Besprekingen met Apeldoorn over „tweede schrijftafel Zeer tactische Tal besliste strijd in 32 zetten Is Den Haag minder zeker inzake W ilsveen Balletmeisjes getuigden tegen ex-leraar Caféhouder straf voor kreeg zware schietpartij Frederik van Eeden 100 jaar geleden geboren Nederland verkoopt veel maar eet weinig vlees >60 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 WOENSDAG 16 MAART 1960 f\ "j. i.r>. V*\ VERPLAATSING OVERHEIDSDIENSTEN Tl/faandag heeft de minister van binnenlandse zaken, mr. Toxopeus, met J-*-*- de secr secretaris-generaal van zijn departement een bezoek aan Apeldoorn gebracht De bewindsman had hier een bespreking met het voltallig college van B. en W. en enkele hoofdambtenaren van Apeldoorn over de eventuele verplaatsing van een aantal overheidsdiensten en semi-overheidsdiensten van Den Haag naar Apeldoorn. Minister Toxopeus heeft het dagelijks bestuur van Apeldoorn uitgenodigd naar Den Haag te komen om hier de bespre kingen verder voort te zetten. Mede in verband met een uitlating van de bewindsman tijdens een zaterdag in het Kurhaus gehouden vergadering van staten- en raadsleden van de V.V.D., nl.: „dat een zekere grens moet worden gesteld aan de omvang en tal van grote gemeenten", conclusie kunnen trekken, dat de rege ring niet bepaald enthousiast voor plan-Wilsveen is. Het bezoek van minister Toxopeus Apeldoorn en zijn verzoek aan het Apel- I doornse college van B. en W. om nog eens naar Den Haag te komen voor ver dere besprekingen, wijst erop, dat de bewindsman naar wegen en middelen zoekt om Den Haag te ontlasten. In de 'ergadering met zijn partijgenoten in het Kurhaus heeft de minister er ook op gewezen, dat de regering zich heeft uitgesproken ten gunste van autonomie decentralisatie, omdat haars inziens j langs deze weg de belangen het best» kunnen worden behartigd Nog langer Hoe de beslissing van de regering over het plan Wilsveen ook zal zijn, belang rijker ia dat deze beslissing kómt. Den Haag zal dan ten minste weten waar men aan toe is. Wanneer de minister thans weer met het Apeldoornse gemeen tebestuur besprekingen voert over even tuele verhuizingen van overheidsdien sten naar Gelderland, dan kan dit be tekenen, dat de uiteindelijke beslissing van de regering over het plan-Wilsveen nog langer op zaoh laat wachten. In de bij de begroting verschenen nota over de positie van 's-Graven- SASSEMEIM Burgerlijke stand GEBORENMargaretha M, d v J J Hoogeveen en P de Vos; Dirkje P F, d v F W J Vink en T Hazenoot; Grieta J E, r WW Heijns en S van Leeuwen; E P M, d v G L van Raaij en E Dozeman. OVERLEDEN: Barend Beider, 67 j. Forumavond In Het Bruine Paard zal donderdag 8 iuur een forumavond worden gehouden 'voor de leerlingen van de examenklas van de christelijke MULO met hun ouders Het doel van deze samenkomst is de jjeugd kennis te laten maken met beroe- Ipen en het bedrijfsleven. De avond staat onder leiding van de heer G. F. B. Maas, -directeur van het gewestelijk arbeidsbu- reau te Lisse. De heer J. Gordijn, hoofd der school, zal een inleiding houden over I voortgezette dagopleidingen. Na de pauze .zal een forum vragen beantwoorden. hage als centrum-gemeente van de Haagse agglomeratie, herinneren B en W. eraan, dat de samenwerkende gemeentebesturen van Den Haag Voorburg, Rijswijk, Leidschendam en Nootdorp in augustus 1957 reeds m*' het plan-Wiilsveen gekomen zijn. „Of schoon al veel kostbare tijd is ver loren gegaan, zou een beslissing van hoger gezag in de zin, zoals deze door de samenwerkende gemeentebe sturen is voorgesteld, zijn toe te jui chen, omdat daardoor ten minste de