Welvaart houdt thans in Australië huis Socialisten en a.r. hebben de jongste fracties Staatssecretaris spreekt over schadevergoeding Eerste Kamer gemiddeld 58 jaar oud Wereld-televisie telt ruim 83 miljoen toestellen 9 DINSDAG 15 MAART 1960 PARTIES, LUXE EN BALDADIGHEID Geldverspillen t voornaamste tijdverdrijf van de jeugd NEW YORK TIMES: Engeland zal Rusland co-existentieregels vragen Drew Middle-ton, correspondent Lon den van de New York Times, meldt van volkomen betrouwbare zijde te hebben vernomen, dat Engeland op de komende topconferentie met de Sowjetunie over eenstemming wi-1 bereiken over het op stellen van gedragsregels, die bepalend zullen zijn voor de door de Russen ge propageerde vreedzame samenleving van staten met verschillende maatschappelij ke stelsels. Volgens Middleton wil de Britse rege ring dat Sowjet-premier Chroesjtsjef in het openbaar en wel bij voorkeur in een na de komende topconferentie uil te geven communiqué, instemt met een be paald internationaal gedragspatroon dat. bij toepassing, -tot een vermindering van nternationale spanning, zowel in praktijk als -theoretisch, zal leiden. Volgens Middleton zijn de Britse lea ders van -mening dat de Russen de koude oorlog, onder de dekmantel van hun „vreedzame internationale samenleving", Het besluit om te pogen dit door de Russen gepropageerde begrip aan grond regels te binden, weerspiegelt de onge rustheid van de Britse regering over de twee aangezichten vertonende Russische politiek, aldus de Londense correspon- lent van de New York Times. VICE-PRESIDENT HOGE RAAD MET PENSIOEN Aan mr. J. E. van der Meulen is op zijn verzoek, met ingang yan 1 juni, eervol tslag verleend uit zijn ambt van vice- president van de Hoge Raad der Neder- in, tevens aangewezen als lid van het |Hoog Militair gerechtshof, onder dankbe tuiging voor de vele en belangrijke in verschillende rechterlijke betrekkingen aan den lande bewezen diensten. (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart.) TAE KRANTEN STAAN VOL met klachten van ouders: „We hadden gis- teravond zo'n leuke partij voor onze 15-jarige dochter, komen de „gate crashers", die slaan de hele boel kort en klein, eten en drinken alles op, houden schandelijk huis en verdwijnen." „We hadden 15 jongens en meisjes uitgenodigd, ineens hadden we er 30 in ons huis. Ze hebben de hele avond bedorven." ,Gaite crashers" („met de deur in huis- valden" of „tafelschuimers") zij-n een ieder jaar terugkerend verschijnsel. Het gqval op zichzelf bestaat hierin dat jongens en isjes van goede huize ongevraagd ongewenst in andere goede huizen binnenstormen en wandaden bedrijven als hiervoor door de ouders omschreven. De hier bedoelde „gate crashers" zijn >g maar beginnelingen in het studeren, i zijn nog nieteens aan de universi-taii-re standaard toe en zitten nog maar op de ,-hig-h school", zoiets a-ls de u.l.o. Omdat ie in horden komen, gezamenlijk de v niiirug waar het partijtje aan de g-ang binnendringen en er huis ga aai houden, zitten de ouders in het feestelijke huis iet de narigheid. De hoofdcommissaris van politie Sydney heeft al extra politiebewaking en patrouilles tegen de door „gaite crashers" bezochte wijken ingesteld. De beter gesitueerde wijken zijn dat Voornaamvoornamer Waarom dde parties plaats vinden? Dat is niet zo eenvoudig te verklaren, ïaar heeft te maken met „standing". De grote zomervakanties zijn voorbij, jeugd gaat weer hard studerenDaar door hoort wat. En dus hebben zij, die .,te klein voor tafellaken en te groot servet" zijn een officiële partij met zorg vuldig genodigden uit nog zorgvuldiger geselecteerde kringen. Natuurlijk ont breekt het niet aan de nodd-ge beschou wingen over „ga-te crashers"; zij variëren zwaar psychologische beschouwin gen tot „gooi het geboefte in de gevan- Voondat de vakanties begonnen, heeft het hoofd van een meisjesschool