kussen sloop Radion w.om Tweede Kamer aanvaardt het Benelux-Unieverdrag Nu een geborduurd bij Natu-raLax Aandacht voor spreiding confessioneel H.O. Vijfjarenplan herstel bos van Oud-Poelgeest Jac. Uittenbogaarcl sr. in Oegstgeest gehuldigd NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONDERDAG 17 MAART 1960 Alleen communisten tegen Motie Van-Meel over minimumprijzen 1 met algemene stemmen aangenomen (Van onze parlementsredactie) RONDER hoofdelijke stemming (met alleen de communisten tegen) Heeft de Tweede Kamer gistermiddag het verdrag en de daarbij behorende overeenkomsten tot instelling van de Benelux Economische Unie goedge keurd. Tegelijk met het verdrag werd met algemene stemmen een motie- Van Meel (kath. v.) aanvaard, waarin de ongerustheid van de Kamer over de kwestie van de minimumprijzen voor agrarische produkten tot uiting kwam. De Kamer is vooral bezorgd over het feit, dat de Belgisch-Luxem burgse Economische Unie de in de Benelux-overgangsovereenkomst voor geschreven berekeningsmethode voor de minimumprijzen (kostprijs plus passende winstmarge) zonder meer schijnt te gebruiken bij de vaststelling van de door haar ingestelde EEG-minimumprijzen voor tuinbouwproduk- ten. Dit kan in het kader van de E.E.G. voor Nederland onaanvaardbare gevolgen hebben en daarom vraagt de motie-Van Meel (mede-ondertekend door A.R., C.H. en V.V.D.) aan de regering op dit punt de grootst mogelijke zorgvuldigheid te betrachten. Minister Marijnen (landbouw) vatte de motie op als „een steun in de rug van de regering". De bewindsman beaamde, dat wanneer op min of meer geruisloze wijze het Beneluxberekenings- systeem voor minimumprijzen in de E.E.G. wordt geïntroduceerd, dit stellig nadelige consequenties kan hebben voor de ontwikkeling van "het agra rische handelsverkeer. Op <Jeze wijze zouden immers de E.E.G.- lar prijzen, een eiigen prodiuktue-apparaat op- bpuwen. Zodoende zou landibouwdesinite- gratie in plaats vam -dmtegtnaitóe in de haind worden gewerkt. „Minimumprijzen", al dus miinasber Marijnen, „mogen de omt- wikkeliing naar een g. mankt niet blokkeren' déze overweging heeft Nederland zich tegenover zijn Benelux-partners den ook hét recht voorbehouden zijn eigen opvat tingen ten aanzien van de E.E.G.-mimi- mumprijzen in het raam van de E.E.G. te Voor slechts f 1.60 en 15 Radion- merkjes krijgt U een smaakvol geborduurd kussensloop. Een aanwinst voor Uw linnenkast - een sieraad op Uw bed. HAAL METEEN EEN SPAARKAART BIJ UW LEVERANCIER verdedigenBelgië en Luxemburg hebben de volledige vrijheid gelaten onze i zichten op diit punt te handhaven. Op mber van het vorig jaar heeft de rlahdse regering reeds tegenover die Europese Commissie haar 'grote bezorgd heid uitgesproken over de door België en Luxemburg in de E.E.G. geïntroduceerde minimumprijzen. Verdere protesten zijr gevolgd. Binnenkort zal met de commis- ver diit onderwerp weer overleg wor den gepleegd. Ook de Franse minimum prijzen komen dan aan de orde. Neder land en de commissie zijn het er over dat van minimumprijzen zo weinig mogelijk gebruik moet worden gemaakt alleen dan, wanneer ernstige versto ringen op de markit dreigen. Minister Zijlstra, die tijdens dit debat optrad als minister van' economische zaken ad interim, zei de minimumprijzen in het internationale handelsverkeer .af schuwelijke dingen" te vinden. „Ook al staan ze in het E.E.G.-verdrag, ik heb iltjjd met de grootste zorg bezien, omdat in de E.E.G. een slechte zaak von :o zei de minister. Mimi-ster Marij-nen zei nog, dat op 20 februari met de Belgische minister var landbouw afspraken zij-n gemaakt waar door de gedachte, dat ook op landbouw- ed de Benelux een voorsprong dient te behouden op de E.E.G., van kracht blijft. Het is echter moeilijk om vooi betreft de harmomsaie concrete verwach tingen uit te spreken. De E.E.G.