"PixrUM? Kritiek op hanteren van produkti viteitsstij ging Het Vrije Volk HET PAROL (ftarfj $aöblaö Verschillende giftsoorten Rusland is bereid over inspectie te praten DRIE WEKEN CEL VOOR VASTBINDEN KOEIEN Berkelse arts vergiftigde gevangene na kalm overleg stelt na de oplossing van bet bouwconflict deze vraag: Nu de staking in het bouwbedrijf '8 afgelopen, is er alle aanleiding wat na te praten over de problemen, die door de staking zo actueel zijn geworden. Zo kan men zich afvragen en de vraag is al gesteld of het juist is, dat de regering haar conflict met de aannemers op kosten van de arbeiders (een half miljoen daglonen) en de vakbonden (4 a 5 miljoen gulden) uitvecht. De krachtige houding van de regering in dit conflict verdient waardering. Wy hopen nu maar, dat de verstoorde verhoudingen in het bouwbedrijf spoedig geheel zullen zyn opgeklaard en dat voor de toekomst een 6olide basis is gelegd voor beter samenspel en verdiept overleg. Op deze wijze kan uit het conflict nog iets goeds geboren worden. De bouwstaking zal dan slechts als een boze nachtmerrie in de herinnering behoeven voort te leven. Loondebat in Eerste Kamer (Van parlementsredactie) I (soc.) en Van Lieshout (kath.v.) aan. De heer Oosterhuis meende echter, dat T7R zijn gisteren in de Eerste Kamer tijdens het debat over de begroting van de regering ernstig zal moeten nagaan sociale zaken nogal wat kritische woorden gevallen over de hanteren n?g ,we' faciliteiten dienen te worden van het criterium der arbeidsproduktiviteitsstijging in het kader van de,™ïr»v°^oemi^>atiie üaar z-"Afrjk°' vrij"e| verst ging in dit opricht begrijpelijkerwijs de hl?id St'v "r" de" volle socialist ïr. H. Vos, die niets goeds m de gedifferentieerde loonvorming kon lijkheid van de betrokken emigrant te ontdekken en die het produktiviteitscriterium kwalificeerde als „onjuist en komen. onhoudbaar". De liberaal prof. Witteveen had echter al tijdens de ochtend- i Pe omstreden minister Van Rooy is vergadering gewaarschuwd, dat de regering het gevaar van inflatie niet zal bi* deze begrotingsbehandeling door de kunnen ontgaan, wanneer ze de maatstaf van de produktiviteitsstijging op gïS den duur niet vervangt door een andere. Het is niet uitgesloten, dat prot. JSfsche Hjde geeï tehoeHe aa^le ïebl Witteveen zijn denkbeelden op dit punt volgende week vastlegt in een motie, ben de bewindsman op zijn gebrek aan Tenslotte bleek ook de K.V.P.-senator Middelhuis, voorzitter van de K.A.B., deskundigheid lastig te vallen. wan oordeel, dat in het nieuwe loonbeleid het criterium van de produktiviteits- De K.V.P.-er Regout zei, dat men mi- tijging te veel centraal is gesteld. nister Van Rooy de tijd moet gunnen zich in te werken. ,,Hij moet zich «"»=»- H?1 leek..de heer Middelhuis dan ook (soc.). Hij meende dit beleid te moeten kwalificeren als „een manifestatie van machteloosheid, overgoten met een saus je van kunstmatige, verzuilde christelij ke verbondenheid, vermengd met anti- socialisme en dit alles samengeklutst tot een onverteerbare hutspot". Advertentie BESCHERM UW KEEL MET ROTERSEPT! heeft waardering voor het belei van minister De Pous: Men kan er over twisten, of zijn toe gevingen aan de aannemers al niet iets te ver gingen, dat hij ten principale voet bij atuk heeft gehouden, staat buiten kijf eert hem- Zijn prestige is ongehavend de strijd gekomen evenals, het zy het voorbijgaan opgemerkt, dat van de beweging, die haar leden goed in de hand had en de haar opgedrongen strijd waardi, en met beleid heeft gevoerd zulks ii schrille tegenstelling met dc aannemen bonden. CHRISTELIIS NATIONAAL DAGBLAD noodzakelijk te zoeken naar een instru ment, dat ook op de lange duur hanteer baar is voor het toetsen van loonvoor- stellen. „De voorgeschreven ruimtebere keningen op basis van de produktivi- teitsontwikkeling dienen gewijzigd te worden, zodat een globaler loonbeleid overblijft", aldus de K.A.B.