7h<oiu*> Balletmeester verdacht van vrouwenhandel vrij ROTTERDAMSE RECHTBANK BESLUIT: Inwoners van Wyler (23) willen Duits worden Aanklacht tegen wormen maastrichts Staking „verminkt" gezicht Floriade In Nederland nu tien jaar hoornvliestransplantatie TUINBOUW AFHANKELIJK VAN VESTIGINGSEISEN Kruiswoordpuzzel Twee miljoen Duitsers naar de Floriade? Zoon van Hess moet wel in dienst zijnd* **n grillig* gr*«p vit d* grot* •n klain* gebeurlijkheden, di* op het toneel van d* wareld, in d* vart* of nabij, zich afipalan en da mansan tot aan boos woord •f aan glimlach bewegen. ALGEMEEN HANDELSBLAD D* marincraad heeft zijn oordeel ge veld over de ramp van de Frans-Elza. Bij heldere nacht en goed zicht is dit rissersscheepje overgevaren door Hr. Ms. Karei Doorman, waarbij vijf Belgische zeelieden de dood in de golven vonden. Dit geschiedde terwijl de Doorman de lichten van het scheepje bijna een half nur te voren in het zicht had gekregen. Het is moeilijk voor dit ongelnk enige verontschuldiging te vinden. Hier voer een groot schip, met drie officieren op wacht op de brug, voorzien van de beste navi- gatie-instrumenten ter wereld, nauwkeuri ge girokompassen, moderne radartoestel len en een volledige commando-centrale, waar alle waarnemingen verwerkt konden worden. De nauwkeurige plaats en bewe gingen van het vissersvaartuig ten op zichte van de Doorman konden reeds tij dig zijn vastgesteld, als men de beschik bare instrumenten maar had gebruikt. Het zou dan al dadelijk duidelijk zijn geweest, dat er gevaar voor aanvaring bestond cn dat dc Doorman moest uitwijken door een kleine koersverandering naar stuur boord. De Doorman zou dan gemakkelijk achter de Frans-Elza gepasseerd zijn. Maar in onbegrijpelijke zorgeloosheid is geen enkel instrument gebruikt. De goe de gewoonte dat een peiling wordt geno men van ieder licht, dat in zicht komt, vooral als het aan stuurboord is, aai zijde waar de schepen in zicht komen, waarvoor men eventueel moet uitwijken,' is nagelaten. Was dat gebeurd en ns kele minuten herhaald, dan zou dadelijk zijn gebleken dat de peiling niet v derde en dat de Doorman dus moest uit wijken. Zelfs het eenvoudigste instrument, dat ieder schip heeft, het kompas, is niet gebruikt. Mensenwerk is nooit volmaakt, maar wat hier is gebeurd verdient ten volle de scherpe veroordeling van de marineraad. Dit was een zwarte bladzijde in de ge schiedenis van onze marine. RaadsmanPolitie-onderzoek raakt kant noch wal Het is een treurige zaak, dat ccn zi grote meerderheid in de N.C.A.B. met de ze daad (het bestuur wegzenden) aan di naam van de christelijke organisatii schade berokkend heeft. En men moe zich daarbij realiseren dat als er aan d< naam van een christelijke organisatie schade berokkend wordt, dat altijd iets te maken heeft met Hem naar wie die or ganisatie is genoemd. Op dat gevaar wij zen ons de monsen van de doorbraak al- lijd. Daar hebben ze gelijk in. En daar moeten wij, de mensen van de christelij ke organisaties, dus goed op letten. Het was zaterdag geen goede dag voor de christelijk-sociale beweging. Het be stuur verdedigde zich met principiële ar gumentatie. De meerderheid hanteerde vrijwel alleen „zakelijke" argumenten. Dat is nu een „doorbraak". Wij hopen dat de christelijke aannemers daar, zij een nieuw bestuur kiezen, nog goed over willen nadenken. Dan ka misschien uit dit kwaad nog iets goeds geboren worden. (Van een onzer verslaggevers) S veertigjarige balletmeester J. B., die verdacht van vrou wenhandel sinds 17 oktober van het afgelopen jaar