mmim Ernstige bezinning over: Bent u goed hervormd? HONING- HICH&RD Een c.h.-stem over de voetbaltoto Een woord voor vandaag Kanttekening Oudste Hebreeuwse brief bij Tel Aviv gevonden (ètalac BLsSSSM BOEKENHOEK 2 Volkskivaad kanaliseren of verbieden In het blad „De christebjk- historische Nederlanderheeft de heer H. Kikkert geschreven over >rDc overheid en het kans spel" In dit artikel zet hij uit voerig de achtergronden uiteen. Hg schrijft dan onder meer: WAT zijn nu de oorzaken van de enorme vlucht die loterijen en kansspelen hebben genomen? Persoonlijk meen ik. dat er een tweetal zijn. die voor de hand lig gen. n.l. het gebrek aan midde len bij charitatieve instellingen en de toegenomen speelzucht. Verschillende charitatieve instel lingen kampten na de oorlog met gebrek aan middelen. De contri- butiestroom vloeide traag en gro tere giften of legaten kwamen bij na niet meer voor. Welnu, het middel van de loterij of prijsvraag was gemakkelijk om de geldstroom weer Je doen vloeien. De mentale gesteldheid van ons volk toont hier eigenaar dige kanten. Toegenomen goklust bij een stijgende welvaart. Daarom wil het er bij mij maar moeilijk in dat de zwaardere be lastingdruk de oorzaak zou zijn dat de instellingen van maatschap pelijk werk niet aan de benodigde middelen zouden kunnen komen. Blijkbaar leeft er in ons volk nog altijd iets van onze voorva deren. de dobbelende Batavieren (sommigen ontkennen deze goklust der Batavieren). Mogelijk heeft daarom de Nederlandse wetgever ook de vorm van verbodswetge ving gekozen. Ergens is er toch bij ons volk ook nog zoiets van innerlijke weerstand tegen te gro te gok- en speelzucht De minister van Justitie Mr. Beerman heeft in deze ontwikke ling aanleiding gevonden om een wetsontwerp tot wijziging van de Loterijwet bij de Tweede Kamer in te dienen. Bij deze wijziging ivordt een derde titel aan de lote rijwet toegevoegd. HET wetsontwerp geeft ook eni ge richtlijnen voor de voetbal toto. In feite is het een raam wet waarin slechts enkele belang rijke zaken worden vastgelegd. Bij het verlenen van vergunnin gen kan de regering hieraan na dere voorwaarden stellen. De regering heeft bu het stel len van deze voorwaarden de commissie Wiarda gevolgd, al thans de meerderheid van deze commissie. Voor de C.H.U. had in deze commissie zitting ons Tweede Kamerlid C. J. van Mas- ^in1"ons land bestaan 2 voetbal toto's. n.l. de KNVB-pool en de Caritas-pool. Historisch bezien heeft de Caritas-pool de oudste rechten. De regering wil in dit wetsont werp slechts één toto erkennen in verband met de controle op het registratierecht. Het wil mij voorkomen dat hier nog wel het één en ander over zal worden gezegd en gedaan bij de behandeling in de Staten-Gene- raal in verband met de histori sche rechten. Nu ik het toch over de historie en historische rechten heb. is het voor onze lezers zeker interessant om nog eens de historie van het ontstaan van de voetbaltoto's in ons land aan hun geestesoog voor bij te laten trekken. Dit historisch overzicht heeft zeer Interessante facetten en soms zult u even uw ogen moeten uitwrijven bij het lezen daarvan. Het waren niet de sportvereni gingen of de KNVB die op de gedachte van een voetbaltoto kwa- Neen. het was het Koningin Ju- lianafonds, nationaal fonds jgg cember 1949 aan de toenmalige minister van Justitie vergunning vroeg voor het organiseren van voetbal-prijsvragen. zijde gevoerd werd deze vergun ning niet verleend. De huidige poomoudster was toen mordicus tegen! WIE zei ook weer: het kan ver keren. In 1956 was het bestuur van de KNVB in ieder geval tot ander inzicht gekomen. Zij nam toen zelf de organisatie van de voetbal toto ter hand. Enige maanden eerder was de Caritas-pool onder leiding