Jliettwé griltsrfje GTimriml Chroesjtsjef brengt Duitsland al dadelijk ter sprake Zuid-Afrika boos over reactie V.S. Besprekingen met De Gaulle begonnen „Sluiten vredesverdrag is noodzakelijk55 Chr. aannemersbond tekent cao nu ook „.Loskomen van Dura-mythe" Verscherpte situatie in het schildersbedrijf De drie Musketiers Chief Whip TOS® 1 DONDERDAG 24 MAART 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0.59 per week Veertigste jaargang Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur Dr. E. DIEMER CHRISTEL! JK-NATION AAL DAGBLAD „Stanttfastlcfj is ghtbleoea mgn bert la tegljenspoet" DRAADTELEVISIE in Leidscheridam Voorlopig NED. FLFTAL tcon verdiend Hoe preciesmet de HUURVERHOGING Aardschokken in Zwitserland Zwitserland is vandaag in de vroege ochtenduren getroffen door een serie aardschokken. Het epicentrum blijkt de bekende skisportplaats Miirren in het Berner Oberland te zijn. Vlak na middernacht voelden de in woners van deze plaats twee schokken. De mensen renden naar buiten toen aardewerk en glazen van de keuken planken vielen en het meubilair begon te schuiven. De sahokken werden tot in Noord-Italië gevoeld. Er zijn geen do den of gewonden en er zou ook geen schade van betekenis zijn aangericht. Vonnis. Het Franse hooggerechtshof heeft gisteravond Abel Bonnard, de mi nister van onderwijs in de regering Vichy uit de Tweede Wereldoorlog, ver oordeeld tot tien jaar ballingschap. De straf werd geacht ingegaan te zijn op 2 mei 1945 waardoor Bonnard onmiddel lijk vrijgelaten kon worden. Premier Chroesjtsjef bracht als geschenk voor zijn gastheer onder andere een model van de eerste Russische maanraket Huwelijksreis van prinses Margaret Prinses Margaret en Antony Armstrong- Jones zullen na hun huwelijk een zee reis maken met het koninklijke jacht Britannia, zo is gisteren door het Buck ingham Palace bekend gemaakt. De prinses en haar verloofde zullen op 6 mei in de Westminster Abbey in de echt worden verbonden. De plaatsen die zij op hun huwelijksreis met de Britan nia zullen aandoen, werden niet vermeld. Hoewel het reisdoel niet officieel be kend is gemaakt, weten de Britse och tendbladen te melden dat de tocht door de Middellandse Zee zal gaan, waar on der andere Venetië wordt bezocht. Aan het Gritti Palace hotel, dat uitziet op het romantische Canale grande, is verzocht de koninklijke suite te reserveren. Mar garet. heeft in 1949, op een reis naar Italië, al eens in dit hotel gelogeerd. Meningen nog steeds verdeeld Mocht Chroesjtsjef boven Nederland vliegen Het blijkt dat velen zich hebben afgevraagd of Chroesjtsjef gisteren zonder speciale vergunning over Nederlands grondgebied heeft mo gen vliegen. Naar aanleiding hier van deelt het ministerie van ver keer en waterstaat mee dat voor enige extra vluchten toestemming gevraagd en verleend is. Met Rus land is ons land voorts overeenge komen dat Russische passagiers- lijnen, die over ons land leiden, mogen worden uitgevoerd met In achtneming van de bestaande regels voor de vlieghoogte. Chroesjtsjefs overvliegen werd be schouwd als een van de extra vluchten. Dat de Iljoesjln over ons land kwam, was een gevolg van het feit dat Russische vliegtuigen niet over West-Dultsland mogen vliegen. De vlucht ging nu via Denemarken. Nederland en België zonder tussenlanding naar de Fran se hoofdstad. Kunt u fl. 25,- missen? Voor uw zoon koopt u nu prijs een sportieve, sterke dichte regenjas in de befaamde speciale aan- biedingseric van de Faam! TOP-VOORDEEL NR. 2 slechts één week: JONGENS-REGENJAS Leeftijd 6 jaar: Met kleine stijging per t 25,- HOOGSTRAAT- LEIDEN TAE LEDENVERGADERING van do Ned. chr. aannemersbond, die gisteren in Utrecht bijeen kwam. heeft de voorzitter en de secretaris het demissionaire bestuur alsnog machtiging gegeven de c.a.o. voor het bouwbedrijf thans wel te tekenen. Hieraan is een breedvoerige discus sie vooraf gegaan, waarin de voor zitter van de Friese afdeling, de heer Heidinga, voorstelde dat de c.a.o. niet door het thans nog zittende be stuur getekend zou worden, maar door de heren Faas en Versloot, die tot de oppositie in de bond behoorden die ook als N.C.A.B.