in het huis van bewaring te Rotterdam verblijft, is op vrije voeten ge steld. De rechtbank te Rotterdam heeft dit besluit dinsdag geno men na een af en toe bewogen zitting, die van 's morgens tien tot 's middags half zes heeft geduurd. Mr. J. W. van Es, een van de beide raadslieden van B., had de rechtbank verzocht zijn cliënt on middellijk in vrijheid te stellen. Hij deed dit na een juridisch knap pleidooi, waarin hij stelde, dat de balletmeester ten onrechte er van is beschuldigd jonge meisjes naar het buitenland te hebben gelokt met onoirbare bedoelingen. De officier van justitie, mr. H. van Buuren, op wiens last rechercheurs van de Rotterdamse zedenpolitie een uitgebreid onderzoek hebben ingesteld naar B.'s handelingen (o.a. ook in Duitsland en Oostenrijk), had aan het slot van zijn requisitoir, dat vijf kwartier duurde, een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd drie jaar gecisL zich onoirbare handelingen moesten la ten welgevallen. Klachten had hij ook nog nooit van hen gehoord. Het anime ren zou volgens hem nimmer tot on tucht hebben geleid. Tijdens de middagzitting versche nen de door de verdediging gedag vaarde getuigen. Allen vertelden, dat het loon, dat zij voor hun optreden van B. ontvingen, ruimschoots vol doende was om in hun onderhoud te kunnen Van zeer ernstige aard waren de be schuldigingen van de officier tegen de balletmeester, die is geregistreerd in het Nederlandse consulaat te Rabat, doch de laatste jaren in Casablanca heeft ge woond (wij schreven hierover gisteren reeds in een deel van onze edities). Als leider van balletgroepen had B. jonge meisjes ook minderjarigen een baan als artieste, danseres of manne quin aangeboden in Noord-Afrika, het Nabije en Midden-Oosten. Zijn groepen gaven voorstellingen in ..etablissementen van vermaak en ver strooiing". De meisjes moesten twee contracten tekenen, het ene was in het Nederlands gesteld en het andere in het Frans of in het Engels. In het laatste waren dc bepalingen ruimer gesteld. Daarin stond ook, dat de danseressen, die door B. werden opgeleid, zich moes ten schikken naar de reglementen van de zaken, waarin zij optraden. Dat betekende, dat zij na afloop van de voorstelling de zaal in moesten om als animeermeisje op te treden. Hun taak was het dan bezoeke/s aan te moe digen grote verteringen te maken. Ook voor dit werk werden zij betaald. Zij kregen een bepaald percentage van de rekening, die de bezoeker bij zijn ver trek kreeg aangeboden Volgens het contract was het loon vijf tien tot twintig gulden per dag. Van dit geld moesten de danseressen ook hun kleding en hotelrekening betalen. De provisie, die zij met het ,,ani ren" kregen, hadden zij dus hard dig om rond te komen. Een andere bepaling van het (eenzijdige) contract was, dat de leider alle paspoorten in zijn bezit hield. Bovendien waren zij verplicht hem een aanzienlijk bedrag te betalen, als het contract om de een of andere reden werd verbroken. Een groot aantal getuigen had mr. Van Buuren gedagvaard. Onder hen be vonden zich een hoofdinspecteur en twee rechercheurs van de zedenpolitie, die het onderzoek hebben geleid. Verder verschenen twee minderjarige meisjes, een kapster en een verkoopster, die aangelokt door het avontuur van plan waren geweest met B. op toernee te gaan. In beide gevallen hadden hun ouders echter voorkomen, dat zij ver trokken. Geen klachten ,,Ik ontken absoluut enig misdrijf te hebben gepleegd", zei B., een kleine man met zwart golvend haar, nadat hij de trieste verklaringen van beide meis