van de heer Hermes te Heerlen in het Zuiden van ons land gestart. Uit deze korte schets van de historie der voetbaltoto in ons land blijkt duidelijk, dat het niet In de eerste plaats was te doen om de belangen van de diverse takken van sport te dienen. Deze belangen zijn er later als gerede argumenten en motieven onderge schoven. Bij het beoordelen van deze zaak en het bepalen -van onze houding kunnen wij deze dan ook gevoeglijk buiten beschouwing la ten. Blijft dus over de vraag naar de taak van de Overheid in deze aangelegenheid. Vast staat dat een grote meerderheid van ons volk en ook van de volksvertegen woordiging voor het geven van een vergunning voor de voetbal toto is. Nu behoeft het aanwezig zijn van een meerderheid voor ons geen reden te zijn om ook voor te zijn. Het kan soms noodzake lijk zijn om ook als minderheid een duidelijk neen te laten horen. Het kan ook zo zijn. dat men te gen het betreffende object is en toch van- oordeel dat de Overheid hier een regelende en een het kwaad beperkende taak heeft. Met andere Woorden dat de Over heid moet optreden om schade aan de geestelijke volksgezond heid te voorkomen. Daar komt nog bij dat wij ons hier op het relatieve vlak bevinden. Is het ne men van een lootje individueel bekeken zonde? De Biibel doet hieromtrent m i geen uitsnraak. "Vel is er echter iets anders. Wanneer week n? week honderdduizenden mee gok ken en in spanning de uitslag zit ten af te wachten dan riist toch wel de vraae ho» het met de gees telijke -ezondheid van deze men sen in rhristeliike zin «taat. Dan kan men moeiliik anders dan van een volkskwaad soreken Daarom snreekt de Memorie van Toelichting on dit wetsont werp terecht van benerken. kana liseren en r«gelen, om schade aan de geestelijke volksgezondheid te voorkomen. Deze uitsnraak gaat uit van een beginsel en is dus geen bloedloos neutralisme. Hervormde Kerk zich tegen deze speelzucht verklaard. De taak van de Overheid (en de Kerk heeft dat verstaan ook in deze verklaring) gaat in het stel len van regelen en het vervullen van haar taak echter verder dan die van de Kerk. De Kerk kan in haar pastorale arbeid en haar getuigenis „neen" zeggen. Zij moet dat ook doen. Als onderdaan ben ik het daarmede eens. De Overheid ziende het gehele volk. als dienaresse van dezelfde God. moet hier. waar een verbod niet mogelijk is, zich beperken tot het zo gering mogelijk doen zijn van het kwaad. Dus aanvaarding van het wetsontwerp? Dat zal afhangen van datgene wat er in de volks vertegenwoordiging ten goede of ten kwade a m wordt gewijzigd. De heer Kikkert wijst er in zyn artikel nog op dat veel vragen onbeantwoord zijn ge bleven, hij heeft bijt), nop niet geschreven ooer de gelden, die de toto: zat -opbrengen, maar daarop toilde hij ,-in dif bestek nog niet ingaan. Toogdag In dienst der Kerk Bereidheid om desnoods eigen kerk op te offeren (Van een onzer verslaggevers) TWEEDAAGSE SAMENKOMST van de organisatie voor her vormde gemeenteleden In Dienst der Kerk te Arnhem viel uiteen in een populair gedeelte en in een studieconferentie. Voor het laatste diende als onderwerp de vraag: Zijn wij protestanten de reformatie wel trouw? In de eerste samenkomst was het onderwerp iets meer begrensd. Daar heette het: Bent wel goed hervormd? Hierover spraken in een drukbezochte dienst, in de Grote kerk de predikanten C. van der Vlies te Arnhem en P. W. Spruyt te Amsterdam. Ds. Van der Vlies stelde voorop, dat iter niet alleen de ..kerkelijke zaken" goed hervormd zijn o.a. betekent, dat maar eveneens het leven in staat en men een trouw lid is van de kerk, zo- maatschappij, school en cultuur, buwe- als dit blijkt in het kerkgaan en het lijk en gezin, beroep en bedrijf. Wie meeleven met de gemeente. Dat