Meuwe £ditsrt)e WTouraitt Chr. aannemersbond stemt zijn hoofdbestuur weg In een zeer bewogen vergadering Vakbonden ontheffen NCAB van belofte Eva wil muren slopen Bouwstaking breidt uit Aanslagen beraamd op Sukarno en Nasution Chroesjtsjef stelt reis naar Parijs uit: griep Gesprek tussen Adenauer en Ben Goerion Prinsen en prinsessen dansten in Zweeds koninklijk paleis Pionier blijft goed hoorbaar Veeblesi (goodwill WSS® MAANDAG 14 MAART 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; ƒ0,59 per week HoofdredacteurDr. E. D1EMER CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvaslicfi Is ahfbltotn tnyn hert ia Ugfyenspott" Veertigste jaargang no. 11819 ONTMOETING in Zwolle Zie pagina 2 AGADIR overlevende vertelt Zie pagina 5 WERELDTITEL schaken Zie pagina's 6 en T STAATSBLAD mei plaatjes Zie pagina 9. (Van onze sociaal-economische redactie.) TAE LEDEN van de Nederlandse Christelijke Aannemersbond hebben zaterdag in een vergadering te Utrecht hun vertrouwen in het be stuur opgezegd. Het bestuur heeft daarna de zetels beschikbaar gesteld en zich nog bereid verklaard de lopende zaken te willen waarnemen. Aan de wreknemersorganisaties in het bouwbedrijf zou hiervan mededeling wor- .2* den gedaan. Voordat de vergadering, die de gehele dag had geduurd en een bijzonder bewogen karakter droeg, met dankgebed werd geëindigd, deed de voorzitter, de heer H. Stamhuis te Utrecht, nog het beroep op de leden, niet voor de organisatie te bedanken. Het voorstel waaraan ten slotte bet hoofdbestuur de vertrouwens kwestie verbond, hield het volgende Na een bewogen vergadering van de Ned. chr. aannemers, en bouwvakpatroonsbond, zaterdag in Utrecht gehouden, moest voorzitter H. Stamhuis (staande op de foto) meedelen dat het hoofdbestuur aftrad De ministers van handel en buitenland se zaken van de Europese vrijhandel, zone (E.V.A.) hebben besloten tot eerste onderlinge tariefsverlaging va procent op 30 juni en onderhandelingen om deze verlaging ook uit te strekken tot de Euromarkt op voet van weder kerigheid. Zij willen daardoor een verdeling var Europa voorkomen. Dit zou moeten ge schieden op de bijeenkomst van 29 maart te Parijs van de 21 landen der Organisa tie voor de Europese Economische Sa menwerking, de Verenigde Staten, Por- tugal en Zwitserland. De landelijke stakingsleiding heeft besloten, de staking in het bouwbe drijf met ingang van vandaag uit te breiden met Stadskanaal, Assen, Den Helder, Apeldoorn, Bergen op Zoom en Breda. Men is nog bezig met het opstellen van een lijst van de wegen- bouwobjekten die voor „lamlegging" in aanmerking komen. In Helmond is men vandaag ook gaan staken. De voorzitter van dc K.A.B. de heer J. A. Middelhuis, heeft zaterdagmiddag op een kaderdag van de Twentse K.A.B. In Oldenzaal verklaard dat ongetwijfeld dc gehele Nederlandse vakbeweging zich zal inzetten om het conflict in de bouw nijverheid tot een einde te brengen mocht dat conflict onverhoopt lang voortduren, zo meldt de Volkskrant. De vakbeweging zal zich dan beslist niet beperken tot alleen maar financiële steun. De heer Middelhuis zei dat de vak beweging over middelen beschikt om het lang uit te zingen. Zo nodig zal men het gehele land mobiliseren, want als de werkgevers aansturen op bittere DE INDONESISCHE MINISTER van voorlichting Maladi heeft gister avond voor de radio bekend gemaakt, dat samenzweerders plannen hebben beraamd om president Sukarno en de minister van verdediging, ge neraal Nasution, te vermoorden. Huiszoekingen zijn gedaan te Djakarta en Kebajoran, waarbij men wapenen heeft gevonden en papieren, die het be staan van de samenspanning zouden aantonen. Maladi zeide, dat de vlieger die Sukar no's paleis beschoten had, voor 'n krijgs raad van de luchtmacht zal worden ge leid. De minister noemde de beschieting daad van landverraad. Binnenkort hoopt men vast te stellen of deze daad op zichzelf stond of In verband staat met :n samenzwering. De regering verzoekt alle staatsorga nen waakzaam te