KONING- RICHARD Medische zending op Java bestaat nog Mr. Biesheuvel spreekt in V.S. over E.E.G. ia „Synodalen en vrijgemaakten samen in Zwolle bijeen Een woord voor vandaag Kwatta Reep Kanttekening jji Aniliem werd gepasseerd j in spreidingsrapport s 2 Wc hebben wel eens het idee dat de zending hoe langer hoe meer wordt terug gedrongen en dat hulpdiensten nauwelijks nog mogelijk zijn. Alleen nog maar een paar knappe koppen mogen als professoren de jonge kérken helpen. Vooral de medische zen ding zou afgelopen zijn. Dat dit niet helemaal juist is blijkt wel uit een artikel van de zendings arts F. C. van der Horst in hervormd Nederland". Na er de nadruk op gelegd te hebben dat er een grotere eenheid tus sen christenen van verschillende landen is gekomen, waardoor we niet langer denken in termen van „hoger" en „Idger", schrijft hij: DE Javaanse Kerk wil zelf ook over de Here Jezus vertellen aan haar eigen volk. Maar ze wil niet alleen vertellen, ze wil ook laten zien, wat dit Evange lie betekent vnnr de mensen in het dagelijks leven. Ze wü la ten zien hoe het gewone leven heel anders wordt voor wie gelo ven in Jezus, de Heer. Hoe dan onder de mensen de liefde gaat heersen en niet de eigen baat. Ze wil prediken en tonen. Ze wil ook helpen de armen, de zieken, de maatschappelijk veriatenen. Zo ziet de Javaanse Kerk de medische zending. De daad der naastenliefde moet te vens een getuigenis zijn van Je zus. Want het Evangelie te ver tellen aan mensen aie er niets van weten is dikwijls moeilijk, het is dikwijls een onverstaanba re taal voor hen, het blijven dik wijls woorden, waarvan de in houd niet tot ze doordringen kan. Laten we het goed begrijpen, het moet de Heilige Geest, God zelf zijn, die deze woorden voor hen levend maakt Maar de christe lijke houding van het helpen in ziekte en nood kan een weg zijn, die deze woorden verstaanbaar maakt Zo gaat het hand in hand. Zo krijgt de hulp aan de naaste zijn diepste inhoud. DAAROM heeft het werk van de medische zending ook zo'n grote bekoring. Met al zijn ener gie en met zijn beste kunnen gaat de dokter helpen en houdt steeds voor ogen dat dit werk is om Jezus' wiL Maar hij weet ook, dat hij daardoor tevens mag mee werken in het grote werk van het brengen van het Evangelie. Een wonderlijke kracht gaat ervan uit hierbij samen te wer ken met de mensen van de Kerk in het land, waar men werkt. Juist door deze n king wordt men vriend en krijgt heid in het hart i te zien. In de kliniek, waar ik de laatste jaren "werkzaam was, zei een der oudere stafleden eens tegen mij: ..Weet u wel dat de portier en de zuster aan het loket van bijzonder belang zijn in ons werk, want voor vele mensen zijn zij de eerste aanraking met het Evangelie". In een druk en hard werkend ziekenhuis had men zo veel aandacht voor de geestelijke betekenis ervan, dat men in ieder lid van het personeel een bren gt - van het Evangelie zag. Van ieder werd verwacht dat men werkte om Christus" wil. Dat het helpen van zieken betekende Je zus dienen en tegelijkertijd iets laten zien van Zijn liefde. En dan was het onbelangrijk of men dok ter of portier, directrice of ver pleeghulp was. TN EEN LAND als Nederland A is men al zo vertrouwd met de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan, dat men zich nauwe lijks kan indenken, hoe wonder baarlijk deze gelijkenis van de onbaatzuchtige liefde voor een vreemde klinkt in de oren van vele niet-christenen. Het werkelijk meeleven met de moeders als ze hun zieke en on dervoede kinderen kwamen bren gen, dat de zusters werkelijk hart hadden voor die kinderen, waar ze toch eigenlijk niets mee te maken hadden, het leek een won derlijke taal voor hen. Maar óf ze het begrepen. Ze kwamen te rug en steeds meer terug. Wat het bijzondere was zouden ze la ter misschien wel eens ontdekken, maar bij deze zusters moesten ze wezen, hier werd HULP gegeven. De ene dag gaat het beter dan de andere en nooit wordt het je meer duidelijk dat de mens een zondaar is. dan wanneer je in je werk Christus wil dienen. De ene duivel, die uitgeworpen is, schijnt