Jliouuio £dtisrt)e (fTotinuit n Vandaag nog geen beslissing over de bouwvakstaking Voor 16 mei volksstemming in West-Berlijn Ellendige gevolgen ronselprakti j ken Tom Dobson is „besmet Aannemers vragen morele steun Nog steeds geen bereidheid om verklaring te ondertekenen Uitvoer sterk toegenomen N»a Minister Beerman naar Bonaire PLAN VAN KANSELIER ADENALER: Kernproevenverbod voor ontwapening Nieuwe proef in Amerika DONDERDAG 17 MAART 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week Veertigste jaargang no. 11822 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StttntBastich is gbfbleuen tnyn hert in tegljenspoct" NAASTENLIEFDE en zakelijkheid Zie pagina 2 Om het ZEERECHT Zie pagina 5. „TEENAGER" CALS Zie pagina 9. RONSELPRAKTIJKEN Zie pagina 9 (Van onze sociaal-economische redactie) DE OPTIMISTISCHE BERICHTEN van vanmorgen over een nu spoedig te verwachten einde van de staking in het bouwbedrijf, zijn op z'n minst genomen voorbarig. De reactie van aannemerszijde op de uitspraak in kort geding was gisteren inderdaad dat men nu zo snel mogelijk een einde moet maken aan het conflict. De manier waarop dit zal moeten gebeuren is later een communiqué van de Raad van Bestuur uiteen gezet. De werknemers kunnen krijgen vragen, maar dan moeten ze de aannemers moreel steunen. We hebben de heer J. Dura Dzn, voorzitter van de Raad van Bestuur, de vraag voorgelegd of de aannemers dan bereid zullen zijn de c.a.o. te tekenen, indien de werknemers hiermee akkoord gaan? Uit het onduidelijke en wat onwelwillende antwoord heer Dura meenden wij te moeten begrijpen dat hij er ook dan nog niet over peinsde de verklaring het college van rijksbemiddelaars te tekenen, toegezegd zal moeten worden dat de loonsverhoging van 5 procent op de lopende werken niet zal worden doorberekend. In hoeverre de heerTDura hier een persoonlijk standpunt verdedigt, kunnen wij niet beoordelen, maar dat het nog te vroeg is om te juichen over een spoedige beëindiging van het conflict, is zonder meer duidelijk. Terecht kan men zich afvragen hoe de aannemers de vijf procent kunnen betalen, ook op de lopende werken, zonder de c.a.o. en.de bewuste ver klaring te tekenen. Het lijkt vrijwel zeker dat men van werknemerszijde op deze tekening zal staan. De aannemers zullen de- werknemers zwart op wit moeten toezeggen dat zij de vijf procent ook op de lopende wer ken zullen betalen. Deze garantie kan alleen bestaan indien de c.a.o. door het college van kracht wordt verklaard en dus alle aannemers, ook de ongeorganiseerde, tot het nakomen van de c.a.o.-bepalingen verplicht zijn. iflict mogelijk. De werknemers zullen inderdaad kunnen krijgen waar, ze recht op hebben, zoals de Raad van' Be stuur het heeft geformuleerd, en de aan nemers kunnen langs juridische weg trachten te bereiken waarop zij menen recht te hebben. De tekening van de c.a.o. en de ver klaring zijn echter noodzakelijk wil men, hoe dan ook, komen tot opheffing van het conflict, een opheffing, die de Raad van Bestuur en de heer Dura zeggen zeer snel te willen realiseren. Onder protest Gistermiddag is er voorts contact ge- eest met de minister van economische aken ad interim, prof. Zijlstra, die een zieke minister De Pous verving. Prof. Zijlstra had een gesprek met de voor zitter van de Ned. Ghr. bond van werk- in de hout- en bouwnijverheid, Vanavond zullen de drie werknemers- nden in het bouwbedrijf hun standpunt ifficieel bepalen. indruk is dat men van werkne- nerszijde nog de hoop koestert dat niet ille aannemersgroeperingen in deze wei gerachtigheid zullen volharden. Vandaag is eveneens de ministerraad buitengewone zitting bijeen gekomen zich opnieuw te bezinnen op de si- uatie. na de uitspraak in kort geding gisteren. Het is in verband met het alle kanten voortgezette beraad vrij- ■el zeker dat de interpellatie Burger in Tweede Kamer ook vandaag niet zal /orden gehouden en dat de regering