-ontwik- kelin-g kan nieuwe perspectieven openen de ontwikkeling in Benelux- verband. De minister achtte het b.v. wel mogelijk, dat op korte termijn gemeenschappelijke beleid ten opzichte de voederg-ranen en de daarmee bomden verediellngspirodukten ka-n den -gevoerd. Groot belang Minister Lums (buitenlandse zaken) achtte een spoedige inwerkingtreding het Benei u x- verdrag van groot politiek economisch belang en daarom ver heugde het hem, dat de grote meerder heid der Kamer er zich. ondanks de land bouwpolitieke bezwaren, achter ka-n stel len. Minister Zijlstra zei, dat de Benelux •oor wat de hoofddoelstellingen betreft jeslaagd mag heten. Nergens ter wereld bestaat immers een zo innige econo mische samenwerking als tussen de Bene- lux-lamden. Dat wij nog niet verlost zijn de formaliteiten aan de Belgisch Nederlandse grens in psychologisch nadeel, maar zuiver economisch gezien niet belangrijk. De landbouw vormt in derdaad nog een moeilijk punt, maar men verwachten, dat hij dat ook in de laatste fase va-n de overgangsperiode der E.E.G. nog zal zijn. Waar de overheid zo sterk ingrijpt, is het moeilijk het han delsverkeer vrij te maken. Minister Zijlstra noemde de Benelux ..het labora torium voor verdere in-tograitiepogingen". Hij wees erop, dat zolang 95 pet van het handelsverkeer in de E E G. nog niet vrij is, men moeilijk kan spreken van een voorsprong van de E.E.G. op de Bene lux. Men dient verder te bedeiniken, dat vergaande coördinatie en harmonisatie van het beleid in de Benelux geen voor waarden zijn voor de vrijmaking van het handelsverkeer (in industriële produk ten). R ijn vaartprem ies Over de Belgische Rijnvaartpremies sprekend zei minister Luns dat dezelfde premies in strijd met het karakter van de Benelux-samenwerking moeten wor den geacht. Ze stroken niet met het in het Benelux-verdrag neergelegde regime. Om de totstandkoming van de Benelux Economise he Unie geen vertraging te dioen ondergaan, heeft de Nederlandse regering zich tegenover België bereid verklaard om tijdens de besprekingen over de Rijnvaart premies geen beroep te doen op het verdrag. Dit geldt overigens alleen voor de premies, die op het ment van de afsluiting van het verdrag besbonden. Een oplossing van het premii vraagstuk acht de Nederlandse regering van essentieel belang. De minister ze nog. dat de tegenstellingen tussen de Bel gische en Nederlandse havens n-iet moe ten worden overdreven. De samenwer king moet worden bevorderd door eer bevredigende regeling van de Rijnvaart- premies. De bewindsman verzekerde de heer Assmann (ka-th.v.) voorts, dut bij de komende besprekingen over de Schelde Rijnverbindi: ng met de belangen van telijk Noordbrabant ten volle rekening za-1 worden gehouden Wat de opheffing van <ie personencontrole aan de Benelux- binnengrenzen betreft, daarover zullen de nationale parlementen binnenkort stellen bereiken. n uitbreiding van het werk-ter- het secretariaat-generaal der Benelux Economische Unie en om een betere voorlichting aan de Raadgevende Interparlementaire Beneluxraad wordt gevraagd. Het secretariaat-generaal zal volgens de motie zijn coördinerende werk zaamheden niet moeten beperken tot economische aangelegenheden, maar moeten uitstrekken tot het terrein het buitenlandse beleid, de culturele toenadering en de eenmaking van hel recht in de Benelux. Het secretariaat- generaal zal ook op deze gebieden moe ten optreden als contactorgaan tussen de drie regeringen