DRIE-JAREN-PLAN, INFLATIE een wapen tegen Indische Nederlanders voelen zich niet tlmis Even of oneven Iedereen vindt MtttS even lekker HUISARREST VOOR RUSSEN Erkenning Oost-Duitsland inzet van passenkwestie H.A. versnelt onderzoek naar de schrootfraude 60 5 |N EEN oud gebouw hebben we met een nog jonge minister over een modewoord ge sproken. Dat oude gebouw is het departement van financiën, eens de woning van Johan van Oldenbarnevelt, aan de Kneuterdijk in Den Haag. Die jonge, minister is de thans 41-jarige prof. dr. Zijlstra. En dat modewoord heeft onlangs in alle kran ten gestaan, toen gemeld werd dat de beslissing over de afsluiting van de Lauwers- zee zou wachten op het „prioriteitenschema". Politici zijn wel eens vergeleken met weggebruikers die geen voor- rangsregels kennen. Ze rijden alle denkbare richtingen uit, bepleiten alle mogelijke en onmogelijke belan gen en hebben zoveel haast dat bot singen niet kunnen uitblijven. Die botsingen dreigen vooral in de hedendaagse welvaartsstaat, die zich in tegenstelling tot de „nachtvyakersstaat" van de vorige eeuw intensief met een grote verscheidenheid van belangen bemoeit. Vandaar de noodzaak van voorrangsregels of wat geleerder uitge drukt prioriteitenschema's. MINISTER ZIJLSTRA OVER PRIORITEITEN algemeen handelsblad ft naar aanleiding van het dat de Hoge Raad in zijn de Juridische positie van roetganger heeft geregeld, r ook maar aan de Juridi- merites van de uitspraak De conclusie is dan ook, dat men de voetganger als een paria kan beschouwen van het moderne verkeer. Zeker, soms heeft hij ook zelf schuld. Er zyn onder de ouderen sommigen, die met soevereine min achting voor rode of groene lichten ietwat dwalend ronddolen, wanneer zy zich naar de overzijde van de weg begeven. Er zijn ook de bandelozen, die overal trachten over te steken waar dit juist niet is geoor loofd. Toch is de gemiddelde voetganger, oftewel the man in the street, een subject, dat dringend bescherming behoeft. In het begin van dit jaar werd .gemeld, dat binnenkort ten behoeve van het voet gangersverkeer alle zebra-paden zullen worden beschermd. Dit betekent, dat tegen over het rechts afslaand motorisch verkeer de voetganger niet meer gedwongen zal zijn in gestrekte draf de benen te nemen. Moge deze wijziging in het Wegenverkeers reglement tot stand komen op zeer korte termijn. De voetganger heeft reeds te lang gewacht Je\oILsLranl De wens van de regering om waar dit in het land mogelijk is al een begin te maken met een vryere woningmarkt is door het merendeel van dc betrokken gemeenlen bepaald niet onderstreept. Wij zien daarin ons vermoeden bevestigd, dat de tijd voor een dergelijke liberalisatie nog lang niet rijp is. Met de heer Andrics- sen van dc K.V.P. zijn wij van mening, dat het bepaald daarom beter was geweest in de wet de waarborg op te nemen, dat de regering de bevoegdheden de woning markt hier en daar wat vrijer te maken eerst over een paar jaar zal gaan gebruiken. De Kamer zorgde er echter wel voor, dat zü de ruimte krijgt om vooraf bezwaren te kunnen maken. Dat zal hopelijk vol doende zijn om ongelukken te voorkomen. Advertentie Starfighter brengt Nederland orders tot 1000 miljoen Over de in Nederland te besteden be dragen. die gemoeid zullen zijn met de gezamenlijke aanschaf en produktie vai de Lockheed F 104G „Starfighter' voor de luchtmachten van de Duitse bondsrepubliek, België en Nederland, maakt de luchtmachtvoorlichtingsdienst het volgende bekend: Het Nederlandse aandeel in de order van de Bondsrepu bliek voor deze vliegtuigen zal voor on ze vliegtuigindustrie ongeveer 400 mil joen gulden, voor onze elektronische in dustrie ongeveer 135 miljoen gulden en voor andere bij het project betrokken industrieën in ons land ongeveer 205 miljoen gulden bedragen. Totaal onge veer 740 miljoen gulden. Hierbij zullen nog de volgende globale bedragen ko men voor de eerste