weg zou zijn vrijgemaakt niet alleen om met alle beschikbare kracht de bouw van een nieuwe stad aan te vatten om zodoende de achterstand zoveel mogelijk in te lopen, maar ook om het plaatselijk bestuur binnen de agglomeratie zelf te coördineren zonodig te reorganiseren," aldus de nota van B. en W., waarin duidelijk het standpunt van burgemeester Kolf schoten te lezen valt. Pessimisme Voor het eerst sinds 1957 menen wij bij B. en W. ten aanzien van het plan- Wilsveen een zeker pessimisme te be luisteren. althans een geluid, waarin de zekerheid over de verwezenlijking van het plan-Wilsveen niet meer zo over heersend is als dit in het verleden het geval is geweest. „In afwachting van eventuele w ijke voorzieningen", zo gaat de nota B en W. verder, „zal gezocht moeten worden naar wegen en middelen on de zo dringend noodzakelijke coördina tie in het bestuur der agglomeratie geraken. In eerste aanleg zal daartoe verder- en diepgaand overleg met de Buurgemeenten moeten worden gepleegd, zoals sinds kort reeds in beperkte mate in de z,g. pre-districts-planningcommissie geschiedt." Hieruit zou kunnen blijken, dat B. en W. rekening houden met de mogelijk heid, dat er binnen afzienbare tijd géé" beslissing van de regering over het plan Wilsveen in een voor het Haagse ge meentebestuur gunstige zin, zal komen De gehele dag heeft de rechtbank te Rotterdam zich gisteren bezig gehouden met de behandeling van een zaak tegen de 40-jarige balletmeester J. B., van sprong Hagenaar, thans Voonachtig Casablanca. Hij wordt verdacht van v wenhandel. In een uitvoerige dagvaarding legde de officier van justitie, mr H Buuren, o.a. ten laste, dat B. in de j; 1958 en '59 (in sommige gevallen sa met J. van S., die nog voortvluchtig is) contact zocht met meisjes voor een letgroep om op te treden in Afrika, het nabije- en midden-Oosten in etablissemen ten van vermaak. De vertalingen yan de contracten, die de meisjes dan kregen zouden echter niet juist geweest zijn. Verdachte moet hebben begrepen, aldus de dagvaarding verder, wat er vai meisjes werd verlangd volgens de regels van de etablissementen, nl. mannen meren tot het gebruiken van consumpties, terwijl de eigenaars van dezaken toelie ten dat de mannen zich zedenkwetsend gedroegen. B. zou ook meer gages geïnd dan uit betaald hebben. De meisjes kregen ƒ20,— per dag en moesten daarvan ook hotelkosten en kleding betalen. De pas poorten van de meisjes zou hij onder zich hebben gehouden. Voorts was B. nog een geval van trekking van een meisje aan de kinder rechter ten laste gelegd. De verdachte ontkende „enig misdrijf te hebben gepleegd. Getuige a décharge, mej. H. C. Har» tong, directrice van een Rotterdamse dansschool, noemde B. een serieuze Een 19-jarig meisje utt Montfoort, dat thuis was weggelopen en in een nacht. In de nacht van 12 op 13 december jl. is het roerig geweest bij het café van Daan- tje aan de Grote Markt en bij de chaaf- feurssociëtelt in de Korte Molenstraat in Den Haag, „De koning van de Boek horststraat" een 24-jarige straatmaker, had 't aan de stok met een 31-jarige café houder, en als die beren ruzie hebben dan zaagt men van dik hout planken. Beide hoofdfiguren van dit nachtelijk drama moesten thans terecht staan voor de Haagse rechtbank. Voor bedreiging en mishandeling werd tegen de caféhouder zeven maanden ge vangenisstraf met aftrek gevorderd, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De zaak tegen de „Koning van de Boekhorststraat" werd 'tot later op de dag aangehouden omdat men hoopte een niet verschenen getuige alsnog op te sporen. Toentertijd dreef de caféhouder