erd „De brand van Naarden" later overgeschilderd? Een beetje voorjaar vandaag Morgen zie ik je weer I e S I 11 m m im 'm g s e a r ZONDAGSBLAD ZATERDAG 19 MAART 1960 AI meer dan driehonderd jaar was in het raad HET LEVEN huis van Naarden nfcl een schilderij aan wezig, dat een voorstelling gaf van „De brand van Naarden". Het stof van drie eeuwen had het vuur van de brand enigszins ver doezeld en de schildering was dan ook dringend aan restauratie toe. En zoals dat wel meer gaat, is men ook bij dit schoonmaken en opknappen tot de merkwaardige ontdekking gekomen, dat zich onder de laag vernis en verf van het schilderij nog een andere, interessante voorstelling bevindt. ..De brand van Naarden" werd in 1617 in beeld gebracht, maar de restaurateurs geloven nu stellig, dat zich op hetzelfde doek een vroeger te dateren weergave bevindt van de ramp te Naarden in 1572. Men denkt thans aan de mogelijkheid, dat de vroede vaderen can de stad in 1617 het werk wel eens gemoderniseerd wilden hebben en dat daarom een nieuwe laag verf (met vanzelfsprekend ook een andere interpretatie van het gebeurde) moet zijn aange bracht. De burgemeester van Naarden, de heer N. J. C. Cramer, geeft zijn visie op deze curtuurhistorische vondst als volgt: \WjPhowü& Toen het gemeentebestuur in 1949 het historische raadhuis in de oorspronkelijke toestand van 1601 liet herstellen, is aan de hand van beslaande schetsen ook een zestal oude schilderijen op hun plaats teruggebracht. Twee jaar geleden werd met hulp van het Rijk de Haagse restaurateur N. van Bohemen in geschakeld om deze wandversie- r.ngen op te knappen. De heer Van Bohemen ontdekte al spoe dig. dat de verf onmogelijk tot de oorspronkelijke beschildering kon behoren. Voorzichtig heeft hij een deel van de korrelige boven laag verwijderd, waarna de af beelding van een drietal molens en een ruiterfiguur tevoorschijn kwamen. Ontdekkingen In overleg met de heer D. F. Lunsingh Scheurleer, Rijksinspec teur voor roerende monumenten werd besloten de verflaag verder te verwijderen, waarbij een uiterst boeiend beeld van het middel- Italianen zoeken uitvinders 9Wilde ideeën gevraagd' Een invloedrijke groep Noord- italiaanse industriëlen wil sa men met toeristische en artis tieke organisaties een inter nationale tentoonstelling or ganiseren voor kleine uitvin ders. De mannen zijn van mening, dat er op papier tal van waarde volle nieuwe apparaten be staan, die nooit in de praktijk werden beproefd. Zij geloven, dat sommige „xvilde ideeën" veel geld zouden kunnen op leveren. Bedenk b.v. eens wat een verlies het zou hebben be tekend, als de uitvinder van het knopenhaakje of van de ritssluiting nooit iemand zou hebben kunnen vinden, die de vervaardiging op zich wilde nemen. Hebt u een lumineus idee. waar naar niemand ooit heeft willen luisteren, ga er mee naar het Italiaanse consulaat, want de heren hebben opdracht gekre gen om naar alle uitvinders ernstig te luisteren. Rome. Milaan en Florence strij den intussen reeds om de eer de tentoonstelling te mogen houden. Alle uitvindingen, die voor de expositie worden aan genomen. zullen worden gepa tenteerd. Is de uitvinder zelf daar te arm voor. dan doen de Italiaanse industriëlen dat voor hem. De linkerbenedenhoek tan het schilderij is reeds van de boven ste verflaag ontdaan eeuwse Naarden aan het daglicht kwam. Ongeveer één kwart van het schilderij is thans van de la tere overschildering ontdaan. Hier bij is een deel van de stad bloot gekomen, waaruit een tot dusverre onbekende detaillering van de his torische ommuring blijkt. Een an der aardig detail is. dat ook de uit oude geschriften bekende „Vas te hooghe mueren, meest met Wijngaerden bewassen" op de on derlaag zichtbaar zijn. Studie nodig