jes en die van dc moeder en stiefvader van een van hen had gehoord. Hij zei nooit te hebben gezien, dat zijn meisjes Protesten tegen grensregeling (Van c correspondent in Bonn) Vanwege het feit, dat als ge volg van de NederlandsDuitse grensregeling in de „gecorri geerde gebieden", drie-en-twintig bewoners van Wyler in Neder land zullen blijven wonen, heeft de gemeenteraad van het dorp Wyler een delegatie naar Bonn gestuurd. Bij het ministerie van fë/kfiMÜctw-- STIFT Export Daarna kwam de officier aan het woord. Voordat hij met zijn requisitoir begon, zwaaide mr. Van Buuren lof toe aan de zedenpolitie voor haar onder zoek. Hij vervolgde: „Deze zaak heeft bekendheid gekregen als de zaak van de blanke slavinnen. Ik wil deze naam echter niet gebruiken, maar dit sociale verschijnsel samenvatten als „het ron selen en de export van animeermeis- jes". Fel ging hij in op de bepalingen van het contract. „De meisjes waren ver plicht het huisreglement te gehoorza- Het was voor hen de wet, waar zij met handen en voeten waren ge bonden. Uit de getuigenverklaringen blijkt, dat ook liet optreden als animeer meisje werd verlangd. Verdachte B. wist dit uit eigen ervaring. Hij betaalde zelf het provisiegeld uit". „De eigenaars van etablissementen Noord-Afrika en Turkije engageerden de meisjes vooral om te animeren. B. heeft zijn medewerking hieraan verleend. Als hij dat niet deed, liepen zijn contracten gevaar". Geldnood De persoon van verdachte schetsend zei de officier: „Hij heeft er eer woonte van gemaakt meisjes te r len, nadat hij in contact was gekomen met gewetenloze figuren. Vroeger vorm de hij met zijn vrouw een danspaar, dat in Europa een bekende naam had. Maar nadat zijn vrouw twee keer achter el kaar een ongeluk had gehad, kwam hij in geldnood. Hij leerde J. van S. kennen (een Ne- derlander, die thans in Hongkong ver blijft) en ging op zoek naar meisjes voor balletgroepen. Dat het dansen niets met kunst had te maken deed zijn tistieke hart pijn. Zelf tieeft hij de menwerking met Van S. verbroken, maar gebrek aan financiële middelen noodzaakte hem opnieuw met meisjes op toernee te gaan". Medclijdi Waar de brede stroom der Maas De rivier, waaraan Maastricht lijn naam dankt, stroomt „zachtjes zee waarts". Maar naar alle windstreken „stroomt" het modern Maastrichts Aardewerk van de n.v. Koninklijke Sphinx -Céramique. Het wordt overal met vreugde ontvangen door moderne mensen, die prijs stellen op gave vor men, blijde kleuren, frisse decoraties en volwaardige kwaliteit. Wie echt Maastrichts aardewerk bezit weet: AARDEWERK is waardewerk Jac Kleiboer s nachtmeirie Niet alles komt op tijd gereed (Van een onzer verslaggevers) DE bouwstaking, die alom in den lande reeds zoveel schade berokkent, zal het „ge zicht" van de Internationale Tuin bouwtentoonstelling Floriade in Rotterdam verminken. Het staat namelijk welhaast vast, dat niet alle onderdelen tijdig gereed zul len zijn voor de opening op 25 maart. De staking betekent dan ook een grote strop voor de orga nisatoren, die reeds jarenlang bezig zijn met de totstandkoming van deze manifestatie op Euro pees niveau en die alles op alles hadden gezet om volgende week vrijdag kant en klaar hun exposi tie in de openhaarheid te bren gen. „De bouwvakstaking is een nacht merrie voor meneer Kleiboer", zei ons gistermiddag de adjunct-secretaris van het stichtingsbestuur, J" 1T w*- genaar. „Het Herdenking in Utrecht 247) In het jaar 1659 wandelde gerechtsdienaar de stad Chiavenna uit en spijkerde buiten in het vrije veld een stuk