en de Interparlementaire Beneluxraad. Verder vindt de motie de regeningen (bij monde van b.v. kundige ambtenaren) meer voorlichting moeten geven aan commissies uit de Raad. die over ontwerp-verdra-gen enz moeten adviseren. De motie dringt er bij de Nederlandse regering op aan in hel m Benelux-ministers aan de tot standkoming van deze voorzieningen mee te werken. De motie-Samkalden, die mede-onder tekend is door K.V.P., V.V.D., A.R. er C.H., had n-iet de instemming van minister Luns. Ook hij achtte een hechtere sa; werking tussen de drie regeringen e Beneluxraad nodig, maar hij zag ni< dot dit op de door de motie aanbevolen wijze kan worden bereikt. Ook kon hij geen geestdrift opbrengen voor het denk beeld om regeringsfunctionarissen van d* drie landen in te seha-kelen in het com missoriale werk van de Raad. Het zoi zijns inziens bepaald onjuist zijn, wanneeo deze ambtenaren de taak van de ministers zouden gaan overnemen. De minister be loofde echter de motie-Samkalden te zul len bestuderen „met alle ernst, die daar bij van node is". OEGSTGEEST Gymnastiekonderwijs Al zes jaar geeft de heer S. van Gel- dere bijzonder gymnastiekonderwijs aar leerlingen van openbare en bijzondere scholen, zulks na advies van de school arts. Deze lessen worden na schooltijd gegeven. De heer Van Geldere heeft nt om een vaste aanstelling gevraagd. Bur gemeester en wethouders stellen de raad voor tot deze aanstelling over te gaan. Been gebroken Op het fietspad langs de rijksweg is een fietser uit Noordwijk in botsing ge komen met een groepje fietsende school jongens. De man liep een gebroken beeb op. Huurprijs Oud-Poelgeest Burgemeester en wethouders stellen de raad voor met ingang van 1 juli va jaar de huurprijs van het kasteel Oud- Poelgeest te brengen op 3420 per jaar. Het bestuur van de stichting is bereid deze prijs te betalen. Inbezitneming gronden Vorig jaar besloot de raad tot het in stellen van een procedure ter verkrijgin; door onteigening van de gronden nabij de Wyttenbachweg van de heer Th. J, Lubbe. Er is nog geen overeenstemming verkregen. B. en W. stellen, na gunstig advies van de commissie* voor openbare werken, de raad voor te besluiten tot het vorderen van de voorlopige inbezitne ming van de te onteigenen gronden. De aatss Van den Berge, sprak over de unificati van de fiscale wetgeving in de Benelus Over de unificatie van de Nederlands en Belgische systemen van nmzetbela: ting zei hij, dat wanneer België zich na ons stelsel zou aanpassen, dit de Bel gische schatkist per jaar SA' dat het Belgische systeem zouden aanpassen, dit ónze schatkis f700 miljoen extra zou op Ie verdient vooralsnog aanbevel unificatie van de o.b.-stetsel de ontwik keling in E.E.G.-verband af tr u-achten. Het probleem heeft in de E.E.G. reeds alle aandacht. Tweede motie Eveneens zon<5er hoofdelijke stemming (met alleen de communistische stemmen tegen) heeft de Kamer deze middag nog een motie-Samkalden (socaanvaard. B. van Donkelaar als lid van het Heilige Geest Armbestuur bevelen burgemeester en wethouders aan: 1. M J. C. Pieterse Hofbrouckerlaan 32 en 2- L- J. Bijl. De KempenaerstTaat 30 Wegens het bedan ken van mevrouw M. W. Klein-Vroom ais lid van de commissie van toezicht voor het bejaardencentrum heeft het college de volgende voordracht opgemaakt: 1 mej. P. M. H- Coebergh, Oranjelaan 20 en 2. mevrouw V. J. M. Gtfljé-Berger. Loüise de Collgnylaan 17 Raad vergadert De gemeenteraad vergadert volgende week woensdagavond half acht. agenda vermeldt 24 punten. Aan de orde komen onder meer voorstellen krediet verlening voor de viering van bevrijdings dag, herstel bos van Oud-Poelgeest, her