-leden zondag avond hebben deelgenomen aan he* overleg ten huize van de heer Dura Statutair is dit echter niet mogelijk, zodat met algemene stemmen aan het bestuur opdracht werd gegeven tot tekenen. Dit optreden van beide genoemde he ren heeft in de vergadering nogal leiding gegeven tot commentaar. De heer B. M. Hofland te Naaldwijk herinnerde er aan, dat de heer Versloot op de leden vergadering van 12 maart de houding van het N.C.A.B.-bestuur een dolkstoot vond in de rug van de andere aanne- mersoTganisaties. Hij vroeg of het op treden van de heer Versloot samen met de heer Faas iets anders is geweest dar een dolkstoot in de rug van het than» nog zittende N.C.A.B.-bestuur. Persoonlijk verklaarde de voorzitter, de heer Stamhuis daarna, dat hij d>* optreden inderdaad als een dolkstoot had gevoeld. De heer Faas gaf zelf nog een toelichting op zijn houding. Volgens hem droeg het gesprek bij de heer Dura eo zuiver persoonlijk, informeel karaktei Zelf had hij de heer Versloot uitgem digd ook bij het gesprek aanwezig t Verschillende afgevaardigden tekenden er voorts nog fel protest tegen aan, men voor een materiële zaak als de heffing van een staking de zondag had gebruikt. De heer Hofland stelde zelf" voor dat men de heer Versloot als lid van het demissionaire hoofdbestuur zou royeren. Hierop werd echter niet inge gaan. De heer P. Verwey uit Dordrecht be gon met op te merken niet de illusie te hebben dat er binnen de N.C.A.B. gis termiddag een bekeerling gemaakt zou worden. Ieder hield vast aan zijn stand punt. Volgens deze aannemer hadden de arbeiders niet direct een staking moeten uitroepen omdat de reëel betaalde lonen toch al boven de c.a.o. lagen. Hij be treurde dat de ch. werknemersorganisa tie ook aan de staking had deelgenomen Het leek hem helemaal niet moeilijk vqor de aannemers nu ook na de invoe ring van de niéuwe c.a.o. toch nog d* zelfde reële lonen te betalen. De tarie ven zouden wat strakker aangehaald kunnen worden en ook zou men iets kun- tien doen aan de fictieve metingen. D" schuldvraag aansnijdend ten opzichte van het stakmesconflict meende hij da' de aannemers bij zichzelf zullen moeten beginnen. Men had de c.a.o. onder d- bestaande omstandigheden nooit moetei Hij keurde het af welke functionary of hoofdbestuurslid ook aan te vallei op grond van een bepaalde mening. Ieder heeft de vrijheid een bepaalde mening er op na te houden. De liberale tijd i« voorbij, waarin gold wiens brood men eet, diens woord men spreekt Tevergeefs deed de heer Verwey nog het voorstel dat de vergadering opnieuw haar vertrouwen in het bestuur zou uit spreken. Het bestuur zelf wilde hier 'Zie vervolg op pag. 9) DE RUSSISCHE PREMIER Chroesjtsjef heeft president De Ganlle op de eerste de beste dag van zijn bezoek aan Frankrijk te verstaan gegeven, dat het Westen akkoord dient te gaan met een vredesverdrag voor Duits land. De volken wensen vrede, verklaarde Chroesjtsjef aan een banket. Wij moeten hun verlangens inwilligen. Het is nodig een vredesverdrag met Duitsland te sluiten. Alle volken met inbegrip