Rechter wijst woensdag vonnis in kort geding g Is een pond wel een pond? Wonderbaarlijk behoud onder puinhopen van Agadir □akkertjes Auto bij Beek en Donk te water: twee doden Oberlander ontving brief met verwijten „De West" niet uitgesloten van officiële berichten Aannemers contra Staat en College gering ging niet in op het voorstel tot schikking De aannemers hebben, zoals men weet, alleen bezwaren tegen bet verbod van door berekening voor wat betreft de werken, die zy al hebben aangenomen. Voor toekomstige werken schijnen zy tegen dit verbod geen bezwaren te hebben. Mag men vragen, hoe dan, in de nieuwe aanne mingssommen de debetpost, veroorzaakt door een eventuele loonsverhoging, zal worden opgevangen? Zou er dan niet een, laten we zeggen onvermijdelijke kwaliteits vermindering van het produkt kunnen op treden? De huizen zijn in onze maatschappij (v| altyd bijzonder belangrijke objecten ge weest. De wegen worden het steeds meer. Voor deze objecten kunnen gevaren dreigen, die haast even desastreus kunnen worden als die, veroorzaakt door de loon- en prysspiraal. De regering is door haar hui- dige politiek verplicht ook tegen dit gevaar M de wacht te betrekken. iïj ELSEVI ER^kkblad 't o| De ramp van de Titanic was een d 1 v| eerste schokken van deze eeuw. Zy maak za<l ccn einde aan een periode van zekerheid. Niet alleen had de Cunard Line verklaard, dat dit schip niet kon zinken, vurige propa- te^t gandisten voor de Titanic hadden de slogan Zatj in de wereld gebracht: „Een schip dat 'n J niet door Gods band tot zinken gebracht j ij kan worden." ramP 'n Agadir treft ons op een iJ' blik waarop de technische en natuurw I schappelijke ontwikkeling van de wereld op een hoogtepunt staat. Wij menen niet alb de aarde te kunnen transformeren, ook dc hemel te kunnen hestonnen. Er ligt in de moderne wereld een tendens naar hoog- moed, die evenzeer gevaarlijk is als de zekerheid die de generaties van voor dc eerste wereldoorlog bezaten. Midden in onze y.H hemelbestormende bezigheid komt de gru- welyke ramp van Agadir en wordt een ganse stad van de aarde weggevaagd. .^1 Het is gelukkig, dat de deernis alge; el i en de hulpverlening zeer groot was. vér! ^at de tweede wereldoorlog ons niet geheel heeft afgestompt. Misschien valt uit de ramp te leren, dat wy niet te zelf- verzekerd moeten zyn, noch ten aai van Moeder Aarde, noch ten aanzien Ned de werkelijke krachten, die ongeacht antropocentrische instelling d» aarde i aa haar hemelen beheersen. sociaal-economische redactie) De president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, :al woensdag vonnis wijzen in het kort geding, dat zes aannemers organisaties alsmede de n.v. Dura te Rotterdam aanhangig hebben gemaakt tegen de Staat der Nederlanden, het College van Rijksbemid delaars en de leden van dit College persoonlijk. Tijdens de behandeling van het geding heeft de president zaterdag nog een poging aangewend om partijen tot elkaar te brengen en een schikking te bewerkstelligen. Maar de regering zag geen aanleiding op het voorstel in te gaan. lege een dwangsom worden opgelegd, dan zou de Staat deze moeten betalen. De leden persoonlijk valt geen verwijt te maken. Zij stemmen binnenskamers op grond van de hun verstrekte aanwijzin gen. Een dagvaarding aan hun adres heeft dus weinig zin, aldus mr. Scholten, die de president verzocht een afwijzend oor deel te vellen of eisers niet ontvankelijk te verklaren. Naar de mening van mr. Scholten is de President niet gehouden altijd in te grij pen in een conflict. Voor