-voorzitter. Hij had overigens waardering voor wat op het terrein van de vrijere loon vorming reeds is verricht. Het be drijfsleven heeft immers in vele ge vallen een eigen koers kunnen varen. Het nieuwe loonbeleid verdient alle steun waar het inflatie voorkomt de lonen zo hoog doet stijgen als e nomisch verantwoord is. De heer Mid delhuis keerde zich tegen prof. Witte veen waar deze de inijruk had gewekt, dat het inflatiegevaar alleen van de taÉmde loon- en salaristrekkenden schrijft: Aan dc slag: De aannemers hebben het moeten vaarden, dat zy niet de mogelijkheid heb ben de gehele politiek van de regering ten opzichte van lonen en pryzen te onder graven. En de stakers hebben wel duidelijk gevoeld, welk een ongelukkig wapen d< staking in deze tyd is geworden. Stagnati< van werk, dat roept om voltooiing, er zorgen in de gezinnen. Het wordt tijd, dal in de bouwsector de mogelijkheden, die df wet op de P.B.O. biedt, ernstig worden besproken. HET(O VADERLAND dat de wijze, waarop het conflict is opgelost, allerminst bevredigend i werd het einde „gevierd" met w; worstjes en kopjes koffie en het zal dunkt ons tot de normale werkzaamheden van de ministers en hun staven behoren zo spoe- dig^ mogelijk wijzigingen in de regeling We begrijpen natuurlijk wel, dat de prijzenbeschikking nuttig is om uit het moeras te komen waarin deze bedrijfstak door een niet al te best regeringsbeleid was geraakt, maar hopen aan de andere kant, dat het zal blijven bij een noodmaatregel van korte duur. Advertentie De katholieke senator zei moeite te hebben met de opvatting, dat de loon- en salaristrekkenden aan de ketting moeten worden gelegd om de „pnjzen- makers" van prijsverhogingen af te hou den. Overigens meende hij in tegenstel ling tot prof. Witteveen, dat het met het loonbeleid niet zo'n bedenkelijke weg op zal gaan, want na 1 april treedt dit gebied een zekere rust in. De heer Middelhuis meende, dat de regering er goed aan zal doen een derzoek In te stellen naar de gang zaken in de slotfase van het bouwcon flict, toen het College van rijksbemid delaars op het laatste ogenblik nog struikelde over het percentage voor de beschikbare ruimte. De regering moet bedenken, dat het bedrijfsleven en met name het bouwbedrijf, zich in de prak tijk toch niets aantrekt van minutieuze berekeningen als waar het maandag avond nog om ging. De heer Middelhuis drong er voorts .3 aan, dat de regering zo vroeg mo- gelijk aan de S.E.R. advies zal vragen luwe Loonwet, die het B.B.A. moet vervangen. Verder vroeg hij spe ciale aandacht voor de „achterblijvers" in de loonvorming. Bij het bekijken van hun positie zal men vooral ook oog moe ten hebben voor loonachterstand in het verleden. De K.A.B.-voorzitter kon be grijpen, dat de regering niet onmiddel lijk na 1 april tot looncoördinatie wil overgaan, maar anderzijds vond hij toch, dat meer klaarheid moet worden geschapen over het tijdstip (en de wijze) waarop wél gecoördineerd zal worden. Bijna lyrisch in zijn verontwaardiging over het nieuwe loonbeleid werd de oud- N. V. V .