EEROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur VI its- Eel de De Bilt Twente Eindh Zd -Limb He sinks Stock h zw- bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1