stel brug in de Rhijnhofweg. verpachtin gen, stratenplan Lange Voort, verbeterinj verlichting Warmonderhekbrug en huur prijs kasteel Oud-Poelgeest Brug Rhijnhofweg Het voegwerk van de brug in de Rhijn hofweg moet dringend worden hersteld, omdat de vleugel-muren de neiging hebben van het feitelijke bruggedeelte af te scheuren. De brug zelf verkeert algemeen nog in een behoorlijke toestand. B. en W. vragen voor dit herstel raad f 1000 krediet. Voorschotten Burgemeester en wethouders stellen de raad voor over 1959 alsnog de vol gende voorschotten te geven: chnstelijki kleuterschool Hope Morsweg f 1273 ei Gevers Deutzkleuterschool f 3928.20 céydtnaal dac/. lh dtuj. uit de regelmaat van de klok LISSE Jeugdhonk belangstelling voor het jeugdhonk- werk zaterdagsavonds in Rehoboth neemt gaandeweg toe. Een kleine honderd jon gelui worden prettig beziggehouden me allerlei spelen. Ook doet men aan volk; dansen. Voor aanstaande zaterdagavond acht staat een film od het oro Bunyan's Christenrels D. H. Biesma. Chr. Geref. uredi kant te Lisse, heeft gisteravond gespro over Bunvan's Christenreis. een de ;t gelezen boeken ter wereld, dat ii voor het eerst in een Nederlandsi uitgave verscheen. De christen-figuur 11 boek is Bunvan zelf. die gebukt ging onder de last van het besef zondaar zijn, welke last ondragelijk erdalleen het kruis van Golgotha kan redding brengen. S.G.P. De afdeling Abbenes van de S.G.P houdt vrijdag 25 maart een vergadering gebouw „Contact" aan de Lisserdijk. Ds. Wijnmalen te Maartensdijk spreekt: ang half acht. KU KLUX KAN IN WEST-DUITSLAND De politie in Augsburg stelt een on derzoek in naar de geheime Amerikaanse broederschap, de Ku Klux Klan, die een ging heeft in de Beierse stad Augs burg. De persdieist van de SPD, de Duitse socialistische partij, heeft verklaard dat Augsburg een aantal brieven is ge post aan diverse personen in West-Duits- land, waarin het advies werd gegeven een bepaald adres in de Amerikaan- :aat Texas te schrijven voor nader® inlichtingen over de K.K.K. de jeugd openge- 2fi maart weer voor steld. De draaimolen een klimtoren in aanbouw en er is een zandbak bijgekomen. Ook een konijnen berg zal zeker de aandacht van de jeugd hebben. Chr. Geref. Kerk De commissie van beheer van de Chr. Gereformeerde Kerk is uitgebreid met twee leden. Gekozen zijn de heren C. Batenburg en M. Moolenaar. Voor de Zenndlng Leden van de Gereformeerde Gemeen te hebben voor de Zending f 1822,.82 bij eengebracht. Kinderen zamelden f 322.,50 in, in totaal dus f 2145.32. Door middel van de emertjes-actie is nog f 300 bij eengebracht. Hervormde diaconie In de vacature G. Marseille is tot voor zitter van de Hervormde diaconie be noemd de heer J. den Butter. De heer K. de Vries is benoemd tot jeugddiaken. „TEENAGER" MINISTER CALS Kweekschool geen „pedagogische academie" (Van onze parlementsredactie) ER IS GEZEGD dat de commissie sprei ding hoger onderwijs te weinig reke ning heeft gehouden met het confessio neel hoger onderwijs. Vanzelfsprekend zal ik aan deze kwestie aandacht beste den. maar ik wil er aan toevoegen: hebt u nog constructieve ideeën, deel die dan aan mij mee. Dit zei minister Cals giste ren in de Eerste Kamer bij de behande ling van de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen voor 1960. Het debat over o. k. en w. (na defen sie het departement met de hoogste uitgaven, namelijk thans ruim 1420 miljoen per jaar) is ditmaal zelfs in onze Eerste Kamer monsterachtig lang van duur. De redevoeringen van vijf tien afgevaardigden, minister Cals en staatssecretaris Stubenrouch hebben in totaal meer dan veertien uur in be slag genomen. Volgende