een café aan de Loosduinse weg, waar ook de straat- maker tot de clientele behoorde. Het was overigens een lastige klant, want eens doeg hij daar een vrouw met een glas in het gezicht anders keren gooide hij gla- ien stuk en ook zou hij zijn verteringen niet altijd hebben voldaan. De caféhouder was dan ook helemaal niet blij toen hij >n het café van Daantje op bezoek was, *n de „Koning van de Boekhorststraat" te- ?en het lijf liep. Deze had voordien al 25 giertjes gedronken, maar nog was zijn 'dorst niet gelest en hij zei: „Mooie kaste- jlein, kun je me niet iets te drinken aan bieden". j De mooie kastelein weigerde en repli ceerde dat de Koning eerst zijn. schuld imaar eens moest betalen. De Koning bleef het antwoord niet schuldig. Hij baalde een groot broodmes uit het niet |levoorschijn en wilde hem aanvallen. Zover kwam het echter niet want de Caféhouder stelde de Koning met een goedgemikte colaflesslag min of meer huiten gevecht en de portier van Daantje zorgde wel dat de Koning het drinkpaleis met bekwame spoed verliet. De Koning (liet zich hierop in een polikliniek verbin den en toen hem later de toegang tot Daantje werd ontzegd ging hij naar de pauffeurssociëteit om daar met nog eens Ivijftien biertjes zijn verdriet te verdrin- hen. De caféhouder was ondertussen met jmelle spoed huiswaarts getogen om daar |cen pistool op te halen, geladen met zeven scherpe patronen. Hiermee zocht hij de Koning op bij de chauffeurssociëteit. hij daar maling aan bad en deed nog e stap voorwaarts. Weer knalde er schot en nu vond de Koning bet Schietpartij De rivalen ontmoetten elkaar voor de four en weer kwam bet broodmes tevoor- schijn. De cafcbouder loste een daverend Khot in de lucht maar de Koning zei dat beter zicb wat terug te trekken. Een zwager van de Koning liep naar hun auto en drukte net zo lang op een claxon totdat de politie verscheen. Ter zitting zei de straatmaker dat hij niet de indruk had gehad dat de café houder hem had willen doodschieten. Van de patronen is geen spoor teruggevonden en ook zijn er geen gevels beschadigd, zo dat wel aangenomen werd dat hij in de lucht had geschoten. Tevens stond de caféhouder nog terecht omdat hij een fietser, die rakelings langs hem heen was gescheerd terwijl hij op een zebrapad overstak, met twee stompen bewusteloos had geslagen. Uitspraken 29 maart. „NUTS"-DIRECTEUR VAN AM. CYANAMID Generaal A. C. Mac Auliffe is volgens Hollander en Van der Mey benoemd tot directeur van American Cyanamid Com pany te New York. Hij was in de oorlog commandant van de 101ste Airborne Di vision, die op D-day in Frankrijk landde en in Europa vooral békend is geworden door zijn verdediging van Bastogne in het Duitse Ardennenoffensief. Van hem is het gevleugelde antwoord „nuts" afkomstig, toen de Duitsers hem zeiden zich over te geven. Verkooporganisatie voor Roerkolen verlengd Het raadgevend comité van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft zich eenstemmig uitgesproken voor verlenging de financiële regelingen, welke de drie verkoopkantoren voor Roerkolen in staat stellen te werken. Op 22 maart zal de ministerraad een beslissing nemen. De Hoge Autoriteit is voor deze verlenging. Meer werk in Amerika Het aantal werklozen is in Amerika ge durende februari van 4.149.000 tot 3.931.000 gedaald en de werkgelegenheid is met 500.000 toegenomen tot 64.52 miljoen. Dit nieuw record en 1,8 miljoen meer m jaar tevoren en zelfs 14 miljoen dan het record van februari 1957. Gewoonlijk neemt in februari de werit loosheid toe. club in Den Haag als animeermeisjp werkte, ontmoette daar B., die