kan zijn leven als roeping tot de dienst van echter niet voldoende zijn, gelijk tiet in God op dit brede terrein riet, is trouw de rooms-katholieke kerk goed is. S de moderne wijze van pijnstillen is: snel! AKKERTJES flitsen do pijn wig Intrekking Boterwet voorgesteld (Van onze parlementsredactie) De regering heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld de Boterwet 1900, die bepalingen ter voorkoming van bedrog in de boterhandel behelst, in te trekken. Het gevaar voor misstanden is lang niet meer zo groot als toen de margari ne nog in ©en beginstadium was, zegt minister Marijnen (landbouw en visse rij) in de toelichting. De margarine neemt in het consumptiepatroon van ons volk thans een geheel zelfstandige plaats in naast de roomboter. Een deel van de bepalingen der Boterwet stfookt dan ook niet meer met de eisen van de tijd en kan verdwijnen. De overige inhoud van de wet kan worden neerge legd in autonome verordeningen van het Produktschap voor margarine, vetten en oliën en van bet Produktschap voor zui vel. zo meent minister Marijnen in aan sluiting aan adviezen van deze produkt- scbappen. men zijn kerkelijke plichten na komt. Goed hervormd zijn is: lid van de kerk zijn met je verstand, d.w.z. ken nis hebben van en nadenken over de dingen Gods. Zo doet de reformatie een appèl op ons verstand. Hervormde men sen willen bewust aanvaarden wat God hun uit genade schenkt. Geloven is ook: Je verstand gebruiken. Maar dat is niet alles Een goede hervormde gezindheid vraagt een „open staan" naar de mens buiten de kerk. Dat houdt verband met het volkskerk zijn. Hieraan gaat evenwel vooraf de noodzakelijkheid om als leden der kerk mèt elkaar in het leven te staan en samen de dingen te doen. Hetgeen iets anders is dan het samen eens te zijn. BURGERLIJKHEID Ds. Spruyt noemde de in geding zijn de vraag ietwat vreemd in deze „oecu menische" tijd. Heeft het eigenlijk nog zin om goed hervormd te zijn; laat men niet zo eng denken! Ds. Spruyt achtte deze te| gend. M alleen hy. die goed weet wat zijn kerk eigenlijk Inhoudt, „oecumenisch" den ken kan. Hiervoor is nodig de bereidheid om zich door de Geest te laten leiden. Of. zoals Kraemer in 1945 zei, zich aller eerst als kérk te bekeren. Daarvan is na vijftien jaar nog niet zoveel te zien. Ondanks al het werk van gemeenteop bouw enz. wordt dè kerk nog beheerst döof een geest van burgerlijkheid. Bur- gerlijkhcid is: zich onttrekken aan de werkelijkheid eh alleen oog hebben voor het eigen, kleine belang. De volgende eisen stelde ds. Spruyt aan het goed hervormd zijn. 1. Be reidheid om te luisteren naar het Woord van God. 2. Bereidheid tot ge sprek. niet in vrijblijvende zin. maar vanuit de dynamische kracht Gods; een gesprek, dat in de eerste plaats in de kerk zelf gevoerd wordt, reldheid om te komen tot ware oecu- meniciteit 4. Bereidheid tot het offer om wat ons altijd dierbaar geweest is (de hervormde kerk) prijs te geven aan de eenheid der kerk van Christus. 5. Bereidheid om de jonge generatie zó op te nemen in de vaart van het rijk Gods, dat zij er met vreugde in kan staan. 6. Bereidheid om uit te gaan tot de ander, de medemens in nood. ALGEMEEN PRIESTERSCHAP Bij' de beantwoording van de vraag DEMOCRATIE de reformatie. Achtergrond nenkant van deze roeping is het heilig geheim der goddelijke uitverkiezing. Om dit goed te verstaan, zal men tt rug moeten naar de grondovertuiging der reformatie. Want wat coor Luther en Calvijn verwekt is. heeft van liever lede een vervorming ondergaan. Het algemeen priesterschap der gelo gen is bij Luther uitgelopen op su- rematie van de predikant, bij Calvijn alleenheerschappij van de kerkeraad Dit staat het apostolaat in de weg. Voor het apostolaat is het van de grootste betekenis, dat wij niet de pries- Koop nu IVOROL Dubbele luben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Baptistenseminarium wordt uitgebreid In verband met desnelle groei van hét aantal studenten van het seminari um van de Unie van Baptisten Ge meenten in Nederland heeft de comrtiis- oor de opleiding dezer unie beslo- en aantal assistent-docenten te be- Hiertoe zijn aangezocht ds, J.