-voorzitter, de heer Oosterhuis Advertentie Bonn akkoord met versnelling EEG De Westduitse regering heeft woensdag in beginsel haar instem ming betuigd met het plan-Hallstein om de overgangsperiode van de E.E.G. te verkorten. In een verklaring liet zij weten, dat zij haar oordeel over bijzonderheden opschortte hangende verdere onder handelingen, waaronder overleg tus sen de E.E.G. en de Europese vrij handelsassociatie (E.V.A.). Een besluit zal niet voor de terug keer van bondskanselier Adenauer uit Japan begin april worden genomen. Noorwegen heeft intussen de V.S. laten weten, dat een versnelde uit voering van het programma van dp E.E.G. problemen zal scheppen. De nieuwe sociaal-economische politiek zal naar de mening van de heer Ooster huis weer leiden tot de ernstige loonte- genstellingen van tussen de beide we reldoorlogen. De vrijere loonvorming brengt een deuk aan in de samenwerking op sociaal gebied, ze roept toenemende tegenstellingen, spanningen en conflic ten op en brengt daardoor o.m. even tuele buitenlandse investeringen in ge vaar. De drie vakcentralen hebben on der de geleide loonpolitiek een evenwich tig en constructief anti-inflatie-beleid ontwikkeld. Waarom moest het loonroer dan met alle geweld om? Het had de heer Oosterhuis verwon derd, dat een oud-vakbeweging: staatssecretaris Roolvink in de Tweede Kamer „zijn loonhaantje met alle ge weld koning wilde laten kraaien" Sprekend over het bouwconflict zei de socialistische senator, dat hieraan door een dwangmaatregel een einde is ge maakt. Het is begrijpelijk dat de rege ring lang geaarzeld heeft om haar on voldragen kind, de vriiere loonvorming, de genadeslag toe te brengen. Wat de „achterblijvers" en de onvermijdelijke coördinatie betreft schijnt de regering de lijfspreuk van de „schilder" Karei Ap pel („Ik rotzooi er maar wat tegen aan") tot de hare te hebben gemaakt. De heer Oosterhuis besloot zijn geladen betoog met een variant op Heine: Denk ich an ,,'t loonbeleid" in der Nacht, dann bin ich um den Schlaf gebracht. Een andere socialistische spreker, ir. H. Vos, vond het nieuwe loonbeleid „conjunctureel gevaarlijk, slecht de arbeidsverhoudingen, sociaal rechtvaardig en hard voor de achter blijvers". Op grond van door hem ge maakte berekeningen concludeerde hij, dat de door staatssecretaris Roolvink vermelde stijging van het werkne mersaandeel in het nationale inkomen als gevolg van de vrijere loonvorming slechts schijn is. Ir. Vos was er ook niet va tuigd, dat bij loonsverhogingen op grond van de gestegen produktiviteit geen slui pende prijsverhogingen zullen plaats vinden. Dit zal dan weer ten na dele van de werknemers zijn. De pro- duktiviteitsstijging achtte ir. Vos voor de bepaling van loonsverhogingen een volkomen onjuist, onhanteerbaar en dus onhoudbaar criterium voor welke bedrijfstak dan ook. Onder de geleide loonvorming, die overigens ook niet in alle opzichten ideaal was, kon men ten minste nog aan de uitgangspunten vast houden. De vrijere loonvorming moet bij de gespannen arbeidsmarkt van nu we' tot inflatie leiden. Bovendien voegt ze aan de vergeten groepen nog de „ach terblijvers" toe. VRIJE KRACHTEN laten imponeren door het grote aantal redevoeringen in dit college", zo voegde de katholieke senator er goed hartig aan toe. Prof. Witteveen (lib.) had er behoefte aan de Kamer duide- lijk te maken, dat zijn fractievoorzitter mr. Van Riel destijds slechts de kritiek! anderen op minister Van Rooy ze^ geen Regout 254) De plantenver?iften werden helaas door alle tyden heen ook aangewend voor weinig menslievende doeleinden. Laten we het maar rond uit zeggen: de bereiding van ver giften voor misdadige oogmerken was In de oudheid aan de orde van de dag. De Egyptenaren kenden reeds de snelle werking van het blauwzuur uit de perzikpit, waarvan een halve theelepel van een verdun de oplossing voldoende Is voor een ogenblikkelijke hartverlamming. De ze dood werd toegepast aan degeen die het heilige woord .,Jao" uitsprak, voor welke misdaad hy „de straf van de. perzik" moest ondergaan. Dat klonk poëtisch, maar ln werkelijk heid werd by veroordeeld tot het Innemen van blauwzuur. In welke mate de vergiften in de oud heid de belangstel ling hadden, blijkt nit het boek van Nicander, die in de tweede eeuw vóór Chr. leefde en een heel werk