papier tegen een boom. Dat papier was een dagvaarding die gericht was tot de wonnen in de wjjde omtrek. Tegen de wonnen ln de streek van Chiavenna was nl. een aanklacht Ingediend we gens het kaalvreten van bomen en veldgewassen, waardoor schade was toegebracht aan menselijke eigen dommen. Daarom werd deze wormen bi) deze dagvaarding verboden verder nog van de kuituurgewassen te eten en werd hun gelast zich terug te trek ken in de bossen. Deden zij dat niet, dan moesten zij zich voor de gerechtelij ke vierschaar voor hun wangedrag ver antwoorden. De wormen gingen gewoon door met kaalvreten, en dus zag het er niet al te best voor hen uit. Gelukkig kregen zU echter een advocaat toegewezen, die hun belangen op uitnemende wijze behartigde. Deze rechtsgeleerde voerde aan, dat de beklaagden vol komen in hun recht stonden, want volgens het scheppingsverhaal waren de groene gewassen hun tot voedsel gegeven. In de tweede plaats, zo be toogde de advokaat, behoren wormen tot de plagen die God voor de zondige mens heeft bestemd. En tenslotte: de mens is weliswaar boven de dieren gesteld, maar dat ontlast hem toch niet van de plicht naar recht en bil lijkheid, maar vooral met verstand, over de dieren te oordelen. Dieren moeten nu eenmaal ook eten, en op grond van deze noodzaak verzocht de advokaat voor zijn cliënten een be paalde plek af te zonderen, waarop voldoende gewassen en vruchten groeiden, zodat zij zonder zorgen in hun normale levensonderhoud konden voorzien. We zullen dit proces tegen de wor- TOCH IS HET ZO! Chiavenna niet op dc voet volgen, hoewel het belangwekkend genoeg is. Voldoende zij, dat na het pleidooi van de advokaat, de aankla ger zich op zijn beurt op allerlei bijbelteksten beriep, die door de advo kaat weer door andere bijbelteksten werden ontzenuwd of weerlegd. Het slot van het lied was in ieder geval, dat de aanklager zich bereid ver klaarde acht met name genoemde plaatsen aan te wijzen, waar de wor men zich vrijelijk zouden kunnen op houden. Hóe de uitspraak van dit proces luidde, is helaas niet bekend, omdat de gerechtelijke akten onvol ledig zijn. Dergelijke, in onze ogen lachwekkende rechtsproblemen, werden destijds in volle ernst en waar digheid opgevoerd en strafrechtelijke vonnissen tegen die- i tot 1 kort in vele landen van Europa schering en inslag. Indien de bevolking bijv. overlast ondervond van insecten, wormen, ratten, sprinkhanen, kevers, slangen, muizen, vogels, of welk ander gedierte dan ook, kon men zich met een klacht richten tot de autoriteiten, die eventueel de nodige getuigen hoorden en naar bevinding de zaak in handen gaven van de kerkelijke rech ter en de geestelijke vierschaar. Welis waar werd meestal eerst getracht k?t kwaad met geestelijke middelen te keren door gebed en processies, maar wanneer dat niet hielp werden de dieren voor het gerecht gedaagd cn met banvloek en anathema bedreigd. Hiermee is het onderwerp nog lang niet afgehandeld, want uit het voor gaande zullen velen de indruk krij gen, dat deze dierenprocessen een ty pische aangelegenheid voor Rooms Katholieke streken is geweest. De werkelijkheid wijst echter anders uit. Daarover een volgende keer. buitenlandse zaken is protest in gediend en men poogde te elfder ure een wijziging van het in meer dan drie jaren van moei zaam onderhandelen bereikte NederlandsDuitse akkoord te bewerkstelligen. Minister van buitenlandse zaken, dr. von Brentano, was er echter niet (hij vergezelt bondskanselier dr. Adenauer op diens reis naar Amerika en Japan), maar woordvoerders van