te Tow-nsville in een toespraak na examens, haar hart gelucht „Ik acht de christelijke instelling het huwelijk heel hoog, doch op deze school breng ik mijn tijd door met opvoe den van een generatie oude vrijsters", zo sprak ze. „Oude vrijsters, omdat geen man, behalve een rijke weduwnaar van over de zestig in staat zal zijn deze ver wende meisjes te geven wat zij in mate rieel opzicht verlangen. En er zijn on-vol- doende van diie rijke weduwnaars". „De meisjes hechten zich boven alles aan materiële dingen" Om die reden vermaande het school hoofd de ouders zich in hun geschenken de kinderen te matigen. „Als een meisje een radio-gra-mmofooncombina-tie krij-gt bij het halen van het einddiploma, verlangt ze een Rolls Royce bij het sla gen voor het toelatingsexamen voor de universiteit en straks een reis naar de Na uitspraak van Marineraad sa RUU DE MARINERAAD heeft uit- I gemaakt, dat de officier van de Ivvadht aan boord van de Karei Door- Iman ten onrechte heeft nagelaten (zorgvuldig de kompaspeiling van he 'Belgische kottertje Frans Elza te vol ken. waardoor dit met man en mui: :s vergaan, zal de staatssecretaris var defensie (marine) in contact treden jmet de reder en de nabestaanden de bemanning van het overvaren achip. De bedoeling hiervan is tot alle partijen zo bevredigend mo gelijke regeling te komen. zoon van de reder, Frans Legein, heeft inmiddels verklaard de uitspraak, die de officier van de wacht van vliegkampsohip treft, wel -te hebben wacht. Over de schadevergoeding maak- hij zich geen zorgèn. In ambtelijke kringen in België zei _en het zeer waarschijnlijk te achten dat geen officiële stappen zullen worden gedaan. Afgezien van een Nederlands tanbod*. kan men toch uitkeringen doen ip basis van een wet uit 1929 waarin •dt bepaald, dat schadevergoedingen inen worden verstrekt uit de gemeen schappelijke kas voor de zeevisserij. Hierbij wordt de schuldvraag niet be rokken. De schade wordt geraamd op ijf miljoen Belgische frank, dus op irca 375.000, waarvan een vijfde voor de nabestaanden bestemd is. Ook de Raad voor de scheepvaart in Brussel zal de zaak nog behandelen, roor alle medewerking van Neder landse zijde is verkregen. De Marine- raad heeft, zoals gezegd, de officier van le wacht schuldig verklaard aan de lanvari-ng. Onder meer heeft hij ver- iuimd op het tijdstip van zeer ernstig jevaar de machines van de Karei Door- nan „volle kracht achteruit" te laten laan. Luitenant ter zee I Liong Bie rhung voerde tot zijn verdediging aan, ia-t -hij bang was geweesit de achter hem ■arende schepen in moeilijkheden te irengen. Dit verweer heeft de raad ech ec niet aanvaard, daar deze gewaar schuwd hadden kunnen worden. Ook had de officier, zo meent de raad, ijn koerswijziging met het voorgeschre- Minister Marijnen Ernstige problemen in zuivelsector (Van onze parlementsredactie) i Minister Marijnen (landbouw) vcr- tacht, dat de afzet in de zuivelsector de komende maanden opnieuw ern stige moeilijkheden zal opleveren. Naar t zich laat aanzien zal de toename van melkproduktie de toename van de kraag naar zuivclproduktic te boven De bewindsman schrijft dit in ant- voord op schriftelijke vragen van het Bë :'weede-Kamerlid Egas (soc.). Rij stelr pich voor binnenkort met het georgani- de bedrijfsleven het gehele pro- Heem van de ontwikkeling der melkpro- en van de betere afstemming var produkten op de afzetmogelijk- leden in studie te laten nemen. De ninister wijst er in zijn antwoord nog op. dat de stijging van de prijzen voor tuivelprodukten in de loop van 1959 Jlnats vond in de verwachting, dat de angdurige droogte de melkproduktie 'terk zou afremmen. Deze verwachting s echter door de feiten niet bevestigd De perspectieven voor de uitvoer zijn niet erg rooskleurig, want uit dc berich ten blijkt, volgens de minster, duidelijk, dat in de partnerlandcn de binnenlandse 'roduktie