Ijzerwerk er te Veen wil proces tegen gemeente Maandag begint gedetailleerde pas het werk tfvlmh fagblaö Levende hengel bij vissen Portugezen gaan zes „Friendships" kopen DE -eCJue PIJNSTILLER Hebt u griep die zo echt in uw botten is gaan zitten. Jaagt hem eruit met WITTE KRUIS. Tabletten, poeders, cachets! Slag met Spaans rietje in geding T7 7 7 7 teren en hij stelde, dat hij daar r.PlI linnnm lil t min ion an niorn nog de naweeën van ondervindt. CHRISTELIIK NATIONAAL DAGBLAD 'al, aldu< mcieel opzicht bevot We kunnen dan ook gerust zeggen, een student op liet moment, dat hij doctoraal examen doet, afgezien van beur zen of studievoorscliotlCn, aan liet Ryk stal 20.000 gulden heeft gek. Nu eüfer fclilha welen wij. Aan den enen kant hebben fle investeringen buiten beschouwing /gela ten, en aan den anderen kant verwaarloosd de betekenis van de universiteit voor d wetenschap, onafhankelijk van de vraaj hoeveel studenten er worden opgeleid. Maar een feit is, dat er aan dc Rijk. instellingen in 1950 17.200 waren en n 22.000. Dat is een toeneming, die in gee verhouding staat met de toeneming van d exploitatiekosten. Het Hoger Onderwij wordt in een verbijsterend snel tempo duui der dan we ons voor enkele jaren hadden kunnen voorstellen. En in eerste instantie en in den meest directen zin komt zulks ten goede aan een betrekkelijk kleine groep Nederlanders, voor bet overgrote deel uit de hogere en de middenklassen gerecruteerd. Deze bevoorrecht^ positie legt bepaalde morele verplichtingen op, om zo nodig spe ciale diensten te vragen van hen, die op deze wyze zijn bcvoorrec" NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT merkt over de ontwapening Wanneer men zich exclusief met zaken bezighoudt, dreigt het gevaai men, overstelpt door de gevaren vo piensheid, die dn de huidige bewaj schuilen, het bestaan van de bewapen uitsluitend gaat schuiven op een i Men kan daai srklare zich e 'eel i oor 1 belichaamd voorval uit zijn jeugd werd hem later noodlottig (Van een onzer verslaggevers) TTET gebeurde in 1938 op de openbare school te Veen, het Brabant- se dorpje bij Heusden. De onderwijzer gaf zangles en in een bank zat een jongen met zijn handen te trommelen. Dat, irriteerde de meester. Met zijn Spaans rietje stevende hij naar de bewuste leer ling en wilde hem een fikse tik op zijn hand geven. Het rietje raakte echter niet de „zondaar", maar het oog van Gerard van den Boogaard en het gevolg was, dat déze toen 12-jarige knaap zich in het Oog- lijdersgasthuis te Utrecht moest laten behandelen. Hij verbleef ge ruime tijd in dit ziekenhuis, doch toen hij weer huiswaarts mocht keren waren de .wonden wel genezen, maar' het licht was uit zijn linkeroog verdwenen. Nu, 22 jaar later, komt deze kwestie weer ter sprake, Destijds hadden zijn ouders, hard werkende mensen, de moed niet kun nen opbrengen een eis tot schadever goeding in te stellen. Zij hadden daar geen verstand van en ook ontbraken daarvoor de middelen. Gerard onder vond in zijn latere leven de handicap. Hij wilde gaan emigreren, maar werd om dat oog afgekeurd. Hij kon een functie in overheidsdienst krijgen: niet goedgekeurd. Zo zouden we kun- ïn doorgaan Eindelijk kreeg Van den Boogaard werk op de scheepswerf De Haan Oerlemans te Heusden, behorende tot het Verólm'e-cóncern. Daar was destijds n geen keuring voor nodig. Gerard van d Boogaard werd daar ijzerwerker. Hoewel hij het gemis van het licht uit zijn lin keroog als een handicap aanvoelde, werk te hij er toch met pleizier en hij dacht ook niet zo .vaak meer aan het voorge vallene uit zijn schooljaren. Tot dat Vohkjé in oog Op een goede dag kreeg hij een vonkje in zijn rechter oog, dat daardoor tijde lijk buiten werking werd gesteld. Toen teren en hij stelde, dat hij daar thans nog de naweeën van Ondervindt. Verder meende hij, dat het geen ge woonte is een beroep op verjaring te doen als de zaak juist blijkt te zijn, te meer omdat het niet fair zou zijn zich daarachter te verschuilen. Uit de jurisprudentie legde hij schillende uitspraken over dergelijke kwesties over. Ook