eigen order van de Nederlandse luchtmacht ten getale van vijftig toestellen: de vliegtuigindustrie 150 miljoen gulden, de elektronische dustrie zestig miljoen gulden en de c rige industrieën in Nederland negentig miljoen gulden. Totaal 300 miljoen gul den. Dit bedrag zal hoger worden naar mate meer vliegtuigen voor de Neder landse luchtmacht besteld zullen wor- Ook dorpjes bij Agadir verwoest In de omgeving van Agadir zijn op 29 februari ook drie haast on bereikbare bergdorpjes door de aardbeving verwoest. Eerst gis teren heeft men dit ontdekt. Red dingsploegen constateerden, dat 179 dorpsbewoners waren omge komen en 144 gewond. De drie bergdorpjes, Ait Oerir, Ait Accoeb en Teddert liggen ruim 700 meter hoog en hebben geen wegverbinding met de grote plaat- Met helikopters en muilezels zijn medicamenten en levensmiddelen naar de dorpjes gebracht. Ook gisteren zijn weer twee over levenden bevrijd uit de ruïnes van Agadir. Sinds dinsdag is het aantal geredden, die reeds waren opgegeven, tot vijftien gestegen. Naar aanleiding van deze reddingen vragen Franse kranten zich af of men kan spreken van het schandaal van Agadir. Men wijst op het plotselinge besluit van 4 maart, toen kroonprins Moelai Hassan van Marokko als leider van de operaties in de rampstad plotseling alle reddingswerkzaamheden liet stop zetten. Heeft de Marokkaanse regering, zo luidt de vraag in de Franse pers, in haar jeugdige onervarenheid wel al het mogelijke gedaan om zoveel mo gelijk slachtoffers te redden? OOK PARLEMENT MOET ZICH BEPERKEN ]\[INISTER ZIJLSTRA zegt het heel nuchter zó: Wij zullen moeten inzien, dat alle belangrijke werken en activiteiten niet tegelij kertijd kunnen gebeuren. Wanneer wij alle dringende plannen in zo snel mogelijk tempo gaan uitvoe ren, is inflatie onvermijdelijk". De belangen van defensie, dijken, tun nels, nieuwe universiteiten en nog veel meer moeten dus tegen elkaar worden afgewogen en er moet een keuze worden gedaan. In hoeverre is het opstellen van een prioriteitenschema iets nieuws. Excel lentie?, vragen we. Het nieuwe zit hem vooral in de duur, meent de minister. Zo'n schema is een schets van de belangrijkste begrotings posten voor de komende twee a drie jaar. Tot nu toe werden prioriteiten al leen jaarlijks bij de voorbereiding de begroting vastgesteld. Opgeslokt TYAARBIJ MOET MEN en dat wil de minister gaarne onderstrepen bedenken dat het grootste deel van rijksbegroting wordt opgeslokt door slechts zes a zeven posten. Op de rijks begroting voor 1960, die een eindcijfer van ongeveer negen miljard gulden had, stond bijvoorbeeld alleen al voor de de fensie bijna 1,7 miljard, voor het onder- Advertentie Al het nieuws op watersport- LTJ watersport-tentoonsteilim RAI-GEB0UW AMSTERDAr, tl t/m 20 maart 1960 - entree f 2.- Geopend van 10-17 en van 19.30-22.30 u. Voordelige N.S.-dagretourkaert Onderzoek wijst uit: De Indische Nederlanders voe len zich in ons land niet thuis, zo luidt de voorzichtige conclu sie van dr. J. Ex te Nijmegen, die een sociaal-psychologisch onder- kers, of wat dan ook, in de hand greep in een zak met bruine bonen e houdt en aan een ander te raden geeft, een grotere kans zou zyn een oneve of het aantal bonen in zjjn hand even aantal te pakken. Maar. dat is oo of oneven is, zullen velen denken, dat niet juist en dat hebben v hebben dus bij deze eerste grypen, dus greep in een zak i óók de kans op mis- dat geval doet de 0 kennismaking evenveel kans. Bij mee en dan gaat bovenstaande theorie nader inzien blykt deze opvatting niet op. echler niet juist, zoals kundige uit de 18de eeuw reeds heeft aangetoond. De bruine bonen, die ben zich in de band bevinden, zijn te vo- immers van een groter hoopje, of t hoe zonderling het ook moge klinken de nul geldt als getal en in dat geval heb- en oneven gelijke kansen. WU spraken boven echter niet van m greep in een zak doen, maar van andere hoeveelheid