zich .Bareski" noemde. Doordat ze minder jarig was had ze toestemming van haar ouders en een bewijs van goed zedelijk gedrag nodig om met de groep mee te kunnen. Dit heeft toen geleid tot arres tatie en ondertoezichtstelling van het meisje. Een 19-jarige verkoopster uit Rotter dam vertelde, dat zij gevraagd was mee te gaan op een tournee naar Italië, Tur- kij.9 en Griekenland. Er werd haar ge zegd, dat ze na het optreden moest blij ven zitten om klanten te trekken. Ze was niet op het voorstel ingegaan. Ook andere getuigenissen wierpen eenzelfde licht of) de zaak Sommige meisjes in de groepen kon den goed dansen, anderen waren meer decoratie, vertelde B. zelf, toen de presi dent, mr. C. W. de Visser, aan het slot van de ochtendzitting de dagvaarding met verdachte doornam. Meer mensen failliet In februari zijn 133 faillietverklaringen uitgesproken tegen een jaar tevoren 124, waarvan 36 (vorig jaar 30) in Zuid- Holland en 5 (8) in Den Haag. Het aan tal faillietverklaringen was in de eerste twee maanden 262 250), aldus meldt Van der Graaf Co. N.V. te Amsterdam. Er werd in februari 5 (4) en in januari/ februari 11 (13) maal definitief en resp 6 (16) en 15 (25) maal voorlopig surséance van betaling verleend. Het aantal verzoe ken om verlenging was resp. 0 (1) en 6 (3), het aantal verlengingen 2 (0) en 3 (0). Dividendverhoging bij Van der Heem Directie en commissarissen van Van der Heem N.V. te 's-Gravcnhage zullen aan aandeelhouders over 1959 (1958) 10 (8) procent dividend op gewone aan delen voorstellen. Het jaarverslag zal midden april verschijnen. Nieuwe plannen Europabus De Europabus, die zeven jaar geleden door de Europese spoorwegen werd op gericht, heeft enkele verbeteringen het reisplan aangebracht. Zij zal in menwerking met luchtvaartondernemin gen met ingang van midden juni landen-touns" organiseren. Bovendien zal men niet alleen zaterdags- en zon dagsmorgens van Amsterdam naar Lon den en verder kunnen reizen, maar ook öp zaterdag- en zondagmiddagen. Be halve de diensten van Amsterdam over Utrecht en Nijmegen naar Frankfort, komt er 25 juni twee maal in de week een dienst van Den Haag en Rotterdam naar Frankfort en verder. Ook bestaat deze zomer de mogelijkheid om met de Rijnexpresse naar de Rijn te rijden en met de bus terug te keren. Europabusreizigers kunnen met een toeslag op het retourbiljet met de ICL.M. terugreizen. De bussen reizen volgens dienstrege lingen de reizen gaan door ongeacht het aantal reizigers. Men kan de reis naa keuze onderbreken en voortzetten. Divisiemonument in Schaarsbergen Sedert de terugkeer van de 7 december- divisie in 1950 uit Indonesië, worden jaar lijks op 7 december de gevallenen her dacht- Bij de herdenking in Schaarsbergen op 7 december 1959, werd' de behoefte ge voeld aan een monument ter nagedach tenis aan de gevallenen, waarbij ook kranslegging mogelijk zou zijn. Daarom is door de band Oud-strijders 7 december het Initiatief genomen passend divisiemonument op te richten, dat 7 december zal worden onthuld. Het ontwerp is reeds gereed. Een aarde van hét ereveld Menteng Poeloe zal zichtbaar in het monument worden opge nomen. De uitvoering van de bouw zal geschieden door het huidige 7 december geniebataljon Bijdragen kunnen worden gestort o; girorekening 558858 ten name van majoo A. H. Hoogenboom, Amersfoort, onde vermelding „Monument"- F ietsfonkelingen „Een blad vol fietsfonkelingen" luidt de ondertitel van het ee e van een (nog) zeer bescheiden gehouden blad, dat onder de naam „De Gezonde Beweging" op 12 maart het licht heeft gezien. Het verschijnt met med< van de „Stichting: fiets!" Het ligt in de bedoeling een zestal malen een nummer te laten verschijnen, uiter- aard hoofdzakelijk in de maanden dat het fietsen het meest wordt beoefen' voor ontspanningsdoeleinden en als mie del tot het maken van gezonde be wegingen. Dividend en emissie De Lints Industrie A. N. de Lints Industrie en Handelmij. N.V. te 's-Gravenhage zal aan aandeel houders over 1959 (1958) 8(7)% divi dend op preferente en gewone en 6 (6) op prioriteitsaandelen voorstellen en be sloot tevens tot een kapitaalsuitbreiding met 50% door een emissie uitsluitend voor aandeelhouders. Binnenkort is een prospectus te verwachten. Hoger dividendvoorstel Breedband De raad van commissarissen van Breed band N.V. heeft op voorstel van de directie besloten aan de aandeelhouders vergadering van 22 april 16 procent divi dend over 1959 voor te stellen tegen 12 pet over 1958. A Mé ÉËÉgi TBI uwm Indonesië en Euromarkt In de economische commissie voor Azië en hot Verre Oosten (Ecafe) te Bangkok heeft de Indonesische afgevaardigde Anwar Sonda de hoop uitgesproken, dat het buitentarief van de Euromarkt de uitvoer van de landen der Ecafe niet zou belemmeren. De Russische gedelegeerde Mitine zelde, dat de Russische handel met Azië in 1939 met 24 procent is toegenomen. Het einde van het visseizoen werd gisteren door de Club van Honderd gevierd met een oudejaars-viswedstrijd in Tienhoven. De lichte en ern stige muziek in een bootje: links Gerard van Krevelen en rechts de componist Guillaume Landré. Wallstreet hoger Willem Barendsz. Produktie tot 1 maart 14.841 ton traan, 6432 kg leverolie en 3029 ton vleesmeel. Interunie. Dividend bepaald op f9; P- A. Huet, mr. A. A. Reepmaker en mr. G. E. F. M. van der Schrleck her kozen tot commissaris. Grote Herdenkingstentoonstelling /"\P 3 april zal het honderd jaar geleden zijn dat Frederik van Eeden te VJ Haarlem werd geboren. Gedurende enkele tientallen jaren heeft hij door zijn persoonlijkheid en zijn werk een invloed uitgeoefend als weinigen onder zijn tijdgenoten. Van de Tachtigers is er wellicht geen zo populair geweest als hij en van geen hunner is zoveel werk vertaald als van deze schrijver van ,jDe Kleine Johannes". Als schrijver en dichter, als sociaal hervormer en man van wetenschap, heeft hij in het geestelijk leven van ons volk in de beide decennia vóór en na de eeuwwisseling diepe sporen achtergelaten. het eeuwfeest van zijn Er Is een o nationale Van Eeden- tentoonsteMing heeft georganiseerd. Dit comité stelt zich voor op zaterdagmi 2 april in het Sted. Museum te Air Jen, waar zullen spreken prof. dr. W. J M- A. Asselbergs en prof. dr. G. Stuiveling Verder wordt er de avond daaraan vo gaand in het Museum Wület-Holthuyser (Herengracht 605) te Amsterdam door wet houder mr. A. de Roos de herdenkings tentoonstelling geopend. Die tentoonstel- ling zal aan de hand van manuscripten brieven, foto's, boeken, gegevens, enz enz (er zijn niet minder dan 10 grote wand- panelen met foto-montages) een volledig overzicht van leven en werk van Frederik Eeden geven. TAE expositie, die zeer instructief wordi ingericht en ook de jeugd zal boeien onderverdeeld in zes perioden. Eerst de jeugd- en studentenjaren (o m. Eeden's proefschrift als arts: ..Kunstma tige voeding bij tuberculose"), dan de Ja ren 1885-1897 met zijn activiteiten als psy chiater in Amsterdam. De 3e periode TAE NEDERLANDER voert veel vlees en vee uit, maar hij eet minder vlees dam de inwoners der meeste andere Euro pese landen, behoudens enkele uttzonde- n, zoails Italiië en Portugal waa verbruik zeer laag is en Noorwegen, ten vee! vis eet