ïlieuuie gtitectfc GTouranl Aannemers verliezen kort geding in bouwcon fliet Nog een weg uit de moeilijkheden Westelijk plan door Russen verworpen Aannemers blijven bij standpunt Geen westelijk toegeven de kwestie-Berlijn in Rechter onthoudt zich van ingrijpen Ook de rechter Taxichauffeur mishandelde passagiers Stakersdemonstraties in drie gemeenten Gevecht voor cafetaria kost Hongaar leven WOENSDAG 16 MAART 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week Veertigste jaargang no. 11821 Directie: F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stuatvastlcfr is abfbleoen mgn bert ia tegfjenspaer PASSIESPELEN en ANTISEMITISME Zie pagina 2 VROUWENHANDEL Zie pagina 5. Eerste KamerTweede Kamer en MODE Zie pagina 9 TAL—BOTWESNIK Zte pagina 11 Een aantal bouwvakarbeiders heeft vanmorgen gedemon streerd o.m. op het Binnenhof en voor het ministerie van economische zaken in Den Haag. Op economische zaken stond de wnd. secretaris-gene raal mr. dr. W. A. van de Garde een deputatie te woord, waarna men weer even orde lijk vertrok als men gekomen (Van onze sociaal-economische redactie.) 1 "\E president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft vanmorgen, vonnis wijzend in kort geding tussen zes aannemers organisaties alsmede de N.V. Dura tegen de Staat der Nederlanden en het College van Rijksbemiddelaars, de door de aannemers gevraagde voor zieningen geweigerd. Daarmede hebben de aannemers het geding verloren. Zij werden veroordeeld de kosten van het geding 750) te betalen. Het is niet te verwachten dat zij in hoger beroep zullen gaan. De president bleek voorlopig van oordeel dat het belang dat de staat heeft bij onthouding van ingrijpen, veel zwaarder weegt dan het belang dat de aannemers beogen. Want in dien de regering genoodzaakt zou worden de eds van de aannemers (doorberekening van de loonsverho gingen in de prijzen van lopende werken) in te willigen, zou zij ern stig gefrusteerd worden in het na komen van de op haar rustende ver- 1 plichting de spiraal loonsverhoging prijsverhoging neer te drukken. De president overwoog voorts dat de prijzen van de lopende werken dan niet alleen met een 5 miljoen gulden zouden worden verhoogd, maar dat ook het voorrecht van doorberekening bezwaarlijk kan worden onthouden aan de werkgevers van andere be drijfstakken, die (zoals de Metaal - bond en de grafische bedrijven) evenzeer met lopende werken te ma ken hebben. Hierdoor zou het gevaar, dat een stabiel prijsniveau in de toe komst niet kan worden gewaarborgd, niet denkbeeldig zijn. Een gevolg van inwilliging van de cis zou kunnen betekenen dat de staat een schade wordt toegebracht die bezwaarlijker Ons commentaar TN de uitspraak, welke de president 1 van de Haagse rechtbank van morgen heeft gedaan, heeft ook de rechter, wiens oordeel zij zelf hadden ingeroepen, van het standpunt der bouwers afstand genomen. Hiermede is hun isolement wel nagenoeg vol komen geworden. De president van de Haagse recht bank ,om zijn wijze en onbevangen oordelen bekend, heeft ook in deze zaak gedaan wat van de rechter mag worden verwacht: de afweging van de onderscheidene rechtsbelangen. Daarbij achtte hij de weegschaal door te slaan naar de kant der regering. De rechter heeft zich gewonnen ge geven voor de overweging dat. zo hier I de deur naar de doorberekening werd opengesteld ,de regering geen verder gevolg zou kunnen geven aan wat zij ziet als haar dure plicht: de handha ving van een stabiel prijsniveau. Waar dan bijkwam de uitdrukkelijke bereidverklaring der regering tot te gemoetkoming in die gevallen, waar zulks geboden zou blijken. Door deze rechterlijke uitspraak kan de regering zich in haar beleid, ook ten aanzien van de bouwers, te meer geschraagd weten, zoals zij te voren reeds de steun had ontvangen van de gehele volksvertegénwoordi ging. Moge deze uitspraak de bouwers nu dan brengen tot de inschikkelijk heid, die door een ieder, en al drin gerder, van hen wordt verwacht. De politie van Zwijndrecht heeft, samenwerking met de politie te Rotter- I dam, de 26-jarige taxichauffeur J. van R uit Rotterdam gearresteerd. Van R. heeft ruim een week geleden in de nacht van 5 op 6 maart twee klanten beroofd De chauffeur bracht twee Zwijndrech- tenaren van Rotterdam naar hun w