waren bij dit schrijd erklaringen gevoegd van de onder wijzer, de behandelende medici, de jon gen die naast Gerard in de klas had ge zeten en van vele vroegere klasgenoot jes. Op dit schrijven werd echter niet gereageerd! In een omstreeks oudejaarsdag ge houden raadsvergadering zouden B. en W. gezegd hebben, dat het gemeentebe stuur de aansprakelijkheid niet moest erkennen. Men wilde wel iets voo getroffene doen, namelijk een baan bieden, waardoor hij minder risico lopen. Drie raadsleden waren het daar niet mee eens. Zij waren van mening dat de gemeente een plicht had als de zaak bewezen was. Twee andere raads leden stelden, dat zij wel inzagen dat den het wederzij in vreedzame coëxistentie, als mogelijkheid te zien. Rusland (i toe even te beperken) wil geen oorlog, het woord vreedzair smeed, maar het ziet-deze coëxistentie als een middel om zijn systeem met economi sche, ideologische en politieke middelen 1e verbreiden. Het vertrouwen van leven en laten leven is niet gegeven en dit vertrou wen is onafscheidelijk verbonden met het vertrouwen, dat de ontwapening mogelijk de op zij wilden graag weten hoe die bepalin gen in 1938 luidden. Mr. Coumou heeft toen zeer duidelijk aangetoond, dat de ze bepalingen dezelfde waren gebleven. Procedure In de enkele dagen geleden gehouden zitting van de gemeenteraad van Veen heeft de burgemeester gezegd, dat de Vereniging Nederlandse Gemeenten ge adviseerd heeft, dat betrokkene maar een procedure aanhangig moest maken bij de rechter om deze een onpartijdig oordeel te laten uitspreken Dit voorstel werd aangenomen met drie onthoudin gen. De raad was in meerderheid namelijk bevreesd, dat Ged. Staten het raadsbe sluit zouden vernietigen als besloten werd tot erkenning van de aansprake lijkheid en het geven van een eventue- ele schadevergoeding. Enige raadsleden waren van oordeel, dat men daar niets mee te maken had, omdat het gemeen tebestuur een eigen verantwoordelijk heid draagt. Er zijn nu voor Gerard van den Boo gaard twee mogelijkheden: nog een het gemeentebestuur terugkomen op de ze kwestie of het beginnen van procedure bij de rechter. Wat ei gebeuren is nog niet precies bekend, mr. Coumou vertrouwde ons dat het wel tot een procedure zou ko- De beslissing ligt bij ijzerwerker Van den Boogaard. Daroel Islam weer actief Naar uit Djakarta werd gemeld, hebben fanatieke opstandelingen, be horende tot de Daroel Islam, bij overvallen in het westen van Java 7~)IT is Gerard van den Boogaard uit Veen, die het plan heeft te procederen tegen de gemeéMe. Op 12-jarige leeftijd in 1938 trof het Spaanse rietje van zijn onder wijzer hem in het oog en daardoor is hij nu invalide. Hij wil gaan procederen tegen het gemeente bestuur en een eis. tot schade vergoeding instellen. Advertentie Een nieuwe sportfiets voor een ongelooflijk lage prijs. ADEK arsenal 250) Verschillende vissoorten zo- missen en zich verder te laten sle- als bijv. de schildvissen die niet in pen. staat zijn lange tijd met grote snel- Deze merkwaardige gewoonte van heid te zwemmen, of het vermogen de zuigvissen heeft de mens zich missen lange afstanden af te leggen reeds lang te nutte gemaakt om zich- (of daartoe te lui zijn) zuigen zich zelf van voedsel te voorzien. Aan de aan grotere vissen vast en laten zich staartvinnen van deze vissen worden gemakshalve door de zeeën en ocea- lange lijnen bevestigd, waarna het nen slepen. Deze zuigvissen doen hun dier de vrijheid krijgt in het diepe gastheer in geen enkel opzicht water van de zee omlaag te zwem- kwaad; zy willen zich slechts vergas- men. Daar hecht hü zich al spoedig ten aan de buit die hy op zijn roof- aan grotere vissen of aan schildpad- tochten weet te bemachtigen, waar- den vast, zodat de prooi, waaraan de van altyd wel wat grotere en kleinere levende hengel zich heeft vastgezo- brokken overschieten, die voor het gen, door de menselijke visser slechts onderhoud van de „lifter" kunnen behoeft te worden opgehaald. Dit le- dicncn. Deze leef wyze heeft niet alleen het voordeel dat de zuigvissen weinig kracht verspillen bij de voortbeweging