llieuwe piftsrlje ÖTouroiU De Gaulle ontvangt Moskou in zonnig de gast uit Parijs toet... Prins Andy van Engeland poseert BUè Onderweg kreeg proffessor De Chroesjtsjef: mijn reis zal de vrede dienen Quay de groeten Militaire salarissen wellicht omhoog Storm van protesten na bloedbad Nehroe noemt optreden politie in Zuid-Afrika massamoord Moord in ziekenhuis van Wilrijk opgelost WOENSDAG 23 MAART I960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0,59 per week Veertigste jaargang i Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,,Stanttas»c() ft abfblmn myn hert ia legljenspott" STUUR EEN KAART aan de Koningin Negermeisje kreeg een brief van Chroesjtsjef JK STOND PAF. Ik had werkelijk nooit gedacht antwoord te zullen krijgen". Dat zei gisteren het veertien jarige negermeisje Gail Bartly uit New York. Zij kreeg een telegram van 200 woorden, afkomstig van niemand minder dan premier Chroesjtsjef, die Gail en haar 2000 schoolkameraadjes een goede gezondheid, succes in de studie en geluk in het leven wenst Verleden jaar werd in het jaarboek van de school een lijst van beroemde mannen opgenomen, wier groeten men onder het thema „Eerbied voor het leven" wenste af te drukken. Behalve Chroesjtsjef kwamen op de lijst voor Eisenhower, Macmillan, Nehroe, Ben Goerion en Albert Schweitzer voor. Gail kreeg de opdracht om Chroesjtsjef te schrijven. Ze zwoegde drie dagen aan de brief en rekende niet op een ant woord. Nu blijkt Chroesjtsjef echter de eerste die antwoordt. Hij schreef de vol gende brief: Ik ben diep bewogen door jullie brief. Ik dank jullie voor je groeten en op mijn beurt wens ik jullie een uitste kende gezondheid, succes bij de studie en geluk in het leven. Je zegt dat 2000 jongens en meisjes van verschillende nationaliteiten en geloofs opvattingen op jullie school leren. Ik hoop dat jullie dat er niet van weer houdt samen te studeren, samen te spelen en samen vrolijk te zingen. Ik laat jullie weten dat in ons land volken van vele nationaliteiten samen leven en werken in vrede en vriendschap. Zij zijn ver-, enigd in hun verlangen om in vrede en vriendschap te leven met alle mensen in de wereld. staat te stellen te leven, op te g- te studeren en vrolijk mensen op aarde alle vrede te laten r één gedachte aan de dreiging van een nieuwe oorlog, zon der vrees voor de toekomst. Ik wens dat jullie en de gehele op komende generatie van Amerika alleen maar uit geschiedenisboekjes zullen leren wat oorlog is, zonder die ooit zelf te zien Ik wens jullie nogmaals veel vreugde Boelg anin met pensioen In Moskou wordt vernomen dat Boel- ganin, oud-prerhier van de Sowjetunie, onlangs na een lang gesprek met pre mier Chroesjtsjef besloten heeft met pensioen te gaan. Laatstelijk was hij voorzitter van de economische raad van het district Stavropol. Hij krijgt een pen sioen van 3000 roebel per maand. Boel- ganin zou zich bij Chroesjtsjef hebben beklaagd over de vele kritiek waaraan hij in zijn laatste functie heeft bloot- OM VIJF MINUTEN VOOR ELF is vanochtend een groot Iljoesjin-18 straalvliegtuig neergestreken op het Parijse vliegveld Orly. Vier uur eerder was het uit Moskou vertrokken met aan boord premier Nikita Chroesjtsjef, de eerste Russische leider die sedert tsaar Nicolaas 64 jaar geleden een officieel bezoek aan Frankrijk brengt Chroesjtsjef, glimlachend, met een slappe grijze hoed op en een donker grijze jas aan, kwam als eerste naar buiten. Hij wuifde met zijn hoed, al vorens de trap af te gaan en president De Gaulle te ontmoeten. De Franse president, vergezeld