er zeven nieuwe in te brengen. Maar dan ontdek je ook Gods ge nade. DAAROM kan men doorgaan en daarom gaat dit werk ook door in vele ziekenhuizen en vele poliklinieken en door vele vroed vrouwen. En wordt het mogelijk de grote zorgen te dragen, als het geld bijna op is en de medi cijnrekeningen niet betaald kun nen worden. Als de prijzen stij gen en de inkomsten niet. Dan komt de moeilijke vraag: wat moeten we doen? Zullen we tegen de mensen zeggen, ga maar weg want ik kan toch niet helpen, mijn medicijnen zijn op? Zullen we zeggen u moet maar meer be talen en als u niet kan, hoeft u niet meer terug te komen? Toch willen de kerken him dia conaal werk voortzetten, ze willen helpen. Want wat is dat voor een kerk die de mensen niet helpt, als ze bij haar om hulp komen vragen! In deze ziekenhuizen heb ik ge leerd, dat er geen wezenlijk ver schil is tussen de kerken in Ne derland en daar buiten. Dat het alles één is. Het is dan ook duidelijk dat hier een werkterrein ligt voor onze diaconieën. Als ieder meedoet, kan er veel gedaan worden. Ook heb ik daar geleerd dat Zending betekent dat het God zelf is, die de ene kerk roept om sa men met andere kerken het Evangelie te brengen in de gehe le wereld. Zending een dienst van ons aan God. Opdat alle tong zal belijden: Jezus Christus is Here, tot eer van God, den Vader. met hen be nen de gelegen- deze mensen Europese conferentie De Internationale Raad van Christe lijke Kerken organiseert een Europese Conferentie die van 16—23 augustus op „Woudschoten" wordt gehouden. Het algemeen thema „Het Koninkrijk der Hemelen" wordt naar verschillende zijden uitgewerkt. Zo wordt gehandeld over het Koninkrijk der Hemelen In de Heilige Schrift, maar ook over zijn ca- rlcaturen; het Koninkrijk der Hemelen en zijn Koning, maar ook over de ko ningen der aarde. Dr. Saarnivaara uit Finland 6telt de bijbelse conceptie van het Koninkrijk Gods en de levensbe schouwing van het Evolutlonisme tegen- fi i de Er zijn diverse sprekers uit binnen- en buitenland, o.a. dr. Carl Mclntire, voorzitter van de ICCC, prof. dr. S. U. Zuidema, prof. dr. J. Severijn, dr. Da vid Hedegard, ds. P. J. Mietes, prof. dr. J. van Genderen. Voor deze conferentie bestaat grote belangstelling, mede omdat zij een ont moetingspunt is voor afgevaardigden van Schriftgelovige kerken in diverse landen van Europa. Er worden boven dien enkele speciale bijeenkomsten voor de jeugd gehouden. Om teleurstelling te voorkomen, her innert het secretariaat van de ICCC er aan dat aanmeldingen zoveel mogelijk vóór 15 april binnen moeten zijn. Men kan zich opgeven aan het Bureau van de Internationale Raad van Christelijke Kerken, Singel 386, Amsterdam. Gedurende het weekeinde is mr. B. W. Biesheuvel, lid van de Tweede Kamer, voorzitter van de Christelij ke Boeren en Tuinders Bond met de Boeing van Pan American via Lon den en New York naar Denver ge vlogen, waar hij dinsdag op het gres van de national farmers union ccn inleiding zal houden over de Europese samenwerking, met name in de EEG. In de Verenigde Staten bestaat grote belangstelling voor de groei van de E.E.G. Boeren en graanhandelaren van de V.S. vragen zich af of zij in de toe komst hun graanoverschot naar Euro pa kunnen blijven zenden. Men be grijpt wel dat de E.E.G.-landen er naar streven, de behoeften uit eigen produktie te dekken. In 1959, aldus mr. Biesheuvel voor zijn vertrek, zond Amerika zes miljoen ton voedergraan naar de zes landen van de EEG en daarnaast nog enkele mil joenen tonnen consumontengrann. Neder land neemt van die zes miljoen ton voe dergraan een derde deel af en is dus- relatief gezien een zeer belangrijke cliënt van Amerika. Mr. Biesheuvel spreekt in Denver voorts over de bete kenis in politiek, economisch, sociaal en militair opzicht van de EEG: hij wil be grip wekken voor de bijzondere positie van Nederland op economisch gebied in Advertentie mooier met NEVEDA WOL spaar de wikkels voor 6 nieuwe serie prookjes- borduurkaartjes a het EEG-verband en verder zal hij wij zen op de positie van de EEG ten aa zien van de onderontwikkelde