zijn, daar de mogelijk heid bestaat, dat ondermijnende elemen ten binnendringen. De revolutie is vol gens Maladi nog steeds niet voorbij en de staat verkeert nog steeds in gevaar. Het Merdeka-paleis wordt scherp be- Auto te water - twee mannen verdronken Zondagavond omstreeks zeven uur is onder de gemeente Beek en Donk in Noordbrabant een bestelauto met drie inzittenden in de Zuid-Willemsvaart gereden. Twee personen kwamen hier bij om het leven. De derde wist zich te redden. Helpers, die zich le water be gaven, haalden de heren Van Griensven I uit Helmond en Smits uit Beek en Donk kTC uit de auto. Zij trachtten met kunstma- tige ademhaling vergeefs de levensgees ten weer op te wekken. Inbrekers stalen belastinggeld Dit weekeinde is ingebroken in het belastingkantoor aan de Karnemelk- sloot tc Gouda. De inbrekers wisten 7000 te bemachtigen uit een brand- ontdektkast, die zij met een snijbrander hebben geopend. De inbraak werd pas vanmorgen ontdekt. De snijbrander werd ontvreemd bij een Goudse firma. Moderne luchthaven in Suriname De gemoderniseerde luchthaven Zan derij in Suriname is zaterdag in gebruik genomen. De nieuwe startbaan met toe behoren heeft vijf miljoen en het sta tionsgebouw met inrichting twee mil joen Nederlandse guldens gekost. waakt. Aan beide zijden zijn tanks en pantserwagens opgesteld en voor het pa leis staat afweergeschut. Volgens niet bevestigde geruchten zijn verscheidene personen gearresteerd NOODTOESTAND IN ARGENTINIË De Argentijnse regering heeft van daag een decreet uitgevaardigd, waar bij op terrorisme de doodstraf wordt ge steld. De President van Argentinië, Fron- dizi, maakte deze noodmaatregel be kend, nadat hij met de minister van de fensie, Villar, de opperbevelhebber van het leger, en andere leiders overleg ge pleegd had. hoe een einde kan worden gemaakt aan de recente reeks van bom aanslagen. De regering heeft in een verklaring meegedeeld, dat de terroristische hande lingen van de laatse dagen volgens een van te voren beraamd plan verlopen, dat ten doel heeft om door het zaaien van verwarring het perronisme opnieuw aan de macht brengen. Gisteren werd een meisje gedood bij een bomaanslag op de boerderij van David Rene Cabrera, een majoor van het leger. Verder werden kort geleden 14 per sonen gedood toen taks van de Shell te Cordoba in de lucht vlogen. Ook deze explosie wijt de politie aan terrorisme. Inbrekers erkenden wij zijn zondaars Inbrekers hebben zich zaterdagnacht toegang verschaft tot de consistorie van de Hervormde kerk te Elspeet. Zij kwa men door de torendeur binnen en richt ten in de consistorie een enorme ravage aan. De brandkast werd van haar plaats gehaald, maar het is de inbrekers niet gelukt deze open te krijgen. Daarom heb ben ze op de kast gekrast: „Doe geen moeite. We hebben niet wat we zoeken: de sleutel. Wij zijn zondaars". Het enige wat vermist wordt, is een zendingsbusji met enig geld. In Uddel, drie kilometer van Elspeet i in het kerkgebouw van de Gereformeerde gemeente eenzelfde inbraak gepleegd. Er werd wel schade aangericht, maar ontvreemd. i echte strijd, wordt het jö'rlog, zo zei hij. Hij meende dat de regering zal moe ten ingrijpen als er deze week geen op- ;ossin,g komt in redelijk overleg, want Je staking in de bouw kan en mag niet lang duren, omdat er te grote belangen mee gemoeid zijn, aldus de K.A.B.-voor- De enige op het bal toegelaten pers fotograaf maakte ook nog deze groeps- van de deelnemende prinsen en prinsessen: irste rij: v.l.n.r. prinses Marga- retha van Zweden, prinses Beatrix van Oranje, prinses Sibylla van Zweden, koningin Frederika van Griekenland, ko ning Gustaaf Adolf van Zweden, konin gin Louise van Zweden, prinses Astrid Noorwegen, prinses Alexandra van Kent, prinses Sophia van Griekenland. v e e d e r U v.l.nr.: kroonprins Harald van Nooorwegen, prinses Birgitta Zweden, prinses Irene van Oranje, prinses Margaretha van Denemarken, prinses Irene van Griekenland, prinses Desiree van Zweden, prinses Beatrix van Hohenlohe Langenburg, prins Bcrthil Zweden. erde r y v.lJi.r.: kroonprins Kraft Hohenlohe Langenburg, prins Ka- van Hessen, prins Maximilian van Beieren, kroonprins Constantijn van Griekenland, ex-koning Simeon van Bul garije, Edward hertog van Kent, prins Moritz van Hessen, prins Ludwig van Baden, prins Friedrich van Sacksen Co- burg en Gotha en graaf Hans Velt van Toerring Jettenbach. ging aan de werknemersbonden tot tekening van de ontwerp-c.a.o.) dieni te worden nagekomen. 