het ministerie hebben de delegatie medegedeeld, dat de verdragstekst en daarmede de grensregeling bij Wyler definitief niet meer voor wijzigingen vatbaar De Wylerse gemeenteraad wil thans nog tegen de grensregeling protesteren in Washington, Londen, Parijs, Den Haag, Brussel en Luxemburg, zes lan den die in 1949 het geallieerde militaire dekreet uitvaardigden, waarbij enkele correcties werden aangebracht in de Duitse grenzen met Nederland en Bel gië, die wat Nederland betreft bij de thans bereikte overeenkomst voor meer dan 99 procent weer ongedaan worden gemaakt. De 23 ex-Wylenaars. die rond de Wylerberg wonen, hebben dan pech: zij blijven in Nederland. Intussen zou het Nederlands-Duitse verdrag reeds giste ren zijn geparafeerd, als minister von Brentano in Bonn was geweest. Dit is thans uitgesteld tot zijn terugkeer, be gin april a.s. In de landdag van Noord-Rijnland- Westfalen in Düsseldorf heeft premier Meyers medegedeeld, dat het Neder lands-Duitse verdrag „binnen een maand zal worden ondertekend. Militair beraad in Indonesië De commandanten der militaire af delingen in Indonesië zijn te Djakar ta bijeengeroepen in een vergade ring onder voorzitterschap van de minister voor de nationale veiligheid, generaal Nasution. Een der onder werpen van bespreking is de recen te schorsing van dc werkzaamhe den van het Indonesische parlement door president Soekarno. Dit werd medegedeeld door de inlichtingen dienst van het leger. De uittocht van in Indonesië woon achtige Chinezen naar China duurt nog steeds voort. Te Tandjong Priok kwa men dezer dagen weer twee schepen aan, die samen ongeveer 1000 passa giers kunnen vervoeren. Deze schepen zijn gestuurd door Peking. In februari vertrokken op deze wijze ongeveer 4000 Chinezen uit Tandjong Priok, maar er is ook een gestadig vertrek van Chi nezen uit andere havens. Met een Ne derlandse boot vertrokken in het afge lopen weekeinde 407 Chinezen uit Pa- lembang. In Semarang is een Chinees veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf wegens belediging van dc Indonesische regering. Hij zon in het openbaar heb ben gezegd, dat de Indonesiërs niet in staat zijn, htm land te bcstur" en Mr. Van Buurer. vroeg medelijden begrip voor B., die hij geen slecht mens noemde. De raadsman, imr. Van Es, zei in zijn pleidooi, dat van vrouwenhandel geens zins sprake is „Vanaf het begin vijf maanden geleden heb ik geweten, dat dit een zeer zwakke zaak is", zei hij. „De meisjes moesten animeren. Dat stond in htm contract, maar onzedelijke handelingen zijn niet bewezen". Sprekende over het politie-onder- ioek zei vir. Van Es: „Het is diep treurig, dat de Nederlandse belasting betalers een onderzoek moeten finan cieren, dat kant noch wal raakt. Met het verzoek om uitlevering van Van S., die in Hongkong verblijft, heeft men een figuur als modder geslagen". Na raadkamer maakte de president mr. C. W. de Visser het besluit bekend B. op vrije voeten te stellen. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. Het parlement van Ghana heeft zijn goedkeuring gehecht aan voorstellen van de regering om van het land een republiek te maken, waarvan de pre sident de uitvoerende macht heeft. De voorstellen zullen op 19 april aan een volksstemming worden onder worpen. Advertentiën 0 altijd een paar Akkertjes bij u om metéén pijn te stillen. AKKERTJES flit„n d, pijn Wetswijziging voorgesteld Prof. dr. J. ten Doesschate, hoogleraar in de oogheelkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht heeft tijdens de in Utrecht ge houden