Dit blijkt uit het jaarrapport van produktsehap. Onze vleesuifcvoer nam in 1950 toi f 592 miljoen tegen f 559 min. in 1958. De .voer was daarentegen f 123 (110) min. Het Nederlands verbruik was 463.575 bon vlees, of 40,8 kg per hoofd. In 1957/58 het verbruik per hoofd 38,9 kg tegen Twee zwakke punten teveel voor Botwinnik DE 23-JARIGE MICHAEL TAL heeft meteen voor sensatie gezorgd in dè eerste partij van de tweekamp om de wereldtitel schaken. Op het grote podium van het Poesjkin-theater te Moskou zag de jonge groot meester gisteravond kans wereldkampioen Botwinnik een nederlaag toe te brengen en daardoor een 10 voorsprong te nemen. Het was de eerste keer dat beide spelers tegen elkaar uitkwamen en dat was duidelijk te merken aan de speelwijze van Botwinnik die tegen het zeer agressieve spel van Tal niet het juiste antwoord wist. Zijn perfecte strategie, een op merkelijke techniek en een goed doordacht speelplan bleken niet voldoen de om de flitsende attaques van Tal te weerstaan. zich naar de zege. Botwinnik zal daar uit kunnen concluderen, dat de stijl var zijn uitdager weliswaar veel tegenstrij digheden heeft en dat hij zich vaak on gedurig toont in heit oponingsspel, maai dat deze briljante speler in staat is eer sterke aanval uitstekend te pareren er 4at het voor zijn tegenstander uiterst moeilijk is een aanval van Tal te w staan. Bovendien zorgt Tal in onoverzich telijke situaties voor flitsende reacties en alle offers van TaJ blijken mogelijk heden te bieden en zijn ogenschijnlijk zwakke zetten zijn sbeeds hoogst on genaam voor de tegenstanders. Binnen vier uur strijd beslist. In iets minder dan vdor uur had die snel spelende Tad 32 zetten gedaan ln Franse partij en daarmee had de uitdager ooveel onheil gesticht in de stelling Botwinnik, dat er voor de wereldkam pioen u nig anders overbleef dan op to geven. De strijd was reeds drie zetten ge rekt, want met evengoed recht had Bot winnik op de 29sbe zet zijn koning kun nen omleggen. Hij trachtte nog door bijten, maar Tal hdeld zijn prooi stevig va<st cn drong hem in een volkomen mat- stelling. Botwinnik zag het nutteloze van verder spelen in en drukte zijn uitdager ten teken van de overwinning de hand. Er ging een klaterend applaus op in het theater en de 1000 gelukkigen die een kaatje hadden weten te bemachtigen om dat troffen gade te slaan, juichten Tal toe. Voor de man uit Riga kan deze eerste overwinning van enorm groot voordeel zijn, want het zag er enige tijd naar uit dait Botwinnik evenals in zijn jongste weekamp tegen Smyslov zijn begenstan- wilde overrompelen. Tal ving dit offensief echter uitstekend op en werkte Uit zijn doen Botwinnik was helemaal uit zijn doen. want geheel tegen zijn gewoonte in. Ijs beerde hij van tijd tot tijd over het po dium om diep na to denken over de vol gende zet. Er heerste weliswaar enig ru moer in de zaail, maar de beide groot meesters lieten zich daardoor niet be ïnvloeden. Tad opende met e2o4, waarna Botwin nik regelrecht op complicaties aanwerkte. Tal bleek daar niet wans van en zo doende kreeg de partij oen aantrekkelijk karakter. Na een uur had de man uit Riga dank zij zijn dame die rusteloos over het bord zwier Botwinnik na dertien zetten nog steeds in de verdediging. De Zweed Gideon StahHbeng achtte op dat moment de stelling van Tal betier, voorad omdat dleze een pion voorstond. Deze verwachting kwam uit, want Tal wist winst te behalen en daarmee hen te logenstraffen dieb eweerden dat Botwin nik sterk favoriet was. Paul Keres wa svan mening dat Bot- w in nik zou zegevieren. Ook de Ameri kaan Bobby Fisher gaf te