de positie van de rechterlijke macht zou het beter zijn als presidenten zich in het algemeen in korte gedingen zouden beperken in het ingrijpen. De president deed zijn poging nadat pleiters in eerste instantie het hunne over de zaak hadden gezegd. De advo caat van de aannemers, mr. P. Zonder land persisteerde bij de eis: onmiddellijke goedkeuring van de nieuwe cao voor het bouwbedrijf zonder de voorwaarde dat aannemers hun met de opdrachtgevers lopende contracten overeengekomen doorberekening van gestegen loonkosten laten vallen. Volgens mr. Zonderland berust de ver antwoordelijkheid voor de vaststelling van de prijzen by de ondernemer, die hierover tot overeenstemming is geko- met zyn afnemer. Overheidsinmen ging is pas geoorloofd als de wet daartoe uitdrukkelijk bevoegdheid verleent, voor al als het om bestaande contraeten gaat. Mr. Zonderland betoogde dat die rechts grond er niet is. Aardtrillingen in Macedonië In het plaatsje Tetovo in Macedonië is zaterdag een vrouw tijdens een aard- trilling door vallend puin gedood en zijn 20 arbeiders gewond toen een textiel fabriek instortte. Er zijn honderd huizen vernield. Ook in het plaatsje Gostivar werd schade aangericht, evenals in ver schillende andere plaatsen in Zuid-Ser- vië. Zondag hebben de aardtrillingen zich herhaald. Regt Prijzenwet nog ontbreekt is het prijsbeleid van de overheid kennelijk baseerd op het Buitengewoon Besluit Ar beidsverhoudingen (BBA). Doch de wet gever heeft zijns inziens met dit besluit geen andere bedoeling gehad dan de ver houding tussen werkgever en werknemer te behandelen. Het College heeft naar het oordeel van mr. Zonderland (welk oor deel hij mede op de bestaande jurispru dentie grondde) zijn bevoegdheden over schreden, toen het de prijzenvoorwaarde verbond aan de goedkeuring van de cao. Mr. Zonderland wilde onvoorwaarde lijke goedkeuring van de overeenkomst door het College en vroeg een voorlopige voorziening van de president op grond onrechtmatige overheidsdaad. Bij gebreke blijven daarvan zou ge daagden een dwangsom opgelegd moeten worden van een miljoen gulden per dag. CEEN NOVUM De landsadvocaat, jlir. mr. G. W. van der Does. optredende namens de staat, merkte op dat de overheidsmaatregelen ter voorkoming van doorberekening deb loonsverhogingen in de prijzen, geen no- betekenen. Laatstelijk aanvaardden annemers deze voorwaarde bij de totstandkoming van de cao in 1958, der daartegen te protesteren. De landsadvocaat herinnerde de presi dent voorts aan de dispensatieregeling, die het B.B.A. kent Volgens deze rege ling kunnen op lopende werken de nieu we lonen uitbetaald worden, mits de werkgever zich verbindt de hogere loon kosten niet in de prijzen door te bereke- Zijns inziens wordt de naUwe samen hang in de praktijk tussen lonen en prij zen door eisers over het hoofd gezien. Voorts meende mr. van der Does dat de staat met haar organen, waar het Col lege er een van is. als een eenheid moet worden gezien. Hij merkte op dat de overheid niet buiten de op grond wet te geven richtlijnen kan gaan met kracht het argument van de eisende partij van de hand, volgens welke de overheid zelf als opdrachtgeefster de voornaamste belanghebbende is bij het annuleren van de risicoregelingen in d> overeengekomen contracten. GEEN RECHTSPERSOON De advocaat van het College van Rijks- bemiddelaars, mr. G. J. Scholten, wees de president op de status van het Col lege, dat geen rechtspersoon is en geen eigen vermogen heeft, omdat het een on derdeel van de Staat is. Mocht het Col- GEEN