landen. Behalve in Denver spreekt mr. Bies heuvel, die vice-president is van de in ternational federation of agriculture pro ducers in Parijs (bij de IFAP zijn alle West-Europese en verscheidene andere landbouworganisaties uit andere delen van de wereld aangesloten), in enkele typische graandistricten van de Vere nigde Staten, zoals in het midden-westen en in Californië. Op 28 maart keert mr. Biesheuvel in Nederland terug, want op 29 maart zal hij aanwezig zijn in Brussel op de con ferentie van het economisch en sociaal comité van de EEG waar de voorstel len van de heer Mansholt behandeld worden. Het leek een feestelijke toogdag Overhaasting is schadelijk geduld nodig (Van een onzer verslaggevers) In groten getale waren zaterdag gereformeerden en vrijgemaakt ge reformeerden naar Zwolle geko men, om daar te horen wat drie predikanten te zeggen hadden over de vraag: ,JKunnen wij hij elkaar komen?" Omdat de Zuiderkerk waar men vergaderen zou, al lang voor het begin van de samenkomst vol zat, werd ook de Oosterkerk in geschakeld. Men begon met staan de te zingen „Geloofd zij God met diepst ontzag". Maar voor dienstfhad men al gezongen „Heer, erbarm U over ons". Ds. R. H. Bremmer, vrijgemaakt predikant te Enschede, leidde in de Zuiderkerk het samenzijn. Hij las Jesa- ja 40, het hoofdstuk waarin gesproken wordt over alle dalen, die verhoogd en alle heuvels die geslecht zullen worden. Wij zijn hier samen als synodaal-ge- reformeerden en vrijgemaakt-gerefor- meerden, die elkaar serieus willen men, zei ds. Bemmer. De vergadering is niet uit de lucht komen vallen. Nadat door de Utrechtse synodebesluiten van 1959 plotseling be weging was gekomen in de sinds 1946 verstarde posities tussen beide kerken, is door vijf vrijgemaakte predikanten in december de vergadering te Zwolle belegd, waar vrijgemaakte dominees zich door ds. Okke Jager over de syno debesluiten lieten voorlichten. Dit had tot gevolg, dat het bestuur van de pers- vereniging Waarheid en Eenheid con tact zocht met deze vijf predikanten. Daaruit is het plan geboren om een grote vergadering in Zwolle te houden. „Zij ls bedoeld als ontmoetingssa menkomst voor mensen, die jarenlang op deze wijze elkaar niet konden bena deren, aldus ds. Bremmer. Er worden geen besluiten genomen of moties aan vaard en geen acties ontketend. Hel gaat alleen maar om een ontmoeting met het voornemen elkaar te verstaan. Bedoeld is niet: kerkleden van elkan der te isoleren. De initiatiefnemers ver werpen die gedachte. Als vrijgemaakten houden we de band vast met hen, die niet instemmen met wat wij doen. Wij letten zowel op prof. Kamphuis als op prof. Ridderbos en hopen dat deze man nen elkaar eens kunnen ontmoeten. Ds. Bremmer waarschuwde tegen harddravers. Overhaasting is schade lijk. Men zal geduld nodig hebben want hier gaat het niet om een kwestie van een paar maanden of een paar jaar. In de vrijgemaakte kerkèn bestaat op dit punt veel misverstand. De organisa toren van deze vergadering bedoelen niet het werk Gods in de vrijmaking te loochenen. „Als dat zo was. zouden we is hiervoor nooit geleend hebben". De „synodaal"-gereformeerden zullen de vrijgemaakten serieus moeten nemen in hun daad van de vrijmaking. Indivi duele beslissingen zijn alleen maar tot schade van de kerk. Voor de vrijge maakten geldt: samen uit, samen thuis. Daarom wordt gehoopt op wijze en ver antwoorde besluiten van de synode der vrijgemaakte kerken te Assen. 1961. Maar daar moet aan voorafgaan een houding van bereidheid der mindere vergaderingen. Ds. Okke Jager, gereformeerd predikant te Almelo, beantwoordde de vraag „Moeten we herenigen?" Hij meende dat dit vooraf diende te gaan aan de vraag naar de moge lijkheden. En zijn antwoord was bevestigend. Intussen liggen de dingen niet een voudig. Het gevaar bestaat, dat te ge makkelijk ja gezegd wordt, of dat het te aarzelend gebeurt. Er kunnen onzui- motieven in het spel zijn. In de ark lerenigingsgedachte vindt men rei- i onreine dieren. Bij alle pogingen tot opheffen van de kerkscheuring kan men twee kantén uit: of naar een