afgeno- bonen die in de hand worden gehou- i. Telde dat oorspronkelijke hoopje den. Geeft men in dat laatste geval iemand te raden, of het aantal bonen in de hand even of bijv. 10 bonen, dan kan de hand 1, 5, 7, 9, of 2, 4, 6, 8, 10 bonen bevatten. In dat geval is er 1""™"™™"™""" dus evenveel kans is, of oneven raadt, nl. 5 tegen 5. Maar het oorspronkelijke hoopje had ook uit kunnen bestaan, byv. 11, en dan heeft TOCH IS HET ZO! speelt de nul geen rol, omdat men in een dergelijk geval niet met lege han den mag staan. Door de uitschakeling van de nul heeft dus oneven de grootste kans in het door i gestelde geval. 6 kansen tegen 5. kijk maar: 1, 3, 5, 7, 9, 11 tegen 2, 4. 6. 8. 10. Oneven heeft dus één kans meer. En het is niet moeilijk te begrijpen, dat dit telkens het geval te balen, t. zal zijn als de oorspronkelijke hoe- Pond veelheid oneven is geweest. En de uwer kans dat het oorspronkelijke hoopje schouders ophalen, v oneven is, is steeds weer één groter _nl®™*nd, dan de kans op hoopje is weer v afkomstig. Ad infinitum. Voor een gezond en normaal den- Dit is een mooie gelegenheid nog -ns een héél oud vraagje van zolder tveegt lichter, een pond lood? Velen zullen daarover laatdunkend de in deze strik- r worden ge- "want "ook" "dat vangen. En toch is het heus geen grotere hoop strikvraag want een pond veren zoek instelt onder veertig gezin nen van Indische Nederlanders. Gisteren, op het congres van de sociale interakademiale te Zeist, vertelde hij iets over dit onder zoek. De veertig gezinnen worden in dit onderzoek, dat nog voortduurt, vier maal geïnterviewd: na drie maanden, na een jaar, na twee jaar (deze fase is nu aan de gang) en na drie jaar. Doel van het onderzoek is na te gaan wat deze immigranten in de loop van de eerste drie jaar van hun verblijf in het nieuwe vaderland ervaren, be leven en waarderen. stige factoren" Hóewei aan dit beperkte onderzoek zeker geen algemeen geldende conclu sies kunnen worden verbonden wijst de uitkomst er toch op, dat de betrokken Indische Nederlanders zich hier niet thuisvoelen. Gunstig is evenwel, aldus dr. Ex, dat het gevoel van gemis aan contact met eigen mensen, zoals dat vroeger in -de Oost bestond, langzamerhand verkeert in een gevoel van gemis aan contact met de inheemse Nederlanders. Dit stig, omdat de behoefte aan iel eerste voorwaarde van is, dat het be vredigd kan worden, besloot dr. Ex. wijs 1.3 miljard, voor woningbouw (stichtingskosten en subsidies) 1 mil jard, voor renten en aflossing van de staatsschuld 1.2 miljard, voor wegen, bruggen, kanalen, Zuiderzeewerken en Deltaplan 0.6 miljard en voor cultuur technische werken en landbouwegalisa- tiefonds 0,4 miljard. Nu betekent het leggen van priori teiten niet een keus tussen het éér- of het ander voor honderd procent. Het is geen kwestie van of het één of het ander, maar een kwestie van op alle gebieden meer of minder. Het is wezen een vraagstuk van temporise ring. De prioriteitenbepaling komt er dus voornamelijk op neer welke mate van temporisering op de verschillende belangrijke beleidsonderdelen moet worden toegepast. Bij het prioriteitenschema is het rigens niet alleen om de uitgaven te doen, maar ook om de wenselijkheid van een belastingverlaging. Die twee worden op dezelfde voet behandeld. Nachtwerk r\E VOORBEREIDING van het sche LJ ma valt maar ten dele samen met die van de begroting. Een algemeen overzicht van de prioriteiten was reeds vroeg in het jaar gereed. De voorberei ding van de begroting voor 1961 begint deze maand. Het voorspel ven de begroting is elk jaar de verzending van streefcijfers naar alle departementen. Daarbij geeft de minister van financiën te kennen welke bedragen zijn ambtsgenoten naar zijn mening in het komende jaar zouden kunnen uitgeven. Elk depar tement maakt daarna een ontwerp voor zijn eigen begroting en bespreekt dit met Financiën. Zo'n bespreking waarbij behalve