SCHIKKING Na partyen gehoord te hebben, wees de president er op. dat hier een eigenaardig juridisch geschil ligt tussen aannemers en overheid. Als gevolg daarvan zyn de werknemers in staking gegaan, hetgeen kan leiden tot een nationale ramp. Jhr. Witsen Elias verzekerde pleiters nog geen oordeel over de zaak te hebben, zo dat niemand de zekerheid heeft het ge ding te winnen. Daarom zon het wenselijk 'jn een compromis tot stand te brengen. Hij stelde mr. van der Does de vraag een schikking tot de mogelijkheden iu behoren. De landsadvocaat toonde zich bereid over deze vraag ruggespraak te houden. De pleiter van de aannemers merkte desgevraagd op dat zijn cliënten steeds voor nieuw overleg openstaan. Daarop verdaagde de president de zitting oor enige tijd. Na de hervatting las de landsadvo caat de volgende verklaring voor: „Mij is opgedragen mede te delen dat de gering geen aanleiding ziet op het vc stel van de president in te gaan. De regering verwijst daarbij naar de klaring, die donderdag bij monde minister de Pous in de Tweede Kamer ui e m) norr. Sch >el veru >er ej ieljai sterke tanden door ARONAL vitamine tandpasta 245) Tussen wegen en wegen zal al tyd wel enig verschil blyven bestaan. De huisvrouw zal wellicht vinden dat een zuinige leverancier, in zyn zorg om niet te veel overwicht te geven, waardoor hfj op de vele klan ten grote gewichtsverliezen lfjdt, vry precies afweegt. Maar de apotheker doet het nog heel wat nauwkeuriger, en in het laboratorium zfjn de weeg methoden tot de uiterste verfijning opgevoerd. Zo ver behoeven we echter niet eens te gaan om aan te tonen, dat een pond veren tegen ieders verwachting in, werkelijk lichter is dan een pond lood. Wanneer we de hoeveelheden van beide stoffen in het luchtledige wegen, zodat de schaal in evenwicht staat, zul len we rondborstig moeten toegeven, dat het pond lood even zwaar is als de veren. Maar wegen we dezelfde hoe veelheden daarna op normale wijze, dus op een weeg schaal die in de ons omringende at mosfeer is opgesteld, dan zullen we zien, dat de schaal aan de kant van het lood doorslaat. Het pond veren blijkt dus lichter te zfjn dan het pond lood. De oorzaak hiervan Is niet zo heel moeilijk te begrijpen. De veren en dat zijn er heel wat in een pond TOCH IS HET ZO! ontvangen een opwaartse druk van de buitenlucht, en dit doet de schaal doorslaan naar de kant waar het lood ligt. In enigszins andere vorm kunt u hetzelfde verschijnsel waarnemen, wanneer u een splintertje lood en een veer van hetzelfde gewicht gelijk tijdig op dezelfde hoogte loslaat, zo dat beide vallen. Het looddeeltje blijkt dan eerder op de grond terecht te komen dan de veer, die soms een hele tijd blijft dwarrelen en zo nu en dan zelfs naar boven stijgt, inplaats van direct naar beneden te vallen. In het luchtledige komen beide voor werpen echter even snel op de grond terecht, aangezien onder die omstan digheden de lucht- weerstand en de op waartse druk ont- Weest u dus in ieder geval voor zichtig wanneer u de strikvraag DWANGSOM In de gelegenheid gesteld te dupliceren, verklaarde mr. Zonderland zich bereid de dwangsom van een miljoen gulden per dag te laten vallen, mits de Staat en hel College zich aan de uitspraak van de pre sident zullen houden en niet in hoger beroep zullen gaan. Doch de beide tegen- pleiters bleken hiertoe niet bereid. Desgevraagd vertelde mr. Zonderland de president dat een zestig miljoen gul den gemoeid is met doorberekening op lopende werken. Voor nieuwe werken zullen de prijzen niet hoger