kennen, dat Tal niet In staat zou z(jn Botwinnik te kloppen. De huidige schaakkampioen van Rusland, Korchnoy houdt het op Tal ter wijl Spassky rekent op een remise. Tal zal in de komende partijen met Botwinnik uitvechten wie gelijk zal krijgen. Engelse league Gisteravond zijn de volgende wedstrij den gespeeld voor de Engelse league: Eerste divisie: Arsenal—Leicester City 11. Tweede divisie: Aston VillaDerby County 32. De vierde testmatch tussen West- Indië en Engeland eindigde in een draw. Met nog een wedstrijd te spelen in de van vijf staat Engeland vrijwel ge nen met een voorsprong van 10 en drietal draws. Een draw in de laatste toetswedstrijd, die op 25 maart begint, is voor Engeland al voldoende. De eindstan den waren: Engeland 295 en 334 voor acht. West-Indië 402 voor acht gesloten. De Engelse eerste divisieclub Man chester City betaalde gisteravond meer dan 45.000 pond sterling (ruim 480.000 gul den) om de international Dennis Law, de rechtsbinnen van Huddersfield over te nemen. Dit is de hoogste transfer in En geland voor een speler betaald. 49 in BeLgië-Luxemburg, 47,2 West-Duits- land. 52,7 Frankrijk, 18,4 Italië, 65,3 Dene marken, 58,6 Engeland, 15,9 Griekenland (1956,'57), 48,8 Ierland, 36,3 Noorwegen, 46 Oostenrijk, 12,5 Portugal, 47,3 Zweden 45.1 Zwitserland. Hoger omzet N.R.C. en emissieplan De omzet van de Nieuwe Rotterdam- sche Courant nam in 1959 toe tot f 21 (vorig jaar 19) miljoen, de concernomzet tot f 27,2 24,4) min, de bedrijfskosten tot f 19,1 (17,5) min. Afschrijvingen verg den f 927.000. Voor versterking van het pensioenfonds werd f 100.000 gereser veerd en voor belasting f 400.000. De'be schikbare winst is f 460.686 354.147), de concernwinst f 505.383 338.012). Reeds voorgesteld is 10 (8) dividend. Aan het personeel wordt f 154.274 of 3% var het jaarloon uitgekeerd. Aan de jaarvergadering op 28 maart zal een beroep op de kapitaalmarkt wor- den voorgesteld De advertentieomzet nam aanzienlijk toe en het aantal abonnees stijgt. De omzetten van de dochters waren zeer bevredigend en hierin had Het Vader land het grootste aandeel, doch het Zeeuwsch Dagblad kan nog niet tot een gunstig resultaat komen. De zeer aan zienlijke bedragen voor de loonsverho gingen. die op de produktiviteitstijging vooruitlopen, moeten uit verhoogde om zetten worden gedekt. Het aantal abon nees bij de dagbladen steeg tot 238.000 (230.000), het verbruik van rotatiepapier tot 13.382 (12.620) ton. Geïnvesteerd werd 1 1.378.000. Goederenmarkten flauwer De wereldgoederenmarkten waren februari flauw met veelal bescheiden ;n dalende noteringen, mede onder invloed van de effectenbeurzen cn door vrij sterk toegenomen aanbod. De index van Moody daalde van 380 tot 371 (1931 100). De Amsterdamse aardappeltermijn- markt was levendig met uitsluitend om n consumptie-aardappels. Deze wa: 168.270 (vorige maand 92.370, vorig jaa: 57.300). Op de koffietermijnmarkt was di bedrijvigheid gering; de omzet bedroeg 45 (vm. 30) ton; doch de cacaomarkt levendiger met 2985 (vjn. 2245) ton on Britse theekringen verwachten dit jaar evenwicht van vraag cn aanbod, indien het verbruik in produktielanden niet daalt, nu de prijzen betrekkelijk hoog zijn. De Russisch-Cubaanse overeenkomst in zake jaarlijkse levering van 1 miljoen ton suiker gedurende 4 jaar heeft nagenoeg geen invloed gehad. Op de Amsterdamse huidentermijnmarkt was de omzet nihil 20 ton, dec. nihil). Op de rubber- markt liepen de loconoteringen iets terug, waarna in de tweede helft der maand enig herstel intrad. De termijnmarkt was iets levendig met 420 (vjn. 270) ton omzet. vat de Jaren 