Het is op dit ogenblik nog voor barig om verdere gevolgtrekking uit deze vondst te maken: een minutieuze studie zal daarvoor no dig zijn. De kans is zeer groot, dat men een door een tijdgenoot waarheidsgetrouw vervaardigd beeld zal krijgen van één der oud ste vestingvormen en de uitmoor ding van de stad Naarden door de Spanjaarden. In 1572 werd de stad belegerd door de Spanjaar den en op 1 december van dat jaar volgde de overgave aan de Spaanse onderbevelhebber, die op handslag beloofde vesting en be woners te sparen. De belegeraars hielden hun woord niet. Zij richt ten een bloedbad aan. waaraan slechts 60 Naarders ontkwamen. Wenen krijgt de eerste monorail-trambaan Wenen zal de eerste Euro pese stad zijn. die een ,,A1- weg"-monorailbaan krijgt. Nog dit jaar zal een begin worden gemaakt met het projecteren van een vijf ki lometer lange route van het tramstation in de Gunipcn- dorferstrasse (in de huurt van het Westbahnhof) naar het Südbahnhof in het stads deel Mödling. Het stuk zal in achttien maanden worden gebouwd. In de komende da gen zullen de laatste voor bereidende besprekingen worden gevoerd tussen de vertegenwoordigers van de Weense gemeenteraad en de directie van de „Alweg' - baan in Keulen-Fühlingen. al dus wist onze correspondent uit Bonn te melden. De kosten van dit eerste project bedragen rond 25 mil joen Mark. „Alweg" zal een deel daarvan zelf financieren, vooral ook om nu eindelijk eens ergens ter wereld een monorailbaan te kunnen bou wen en daarmee haar bruik baarheid als opgnbaar shelver- keersmiddel te "kunnen bewij- Vele jaren hebben de inge nieurs van „Alweg" op de proefbasn te Fühimgen geëx perimenteerd en op deze eer ste kans gewacht. Zij hebben hun monorail (waarvan de ontwikkeling werd gefinancierd door de Zweedse industrieel- miljonair Axel Wenner-Gren. die nauw samenwerkt met Al- fried Krupp von Bohlen und Halbach) aan belangstellende gemeentebesturen uit vele ste len der wereld gedemon streerd. In West-Duitsiand to ren Essen en Frankfort weer interesse. Maar de enige order die de ..Alweg"-mensen tot dusverre hebben gekregen, kwam van Walt Disney, die een verklein de „één-rail-baan" in Disney land liet bouwen. Axel Wen ner-Gren heeft er al aan ge dacht met de hele „business" naar Canada of de Ver. Sta- Wenen ziet de bouw van de vijf km lange baan als een experiment en liet de keuze op „Alweg" vallen, omdat de aanleg aanzienlijk goedkoper is dan alle andere mogelijkhe den om het openbare verkeer van Wenen te moderniseren en uit te breiden. De monorail- baan kost maar de helft van een normale tramverbinding en is ongeveer tien maal goed koper dan een ondergrondse. Bovendien kan de „Alweg"- baan een breed spoor van cement, hoog boven de straat, waarover met grote snelheid (indien nodig 120 km per uur) een tram loopt, die zich om de cementen band klemt aanzienlijk sneller worden aan gelegd. J Hondenhals bandje van.... twee ton In Londen heeft een heel ge woon hondje dagenlang rondgelo pen met een halsband ter waar de van... tweehonderdduizend gul den! Dit opzienbarende feit. valt te lezen in het vakblad „Edelm'e- taal" dat voorts vertelt hoe de eigenaar van het dier de hals band had gevonden en in de ver onderstelling verkeerde, dat „die aardige rode en groene steentjes" van gewoon glas waren. Het ble ken echter robijnen en smarag den te zijn. en toen de man kon aantonen, dat hij de band gevon den en écht niet gestolen had, bleek hij recht te hebben op een beloning van tien mille voor de eerlijke vinder. In afwachting van die beloning heeft hij zich wel verbijsterd afgevraagd hoe rijk men wel moet zijn om zijn huis dier met een halsband van twee De Materkant van Nederland De eerste lentedagen van dit jaar, dlc wij de afgelopen