2. De vergadering acht het gewenst dat de tekening thans nog wordt op geschort teneinde nader overleg tt kunnen plegen. De vergadering be sluit daarom het bestuur op te dragen: a. de wederpartij te vragen, of zij bereid is uitstel te verlenen; b. indien de wederpartij hiertoe niet bereid is, de ontwerp-c.a.o. toch te tekenen. Dit voorstel kreeg slechts de steun van 107 stemmen. Dc overige 177 stemmen die werden uitgebracht, spraken zich uit tegen het voorstel en daarmee was het vertrouwen in het zittende bestuur opge zegd. Zaterdagavond is nog een bespreking gehouden lussen de hoofdbesturen van de drie werknemersorganisaties in het bouwbedrijf en het aftredende hoofdbe stuur van de N.C.A.B. De vakbonden hebben de bestuursleden van de N.C.A.B. ontslagen van hun belofte de c.a.o. te ondertekenen. Namens de werknemersorganisaties werd daarna medegedeeld, dat het aan gaan van een c.a.o. met een demissionair hoofdbestuur geen zin heeft, terwijl dc vakbonden uit het aftreden van het hoofdbestuur hebben kunnen constate ren, dat bij dc meerderheid van dc leden van dc N.C.A.B. de bereidheid tot on dertekening van de c.a.o. ontbrak. Bij de aanvang van de middagverga dering, nadat in de morgen de leden aan het woord waren geweest, beantwoordde de verbondssecretaris, de heer Spoel man, op korte duidelijke wijze de vragen die aan het bestuur waren gericht. Een bijzonder accent bij de beant woording van de vragen gaf de heer Spoelman aan het optreden van de heer J. Dura Dzn., voorzitter van de Raad van Bestuur en van de algemene aanne mersbond, de N.A.P.B. In gesprekken met minister De Pous had dc u^er Dura de hele risicoclausule, waarom het con flict in de bouwwereld draait, al losgela- (Zie vervolg op pag. 9) H.K.H. prinses Beatrix op het schitterende hofbal, dat zaterdag in het Koninklijk paleis te Stockholm gehouden is. /^HROESJTSJEF heeft zijn bezoek aan Frankrijk, dat morgen zou be- E. ginnen, moeten uitstellen wegens griep. In Parijs en Moskou wordt koortsachtig overlegd over een nieuwe datum, die misschien vandaag nog zou worden vastgesteld. In diplomatieke kringen worden 24 maart en 2 april als aannemelijke data beschouwd. Het bezoek van de Russische pre mier zal, wegens de drukbezette agenda van generaal De Gaulle, waar schijnlijk geen 14 dagen maar 9 dagen in beslag nemen. Ook H.K.H. prinses Irene be- hoorde tot de meer dan tien prinsessen die aan het Zweedse hofbal deelnamen. (Op de voor grond prinses Sibylla van Zweden.) Rotterdams zakenman met eigen vliegtuig om "t leven gekomen Op de grens van de gemeenten Bre- dene en Klemskerke in België is vrij dagavond een Nederlands vliegtuigje neergestort, dat het eigendom was van de heer J. Simonis uit Rotterdam. De heer Simonis, die het vliegtuig bestuur de, kwam daarbij om het leven. Het vliegtuig was op weg van Le Bourget naar Rotterdam. De omgekomene was directeur van de N.V. Industrie- en handelsonderneming J. Simonis. Radio-Moskou onderbrak gisteren een hoorspel om het nieuws bekend te maken, De omroeper zei dat het Chroesjtsjef erg speet dat hij zijn bezoek moest uitstellen. Er heerst op het ogenblik een griepepide mie in Moskou. Zaterdag was de Franse minister van buitenlandse zaken, Couvi de Murville, reeds door de Russische am bassadeur op de hoogte gesteld vai Chroesjtsjëfs ziekte. Het zal zeven to tien dagen duren voordat de premier weer is opgeknapt. Algemeen wordt aangenomen Chroesjtsjef inderdaad ziek is. In mige kringen dacht men eerst aan diplomatieke