vaste betrekking als wachter op Sions óf r de speeltuin van het „laat Er moet samengesproken worden. Ge reformeerden, die zeggen dat je geen oude koelen nlt de sloot moet halen, dienen te bedenken dat het misschien waarheden als koelen zijn! Talmen mag niet. De wereld wacht onbewust op dc vernieuwing der kerk en ons rest nog maar weinig tijd, de krap toegemeten maranatha-tijd. Ds. M. Vreugdenhil. gereformeerd- predikant te Ruinerwold-Koekange en één van de leidende figuren van Waar heid en Eenheid, ging in op de vraag of hereniging confessioneel mogelijk Hij meende van wel. Dat de vervangingsformule alleen maar terzijde gesteld zou zijn om haar straks weer voor de dag te halen, streed hij. Wie dat zegt, heeft er geen oog voor hoeveel er in de synode c wonnen moest worden om zo'n ingrij pend besluit te nemen. Werpt mer gen, dat de terzijdestelling der ver gingsformule op weinig elegante wijze geschied is, dan moet men eens nagaan welke onelegante dingen er gebeurd zijn in het concilie van Nicea, dat toch die prachtige belijdenis aangaande de god heid van Christus formuleerde. Ds. Vreugdenhil was van mening, dat een synode grenzen mag stellen, vónd hijzelf die grenzen nog wat te nauw gemaakt Ook verheelde hij niet, dat er bij hem bezwaren bestonden gen de nieuwe kerkorde. Voorts zou willen, dat de synode schuld beleed over de schorsingen en afzettingen. Maar dit alles achtte hij zaken vooreer samenspreking. De mogelijkheid" daar toe is er weer, omdat beide kerken thans dezelfde belijdenis hebben, zonder toevoegingen. Het is trouwens niet nodig, dat het in de kerk over alle dingen ééns moet zijn. Derhalve is er temeer re den om te zeggen: wij kunnen, wat de confessionele kant van de zaak betreft, bij elkaar komen. De vrijgemaakte predikant van Alme lo, ds. W. G. Raven, die over de kerk rechtelijke zijde sprak, stelde vast dat beide kerken, wat de stukken betreft, die er vandaag zijn, niet bij elkaar kun nen komen. Grote bezwaren leven ei ten opzichte van de nieuwe kerkorde bij de vrijgemaakten, hoewel er ook w tot elkaar te samenspreking wilde ds. Raven beantwoorden met: ja, van ganser harte! Een weg tot toenadering is de bespre king van het hele complex van schor sing en afzetting door beide synodes. Daarom zien de vrijgemaakten met heimelijk verlangen uit naar hetgeen de synode te Assen in 1961 gaat doen. Ds. Raven geloofde niet, dat er op dit punt politiek in het spel is. Hij gewaag- devolle zaken in wegen aan te geve □aderen. De vraag i Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hèdél: J. C. Schuurman te Bleskensgraaf. Aangenomen naar Kampen (Ver. voor Vrijz. Hervormden): J. W. Schaap te Oldenhove. Beroepen te Gouda: Joh. v. d. Velden te Dordrecht GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor 's-Gravenzande (vac. L. J. Boeijinga): N. Korenhoff te Appinge- dam; voor Zoetermeer: H. C. Appelo te 's-Gravenhage-Loosduinen. Beroepbaarstelling: De classis Gronin gen heeft na gehouden samenspreking ds. F. A. den Boeft, laatstelijk predikant van de Geref. Kerk (vrijgemaakt) te Help man beroepbaar verklaard. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Kralingen: H. van Leeuwen te Arnhem en D. Slagboom te 's-Gravenzande. UNIE VAN BAPT. GEM. Bedankt voor Groningen-Zuid: Sj. Zylstra te Eindhoven. Beroepen te Passaic. V.S.: A. Vergunst te Rotterdam. Aangenomen naar Moerkapelle: C. Molenaar te Leiden. de meerdere de van zijn vertrouwen vergadering. Aan de andere kant zei hij ook ver trouwen te hebben in de artikelen over de kerkrechtelijke vragen door prof. dr. H. N. Ridderbos in het Gereformeerd Weekblad gepubliceerd. „Aan verenigen zijn we nog lang niet toe, aan samenspreken wel dege lijk. Ben ik nu bezig meerdere ver gaderingen onder druk te zetten, als ik dit verklaar?, vroeg ds. Raven. „Dat wil ik beslist niet. Wat ik doe alleen maar een beetje voorsorteren in het kerkelijk verkeer. Niemand wordt onder druk gezet; wij willen stijl vertonen in ons afwachten. Het is zaak dat beide synodes kerkrech telijk alles gaan reconstrueren, om te ontdekken waar de fout