van de Duitsers zullen daar beter van worden. Bovendien eiste Chroesjtsjef de liquidatie van de NAVO en de Westeuropese unie, waarvan ook Duitsland lid is. Hoe spoediger de in Europa gevormde militaire groeperingen geliquideerd zullen zijn, hoe beter dat is voor de zaak van de vrede, aldus Chroesjtsjef. nete-lighied'en In zijin openbare toespraken De GauiLLe zal deze vraagstukken onge twijfeld wiillen reserveren voor de ver trouwelijke besprekingen, döe hij met Chroesjtsjef op zijn buitenverblijf Rain- bouiiitef voert. Wel verklaarde De Gaullle dat als Rus land werkt voor een ontspanning, Chroesjtsjef Frankrijk „vastbesloten en met alle macht zal zien werken voor we reldvrede en internationale verzoening" De Gaulle verbond hieraan de opmerking Oost en West het gevoel leeft, dal het hoog tijd wondt op te treden om te voorkomen dat de verschillen tot ver nietiging leiden. trmiddag heeft Chroesjtsjef op de Place de L'Etoile, voor de Are de Tniom-' krans gelegd op het graf van de onbekende soldaat. Daarna reed hij het nabuiuge Montvalerian, waar tij dens de bezetting Franse gijzelaars door de Duitsers zijn gefusilleerd. In dichte drommen stonden de Fransen op de trot rm een glimp van de Russische gast vangen. Er hebben zich enkele in cidenten voorgedaan. In Parijs arresteer- politie Fransen, die anta-oommu- nisbische leuzen op gebouwen, waaronder van de Hongaarse ambassade, schil derden. Op een deel van de route van Chroesjtsjef waren kopspijkentjes ge strooid. die voortijdig konden worden ver wijderd. De algemene indruk was dat de Parijzenaams de Russische gasten niet on welwillend bejagende n. Mevrouw Chroesjtsjef. die met me- rouw De Gaulle gistermiddag een zie kenhuis bezocht, werd aangeklampt door gaarse, die haar vroeg, haar zes jarig dochtertje uit Boedapest te mogen ophalen. Z(j overhandigde mevrouw Chroesjtsjef een brief. Nadat zij deze ge lezen had. beloofde mevrouw Chroesjtsjef haar best te zullen doen. Basketbal Het Franse basketbal team heeft gisteravond in Madrid met 55—53 van Spanje gewonnen. Bij rust stonden de Spanjaarden nog met 2823 Hij had eerder op de dag kenne lijk gepoogd, een wig te drijven tus sen de Frans-Duitse vrienschap, door op te merken dat zowel Frankrijk als Rusland een wedergeboorte vre zen van het Duitse militarisme. Frankrijk moet onze denkbeelden kunnen begrijpen, meende Chroesj tsjef, omdat het het meest is be dreigd door Duitsland. Voor ons zijn de Duitsers nu slechts belangrijk, omdat zij opnieuw een oorlog zouden kunnen ontketenen. Chroesjtsjef zei gisteren voorts te ho pen spoedig een verdere inkrimping van de Russische strijdkrachten ta kunnen aankondigen. Hij wees erop dat Rusland nog nooit ondergrondse kernexplosies te weeg heeft gebracht en dit ook nooit zal doen. Chroesjtsjef merkte op d-at het Rus sische volk een diepgewortelde vriend schap voor Frankrijk bezit en dat het hoopt op uitbreiding van de cuiltbureie en handelsbetrekkingen met de Franse natte Hij zei voorts dat geen agressieve macht haar hoofd zal kunnen opsteken als Frankrijk en Rusland, twee van de grootste mogendheden op het Europese vasteland, een gemeenschap pelijk standpunt tegenover het vraag stuk van de wereldvrede innemen. Tegenover deze veelheid van woorden, waarbij de Russische premier kwesties aanraakte die ongetwijfeld op de topcon ferentie een belangrijk deel van de be sprekingen zulten uitmaken, meed presi dent De Gaulle zorgvuldig alle poLitieke Verwoeixl belooft ondersoek DE AMERIKAANSE regering heeft in verband met haar reactie op het bloedbad in Zuid-Afrika een protest van de Zuidafrikaanse