in toenemende mate kan voor de behoefte aan zuivelprodukten. ven fluitsignaal moeten kenbaar maken, zodat men aan boord van de Frans Elza niet in onzekerheid had behoeven te ver keren ten aanzien van dc koers van het vliegkampschip. Overigens had dc Ka- rel Doorman moeten uitwijken daar dc Belgen in de geveegde vaargeul mochten vissen en het vaarwater niet versperden. De commandant is niet schuldig geacht. Hij mocht vertrouwen op het werk van de ervaren officier van dc wacht. Zijn maatregelen na het ongeluk waren bo vendien volkomen juist. Komst Surinaamse delegatie is versneld De Surinaamse delegatie, die in Neder land over de herziening van het tienja renplan zal onderhandelen, zal reeds 9 april vertrekken en zal niet wachten tot na het bezoek van de parlementaire dele gatie aan Nederland. Zij zal onderweg op de Nederlandse Antillen van gedach ten wisselen over wijzigingen van het Statuut van het Koninkrijk. Het dagblad De West verneemt, dat de gedachten wisseling voornamelijk betrek king zal hebben op de financieel-econo- mische paragrafen van het Statuut, voor namelijk artikel 29 volgens hetwelk Su riname niet zelfstandig buiten Nederland leningen mag sluiten. De wijziging van het tienjarenpl: houdt in, dat Suriname de beschikking zal krijgen over 150 miljoen gulden Su rinaams of 300 miljoen Ned. guldens, waarvan Nederland 100 miljoen Ned. gul dens zal schenken. Regionale merk plaatsen Vergoeding voor loonderving verhogen Het overlegorgaan van het NVV, KAB en CNV heeft zich in een adres tot de ministerraad gewend met het verzoek, de loondervingsvergoeding voor cursis ten van de regionale werkplaatsen om te zetten in een beloning, die op zijn minst gelijk zal zijn aan die van onge schoolde arbeiders Voorzover de regionale werkplaatsen een mogelijkheid tot scholing bieden, wordt die, aldus het adres, belemmerd door een veel te geringe loondervings vergoeding, die momenteel niet hoger is dan 55,per week. Men kan zich namelijk, aldus het adres van de Neder landse vakbeweging, niet veroorloven gedurende een periode van een cursus beter betaald werk als ongeschoold ar beider op te geven ofwel een gedurende de cursus gedaan aanlokkelijk aanbod aan zich voorbij laten gaan. In de meeste gevallen kan men het zich niet permit teren zich geruime tijd een inkomsten vermindering van 10,a 15,per week op te leggen. Vandaar dat i.v.m. financiële moeilijk heden de cursus veelal voortijdig wordt beëindigd. In 1958 waren het 1575 cur sisten, in het eerste kwartaal van 1959 reeds 469, die de studie stopten. Het overlegorgaan van de vakcentralen is in hoge mate teleurgesteld dat tot heden nog steeds geen redelijke verho ging van de loondervingsvergoeding tot stand is gekomen. Deze generatie schijnt iedere notie van eenvoudig leven te verliezen. Zij acht het materiële veel te belangrijk en het enig verlangen is de dochter van de buurman in materieel bezit te overtreffen". „De ouders overladen hun jonge kin deren met dure fototoestellen, gouden horloges en wat al niet meer", aldus had het hoofd van de meisjesschool ervaren. De leiding van het instituut voor huwe lijksvoorlichting te Brisbane verklaarde het helemaal met haar eens te zijn en de secretaris van dat instituut, mr. W. J. Puregger vond het alles nog tam gezegd. „Meer dan 85 procent van het aantal gevallen van huwelijksmoeilijkheden dat wij te behandelen krijgen kunnen we her lelden tot de ouders", zo deelde hij mede. Terugkerend tot onze „gate crashers", zij zouden er niet zijn, indien er niets te schuimen vieL dat wil zeggen, als de grandioze parties voor de „tussenmaat" minder de moeite waard waren om er binnen te vallen en de boel op stelten te zetten. Hetgeen het schoolhoofd en de leidens an het instituut voor huwelijksvoorlich ting zeiden, kan elke dag door een ieder worden geconstateerd. Als op vrijdagmor gen het zakgeld