Nog eens 130 woningen in Leiden-Zuid-W est Parkacoats 15? PeektCIoppenburg Waai' Leidens raad maandag al of niet over praat Mensen in Spanje hebben de tijd aan zichzelf Leidens raad moet weer flink wat onderwijszaken behandelen - NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 15 MAART 1960 Agenda voor Leiden Dinsdag Filmzaal universiteit, 8 uur: K. en O {ilmstudiekring met Vrouwengeheimer van Ingmar Bergmann. Gebouw Prediker, 8 uur: Volle Evan gelie Zending, evangelist J. Maasbach. Doelenkazeme, 8.30 uur: uitreiking Pelotonsvlag aan Nationale Reserve. Rijksmuseum van Oudheden, 8 u dr. B. H. Strieker over Graeco-Egyp- tische sculptuur. Salonboot Ursula, Blauwpoortsbrug, 2—-4-30 en 89.30 uur nun.: bevolkings onderzoek t.b.c. Woensdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Leidse Kunst kring voor Allen, Italiaans strijkkwarti Quartetto Carmirelli. In den vergulden Turk, 8 uur: Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Planitkunde, J. H. Smit over tuinbouw iin Leidein omstreken, vroeger en nu. Kerkzaal Acad. Ziekenhuis, 12.501.20 uur; Middagpauzebijeenkomst. In den vergulden Turk, 10.3012 Koffie-uurtje Ned. Ver. v. Huisvrouwen. Salonboot Ursula, Blauwpoortsbrug, 2.304.30 uur: bevolkingsonderzoek t.b. Oegstgeest, Endegeest, 7 uur: Filmven toning Olivier verliest zijn hart (Laurel en Hardy). Leiderdorp, Herv. kerk, 8 uur: Schöpfung, van Haydn, door Herv. kerk koor Hart en Stem. Donderdag Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Propaganda- uitvoering Chr. gymnastiek- en scherm- vereniging D.O.S. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: Ned. Chr. Reis Vereniging, Caltex-Filmavond West-Australië, Noorwegen, Afrika België. Casinotheater, 8 uur: Tweede filmserie K. en O., Herrie om Harry, van A. Hitch cock. Rijksmuseum voor Natuurlijke Histo rie, Raamsteeg 2, 8 uur: Kon. Ned. Na- tuurhist. Vereniging, dr. W. Vervoort, zoöloog, over de expeditie naar Nieuw- Guinea. Salonboot Ursula, Blauwpoortsbrug, 912 en 24.30 uur: bevolkingsonder zoek t.b.c. Prediker, 7-30 uur; spreekbeurt ds. G. Taverne, Hoogeveen. Zomerzorg, 8 uur; auditie-avond d'Op- rechte Amateur. Vrijdag Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Propaganda- uitvoering Chr. gymnastiek- en scherm- vereniging D.O.S. Rehoboth, 8 uur: Ned. Christenvrou- inborod, mej, F. Krabbe uit Hrilteigom r Het t het de koude oorlog. Pieterskerk, 7.157.50 u.; avondgebed. De Harmonie, 8 uur: Centrale A.R. kiesvereniging, ir. W. F. Schut over: Waar groeien we naar toe in de rand stad Holland? Salonboot Ursula, Blauwpoortsbrug, 2-4.30 en 79.30 uur: bevodkingsonde zoek t.b.c. De Grote Burcht, 8 uur; filmavond met lezing over emigratielanden, Lissone— Lindeman. Zaterdag Antoniusclubhuis, 8 uur: Bonte avond L.J.A. Halte gele tram Rijnsburgerweg, 13.56 ur: Excursie Kon. Ned. Natuurhistor. Vereniging naar Voorlinden, Wassenaar. and I (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Avontuur Hong Kong (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Gevaarlijk blond (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Man of the West (18 jaar); woensdag en donder dag: Dodencel 2455 (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Omzien in wrok (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): En eeu wig zingen de bossen (14 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw, Rapenburg, Kunste naarsgroep Atol (tot 22 maart). Lakenhal, werken van H. Berserik, J. Hofland, H. M. de Jong, K. van Roem- burg, C. Stok, T. Wegner, C. Westerik i A. v. d. IJssel (tot 28 maart). Musea, instituten, leeszalen e.d. J eugdbiblotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u rijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Pilgrimfathers-hui&je, Boisotkade 2, el ke dag geopend van half 10 tot 12 en