daarom zouden we hen al als per manente lifters kunnen aanduiden TOCH as HET ZO! voor het bemachtigen van de buit niet gevochten behoeft te worden, want het gevecht om de prooi wordt komt deze werkwüze ook thans nog ■tal weinig bezwa omdat de schildvis zyn prooi niet ge- makkeiyk meer los laat, zodat zelfs zware schildpadden naar boven kunnen worden gehaald. Aan de kusten van Amerika, Afrika en China tverd deze methode van vissen verleden veelvuldig toege- langs de kust van Venezuela door de gastheer geleverd. Soms hechten schildvissen ei: dat Is werkeiyk heel verstandig be keken zich ook vast aan de kiel keken van zeeschepen en loeren op allerlei pen heeft afval dat overboord wordt geworpen, zy laten dan gedurende korte tyd de kiel van het schip los om de brokken voedsel naar binnen te slokken, maar keren daarna weer ijlings naar de boot terug om de aansluiting niet te Of deze, zich in slaverny bevin dende schildvis, wordt bestraft wan- hy slecht uit zyn ogen heeft ge- h aan nutteloze, voorwer- astgezogen, is niet be- Maar over slaverny sprekend, kun nen v e wèl vertellen, dat slaven ge noemd zyn naar de Slavische stam men in Oost-Europa. Daarover een volgende keer. werd hij weer herinnerd aan wa 1938 gebeurde. Van den Bogaard ging zitten piekeren en dacht by zichzelf, wat er zou gebeuren als hy ook dit oog eens zou moeten missen. Dan zou hij zelf niet meer kunnen zorgen voor zijn gezin en dan zou hij volkomen aange wezen zijn op anderen.. Gerard van den Boogaard stelde zich in verbinding met de juridische adviseur van de Christelijke Metaalbewerkers Bond te Utrecht, mr. P. Coumou. Hij namelijk lid van deze bond en had gelezen, dat aan leden rechtskundige ad viezen worden gegeven. Mr. Coumou zag wel iets in dit geval. Hij schreef een brief aan het college van B. en W. van Veen en stelde de gemeente aansprakelijk als werkgeefster van de onderwijzer. De raad stelde zich echter op het standpunt, dat er geen aansprakelijk heid erkend moest worden en boven dien, dat de zaak reeds verjaard was. Over de omgang van de vergoeding had mr. Coumou in zijn schrijven niet ge rept; het voornaamste voor hem was erkenning van de aansprakelijkheid. Geen verjaring In een tweede brief heeft de juridisch adviseur van de C.M.B. uiteengezet, dat niet van verjaring kan spreken, omdat daarvoor een termijn 30 jaar geldt. Het was hem wel bekend, dat voor Rijk en gemeenten in speciale ge vallen een periode van 5 jaar in acht genomen kon worden, maar dat is geen ■erplichting. Mr. Coumou toonde aan, dat de ge volgen van de invaliditeit niet ontstaan zijn op 12-jarige leeftijd, maar eerst veel later, toen Van den Boogaard ging sollici- Advertentie FRANSE ANTI-COMMUNISTEN GENIETEN „VACANTIE" OP CORSICA „Ze zullen ook over de vrijheidsrechten van de mens spreken Openingsfase in Geneve is voorhij t is een van de hoogste aantallen slachtoffers van de rebellen, die ooit een dag zijn opgegeven, j een aanval op een bus in het dorp Tanegan zijn tien passagiers gedood. De chauffeur, de conducteur negen passagiers, waaronder mi litairen, werden gewond. Een gewapende bende van 50 man onderschepte in het dorp Lenrkong- ang een vrachtauto en doodde man. Bij een aanval, welke eer der op dezelfde vrachtauto had plaats gevonden, waren de chauffeur en drie man gedood. Gisteravond hebben 150 rebellen een overval gedaan op het dorp Ma- sawah en het dorpshoofd gedood. Volgens een bericht uit dezelfde streek hebben rebellen ook een aan val gedaan op het dorp Soekapoera, huizen met de grond gelijk gemaakt en 20 mensen gedood. Advertentie U HEEFT HET ZO TE PAKKEN Mijn in Coalbrook werkt weer Het werk in de Clydesdalemijn in Coalbrook in Oranje Vrijstaat, waar in januari 435 mijnwerkers de 'dood vonden, is vrijdag hervat. Van het oor spronkelijke aantal van 3.000 mijnwer kers waren er slechts 200 aanwezig. Velen dachten dat de mijn na de ramp definitief gesloten zou worden, vooral toen de regering opdracht gaf het werk te staken na een onderzoek van ee genieur van de veiligheidsdienst. Maar 24 uur na deze opdracht werd