zat." „Met alle gekheden en gebreken heb ben wij in de vrijmaking iets moois be leefd". ging ds. Raven voort. „En wan neer dit woord u irriteert, zal ik hel niet meer gébruiken, want de vrijma king is geen god in het diepst van mijn gedachten". De intocht in Jeruzalem, triomfdag van Jezus* volgelingen, heeft bij Lucas een heel ander accent dan bij de andere evan gelisten. Ook hij beschrijft het enthousiasme, het uitbundige „Gezegend Hij die komt in de naam des Heren" laat hij even min onvermeld maar zijn beschrijving komt pas tot een climax als hij Jezus* reactie weergeeft. Niets blijft er zo over van die menselijke triomf: En toen Hij nog dichterbij gekomen was en de stad (Jeruzalem) zag, weende Hij over haar en zeide: Och of gij ook op deze dag verstond wat tot uw vrede dient; maar thans is het verborgen voor uw ogen." Juichende discipelen maar Jezus weent. Misschien is dit de oplossing van deze tegenstelling: dat die blijde, ijverige discipelen steeds maar voor Jezus uitlopen. Ze rukken palm takken van de bomen, leggen hun klederen op de weg, ze juichen en ze roepen steeds zijn ze Jezus meters ver voor. Letterlijk zijn ze dat en figuurlijk zijn ze dat ook. Zij zijn al bezig Jezus* Koninkrijk te proclameren zonder zelfs maaritt iets van dat Koninkrijk te begrijpen. Ze dóen iets maar het\ luisteren dat er aan vooraf had moeten gaan, hebben ze ver zuimd. z Hoe vaak bedroeven wij de Heiland omdat wij ver vooruit U rennen in plaats van achter Hem aan te gaan! Discussie Omdat velen uit beide kerken niet langer konden blijven, kwam men de discussie gemeenschappelijk in Zuiderkerk die toen afgeladen vol werd. Het leek veel op een feestelijke toog- dag. Had men tijdens de samenkomst psalmen als 130 en 51 gezongen, in de panze schalde het ene jubellied na het andere er uit. Met blijde gezichten zat men elkaar aan te kijken. Het leek of velen een jarenlange druk voelden lichten. Toch werden er in de discussie nog enige harde noten gekraakt. Dr. J. Schelhaas, gereformeerd predikant tc Nieuwendam en voorzitter van de pers- vereniging Waarheid en Eenheid, kor aan een tiental vragenstellers vooi het merendeel vrijgemaakt het woord geven. Iemand uit Blokzijl vond het gespro kene van die middag „allemaal ge draai" en een broeder uit Heerenveen zei, dat het woord „samenspreking' voor hem slechts betekende: oproep tot bekering en vrijmaking. Maar er kwamen ook prachtige tuigenissen. Een vrijgemaakte uit Gro ningen meende dat de ritseling van be kering in de gereformeerde kerken dui delijk aanwezig was, en nu vroeg hij zich af, of men niet aanstonds zou moe ten verenigen op grond van 1 Cor. 13 om daarna de dingen uit te pra ten. Éérst elkaar in liefde hervinden, dan spreken. Hierop kwam een daverend applaus. Ds. Raven antwoordde echter, dat de liefde Zo sterk moet zijn, dat de kerken elkaar kunnen spreken vóór de her- èniging- als er maar werkelijk liefde is n elkaar vast te houden. Tot allen, die in de vrijmaking groot geschenk menen te hebben ontvan gen. zei hij: „Wij moeten de heerlijk heid van de vrijmaking terugstoten de plaats waar wij als broeders hetzelfde huis uit elkaar zijn ge gaan". Een lid der vrijgemaakte kerk te Laag-Zuthem meende, dat er in het le ger der vrijgemaakten ook een ban Zowel bij de afzetting van ds. S. J. Goossens als van ds. C. Eenhoorn heeft het befaamde artikel 31 vai kerkenordening onjuist toegepast. Ten zeerste drong hij aan op eerdere sa menspreking dan in 1961. „Wie garan deert ons, dat Christus niet vóór die tijd wedergekomen", riep hij uit. Op vragen betreffende verschil Inzicht in een mogelijk herenigde kerk, antwoordde ds. Jager, dat de synode der gereformeerde kerken de mogelijk heid zeker opengesteld heeft voor ver schillende opvattingen naast elkaar. Hij verklaarde zich geen voorstander kanselruil. voor 10 Kwatta- soldaatjes krijgt U van Uw winke lier een 20 cents Manoeuvre reep gratis (geldig tot 31 december '60). Het geroep drong door tot buiten de tent en be reikte de onverschillig geworden soldaten die hier cn daar moedeloos neerlagen, vermoeid door