van- de Tweede Kamer nog niet met erklaringen zal komen. Hoogstwaar- chijnlijk zal daarom de staking ook nog derde week ingaan. In Haagse politieke kringen ziet men p het ogenblik nog wel een weg om uit let conflict te komen. Hier leeft namelijk gedachte dat nu de president van de laagse rechtbank een voor de regering unstige uitspraak heeft gedaan, de re- ering deze uitspraak ook geheel zal oeten honoreren. Zij zal bereid moeten zijn een tekening an de c.a.o. onder voorbehoud of onder rotest, zoals de president heeft gesugge- eerd, te accepteren. De aannemers kun de schade van de staking niet op de taat verhalen, want volgens de uitspraak deze schade hun eigen schuld. Maar fel moet nu de regering aanvaarden dat annemers onder protest tekenen n daarna hun recht alsnog trachten te In deze zin is er een oplossing van het De Nederlandse uitvoer is in fe- fuari tot 1256 miljoen gestegen, inden it is 166 min. meer dan een maand evoren en f 356 min. meer dan een i wonaar geleden. De invoer bedroeg 1328 pUn iln„ dit is 12 min. minder dan in ^Januari 1960, doch 208 min. hoger an een jaar tevoren. Het dekkingspercentage was 95 igen vorige maand en vorig jaar 81. Het invoeroverschot was 72 min. &gen vorige maand 250 min. en orig jaar 211 min. •malig hoofd van de dienst sociale in van de gemeente Leeuwardera- ter zake van verduistering van 20.000, conform de eis veroordeeld tot gevangenisstraf met aftrek Ja? Prachtig! Dan kunt u deze week pre fitcrcn van dc le speciale aanbieding vau am: top-voordccl aanbiedingen die in I Leiden en verte omstreken befaamd gaan I worden! TOP-VOORDEEL NR. 1 slechts deze week: HERENCOSTUUM 125.- de heer J. van Eibergen. en met de directeur van de stichting Sociaal Fond' Bouwnijverheid, de heer J. Noorduyn Middenstand De middenstand heeft gisteren getracht een steentje bij te dragen tot een spoedige beëindiging van de bouw- staking. De voorzitter van de Kon. Ned Middenstandsbond, de heer P. G. der Weele uit Breda, is de gehele dag in de weer geweest om te tracht» tijen rond de conferentietafel te krijgen. Gisteravond laat zei ons desgevraagd dat hij zijn bemiddelingspoging somber inzag, omdat niet alle partijen de bereidheid bleken te bezitten opnieuw te overleggen of tot gemeenschappelijk beraad te ko men. .Tenzij er zich een plotselinge ding zou voordoen, moet mijn bijdrage wel als mislukt worden beschouwd", al dus de KNMB-voorzitber, die hierove' zeer teleurgesteld bleek. Volledige c.a.o. Van werknemerszijde ls inmiddels ge steld, dat men met een spoedige onder tekening van de cao door de uiteraard zeer in zijn schik zal zijn, dat er nog wel enig overleg zal moeten worden gevoerd om de zaak rond te krij gen. met name met het College van Rijks- bemiddelaars. De werknemers verlangen namelijk dat het College ook de drie pun ten waarover de Stichting van de Arbeid nog geen advies heeft uitgebracht, de werktijdverkorting, de overwerkrege- l en de loopduur van de cao inhouden, de goed te keuren cao zal opnemen. Dit min of meer ter compensatie van het geld dat de werknemersorganisaties nu n het conflict zijn kwijtgeraakt door de staking. N.C.A.B.-bestuur Een moeilijkheid bij een eventuele be reidheid tot tekening van de cao, zal de positie van het demissionaire bestuur van de Ned. Chr. Aannemers en bouwvak patroonsbond (NCAB) blijken te zijn. Dit bestuur heeft immers niet meer het man daat van de ledenvergadering en kan dus geen cao onder-tekenen. Het bijeen roepen van de ledenvergadering zal al- een paar dagen vergen, zodat de handtekening van de NCAB voorlopig eens niet gezet zou kunnen worden, tenzij een op zeer korte termijn bijeen geroepen ledenvergadering opnieuw zijn vertrouwen aan het demissionaire hoofd bestuur geeft. Minister Beerman heeft op Aruba ge pleit voor een nauwere band tussen de rechterlijke macht van de rijksdelen door uibwisseliing van rechterlijke ambtenaren, en tevens