door zijn ministers en andere hoogwaardigheidsbe kleders, stond blootshoofds aan het begin van een 131 meter lange rode loper, die naar de eresalon leidde. tot president De Gaulle sprak hij vrij lang. Chroesjtsjefs humeur was uitste kend. Hij was reeds terwijl hij over de loper tussen de rijen van de be roemde en kleurig geklede republi keinse garde doorwandelde in druk gesprek met zijn gastheer. Een mu ziekkorps speelde de volksliederen van de twee landen. Mevrouw Chroesjtsjef kreeg bloemen aange boden. Het was op het zonnige vliegveld schittering van prachten pr&al. De r witte eresalon was langs de wanden gevuld met talrijke bloemstukken. Op di grond lag een prachtig tapijt. Het aantal genodigden was echter beperkt. Op het vliegveld was geen publiek toegelaten, in verband met de strenge veiligheids maatregelen die gedurende het gehele twaalfdaagse bezoek gelden. Die veiligheidsmaatregelen waren reeds an kracht geworden voordat de Russi sche luchtreus over de baan op Orly rol- Vanaf de Belgische grens was het toe stel met radar gevolgd. Geen ander vliegtuig mocht minder dart 1200 meter boven of beneden de-IIjoesjin vliegen. Toespraken President De Ganlle hield in de ere salon een korte toespraak, waarin hij klaarde verheugd tc zijn de Russische leider op Franse bodem te mogen be groeten. Hij herinnerde eraan dat de Fransen en de Russen in de Tweede Wereldoorlog vrienden waren. „Wij wil len u begrijpen en u ons doen begrijpen", aldus de President. Chroesjtsjef zette zijn bral op en las zijn antwoord in het Russisch voor. Zijn stem was krachtig, maar klonk wat hees, vermoedelijk door de griep die hij juist achter de rug heeft en waardoor zijn reis moest worden uitgesteld, In tegenstelling Advertentie Bosch koelkasten 1960 110 L. f 469.—; 112 L. f 525.— 140 L. f 575.— Edly - Radio Service MORSSTR. 20 - TEL. 33975 - LEIDEN Korter dienen nog onzeker Meer geld nodig voor N.-Guinea (Van onze parlementsredactie) OP HET MINISTERIE van defen sie wordt de vraag onder ogen gezien of de positie van het militaire beroepspersoneel aantrekkelijker kan worden gemaakt door een sala risverhoging. Dit onderzoek maakt deel uit van de nog zeer voorlopige plannen om meer vrijwilligers te werven teneinde een verkorting van de diensttijd mogelijk te maken. De commissie-Van Voorst tot Voorst heeft vorig jaar in haar advies aan de regering gezegd, dat de militaire dienst tijd op 1 januari 1962 met twee maanden kunnen worden verkort, indien de rvingscampagne op dat tijdstip vol doende resultaten heeft gehad. De pa raatheid van de troepen mag namelijk niet in gevaar worden gebracht. De regering kan zich met dit ad vies naar verluidt in grote lijnen verenigen, maar de grote vraag blijft ook voor haar of voldoende vrijwil- Advertentie) TELEVISIE 1960 Alléén bij ons alle Duitse merken 43 CM f 675— 53 CM 795— Onze bekende - bétere - service Edly - Radio Service MORSSTR. 20 - TEL. 33975 - LEIDEN ligers kunnen worden aangetrokken. Het is dan ook te verwachten dat de regering zich in de defensienota, die waarschijnlijk in de tweede helft van april zal verschijnen, zeer gereser veerd over de mogelijkheid van diensttijdverkorting zal uitlaten. Een eventulele salarisverhoging zal mogelijk moeten zijn binnen het defien- sieplafond, dat zoals we reeds enige tijd geleden berichtten, vermoedelijk zal wor den verhoogd van omstreeks 1650 "tot ruim 1800 miljoen. Deze verhoging van het plafond zal op haar beurt weer moe ten passen in het algemene prioriteits schema van de regering, waarover in