het niets doen en lui door alle gebrek aan actie. En ook daar scheen opeens een onzichtbare wind nieuw leven te blazen. Manschappen sprongen op en schreeuwden een roep, die van mond tot mond werd doorgegeven, zodat het weldra galmde door de hele legerplaats: Sion! Sion! Oorlog Oorlog! Op tegen de ongelovigen! Op naar Jeruzalem! Ten strijde! Sion! Sion! God wil het! Niet allen echter in de vergadering deelden het enthousiasme en onder hen vooral niet Markies Koenraad van Montserrat en de Grootmeester der Tempeliers. De plotselinge ommekeer kwam hen erg ongelegen en toen ze even later gezamenlijk naar hun tenten terugliepen, toonden beiden zich onte vreden Ik heb het wel altijd gezegd, begon de Groot meester op zijn snijdende, sarcastische toon. dat Richard zich in geen spinneweb zou laten vangen. U ziet nu dat hij slechts de mond moet openen de gekken opnieuw in beweging te krijgen. Zijn adem is als het vuur dat het dorre stro dadelijk doet oplaaien. Zodra de wind gaat liggen gaat ook het stro eer smeulen, antwoordde Montserrat troostend. Dat doet er niet toe, vervolgde de Grootmees ter somber, want zelfs als het maar strovuur is en zelfs als wij de vrede verkrijgen, dan nog zal Richard er In slagen de leiding voor zich te winnen en hem en niemand anders zal men door een verdrag koning van Jeruzalem maken. Als het er op aan komt zal hij het verdrag met de Sultan niet van de hand wijzen, doch zich haasten het zelf te sluiten. Hoezo? riep Koenraad verbaasd, denkt u dan werkelijk dat die trotse koning van Engeland zijn SIR WALTER SCOTT - bloed met dat van een heidense sultan wil mengen? Maar dat was niet mijn plan. Ik stelde het slechts voor om zijn afkeer op te wekken en met de zeker heid dat hij brutaal zou weigeren. Als hij het voor stel aanvaardt wordt hij inderdaad onze meester cn dat is nog erger dan wanneer hij dat wordt door een overwinning. U denkt slim te zijn, grinnikte de Grootmees ter. maar u hebt Richard wel heel slecht doorzien. Neen, ik ken hem beter. En wat uw zogenaamde meesterzet met de banier betreft, die heeft al even weinig opgebracht als had gij twee meter goedkope zijde gestolen. Neem mij niet kwalijk, Markies Koen raad, maar uw scherp verstand begint te verslap pen. In ieder geval kan ik niet langer op uw ver nuftige voorstellen afgaan en dus is het tijd mijn eigen plannen ten uitvoer te brengen. Hebt u ooit gehoord van de mannen die door de Saracenen Cha- regieten worden genoemd? Natuurlijk heb ik daar al van gehoord, ant woordde Koenraad, het zijn dweepzieke gekken die hun leven wijden aan de bevordering van de gods dienst. ongeveer als de Tempeliers. Het enige ver schil tussen hen en uw volgelingen is. dat zij altijd tot het uiterste gaan. U hoeft niet te spotten, onderbrak de geeste lijke nors. Ik kan u vertellen dat een hunner een heilige eed heeft gezworen. Hij wil Richard, die hij als de voornaamste vijand van de Mohammedanen beschouwt, met eigen hand neerhouwen. Een heiden naar mijn hart, riep Koenraad luchtig. Een van mijn mannen slaagde er in hem in het kamp aan te houden en wij kregen hem zo ver dat hij bekentenissen aflegde, vervolgde de Grootmeester waardig. Hij is thans mijn gevangene cn natuurlijk wordt hij duchtig bewaakt. Maar het zou niet de eerste keer zijn dat iemand er in slaagt uit een gevangenis uit te breken. Zo is het, knikte de Markies, dat is inderdaad vaker gebeurd. De veiligste gevangenis is het graf. Als hij er ooit in slaagt te ontsnappen zal hij opnieuw met de uitwerking van zijn plan beginnen, ging dc Grootmeester voort, net als een hond die bloed heeft geroken. Zwijg, fluisterde de Markies huiverend, ik be grijp wat u bedoelt. Ik wil er niets meer van ho ren. want uw plan is verschrikkelijk. Al geef ik toe dat de nood ons dwingt We mogen geen tijd meer verliezen. Ik waarschuw u slechts, besloot de Grootmees ter, opdat u zou weten dat u op uw hoede moet zijn. Het oproer zal ontzettend zijn en we kunnen moeilijk voorzien op wie de Engelsen hun woede zullen koelen. Bovendien is er één groot gevaar. Mijn schildknaap weet van het