hieraan wijdde. Dit is het oudst bekende hand boek op het gebied der vergiften. Maar ook Theophrastus, een leerling van Plato die de hele bibliotheek van Aristoteles erfde, en o.m. een groot werk over planten schreef, geeft biyk van een omvangrüke ken nis der giftplanten. Dat was in die tyd trouwens wel nodig ook, want dezelfde alkaloïden, die een zegen- ryke werking op het menseiyke lichaam kunnen hebben en door de doktoren van die tyd als geneesmid del werden voorgeschreven of ge bruikt, zyn hoogst gevaariyk by grotere doses. De dood van Socrates toont over tuigend, hoe groot de kennis der vergiften ln de vyfde eeuw vóór Chr. reeds was. Zoals bekend, werd de Griekse wysgeer veroordeeld tot TOCH IS HET ZO! het ledigen van de gifbeker die een deskundige op het gebied van ver giften voor hem had klaargemaakt. De zachtaardige dood die hiervan het gevolg was, werd veroorzaakt door een combinatie van vergiften. De beroepsvergiftiger was in de oudheid een maar al te bekende figuur. Hy verkocht zyn brouwsels aan mensen die het einde voelde naderen, of hun lyden wilden bekor ten, maar hij sleet zyn dodeiyke produkten ook aan gewetenloze lie den die er hun moorden mee bedre ven. Aan enige begrip van de schei kundige samenstelling der plantaar dige sappen behoeven we in de oud heid uiteraard niet te denken, maar de algemene uitwerking ervan kende men terdege. In de apotheek der Ouden werd de wolfskers aangeduid als duivelstong, doodkruid, dolkruid, duirelsoor; het bil- zenkruid als duivels kruid, duivelsoog; de doornappel als hellevijg, steekappel dnivelsappel; de heggerank als dui- velskers, duivelsraap enz. Waaruit we kunnen zien, dat de eigenschappen van al dergelyke planten ln verband werden gebracht met het boze, het kwade en duivelse. Daartoe was alle aanleiding, want hoewel de hieruit bereide dranken door de artsen uit de oudheid werden aangewend we gens de genezende, pynstillende, slaapverwekkende, verdovende, of pijnstillende uitwerking, vormden zü een groot gevaar voor leder, die er als leek mee werd geconfronteerd. O ja, nu moeten we ook nog ver tellen van Attila, die in een prehis torisch graf in Rimsingen begraven ligt. Volgens historici is dat volslagen onmogeiyk, maar toch is het zo! Daarc l volgende keer. De Maastrichtse fabrikant r (kath. v.) noemde de politiek gering om de contractsluitende partijen meer vrijheid en verantwoordelijkheid te geven, kerngezond, maar toch wordt naar zijn mening in dit nieuwe loonbe leid nog te veel waarde gehecht aan vaste schema's en formules. Zelfs wordt er al gesproken over een Loonwet, een „veel te zwaar woord", naar het oor deel van de heer Regout. die zich met deze opmerking volkomen distantieerde wat zijn fractie-genoot Middelhuis had betoogd. Het verdient volgens mr. Regout aanbeveling „een behoorlijk kre- geven aan de vrije maatschap pelijke krachten". De grote voldoening van deze K.V.P.- over de beëindiging van het bouw conflict was getemperd door de wijze nl. door het dwangmiddel beschikking. Het was voor ae a mers moeilijk verteerbaar, dat de heid zelf tot op het laatste ogenblik de doorberekeningsclausule in de opnam. Is het optreden v; gering wel voldoende genuanceerd ge- is wel voldoende rekening ge houden met de specifieke problemen bepaalde bedrijfstak? De heer Regout vroeg zich af of de regering het zich in dit conflict niet nodeloos moei lijk heeft gemaakt. Ze had een compro mis kunnen sluiten door de knoop „half door te hakken", d.w.z. een halve door berekening toe te staan. heeft gereleveerd val op deze bewindsman heeft onderno men. Mr. Van Riel heeft alleen ge waarschuwd. dat de minister moet op passen. Prof. Witteveen had zelf alle hoop, dat de huidige bewindslieden van sociale zaken met hun beleid gunstige