an 2 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- uislaan 7: elke dag geopend van 105 u Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en erijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Academisch-Historisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tol half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 tlke dag algemene studiezaal en uitleei tldeling, geopend van half tien tot ha op :rdag I Geologisch en mineralogisch arenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 1230 en van 2 tot 5 uur (liefst i nde vakanties), concierge- Kolf- makersteeg 16a. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- itraat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag ei. donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, zaterdag van 10 tot 5.30 uur. 130 flal W- delen de raad mee, dat de p van een plan tot de bouw oningen op een terrein ten v ten van de Churchilllaan en ten zui van het verlengde van de Vijf Meili in voorbereiding is genomen Het bouw plan is ontworpen door de architect J. Jonkman en P van Dorp. alhier plaatse heeft de bebouwing de bestemming ..meergezinshuizen voor arbeiders", be staande uit vier woonlagen met een goot hoogte van 11 m in minimum en 14.60 n in maximum. Aangezien het onderhuis ii hoofdzaak bestemd zal zijn voor berging en voorts de maximum-goothoogte niet zal worden overschreden, achten B. c het bouwplan ook uit stedebouwkundig oogpunt aanvaardbaar. De woonblokki zullen worden afgedekt met een plat dak- Het bouwplan bestaat uit vijf gelijke blokken met vier woonlagen, type galerij woning. Elk dezer woningen is geschikt voor huisvesting van vijf personen. De woningen bevatten een woonkamer, slaapkamers, een keuken, een wasruimte, w-c- en gang. Deze galerijwoningen zijn niet als maisonnettes ontworpen, als flats Er is evenwel een duidelijke scheiding tussen woon- en slaapgedeelte- De woningen hebben een ruim, oj zuiden gelegen, 'balkon. De bergruimten zijn op de begane grond ontworpen. De situering toont aan. dat de overtollige ruimte in de onderbouw niet voor garages kan worden benut zonder aantasting het groen. Aan de westzijde van elk blok zijn twee woningen ontworpen, welke, gelet op indeling en afmetingen, kunnen worden bestemd voor onvolledige gezin nen. Deze woningen bevatten een w< kamer, twee slaapkamers, een keuken, wasruimte, een w.c. en een ingebouwde bergplaats. In de hal op de begane grond zijn boodschappen- en brievenkastjes gebracht, alsmede een geventileerde ruimte voor het bergen van vuilnisem- De totale bouwkosten worden geraamd op f 2.011.050. In dit bedrag zijn nie grepen de kosten voor het leveren en brengen van gasgeisers, ad f 22.100, door de gemeente zullen moeten worden Meerderheid van B. en W. van Leiden tegen een -personeelsgratif icati e In de raadsvergadering van 18 januari 1960 werd- om preadvies in handen B. en W. gesteld het door de heer Sommeling, tot de raad gericht schrij ven met het voorstel om aan alle amb tenaren der gemeente over het jaar een gratificatie van 2 pet van hun jaar salaris, met een minimum var een maximum van 200 uit te keren. Naar aanleiding hiervan delen B. t nu het volgende mede. De meerderheid van het col-lege li oordeel, dat het verlenen van een nige integrale uitkering dient te worden beschouwd als een poging om het be de regering met betrekking tot de ambtenarensalarissen te doorbreken •elke poging hoe men ook over bedoeld beleid moge oordeien mede- king dient te worden onthouden. De bestaande omstandigheden en verhou dingen brengen mede, dat de gemeenten het algemeen zich aan dit beleid on derwerpen. Zouden zij dit niet doen, dai louden zowel op het gebied van de sa lariering als op dat van de personeels •orzieni-ng in de overheidssector chao- iche toestanden