de leiding echter toestemming gegeven het werk voort te zetten met inachtne ming van een aantal nieuwe veiligheids maatregelen. De maatschappij tracht nu de ai beidsmoeilijkheden te overwinnen doe het gebruik van drie „robotmijnwei kers" die tot een zeer behoorlijke pr< duktie in staat zouden zijn. Westelijke plan verdient alle ivaardering JJE openingsfase van de ontwape ningsconferentie, die onder aus piciën van de Verenigde Naties in het Palais des Nations te Genève wordt gehouden, is thans voorhij. Gisteren zijn de vertegenwoordi gers van de tien deelnemende lan den slechts een uur hij een geweest. De bespreking werd tot maandag geschorst. Dan zal met het gede tailleerde werk worden begonnen. Een werk, dat zeer veel tijd zal vergen en nog meer hoofdbrekens zal kosten, maar dat verzet moet worden, wil er sprake kunnen zijn van een (zij het maar beperkt) ont wapeningsakkoord. Voorlopig zul len zich slechts voorhoedegevech ten afspelen, maar allengs zullen de posities, welke beide partijen innemen, zich scherper gaan afte kenen. Dan pas zal blijken, of de Sowjetunie inderdaad naar een vermindering of zelfs vrijwel vol ledige afschaffing van de bewape ning streeft, of dat zij slechts uit propagandistische overwegingen voorgeeft, zulks te wensen. Naar aanleiding van het nieuwe wapeningsplan van de westelijke gendheden, dat door de Navoraad werd goedgekeurd eh dezer dagen reldkundig werd gemaakt, hoort nogal eens de opmerking maken, dat het Westen niets nieuws te bieden heeft. Bij een grondige bestudering van dit plan komt men evenwel tot een andere conclusie. Het is inderdaad samengesteld uit elementen, die reeds eerder werden overwogen. Dit zyn: 1. het Britse zgn. Lloydplan, dat in sep tember jl. by de Verenigde Naties werd ingediend, 2. het Franse stand punt, dat op eenzelfde wijze kenbaar werd gemaakt en 3. de ideeën, die de Amerikaanse minister Herter i maar enkele weken geleden aan hand heeft gedaan. Het verschil echter, dat het plan zoals het er ligt, een andere betekenis heeft, c dat het dient als werkplan voor ontwapeningsconferentie. Vergelyken we het met dat van 1957 (het laatste omvangryke geallieerde plan), dan is het volkomen nieuw. Door terug te gaan naar enkele ele mentaire punten, die in het verleden ontbraken, willen de samenstellers voorkomen, zo vertelt me Amerikaanse zyde, dat de besprekin gen uitlopen op allerlei niet ter zake doende politieke overwegingen, van de Russen maar al te graag ge bruik maken. Op die wyze hoopt men verre te blyven van algemeenheden, die het puntsgewyze bespreken van het eigenlyke onderwerp in de weg zouden staan. Deze puntsgewyze behandeling maakt, dat het plan niet meer als een on- deelbaar geheel kan worden be schouwd en als zodanig slechts aan genomen of verworpen kan worden. Ook verhindert zij, dat het plan ondanks de enorme gecompliceerdheid van het probleem als het ware ir zijn geheel moet worden gewaardeerd, aldus onze zegsman. EERSTE FASE lyk uitgevoerd kunnen worden, omvat ten de eerste fase van het in drie stappen verdeelde plan. De belang rijkste elementen daarvan zijn: I de instelling van een internationale L ontwapeningsorganisatie (verder aan geduid als IDO) na een volgens deskundigen mogelijk kort voorlo pig onderzoek; J overeen te komen, de IDO vooraf in - kennis te stellen van de lancering van ruimtevaartuigen en raketten en de IDO de gegevens te verschaffen over de beschikbare radiotelescopen; het treffen van maatregelen om tot inventarisatie van de geregelde troe pen en de bewapening te komen; I beperking van de conventionele stryd- krachten tot twee en een half miljoen man voor de Sowjetunie en de Ver enigde Staten en een evenredig pla fond voor bepaalde andere landen; de overtollige wapens onder toezicht van de IDO opslaan. TWEEDE FASE 1 andere maatregelen leidt tot de twee de fase, waarin het internationale toezicht aan de orde wordt gesteld. Dan begint in feite de bewapenings- vermindering niet zozeer de beper king en het toezicht erop. In die fase moeten de strijdkrachten van de Sowjetunie en de