worden, dat door bedrijfsefficiency de produktivi- teit wordt verhoogd Mr. Zonderland be nadrukte tenslotte dat de regering op de huidige gronden niet mag ingrijpen wettelijk bestaande contracten. n der Does haalde nog een v de Rotterdamse rechtbank a ij een aanwijzing zag dat de re gering wel degelijk het recht heeft te eisen dat er niet wordt doorberekend, ook al bestaan er contracten tussen aan nemers en opdrachtgevers. Mr. Scholten voegde hier nog aan toe dat iedere derde het recht heeft invloed uit te oefenen op contracten tussen twee anderen. Vier Amerikaanse soldaten hebben een dag of tien geleden in Zuid-Korea vier dorpelingen gelyncht, die zij van dief stal verdachten. Een maand geleden heeft zich een soortgelijk incident in Zuid-Korea voorgedaan. De zeven Ame rikanen. die er toen bij betrokken wa ren. zijn tot gevangenisstraf veroor deeld en de Amerikaanse regering heeft Zuid-Korea haar verontschuldigingen Macmillan in Frankrijk De Engelse minister-president Mac millan en president De Gaulle van Frankrijk hebben het weekeinde op het kasteel Rambouillet bij Parijs ge heime besprekingen gevoerd. Een woordvoerder van de president deelde later mede, dat de besprekingen in het bijzonder betrekking hadden op de ontwapening, het Duitse probleem Europese kwesties. Zij dienden om de reeds nauwe tra ditionele betrekkingen tussen de beide naties nog hechter te maken. Macmillan gaf een uiteenzetting over zijn jongste Afrikaanse reis en besprak met De' Gaulle de oorlog in Algerije. De beide staatslieden spraken minstens vijf uren uitsluitend onder elkaar. Er werden geen notities gemaakt. Mohammed vertelt zijn verhaal.... Weer vijf mensen werden gered Vijf Marokkanen, drie vrouwen en twee mannen, zijn zaterdag uit de puinhopen in Agadir bevrijd. Daarmee is het totale aantal Advertentie GRIEP-GRIEP-GRIEP HELPEN DIREKT Zondagavond omstreeks zeven uur is onder de gemeente Beek en Donk in Noord-Brabant een bestelauto met drie inzittenden door nog onbekende oorzaak in de Zuidwillemsvaart gereden. Twee personen kwamen hierbij om het leven. De derde wist zich te redden. Helpers, die zich te water begaven, haalden de heren Van Griensven uit Helmond en Smits uit Beek en Donk hit de auto. Zij trachtten met kunstma tige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, maar zonder resultaat. Zaterdagmiddag is het zesjarige dochtertje van de familie M. te Uithoorn bij een verkeersongeval gedood. Bij het spelen stak het kind onverwacht van achter een heg komend de provinciale weg HaarlemHilversum over. Het meisje werd aangereden door een pas- Politieke zet van Adenauer „Waarom niet met de het lood tracht ar geloze kinderen in dc val te lokken. Want hun ont wikkeling kan op de lagere school al zo ver zyn gevorderd, dat het door u verwachte antwoord niet meer wordt gegeven cn dc steller van de vraag in de val loopt. Over ontwikkeling gesproken, we moeten het toch ook eens hebben over de achterlijkheid van een veel bezongen Amerikaanse staat. verlof gegaan (Van onze correspondent in Bonn) Voor bondskanselier dr. Aden auer zaterdag uit de bondshoofd- stad vertrok op zijn achtste reis naar Amerika (voor gesprekken met Hammarskjoeld, Ben Goe- rion, president Eisenhower en mi nister Herter en voor het in ont vangst nemen van zijn 17e en 18e eredoctoraten) en zijn eerste be zoek 'aan Japan (voor een bezoek bij keizer Hirohito, gesprekken met premier Kishi en het accep teren van zijn 19e en 20e doctors baret) heeft hij een brief laten be zorgen bij de Westduitse minister voor