ontstaan, waarmede de gemeenten geenszins zouden zijn gebaat het hoger gezag steLldg leiding zouden geven tot ingrijpen. De praktijk der voorgaande maanden heeft het laatste overigens duidelijk bevestigd vijzen er voorts op, dat het toekennen van gratificaties aan ambte- op grond van desbetreffende be palingen van het Ambtenarenreglemen: 1955 geschiedt doör het college. He' preekt vanzelf (en ten overvloede word! lit in het Ambtenarenreglement 1955 me: zoveel woorden gezegd), dat gratificatie.' lechts kunnen worden toegekend wegens bijzondere verdiensten of buitengewone toewijding. Een uitkering, verleend aa" het gehele personeel der gemeente zon- ge uitzondering, draagt niet het karakter van een gratificatie in deze zin. Ofschoon ook B. en W. in het algemeen grote waardering hebben voor de pres taties van het personeel, welke inder daad onder soms moeilijke omstanddghe- •den geleverd, meent de meerder heid van het co-lJege de raad in overwe- ig te moeten geven, het voorstel» van de heer Sommeling -niet aan te nemen Twee leden hebben zich hun stem ir deze voorbehouden. ere subsidies voor bevrijdingsfeest Onlangs hebben het comité Bevrijdings- iag 1945 en de stichting Doodenherden- king hun plannen ingediend voor de her denking van 4 en 5 mei 1945, die in ver band met het derde lustrum der bevrij ding ditmaal een bijzonder karakter zal dragen. Met de opzet van deze plannen kunnen B. en W. zich verenigingen. De door de beide organisaties opge stelde begrotingen wijzen tekorten aan m respectievelijk f 15.000 en 2250. De stichting Burgerijfonds van Leiden heeft ingevolge artikel 12 van haar sta tuten toestemming gevraagd in de kosten bijdrage van 10 000 in totaal te mogen toekennen. Dit verzoek van de stichting Burgeriifonds is om pre-advies handen van B. en W. gesteld, die in overweging geven de gevraagde goed keuring te verlenen. Deze bijdrage ware aan de viering van het bevrijdingsfeest ten goede te doen komen. Aangezien op de gemeentebegro ting voor i960 ten behoeve van het Co mité Bevrijdingsdag 1945 slechts een be drag van f 2000 beschikbaar is. is er nog ?n tekort van f 3000. Ten behoeve van de stichting Dooden- herdenking is op de gemeentebegroting f 500 uitgetrokken. Daar het geraamde tekort f 2250 bedraagt, zal het subsidie deze instelling met 1750 moeten worden aangevuld. In overeenstemming met de adviezen an de commissies voor het onderwijs en oor de financiën geven B. cn W. de raad 1 overweging de nog ontbrekende be dragen van respectievelijk 3000 en 1750 beschikbaar te stellen. Jubileum bij Clos en Leembruggen, Leiden Gisteren is de heer H. Stikkelorum gehuldigd in verband met zijn gouden jubileum als verver bij de N.V. P. Clos Leembruggen. Hij werd toegesproken door mr. C. J. Leembruggen, die hem ■trouwe en energieke werker noemde als blijk van waardering een enve loppe met inhoud overhandigde. De heer J. van Putten, afdelingschef, dank de preetige samenwerking. Na- nog.een poosje had nagepraat begaf het gez,n Stikkelorum zich naar huis, waar het feest met familie en vrienden werd voortgezet. H°g' gefinancierd. Wel zijn in de bouwkosten opgenomen de kosten voor het aanleggen van de centrale radio- en televisie-instal latie. Voor de bouwkosten wordt een rijks- voorschot verstrekt, evenals voor grondkosten. In afwachting van de beslis sing van de minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid, zijn de grond kosten te stellen op f 3.200 per woning De totale grondprijs bedraagt derhalve f 416 000. De gemiddelde huurprijs zal, overeen komstig de exploitatiebegroting, f 13,95 per woning per weck moeten bedragen, in welk bedrag zyn begrepen de vergoe dingen voor de centrale radio- en televi sie-installatie en voor de gasgeisers. ter wijl met f 0,30 voor eventuele risicover rekening rekening is