week hebben mogen meemaken, zullen bij velen hun hartstocht voor het water weer hebben wakkergcroe- pcn. „De waterkant van Neder land" Is voor velen terecht de grote trekpleister van het voor- jaars- en zomerseizoen en overal worden de boten al weer ln ge reedheid gebracht voor wat weer komen gaat. Nu is juist bij de uitgeverij W. van Hoeve in Den Haag een wel zeer fraai verzorgde uitgave ver schenen onder de titel „De wa terkant van Nederland". Het werd geschreven en samengesteld door M. Ruytenschildt. een autoriteit op het gebied van watertoerisme, en de ANWB wekte bij de tot standkoming met de uitgeverij sa- Liefhebbers van het water, de watersport, de schoonheid van ons land en iedereen, die graag mooi foto's bekijkt, zal aan dit boek zijn genoegen beleven. Au teur Ruytenschildt bewijst in de vaardig geschreven tekst, dat de waterkant van ons vaderland nog vele mogelijkheden voor een goede recreatie biedt en de uitstekende foto's bewijzen zijn stelling op in drukwekkende manier. Curieuze spijskaarten op „Gast en Gastheer Van 17 tot en met 23 mei zal dus ln de Haagse Hontrusthallen dc tentoonstelling „Gast en Gast heer" worden ingericht ter gele genheid van het 70-jarlge bestaan van Horecaf. Wat daar allemaal te zien zal zijn. wordt steeds meer aan de openbaarheid prijs gegeven. Menu's, afgedrukt op papieren pyramided, op miniaiuurkru.wa gens en op houtschroeven. Dit zijn slechts enkele van de curio- - teilen, die getoond worden op de expositie van menu's, die een on derdeel van „Gast en Gastheer" zal zijn. Spijskaarten blijken bi de loop der jaren tal van verzamelaars te hebben geboeid. Zo heeft de vroegere chef-kok van de Duitse ex-ke:zer. de heer Rudolf Boy de beschikking over een groot aantal historische menu's en ook de Utrechtse heer H. W Overeem blijkt een collectie te bezitten, waarvan de waarde voor mede- verzamelaars op meer dan dui zend gulden wordt geschat. De tentoonstelling zal voorts ve le menu's van scheepvaartmaa'- schappijen omvatten en dan zijn er natuurlijk de curiosa. Een hout- schroevenfabriek zetten b:j een diner ter gelegenheid van een in ternationale conferentie van hou'- schroeffabrikanten bij elk 'oord een forse houtschoef neer. ge plant op een blank latje. De gan gen van het diner staan vermeld op de vlag. die de houtschroef tot vlaggertok heeft. Een aannemer liet bij zijn gouden huwelijksfeest het menu drukken op kleine krui wagens. Dit alles zal in mei op „Gast en Gastheer" te bewonde ren zijn. Dit alles en nog veel Happinesswat dromen en zo maar een paar voor- jaarsachtige plaatjes. Dat is zo n beetje het menu voor deze |g week. Omdat de voorraad kopij me steeds zorgelijker naar jj de map doet kijken, zal ik m'n gebruikelijke inleiding maar j= zo kort mogelijk houden om bijna alle ruimte voor jullie j|| te bestemmen. Iedere regel is er tenslotte weer een. g De opening werd geschreven door Leo Faasse (16 en uit Schiedam), van wie ik een viertal verhalen kreeg. De an- |j dere gaan de map weer in, nu kun je lezen: „Happiness" of: Het meisje heeft me lang gezwaaid toen ik haar vooi laatst zag. niets gezeg mijn hand lang geschud, 'andschap heeft gehuild. ue mensen hebben gejuicht. De bo men verloren in één dag al hun bladeren. Het was mijn lijkge- ïa- Ik dronk, feestte en maakte de 't nacht de dag. Ik was weinig eft meer alleen. Ik heb veel gezien, wel drie keer behalve het grote, dat ik zocht. Lang heeft het geduurd, ik weer thuis kwam. De nacht was voorbij. Eén lange droom. Onwezenlijk met het uiterste PP facet van jezelf verliezen. De waad. De dominee was de enige dominee heeft m'n hand ge- die wist dat het goed met mij zou gaan. Ik kreeg van hem het boek „Morgen zie ik je weer", zei hij. Toen viel ik op het leven