vluchtelingenzaken, prof. Theodor Oberlander. De inhoud daarvan is in 1 nog geheim, doch in kringen der regeringspartijen C.D.U. en C.S.U. ver luidt, dat dr. Adenauer zijn de laatste tijd zo heftig becritiseerde minister tig heeft verweten, dat hij niet onbepaalde tijd" met verlof is gegaan, zolang het onderzoek voortduurt naar zijn verleden. Zoals bekend, wordt mi nister Oberlander verantwoordelijk ge acht voor het „bloedbad van Lemberg", de vermoording van (minstens) 3C Poolse intellectuelen. Van C.D.U. C.S.U. zijde was minister Oberlander aangespoord zich met verlof te laten sturen, ten einde dr. Adenauer tijdens diens Ame rikaans bezoek onaangename vragen over „nazi-ministers in zijn kabinet" te besparen. Hoewel minister Ober lander heeft verklaard, dat hij „niet zijn ministerszetel kleeft", heeft hij desondanks geweigerd op deze suggestie van zijn partijgenoten te gaan. De kwestie Oberlander nadert in Bonn thans haar hoogtepunt. Invloedrijke po litici in de C.D.U. C.S.U. willen mi nister Oberlander uit de regering serende personenauto en. was op slag In de nacht van zaterdag op zondag in het Westerziekenhuis te Rotterdam overleden de 9-jarige jongen A. P. Schuit uit de Eendrachtstraat. Zaterdagavond werd hij door een personenauto aange reden, toen hij de Witte de Withstraat overstak. Met ernstige verwondingen moest hij in het ziekenhuis worden op genomen. Op de rijksweg te Swalmen werd de 46-jarige ongehuwde R. van Nooy uit Roermond in de nacht van zaterdag op zondag aangereden door een personen auto, toen hij plotseling de weg overstak. Hij werd ernstig gewond en overleed kort na aankomst in het ziekenhuis te Roermond. Op de rijksweg te Hoengen bij het Koningsbus in de Zelfkant is zondag middag de 77-jarige B., die met zijn bromfiets de rijksweg overstak, aange reden' door een auto en op slag gedood. Zaterdag is op de uiterwaarden van de Waal bij Lent (gemeente Eist) het stoffelijk overschot gevonden van de 24-jarige A. J. B. uit Eist. De rijkspolitie is tot de slotsom gekomen, dat hij Waalbrug gestort is als gevolg v misstap. Voorbijgangers ontdekten zondag in het kanaal Steenwijk-Giethoorn het stof felijk overschot van de 49-jarige slager C. ten Veen uit Steenwijk, die ongeveer vijf weken geleden spoorloos verdween, "ij was gehuwd. Politiebonden vragen gesprek over salaris De centrale van politie-organisaties, aarin samenwerken de Nederlandse politiebond, de rooms-katholieke politie bond St.-Michael" en de bond van christelijke politieambtenaren in Neder land hebben zich telegrafisch tot de nister van binnenlandse zaken en minister van justitie ad interim ge wend. Het telegram verzoekt de be windslieden een delegatie uit de hoofd besturen van de drie organisaties eer dezer dagen in audiëntie te ontvangen. Dit verzoek werd gedaan naar aanlei ding van een van de minister van bin nenlandse zaken, mede ambtgenoot van justitie, door de orga nisaties ontvangen bericht met het ant woord op de door de centrale van poli tie-organisaties gedane voorstellen tot verbetering van de salariëring van d politieambtenaar. Bij overstromingen reeds 120 doden Overstromingen in enkele provincies van Brazilië zouden tot nu toe aan 120 mensen het leven hebben gekost. In het dorpje Boqueirao in het dal van de staat Esperito Santo zijn er 40 doden of overlevenden van de ramp, die in de afgelopen vijf dagen werden gevonden, gestegen tot eenen twintig. Op het hoofdkwartier van de reddingswerkzaamheden in Inezgane bij Agadir is meege deeld, dat nog twee vernielde dorpjes