gehouden. Boven ge noemd huurbedrag moet nog gerekend worden met de wekelijkse bijdragen der bewoners voor de groenvoorziening, het onderhoud van de geisers, enz. Met inbe grip van laatstbedoelde kosten, zal d< bruto-huurprjjs f15 per woning pei week gaan bedragen. Filmavond over de Schelde In de bovenzaal van Zomerzorg te Lei den werd gisteren een filmavond aange boden aan de Vereniging van oud-leerlin gen van de Ambachtsschool door de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen. Eerst zag men een film over de scheepsbouw en na de pauze maakte men een wandeling over het terrein on der het motto „Mannen tussen staal". Leiden helpt mee bij behoud watermolens In Leiden is opgericht de Rijnlandse Molenstichting. De stichting heeft ten doel „het bevorderen en verzekeren der instandhouding van watermolens het Zuidhollandse deel van het hoog heemraadschap van Rijnland en inzon derheid in het Adegebied en naaste om geving te bevorderen en te verzekeren, voorzover deze instandhouding door doeleinden van algemeen belang gerecht vaardigd en door technische en econ sche middelen uitvoerbaar is, mitsgaders al hetgeen daarmee in verband staat". De stichting wenst haar doel te berei ken door de aankoop van buiten gebruik gestelde windwatermolens en restauratie daarvan, met financiële medewerking van rijk, provincie en de desbetreffende gemeente. Teneinde haar aandeel daarin te kunnen bijdragen moet de stichting inkomsten verwerven o m. uit bijdragen. In verband hiermede heeft het bestuur van de stichting B. en W. van Leiden ge vraagd te bevorderen, dat uit de ge meentekas een bijdrage wordt verleend in de kosten van restauratie van een buiten Leiden gelegen molen. Aangezien het behoud van windwatermolens in het Adegebied en naaste omgeving voor Leiden van groot belang is, achten B. en W. wel aanleiding aanwezig in finan cieel opzicht mede te werken aan het be reiken van het door de stichting beoog de doel en wel door het verlenen van een jaarlijkse bijdrage van 400. Deze vorm van medewerken verkiest het col lege boven het toekennen van een bij drage in de restauratiekosten van een of andere buiten het Leidse territoir ge legen windwatermolen. elke woensdag j'ongensmarkt prima waterafstotende poplin,geheel dubbel. 4 moderne kleuren. Speciaal verlaagde J. M. prijs, 2 jaar stijging per maat) Tijdens de verbouwing gaat de verkoop Leidse kantonrechter Grondwerker promoveerde tot stuurman en ramde brug De Leidse kantonrechter, mr. R. de Bruyn en de plaatsvervangend kanton rechter, mr. W. de Koning, hebben giste ren weer een groot aantal verkeersover tredingen behandeld. Een grondwerker uit Ede had een kentekennummer verzon nen en een kentekenbord gemaakt vooi een oud, door hem zelf opgeknapt autoo tje. De officier van justitie zei. dat de automobilist van geluk mag spreken, dat hij voor de kantonrechter stond en niet voor de meervoudige kamer, want op valsing staat meer dan hechtenisstraf. De Edenaar erkende grif zjjn fouten. De offi cier eiste 50, maar de plaatsvervangend kantonrechter deed er een tientje by. Een vrachtwagenchauffeur was op 4 februari op rijksweg nummer 4 op de haalbaan blijven rijden en had zo een nalen gevende ambulance wagen, die op weg was naar een ongeluk, geen gelegen heid gegeven te passeren. Ter zitting ze" hij niets te hebben gemerkt. Wel beklaag de hij zich, dat enkele chauffeurs hen- later over dit geval nogal hardhandig hadden aangepakt. De rechter wi-lde dus mekeniimig mee houden, dat hjj ter Violen De Valk wordt nu museum De heer \V. van Rhijn. die thans molen De Valk bewoont, biedt de gemeente te koop aan een groot deel van de inventa- s van deze molen, terwijl hjj aan de ge- eente het molenarchief en het archief in de familie van Rhjjn wil schenken. De inventaris en het archief van de