is ontvangen, is veelal de lunchtijd tekort-om in Ijltempo al het nieuwe aan te schaffein dat-de meisjes zichzelf in de dogen tevoren bètoofd had den. Vandaar ook, dat niet alleen de vrij gezellen onder onze immigranten, doch zelfs de Australische jongemannen in het algemeen erg schoorvoetend het huwe lijkspad op gaan! Wallstreet hoger De New Yorkse effectenbeurs boekte gisteren een matige vooruitgang bij ma tige handel. De opening was levendig en hoger, doch in de namiddag werden de koersen zwak ker en het slot kwam beneden het beste punt. De meeste winsten liepen van enkele centen tot een dollar. Staal, olie. spoorwegen, non ferro-metalen vliegtuigen gingen vooruit, chemische waarden en auto's sloten verdeeld. Van de 1210 verhandelde waarden ren 535 hoger, 423 lager en derd. De index van Standard and Poor steeg 0.08 tot 54,25, die van A.P. 0,60 tol 211,60, die van Dow Jones voor 30 in dustriëlen 0,96 tot 606,79 punten. Kapitaalverdubbeling Middenstandsbank De aandeelhoudersvergadering van de Nederlandsche Middenstandsbank heef! dividend bepaald op 7 procent en de kapitaalverdubbeli-ng tot 50 miljoen goedgekeurd, alsmede de vereenvoudi ging der verwisseling van aandelen en Dnderaandelen. Met waarderende woor- len is tegen 1 september wegens ge- ondheidsredenen ontslag verleend aan de heer Th. A. Hoenderkamp. Herbe- ioemd is tot directeur tot 31 december de -heer G. J. Schras, die dan 40 jaar aan de bank verbonden zal zijn en de pensioengerechtigde leeftijd bereiken. Tegen i september werden voor vijf jaren tot directeur benoemd de heren B. A. J. M. van Hellenberg Hubar Modderkolk en mr. C. Stehouwer adjunct-directeuren. Herbenoemd tot nissarissen werden dr. W. L. Groe- neveld Meyer en prof. dr. F. L. van Muiswinkel PROSPECTUS LENING GEMEENTEBANK De prospectus is verschenen van d tweede f 100 miljoen 4% 25-jarige obligatielening der Bank voor de Neder landsche Gemeenten in stukken van f 1000 en f500 aan toonder, tegen 98%. Inschrijving op 21 maart bij een groot aantal banken, storting 13 apriL Beurs notering en dooreenleverbaarheid met eerste lening wordt gevraagd. Aflos sing jaarlijks op 1 april, het eerst in 1961, geen vervroegde aflossing vóór 1 april 1970, daarna tot op 1 april 1974 slechts mogelijk tegen 101% en ver volgens 101°/o. Dividend en agiobonus Gem. Eigendom De N.V. Gemeenschappelijk Eigendom zal 25 april onveranderd 6°.'o dividend •stellen op preferent winstdelende en 13% op gewone aandelen, en voorts in verband met het vijftigjarig bestaan der een belastingvrije bonus in gewone aandelen uit de agioreserve van 1% op preferent winstdelende en 5"/o op gewone aandelen. Deze aandelen delen ten volle in de winst over 1960. Hoger dividend Indola Indola N.V. zal over 1959 20V« dividend voorstellen, waarvan 5% belastingvrij in aandelen uit de agioreserve (over 1958 14»/o in contanten). De omzet is met 32% gestegen en Re netto-winst 87%»/o. Hoger dividend Van Gelder Dc Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. te Amsterdam zal 22 aan aandeelhouders over 1959 12 (vorig jaar 10)% dividend op gewone en preferente aandelen voorstellen. Landbouwschap Geen sprong naar Haringvliet Het landbouwschap is van oordeel dat de industrievestiging in Zuidwest Ne derland gespreid moet worden over het gehele Deltaplan, waarbij men zoveel mogelijk de slechtere gronden moet ge bruiken, hoewel het Landbouwschap het verlies van veel eul-tuurgrond en het vertrek van landbouwers als een nood- :akelijkheid aanvaardt. Deze moeten ^chter zoveel mogelijk door gebruik van domeingronden en in de IJsselmeerpol- ders worden schadeloos gesteld. Wat betreft de uitbreiding van de ha vens en industrieterreinen, alsmede ves tiging van nieuwe woonsteden, meent het Landbouwschap, dat de sprong naar het Haringvliet niet moet worden ge maakt, doch dat men zoveel mogelijk moet gebruik maken