jubileumbijeenkomst ter herdenking van het feit, dat tien jaar geleden de hoornvliestrans plantatie van het Nederlandsche Roode Kruis haar intrede deed, gepleit voor een wetswijziging, die het mogelijk moet maken, dat aan bepaalde, door de wet aan te wijzen artsen, wordt toegestaan in daarvoor aangewezen zieken huizen bij overledenen transplan tatiemateriaal te verwijderen, ten zij de overledene vóór zijn dood te kennen heeft gegeven, dat hij dit niet toestaat. Sprekende over de hoornvliestrans plantatie zoals deze thans wordt toe gepast zei de hoogleraar, dat men in de meeste centra nu kan beschikken over een redelijke hoeveelheid trans plantatiemateriaal. In vele centra is evenwel nog niet die ideale toestand bereikt, dat vrijwel iedere dag vers materiaal ter beschikking is. In dit opzicht zijn de transplanterende centra in hoge mate afhankelijk van het verplegend personeel der ziekenhuizen, waarin de patiënt komt te overlijden. Op dit personeel rust de moeilijke taak de nabestaanden ertoe te bewegen toe stemming te verlenen tot het ver wijderen van donormateriaal- Het aan bod daarvan noemde prof- Ten Does schate nog een groot probleem- Het aantal emensen, dat dagelijks overlijdt, is volgens hem onvergelijkelijk veel groter dan het aantal hoornvlies transplantaties. Het probleem ligt naar zijn mening in het ethische cn in het juridische vlak. De arts zal op grond van ethische overwegingen, volgens prof. Ten Does schate, niet geneigd zijn donormateriaal te verwijderen, indien hij niet de zeker heid heeft dat deze handeling geschiedt met toestemming van de overledene en zijn nabestaanden. Maar zelfs als hü in het belang van zijn patiënt ai ethische overwegingen voorbij z< willen gaan. zou hij de wet tegenov zich vinden. Drie centrale landbouworganisaties De drie centrale landbouworga nisaties (K.N.L.C., K.N.B.T.B. en C.B.T.B.) hebben de minister van landbouw en visserij gevraagd in overweging te nemen, zodanige wettelijke voorzieningen te treffen dat voor de verschillende sectoren in de tuinbouw vestigingsregelin gen in het leven geroepen kunnen worden, die tegemoet komen aan de omstandigheden in die sectoren. Zoals bekend is loopt de huidige erkenningsregeling voor de tuinbouw, gehanteerd door de produktschappen voor groenten en fruit en voor sier gewassen, eind 1961 af. De Sociaal- Economische Raad heeft de minister geadviseerd, niet over te gaan tot het stellen van vestigingseisen voor land- en tuinbouw. De drie centrale landbouworganisa ties menen echter, dat een vesti gingsregeling in de tuinbouw thans niet gemist kan worden. Zij voeren daarvoor in hun brief aan de minis ter de volgende overwegingen aan: Dat de tuinbouw zich in grote lij nen heeft weten staande te houden zonder overheidsgaranties, is alleen j mogelijk geweest door een stelsel' van regelingen, waarvan de erken- ningseisen een onmisbaar onderdeel uitmaken. Zouden de erkenningseisen thans komen te vervaUen, dan zou dit hele stelsel op losse schroeven komen te staan, wat ernstige gevol gen zou kunnen hebben voor de Ne derlandse tuinbouw. Prof. Ten Doesschate werd ingeleid door toespraken van de voorzitter van de centrale commissie voor de hoorn vliesinstanties van het Rode Kruis, de heer P. Bolt, en de voorzitter van het Rode Kruis, mr. F. H. A- de Graaff- Voortzetting proces tegen weekblad TV 22 maart zullen voor het gerechtshof te Arnhem de pleidooien worden gehouden in het hoger beroep van de zaak, die door de omroepverenigingen aanhangig is gemaakt tegen het weekblad T.V. Op 19 december van