de twee ministers ook ambtenaren aanwezig zijn, duurt per departement ongeveer een halve dag. Onder minister Lieftinck werd het vaak nachtwerk. Na afloop van dit tweezijdig overleg komen alle ontwerp-begrotingen in de ministerraad, waar ze (het zal dit jaar ïei of juni weer gebeuren) uitvoe rig worden besproken en op elkaar den afgestemd. Als basis voor de hele voorbereiding zal dit jaar voor het eerst het algemene prioriteitenschema dienen. Of het schema als zodanig ook aan de Staten-Generaal wordt overgelegd, kon mipister Zijlstra ons nog niet zeg gen. In elk geval zal het schema zijn duidelijke neerslag vinden en ook zichtbaar worden in de Miljoenenno ta die op de derde dinsdag van sep tember wordt ingediend. De verantwoordelijkheid voor het chema berust bij het kabinet. Maar dat wil niet zeggen dat het parlement op dit gebied bij wijze van spreken zich geheel vrijblijvend kan uiten. „Indien men in de Kamer een suggestie doet, waarbij het om belangrijke bedragen gaat, gebiedt de politieke eerlijkheid dat men ook zegt waar het geld van daan moet komen, vindt prof. Zijlstra. ,Door een en ander wordt de primaire ;n eigen verantwoordelijkheid van het kabinet natuurlijk niet aangetast. Bezuiniging TV/fOET de regering ook een prioritei- -'^tenlijst opstellen van begrotingspos ten die gesenrapt of verminderd kun nen worden, een lijst van minusposten dus? De liberale Nieuwe Rotterdamse Courant heeft onlangs geschreven dat dit „wel plezierig" zou zijn. De tie van minister Zijlstra. „Tevergeefs heb ik in dat artikel gezocht naar concrete vermelding van posten w op bezuinigd zou kunnen worden. Hier en daar een bureautje opheffen? Als dat kan, dan moet het natuurlijk. Maar het zal niet veel helpen. Het overgrote deel van onze uitgaven valt nu eenmaal on der grote posten die ik al noemde. De Telegraaf heeft onlangs vlotweg beweerd dat honderden miljoenen voor de afsluiting van de Lauwerszee en andere openbare werken naar de schatkist zouden stromen, indien de regering de Staatsmijnen tot een naamloze vennootschap zou maken en de aandelen via de kapitaalmarkt ten dele zou verkopen. Dit zou naar dc mening van minister Zijlstra echter weinig zoden aan de (Lauwerszee)dijk zetten. „Op die manier zou men slechts besparingen verplaatsen en nationaal-economisch geen middelen scheppen". Britten en Amerikanen volgen Frans voorbeeld (Van onze correspondent in Bonn) BONN, vrijdag DE Britten en Amerikanen hebben vandaag het voorbeeld dat de Fransen enkele weken geleden gaven, gevolgd: zij beperk ten de bewegingsvrijheid van de Russische verbindingsmis sies in West-Duitsland. Dit is het geallieerde antwoord op de invoering van de nieuwe reispassen voor de Britse, Amerikaanse en Franse militaire missies in Oost-Duitsland. De oude passen machtigden de leden van de ver schillende missies te reizen in „de Russische zone van Duitsland". In de nieuwe passen, uitgegeven op 30 januari, was er niet langer sprake van de Russische bezettingszone, maar van het „grondgebied der Duitse Demokratische Republiek", de naam die de Oostduitse schijnstaat van Walter Ulbricht c.s. zich heeft aangemeten. Aanvaarding van de nieuwe passen zou erkenning van het communistisch regiem in de oostzone van Duitsland betekenen daarom hebben de ge allieerde missies in Oost-Berlijn (31 Britten, 17 Amerikanen en 14 Fransen) sedert de invoering van de nieuwe passen geen gebruik gemaakt van de reisdocumenten en hun kantoren in Oost-Berlijn niet verlaten. Minister Beerman naar de West De minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman en de gevol machtigd minister van de Neder landse Antillen in ons land, de heer W. F.11 M. Lampe, zijn gis teravond vertrokken voor een reis naar de West. Minister Beerman zal vooral spreken 'er de integratie van de rechterlijke macht. „Ik hoop", zo zei de minister, „dat het mogelijk zal zijn een sterkere binding tussen de