1398-1908 (de zgn. Walden- periode), gevolgd door de tijd tot 1914. de zen. zwerverstijd (o.m. bezoek aan Amerika en zijn contacten met buiten landers). De 5e periode loopt tot 1922 en toont Van Eeden in zijn contact met Rabindranath Tagore en zijn overgang naar de rJt kerk- Ten slotte is er de levensavond tot zijn dood in 1932 (oxn. de huldiging t.g.v zijn 70e verjaardag). Op woensdag 6 april wondt er een krans gelegd bij het beeldje „De Kleine Johan nes" aan de Kom van Biegel te Bussum. de stad waar Van Eeden zijn Walden- kolonie stichtte en waar hij overleed. In de Doopsgezinde Kerk te Bussum zal die avond dr. A. Saaiborn een rede houden. In het Goois Museum te Hilversum zal op 6 mei de tentoonstelling worden onder gebracht en van 27 mei tot 27 juni is de expositie in Haarlem (Huis van Looy). Vermoedelijk komen ook Leiden en Rot terdam nog aan de beurt. In ieder geval Eindhoven. De tentoonstelling krijgt een zeer fraaie cn waardevolle catalogus- Bovendien zullen er dit Jaar nog enkele werkjes over Van Eeden verschijnen. In het Nat. Comité hebben oa zitting dr- H. W. v Tricht. Paul van Eeden (Vale- riusstr. 25, A'dam), ing. H. v. Eeden, dr- P. J. Meertens. W. J. Simons, Gerrit Borgers en in het ere-comité minister Cals, minister Moureaux uit Brussel, staatssecretaris Scholten, mr. H. J. Rel- nink, dr. M J- Prinsen, prof. dr. L. E. J. Brouwer, ea. Vlaamse letterkundige avond Alg. Ned. Verbond Het Alg. Ned. Verbond organiseert op 24 maart in De Witte-sociëteit een Vlaamse letterkundige avond. Twee be kende Vlaamse schrijvers, dr. M. van Hagendoren en Emiel van Hemeldenck zullen dan het woord voeren. Op vrijdag 1 april spreekt over de Vlaamse dichter O. K. de Laey in „Ga- roeda" (Kneuterdijk 18a) dr. A de Vos uit Handzame. MINDER PAPIER MEER GOUD EN DEVIEZEN Uit de weekstaat van de N<xJertanrische Bank van 14 dezer blijkt, dat de ver- gevolg is van de i Ned. Bank. De voorraad goud en deviezen met f 26 min. tot f 5233 mta., dde van goud met f 14 min. tot f 4401 min. of boven het peiil van zomer 1959. Converti- bele deviezen namen vara t 846 min. tot f 852,7 min., het dekkingspercentage ver meerderde van 93,57 tot 93,67. Ondanks deze aanwas van middelen is het saldo der banken gedaald van f 503 min. tot f 497 miln., daar het betalingsverkeer met de schatkist f 92 miln. vorderde, waarna het seikiio der schatkist op f 629,9 mUn. be droeg. Er werd f 42 min. in schatkistbil jetten belegd en voor het overige viel er nog ail wat belasting te betailen. Dat da geldmarkt desondanks ruimer werd, komt doordat de banken de achterstand in hun serve hebben ingehaald, en een overschot gekweekt. Het daggehirente is dezer van IA tot 1%% verfeagd. Dividend en aflossing Holl. Betonmij. Commissarissen en directie van de Hol- landsche Betonmij N.V. te 's-Gravenha ge hebben besloten op 26 april aan de aandeelhouders voor te stellen onveran derd 14 pet dividend over 1959 uit te keren, waarvan 9 pet als slotdividend en vervroegde aflossing op twee van alle nog uitstaande converteerbare obligaties. RIWSBURG Spreekbeurt Ds. C. van den Bosch, Bodegraven, spreekt vrijdagavond 8 uur in de zaal achter de Chr. Geref. kerk in het biduur voor het gewas van de Geref. bond. CEFA Vanavond wordit in die Pctrakerk door de Ce fa de bekende film Morgen zie ik je weer, vertoond. A.R.-kiesvereniging Morgenavond houdt de A.R.-kiesver eniging Nederland en Oranje een leden vergadering in Concordia. De heer H. de Mooy, lid van de S.E.R., zal sproken over: Het vertjgjngsbeleid van de Sociaal Eco nomische Raad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9