bestaan van de Cha- rcgiet af en hij is een eigenzinnig man, die ik lie ver niet meer om mij heen heb. Hij weigert mijn plannen te djenen cn ik zou het niet eens vreemd vinden als hij moedwillig zijn mond zou voorbijpra ten. Maar kom, ook daar kan wat aan gedaan wor den. Misschien kan de Charegiet in zijn cel een dolk vinden en die gebruiken om te ontsnappen. Laten wij zeggen op het ogenblik dat mijn schildknaap hem voedsel komt brengen. Wordt vervolgd BESCHAMEND EN VERDRIETIG JJET kan ook onder christenen won- ook niet van de liberale, enige steun derlijk toegaan. Zaterdagmiddag hebben ondervonden. En wij moeten zijn er in twee steden van ons goede in de dagbladpers nog het eerste land twee verschillende vergaderin- woord lezen, dat ter verdediging van |i gen gehouden. In de ene kwamen de halsstarrigheid onder de bouwers 6 de scheiding tenslotte iets bleek wat lijke organisatie mag zich hiervan |e zij niet konden verwerken. In de an dere, die van een christelijke orga nisatie op maatschappelijk gebied, liepen tegelijk de gemoederen zo hoog op, dat een uiteengaan onver mijdelijk leek. Een verheugende ervaring èn een verdrietige. Want is het niet verheu gend, overtuigd weten, dat het met onge- R rept blazoen zich uit de strijd heeft p- moeten terugtrekken. p Een beschamend verloop, en een dat aan de gedachte van het christelijke bd organisatiewezen geen goed heeft ge daan. Dubbel verdrietig, omdat het s viel in een tijd als de onze, waarin w christenen blijk ge- van onderscheidene zijden de moge- ju ven, dat zij elkaar, ook en zelfs bij üjkheid en de wenselijkheid van fr kerkelijke verscheidenheid en ge- christelijke organisatie, ook op het scheidenheid, niet kunnen en willen terrein van het maatschappelijk le- ij loslaten? En is het tegelijkertijd niet ven> toch reeds zozeer worden aan- k verdrietig, wanneer zich binnen een gevochten. Had men dit daar op die ur j j.* vergadering niet kunnen overwegen? R christelijke organisatie, dus op dit ge meenschappelijk fundament van een Had men als christenen geen inschik- Iof kelijkheid jegens elkander kunnen G. betrachten? Had men geen begrip Immers, ook wanneer men er in sla- kunnen opbrengen voor de houding L gen mocht, deze organisatie alsnog Van een bestuur, dat oprecht stelde als een eenheid te bewaren, dan is geheel naar de stem van zijn gewe- P0 er zaterdagmiddag iets kapot gegaan, ten te hebben gehandeld? In deze organisatie van bouwers is verdrietig en beschamend, dit ver- niet gebouwd, maar gebroken, en het loop Dat er een mensenleven is een reden tot verootmoediging van conflicten rijzen, lijkt onvermijde- tv ieder christen, dat ook het gemeen- lijk Maar zijn We ons altijd de hoge L schappelijke fundament, dat ook deze verplichtingen bewust, die de chris- F, gemeenschappelijke christelijke le- tennaam ons oplegt? Ook onze orga- *i: vensovertuiging dit niet heeft kun- nisaties christelijk te noemen, bete- oen verhinderen. Of heeft die chris telijke levensovertuiging hier mis schien het veld moeten ruimen voor kent een dure verplichting, een dure C; zaak. Waartegenover wel mag staan L nimmer aflatende „prodnetivi- ganisatie, dan moet toch wel worden vastgesteld, dat zij een alleszins be schamend verloop heeft gehad. Van- maar al te menselijke overwegte- teitsstüginr" aan christelijke offer- gen- vaardigheid, onbaatzuchtigheid en Beperken wij ons nn verder tot deze raastenliefdo. a vergadering van deze christelijke or- r, i„; ;_4;_ jDan zullen we mogen ontdekken, dat de christennaam, behalve dat hij Sf verplichtingen oplegt, óók wijst naar ongedachte, bovenmenselijke moge- "n,2'= „va" onafhankelijk lijkhe(]cn jj^jijkheden L„ het over- |s, christelijk dagblad, dat generic re- van kl die voor „et F ■»«-*«». hese, ken, mogelijkheden ook in het door- breken van isolementen waarin wij j0" ons als mensen hebben gewerkt, mo- ^ei gelijkheden ook in het geraken uit pj impasses en dus uit naar menselijk Di punt in te nemen, willen wij wel ver zekeren, dat onze sympathie is aan de zijde van het bestuur van deze chris telijke bouwersorganisatie. Het