april of mei waarschijnlijk meer bekend zal worden. Het dagelijks bestuur van de Christe lijk sociale onderofficierenvereniging heeft onlangs aan minister Visser ver zocht te bevorderen, dat ten spoedigste een salarisverbetering tot stand komt voor het militaire personeel beneden de rang van tweede luitenant. Dit verzoek, waarvoor minister Visser veel begrip toonde, stond los van een eventuele ex tra werving terwille van diensttijdver korting. Groeiend probleem Een groeiend probleem, ook financieel, op het gebied van de defensie is de ver dediging van Kieuw-Guinea. Het anti revolutionaire Eerste Kamerlid H. Algra heeft onlangs scherpe kritiek op minister Visser geleverd, omdat de verdediging van dit gebiedsdeel onvoldoende is. Ook andere senatoren waren zeer be zorgd. Ter vervanging van de Martin Mari ners zullen er andere vliegtuigen moeten komen. Dit vraagstuk is. evenals de vor ming van Papoea-bataljons, waarvoor minister Visser in beginsel veel voelt, nog in studie. „Mijn bezoek", aldus de Russische pre mier, „zal de vrede dienen. Wij hopen dat het de goede betrekkingen tussen onze landen zal versterken. Meer economisch, politiek en cultureel contact zal leiden tot beter begrip". Chroesjtsjef sprak boven dien even over de ontwapening, een derwerp dat bij de besprekingen die hij reeds vanmiddag met De Gaulle voerde, ongetwijfeld aan de orde is geweest. Onmiddellijk na de toespraken vertrok ken de staatsleiders in een open auto naat Parijs. Langs de route wapperden Franse en Russische vlaggen in dc lichte wind. Er waren duizenden toeschouwers. Op de Quai D'Orsai wemelde het van leden der Republikeinse garde in hun schitterende uniformen. Tijdens dc tocht door de Franse hoofd stad hoorde men boven het gejuich van de menigte uit duidelijk de saluutschoten die het bezoek van Chroesjtsjef inluidden, bezoek dat in ieder geval goed is be ien. Afgewacht moet echter worden hoe de besprekingen in het officiële land huis van president De Gaulle in Ram- boulllet zich zullen ontwikkelen- Toen het vliegtuig boven Nedprland vloog, heeft Ohroestsjef telegrafisch zijn beste wensen aan minister-president De Quay gezonden- Hij sprak in het telegram ook wensen uit voor het welzijn van het Nederlandse volk. In hetzelfde vliegtuig als Chroesjtsjef reisden mevrouw Nina Chroesjtsjef. Chroesjtsjefs dochters Julia. Elena cn Knda en de echtgenoot van laatstgenoem de, die hoofdredacteur is van het rege ringsblad Izvestia. Neger dingt naar presidentschap De 55-jarlge advocaat Frank Bcckwith in Indianapolis is de eerste neger die tracht gekozen te worden als president van de Verenigde Staten. HU liet zich gis teren inschrUvcn als kandidaat voor de republikeinse kandidatuur in Indiana. Op de vwtag of hen von mending was dat hij verslagen zou worden door vice-pre sident Richard Ndxosi, dde zich daar reeds kandidaat had gestedd, zei Beckwiih: „Wel, ik geloof dat ik meer mensen in Indiana ken dan Nixon. Ik kan 7.000 men sen bij de naam noemen". Hij zei dtt hij de aanhangers zou belo ven dat ais hij gekozen wondt, hij een „departement van vrede" in de federale regering zou vestigen, „om even ijverig voor de vrede te strijden als wij streden in de oorlog". De Franse regering heeft bepaald, dat op 29 mei kantonnale verkiezingen in Algerije worden gehouden. De algemeen gedelegeerde van de regering te Algiers, Delouvrier, zal echter een deel der ver kiezingen over de daaropvolgende twee weken kunnen verdelen- TALLOZE PROTESTEN zijn gisteren in de gehele wereld geuit tegen de schietpartijen van de Zuidafrikaanse politie in enkele steden van Zuid-Afrika, waardoor volgens niet officiële berichten 80 Afrikanen zijn gedood en 200 gewond raakten. Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken gaf een verklaring uit, dat zij gewoonlijk geen commentaar levert op binnenlandse gebeurtenissen, maar dat zij in dit geval uitdruk king moest geven aan haar leedwezen over dit tragische verlies aan mensenlevens. Vandaag zijn de V.N.-leden van negen Afrikaanse landen bijeengekomen om zich te beraden over te nemen stappen volkenorganisatie. Het Internationaal verbond van vrije vakverenigingen heeft het optreden van de politie bestempeld als een misdaad, in naam van de apart heid begaan. De vereniging Ons Suriname heeft de gevolmachtigd minister van Surinam' in Den Haag een telegram gezonden, waarin zij de Surinaamse regering zoekt, de diplomatieke betrekkingen met Zuid-Afrika te verbreken en alle i van Zuidafrikaanse produkten stop te Vooraanstaande Amerikaanse schrij vers, waaronder John Gunther, hebben geprotesteerd bij de Zuidafrikaanse gering. Liberale en socialistische leden van het Engelse Lagerhuis hebben zocht, een krachtig Engels protest in te dienen. Een voorstel tot het verlenen een bijdrage aan de nabestaanden de gevallenen heeft dc Engelse regering gisteren verworpen. Zeshonderd Britten demonstreerden gisteren in Londen het huis van de Zuidafrikaanse Hoge Commissaris. T\E JONGSTE ZOON van room van Buckinghampalace. koningin Elizabeth van Het prinsje Is gekleed In wit Engeland heet Andrew Albert kant. Op de onderste foto po- Chrlstian Edward. Op Buck- seren prinses Anne en prins ingham Palace noemen ze het Charles met hun nieuwe kleine prinsje Andy. Verwacht broertje. wordt, dat Andy Paaszondat De naam Andrew is in geen gedoopt zal worden. 5W jaar gebruikt voor de Brit- De namen van het prinsje koningskinderen. De laat- zUn gisteren bekendgemaakt. ste Andrew was de zoon van nadat de ambtenaar van de Robert dc tweede van Schot- burgerlUke stand alle gege- ,and- 416 h«t eind van de vens in bet register had inge- veertiende eeuw leefde. An- schreven. Bü deze gelegen- drew is evenwel genoemd held overhandigde de ainbte- naar de vader van Prins Phi- jiaar de ouders een afschrift de vroegere prins Andrew van de geboorteakte en twee van Griekenland, formulieren voor het kopen De tweede naam is die van van goedkope melk en vita- zUn andere grootvader, koning minen, zoals alle ouders In George de Zesde van Groot- Engeland ontvangen. Ook Brltannië. ,ko"ln«1" Elizab.th een Dr tw„ lU„ val, ,n„ formulier voor het .nschrU- bet-overirootvadem, konin. Ifü 1 ee? Christian de tiende van Dene- van de Nationale dienst voo* marken en konlns Edwwd de volksgezondheid. Zevende van Groot-Britannië. DE AMBTENAAR van de burgerlijke stand had een N^OOR Britten was de Btreep gehaald door het vakje, naam Andy een grote ver opengelaten voor het beroep massing. Er waren In de bladen van de vader. Onder „vader" talrijke voorspellingen ge was Ingevuld Prins Philip, daan, maar geen krant was op hertog van Edinburgh en on- deze naam gekomen. Vooral der „moeder" Hare Majesteit de Schotten hebben de naam de Koningin. Het formulier me' enthousiasme begroet, zoals u hierboven ziet afge- Schotland heeft namelijk Sint drukt, wordt In het Londense Andrew als beschermheilige, district Caxton Hall voor Ongetwijfeld zal Andv nu in Iedere nieuwgeborene ge- Groot-Britannlë een veel voor- V.J komende naam worden. Tot Inmiddels zUn dus ook de de eersten die hun zoon naar eerste foto's van het