molen zijn alleen van belang voor de ge meente. indien de molen als zodanig in stand blijft en als molenmuseum wordt ingericht. Aangezien deze molen vrij zeldzaam is en met name op toeristen grote aantrekkingskracht uitoefent, ach- ~~l. en W. het aantrekkelijk deze te gelegener tijd te bestemmen tot molen museum, zulks als dépendance van het stedelijk museum De Lakenhal. De inventaris is getaxeerd door twee taxateurs, waarvan er één aangewezen is door de gemeente en een door de heer Van Rhijn. Met de verkoper is overeen stemming bereikt tegen een bedrag van 4188, zijnde de middensom van de door de taxateurs opgegeven bedragen. Aan de verkoop en de schenking is de voor waarde verbonden, dat de inventaris en het molenarchief bij de heer Van Rhijn bruikleen blijven, zolang hij de molen bewoont. Indien de raad ermee instemt de molen te zijner tijd te bestemmen tot museum, achten B .en W. het gewenst thans f>p de eding van de heer Van Rhijn in deel van zijn straf had veroordeelde hem tot 50 boete subsidiair tien dogen hechtenis. Een Haagse typiste was no een feestje zander rijbewijs im een auto gekropen om te laten zien dat autorijden geen kunst is. Zij vloog met zeventig kilometer snel heid uit de eerste bocht, waarbij de auto grote schade opliep, die niet door de verzekering wordt gedekt. De drie boetes zijin 40, 40 en 60. Een grondwerker was zonder enig< varirog op een elevatorbak gezet en water opgestuurd. De bak was een halve meter breder dan de Havenbrug en de aanvaring berokkende nogal wat schade. Het drietal bemanningsleden stond nu voor de balde en schoof de schuld op de werkgever, die met ontslag had gedreigd bij met-varen. Zowel de kapitein, de stuurman als de matroos-grondwerker kreeg een boete, resp. van 75, 35 en ƒ10. Een 66-jarige automobilist uit Katwijk zou op de Rijnsburgerweg een fietser hebben gesneden, maar de kantonrechter achtte dit feit niet bewezen en sprak hem vrij. Vrijspraak kreeg ook een 52-jarige Oegsügeesteoaatr, die ervan werd beschul digd sbuntond, d.wz, met losse handen, op een bromfiets door het dorp te heb ben gereden. De man had- nog nooit op een bromfiets gezeten en zag er niet naar uit salto's met zijn fiets te maken. De officier had geen reden aan de verklaring te twijfelen. Volgende week maandagmiddag 2 uur vergadert de gemeenteraad van Leiden. De agenda, die zesentwintig punten telt, luidt: Benoeming van een lid en plaatsver vangende leden van de algemene Raad van het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam Gemeentelijke Gasvoorziening Zuid-Holland. Benoeming van een directrice van de hogere burgerschool voor meisjes met 6- jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool. Benoeming van een drietal leerkrach ten bij het openbaar lager onderwijs. Benoeming van een hoofdleidster van de openbare kleuterschool aan de Zuid- Voorstel inzake het verlenen van eervol ontslag aan de heer H. W. R. Kraus uit zijn betrekking van tijdelijk leraar aan de hogere burgerschool voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling middel bare meisjesschool. Haagse politierechter Student rukte spiegel van auto af „Studenten worden meestal een beetje elastisch behandeld, maar zulke dingen kunnen we niet hebben", zei de Haagse politierechter tegen een 21-jarige student uit Leiden. Deze stond terecht omdat hij in de nacht van 12 op 13 mei 1959 in de Kaiserstraat een achteruitkijkspiegel van een daar geparkeerde vrachtauto had af gerukt en had meegenomen. De verdachte gaf dit wel toe. „Ik was aardig onder de invloed. Ik was wat ruw gëweest en had aan de spiegel gerukt. Mijn vriend zei toen dat ik hem er toch niet af kreeg en toen gaf ik nog een ruk". De rechter meende dat van een dronken man niet veel redelijks is te verwachten, maar hij vroeg de student niettemin of