resultaten zullen bereiken, maar wel was hij er niet geheel gerust op, dat staatssecretaris Roolvink kan „schaken en whisten". Minister en staatssecretaris zullen de Kamer volgende week, na de behande ling van de huurwetten, antwoorden. Hilton bouwt enorm hotel in Londen De hotelmagnaat Hilton heeft contract ondertekend ter waarde van 65 miljoen gulden voor de bouw van een ultra-modern hotel in de Londen- se binnenstad. Staande op de hoek van Mayfalr, bij enige oude huizen, die uitzicht ge ven op Hyde park, verklaarde Hilton dat op deze plaats het modernste ho tel zal verrijzen dat Londen ooit heeft gekend. Het zal tevens het grootste zijn. In het 27 verdiepingen tellende bouw werk zullen meer dan 500 kamers en luxe suites worden gevestigd, een bal zaal voor 1400 mensen en een gara ge voor 360 auto's. Het London-Hilton, zoals het hotel zal worden genoemd, zal vermoede lijk de duurste logeergelegenheid in de stad worden. Schoenindustrie had topjaar Voor de Nederlandse schoenindus trie is 1959 een jaar geweest van re cordcijfers, aldus het jaarverslag van het bedrijfschap voor de schoenin dustrie, uitgebracht ter vergadering te Tilburg. De produktie bereikte een totaal van 32 miljoen paar, waarvan 21 miljoen paar lederen schoenen, hetgeen niet alleen absoluut rekord betekent, doch ook een stijging ten opzichte van het voorgaande jaar als na de oorlog nog niet is voorgekomen. In percentages uitgedrukt bedroeg de ze 16 procent, voor de leren schoenen 13 procent. De export bereikte zes en een half miljoen paar ter waarde van 40 miljoen gulden, eveneens een hoogte punt. Ten opzichte van 1958 bedroeg de toeneming van de export 30 procent Ook het importcijfer bereikte een re kord. De conclusie als zou 1959 onverdeeld gunstig zijn geweest voor de onderne- is echter niet geheel juist. Spe ciaal de prijsontwikkeling op de leder- markt stelde de producenten voor ernstige moeilijkheden. Dat ten slotte de Nederlandse consumenten daarvan niet de volle last te torsen kregen vindt zijn oorzaak in de vindingrijkheid van de fabrikanten, die naar vervangingsmid delen zochten voor de traditionele grond stoffen. Als gevolg hiervan zullen echter in vele gevallen de bedrijfsresultaten minder gunstig zijn geweest dan de re- kordcijfers doen vermoeden, aldus net verslag. Gvidon, het Riissische aapje, ondergaat een laatste controle met de stetoscoop, voordat hij aan een serie proeven wordt on derworpen, die moeten uitwijzen welke veranderingen in de bloeddruk zullen optreden als het dier de ruimte wordt inge schoten. Gvidon, wiens beeltenis eerst werd afgedrukt in het blad „Soviet Union", is het voorwerp van talrijke experimenten, die dr. Boris Lapin, directeur van het Russische instituut voor ex perimentele onderzoekingen, en zijn medewerkers ondernemen. Volgens dr. Lapin veroorzaken ingrepen op het zenuwstelsel een onmiddellijke stijging van de bloeddruk. Gvidon heeft een vol komen andere dagindeling ge kregen: de dag werd voor hem nacht en omgekeerd. Juist dit apensoort werd gekozen, omdat het zenuwstelsel de meeste over eenkomst vertoont met dat van de mens. De ontwapeningsconferentie Maar controle mag geen spionage worden Geneefse ontwapeningsconferentie, Zorin, heeft meegedeeld, dat Rusland bereid is te onderhandelen over een internationaal inspectiestelsel om de naleving van de overeengekomen maatregelen te controleren. Na de ontwapening, stelde Zorin voor, moet de internationale inspectiestaf blijven De 61-jarige landbouwer J. S. uit Zwijndrecht hoorde voor het Haags gerechtshof de procureur- generaal bevestiging vorderen van drie weken gevangenisstraf wegens dierenmishandeling. Dat de procureur-generaal vernieti ging van het door de politierech ter gewezen vonnis vroeg had al leen maar