prinsje het prinsje noemden behoor- voor publikatie vrijgegeven. den de heer en mevrouw Chat- Andrew heeft blauwe ogen en taway. Gisteravond schonk een sprekende neus, die type- mevrouw Chattaway het leven rend Is voor het Britse ko- aan een baby van zes pond en nlngshuis. drie ons. Haar man is de voor- Hoffotograaf Cecil Beaton mallge Britse kampioen hard maakte de foto van prins Andy lopen, die sinds vorig jaar lid en zijn moeder in de Music Is van het parlement. Premier Nehroe heeft vandaag voor het Indiase parlement verklaard, dat de „massamoord" in Zuid-Afrika niet het einde betekent van de episode", maar een voorspel kan zijn tot toe komstige conflicten. „Ik kan me niet voorstellen, dat het volk van Zuid-Afrika alch hieraan onderwerpt", aldus de premier. Nehroe zei voorts, dat datgene wat nog erger is dan de „massamoord" de geest is die er achter steekt: rassenheerschappu en het gevoel dat anderen „ondermensen" zijn- Hij voegde eraan toe: „Dit kan niet aan vaard worden door honderden miljoenen mensen in Afrika en Azië. De gebeurtenis sen in Zuid-Afrika hebben het geweten van de wereld, en meer ln het bijzonder dat van Azië en Afrika, gesohokt." .Afrika is in een stemming van herrij- zlng, trots en uitdagend na lange eeuwen /an onderdrukking en het zal niet dulden dat een minderheid allerlei wetten aan neemt, waardoor de grote meerderheid de Zuidafrikanen in een aoort gevan genis komt te zitten". Aftreden TAE ANTWERPSE POLITIE is er in geslaagd de geheimzinnige moord op te lossen, die in de nacht van 3 januari van dit jaar is ge pleegd in de St. Augustinus Kliniek in Wilrijk bij Antwerpen. Het slacht offer was een Belgische stewardess van een scheepvaartmaatschappij, de 35-jarige Maria Senecaut uit Antwerpen. Zij was levenloos en met brandwonden overdekt in haar half verkoolde bed in een kamer van het ziekenhuis gevonden. Het speurdenswerk leidde de politie al spoedig na het ontdokken van dc moord een 22-jarige fabrieksarbeider uit die echter ontkende en o\ alibi beschikte, dat ogenschijnlijk tastbaar leek, doch de politie niet kon overtuigen. Hom in de waan latend, dat hij vender buiten verdenking stond, verzamelde de politic verder bewijsmateriaal cn gister morgen werd tot aanhouding dader overgegaan. Na een ondervraging j kinderen. van acht uur legde hij een bekentenis af. Hij verklaarde op de avond van <k moord via een ladder, die voor herstel- li<ngswerkzaamheden tegen het gebouw stond, de kamer won Maria Senecaut te zijn binnengegaan, nadat zij het i voor hem had geopend. De ontmoeting was. volgens hem. echter op een twist uitgelopen. Het slachtoffer had een steen gegrepen om hem daarmee te dwingen haar kamer te verlaten. Hij had echter de steen kunnen bemachtigen en de vrouw daarmee op het hoofd ge slagen. De verdachte ontkende echter daarna het bed in brand te hebben ge stoken. Ook dc politie acht het niet on mogelijk, dat de oorzaak van de brand een tijdens de worsteling gevallen siga ret is geweest. De politie is op het spoor van de m denaar gekomen door een broekenklem. die in de kamer van het slachtoffer werd gevonden en waarvan hU het tweede exemplaar bleek te bezitten. Bovendien werd zyn fiets In de buurt van het zie kenhuis gevonden. De dader, die voor zijn bezoek aan hot ziekenhuis met vrienden een aantal café's had bezocht, is getrouwd en hooft twee Ook in het Zuidafrikaanse parle ment is felle kritiek geleverd op het bloedige ingrijpen van de politie. De Zuidafrikaanse liberale partij eiste het aftreden van de regering Ver woerd wegens