- A. Brandsnja uit Hecrenveen. ^voor jJe ge schiedenis van'het baptisföe, ds.' G. Vegter uit Rotterdam voor enkele nieuwtestamentische vakken en ds. H. van der Werf uit Emmen, voor de prac- tlache theologie. Volgens dr. Van Rhijn heeft men op lolitiek terrein met gelijke verschijnse- en te doen. D. democratie, geen refor matorische uitvinding, heeft van kerkhervorming een krachtige juls ontvangen. In de rooms-katholieke .anden spreekt in laatste instantie de kerk het beslissende woord. In tegenstel ling met deze landen, wordt daar, waar het stempel der reformatie opgedrukt is het beginsel der politieke democratie toegepast, zij het niet altijd op de meest ideale manier. Maar ook in het sociale en economi sche leven vindt men deze beginselen terug. De reformatie eist de souverei- nileit van God op elk levensterrein, dus ook op dat van het oordeel over de wei- Men zal als reformatorisch christen dankbaar zijn voor de welvaart, maar tegelijk elke ideologie, die de welvaart als het hoogste stelt verwerpen. Dat heeft gevolgen voor de produktie. Idea lisering en verzakelijking van de arbeid en werkheiliging moeter afgewezen den. Men moet streven naar het jniste ritme tussen arbeid en rnst. Dit houdt ook in de verbetering van de menselijke verhoudingen, o.a. door het tegengaan van de ontpersoonlijking In het bedrijfs- Op de disscusle, die zich over deze uiteenzetting ontpopte, komen wij nog terug. Beroepineswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Heino: dr. J. D. Pienter, voorheen zendingspredikant, woonachtig te Katwijk aan Zee: te Poortvliet: J. van Dijk te Wezep. Aangenomen naar Austerlitz (toez.) K. Blei. vic. te Utrecht GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Rijswijk (vac. wij. n S. van Popta): drs. S. A. Boonstra te Woerden. Bedankt voor Eindhoven (7de pred. pl.)drs. S. A. Boonstra te Woerden. In Nederland terug: Ds. J. van Dijk van Paramaribo is gisteren met verlof in ons land aangekomen. Hij is bereid 's zondags in kerkdiensten voor te gaan. Zijn adres is fam. Van der Wile, Grift- straat 24III. Amsterdam-Zuid. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Barendrecht: M. C. Tanis te Middelharnis. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Tholen: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid; voor Klaaswaal: M. Blok te Rijssen. Het christendom op deze aarde wat is zijn toekomst? En de christenen op deze aarde wat staat hen te wachten? Jezus tekent het Zijn discipelen in een machtig en soms huivering wekkend vergezicht. Een deel van deze „rede over de laatste dingen" handelt over de val van Jeruzalem bewondering over de schoonheid dezer stad was trouwens aanleiding fpt deze rede. Maar dan gaat het vergezicht verder, veel verder: tot het ogen blik waarop „zij de Zoon des mensen zullen zien komen op een wolk, met grote macht en heerlijkheid Een huiveringwekkend beeld dat Jezus tekent. Eerst de goden van de tijd" die zullen trachten Jezus1 navolgers te verleiden. Dan de christenvervolgingen op grote schaal: „Gij zult over geleverd worden zelfs door ouders en broeders en verwanten en vriendenEn: Gij zult door allen gehaat worden om Mijns Naams wilChristenen in nood in de wereld in nood. Want: „Volk zal opstaan tegen volk en koninkrijk tegen konink rijk, en er zullen grote aardbevingen, en nu hier en