plaats en ook nog een Dordtenaar, die van de Zwijndrechtenaren een lift had gekregen. In het huis van één vai Zwijndrechtnaren bleef men nog enige tijd bijeen om iets te eten en te drinken I Toen de gastheer onwel werd bracht de chauffeur deze naar bed. Vervolgens zou hij de Dordtenaar thuis gaan bren gen. Onderweg eiste de chauffeur dat ook de Dordtenaar nog eens de prijs van de rit van Rotterdam naar Zwijn drecht zou betalen. Toen de Dordtenaar dit weigerde mishandelde de chauffeur hem en werkte hij hem de taxi uit. Tussen de bedrijven door haalde hij een bankbiljet uit de zak van slachtoffer. De volgende ochtend kwam de door de taxichauffeur naar bed ge brachte Zwijndrechtenaar tot de ontdek king. dat zijn portemonnee met 125 gul den verdwenen was. De chauffeur heeft zijn wandaden toegegeven.. kan worden hersteld dan de eventuele schade, die eisers zouden kunnen lij den bij afwijzing van hun vordering. De president gaf als zijn oordeel dat de aannemers de schade, die zij zeggen te ondervinden van de uit gebroken stakingen,' hadden kunnen beperken door de voorwaarden, die het College van Rijksbemdddelaars hadden gesteld aan de goedkeuring van de c.a.o., te accepteren, even tueel onder protest en onder voor behoud van alle rechten. Daardoor- een werkstaking zijn voorkomen en het kwam de president voor dat op deze wijze de staking ook thans nog kan worden beëindigd. Jhr. mr. Witsen Elias haalde het door eisers aangevoerde bezwaar aan, volgens welke het voor meerdere aannemers niet mogelijk is om voorlopig af te zien van het recht op doorberekening, daar zij financieel niet voldoende draagkrach tig zijn om het toekomstige tijdstip af te wachten, waarop de rechter in hoog ste instantie hun verhaal zou kunnen geven. Doch de president weerlegde dit bezwaar door tc wijzen op de concessies, die minister De Pous de aannemers heeft gedaan met betrekking tot gehele of ge deeltelijke doorberekening voor die on- drenemingen met lopende werken, die na september 1960 in een verliesgevende situatie zouden komen te geraken. De president zag daarbij geen aanleiding te veronderstellen dat de bereidheid van de regering om deze concessies te doen na afloop van het kort geding niet meer zouden bestaan en hij meende dat door deze concessies in belangrijke mate aan de bezwaren van de aannemers wordt tegemoet gekomen. Sfeer „gunstiger dan ooit", maar van de V.N., waar nu al zestien maanden gesproken wordt over het stopzetten van de kernproeven, was gisteren dee erste dag van de ont wapeningsconferentie tussen Oost en West al een dissonant te beluis teren in een atmosfeer, die volgens de Brit Ormsby Gore „gunstiger is dan ooit sedert het einde van de oorlog". De dissonant werd tijdens de verder hoopvol gestemde openingstoespraken gelanceerd door de Russische afgevaar digde Valerian Zorin, die de westelijke gedelegeerden ronduit zei, dat htm nieuw* plan „onpraktisch" is. Vertegenwoor digers van de vijf westelijke landen spra ken gisteravond him teleurstelling uit over de „overhaaste communistische kritiek". Die kritiek kwam na boodschappen van Chroesjtsjef en Eisenhower, die geheel pasten in de hoopvolle sfeer van de nieuwe ontwapeningsconfe rentie. Chroesjtsjef liet zijn afgevaardigde Zorin meedelen, dat ,.de dag niet meer is dat een eeuwenoude droom i het mensdom in vervulling zal gaan de wereld zal leven zonder wapens of oorlog. De Russen zullen streven naar spoedige oplossing en zij hopen dat de andere deelnemers eveneens hun bijdrage zullen leveren". De Amerikaanse gedelegeerde Frede rick Eaton las een brief voor van presi dent Eisenhower, waarin wordt verteld dot de Amerikanen bereid zijn naai algemene ontwapening te streven: „We moeten niet noodzakelijk rekenen op dramatische en vérstrekkende etappen, hoewel we die stellig zouden verwel komen". De leiders van de vijf oostelijke er westelijke landen waren op dat moment reeds in het bezit van brieven va' gemeenschappelijke commissies vooo ternationale zaken van de Wereldraad van kerken. In deze brieven wordt Politie arresteert 400 negers De politie van Orangeburg in Zuid- Carolina heeft gisteren de brandspuit ge zet op grote groepen negers en negerinnen die een protestmars hielden tegen het „gescheiden eten". In groepen van circa 100 