hij een bedoeling met die spiegel had. „Misschien hebt u nog meer van die sou venirs". De verdachte bleek geen souve nirjager te zijn. Nauwelijks tien meter verder was de student al aangehouden, maar hij en zijn vriend hadden hun heil gezocht in de vlucht over een muur heen en een De verdachte ontkende dat het zijn be doeling was geweest de spiegel te houden. Hij zou het ding wel hebben terugge bracht. De kosten had hij meteen de vol gende dag betaald. Ook de 30-jarige agent W. Bekooy uit Leiden, de verbalisant, getuigde dat ver dachte eigenlijk zelf niet had geweten wat hij met de spiegel moest doen. Op grond hiervan achtte de officier van justitie diefstal niet bewezen. Hij vorderde voor vernieling f 25 boete of vijf dagen. Over eenkomstig deze eis werd de student ver oordeeld. Voorstel inzake het verlenen van eer vol ontslag aan de heer H. G. Derogee uit zijn betrekking van onderwijzer aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Da Costastraat. Pre-advies op het verzoek van het be stuur van de Vereniging voor lager on derwijs op Geref. Grondslag om mede werking voor de aanschaffing van leer middelen voor het vak handenarbeid ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Stadhouderslaan. Pre-advies op het verzoek van de Stichting R.K. scholen om medewerking voor de aanschaffing van leermiddelen cn meubilair voor het vak handenar beid, ,ten behoeve van de school voor ge woon lager onderwijs aan de Os- en Paardenlaan 2. Voorstel inzake het verlenen van voor schotten op de exploitatievergoeding 1960 aan de besturen van de bijzondere scho len voor buitengewoon lager onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedings moeilijkheden en aan woonwagenkamp kinderen. Voorstel inzake het geven van namen aan openbare lagere scholen en aan kleu terscholen. Voorstel om te verklaren, dat de uit breiding van het leerplan van de Chr. nijverheidsschool voor meisjes aan de Toussaintkade met een vormingsklas (dagklas) nodig wordt geoordeeld. Pre-advies op het verzoek van het be stuur van de stichting Burgerijfonds van Leiden om toestemming een bijdrage te verlenen in de kosten van de dodenher denking op 4 mei en de feestelijkheden op 5 mei en voorstel tot verhoging van de op de gemeentebegroting 1960 ten be hoeve van het Comité Bevrijdingsdag 1945 en de Stichting Doodenherdenking uitgetrokken bedragen. Voorstel inzake het verlenen van een subsidie aan de Rijnlandse Molenstich ting in de kosten van instandhouding van windwatermolens in het Adegebied en de naaste omgeving. Voorstel inzake het beschikbaarstellen len van gelden voor het aanbrengen van een sprinklerinstallatie in de Lodewijks- kerk en Jacobstoren. voorstel inzake het beschikbaarstellen van gelden voor het leggen van een pers leiding c.a. en een nieuwe elektriciteits kabel ten behoeve van de sportterreinen aan de Haarlemmerweg. Voorstel inzake het aankopen van het perceel Langegracht 188. Voorstel inzake verpachting van wei- Buurman mishandeld De officier van justitie bij de Haagse politierechter vorderde f 25 boete of dagen en een week voorwaardelijke ge vangenisstraf tegen een kweker uit Lei den, die in april vorig jaar zijn buurman J. J. v. d. V. zodanig had mishandeld dat deze een dag of veertien niet zou hebben ïen werken. Beide buren bleken al lang niet goed met elkaar overweg kunnen. De politierechter raadde hen de zaak bij te leggen en te proberen goede vrienden met elkaar te worden. Hij veroordeelde de kweker tot f 25 boete of vijf dagen. Buurman v. d een civiele vordering ingediend voor dokterskosten, beschadiging een kas enz. Deze vordering werd door verdachte betwist, waarop de politie rechter de civiele vordering niet ontvan kelijk verklaarde en buurman vei naar de kantonrechter. N.R.V., afdeling LEIDEN T^OOR DE AFDELING