zijn ontdekt. In de in to taal zes vernielde dorpjes in het Atlasgebergte zijn 500 tot 600 mensen omgekomen. Er zijn meer dan 2.000 daklozen. Bij verkenningsvluchten bleek, dat in de grond een enorme scheur is ontstaan, irin de dorpjes praktisch zijn verdwe- Reddingsploegen van het leger heb ben de gewonden naar een ziekenhuis bij Agadir overgebracht Men hoopt nog meer overlevenden te vinden in een flal naast het Saada hotel in Agadir. Red ders. uitgerust met stetoscopen, hebben geklop gehoord van onder het puin van het flatgebouw. In de ruïne van het hotel is een ploeg van 100 man bezig met 30 bulldozers en twee enorme mobiele kranen. Er bevonden zich 60 mense het hotel. Wonderbaarlijk Op welk een wonderbaarlijke wijze sommigen het leven hebben behouden blijkt b.v. Uit het relaas van de achttien jarige Mohammed Ben Amidoeche, die zaterdag uit het puin werd bevrijd. Een reddingsploeg met luisterapparaten meen- 2n zacht geroep te hebben gehoord, spoedig was het weer volkomen stil. Daarop beluisterden zij met medische stetoscoop de betonnen ti Tegel na tegel werd weggehaald e_ drie meter puin te hebben geruimd ont dekten zij de Marokkaan. Deze vertelde, dat hij in een winkel een pond bananen stond te kopen, toen de aarde begon te beven. Ik had geen tijd om te vluchten, want het plafond viel al naar beneden. Ik merkte, dat ik was ingesloten. Tussen de stukken muur en de betonnen tegels kon ik me net bewegen. De grond lag vol blikken conserven, flessen limonade dergelijke. Niet ver van mij verwij derd lag de winkelier. Ik hoorde hem kreunen, maar ik kon niet bij hem komen. Ik heb dit verschillende uren of misschien wel dagen gehoord. Tenslotte hoorde ik een soort gemompel greep ik, dat hij dood was....". De vlucht op de witte merrie, door Barbara Leonie Picard. Vertaling J. P. Baas-Van Dijk. In serie Prisma-ju- iores. Uitgave Spectrum, Utrecht Aftrekposten bij de inkomsten- en ver mogensbelasting, door B. Schippers en J. L. van Hedel. Editie 1960. Uitgave Nederlandsche Uitgeversmij. N.V., Lei- Maan boven Munkeby, door Gerd Nyquist. Vertaling Johan Winkler. Uit gave De Tijdstroom, Lochem. Nanni zoekt haar eigen weg, door Dorothea Hollatz. Vertaling P. Franke- Lavaleye. In serie Prisma-Juniores. Uitgave Spectrum, Utrecht. De stuurman van de Cleopatra, door Frank Knight. Vertaling Ton Stam. In serie Prisma-Juniores. Uitgave Spec trum, Utrecht. Jan Reeps en zijn onbekende koloni satiepoging in Zuid-Amerika, door dr. G. van Alphen. Uitgave Van Gorcum Comp.. N.V. Dr. H. J. Prakke en H. M. G. Prakke, Assen. Mozes in Egypte, door Manuel van Loggem. Elsevier-Pocket Uitgave Else- ier, Amsterdam. Beknopte geschiedenis van het chris tendom. door N. K. van den Akker, theol. drs., zesde druk, naar het gelijk namige werk van dr. E. L. Smit, met een inleiding van prof. dr. W. C. van Unnik. Deel II: het christendom in de tijd. Uitgave A. Voorhoeve, Den Haag/Bussum. De dominee en z'n preek, door ds. G. van Teylingen. Uitgave Willem de Zwijgerstichting, 's-Gravenhage. Volgens Oostduitse berichten, die het Westduitse persbureau D.PA. aanhaalt, zijn er in Oost-Duitsland 859 vrouwe lijke burgemeesters. In totaal bestaat 26 procent van de rechters en 23 procent van de openbare aanklagers uit vrouwen. Bijna 44 procent van alle te- werkgestelden zijn vrouwen, aldus de berichten. „Frg bang" „Ik ben erg bang geweest. Ik dacht, dat ik zou sterven omdat ik zo lang had geroepen cn niemand antwoordde. Al gauw kreeg ik dorst. Ik nam toen een fles limonade. Daarna kreeg ik honger. Ik