personen trok ken de Negers en Negerinnen naar het centrum van de stad om daar te demon streren. De politie vroeg de leiders naar voren te komen en de rest zich te ver spreiden. De betogers weigerden echter aan dit verzoek gevolg te geven Hieri 400- In Columbia en Atlanta (Georgia) wer den soortgelijke betogingen gehouden. Vele negerstudenten werden aangehou- De Raad van Bestuur Bouwbedrijf deelt naar aanleiding van de uitspraak van de president van de rechtbank in Den Haag het volgende mede: De Raad van Bestuur Bouwbedrijf leest de uitspraak aldus, dat dc presi dent aan een beoordeling van de door de aannemers gestelde onrechtmatige overheidsdaad niet is toegekomen, op grond van het feit, dat een veroorde ling van de Staat cn van het College van Rijksbemiddelaars in verhouding tot de belangen van de aannemers een tc vergaande ingreep zou zijn in het overheidsbeleid. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf deelt mede, zijn standpunt omtrent Stevenson houdt vol geen kandidaat Adlai Stevenson heeft gisteren ver klaard dat hij nog steeds niet van plan is zich kandidaat te laten stellen voor het presidentschap van de Ver. Staten ijb de verkiezingen die dit najaar zullen worden gehouden. H ij sloot echter de mogelijkheid niet uit dat hij ingeval er een democratisch president wordt gekozen het ambt van minister van buitenlandse zaken zou aanvaarden. het onrechtmatig handelen van de overheid volledig te handhaven, met name. dat er geen wettelijke basis is om in te grijpen in de bestaande con tracten, zoals deze tot op de huidige dag, en dan nog wel overwegend met met overheidsopdrachtgevers, worden afgesloten. Kanselier Adenauer gerustgesteld: ton heeft president Eisenhower gisteren de Westduitse bondskanse lier Adenauer ontvangen. Na een gesprek van bijna twee uur verliet de 84-jarige Duitse leider Eisen howers ambtswoning glimlachend. De Amerikaanse president schijnt erin geslaagd te zijn de Bondskan selier te verzekeren dat hij geen overeenkomst met Chroesjtsjef zal aangaan, die een gevaar zou inhou den voor de vrijheid van West-Ber- lijn of het einddoel van de Duitse hereniging. Adenauer zei voldaan te zijn na de ontmoeting. „Ik ben ervan overtuigd dat de Westelijke geal lieerden op de topconferentie een krachtig standpunt zullen innemen inzake Berlijn, niettegenstaande de druk van Russische zijde." Het was voor het eerst tijdens zijn ver blijf in Amerika, dat de Bondskanselier Adenauer kennelijk vrolijk gestemd was. "E'en groep van naar schatting 150 tot 200 bouwvakarbeiders, voor zien van een klein spandoek, mar cheerde vanmorgen omstreeks half elf het Haagse Binnenhof op onder het ritmisch geroep: c.a.o.-c.a.o.- c.a.o." De politie liet de demonstran ten rustig hun gang gaan. Later be gaven zij zich ook nog naar het mi nisterie van economische zaken. Stakende bouwvakarbeiders in Drachten hebben gisteren een werk willige collega in het schaftuur in optocht naar zijn woning gevolgd en hebben hem eveneens ..geleide" Anthony stamt af van koning Edward de Eerste.. ANTHONY ARMSTRONG-JONES, de verloofde van prinses Margaret, is een directe afstammeling van koning Edward de Eerste van Enge land, die als lid van het huis Plantagenet van 1272 tot 1307 regeerde. Aldus Patrick Montague-Smith, een genaeloog, die plaatsvervangend hoofdredac teur is van Debrett's Peerage. De stamboom die hij heeft uitgezocht, zal binnen enkele dagen aan prinses Margaret worden toegezonden. Dit laatste meldt de Daily Mail, waarin een verslag van Montague-Smith's werk is opgenomen. Drie voorouders van Armstrong-Jones behoorden tot de Orde van de Kouseband, hetgeen het meer waarschijnlijk zou maken dat Margarets verloofde in de adelstand wordt verheven. Er was reeds sprake van dat dit zou gebeuren, als huwelijksge schenk van koningin Elizabeth aan haar toekomstige zwager. Montague-Smith heeft zich sedert de verloving van prinses Margaret met de stam boom van Anthony bezig gehouden. Gisteravond vond hij in het British museum de laatste en belangrijkste schakel. Debrett's Peerage is een gezaghebbend blad op het gebied van de geschiedenis van de Engelse adel. verschaft, toen hij zich later weer naar het werk begaf. De stakers hielden bovendien een demonstratieve optocht, waarin spandoe