Leiden van de Nederlandse Reisvereniging heeft de heer K. de Groot uit Hilversum gisteravond in de foyer van de stadsgehoorzaal Spanje als vakantieland in woord en beeld dermate aan- irekkelijk voorgesteld, dat men zo wel het vliegtuig zou willen nemen on zou gauw mogelijk te genieten van de vele letterlijke en figuurlijke zonne schijn daar. De heer De Groot drong er bij de vele belangstellenden echter wel op aan zich duchtig voor te bereiden op een Spaanse reis. Zo moet men om te beginnen de taal een beetje machtig proberen te worden, want Engels of Frans wordt er praktisch niet gesproken. Voorts moet men trach ten Spanjaard met de Spanjaarden te zijn, vooral als men per trein reist Dat duurt namelijk allemaal nogal lang. De Spanjaard heeft geen haast en zo uit het jachtige Nederland kan men zich aan „dat slome gedoe" nogal eens ergeren. Ergernis mag er evenwel niet zijn op ;n tocht door Spanje. Daarvoor is land te liefelijk en zijn de mensen te telijk en behulpzaam. Probeer daarom het goede humeur steeds te bewaren, ook al men ontstellend lang op een I kaartje wachten of schiet men met de ito maar niet op doordat de wegen nal en bochtig zijn. Klimaat Het klimaat is niet altijd ideaal. Soms is het er zelfs behoorlijk koud, vooral in het voorjaar. Ook 's zomers is het heet als dikwijls wordt beweerd. Met Zoals gebruikelijk staat er weer een flink aantal onderwijszaken op de agenda van de Leidse raad. Bur gemeester en wethouders stellen voor aan de heer H. W. R. Krauss eervol ontslag te verlenen als tijde lijk leraar wiskunde en aardrijks kunde aan de h.b.s. voor meisjes en de m.m.s. Het college stelt voor mej. E. H. M. de Vogel te benoemen tot hoofdleddster van de openbare kleu terschool aan de Zuidsingel. Als onderwijzeres) aan de school aan de Duivenbodestraat wordt de heer D. Cossée voorgesteld, mej. A. Bak ker voor de school aan de Lorentz- kade en de heer J. W. Schuylenburg voor de school aan de Telderskade. Voorgesteld wordt de heer H. G. Derogee eervol ontslag te verlenen als onderwijzer van de school aan de Da Costastraat. B. en W. stellen voor aan het bestuur van de Stichting Woon wagenpark Leiden ten behoeve van de b.l.o.-school voor dit jaar een subsidie voorschot te verlenen van f 4.450,01. Het college acht het van belang dat de raad zich uitspreekt, dat dc uitbrei ding van het leerplan van dc christe lijke nijverheidsschool aan de Toussaint kade met een vormingsklas (dagklas) nodig wordt geoordeeld. B. en W. stellen voor mevrouw H. A. M. Nijwcide-Vintges te benoemen tot directrice van de hogere burgerschool voor meisjes met zesjarige cursus en afdeling m.m.s. Verder staat nog op de agenda een voorstel aan het bestuur van de Vereni ging voor lager onderwijs op Gerefor meerde Grondslag medewerking te ver- lenen voor de aankoop van leermidde len voor het vak handenarbeid voor de school aan de Stadhouderslaan. de nieuwe bouw worden grote vorderin gen gemaakt. Bij honderdtallen rijzen de kampeertèrreinen, de pensions en hotel letjes als paddestoelen uit de grond Spanje gaat zich steeds meer op het toe risme instellen. Het is vandaag de dag reeds zo, dat men zelfs al heeft men van tevoren geen hotelkamer gereserveerd, men toch nog wel ergens een plekje kan krijgen. Een trekpleister voor de vakantiegan gers is de Costa Brava. de Spaanse Ri- vièra, waar men heerlijk tot rust kan komen in een „dolce far niente", in zalig nietsdoen. Barcelona is daar prachtige stad, die veel heeft te bieden aan historische gebouwen. Spanje is een land met meer pro- blcmcn dan de doorsnee Europese lan den. De heer De Groot wilde liever niet ingaan op het regiem en de ver houding Kerk-Staat daar, maar wel wilde hij ervan zeggen, dat een ge matigde dictatuur voor de Spanjaar den met hun explosieve aard wellicht beter geschikt