voot rechtspraak in cassatie. Diezelfde diag is hij naar Bonaire ver trokken en maandag reist hij naar Suni- me cm daar over doreLfide onderwerpen spreken. Na vijf weken verpleegd te zijn geweest in de Lutherse Diaconessen- inrichting te Amsterdam, heeft de bekende actrice Sophie Stein (o.a. vroeger moeder Doorsnee) gisteren het ziekenhuis kunnen verlaten. Het was Wim lbo (op de achtergrond) die mevrouw Stein kwam halen. "DONDSKANSELIER ADENAUER TT heeft gisteren, in een rede voor de Amerikaanse persvereniging te Washington de westelijke mogend heden voorgesteld dat vóór de top conferentie op 16 mei in West-Berlijn HOOGSTRAAT - LEIDt DE ELLENDE, die de bouwvakar beiders zich vaak op de hals ha len indien ze op belofte van een hoog „schoon loon" in Duitsland gaan werken in niet geregelde loondienst, is gisteren ter sprake gekomen voor de rechtbank in Amsterdam tijdens de strafzaak tegen een tot „voorman" gepromoveerde betonvlechter T. J. W. B. uit Amsterdam. Deze was, evenals een aantal andere arbeiders, op voorspiegeling van een hoog brutoloon, „geronseld" door een zicht (volgens de officier) noemende „aannemer" A J. Broekman uit Amster dam voor werk in Duitsland, waar de sociale voorzieningen door hun onregel matige werkkring niet op hen van toe passing waren De officier van. justitie, mr. W. K. ba ron van Dedem, noemde deze wijze van de snelle wederopbouw in Duitsland „onmaatschappelijk en onbehoorlijk". Hij sprak over de heer Broekman als een „slavendrijver". De arbeiders daaren tegen dienen volgens hem goed te be grijpen, dat ook de sociale voorzieningen verdiend worden en dat deze noodzake lijk en nuttig zijn, met name ook voor de verzorging van gezinnen. De verdachte betonvlechter bad als aangesteld voorman een bedrag van 4800 cn enkele paspoorten verduisterd in Duitsland. Hy had dit geld van de heer Broekman ontvangen, om liet uit te betalen aan in diens dienst zijnde ar beiders. De betonvlechter verdween met de doos met loonzakjes en maakte van het geld goede sier. By zyn terugkeer naar Nederland werd hij aan de grens aangehouden. „Op de meest walgelijke wijze heeft de verdachte het geld opgemaakt met drank en vrouwen en zijn gezin daardoor in de steek gelaten" ,zo zei de officier. Hy eiste .rekening houdend met de ver minderd toerekeningsvatbaarheid van verdachte en diens psychosomatisch ziektebeeld, twaaalf maanden gevange nisstraf, met aftrek van vier maanden preventieve hechtenis en van het geheel drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en ondertoezicht- Tot verbazing van 85.000 Schotse toeschouwers heeft het Rotterdamse Sparta gister avond de tweede wedstrijd voor de kwartfinales van de Europese voetbalbeker met 10 gewonnen van de Glasgow Rangers, die vorige week in het Feijenoord stadion met 32 hadden gezegevierd. Het doel punt van Van Ede (links). Rechts keeper Ritchie. (Verslag zie pag. 11) stelling van de Dr. F. S. Meyersver- eniging. De raadsman, mr N. P. C. Moens, vroeg uiterste clementie voor zijn cliënt ,op grond van persoonlijke omstandigheden, Volgens de rapporten zou een lange de tentie schadelijk zijn voor de man. „Bevolking wil geen wijziging van status" een volkstemming zal worden ge houden over de vraag, - of de West- berlijners een wijziging in hun status wensen. Adenauer zei te verwachten dat een overweldigende meerderheid zich voor handhaving van de huidige status zou uitspreken. Het resultaat van deze volksstemming die dus op handhaving van de status quo zou neerkomen, maakt de positie het Westen tegenover Chroesjtsjef ster ker, aldus de bejaarde Westduitse leider. Het Westen kan er dan op wijzen, dat de mensen, die direct betrokken zijn bij de toekomst van West-Berlyn, Chroesjts- jefs eis tot wijziging van hun status vol ledig verwerpen Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de suggestie Adenauer zeer belangwekkend genoemd. Sommige diplomatieke