week dinsdag volgt nog het antwoord van staatsse cretaris Soholten, waarna ten slotte de tweederonde zowel van de zijde der Kamer als van de zijde der regering, op de agenda staat. Gister avond waren ten slotte nog maar vijf leden aanwezig. Voor de lof die minister Cals ter ge legenheid van zijn tienjarig jubileum als bewindsman was toegezwaaid, toonde zijne excellentie zich bijzonder erkente lijk. Met zijn bekende gevoel voor humor typeerde de minister zich zelf na deze tien jaar als „een teenager". Omstreden leerstoel Over de ruzie rond de eventuele be noeming van het socialistische Tweede- Kamerlid oud-minister Vondeling tot buitengewoon hoogleraar in de kennis van de internationale organisatie, in het bijzonder in verband met de landbouw- en voedselpolitiek, te Groningen, sprak minister Cals uitvoerig. De bezwaren van mr. H. van Riel (lib.) tegen het feit dat deze leerstoel in het bijzonder op de landbouw is gericht, kon de minister niet delen. Het betreft hier geen juridische, maar een economische leerstoel. De curatoren van de Gronin ger universiteit zijn eenstemmig voor in stelling van de leerstoel, de faculteit en de senaat zijn er tegen. De minister heeft gemeend het advies van de curatoren te moeten volgen en daarom voor deze leerstoel op de begro ting het nodige geld uitgetrokken. Dat reeds de naam van dr. Vondeling genoemd, is volgens de minister harig. Indien de instelling van de leer- stoei in het Staatsblad is verschenen, zal de bewindsman aan de curatoren zoeken hem een voordracht te doen. Tegenover de suggestie van oud-m; ter Gielcn (kath. v.) tot stichting „athenea" die voor een propaedeutisch of kandidaatsexamen opleiden, stond nister Cals aarzelend. Het eerste waar- men bij het stichten van nieuwe in stellingen van hoger onderwijs moet zor- is dat zij op hetzelfde peil als de bestaande instellingen werken. Het instellen van juridische facultei ten aan de economische hogescholen in Rotterdam en Tilburg waartegen de^ heer Gielen bezwaar had is volgens de minister juist wenselijk om al te grote eenzijdigheid te voorkomen. Aan het adres van prof. Diepenhorst (a.r.) zei de bewindsman dat onze universi teiten in het algemeen voor meisjesstu denten voldoende gelegenheid bieden zich in typisch vrouwelijke vakken (zoals kinderpsychologie en kinderge neeskunde) te bekwamen. Andere taak De heer II. Algra (a.r.) onderstreepte dat de overheid tegenover de bijzondere school een heel andere t3ak heeft dan tegenover de openbare school. De minis- zou naar zijn mening bijvoorbeeld duidelijk moeten stellen dat hij ten aan- van het openbaar onderwijs een be paalde visie op de persoonlijkheidsvor ming heeft, maar dat hij ten aanzien van het bijzonder onderwijs deze zaak geheel in de scholen zelf overlaat. Minister Cals antwoordde dat hij het onderscheid tussen beide soorten onder zeer duidelijk ziet, ook in het ont- j van de „Mammoetwet". De be windsman was het echter niet met de heer Algra eens dat hij eigenlijk niet zon- mee over „het" onderwijs zou mo gen spreken. Er is ook een gemeenschap pelijke problematiek en na veertig jaar pacificatie kunnen we iets meer dan vroeger letten op wat beide soorten on- ";rwijs verbindt. De heer J. H. M. Derksen (kath. v.) had zich aangesloten bij het pleidooi dat prof. Romme onlangs in Zwolle heeft ge houden voor verder gaande inschakeling maatschappelijke organen, onder an dere op het gebied van het onderwijs ster Cals antwoordde dat de „onder wijskringen" eerst met gezamenlijke or ganen moeten komen. Hij zal het op priis stellen indien men bij nieuwe wetgeving deze richting werkt. Staatssecretaris