Ver. Staten tot 2.1 miljoen man worden ingekrompen en ook hier is inspectie en verificatie noodzakelijk. Ook de volgende onder afdoende In ternationale controle staande maatre gelen dienen in die tweede fase van kracht te worden: stopzetting van de produktie van splijtstoffen voor bewa peningsdoeleinden overdracht van opgeslagen splytbaar materiaal van militair naar niet-militair gebruik, verdere waarborgen tegen verrassen de aanvallen. Wat dit laatste betreft worden in het njeuwe plan geen bepaalde zones ver meld. hoewel de aanwijzing ervan niet wordt uitgesloten. Maar dan moeten het gebieden zyn, waar inspectie op de grond of van de lucht uit met be hulp van elkaar overlappende radar posten mogelyk is. DERDE FASE DE DERDE en laatste fase Is die der vrywel algehele ontwapening. Deze zal worden bereikt door afschaffing van alle wapens, voor massale ver nietiging en de oprichting van een internationaal lichaam voor het op lossen van geschillen en het hand haven van de rechtsorde. Ook hier legt het nieuwe plan nadruk op de elementen, die in de oude voorstellen ontbraken, maar die noodzakeiyk zyn om een werkelyke en verantwoorde ontwapening mogeiyk te maken. Daarom is het opgebouwd in een drie tal fasen, die steeds vergezeld gaan van internationale controle-maatrege len, ook al weet men, dat de Sowjets daar afkerig van zyn. B1 (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) Leopoldville, maart INNENKORT kan Fokker een order verwachten van de Portugese luchtvaartmaatschap pijen DTA en DETA, welke resp. in het Westafrikaanse Angola en het Oostafrikaanse Mozambique opereren. De onderhandelingen, welke al in eén ver gevorderd stadium zijn, betreffen de aan koop van zes „Friendships", die het volgend jaar geleverd zullen moeten worden. Er zijn op 't ogenblik reeds meer dan honderd van deze in Nederland ontwikkel de vliegtuigen in de lucht. Het totaal aantal bestelde toestellen bedraagt ruim tw;eehonderdder- tig stuks, waarvan er ongeveer honderd vijf tig bij Fairchild (Amerika) in licentie zijn of wor den vervaardigd. Een en ander vernamen wij in Leopoldville, waar het demonstratie team van Fokker dezer dagen arri veerde om de „Friendship" voor te vliegen. De driekoppige bemanning de twee technici, zomede enkele heren van de verkoopafdeling, ma ken momenteel een tournee door Afrika, die op 29 februari j.l. is begonnen en ongeveer half april zal eindigen. Op het programma staan o.m. Marokko, Monrovia, Ghana, Ni geria, Belgisch Kongo, Angola lan den, die, terwijl we dit schrijven, reeds zijn afgewerkt en Zuid-Afri- ka, Mozambique, Rhodesia, Kenya, Soedan, Libië en Tunis. In Monrovia behoorde president Tubman tot de genodigden, die een proefvlucht met de „Friendship" maakten. Het staatshoofd toonde zich uitermate enthousiast over het Neder landse produkt en was met vele an deren vooral door het feit geïmpo neerd, dat het toestel net zo gemak kelijk op één als op twee motoren kan vliegen. De mogelijkheid bestaat, dat Fokker ook daar eerstdaags mag le veren. President Tubman heeft een speciaal regeringsvliegtuig nodig en de eerste onderhandelingen hierover zijn reeds begonnen. Voor Belgisch Kongo maakt de „Friendship" weinig kans. De Sabe na, die daar de voornaamste lucht- verbindingen onderhoudt, vliegt er met DC 3's en DC 4's verouderde typen, die door Brussel zijn afge dankt en zal binnenkort een aan- tal C°nYair.s krijgen. Een kleine mo gelijkheid is evenwel nog aanwezig, dat de Belgische luchtmacht Fokker „Friendship"-transporttoêstellen be stelt, evenals de Nederlandse lucht macht al heeft gedaan. Het Belgisch luchtcommando hier heeft zich zeer lovend over de kwaliteiten van de machine uitgelaten, doch de uiteinde lijke beslissing ligt in Brussel. Een van de heren van het demon stratie-team vertelde nog, dat de „Friendship" over Agadir was gevlo gen en wel enkele uren na de ver schrikkelijke aardbeving van de eer ste maart. Men was echter volkomen onwetend van de ramp geweest, daar de hoogte te groot was om er iets van te zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5