regering ontvangen, waarin de Verenigde Staten in feite wordt verteld dat zij zich met hun eigen zaken moeten bemoeien. Aldus de New York Times, die van mening is dat men op het State -'Department na lezing van de berichten over het bloedbad, moreel gezien geen andere keus had dan een stelling neming tegen het gebruik van geweld. De Zuidafrikaanse regering ontvangt nog steeds felle veroordelingen van de schietpartij op de kleurlingen. De Angli caanse bisschop van Johannesburg uitte gisteren de veronderstelling dat de politie gebruik heeft gemaakt van dum-diun- kogels. De grote wonden zouden daarop wijzen. Dit onwaarschijnlijke bericht werd door de Zuidafrikaanse regering echter „belachelijk" genoemd. De bisschop, dr. Reeves, stelde echter nog meer vragen. Waren de provocaties ernstig genoeg om 't onverantwoordelijke schieten door de politie te rechtvaardigen? Waarom werden geen waarschuwings schoten gelost? Waarom werden geen traangas en brandslangen gebruikt? Als de politie gedwongen was te schieten, waarom werd dan niet gericht onder de knieën? De bisschop voegde eraan toe dat de tijd nu is aangebroken, dat allen in Zuid- Afrika die enig menselijk gevoel bezitten, moeten eisen djt de taktiek die door de öolitie wordt gebruikt om opstanden te onderdrukken, onmiddellijk wordt stop gezet. De campagne van het Pan-Afrikaanse congres voor afschaffing van persoons bewijzen voor negers schijnt tot stilstand te zijn gekomen. In de steden van Zuid- Afrika heerst een gespannen rust. Vele Afrikanen zijn echter nog steeds niet aan het werk gegaan. De Afrikaanse nationale congrespartij, die «ecl meer leden onder ie Afrikaanse bevolking telt dan het Pan- Afrikaanse congres, heeft zijn leden op geroepen maandag uit protest tegen de wreedheden niet op het werk te verschij nen. Maandag 28 maart zal als een dag van rouw voor de Afrikaanse bevolking worden beschouwd. Het bloedbad van maandag schijnt ook vele blanken in Zuid-Afrika te hebben opgeschrikt Dc Australische en Canadese handelsvcrtegenwoordigers in Johannes burg hebben gisteren medegedeeld, dat zij overstroomd worden met verzoeken Om snelle invoering van c.a.o. DE„„ ONDERHANDELINGEN over de collectieve arbeidsovereenkomst voor het schildersbedrijf lopen niet naar wens. Weliswaar hebben partijen over een groot aantal punten overeenstemming bereikt, doch de werkgevers weigerden tol nu toe samen met de werknemers Uc c.a.o. bij hel college van rljksbemid- Uclaars in te dienen, omdat zij eerst de afloop van het conflict in het bouwbe drijf wilden afwachten. Bovendien zou er nog een gesprek met minister De Pous plaatsvinden over de doorberekening in de prijzen van dc verbeteringen die in de "c.a.o. zullen worden neergelegd. De drie bouwvakarbeidersbonden heb ben tijdens de laatste conferentie die op 17 maart jongstleden werd gehouden en in een later schrijven, gedateerd 18 maart aan de schilderspatroonsorganisatiés medegedeeld, dat zij ér niet in kunnen berusten dat de invoering van de nieuwe c.a.o. vertraagd zal worden door de reactie en werkwijze van de patroons bonden. aan wie, volgens hen. meer dan De voormalige Nederlandse tan ker Sliedrecht ondergaat °P ogenblik op een werf in Liibeck een merkwaardige verbouwing. Het schip wordt in drieën ge sneden en krijgt nu een nieuw middenschip. Hierdoor is het mogelijk de tanker om te bou wen tot vrachtvaarder, die voor zijn Duitse eigenaars zal gaan varen. i'MimnninniniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiMi Sukarno: vertrekt 1 april op zijn we reldreis met de Pan American Airways; hij zal in India een gesprek