ziekte, ingegeven door bezwaar van Chroesjtsjef, dat hij door het reeds vastgestelde programma van zijn reis, te weinig in contact zou komen met de Franse bevolking. Het uitstel door zijn ziekte zal er echter toe bijdragen, dat hij nog minder met de bevolking in raking komt. De meeste dagen van bezoek zal hij nu moeten besteden besprekingen. De reis door de Franse pro vincies zal zeer waarschijnlijk vervallen. President De Gaulle zal van 5 tot 8 april een officieel bezoek aan Enge land brengen. Op 19 april gaat hij naar de Verenigde Staten voor een officieel bezoek, dat tot het eind van april zal voortduren. Op 16 mei be gint de topconferentie tussen Oost en West, Het ligt daardoor voor de hand, dat men zal proberen om de reis naar de laatste week van maart te ver schuiven. De vele vluchtelingen uit Oosteuropese Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland, die zaterdagavond in ge zelschap van zijn minister van buiten landse zaken von Brentano in New York arriveerde voor besprekingen met de Amerikaanse leiders, heeft vanmiddag bovendien een onderhoud gehad met premier Ben Goerion van Israël. Zowel bondskanselier Aden auer als premier Ben Goerion zullen in de Verenigde Staten een eredocto raat in ontvangst nemen. Aan een luch verklaarde Adenauer gisteren dat de Westduitse bondsrepu bliek allesbehalve anti-semitisch of na- tionaal-socialistisch is. Men kan er in Amerika van overtuigd zijn, aldus de Bondskanselier, dat Duitsland heden ten dage een democratisch Duitsland is. Hij schreef de recente anti-joodse incidenten toe aan een zeer kleine minderheid beschuldigde Rusland ervan, die ii denten te hebben overdreven. Over hetzelfde onderwerp sprak giste ren de Westduitse bondspresident Lübke bij de opening van de „Broederschaps- week" in Keulen. Hij deed een beroep op de christenen om de wereld te be wijzen dat hun land geen rassenhaat meer kent en dat het pal staat voor bied, tolerantie en broederliefde. ZEVENENTWINTIG vorstelijke personen waren zaterdagavond het middelpunt van een festijn in de Zweedse hoofdstad, Stockholm, waar gesproken werd van „een der meest sprookjesachtige koninklijke bals van de moderne tijd". Ongeveer 220 jonge mensen uit de Zweed se society wonen uitgenodigd voor het feest, dat zoals paleisfunctianarissem nadrukkelijk zeiden elke grootvader voor zijn kleindochters en hun jonge vrienden zou kunnen bereiden. De grootvader: koning Gustaaf Adolf van Zweden; de kleindochters; de prinsessen MargaTetha. Birgitta en Desiree, res pectievelijk 25. 23 en 21 j3ar oud. Elke grootvader kan dat voor zijn klein dochters doen. maar niet elke groot vader zal zoveel soldaten nodig hebben om ongewenste belangstelling te weren bij zijn „geste voor de kleindochters" als koning Gustaaf Adolf. Het oude, sombere paleis van de Bemadottes, zaterdagavond een bolwerk van licht en vrolijkheid, werd zwaar bewaakt. Voor de twaalf ingangen patrouilleerden soldaten met machinegeweren, alle toe gangsbewijzen werden nauwkeurig op hun betrouwbaarheid gecontroleerd: geen ongewenste gasten en geen jour nalisten bij het feest voor de Europese prinsen en prinsessen. Maar al bleef voor de „buitenwacht" het hofbal dan beperkt tot wat muzlekflar- den van het vier man sterke orkestje van Arvid Sundln en de geur van de bloemen die de grote zaal „De Witte Zee" tot een bloemenzee maakten, aan geruchten was er geen gebrek. En van die geruchten waren de moge lijke vorstelijke verlovingen wel de be langrijkste. Het bleven geruchten: i sen die het zouden weten als er te weten was, zeiden dat romainci het hofbal zeker niet de fase van de venloving zullen bereiken. Dit is zeker: Een uur voor de aanvang van het bal werd een groepsfoto ge maakt van de vorstelijke genodigden. Voor de foto hadden 27 koningen, konin ginnen, prinsen cn prinsessen zich ge groepeerd rondom het Zweedse vorsten- póar. Toen dat gebeurd was arriveerden de Zweedse niet-koninklijke gasten en begon tegen half negen het feest met champagne-cocktails. Te