dan daar pestziekten en hongersnoden zijnen ook vreselijke dingen en grote tekenen van de hemel Huiveringwekkend maar Jezus zegt: „Wanneer deze dingen beginnen te geschieden, richt u op en heft uw hoofden omhoog, want uw verlossing genaakt....!" WIE ZIJN ONZE BELAGERS I \7IER belagers heeft de Randstad Als hij Zwitserland ons ten voor- Holland, naar tiet oordeel van beeld stelt, heeft hfj misschien ge- dr. J. Luning Prak, psycholoog-eco- 'ijk, maar het is moeilijk in te zien noom te Den Haag. Hij heeft ze alle wat dit te maken heeft met het vier de planologen, de onderwijs- planners. de fiscus en de buren uitvoerig onder de loep genomen Vooral de beide eerste categorieën hebben het daarbij zwaar moeter 'ntgelden. De charme van deze een ijdigheid was ongetwijfeld, dat ei ;n de al geruime tijd aan de gan- lijnde discussie over het al of niet -venselijke van het spreidingsbeleid vraagstuk van de economische con centratie. Dat de Randstad Holland in ons na- ionale bestel een buitengewoon be- angrijke rol speelt behoeft niet eens lader te worden toegelicht. Ook de meest fervente voorstanders van spreiding van economische, cul- urele e.d. activiteiten over het uele land beseffen zeer wel, dat de «en nieuwe en alleszins duidelijke positie van de Randstad in het na- hijdrage werd geleverd. Een bijdra- 'ionale geheel uniek is en dat wij ge, die niet zal nalaten weer heel met beknotting van dit deel van ons wat reacties pro en contra uit te lok- 'and onszelf alleen maar zeer ern- ken. «tig In het vlees zouden snijden. Dat de rede eenzijdig was, tal ieder. Maar daarmee is niet alles gezegd, die haar heeft aangehoord of erover Want er is nu eenmaal méér dan de heeft gelezen, direct moeten toege- Randstad. Er zijn nl. ook gebieden in ven. Eenzijdigheid op zichzelf be hoeft geen bezwaar te zijn, kan zelf.' heilzaam werken. Zij ontmoet ech ter bedenkingen, indien wordt nage- goede vaderland, waar door een structureel tekort aan werkgelegen heid de hele gemeenschap ver schraalt Dat is een probléém, dat Brussel en mr. dr. A. A. van Rhijn te 's-Gravenhage. Een deel van hetgeen zij naar voren brachten in een voorafgaande samen vatting. gaven wij reeds door. Hier kan aan toegevoegd worden, dat prof. Bronk- horst de nadruk legde op de persoon lijke roeping van elke christen. Deze roeping zo leerde de reformatie neemt hem niet uit het gewone leven weg, maar plaatst hem daar juist mid den in. Het herstel van het algemeen pries terschap der gelovigen en van de mon digheid der hele gemeente betreft ech- Boer vroeg zijn mantel terug Uit schrifttekens op ning Josiah van Juda toen ik mijn oogst had potscherven, die in een Van de gewoonte om binnengehaaldnam oud fort aan de Mid- de mantel van een de mantel van uw die- déllandse Zee-kust ten schuldenaar in beslag naar en al mijn broeders ruiden van Tel Aviv te nemen wordt op een zullen voor mij getuigen, zijn opgegraven, heeft aantal plaatsen in de bij- zij die met my de oogst men het verzoek van bel gewag gemaakt, o.a. binnenhaaldenmijn een boer aan zijn „heer in Exodus 22 25-27. broeders zullen voor mij prins" om teruggave getuigen dat ik van zijn mantel ont- ,UeyOrief schuldig ben rjjferd. Men gelooft dat schoolde hand maar in dit de oudste tot nog stuntelige taal geschre- Men meent uit deze toe ontdekte Hebreeuw ven waarschijnlijk aan vondst de conclusie te se „brief" is, die uit de een .schrijver" ge die- kunnen trekken dat ko- tweede helft van de ze- teerd. Na de gebruike- ning Josiah, de opper- vende eeuw voor Chris- lVke formule: „Moge de heer van de prins, zijn tus zou dateren. 