ken werden meegevoerd met leuzen „Wij dulden geen onderkruipers", „Hoog de solidariteit" en „Tot aan ning". Zij trokken in mass* aanbouw zijnde zwembad, nemers in bespreking waren met hun werknemers. De politie verwijderde de stakers van het terrein. De plaatselijke stakingsleiding mocht echter blij' ging met de aan het zwembad werkzame arbeiders onderhandelen. Het aantal werkwilligen is overigens in Drachten gering. Om te voorkomen, dat de verbouw van winkelpanden wordt voortgezet, heeft de stakinigsleidiing dc desbetreffende zakenlieden met boycot bedreigd, wanneer zij het stilleggen deze objecten zouden tegengaan. Nadat maandagmorgen vr(j algemeen het stakingsparool voor alle nieuwbouw in Bergen op Zoom was opgevolgd, bleek dat aan het nieuwe veilinggebouw aan de Moerstraatsebaan. dat reeds bijna Is vol tooid. behalve door stucadoors. schilders en elektriciens, ook werd gewerkt door een tiental bouwvakkers en enige straten makers. Pogingen van de stakingsleidaog om her over te halen zich met de stakers solidair te verklaren, bleven vruchteloos, gistermiddog rond vijf uur aan het eind van de werkdag, door een honderdtal stakers bij drit wenk werd betoogd hiermee de betrokkenen alsnog tot ander inzicht te brengen. Op aansporingen het werk neer te leggen, werd echter met een weigering gereageerd, terwijl het onderhoud van de stakingsleiding met dc stratenmakers ook geen resultaat oplever de. De betoging droeg een rustig karak ter en de politie, die extra maatregelen had genomen, behoefde niet in te grijpen. Kort bezoek aan Dulles' graf Maandagavond arriveerde hij in Wash ington, na op de universiteit, van Prin ceton' een eredoctoraat in ontvangst te hebben genomen. Na de aanvaarding van het doctoraat zei hij in een toespraak, dat Rusland de Duitsers het recht op zelf beschikking onthoudt, terwijl het zich als voorvechter van zelfbeschikking voor doet, waar het Afrikaanse en Aziatische landen betreft. Zolang de Sowjetunie weigert de internationale spanning te verminderen door Oost-Duitsland en Oost- Europa zelfbeschikkingsrecht te geven, aldus kanselier Adenauer, moet men Ruslands beweringen en goede bedoelin gen in twijfel trekken. Voordat hij gistermiddag in een grote zwarte limousine, die dc Duitse en Amerikaanse vlag voerde naar het Witte Huis reed, legde Ade nauer een krans op het graf van de onlangs overleden minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles. Het was een krans van rode anjelie ren en gele chrysanten, met een zwart Persmensen in nood in Indonesië Vijfenzestig werknemers van het pers bureau Indonesian National Press Ser vice hebben volgens Antara de Indone sische regering verzocht om intrekking van het 2 februari uitgevaardigde publi catieverbod. Zij vrezen geen vol tracte- ment meer te zullen ontvangen en dat zij niet in staat zullen zijn het einde van de Islamitische vastentijd behoorlijk te vieren. Redeq tot het verbod was een bericht als zou de Amerikaanse ambas sade in Indonesië zich bemoeien met binnenlandse aangelegenheden. Zeerovers bij Celebes Volgens het Indonesische persbureau Antara hebben zeerovers twee met co pra geladen kustvaarders in de wateren -nabij Zuid-Celebes overmeesterd en ge plunderd. Zij maakten bijna grote hoe veelheden copra buit. Lonen en prijzen in wegvervoer De minister van verkeer en waterstaat en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid hebben gisteren een gesprek gevoerd met de vertegenwoor digers van de betrokken organisaties van werkgevers en werknemers over de lonen en prijzen in deze sector van het vervoer over de weg, met uitzondering van de autobusdiensten. Tijdens dit overleg heeft de regering zich op heit standpunt gesteld, dat er ten aanzien van de bovengenoemde sector geen aanleiding bestaat af te wijken van het algemeen door de regering gevoerde loon- en prijsbeleid. Bundes lint, waarop stond Kanzier. Het gesprek met president Eisenhower droeg 'n onofficieel karakter. Behalve de Duitse vraagstukken zijn onder andere die van de Europese economische samen werking en van de NA.V.O. besproken DR. KONRAD ADENAUER overtuigd van krachtige westelijke houding de Deze kwesties kwamen opnieuw orde tijdens een onderhoud met minister van buitenlandse zaken Herte Adenauer ontmoette minister