van Rozenburg en de Maasvlakte. Als andere hoofdplaat sen van vestiging ziet het Landbouw schap de Zuid-Sloe en het Kreekrak. raar men vooral aan de Brabantse zand- ronden moet denken Belang van N.H.M. in Argentinië De Nederlandsche Handel-Mij. deelt nede, dat te Buenos Aires zal worden opgericht de Banco Tornquist S.A. ter letting van de zaken van het sinds 1830 gevestigde bankierskantoor Ernes- o Tornquist and Co. Ltda, die voor 50% :al deelnemen in het stemgerechtigde ka- nitaal, evenals de N.H.M. Voorts zal on der de participatie van de N.H.M een deel worden geplaatst bij de Banco de 'deo, die verbonden is met de N.H.M. In de raad van bestuur nemen zitting de heren H. W. A. van den Wall Bake en H. Ragetti, directeur en plaats- •vangend directeur van de N.H.M., en de heer J. H. A. Sassen, chef buitenland, die mede wordt belast met de dagelijkse leiding. De werkzaamheden zullen 1 ok tober beginnen. Het bod op Kon. Begeer De voorgestelde nauwe samenwerking tussen de Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Gouden en Zilveren Wer ken Gerritsen en Van Kempen met de Koninklijke Nederlandsche Edelmetaal- bedrijven Van Kempen, Begeer Vos zal worden uitgevoerd door een aanbod om de aandelen A en AA van f 30 en de aandelen B van f 1000 Begeer te ver wisselen in resp. f 270 en f 900 aandelen Gerritsen en V. Kempen, winstdelend l, terwijl elk preferent of priori teitsaandeel van f 1000 kan worden ver wisseld tegen een nieuwe 6*U obligatie Gerritsen en V. Kempen van f 1000, rentedragend over i960. Een oprichters- bewijs kan worden verwisseld tegen f 300 contant en een winstbewijs A tegen f 35 en AA tegen f 10. Voorwaarde is voldoende aanmelding. Kon. Begeer stelt over 1959 4,8 (v.j. 9) procent dividend voor op preferente en 4,8 (7%) op gewone aandelen, Gerrit- V. Kempen stelt 5 agio-uit- kering in aandelen voor (v.j. nihil). Dividendvoorst0] Versrliure Verschure en Co's Scheepswerf en Ma chinefabriek zal 7 (vorig jaar 7) procent dividend voorstellen op preferent winst delende en 12 (12) pet. op gewone en prioriteitsaandelen. Dividenden Steenfabriek Udenhout: Divddendvoor- I-: 7 p ïqqt 61 veneaderimg 20/5 Ver. Bezit van 1894. Op 31/3 4% inte rim-dividend betaalbaar. Tweede Kamer wordt een dagje ouder (Van onze parlementsredaotie.) T AE Tweede Kamer wordt een XJ dagje ouder. De leden hebben thans gemiddeld de leeftijd van 53 jaar bereikt. In 1952 was dat 52 jaar en in 1946 zelfs niet meer dan vijftig jaar. De verjonging die de meeste fracties na de oorlog hebben onder gaan, was dus niet duurzaam. Dat kon ook moeilijk anders, want Kamerleden bezetten hun zetel doorgaans vele jaren. Interessante ctffers over de samenstel ling van ons parlement zijn te berekenen uit de beknopte levensbeschrijvingen van de leden In het nuttige jaarboekje Parle ment en Kiezer van de heren F. K. van Iterson cn P. Goossen, waarvan onlangs de 43ste jaargang is verschenen. Het jongste Tweede-Kamerlid i: liberale mevrouw G. V. van Someren— Downer. De samenstellers van het jaarboekje hebben mot geschroomd te verklappen dat mevrouw Van Someren op 5 juli as. haar 34ste verjaardag hoopt le vieren. De jongste man im de Tweede Kamer is rie 34-jarige heer C. F. Kleisteriee (kaïhh.v.). De benjamin van de an/tdnrevo- lutionaire volksvertegenwoordigers is mr. W. Aaaitjes (37) en zijn ohristelijk-histo- nische collega-benjamin is drs. D. F. van der Mei (35). Zij allen voldoen ruim schoots aan de grondwettelijke eis dat een Kamerlid „de ouderdom van dertig jaren veryuld hebbe". Het oudste Tweede-Kamerlid is ds. P. Zonidit (sg.), die op G maant tachtig jaar werd. De heer Ch. J. I. M. Weiter (kaïth.v.) hoopt deze eerbiedwaardige leef tijd precies een maand later te bereiken. Verrassend "yERRASSENDE VERANDERINGEN in de gemiddelde leeftijden van de Tweede-Kamerfraoties blijken uit het volgende staatje