'ieer prins luisteren soevereiniteit had uit naar de woorden van gebreid tot de kustvlak- Volgens oudheidkun- zijn dienaar", is het bol- te, voorheen een Assy- digen zou het verzoek pende leesbaar: rische provincie, er gericht zijn geweest aan en hij nam de daar boeren uit Judea een tijdgenoot van ko- mantel van uw dienaar zich had doen vestigen. Advertentie Verf met glans en met gemak HVerf het zelf met de superieure 81 Neville trok zich uit de koningjke tent temg en fleed de Nubiër teken hem te vo!g_en. Zodoende bieej deed de Nubiër teken hem t- ------ Richard eens te meer alleen en kreeg ntj l tijd om de laatste voorvallen rustig,te overdenken^ Dus legde hij het hoofd in de handen en keek star voor zich uit, wachtend op de komst van de kluize naar. van wiens woorden hij veel bijstand ver wachtte. HOOFDSTUK XXI Wij moeten ln ons verhaal- nu even naar een vroegere gebeurtenis terugkeren. Kort na het uur waarop Richard de Arabische geneesheer toestemming had gegeven Sir Kenneth met zich mee te nemen, volgde deze «n nieuwe meester (want dat was de Hakim nu) na" de Moorse tenten. De ridder liep met gebogen hoofd en geen geluid kwam over zijn lippen. Toen ze in de tent van de wonderdoener waren aangekomen, liet hij zich zwijgend op een bed van buffelhuiden vallen, dat zijn geleider hem aanwees, en liet een wanhopige zucht horen, die beter dan woorden ver telde over de pijn cn de smart die hij voelde. De Oosterling hoorde dit. staakte zijn bezigheden en kwam, met de benen kruiselings over elkander, naast het bed zitten. Mijn vriend, zei hij. troost u met de gedachte dat het beter is slaaf te zijn van een wijs meester dan slaaf van eigen gedachten. Gedenk dat Jozef door zijn broeders aan de koning van Egypte ver kocht werd en dat uw koning u slechts heeft ge schonken aan iemand die hem diensten bewees en dia u zal behandelen als een broeder. Sir Kenneth hief het hoofd op om de Hakim te danken, doch verdriet belette hem te spreken en zijn onsamenhangende woorden bewezen de Hakim dat het nog te vroeg was om een definitieve poging tot troosten te ondernemen. Dus wenkte hij zijn bedien- SIR WALTER 8COTT •en maaltijd te bren- soberheid, doch ook wat dit betrof kon de ridder van de Luipaard zijn voorbeeld niet volgen. Met de beste wil van de we reld slaagde hij er immers niet in ook maar één hap naar binnen te krijgen, ofschoon de bedienden hem aanmaanden toe te tasten, aangezien het waar schijnlijk lang zou duren voor men weer tijd zou vinden om de inwendige mens te versterken. Alles wat hij tot zich nam was een slok koud water. gen had verricht en zich ter ruste had begeven. Hij kon de slaap niet vatten, zelfs niet toen hij wist dat het middernacht was geworden en hij hoorde en merkte dat de bedienden in het donker heen en weer liepen om de kamelen te laden. Uit dit laat ste kon hij opmaken dat men van plan was de volgende dag bij het aanbreken van de dageraad te vertrekken. Zo- gebeurde Inderdaad. Het eerste licht was den bestegen om voor goed het kamp te verlaten. Een Engelse officier wachtte hen op om hen uit geleide te doea en te waken over hun veiligheid. De tent werd met wonderlijke snelheid afgebroken en de groep zette zich in beweging. Terwijl hij de teugels ter hand nam, sprak Hakim plechtig een vers uit de Koran: Allah zij onze leidsman en Mo hammed onze beschermer, zowel in de droge woes tijn als in het vochtige veld. Terwijl zij nu langzaam naar de uitgang van de legerplaats reden, werden - zij hier en daar door schildwachten aangeroepen, die hen ongestoord lie ten voorbijtrekken, vaak evenwel niet zonder een vervloeking te brommen. Kort daarna lag de laat. ste poort achter hen. De officier verliet hen en de groep was nu op zichzelf aangewezen. Twee tot drie ruiters trokken daarom als voorhoede vooruit, een of twee vormden de achterhoede en overal waar de bodemgesteldheid het hen