rechterlijke machten van Nederland en de Antillen te be werkstelligen. Een belangrijk punt hierbij is de uitwisseling van rechters tussen de Antillen en Nederland." Van groot belang noemde minister Beerman ook de gedachte om de Hoge Raad der Nederlanden als hoogste rech terlijke instantie voor de overzeese ge biedsdelen te doen optreden. Van An tilliaanse zijde voelt men veel voor deze gedachte. In Suriname echter zijn de meningen over dit onderwerp nogal verdeeld, zo dat minister Beerman besloten heeft ook dit gebiedsdeel op zijn reis aan te doen en verschillende misverstanden ten aanzien van de erkenning Hoge Raad als opperste rechter gehele koninkrijk uit de weg te De „opgesloten" militaire missies erden van West-Berlijn uit van voor raden, kranten, boeken en gezelschap- spelen voorzien. De Fransen reageerden vlot: twee weken lang reeds mogen de Russen, geaccrediteerd in Baden-Baden, niet meer reizen. Vandaag volgden de Amerikanen. Generaal C. D. Edleman, opperbevelhebber van het Amerikaan se leger in Duitsland, deelde de Rus sische missie mee dat zij „tot nader order hun reizen zullen moeten be perken tot Frankfurt en naaste om geving". Reizen tussen Frankfurt en Heidelberg en tussen Frankfurt en de dichtstbijzijnde grensovergang zyn uit gezonderd. Kort na de Amerikanen legden ook de Britten de Russen bij het Engelse hoofdkwartier in West-Duitsland „aan banden". Zes militaire missies (drie geallieer de en drie Sowjet-Russische) hebben zich nu „ingegraven" tot de strijd om de reispassen is beslecht. De militaire missies werden na de capitulatie van Hitler-Duitsland ingesteld om het onderlinge contact tussen de oorlogs bondgenoten te regelen. Zij bleven voortbestaan ook na de politieke scheiding van Duitsland in Bonds- DE echte PIJNSTILLER Kiespijn... maar ook andere plagende pijnen stile u het snelst met WITTE KRUIS. Conjunctuur TV/TEN zegt in boeken -*■ nogal eens dat de overheidsuitgaven al naar de gril van de conjunctuur naar believen kunnen worden uitgebreid of ingekrompen. Niets is echter minder waar, meent minister Zijlstra. Grote werken als de aanleg van wegen en dijken kan men, indien zij eenmaal op gang zijn gekomen, moeilijk vertra gen of versnellen. En als men tijdens een recessie een groot werk begint, dan gaat dat pas goed geld kosten enkele jaren daarna, wanneer de conjunctuur "isschien alweer verbeterd is. Dit is evenwel geen reden tot pessi misme over de mogelijkheid van een conjunctuurpolitiek. Mede daarom stelt het kabinet een prioriteitenschema op •in men rekening houdt met de con juncturele verwachtingen. Voor 1960 zijn die verwachtingen niet ongunstig. De minister blijft van mening dat we dit jaar niet in over- bestedmg terecht zullen komen. Met het oog op 1961 is echter grote waak zaamheid geboden. De beslissende vraag of de heftige beweging van 1 miljard naar beneden op de betalings balans zal afvlakken of doorschieten, is nog een open vraag. Om inflatie te voorkomen, is een be leid op langere termijn nodig en een belangrijk instrument daarvoor is het veelbesproken, maar nog onbekende prioriteitenschema. republiek en oostzone. De missies zijn met het geallieerde luchtcontrolecen- trum in Oost-Berlijn en de nazi- oorlogsmisdadigersgevangenis in Span. dau (West-Berlijn) de laatste overblijf selen uit de tijd van het bondgenoot schap tussen Amerikanen, Russen, Fransen en Engelsen. Vijfde hoogoven zal kleinere vervangen Wanneer In 1962 de vijfde hoogoven in IJmuiden wordt aangestoken gaat een der kleine ovens uit dc produktie. Er ordt dan dus met twee grote en twee kleine ovens geproduceerd, wat tot ge volg heeft dat de jaarlijkse hoeveelheid ruwijzer toeneemt van 1,4 tot 1,7 mil joen ton. Dit heeft ir. Drijver, hoofd van nieuw bouw en ontwikkeling, blijkens het maandblad „Samen" van Hoogovens en angesloten bedrijven, meegedeeld in en speciale vergadering van de onder nemingsraad. De