drs. G. C. Stubenrouch vroeg zich af of een onderzoek naar ken- van de jongste geschiedenis bij de schooljeugd, waarvoor verschillende af gevaardigden gepleit hadden, veel nut zou hebben. Hij zag hier meer een taak van de schoolbesturen dan van de onder wijsinspectie. Ook voor wijziging van de naam „kweekschool" in „paedagogische acade mie" waarop de c.h. afgevaardigde drs. J W. van Hulst had aangedrongen voelde staatssecretaris Stubenrouch weinig. Oegstgeester raad zal beslissen In de memorie van toelichting op de begroting I960 deelden burgemeester en wethouders de raad mee, dat er onder handelingen gaande waren met Staats bosbeheer over de verbetering van het bos van Oud-Poelgeest. Het Staatsbosbe heer heeft het gemeentebestuur over de herbeplanting van het bos nu een schrij ven gezonden. Daarin staat onder meer dat het bos diverse verbeteringen behoeft. Het gaat hier vooral om de hakhoutper celen, waarin vrijwel geen opgaand loof hout van enige betekenis voorkomt. Uiteraard is het niet mogelijk binnci korte tijd alle noodzakelijke herzieningei te realiseren. De volgende werkzaamheden ligger voor de eerste vijf jaren in het verschiet 1. rooien van alle zieke en dode loof houtbomen, waaronder eiken, beuken, kastanjes, alsmede het verwijderen van dood hout uit een aantal bomen. 2. kaalkappen en opnieuw beplanten met opgaand loofhout van het merendeel der hakhoutpercelen en het verzorgen van de jonge bomen in de eerste ja ren na de aanplant, ter voorkoming dat nevensoorten gaan overheersen. 3. regelmatig afmaaien van de begroeiing tussen de jonge aanplant en op open plekken in het bos. aanplanten van open plek- bodembedekkende houtsoor- natuurlijke ouderdom, van opslag en vuil langs aan de zijde van de Kwaak- daar planten van populie- rkrijging van een lag< Luchtig programma In de kui kant gehouden, hetge prettige afwiseling w rubriek ping het over vrije expressie en na een artistiek Engels filmpje kreeg daarbij de muziekpaedagoog Gehrels uit Amsterdam gelegenheid te tonen wat zijn jeugdige leerlingen presteren. Zo'n uitzending met kinde ren doet het altijd uitstekend en hier viel wel iets heel aardigs te beleven. Het programma „Het leven begint bij 40" was nogal teleurstellend: een huts pot van oude journaals die er met de haren bijgesleept waren, van statistie ken met de bekende grappige teke ningetjes, een toespraak door prof. mr. H. K. van de Graaf, cabaretliedjes, voortreffelijke pantomime en een mo noloog ran Godfried Bomans, welke minus enkele geforceerde grapjes meer het karakter van een ernstige dagslui ting had. In onderdelen waren er wel goede rondsten bij, maar het was alles teveel uitgesponnen en net niet puntig genoeg. Vooral gebrek aan vaart deed aldoor op een nietkomende pointe wachten. In Pi Scheffer's platenrubriek kwa men op de gebruikelijke wijze artisten in de studio en viel bijzonder goede beeldillustratie te zien bij een liedje van Wim Sonneveld. Een smet op deze uitzending was het herhaaldelijk mis bruiken ran Gods naam door enkele bezoekers in de studio. Ten slotte r dagsluiting m< tehuis te Zeist. Voetbalreportage Na de televisie-uitzending <fcezelfd<» radio-vrouwendag Het was wel een grappig Idee van de VARA, gisberen een hele rcuddodag te wijden aan de vrouw: een nieuwtje in de ether. Er werd wel degelijk reke ning mee gehouden dait de dames niet rustig bij heit toestel gingen zitten om te luisteren, want in de ochtenduren werden er zelf .plaatjes bij de schoon maak" gedraaid. De speciale 1 rubriek ..Op de koffie" „weekblad", ook al a< schoonmaak gewijd. In het middaguur was er een aardig gesproken portret van de negerzangeres Marian