aan. Toen heb ik om me heen ge keken. Hij had gelijk. Ik was er over heen gestapt. LEO FAASSE. Happiness' toadtwDuO^ Lente-impressies Twee lente-impressies: een van Cor den Duik. (Schevenin- gen) en een van Elbert Kamp horst (uit Loosduinen). Twee keer happiness van één inzender, 't Is Arie de Kraaij, (18. kantoor en Rotterdam). Eerst: Een verlangen dansend op een toneel van juwelen rijdend op zonder ogen. van mijn kamer opgevangen door de ogen van mijn liefste Ik droomde 't Is wat anders van tint. dan de gedichten, die over 't algemeen ln deze hoek verschijnen. Maar toch vond ik deze inzending van Corrie Bos (21 en uit Pijnacker) te aardig om haar niet mee te nemen. Ik droomde kortgeleden dat niyn kamer juist toen ik binnenkwam veranderd scheen Want alle, anders levenloze dingen, wandelden zomaar door de ruimte heen. De aansteker was vast het eerst begonnen en maakte vrolijk alles aan de gang: de muur kreeg zomaar kleine witte bloempjes en groene blaadjes op het grauw behang. De hond op de kalender stond te blaffen de katjes in de vaas miauwden t'rug de uilen, die mjjn boeken moeten steunen hapten klaarwakker naar een handenarbeid-mug. De kikkers, waar jen touw aan vast kunt maken begonnen zomaar opgewekt te kwaken mijn wollen das zocht sluipend naar een hoL De ezelsoren in de oude schriften spitsten zich scherp op elk verdacht geluid de loper van de deur liep op een drafje en door het zangboek wroette zich een mol. de bouwplaat-helikopter hing te draaien het waterkraantje hees de kopjes op de plastic auto's remden bij de kachel want een rood licht betekent altijd: Stop. leuk, dat ik niet durfde storen k ging terug naar bed en lachte onbewust ["oen werd het stil en ik werd door het kussen cht in slaap gekust. CORRIE BOS. Het heel door mijn denken onbeperkt aanwezig is het geluk. Overal gezocht gevonden door een verstandig* menselijk ondefinieerbaar is het geluk. Een bloem gezien door een kinderoog en belachelijk ARIE DE KRAAIJ. Dagboek mij later belachelijk Een lentqplaatje, ingestuurd door Jonnie van Zijderveld (16, m.u.l.o. en uit Zwijn- drecht) Zal mijn dochter Zal ik. wanneer ik oud ben dat kind van vroeger vergeten zijn? TILLY HOFKES Zijnde enkele korte opmer kingen naar aanleiding van ver schillende binnengekomen brie- Ve" NOG AI- WAT moet (helaas) nog al wat te- Er rug dei PUZZEL VAN DE WEEN KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 betuiging van erkentelijkheid; 4. gifslangetje, 8. ploegsnede. 12. tijdrekening: 13. verstoteling, 14. verzekerings- brief. 15. landbouwwerktuig. 16. de aanlegger van de September- moorden en van de veroordeling der Girondijnen, 17. bedektbloei- ende plant. 18. telwoord. 19. plooisel van kraag of manchet, 21. middeleeuws snelzeilend koopvaardijschip, 22. tweemaal (Lat.), 24. gesloten. 26. ketting met emmers of bakken tot opvoer van water of van fijngemalen stoffen, 28. voorvoegsel. 31. groente, 33. achterdeel v. d. hals. 34. bekend dier. 36. oude lengtemaat. 38. de geest van de rijstcultuur (Java». 40. offertafel. 41. niet vast, 43. vertelling, 44. bekend gebouw in Amsterdam. 45. hetzelfde, 47. boom. 49. naamloze vennootschap (afk.), 50. zeker gesteente, be staande uit veldspaat, kwarts en glimmer, 51. mandje. 53. zand heuvel. 55. zware zoete wijn. 56. aardappel. 58. insekt. 61. lis, 62. gaffelvormige stutpaal. 64. elektrisch geladen atoom. 66. meisjes naam. 68. bron. 69. Spaans rijpaard. 70. bekende afkorting. 71. de O.mond van de Weichsel. 73. het voedsel der Israëlieten in de woestijn. 74. groente, 75. plaats v. dieren, 76. water in België, zij tak Maas. 77. zijtak Moezel. Verticaal: 1. part, 2. dieventaal, bargoens. 3. voorzetsel, 4. bijb. figuur, 5. sabeldegenkwast bij officieren. 