K.VP. P.vd-A. V.V.D. (P.v.d.A.) A.R. C.H. S.G.P. CB.N. P.S.P. Hele Kamer De socialisten 1960 1952 1946 52 de aniti-revolutionoi- hebben dus op het ogenblik de jongste fracties. Geen enkele fractie heeft de Laatste jaren zo'n ingrijpende verjonging andergaan als de amiti-revolutionaire. Geen oudemannenhuis TTEEL ANDERS liggen dc zaken üi de Eerste Kamer. Hoogst oneerbiedig heeft men dit college wel eens „het oude mannenhuis" genoemd. Die benaming Is thans beslist overdreven, want iemand van 58 jaar (dat is de gemiddelde leef tijd van de Eerste Kamer, v(jf jaar hoger dus dan die van de Tweede Kamer) kan len in deze t(jd toch niet meer een oude De jongste fractie in de Senaat is de eenmansfractie van de S.G.P., bestaande uit de 38-jamLge ir. H. Fokker. En dat ter wijl de S.G.P.-fractie aan de overzijde van hot Binnenhof met haar gemiddeld zovemtig jaar de oudste groepering is! Omgekeerd hebben de amti-revolutionai- ren, die in de Tweede Kamer een van de jongste twee fracties bezitten, in de Eerste Kamer een van de oudste twee fracties: zowel de a.r. als de c.h. leden van de Eerete Kamer zijn gemiddeld 61 jaar. Voor het overige zijn de gemiddel de leeftijden in de Senaat bij de K.V.P. en de P.v.d.A. eik 58 jaar, bij de V.V.D. 57 jaar en bij de C.P.N. 51 jaar. De nestor van de Eerste Kamer en tevens van heel de Staten-Generaal is de 88-jarige prof. mr. A. Anema, fractie leider van de an.ti-revolutiona.ren, die na de Eerste Kamer verkiezingen van het komende voorjaar de Senaat zal verlaten. De socialist dr. L. M. de Rijk is met zijn 35 jaar onze jongste senator. Veertien dames GINDS DE sooialiste Suze Groepeweg in 1918 als eerste vrouw in de Tweede Kamer zibtinig kreeg, is het aantal dames in ons parlement voorbdiurend gestegen. Op het ogenblik behoren tot de 150 Tweede-Kameriedien in totaal veertien dames, onder wie zes gehuwde. De emge fraobies die nog steeds geheel uit mannen bestaan, zijn de anti-revolutionaire, de staatkundig-gereformeerde en de pacifis- tisch-socialistische. Een dankbaar onderwerp voor grapjes was het feit dat tot vorig jaar in ons parlement een echtpaar zitting had waar van man en vrouw niet alleen tot ver schillende Kamers, maar ook tot ver schillende partijen behoorden. Een van de vier vrouwelijke Eerste-Kamerledcn, de liberale mevrouw J. F. Schouwcnaar— Franssen, is namelijk gehuwd met mr. A. J. Schouwenaar, die tot vorig jaar deel uitmaakte van de socialistische fractie in de Tweede Kamer. Volgens in een januari j.l. gehou den telling bezitten thans ruim 83 miljoen mensen op de wereld een televisietoestel. Daarvan staan er 56.4 miljoen in geheel Amerika en 49.8 miljoen alleen al in de Ver. Staten. Toch telt Europa veel meer tele visiezenders voor zijn kleiner aan tal kijkers, nl. in totaal 815. En op het gehele Amerikaanse continent werken 712 zenders. Dat Europa zoveel zenders (met in begrip van steun- en relaiszenders) heeft, komt mede doordat op verschil lende plaatsen het hoge bergland in tensief wordt bewoond. Een land als Italië werkt maar liefst met 330 zen ders en is daarmee, voor één dagelijks programma, veruit het eerste in heel Europa. Op Italië volgt West-Duitsland, ook zeer bergachtig, met 163 zenders. Oost- Duitsland doet het daarentegen met slechts 24 stations. Kijken we wat verder rond in Europa, dan zien we dat Engeland 36 televisiezenders exploiteert. Zwe den 22, Oostenrijk 16, Frankrijk (ber gen!) 52, Zwitserland 14, Finland 13, Polen 12, Denemarken 9 en Nederland 8. De overige landen in het westen al lemaal minder. Ons buurland België heeft en (voor en Frans en een Vlaams programma) 7. In de landen van het Sovjet-blok werken in totaal 120 televisiezenders, waarvan in de Sovjet-Unie 72. IJsland en Groenland hebben elk één zender in gebruik, daar begint de televisie Merkwaardig is het, dat Ierland 90.000 toestelbezitters heeft, maar zelf