ongeschiktheid om in het huidige klimaat de vraagstukken van een gemengde maatschappij te behandelen. De oppositie eiste een grondig onderzoek naar de oorzaken van de schietpartijen. Premier Verwoerd verklaarde te zul len overwegen, een dergelijk onderzoek te stellen. Hij achtte het echter zijn ste taak de politie te danken voor de moedige en doelmatige wijze waarop opgetreden. Dc politie heeft het moeilijk gevonden zich ln bedwang te houden maar zij heeft dit op voor beeldige wijzjM gedaan, aldus de Zuid afrikaanse premier. Hij meende dat de onlusten van maan dag niet waren ontstaan door de apart heidspolitiek van de regering, noch door •moede, lage lonen of de kwestie van persoonsbewijzen. Dergelijke moeilijk heden" zijn ook voorgevallen in Belgisch Kongo, Nyassaland en andere Afrikaanse gebieden, stelde hij. In Zuid-Afrika weet men nog steeds niet, wat de aanleiding van het vuren geweest. Volgens twee journalisten ge droeg de menigte zich rustig, totdat een der politiemannen plotseling begon te schieten en collega's zijn voorbeeld volg- TFeer schoten De politie in Langa bij Kaapstad heeft gisteren opnieuw geschoten op een menigte Afrikanen. Later werd het weer rustig in het dorp. Ook in de andere centra waar maandag fel gevochten werd, bleef het gisteren betrekkelijk kalm. Ongeveer de helft van de negerarbeiders is echter niet aan het werk gegaan. Op muren wer den leuzen als „vrijheid" en ..afschaf fing persoonsbewijzen" geschilderd. Het Pan-afriikaanse congres, dat zijn 3G.000 leden had opgeroepen de verplich ting tot het dragen v^n pasjes te sabo teren, heeft verklaard zich tegen de be perkende maatregelen voor negers te blijven verzetten. De Afrikaanse natio nale partij heeft zich gisteren opnieuw gedisia-ncieerd van de actie. De schiet partijen van de politie heeft de partij scherp veroordeeld. Premier Verwoerd heeft in het parlement bovendien verklaard dat hij zijn land, ongeacht de uitslag van de volksstemming of Zuid-Afrika een republiek moet worden of niet, tot republiek zal uitroepen. Het par lement beslist in laatste instantie over zaken die de grondwet betref fen, zei hij. De Nationale partij van Ver woerd heeft de onbetwiste meer- derhedd in het parlement. Veel warmer (Van onze weerkundige, medewerker „Opgeruimd staat netjes" geldt ook voor hardnekkige grauwe wolkenvelden, die een week lang de warme zonnestra len op hun weg naar de aarde in dr weg hebben gestaan. De temperatuur, die de laatste acht dagen beneden nor maal bleef, komt vooral in de middag flink omhoog. Gistermorgen werd m Zuid-Holland nog vijf graden vorst ge meten op het vliegveld Zesticnhoven, maar ook deze nachtvorsten gaan af nemen. Er komt een meer zuidoostelijke luchtstroom, waarin de zon de tempera tuur tot boven tien graden Celsius gaat verwarmen. Nog steeds blijft het weet bepaald door een zeer sterk hogedruk- gebied met het centrum bij Polen, zodat ook in de tweede helft van de week de kans op enige regen zeer klein blijft. De droogte van verleden jaar zijn u~ij nog niet weer te boven, want ook «n Zuid-Holland is over het laatste jaar nog een tekort van ruim 150 mm regen te constateren. De Bilt verwacht tot don derdagavond Droog en overdag zonnig weer met opnieuw iets ho gere temperaturen. Maar op vele plaatsen nog nachtvorst. Zwakke tot matige, in de middag tijdelijk vrij krach tige oostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) Donderdag 24 maart Zon op 634. onder 19.00 uur. Maan op 5.15, onder 1530 27

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1