het vorig jaar werd dit kort geding in eerste instantie behandeld door de presi dent van de arrondissements-recht- bank te Arnhem, mr. J. H. Smits. In zijn tussenvonnis op 2 januari jl., bepaalde de president, dat ten aanzien van de televisieprogramma's aan het weekblad TV geen verbod kon worden opgelegd, aangezien niet was gebleken, dat hier het auteursrecht zou zijn ge schonden. Ten aanzien van de radioprogram ma's stelde de president, dat aangeno men moest worden, dat het weekblad TV voor zijn informatie gebruik maakte van de voorprogramma's van de om roep, waarop auteursrecht rust. Inmiddels tekende mr. dr. P. J. Wit- tcman namens de omroepverenigingen hoger beroep aan. Sindsdien zijn schrif telijke memories van grieven en ant woord bij het gerechtshof te Arnhem ingediend. De belangen van bet weekblad TV worden thans behartigd door mr. A. G. Maris te Den Haag. Het hof heeft be paald dat op dinsdagmiddag 22 maart te half drie de pleidooien worden gehou den. Voor de behandeling zijn vier uren uitgetrokken. Horizontaal: 1. aandachtig, opmerk zaam, 10. familielid, 11. lelieachtig ge was, 12. water in N. Brab., 14. geit, 16. bakje, 17. levensvocht in organische lichamen, 19. vis, 21. muzieknoot. 22. ruk, haal, 24. jong schaap. 26. Europe aan, 28. deel van de mond. 31. zuiver, 33. optelling, 35. waterstand (afkj, 37. akelig, 39. meisjesnaam, 40. houten bak je, 42. 1ste koning van Israël, 44. deel van de hand, 45. lichaamsdeel. Verticaal: 2. rivier in Italië, 3. kat achtig roofdier, 4. titel van Turkse landvoogden, 5. scheikundig element (afk.), 6. ieder, 7. Europeaan, 8. water in België, 9. boomschors, 13. karakter, 15. heks, 18. vrucht, 20. bitter vocht. 23. kloof, 25. verkeerd. 27. eiland ten W. v. Sumatra, 29. aarden- of metalen vaatwerk, 30 lichaamsdeel. 32. zijtak Donau, 34. insekteneter, 36. stad in Frankrijk, 38. straat (Fr.). 41. dc Griek- letter p, 43. lidwoord. (Fr. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. Peursum, 2. Odyssee, 3. telkens, 4. tandrad, 5. emblema, 6. roestig. Naar wij vernamen stelt het be stuur pogingen in het werk alsnog de bouwtechnische werkzaamheden met spoed weer op gang te krijgen. Een verzoek is onderweg naar de stakingsleiding in Utrecht om dis pensatie te verlenen en dit werk on besmet te verklaren. Overigens werkt de top van de organisatie op het ogenblik praktisch dag en nacht om voor de 25e alles in gereedheid te hebben. Zelfs al zou de stakingsleiding het verzoek van het Floriadebestuur op dit moment inwilligen dan valt nog zeer te betwijfelen of de onderdelen, waarvan de afbouw thans stilligt, nog tijdig in bedrijf kunnen worden gesteld. Bouw technisch gesproken i ,J~ paviljoens nog IN DE WAR onderdeel „Voedingstuinbouw" ont breekt nogal wat. Zo is de inrichting van een paviljoen, waar het Produkt- schap voor groenten en fruit een con- tinu-show van groenten en fruit zal verzorgen, nog zeer weinig gevorderd. Een fruitschuur, waarin drie metho den van koeling en het pakken cn sor teren van hardfrult zullen worden ge demonstreerd, komt niet tijdig gereed. Het plan was dc 24ste het fruit aan te voeren uit een cel. die dan wordt ge opend. Deze uiteraard nauwsluiten de regeling loopt nu geheel in de Een interessant onderdeel, de cham- pignonschuur. zal niet in werking kun nen treden omdat het teeltplan door de slaking is verstoord... En dit zijn nog maar enkele voorbeelden uit ccn be treurenswaardige reeks. PROVISORISCH r* ELUKKIG ZIJN er vele onderdelen. die wel tijdig gereed komen, omdat de bouwtechnische