geen televisie uitzendt: de Ierse kij kers moeten het van Engeland hebben. Zo kijken ook de 844 toestelbezitters van Liechtenstein alleen maar naar het^ buitenland. Verder op de wereld zijn de aantal len televisiezenders naar rato veel ge ringer. Azië telt er in totaal 60, Aus tralië 11, Afrika 14. Wat Europa betreft staat Engeland veruit aan de spits met het ontvang toestellen: ruim 10 miljoen. Dan vol gen West-Duitsland met 3.395.000 en de Sovjet-Unie met 3.200.000; Italië nadert de 2 miljoen, Frankrijk de anderhalf. Zweden, dat net 600.000 kijkers telt, staat vlak boven ons land en zo zijn wij dus zevende in de rangorde van 33 landenhet kan er flink mee door, vindt U niet? De kleinste aantallen kijkers hebben IJsland met 470 en Groenland met 300 kijkers. vanavond 0 In het NTS-filmprogramma ziet u om 8 uur het journaal en daarna tot 9 uur een film over Selma Lagerlöfs leven, gemaakt voor de Zweedse te levisie. De hoofdfilm is een spiona geverhaal, dat gekeurd is voor boven 18 jaar en tot titel draagt „De Mug". vanavond 0 „Mogen allen één zijn" is het motto waaronder de KRO om 8 uur de tweede Lijdensmeditatie uitzendt. Om 9 uur voortzetting van de cyclus over de betekenis van de klarinet, met werken van Spohr, Glinka en Gaveaux. Gijs Karten bespeelt de klarinet. Om 9.45 uur voert het Bra bants orkest o.l.v. Paul Hupperts de 4e symfonie van Dvorék uit en om 11.05 uur kunt u nog luisteren naar een concert door het Saxofoonkwar tet van Parijs; het is een programma van religieuze liederen. 0 Vrolijkheid bij de AVRO in de weke lijkse rubriek „Uit ben je", met Gas- tenavond, waarop u o.a. Fien de la Mar en Johan Heesters kunt ver wachten, muziek voor burger en mi litair en amusement in de Van Ghent- kazerne te Rotterdam. Om 10 uur zingt het Collegium Musicum Amste- lodamense onder leiding va"h Toon Vranken. Nooit °'06cl '1C' buitenland Na een selectie uit operacomposities De Franse televisie heeft jairaralonig een soort elektrische keukenklok ge bruikt om 's avonds vóór de uitzemdiiin- gen de tijd aan te geven Omdat er talloze protestbrieven bin nenkwamen waarin gevraagd werd „die malle ouderwetse klok eens af te schaf fen", heeft men de kijkens dat genoe gen gedaan. Nu verschijnt er een hypermoderne wijzerplaat op het scherm: een uitge trokken spiraal met sierlijke wijzers en zonder cijfers. De dank der kijkers wordt vervat im opndeuw talloze pro testbrieven tegen „diie hypermoderne klok... Het is ook nooit goedt Voortgezet onderwijs op Italiaanse t.v. In Italië wordt enorm succes geboekt met voortgezet lager onderwijs vla de televisie. Op het ogenblik wordt de cursus, die „Telescuola" heet, gevolgd door ruim 40.000 leerlingen, werkzaam in 1626 ondernemingen. De cursus duurt drie Jaar en de leer- v^wJeodeaen lingen kuninen dan examen doen ter 17.Qq xiamnnon-a verkrijging van een geldig diploma. De F? w Kogenngói lessen zijn ingesteld voor jongens en 013 Purina meisjes, die zich vrijwillig meer willen ontwikkelen en dat daarvoor animo be staat, bewijst wel hot enorme aantal cursisten. selectie uit operacomposities op de plaat zendt Brussel Vlaams o 8.30 uur op 324 m. een kort concert uit, dat gegeven wordt door het Bel gisch kwartet van Londen. U hoort moderne composities. Om 9 uur speelt het NIR-Omroeporkest onder leiding van zijn dirigent Jef Vereist o.m. de eerste Peer Gynt-suite van Grieg. 9 Een ouverture van Beethoven, de 36ste symfonie van Mozart en het celloconcert in B van Dvorék kunt u beluisteren wanneer u tussen 8 en 9.30 uur afstemt op hét BBC-pro- gramma 434 m. Voor u speelt dan het BBC Northern Orchestra, gedirigeerd door George Hurst en cellosolist is Derek Simpson. Prog ramma voor morgen OENSDAG 16 MAART 1960 »iun I, 40Z ni. 746 kc/s. VARA: s 7 'o Gym 7.20 Licnte nvuz en Gram (9 35—0 40 Waters!) VPRO: 10 00 Sdhootraduo VARA: lfl.Jo V d vrouw 11 00 Graim 12 00 1.1 elite muz 12 30 Land- cn tuirxbouwtmedcd 12 33 Voor het p.auieland 13 Urgc„-!K-. - n ,:.i:ie o„ Nu .