Andersen waaTin natuurlijk het rassenvraagstuk ter sprake kwam en daarna kwam de jeugd aan baar trek, waarbij de meisjes het allemaal voor 't zeggen (en zingen) hadden. Ook de avondprogramma's, evenals die overdag helemaal aangekondigd door omroepstens. waren vrijwel geheel aan de vrouw opgedragen. Er waren vro lijke liedjes door vrouwen gecompo neerd, er was cabaret door vrouwen ge presenteerd en er waTen veelsoortige amusante en ernstige-bedoeldc beschou wingen over die vrouw. Onuitputtelijk de onderwerpen Hoofdschotel van hat avondmenu- voor-Eva was de hoorspeltri ts van Katherine Mansfield „Drie vrouwen", schetsjes over drie vrouwentypen, ge voelig uitgebeeld en met zorg ten tonele gevoerd. VARA volgt vanavond 10.45 uur een filmverslag van de voet balwedstrijd Glasgow RangersSparta. Max van Egmond gaf recital Ex-nieuwslezer Max van Egmond. die nu officieel zijn zangersloopbaan is be gonnen. kwam vanmiddag weer voor de microfoon, maar nu in de AVRO-studoo. Hij gaf een liederenrecital, waarbij Pierre Pa".'.a hem aan de vleugel bege leidde. Op het verdienstelijk uitgevoerde pro gramma stonden liederen van Purcell, Mozart en Wolf. alsmede dnie oud-Hol landse liederen in bewerking van Albeit de Klerk. Paasspel van de NCRV-t.v. Op dc avond van Eerste Paasdag is de NCRV aan de beurt om dc televisie- uitzending te verzorgen. Zij zal dan een Paasspel op het scherm brengen, dat zaterdag a.s. 19 maart, reeds op tele- rccording wordt vastgelegd. vanavond In de televisie-uitzending van van avond ziet u om. het NTS-jounnaal en het weenbericht en dan. na 8.30 uur van dc VARA de quiz van Theo Eerd- ma-ns „Je neemt er wat van mee". Vooraf: politiek overzicht door dr. L. de Jong. Jan i t Ees Dividend Kon. Papier De Koninklijke Nederlandsche Papier fabriek N.V. te Maastricht zal op 28 april aan de aandeelhoudersvergadering over 1959 14 (vorig jaar 12) procent dividend voorstellen. OEGSTGEEST Warmonderhekbrug B. en W. van Warmond hebben zich tot hel gemeentebestuur van Leiden gewend met het verzoek in verband met de onvol doende straatverlichting tussen de Lee- brug en de Warmonderhekbrug daarin verbetering te brengen. De gemeente Lei den is onderhoudsplichtig. Deze onder houdsplicht impliceert geenszins de ver plichting tot aanleg en instandhouding van een verlichting. Na overleg tussen Leiden en Oegstgeest wil men gezamen lijk een lichtmast van 9,5 meter hoogte plaatsen, voorzien van een armatuur met twee kwiklampen De kosten van aanleg bedragen voor Oegistgeest de helft van f 955. De kosten voor stroomgebruik wor den per jaar op honderd gulden gerekend. 6. doorplanten van meidoornstruike verkrijging van een fraaie omlij van het bos. Bevrijdingsfeest De lustrumviering van de bevrijding zal dit jaar plaats hebben onder auspiciën van de plaatselijke Oranjevereniging. Daar nog onderhandelingen lopen over het optreden van medewerkers, zijn de definitieve plannen nog niet bekend- Reeds is overeengekomen, dat aan de jeugd van de hoogste twee klassen van de lagere en van de laagste twee klassen der middelbare en v g.l.o -scholen het boek „Onderdrukking en verzet" zal worden uitgereikt. Voor de feestelijkheden zelf willen burgemeester en wethouders f 4950 beschikbaar stellen- Een bijzonderheid hierbij is dat f 3342.40 hiervan afkomstig is uit een fonds van teruggestorte gelden, die Oegstgeest moest betalen in de oor logsjaren als boete voor de brand in de Toorenveltstraat. Een bekende Oegstgeester figuur, de heer Jac. Uittenbogaard, viert van daag zijn 73ste verjaardag en herdenkt tevens de dag dat hij vijftig jaren geleden zich als agrariër in Oegstgeest vestigde. Op zijn