w hebben er echter hun twijfel gesproken of het voorstel van Adenauer wel in goede aarde zal vallen bij de westelijke mogendheden. Men acht dergelijke volksstemming nu niet be paald 'n gunstige inleiding voor de top conferentie. In diplomatieke kringen meent men voorts dat er een soort stilzwijgende overeenkomst tussen Oost en West bestaat om niets te doen wat di kansen op succesvol overleg kan ver kleinen. Geen wijziging President Eisenhower, die gisteren zyn wckeiykse persconferentie hield, heeft de punten genoemd, die hy Chroesjtsjef in Camp David heeft voorgehouden inzake Berlyn. Binnen bepaalde grenzen had hij zich tegen over de Russische premier bereid verklaard, over Beriyn te spreken. Voorop zou dan moeten staan, dat de geallieerden hun bestaande rechten in West-Berlyn niet zullen opgeven. Ongeorganiseerd naar Coventry 99 UIT NAAM van de solida riteit handelen 150 gewo ne nette huisvaders met eei schandalige, berekenende in wreedheidschreef giste ren de Daily Express. Dc oor zaak van die wreedheid is Tom Dobson, 37 jaar oud middellijk „besmet", de colle- tclmakersbond, ma ga's lopen hem voorbij zonder voelde hij niet veel een woord of een glimlach, was er al eens lid Aldrigde worden zijn vrouw cn vijf kinderen ge negeerd, ook zij zijn „be let". Tom Dobson Co lasser in een Britse fabriek ventry gezonden". Een uit- weest en had zich niet thuis gevoeld in de nogal roerige gelederen. Meer voelde hij voor de bond in machinefabrieken. daar steld ontslag te nemen, maar Hij dat wil hij niet, tenzij hij wordt ontslagen, natuurlijk." Tom Dobson zegt zelf: „Ik krabbel niet terug. Ik ben 'arbeiders ,h®* *cweest r bij elektrische Tom Dobson zit alleen in de kantine van de fabriek in Aldridge. Zijn 150 mede arbeiders mijden hem als had hij een besmettelijke ziekte, niemand wil met hem drukking, zo oud als de Brit se vakbeweging, van twijfel achtige oorsprong, maar al leszins duidelijk: Tom Dob son is „dood verklaard". Enkele maanden geleden kwam Dobson in de fabriek. Daarmee begon liet. Dob- collega's kregen verschil e, gaa cr1. "u..maar1 um m.ninr Itah.nn. h°C Dotoon mening over Dobsons keuze en zij besloten hem „naar Coventry te zenden". kan handhaven. Er werd al ens gestaakt, er werden al wee arbeiders ontslagen, er vordt met een nieuwe sta king gedreigd en daarom is draaibank staan, alles wat hij Zijn collega's adviseerden pig zijn als het op principes Dobsons positie „uiterst de in zijn handen neemt is on- hem lid te worden van de kc- aankomt. Ik heb hem voorge- licaat". dat de Berlynse kwestie niet defini tief opgelost kan worden, zolang Duitsland verdeeld blyft en dat aan de juridische positie van het Westen niet getornd kan worden. In antwoord op een vraag zei Eisen hower, dat 't niet waar is, dat Chroesjts jef hem vorige week in een boodschap had beloofd, voor de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen in november geen moeilijkheden over Berlijn te veroor zaken. Eisenhower weigerde op de in houd van Chroesjtsjefs boodschap in te V.N.-commissie Bestraf daden van rassenvooroordeel De achttien leden van de commissie der V.N. voor de rechten van de mens hebben er gisteren met algemene stemmen bij de leden van de Volkenorganisatie op aangedrongen, daden van rassenvoor oordeel en onverdraagzaamheid op gods dienstig gebied te straffen. De commis sie aanvaardde een resolutie, waarin de recente anti-semitische incidenten ver oordeeld worden als schendingen van het Handvest der V.N. en de verklaring van de rechten van de mens. Aangedron gen wordt op het treffen van maatrege len om dergelijke gevallen te voorkomen. Geen zweepslagen in Ghana Het hooggerechtshof te Ghana heeft het vonnis van de magistraten in Ke- masi tot het toedienen van twaalf zweep slagen aan sommige leden van de Ver enigde (oppositie) partij vernietigd. Wel blijven de veroordelinaen tot boetes en gevangenisstraffen gehandhaafd. Weinig verandering De Bilt verwacht tot vrij dagavond Bewolkt maar geen neer slag van betekenis. Zwakko tot matige wind tussen noord en noordoost. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). Vrydag 18 maart HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Eelde De Bilt Twente Kopen h Aberdeen Londen Luxemb Parde Bordeaux Grenobl© 12 3 1 Russisch plan ondeelbaar T/~ ORT NADAT de Russen duidelijk hadden gemaakt, dat het westelijke TV ontwapeningsplan „geen toezicht op ontwapening" maar „toezicht zonder ontwapening" inhoudt, hebben zij gisteren zelf hun plan, geba seerd op de ontwapeningsvoorstellen van Chroesjtsjef in september 1959, ingediend. Het was de Russische onderminister Valerian Zorin, die duidelijk maakte dat de Russen hun eigen plan als enige ont wapeningsmogelijkheid beschouwen. Het moet als geheel worden uitgevoerd en kan niet in andere plannen worden in gepast. Oppervlakkig gezien toont het Russi sche plan veel overeenkomst met dat van de vijf westelijke landen, die deelnemen aan de besprekingen in Genève. Ook het Russische plan telt 3 fasen: een periode van één tot anderhalf jaar waarin de V.S., de Sowjetunie en China hun strijd krachten beperken tot 1.700.000 man en Engeland en Frankrijk tot 650.000 man en waarin tevens een organisatie voor inspectie wordt gevormdeen tweede periode van anderhalf tot twee jaar waarin de overblijvende strijdkrachten worden ontbonden en de steunpunten in het buitenland worden ontmanteld cn ten slotte een periode van één jaar waar in 'alle kernwapens en alle militaire in richtingen worden vernietigd Zorin deelde gisteren ook mee, dat de Sowjetunie ervan uitgaat dat er overeenstemming over een verbod van proeven met kernwapens zal wor den bereikt, voordat dc uitvoering van het program van een algehele ontwapening zal zijn begonnen. Dit betekent niet, zo zei Zorin later, dat de Sowjetunie een dergelijk ver bod als voorwaarde stelt voor ont wapening, wel als een zeer belang rijke factor. Het toezicht, het punt waar het weste lijke plan volgens de Russen teveel nadruk oplegt, komt ook in het Rus sische plan (waar ook China geheel ach ter zou staan) voor, maar eerst als met inkrimping van de troepensterkte en de bewapening een begin is gemaakt. het Russische zijn: 1. Het westen ontwapeningsorgaan, dat overtredin gen beoordeelt en sancties treft. De Russen wensen overtredingen in laat ste instanties voor te leggen aan de i het westelijke plai Veiligheidsraad, waarin de Sowjet unie het recht van veto bezit. 2. De belangrijkste wapens kernwa pens verdwijnen volgens het Sow- jet-plan eerst in de laatste fase. Op aandringen van Frankrijk verleende het Westen aan deze kwestie priori- 3. De buitenlandse bases moeten in de twef ïe Russische fase verdwijnen. De wef ilijke landen spreken niet over deze bases, die zij enige tijd willen handhaven. Terwijl de Amerikaanse commissie voor kernenergie in Washington be kendmaakte, dat zij plannen heeft om volgend jaar in Nieuw Mexico een ondergrondse kernontploffing voor vreedzame doeleinden tot stand te la ten brengen, verklaarde de Russische ontwapenings-afgevaardigde Zorin in Genève, dat Amerika een kernproe ven-verbod belemmert. „Er bestaat geen overeenstemming*', al dus Zorin, „omdat Amerika geen eind» wil maken aian zekere soorten proeven in het bijzonder de ondergrondse". Zorin had eerder gezegd, dat een dergelijk ver bod aan de uitvoering van een ontwape- rungsovereerakomst vooraf zou moeten gaan. Volgens de Amerikaanse senator Clin ton Anderson, zat de nieuwe kernexplosie (die de code-naam „Kabouter" kreeg en nog moet worden goedgekeurd) oen on derdeel zijn van het project van kern- ontplof fingen voor vreedzame doeleinden zoals de aanleg van nieuwe havens. Russische waarnemers zuilen welkom zijn bij de ontploffing, die waarschijn! ijk in 1961 zat wondien uitgevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1