is dan het democrati sche stelsel. Een feit is in elk geval, dat na een lange periode van achter uitgang nu vooruitgang is waar te ne men, onder meer op het gebied van industrie en landbouw. Spanje komt er langzaam maar zeker bovenop. De heer De Groot vestigde er nog de aandacht op, dat niet elke vakantiedag in Spanje een feestdag kan zijn. Men wordt geconfronteerd met de vreselijke ge volgen van de burgeroorlog, en er worden ook stierengevechten gehouden, een wreed bedrijf, moeilijk te rijmen met de goed hartigheid van dc Spanjaarden. Onver gelijkelijk schoon is echter het wijde land- teelland Voorstel inzake verhuring van het vis recht in de Grote Sloot in de gemeente Warmond. Voorstel inzake de bouw van 130 flatwoningen ten westen van de Chur chilllaan en ten zuiden van het ver lengde van de Vijf Meilaan. Voorst-el inzake herziening van de bouw- en grond voorschotten, alsmede de erfpachtcanons voor woningbouwplan- Voorstel inzake de bestemming van de molen De Valk tot museum, het be schikbaarstellen van gelden voor de aan koop van de inventaris van die molen en het aanvaarden van een schenking van het molenarchicf en het archief van de familie Van Rhijn. Voorstel inzake uitbreiding van de 'ge slotenverklaring van de Haarlemmer straat op zaterdagen van 14 tot 18 uur. Pre-advies op het voorstel van het raadslid de heer M. Sommeling, om aan alle ambtenaren der gemeente over 1959 een gratificatie uit te keren. Op zaterdag geen brommers op Haarlemmerstraat Bij besluit van 9 juli 1956 heeft de raad de Haarlemmerstraat gesloten verklaard voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen op zaterdagen van 14 tot 18 uur. Tot algehele voldoening heeft deze maatregel echter niet geleid, hetgeen aan leiding is geweest, dat bij de behandeling van de gemeentebegroting voor 1959 de vraag is gesteld, of het niet wenselijk is de straat op zaterdagmiddagen ook af te sluiten voor motorrijwielen en bromfiet sen met ingeschakelde hulpmotor. Na onderzoek zijn b. en w. tot de con clusie gekomen, dat deze wenselijkheid inderdaad bestaat. Het verschijnsel doet zich namelijk voor, dat een bepaalde groep motorrijders en bromfietsers zeer ten ongerieve van het winkelende publiek misbruik maakt van de vrijheid die zij door het ontbreken van autoverkeer heeft gekregen. Slechts door een afsluiting van de straat voor deze categorieën kan hierin verbetering worden gebracht. Ernstige bezwaren zal deze maatregel voor de hier bedoelde weggebruikers, voorzover zij winkels in de Haarlemmerstraat willen bezoeken, niet medeberngen. daar de ïeeste punten van de Haarlemmerstr. via ijstraten, waarin wel mag worden gere den, betrekkelijk gemakkelijk kunnen worden benaderd. Afsluiting van dc Haarlemmerstraat voor gewone rijwielen komt b. en w. voorshands niet gewenst voor, terwijl onbespannen wagens, waartoe ook bak fietsen worden gerekend, om praktische redenen evenmin behoren te worden ge- Leiclse schaakbond In de derde klasse B van de Leidse schaakbond blijft de spanning in de strijd om het kampioenschap nog even gehandhaafd Philidor IV en Boskoop II, gelijk in match- én bordpunten op de leverden een verbeten ge vecht. Voorlopig is de stand 4^—2% .'oor Boskoop, maar de drie hangpartijen "taan alle gunstiger voor de Leidenarcn. De verwachting is een kleine (5«4—41i) «verwinning voor Philidor of een gelijk spel. E. W. v. d Burgh (Philidor IV)—K. Slingerland (Boskoop II) x—x. Y. Hor- is—N. Gem J. de Rooy—C. van Veen x—x, B. de Mik- Gemeren (res.) C. van Dijk )-P. Vuyk 1-0. H. Meijers-dr. C. H. Flim 01. H. KooistraM. P, de Jong fr-1. J. W. Slieker -P. Kalkman 0-1. J. v. d. Meijden—J. Erkelens 0—1. E. E. Ernstbrunner—A. J. van Gemeren 1—0 1—0, totaal: 2%— Zie voor stadsnieuws ook pasnna 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3