6. aanwijzend voor naamwoord. 7. bekende afkorting. 8. roofdier. 9. aardrijkskundige aanduiding (afk.). 10. meisjesnaam. 11. zijtak Douro. 13. bundel, 14. visje, 17. meisjesnaam. 20. woud, 22. afval van steen, 23. koord van een speeltuig, 25. boom, 27. lineaal (Z.N.). 28. bastaard- uitgang, 29. oogvocht, 30. insluiting ener vesting. 32. stad in Frank rijk. 34. geplaveide vlakte, 35. wedstrijd tussen een groot aantal paren (bridgespel). 37. een weinig scheel. 39. Europeaan. 40. vaar wel. 42. gem. in riesl.. 46. tegenstelling van dun. 48. bakje. 51. zanestem; 52. uit naam van. 54. traag, 56. jonge hen (Z.N.). 57. tandvormig bovendeel van een kasteelmuur. 59. suiker (Mal.). 60. jongensnaam, 61. Europeaan. 63. papegaai in N. Zeeland. 65. akelig. 67. ontkenning (Eng.), 73. voornaamw 74. welaan. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL El Horizontaal: 1. kanon, 5. tis- 9. Doorn. 13. rook. 15. kin, 16 kelp. 17. la. 19. kras. 21. Elis. 22. ma. 23. Ilm. 25. Am- merstol. 28. aas. 29. slot. 31. per. 32. les. 33. adat. 34. adem, 36. tiran. 33. Aken. 40. Erik. 42. nok. 43. Alem. 45. eg. 47. naar, 49. Eger, 50. al. 51. loge, 52. Remagen, 53. soda, 54. fa, 55. Uden. 57. deel. 59. An. 60. ezel. 61. tor. 63. stop, 65. tien. 66. gewis. 68. solo. 70. karn. 71. ere. 72. tik. 74. tand. 76. one. 77. Drongelen. 80. nar. 81. eg. S2. reis. 83. Orel. 85. Ni. 86. mee», 87. eva. 89. keer. 91. Steen. 92. snert. 93. leest. Verticaal: 1. kalis. 2. nr. 3. ook, 4. Nora. 6. ik. 7. sier, 8. kade. 69. kookt men op. 72. gebod. sn. 9. Deil, 10. Ols. 11. op. 12. naast. 14. kamp, 16. klos, 18. alia. 20. smet. 21. eten. 22. maan. 24. mode. 26. Erin. 27. slak. 28. adem. 30. Terneuzen. 33. Akersloot. 35. Mia. 37 Ro- manow. 38. a!e. 39. Delft. 41. Karei, 43. Agnes. 44. plant. 46 Goa, 48 ren, 49 eed. 50. Ada. 56. den. 58. ets, 60. Eire, 61. teen, 62. rite. 64. plan. 65. tang. 66. gros. 67. silo. 69. Onan. 70. koets, 71. Eris. 73. kerk. 75. drift. 77. Deen, 78. gave, 79. Neel. 82. ree, 84. Lee, 80. me, 87. 90. dag ts. op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschre ven. In de linkerbovenhoek ver melden: ..Puzzeloplossing" Er zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van 2,50. jullie werk tegen van een ze ventienjarige leerling van een chr. kweekschool, die liever A. van A., dan haar naam „vol uit" onder dit gedicht wilde zet ten. Je weet, ik ben daar niet zó van gecharmeerd, maar goed: hier volgt dan Het is voorbij Ik wil denken en dromen in een boot op een eindeloos meer alleen zijn stil zijn zonder geraas van auto's gepraat met mensen die je niet begrijpen Maar onherroepelijk valt de av.ond de tijd gaat verder Het is voorbij. Beuzekom (5de klas He's got the whole world in His hands Een rode vlam staat te wenken achter het Kruis. IK wil de sluier oplichten, die het raadsel verbergt en de donkere zin van het leven, het Leven De sterren zwijgen. Ook daar waar nieuwe werelden zich ontsluiten. Tuinen met diamanten bloemea Er zweven geuren, die naar liefde zwemen. Liefde. IK wil kijken door de periscoop der eeuwigheid. IK wil blikken achter de papieren muur van de tijd. IK wil spreken in een niet te schrijven taal. IK ben omsingeld door lansen der stilte Die mij naar het leven staan. Wij vinden elkaar. Alleen. He's got you and me in His hands. There's music N. K. stond er onder deze (opgewekte) inzending, die ik uit Den Haag ontving. Ook hiervoor werd het thema „happiness" gekozen. ik ga naar buiten en ik loop met lichte tred en vleugelwiegend naar het bos en als een jonge adelaar scheer ik langs bomen en omhoog boven de wolken en boven de wereld dartel ik buitelend, spring ik en zing ik, lach ik en dans ik de zon tegemoet, dan duik ik omlaag in het reinigend water en