juridische betekenis. De politierechter had namelijk alleen maar nalatigheid bewezen geacht en geen opzet, terwijl de| ak tenslotte is geregeld, I procureur-generaal opzet wel de- .woi de prjs- ggijjfc bewezen achtte. De verdachte had twee pinken ge koeien die geregeld uit zijn land ontsnapten. Dit verdroot hem hij bevestigde de dieren met kettingen om de hals aan elkaar. Dit bleek nog niet voldoende te zyn en daarom maak te de landbouwer ook nog eens een zwa re dwarsbalk aan de kettingen vast. De dieren moesten op deze wijze een ge wicht van 35 kg slepen. Hierdoor waren de kettingen diep in het vlees gedron gen en hadden de beesten veel pyn ge- gevangenisstraf zou verschrikkelijk voor hem zijn. Gevraagd werd een voorwaardelijke straf en een geldboete. Arrest 1 april. Concertgebouw kost ruim 21 miljoen De architecten Van liet Rotterdamse concertgebouw ramen de stichtingskosten op 21 456.734,Bij deze raming is geen rekening gehouden met de kosten van de bouwgrond. De prys per vier kante meter kan eerst later worden op gegeven Ook is in de kostenraming geen bedrag opgenomen voor het in de grote concert zaal en misschien ook in de kleine certzaal aan te brengen orgel. Reeds in 1955 stelde de Rotterdamse gemeenteraad voor het concertgebouw eer credietvast van 11.250.000,—. B. en W van Rotterdam stellen dus nu de gemeen teraad voor een aanvullend crediet var 10.206.734,— te voteren. EMIGRATIE Naast de loonpolitiek kreeg ditmaal de emigratie veel aandacht. Prof. Wit teveen (lib.) was het er niet mee eens, dat de regering thans nog, bij een ge spannen arbeidsmarkt, een vergaande, propagandistisch-getinte voorlichtings-ac- tie voor emigratie meent te moeten voe ren. Het daaraan ten koste gelegde overheidsgeld werkt indirect inflatie in de hand. Tienduizend emigrerende leden van de beroepsbevolking kunnen juist het verschil uitmaken tussen een even wichtige en een overspannen arbeids markt. De heer Elfferich far.) kon dit stand-, punt niet delen. De stand van de con-| juncturele barometer achtte deze spre ker een onjuist, willekurig criterium De emigratie krijgt daardoor het karak ter van internationale arbeidsbemidde- ling. Met een eventuele inkrimping van het emigraticapparaat dient men zeer voorzichtig te zijn. Vooralsnog is het beter rustig op de ingestegen weg voort te gaan. Wel is een zekere beroriënte-i ring van de voorlichting noodzaketijk; i deze moet zo positief, eerlijk en objec tief mogelijk zijn. Bij^ deze De procureur-generaal nam wel aan at er meer botheid dan kwaadwillig heid was geweest maar niettemin had de verdachte best geweten dat de beesten er slecht aan toe waren. Hij vond een vrijheidsstraf hier wel op z'n plaats. De raadsman voerde aan dat het hier meer een nalatigheid betrof. De verdachte is niet zo jong meer en Dagvaarding uitgebracht De officier van justitie bij de,h«" ingenomen, die O. hem rechtbank te Leeuwarden heeft de dagvaarding uitgebracht tegen de 43-jarige, momenteel in het huis van bewaring te Leeuwar den gedetineerde Berkelse arts dr. J. F. A. M. O., die op 27 april het paleis van justitie te Leeuwarden terecht zal moeten staan op beschuldiging van gif- moord, gepleegd op zijn mede gevangene A. L. De rechtzitting zal om half tien 's morgens beginnen. in handen heeft gesteld of stellen, tengevolge waarvan L. in de nacht van 4 op 5 februari is overleden. In deze rechtzaak zijn door de of ficier van justitie te Leeuwarden, mr. M. H. Gelinck. vijfentwintig getuigen gedagvaard, onder wie een vijftal po- litie-ambtenaren en rechercheurs, zi leden van het gevangenispersoneel, viertal familieleden van het slachtoffer L. en een aantal getuigen-deskundigen. Deze laatsten zijn prof. dr. W. Froen- tjes, directeur van het gerechtelijk la. boratorium