half elf begaven de genodigden zich naar de Karei de Elfdezaal voor het souper. Daar werden zij verdeeld over een aantal tafels met een Zweedse prin ses aan het hoofd van elke tafel. De oudere generatie soupeerde In een af zonderlijk vertrek, waar de Zweedse koning gewoonlijk kabinetsvergaderin gen presideert. In dit vertrek zat konin gin Frederika van Griekenland naast koning Gustaaf Adolf, koningin Louise naast prins Friedrich van Sachsen- Coburg-Gotha, een broer van prinses Sibylla, de moeder van de drie Zweedse prinsessen. In de Karei de Elfdezaal nam prinses Margaretha van Zweden dc honneurs waar. aan de zijde van kroonprins Harald van Noorwegen. Aan de andore tafels bevonden zich prinses Birgitta en kroonprins Constantijn van Grieken land, voorts prinses Desiree en prins Maximiliaen van Beieren, prinses Mar garetha van Denemarken en de hertog van Kent, prinses Astrid van Noorwe gen en prins Moritz van Hessen, prin ses Beatrix en ex-koning Simoon Bulgarije en prinses Alexandra en prins Ludwig van Baden. Prinses Irene zat naast graaf Bertil Bernadotrte. een zoon van wij Ion graaf Folke Bemadotte. Prinses Sophie van Griekenland was gezeten naast graaf Ferdinand von Bismarck. Zondagochtend, toen de eerste vorstelijke gasten alweer het vliegtuig naar huie hadden genomen, maakten de prinses sen Beatrix en Irene in gezelschap van prinses Alexandra van Kent nog een wandeling door de winkelstraten van het besneeuwde Stookholm. landen, die met bet oog op Chroesjtsjefs bezoek tijdelijk naar Corsica en andere Franse eilanden zijn,„verbannen", hebben het nieuws van het uitstel met weinig enthousiasme ontvangen. De hotelhou ders, die van de regering de verblijfkosten voor de Oosteuropeanen uitbetaald krij gen, toonden zich minder terneergeslagen. Dc Pionier-V, Anierika's zonne- satelliet, zou vanmiddag om vijf uur een afstand van ongeveer 800.000 km hebben afgelegd. De afgelopen nacht om twee uur Ne derlandse tijd werd een nieuw commu nicatie-record gevestigd -toen de zender van de Pionier op 654.496 km van de aarde signalen uitzond die zowel in Ca- lifornië als op Hawaii bijzonder duide lijk doorkwamen. Het vorige lange-afstands radiorecord bedroeg ruim 651.000 km. Het werd ge vestigd door Pionier-IV die een jaar ge leden werd gelanceerd. Van deze satel liet werd nadieen niets meer vernomen omdat de zender-batterijen waren uit geput. Bij de Pionier-V worden de batterijen r.og maandenlang opgeladen door middel van in energie omgezet zonlicht. De in lichtingen die de zender aan boord van de satelliet doorseint worden op een magnetische band geregistreerd om later te worden uitgewerkt. Gisteravond had de Pionier-V al het lange-afstands radiorecord van de Rus sische sa-telflieten Spoetnik en Loenik gebroken. De zenders in deze ruimtevoer tuigen staakten destijds hun uitzendin gen op een afstand van circa 500.000 km van de aarde. BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED NAVO akkoord met ontwapeningsplan De vijftien leden van de NAVO hebben hun instemming betuigd met het ontwa peningsplan, dat het Westen aan de Sow- jetunie zal voorleggen op de ontwape ningsconferentie die morgen in Genève wordt geopend. Het plan is opgesteld door de vijf westelijke deelnemers aan de conferentie, de V.S., Engeland, Frankrijk, Canada en Italië. JONGEN STICHTTE MET OPZET BRAND Drie hectare Asselse hei, gelegen langs de Gnanftweg van Hoogeoeren naar As- selt, ts gisteren door brand verloren ge gaan. De 14-jarige H Z. uit Apeldoorn heeft het vuur opzettelijk en uit baldadigv held aangestoken. Veranderlijke bewolking De Bilit verwacht tot dans- dagavond: Veranderlijke bcwokingen ,■2^85 en °P enkele plaatsen enige rWjgfjP regen. Iets lagere middagtem- peraturen. Matige wind tus- Vi!- sen oost en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 15 maart: Zon op 6.55. onder HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Aberdeen t f B 5Ï li

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1