hoefde mezelf maar te bedienen. En zo heb ik twaalf dagen lang geleefd op sardientjes cn biskwies, die binnen mijn bereik lagen. Daarna heb ik lang gesla pen. Als ik wakker werd at en dronk ik Vier nieuwe aardschokken van verschil lende sterkte zijn gisteren in Algiers en omgeving opgetekend. Tot dusverre zijn er geen berichten over schade. De ramen rinkelden en het meubilair schoof van zijn plaats in de huizen in het stadscen- Minister-president van Suriname De Surinaamse minister-president, mr. S. D. Emanuels heeft de maatre gelen, die de regering van Suriname onlangs heeft getroffen voor het Suri naamse dagblad De West nader toe gelicht. „De West" aldus minister Emanuels wordt niet uitgesloten van de officië le nieuwsvoorziening. De „regerings voorlichtingsdienst Suriname" verstrekt nog steeds geregeld talrijke berichten aan het blad. en bij het bezoek van president Eisenhower was „De West" uitgenodigd, op „Zanderij" aanwezig te zijn. Mr. Emanuels zegt verder: In ver band met leugenachtige berichtgeving heeft de regering echter wel gemeend, elke niet-uitdrukkelijk bevoegd verklaar de ambtenaar of ambtelijke instantie te moeten verbieden, op eigen houtje nieuws aan „de West" door te geven, met uitzondering van technische gege vens. Zo heeft wat dit laatste betreft, wijderen. De minister wil het kennelijk misten nadat een" laag modder met rots zien uit te houden tot 1 mei a.s. Dan steen was neergekomen. In Bahia kwa- wordt hij n.l. 55 jaar en pensioenge- men tien mensen om toen hun boot in rechtigd. Ide sterke stroom omsloeg. de directeur van binnenlandse zaken persoonlijke gegevens mogen doorgeven over een overleden ambtenaar en mocht het hoofd van de burger luchtvaart ge gevens doorgeven over een vliegtuigty pe. Als gevolg van de belediging, door een redactielid van „De West" aangedaan aan de echtgenote van een minister, hetgeen werd gesanctionneerd door de hoofdredacteur van het dagblad, wensen de leden van de raad van ministers op door hen gegeven recepties noch bij an dere door hen geleide plechtigheden, niet een lid van de redactie van „De West" om zich heen te hebben, tenein de niet opnieuw gelegenheid tot beledi gen te geven. In dergelijke gevallen echter kan „De West" steeds een ver slag krijgen van de „regeringsvoorlich tingsdienst Suriname". Aardrijkskundige puzzel 3 4 gem. in N.H. ten Z. van Medemblik. 1 9 10 9 7 stad In Gelderl., die herinnert aan Karei de Grote, gem. in Z.H. ten Z. van Loosduinen, gem. in Limb. a. d. Geleen in de Mijnstreek, gem. in Zeeland op de O.punt van Z.-Beveland. gem. in N.H. tussen Alkmaar en Den Helder, gem. in NE. die herinnert aan Tsaar Peter v. Rusland, gem. in Drente met de kolonie Frederiksoord. 11 12 9 13 11 2 12 12 14 13 3 13 2 15 15 14 7 3 11 16 17 14 10 9 7 18 14 14 7 3 14 1 19 15 9 3 3 9 13 OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Linge, 5. stins, 9. ter miet, 11. pa. 13. maart, 14. we, 15. Eris, 17. stil, 19. Ran, 20. eek, 22. ree, 23. beer, 24. oker. 25. die, 26. gek. 28. Ede. 30. eens, 32. Aser, 33. er, 34. oneer, 37. nn, 38. edeleer, 40. traag, 41. knoet. Verticaal: 1. loper. 2. N.T., 3. gems. 4. era, 5. sir. 6. tets, 7. it, 8. stele, 10. mare, 12. Arabier, 14. Wierden, 16. ineen, 18. Trees, 20. erg, 21. kok, 25. Deest, 27. edel, 29. ernst, 3L _soda^32. aren, 35. neg. eek, 33. R.O. Vier mijnwerkers zijn zaterdag te Saarbrücken bij een instorting in de Goettelbronnmijn om het leven geko men. Hun stoffelijke resten zijn zondag

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5