toeliet werden kleine patrouilles uitgestuurd om de flanken te dekken. Eens en voorgoed nu voelde zich Sir Kenneth een banneling. Het kamp waar hij thuishoorde lag ach ter hem en er bestond weinig cf geen kans toe dat hij daar nog ooit zou terugke en. Onwillekeurig keek hij achter zicb om een laatste blik te werpen op de tenten, waarover het laatste licht van' de maan vieL De Hakim, die naast hem reed. merkte od zijn gewone toon op: Het heeft geen zin achter zich te zien als de weg voor ons ligt Intussen gaf hij het paard van de ridder een voorzichtige tik op de flank, zodat het dier een schichtige sprong maakte en de ridder wel verplicht was meer aandacht aan de teugels te geven. in stilte, tot de vroeg: Hassan, kunt u niets doen óm onze wog te verkorten? Hassan een dichter en sprookjesverteller dreef zijn rijdier onmiddellijk tot een iets grotere snelheid en kwam dicht naast de meester rijden, teneinde zich direct van zijn taak te kwijten. Wordt vervolgd Zonder aanzien des persoons, door Erich Ebermayer. Vertaling Karien Kroon. Uitgave De Boekerij, Baarn. Soldatenmeisjes, door Ugo Pirro. Ver taling J. F. Klipshuis. Uitgave De Boe kerij, Baarn. 'n Odyssee met z'n twee, door Wolf gang Altendorf. Vertaling Louise Kooi man. Uitgave De Boekerij, Baarn. Voorwaarts kameraden, wij moeten laten het onderwerp in kwestie in wij niet met wat kreten kunnen op- al zijn facetten te belichten. In dat lossen en evenmin met strikt eco- geval loopt men het gevaar de zaak nomische redeneringen of met be- scheef te trekken. Het is dan niet schouwingen over puur materiële meer een kwestie van accent, maar welvaart. Er is nl. ook nog zoiets als van een gekleurde voorstelling van ©en menselijke, een sociale en een zaken. laten we maar hardop zeggen Dr. Luning Prak zegt in feite, dal ©thische kant. Dan spreken we nog ons-land zijn rol slechts kan blijven niet eens over de enorme vraagstuk- meespelen wetenschappelijk, ^en. die moeten worden opgelost, technisch, industrieel, commercieel indien de Randstad ongelimiteerd indien de concentratie in de zou uitgroeien: het verkeer, de re- Randstad zo sterk en zo snel moge- creatie, de leefbaarheid. UJk wordt bevorderd. Gebeurt dat In wezen komt de vraag hierop niet, dan zal ons land afzakken tot neer: mogen wij in Nederland een onderontwikkeld gebied, dat nationaal gezien de periferie laten slechts kan voortbestaan bij de gra- verkommeren en de mensen daar tie van Amerikaanse en Duitse sub- in massa's wèghaleii naar de Rand- aMies. stad, óf dienen wij ervoor te zorgen, Het lijkt ons toe, dat de heer Ln- dat er in die buitengewesten vol- nlng Prak voor deze stelling moei- doende werk is, zodat de bevolking lijk bewijzen kan aanvoeren en dat daar voor haar deel kan bijdragen hij mocht hij gelijk hebben wat tot de nationale welvaart, èn raate de door hem gesignaleerde achter- rieel èn geestelijk-cultureel? Het standen betreft de oorzaken daar- antwoord lijkt ons niet zo moeilijk te van op de verkeerde plaats zoekt geven. WIE ZIJN ONZE BELAGERS? II Prof. H. C. M. J. Noyons ter aarde besteld Gistermiddag werd te Nijmegen de roomskatholieke hoogleraar prof. dr. H. C. M. J. Noyons, een van de grond leggers van de medische afdeling aar de rooms-katholieke universiteit te Nij megen, ter aarde besteld. RECTIFICATIE In ons kader van maandag J.I., dat overgenomen werd uit bet blad „Enig heid des geloofs" Is bij het overnemen een woord van vetekeni* veranderd. Wij lieten de heer Jacobs zeggen: „Enkele rijders op de weg naar de eenheid zijn al uit de bocht gevlogen. Dat is waar schijnlijk als een ongeluk te teschou-| wen' Hij schreef tchfer: „Dat is waar- ISS| lijk als een ongeluk te beschouwen.' staan. In de jubiieumsamenkomst dit IVE heer