stralend weer rijs ik omhoog uit de vloed en laat van mijn jubel de hemel weerklinken, de enige roep van mijn wild suizend bloed: „be joyful and happy: there is music in the air". •.ek. We brginnei illustraties. Zonder meer slecht vond ik de plaatjes van Han» S. uit Den Haag. Wil verder Geerd de G. uit Den Haag zijn tekening terug hebben, of moet ik die. nog aan Tante Jos laten zien....? Sor ry, maar Aart H. uit Rotterdam maakte er ook nl niet veel van. Beter was de illustratie van J. van R. uit Putlershoek, tenmin ste wat de kwaliteit betreft. Maar voor de rest leek het wel wat op tekeningen, die men wel eens in heel ouderwetse kinderboekjes te genkomt....De foto van Janny B. uit Rotterdam tenslotte was be slist niet scherp en hard genoeg. GEDICHTEN Heel lang van adem was dit keer Kees V. uit Rotterdam die nrij véél heter werk heeft gestuurd dan dit. Evenmin kon ik enthousiast zijn over het gedicht van Ineke de K. uit Dordrecht (erg traditioneel), terwijl Anneke K. uit Zwijndrecht veel te fragmentarisch en te „in houdloos" is (wat natuurlijk alleen op haar twee gedichten slaat). Lang heb ik zitten twijfelen over „ja" of „nee" toen ik dc gedich ten van Cristina van V. uit Den Haag las. 't Is nee geworden, omdat het toch „overdone" was. Neolenfils moet het tenslotte nog VERHALEN Je andere inzending, Peter W. uit Den Haag, heb ik nog steeds en t.z.t. zal die zeker meegaan. „De olympische spelen" van jou vind ik voor onze hoek minder geschikt. Ofschoon V. N. van P. uit Leiden origineel werk stuurde, gaat het 't Hoort nergens bij, 't staat torh .terug. Je weet, we durven '.r zo maar in, dit plaatje van best in „Ruimte" maar vooral R. (uit Rotterdam). „sprookje" ging me te ver. Nieuwe opgaven Na het betrekkelijk eenvoudige begin van de negende serie komen we nu met twee opgaven van zwaarder kaliber die we kozen uit het omvangrijke oeuvre van de Dordtse problemist van Dijk. Hoe wei deze problemen reeds geruime tijd geleden door van Dijk zijn samengesteld en de componist nadien nog belangrijke vorderingen heeft gemaakt, staan ook deze constructies op een behoorlijk niveau. In ieder geval zullen de oplossers heel wat te puzzelen hebben en dat is voor deze keer het belangrijkste doel. No. 571 M. v. Dijk, Dordrecht No. 572 Idem n a B 0 0 8 Jp* 0 s as f M m 6 W-, tornt. tf m m g mm CP CP CP-: Zwart: 4, 7. 10/12, 14, 19, 23. 24. 28/30, Wit: 15. 18, 21, 25. 26. 37/39, 41/44, 48. 49. Beide vraagstukken tellen voor de lad derwedstrijd. Oplossingen in te zenden binnen 3 we ken na plaatsing. Oplossingen No. 563 (Arle v. d. Stoep) Zwarl: 8. 9. 11—14, 17. 18, 20, 24. 26. 27. 31. 36, 45- Wit: 23, 25, 28, 29, 34, 37, 39-44, 47, 49. Opl.: 42—38!. 47—42. 43x21. 39x28 (18x29. op 22x33 volgt direct 2116 enz.), 34x23 (ad lib.). 21—16, 16x18. 23—19. 25x21, 44—39, 49x27. No. 564 (3. H. H. Scheen) Zwart: 8, 9. 13, 15. 17—19, 21. 23, 25, 27, 40 Wit: 16, 24, 28. 30, 32, 33. 37. 38, 41. 42, 48, 49 Opl.: 37—31, 16x27, 24—20, 27—22. 32x14, 48x30. 14x45. 48—43 (14—19). 43—39 <19— 24), 39—34 (35—40), 34—30, 45x34. Aan alle oplossers. De problemen 569 en 570 uit de vorige rubriek zijn door een „technische storing" in spiegelbeeld op de diagrammen overgekomen. Voor vele op lossers bleek dit geen handicap: de cijfer- standen waren immers correct. Een door gewinterde lezer vond zelfs de „bijoplos sing" en wel in de volgende vorm: „De diagrammen tegen het licht houden en van achteren bekijken". Een herplaatsing lijkt ons dan ook niet noodzakelijk. Wel willen we de oplossers, die zich door één en an der hebben laten afschrikken, nog 14 dagen extra bedenktijd geven. Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Vrederustlaan 176, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 16