bedrijf had van morgen een huldiging plaats, waar velen uit het kerkelijke en maatschap pelijke leven hun gelukwensen aanboden. Als één der eersten kwamen burgemeester Du Boeuff en wethouder dr. K. Simon Thomas feliciteren. Zij dankten de jubilaris voor zijn werk in de commissies voor maatschap pelijke zorg en die van bijzondere noden. Ook kwam het voltallige bestuur van de afdeling Oegstgeest van Bloembollencultuur, waarvan de heer Uit tenbogaard vele jaren voorzitter is geweest. Uit naam van de kinderen en kleinkinderen bood de oudste zoon Jan een bureaustoel aan. Ds. Van Achterberg, Herv. predikant in Leiden, en zijn Oegstgeester collega ds. Visser dankten voor het kerkelijke werk. Onder anderen waren er nog de heer C. Plug van de Hobaho, personeel, verenigingsbesturen en vrienden. Op de foto: de jubilaris (links) in gesprek met burgemeester Du Boeuff. Foto N. van der Horst Met de vlag in top kunt u vanavond tussen 8 en 10.15 uur weer met Johan Bodegraven masrtklimmen luisteren tiaar d in de rulbriek „Uit de kunst" tu Aukjc Karsemayer als soliste van de week. Tussen veel muziek en dc be kende rubriekjes komt de actie „Vier maal ZN" ditmaal uit Middeh- meer. Om 11 uur zendrt de NCRV nog een orgelconcert uit, dat gegeven wordt door Simon C. Jansen in de Manama bh akenk be Amsterdam. Hij speelt composities van Baoh, De Wolf en De Klerk. Dc AVRO sluit u om 8.15 uur over Hilversum I aan met Tivoli irt Utrecht, waar het Radio Filharmonisch orkest concerteert onder leiding van Bernard Haitónik. Solisten zijn die alt Hiilde Rös- sal-Majd'an, de tenor Ernst Hafliger en de fluitist Adriaan Bonsel. Uit gevoerd worden werken vam Andries- sen, Henkemans (fluitconcert) en Mahler (Das Lied von der Erde). Om 11.05 uur: nieuwe grammofoonplaten. Programma voor morgen 9 Waterat Schoolradio VPRO: 10 00 Tijdelijk rgenwijdlng. uitgeschakeld, lezing 10 05 Mc VARA10 20 V d vrouw 11.0 AVRO: 12 Op Lichte mui 12 20 Rcgei uitz Landbouwrubriek '.230 Land. -Ui nbouwmeded 12 33 Sport VARA: .6 00 Promenade-ode 16 34 Ziehen 17 00 V d jeugd 17 5G Aet 13 00 Nws 18 15 Vlaamse notities 13 20 op de 21 55 Jazzmuj 22.30 Nws VPRO: 2240 Zorg go-prok. VARA: 23 Oo Soc 23 53—24 03 V d vrouw H 00 Lichte muz 14 20 Omr Vrouwenkoor 1130 Gram 15 00 Schoolradio 15 30—16 30 V cl zieken 16 30 Zangreoltal 17 00 V d jeugd 17 15 Lichte muz j7 40 Beursbor 17 45 Lichte muz :8 10 Vaticaanse act 18 25 Lichte muz 18 50 Regeringsuitz: Emigrat spraatje var 0 Act 19 25 Volkspartij mocratie in het kader van de door de re gering gevorderde zerdtijd Eigen kracht door mevr dra F J Schouwénaar-Franssen. lid van de Eeretc Kamer der Staten-Gc- ncaal 19 40 Verz progr v d militairen 20 3o Gevar muz. 21 Oo Onrust in Zuid Tirol, rep 213o Blaaskwintet 22 00 Lichte muz 22 25 Bockbespr 22 30 Nws 22 40 Lezing 23 55—24 00 Nw Serge Pn-kofiei Russisch). Per- - land. Latko Kot rting, Bogdama Stritar. mezzo-soprnai ia riten- oh. bas ■n; TscheUo, V - Mor ing. Vetkoslav i heks. ko Kot.» Vanda Guerlovich, sopraan; Llnetta. coletta en Nlnctta, de prinsessen, die tn de sinaasappelen verborgen rijn. Vanda Ziikherk alt; Bogena Glavalc mezzo-so praan en Sonin Khochevar. sopraan; K-eonta, de kokkin. Friderik Lupsha. bas; Farfarello. een duivel. Vladimir Doini- char, bas: Smcrald-ine. zwarte slavin, Elza Karlovatz. meazo-sapraan: Dc ceremonie meester Slavko Shtrukel. tenor: De lie- rauti. Simeon Tzar, bas Toeschouwer.-: aanhangers van het treurspel: aanhangers blijspelaanhangers .i.inh.mg -*- -soneel en soldaten. Orkest en K<x»r i d« Slovccns Nationale Opera Ljubj'a. Dirigent Bogo Lcskovich.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9