hebben met Nehroe, vervolgens Irak, Zuid-Sla vië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije, de Ver enigde Arabische republiek, Guinea, Tunesië, Marokko, Portugal en Cuba be zoeken. Vermoedelijk keert hij terug over Mexico, Californie en Japan en nij wordt eind mei te Djakarta verwacht. De ministers van buitenlandse zaken en nijverheid, Subandrio en Suharto, reizen Zaterdag begint nieuw plaatjesverhaal „De Verloren Wereld", het bijzonder spannende avonturenverhaal van de Britse schrijver Sir Arthur Conan Doyle, is afgelopen, maar tot ons genoegen kunnen we u in de plaats daarvan een zeker zo spannend en fraai getekend beeldverhaal bieden, dat eveneens aan een boek van een grootmeester der wereldliteratuur werd ontleend. Wij beginnen nl. zaterdag met een nieuw stripverhaal „De Drie Musketiers", naar de befaamde roman van Alexandre Dumas. En wij twijfelen er niet aan, dat onze lezers en lezeressen de avonturen van deze drie Franse musketiers iedere avond weer met spanning zullen volgen. De tekenaar is er naar onze smaak prachtig in geslaagd het zestiende eeuw-se leven in boeiende beelden te vatten. En in elke aflvering zal de tekst on getwijfeld ook tot de aantrekkelijkheid van ons o-'euwe verhaal bijdragen. Met ingang van r*dus: uw gewaardeerde aandacht voot Dc Drie Musketiers". tijdig de nodige wijzigingsvoorstellen voor de c.a.o. zijn' voorgelegd. De drie bouwvakarbeidersbonden deel den daarbij aan de patrooonsorganisaties mede, dat zij niet zulten aarzelen met de hun ten dienste staande middelen een tijdige invoering van de c.a.o. voor het schildersbedrijf te realiseren. Men hoopt dat het niet nodig zal zijn in het schildersbedrijf tot soortgelijke maatregelen te moeten overgaan als in het bouwbedrijf. „De schilderspatroons zullen dienen te beseffen, dat de bouwvakarbeidersbon den op het uitdrukkelijke standpunt staan, dat ook de schildersgezellen een rechtvaardig aandeel zulten moeten heb ben in de stijgende nationale welvaart en wel binnen het raam van de algemene aanwijzingen van de regering en via een collectieve arbeidsovereenkomst, die zal moeten gelden vanaf 1 april 1960," aldus ae r.k. bouwvakarbeidersbond „St. Jo seph" in een communiqué in zijn bonds orgaan „Op de steiger". Mr. P. H. W. F. Tcllegen is op zijn verzoek, met ingang van 1 april eervol ontslagen als burgemeester van Terneu- IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE van Zuidafrikaanse burgers om inlichtin gen over emigratie naar Australië en Premier Verwoerd heeft in het Zuid afrikaanse parlement medegedeeld, dat commissies een onderzoek zulten instellen naar de incidenten van maandag De twee commissies zullen elk één lid tellen, na melijk een raadsheer van het Hoogge rechtshof. Voorts zal nog een commissie, een rechter als voorzitter, een onder zoek instellen naar de nevenoorzaken van de wanordelijkheden (Zie vervolg op pag. 9) schilder zelf met VERF VOOR HET SCHILDERFEEST sikkens-tjallema produkt FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe Rün 49 VERFHANDEt OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn Zelfde temperaturen De Bilt verwacht tot mor genavond; Licht tot half bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind (Opgemaakt om 11.15 u.j. ZON EN MAAN Zon op 6.32 uur; onder 19-01 uur; Maan op 5.45 uur, onder 17.04; 27 maart Nieuwe Maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorge.n 7 uur D Helder SE6"" Belde De Bilt Twente Zd-Limb He'stnki Stockh Oe.n Berlijn Frankfurt München ZUrlch Genève Athene AJaccio Madrid

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1