te 's-Gravenhage, dr. J. Zei- denrust, patholoog-anatoom en gerechte lijk geneeskundige te 's-Gravenhage. de heer D. D. Boer, apotheker-toxicoloog te 's-Gravenhage, prof. dr. U. G Bijls- ma. hoogleraar in de farmacologie in ordt er van beschuldigd op 41 Utrecht, prof. dr. C. J. F. Böttcher, februari 1958 na kalm overleg en rijp hoogleraar in de fysische scheikunde beraad L. opzettelijk van het leven te en grafologie te Leiden en M. Walt- hebben beroofd door te bewerkstelligen man, schriftkundige van het gerechte dat L. een hoeveelheid kalium-cyanide I lijke laboratorium te 's-Gravenhage. ■WITTE TANDEN DROP sloten zich Oosterhuis I OP EN TOP DROP liill functioneren om te waken tegen ge heime herbewapening. Zorin betoogde, dat de westelij ke landen een verwrongen beeld hebben van het Russische stand punt ten opzichte van de inspectie. „Rusland", zei hij, ,,is bereid in el ke fase van een ontwapening toe zicht van andere mogendheden te aanvaarden. Alleen wenst Rusland geen stelsel, waardoor Epionage mogelijk is. De controleurs mogen geen onderzoek instellen naar wa pens, die niet op de lijst van de ontwapening staan." Zorin besloot zijn betoog met de op merking, dat het Westen blijkbaar eerst toezicht wil en dan pas ontwa pening. Maar Rusland meent, dat toe zicht en ontwapening hand in hand moeten gaan. Het overleg in Genève tussen Rus land, Amerika en Engeland over het staken van de kernproeven is giste ren uitgesteld, omdat de afgevaardig den van de westelijke mogendheden eerst hun regeringen willen raadple gen over het laatste Russische voor stel. Inmiddels heeft senator Hubert Humphrey, een mogelijke kandidaat van de democraten voor het presi dentschap in de Senaat bepleit op het laatste Russische voorstel voor het staken van lichte ondergrondse proeven. Rusland zal op zijn beurt weer moeten toestaan, dat er twintig in specties per jaar worden gehouden op plaatsen, waar onbekende aard schokken zijn geregistreerd. BOEKENHOEK Linus Fleck, door Hans Werner Rich ter. Vertaling Cor Holst. Uitgave De Boekerij, Baarn. Op het veld van eer, door Humphrey D. Oobb. Vertaling Eva Raedt-de Can ter. Salamander-boek. Uitgave Em. Que- rido N.V.. Amsterdam. Vergeelde portretten, uit een Indisch familiealbum, door E. Breton de Nijs. Salamander-boek. Uitgave Em. Querido N.V., Amsterdam. De vlucht naar Kautokeineo, door Cor Bruijn. Illustraties Laura Gerding. Uit gave G. F. Callenbach N.V., Nijkerk. Advertentie NU HET GRIEÊ-WEER IS ROTERSEPT! Kr u iswoordpuzzel Horizontaal: 2. eiland door de Straat an die naam van Sumatra gescheiden, scheikundig element (afk), 8. afne mend getij, 10. voorzetsel, 11. gem. in N. Brab., 12. draad van een spinneweb, 14. stadje in Engeland en stad in Ame rika, 16. voegwoord, 17. spleet, 18. msdeel. 19. stop, 21. god der lief de. 23. hok, 25. haarvlecht, 26. gem. in Zeeland, 27. provincie van Nederl., 29. soort van hert, 30. telwoord, 31. tijdre kening, 33. adellijke titel in Engeland afk), 34. scheikundig element (afk), 35. scheidingslijn. Verticaal: 1. jongensnaam, 3. water stand (afk). 4. spitse bek van een vogel, 5. lentebloem, 6. Europeaan, 7. zijtak Donau. 9 berrie, 11. elektrisch steek- contact 13. gem in Gelderl 15. mijn- tieer (Eng 19. bewaarder van een kerk, 20, altUd, 22. kippenloop, 24. stad tussen Moskou en Charkow. 25. stap, 27. ■~~l eer, 32. meisjesnaam. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. held. 4. sip, 7. kano, 8. Anna. 9. Emden, 11. Ens, 12. enige, 14. ik. 15. eer. 16. ei, 17 enter, 19. het, egelSteel' 2Z' eVen' 24' idCe* 25' man' 28' Verticaal: 1. ham, 2. ende, 3. Loenen, 4 snee, 5. Inn, 6. pastille, 7. Kedichem. 10. niets, 13. gretig, 17. eten, 18. rede, eva, 22. «el.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5