werkzaamheden al waren beëindigd of in een zeer verge vorderd stadium waren toen de staking uitbrak. Hier en daar zal met wat pro visorische maatregelen, waarvan het pu bliek geen last zal ondervinden, de vol tooiing kunnen worden bereikt. Hoezeer dc organisatoren dit betreu ren, de onderdelen, die op de dag van de feestelijke opening, 25 maart, niet gereed zijn, zullen dan gesloten blijven. Overigens stelt het Floriade-bestunr, zo vernamen wij, zich nadrukkelijk op het itandpunt. dat het in de stakingskwes tie alleen de legale weg zal bewandelen. (Van een onzer verslaggevers) TAE kans bestaat dat zeer grote aantallen Duitsers dagelijks als Floriade te Rotterdam is geo pend een belangrijk bestanddeel van het publiek zullen vormen. De organisatoren van de internationa le tuinbouwtentoonstelling spreken van een getal van 2 a 2,5 miljoen tijdens de totale duur van deze manifestatie Men acht deze schatting gegrond ge zien berichten, die via V.V.V.-kanalen binnengekomen zijn. Volgens deze be richten heeft het Duitse publiek dit jaar drie grote evenementen op zijn vakan tieprogram staan. Dat zijn de Olympi sche Spelen in Rome, dc Passiespelen in Oberammergau en de Floriade. De toegang tot het eerste evenement i» zeer beperkt en voor het tweede grote gebeuren schijnen Amerikanen reeds het grootste deel van de kaarten te hebben opgekocht... Rest dus de Floriade, waarvoor de toegang niet is beperkt. Men heeft reeds becijferd, dat er wanneer deze trek vanuit het oosten op gang komt in Rotterdam elke dag honderden bus sen met Duitsers zullen arriveren. Be grijpelijk is dus, dat de verkeerspoli tie dit probleem reeds onder haar aan dacht heeft gekregen. De belangstelling van Nederlandse zijde is momenteel eveneens bezig op gang te komen. Aan de loketten van de Floriade staan af en toe vrii lange rij en liefhebbers voor een doorlopend toe gangsbewijs. En men heeft geconsta teerd. dat deze belangstellenden lang niet allen uit Rotterdam en omgeving afkomstig zijn. De organisatoren verwachten een nog meer toenemende vraag naar doorlo pende kaarten vanwege de steeds wis selende aspecten der tentoonstelling, die een herhaaldelijk bezoek de moeite waard maken. Het Floriade-bestuur heeft reeds dc mogelijkheid geopend voor bedrijven e.d. via schriftelijke weg collectief doorlopende kaarten aan tc vragen. De zoon van Hitiers plaatsvervanger Rudolf Hess. de 23-jarige Wolf Rüdiger Hess, moet zijn militaire dienstplicht bij de „Bundeswehr" vervullen. Wolf Hess wiens vader een van de drie laatste top-nazioorlogsmisdadigers in dc gealli eerde strafgevangenis in Berlijn—Span- dau is had dienst geweigerd, omdat zijn vader nog als oorlogsmisdadiger zit. De commissie, die principiële dienst weigeringen van Westduitse rekruten moet onderzoeken en beoordelen, heeft Wolfs bezwaren voor niet steekhoudend verklaard en hem gesommeerd zich aan de kazerne te melden. De jonge Hess had tegenover de commissie betoogd, dat zijn geweten hem verbood militaire dienst te verrich ten „voor de vroegere rechters van mijn vader" en daarmede de kans te lopen op een kwade dag óók voor der gelijke rechters te komen. De commis sie heeft Hess Jr. cr op gew*zen, dat hij geen militaire dienstplicht vervult „voor de vroegere rechters" van zijn vader tot wie overigens ook dc Sov jetrussen behoren maar ter bescher ming van zijn vaderland, welke grond gebied mede door de rol, die zijn va der in de Duitse geschiedenis heeft ge speeld, tot ongeveer de helft is geredu-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5