-n tr-n- ingeicspel 17 20 Lid t ]8.30 Gram 18 00 Nwb en counr 00 V d kleuters 19 10 Chris.... inde rende samenleving. Ivzuig :3 25 'Al - jeugd. Beroepen YyELKE BEROEPEN beoefenen of be- oefenden Tweede-Kamerleden? De vraag is moeilijk te beantwoorden, omdat velen meermalen van functie zijn ver- andend of een aantal functies togelijik be kleden. Mot dat voorbehoud kon de vaardig schrijvende voorzit/ter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Konten-horst, onlangs in Elseviers Weekblad meedelen dat de Tweede Kamer in het vorige zittingsjaar, tien met een gevarieerde loopbaan. Vergeleken by de „goede" oude tyd, toen de kandidaten veelal door socië teiten en clubjes van „vooraanstaanden" werden aangewezen, vertoont het parle ment thans veel meer een weerspiegeling van het volk In zijn geheel, merkt de heer Knrtenhorst terecht op. De vroeger zo machtige groep van advocaten bij voorbeeld is sterk ingekrompen. Nauw keurige gegevens over de veranderingen in de beroepsstructuur van ons parlement zyn echter jammer genoeg nog niet ge publiceerd. 73 academici TyiET ALLEEN ten aanzien van de be- roepen, ook wat de vooropleiding van de Kamerleden aangaat, moeten zich in dc loop der jaren ingrijpende verande ringen hebben voltrokken. We hebben eens nagegaan hoeveel van de huidige Tweede-Kamerleden een universitaire geteld niet minder dan 73 van de 150 In verschillende fracties heeft zich ver- Da.-ir staat tegenover dat dragers van adellijke titels in ons parlement steeds schaarser zijn geworden. Er zijn er nog maar vijf. Tenslotte: het is beslist eenzijdig om over ons parlement te spreken als over „de heren in Den Haag", niet alleen omdat in de Kamers ook vele dames zitting hebben, maar levens omdat niet meer dan 25 Tweede-Kamerleden en zes Eerste-Kamcrlcden in Den Haag wonen. J 00 Nws iO 05 Gram 20 20 Dri' noorspel 21 05 Cauure.progr 21 30 21 4o L>e vrouw tn hei ga reek 22 05 In duplo, klankbeeld 22 30 iO Lichte muz 2^ oo iportrep nevel viek. lezing 13 55 Gra oamenmuz it> uo V d Jeugd 1 met comm 17 40 Beursüer L7 '43 Pre ae-ork en radio-koor- 18 15 De poiltieke bewustwording van de jonge voukeren. lezing 13 30 Leger des tiei.skwanier 18 45 Boonoespr 19 00 Nws on weerpraatje 19.10 Op de man al. praatje 19 ló Pianospel 19 80 Raduokrant 19 50 Girum 20-00 ri.is^iestande 20 40 Umr ónk en 00 Lichte muz 22 30 /s 22 40 Zaai-aportu Jklng' 23 00 miu ta im 55—24 00 Nw .vondov*. 23 30 N-we vara: 17.00 v d kind 1 Jeugdjourn NTS: 20 00 c-rz ncrv: 20 20 Kunst var progr 2135 Nieuw*, Ich lade sie ein schen - lm Leb en ao - fis muoa was wund-orbares «fin - FUr dioh lm Weissen Rossi am Wolfgangsec (Bcnaizky) Grote Schörg. Charley Witnmer. Franz Marezatak. Wiener Biu Orkest Weense Staaisopera olv 1 1 bat GilletTang< Glaubc Orkest Bel a ia (Rust) Detlev Lais; niches Kopenhagen - Kondi lorei (Raymond) - Hailio cha cha (Kuhn) AMce Babs, Paul Kuhm; Schwodervmadct Heul" tlegt was in der Luft - O tïiel-n Papa Peter Kreuder. La le lu Detlev Lais, Sehöner Gigolo, a,rimer Gigolo (Casucci 1 Fkik en swing (Bevage) Orkest Barnabas von Géazv, Bourn (Tre nd) - Je chanie (Trenet) Charles Trenet; M- Melodie ree bells 1 Chan- mis inouxj uicu chou -eorges Jouvin; Cloches, sonnez (Trenet) - Nuit d'hivcr (Trenet) Charles Trenet. Roulette (Stanford) Russ Conway; Yours (Ro;g) La Cumparsita (Rodnguez) Orkest André Kostelanetz; Seven littfc girls sitting in the back seat Pock rise) The Avons; My happiness (Pe- tereon) Connie Francis. It happened In Monterey (Wayne) - Greensleevcs Orkest ManlovanJ, (Duke) - Sen lime Dinah Shore; Top I (Berlin) - Chock (Berlin) Or kest Victor Sllvi to Paradise GershwinIB Kahn) Pat Boone: Calypso ing (Zacha- My baby Just ca-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9