Luning Prak heeft voor- name de tuinbouw in het Westen op beelden aangehaald van agglo- dit punt nu niet direct verwaarloosd meratles als Londen en Parijs. Het *nag worden? gaat ons eerlijk gezegd wel wat ver Een van de middelen om de ont- om die ons land ten voorbeeld te Dlooiïng van de Randstad zo sterk stellen! Vooral als men even denkt mogelijk te maken ziet dr. Luning aan de befaamde „new towns" in En- Prak in de belastingpolitiek, die hij geland, juist opgezet om een in veler ©en sterk discriminerend karakter lei opzicht praktisch onhanteerbare ten nadele van „overig Nederland" Londense agglomeratie enigszins te wil geven. Ook hier rest maar één ontlasten. En in Parijs is voor een conclusie: die buitengewesten zijn groot deel van de metropool een niet belangrijk, wat daar aan open- vestigingsverbod voor industrieën af- bare werken e.d. gebeurt is eigenlijk gekondigd, omdat het tè erg werd. weggegooid geld. Van een psycho- Men zit daar nog jaren met de loog hadden we een ander gelald erfenis van een beleid, dat tot ge verwacht! volg bad, dat het Franse platteland Wie de Randstad Holland een wer- op schrikbarende wijze ontvolkte. In kelijke dienst wil bewijzen %al er- ons land is het gelukkig nog voor moeten zorgen, dat er ruimte is niet zo ver. Zou iemand het heus zo voor economische activiteiten, die ver willen laten komen? elders niet kunnen worden ontwik- Het betoog, dat dr, Luning Prak keid. Denk aan Europoort! Maar heeft opgezet over de concentratie allerlei andere bedrijvigheid, die niet van het intellect in de Randstad, strikt aan die Randstad is gebonden, vroeg als het ware om de conclusie: dient naar elders te worden afge- laat de buitengewesten maar over leid. Gebeurt dat niet, dan zal er aan de beneden-gemiddelden en de na kortere of langere tijd geen ruim- dommen. De suggestie om gegadig- te meer zijn voor die wél aan de den voor vestiging ln de Randstad Randstad gebonden ondernemingen op hun intelligentiequotiënt te tes- en dat betekent dan heel con- ten ontbrak er nog maar aancreet een nationaal verlies, omdat De heer Luning Prak is dus een fel Nederland die vestigingen zonder tegenstander van spreiding. Vanuit meer misloopt. xijn standpunt beaten ,Un de mensen Ten ,lotte. .Nederland Is maar een 1 van bedrijven als Philips en AKU tlein land in de grote wereld. Zó «ie «er doelbewust een spreidings- klein dat wij ons niet kunnen per- politiek hebben gevoerd en nog voe- olltteren er in eigen land onderont ren, maar kortzichtige lieden. VVij wikkelde gebieden op na te houden 1 denken nog veel te fysiocratiseh in en, deel daarvan zal, op zijn eigen Nederland, zegt dr. Luning Prak. wijze, in het nationale geheel zijn Vlogen wij daar misschien tegenover ujjdrage moeten leveren. Een even- stellen, dat, hoe noodzakelijk een wichtige economische bedrijvigheid eerdere indnstriallsatie van ons land aUe provincles, „„idoende gedif ook is, onze landboow nog altijd een terentieerd, is voorwaarde voor een volstrekt onmisbare hoeksteen vormt M sr(w, raoeeiijke na,, Vln wel. 1 vin onze nationale economie en een vllr, en daarmee voor een goede van de belangrijkste pijlers is. waar- toekomst van ons vaderland, op onze welvaart rust? En dat met (Advertentie) 77lcïïM(UÜ PINDAKAAS in kwaliteit de BAAS Ger. kerk Wildervank gaat jubileren s' avonds in het kerkgebouw wordt ge- bouden zuilen als spr» iters optreden d« plaatselijke predikant ds S. GrevinfJ die de gedachtenisrede zal houden en dl- G. N Lammens van Rotterdam-Kralin gen. Oud-leden der gemeente die aat i deze viering willen deelnemen, gelieven zulks te berichten aan de secretarii vsn het nerdenkingscomitó, de heer W F. Brand te Wildervank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2