is een bestuur, dat, ook nu het heeft moeten wijken, aanspraak behouden blijft op inzfcht d<^dio^nd"e"wegen."' ons respect. Het is een bestuur, dat, luisterende naar de stem van zijn ge weten, gehandeld heeft, zoals het in de uiterst moeilijke omstandigheden naar huis is gegaan met ook maar waarin het was geplaatst betaamde. Het heeft gestreden tegen een over macht, eerst buiten de eigen organi satie, naar later bleek helaas ook binnen de eigen organisatie, heeft onvermoeid gezocht naa wegen uit de impasse waarin de iets van voldoening in het hart. Van '0l een oplossing in de problemen was men verder afgeraakt dan ooit. En in plaats daarvan was nu ook ge- Het treden een gescheidenheid tussen de j,r' uit. broeders. Kortom, een hoogst ern- jer stige zaak en een waarvan wij moe- bouwerswereld zich had gewerkt, met *en vrezen, dat velen buiten als enige beloning een laatdunkend christelijke organisaties daarvan hot schouderophalen van de andere or- hunne zullen denken. Li ganisaties. Het heeft gepoogd om het Tenzij alsnog het bewijs geleverd isolement te doorbreken, en hoezeer mag worden, dat de christelijke le- l_ hier van een isolement moet worden vensovertuiging, verre van met ge- gesproken, is ten overvloede geble- schcidcnheid genoegen te nemen, ie ken tijdens de vergadering vorige saambindend werken kan, desnoods ook ten overstaan van een grote Pjj meerderheid buiten. Gemeenteraad over universiteit: De raad der gemeente Arnhen» heeft besloten een adres te richten tot de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen over de be oogde vestiging van een universit"it het oosten van het land. In dit schrijven wordt bevreemding uitge sproken over het feit, dat Arnhem in het rapport van de door de minis ter ingestelde commissies, ,,zo vroeg tijdig en op losse gronden werd uit geschift en dus ten aanzien van de •- en nadelen niet met de in aanmerking komende Overijsselse vestigingsplaatsen is vergeleken." Na lezing en bestudering van het rappoH blijven wij er, aldus de raad, als tevoren van overtuigd, dat indien de regering overeenkomstig het advies de beide commissies overweegt de stichting van een nieuwe universiteit buiten het westen des lands aan de Staten-Generaal voor te stellen, de keuze van Arnhem als vestigingsplaats alsnog ernstig dient te worden over wogen. In het adres tracht men de bezwa- :n van Arnhem, genoemd in het sprei dingsrapport te weerleggen. Gezegd wordt, dat, wanneer Arnhem tot het einde toe in de beschouwingen van de beide spreidingscommissies betrokken zou zijn geweest, de conclusie waar schijnlijk anders had geluid, omdat de- stad mening van de raad standpunt. bij geen der onderzochte plaatsen ten achter staat en in sommige opzichten duidelijke voordelen heeft. GED. STATEN Over de spreiding van het hoger on derwijs is ook een mededeling versche nen van de zijde van Gedeputeerde - Staten van Gelderland. In een schrifte- f* lijke mededeling hierover aan Provinci ale Staten zeggen zij onder meer, dat Arnhem als vestigingsplaats wel duide- iel lijk in het rapport ..Piekaar-Neher" ter zijde is geschoven, doch dat daarbij de argumenten ten gunste van Arnhem c voldoende bespreking en weerlegging hebben gevonden. De erkenning overigens dat, aldus G. S., Deventer de meest gelukkige plaats voor het oosten als geheel zou zijn, wint in Gelderland veld. Een en kel Gelders gemeentebestuur sprak zich reeds openlijk in deze zin uit. De Overijsselse visie blijft echter onder ling verdeeld en ook in Gelderland is het oordeel niet unaniem, zodat een gemeenschappelijk standpunt niet te ver wezenlijken lijkt. Bij een eventuele bepaling van de Overijsselse keuze op Twenthc of Zwol le boven Deventer, zal in Gelderland Arnhem weer een meer algemene pre ventie vinden, aldus G. S. A een al gemeen aangevoeld bez«-ar no—-en zij verder nog, dat over de mensen in de zen van de regering Di«t» bvb end is en dat het verschenen rapport «leehts een commissierapport is, met boendien nog meerderheids- en een minderheids-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2