Herter na een lunch die hem door president Eisenhower werd aangeboden. Er waren 74 genodigden, onder wie vice-president Nixon en minister Herter. beroep gedaan op de afgevaardigden „om redelijke risico's te nemen" ten einde de impasse te doorbreken. Over het westelijke ontwapeningsplan zei Zorin: „Onze eerste indruk is dat de voorstellen die het Westen naar voren wi brengen, niet de noodzakelijke reële maatregelen omvatten voor uitvoering van een algehele ontwapening". Vervol gens maakte Zorin duidelijk, dat hij het Sowjet-plan als uitgangspunt voor de onderhandelingen wil gebruiken. Door de rede van Zorin kwam de fundamentele tegenstelling tussen Oost en West reeds direct weer aan de orde: de scherpe controle op de ontwapening, een punt waar het Oos ten nog steeds tegen gekant schUnt. De Russen verwijten het Westen daar entegen, dat een praktische oplossing van het ontwapeningsprobleem tracht te ver mijden door langdurige studies van tech nische problemen en het vormen van toezicht voor te stellen. Het ontbreken van een tijdslimiet (in het westelijke plan. de Russen stellen vier jaar voor) zou een onderdeel zijn van dde ontwijkende hou ding van het Westen. Prins naar Utrecht Prins Bemlhard zal 25 maart deelne men aan de diesviering van de rijks universiteit te Utrecht. De Prins zal met de hoogleraren en leden van het college van curatoren meelopen in de traditionele stoet over het Domplein. In de Domkerk zal hij na mens de Senatus Veteranorum en de ere-doctores. de rector magnificus van de universiteit een nieuwe ambtsketen aanbieden. Ook later zal de Prins in de stoet meelopen die door de Kloostergang naar het Universiteitsgebouw trekt. Vrij koud De Bilt verwacht tot donder dagavond Bewolkt, maar op de meeste plaatsen droog. Krachtige tot matige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. (Opgemaakt om 14.15 uur). Donderdag 17 maart Zon op 6.51, onder 18.47; maan op onder 8.57.. 20 maart laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Frankfurt Mtlnohcn ZUrich gh bew gh bew gh bew ni regen winde ti? Drie jaar geëist voor messteek De Officier van justitie bij de recht bank te Arnhem, heeft drie jaar ieugdgevangenisstraf geëist tegen de 18-jarige Evert B. te Waardenburg Hij wordt er van verdacht in de avond van de 22ste november jl te Zaltbom- mel voor een cafetaria de 20-jarige Hongaar Mihany Biro met een mes een dodelijke steek in de borst te hebben toegebracht. In de cafetaria in Zaltbommel was ruzie ontstaan tussen een zekere Tonny van H., een broer van verdachte Jacques en en kele Hongaren. Van H. zou later terecht staan wegens zware mishandeling een andere Hongaar. De eigenaar va cafetaria ontruimde zijn bedrijf, i buiten ontwikkelde zich een algemene vechtpartij. Verdachte zei, dat hij zijn broer Jacques in gevaar zag en dat hij hem wilde ont zetten. Toen Miro naar hem trapte had hij een mes getrokken en toegestoken, met dodelijke afloop. Hij zei. geen hekel aan Hongaren te hebben. De verstand houding was steeds goed geweest. Mr. Pferl achtte doodslag bewezen. Verdachte heeft zijn overjas uitgetrok ken om zich in het strijdgewoel te stor ten en hij moet hebben uitgeroepen: „Wie aan Tonny komt, komt aan mij", hij dan Van H. en niet zijn broer moet hebben bedoeld. De officier zeide. dat hem was gebleken hoe diep de jeugdige verdachte onder zijn daad gebukt gaat en gezien zijn gunstige reputatie wilde hij zich beperken tot de eis van jeugd- gevangenisstraf. Mr. A. H. Trijbits meende dat hier sprake is van noodweerexces, aangezien verdachte een in gevaar verkerende broer te hulp schoot en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Boksbeugel De rechtbank te Arnhem behandelde afzonderlijk de zaak tegen de 24-jarige losarbeider Tonny van H., die ook was betrokken bij de vechtpartij. Hij zou met een boksbeugel de 23-jarige Hongaar J. Kovacs een zware hersenschudding heb ben geslagen. De officier van justitie, eiste twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Mr. H. G. Brinkert, de raadsman, achtte het niet bewezen dat Van H. het oog merk heeft gehad zwaar lichamelijk let sel toe te brengen. Hij voelde zich door een overmacht bedreigd en verdedigde zich toen met de boksbeugel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1