extra stroom van 300.000 ton ijzer zal dienen voor de staalfabricage. Het meerdere staal is geheel bestemd voor de walserij van Breedband. Ook de blik- produktie neemt aanzienlijk toe. Afzetmoeilijkheden in zuivelsector Minister Marijnen verwacht, dat de af zet in de zuivelsector de komende maan den opnieuw ernstige moeilijkheden zal opleveren. Hij stelt zich voor het gehele probleem van de ontwikkeling der melk- produktie en een betere afstemming daar van op de afzetmogelijkheden binnenkort in overleg met het georganiseerde be drijfsleven in studie te laten nemen. Dit blijkt uit zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Egas (soc.J De scherpe daling van de prijzen van zuivelprodukten is volgens de minister ten dele toe te schrijven aan de te grote prijsstijging in de nazomer van 1959. toen men ten onrechte verwachtte, dat de lang durige droogte de melkproduktie sterk zou afremmen. Andere oorzaken van de prijsdaling zijn de hogere melkproduktie van de laatste maanden en de beëindiging van de mogelijkheden voor invoer van boter in Duitsland op 1 maart jl. De minis ter verwacht niet, dat de samenwerking in de Euromarkt onze zuivelexport bin nenkort ten goede zal komen. Eerste onderzoek lang er duurde dan vier dagen De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. zal proberen het onderzoek naar de schroot- fraude te versnellen. Zij hoopt dat voor het einde van dit jaar de controle bij het vereveningsfonds voor schroot in Brussel en de regionale schrootbureaus kan wor den voltooid. De resultaten die beschik baar komen, zullen direct, net als met de tot op heden verkregen resultaten is ge schied, aan de nationale overheidsinstan ties worden toegezonden. De Hoge Auto riteit heeft echter weinig invloed op de actie die deze nationale diensten onder nemen, zodat de bovengenoemde streef datum voor beëindiging van het onder zoek alleen betrekking heeft op de con trolewerkzaamheden die op het terrein liggen waarop de Hoge Autoriteit zelf bevoegd is. Dit heeft de Hoge Autoriteit van de E G.K.S. vrijdag geantwoord op een reeks vragen die de Nederlandse parlements leden jhr mr. M. van der Goes van Na- ters en G. M. Nederhorst de vorige maand hebben gesteld naar aanleiding van een verslag dat de Hoge Autoriteit, vorig jaar december, over het onderzoek naar de schrootfraude heeft uitgebracht. De Nederlandse schroothandelaar Worms die in 1957 de zwendel met schroot in de EGKS.-landen aan het licht bracht. ;s direct en doorlopend in de gelegenheid geweest om alle gegevens die hij over eventuele fraude bezat, beschikbaar te stellen voor het onderzoek, aldus de Hoge Autoriteit. Doch omdat hij degene was die van bepaalde frauduleuse handelingen aangifte had gedaan, kon hij volgens hei gangbare gebruik niet aan het onderzoek zelf deelnemen en werd dit in handen gegeven van een internationaal goed be kendstaande accountantsfirma. Dc schrootfraude is gepleegd met ver niste verklaringen voor derde-landen- chroot. Dit schroot uit landen van buiten de E.G.K.S. is duurder dan het inheemse schroot. Bü invoer werd een toelage hier- C'V fkil'.; op betaald uit een gemeenschappelijk fonds van de schroothandel in Brussel. Door manipulaties met verklaringen zyn partyen Inheems schroot ten onrechte als derdc-landenschroot gekwalificeerd en werden dus ten onrechte toeslagen geïnd. Aan het slot van hun vragenreeks had den de Nederlandse afgevaardigden ge vraagd op welke wyze de Hoge Autori teit bij een geding voor het Europese Hof over terugvordering van ten onrech te betaalde toeslagen de opvatting had bestreden, dat de tien betrokken Duitse staalfabrieken te goeder trouw konden zyn geweest. De president van het hof, prof. Don- ner, heeft deze weck aan de Nederlandse afgevaardigden een brief gezonden waar in hy dit soort vragen over kwesties die by het hof nog in behandeling zijn, afkeurde. De Hoge Autoriteit verklaart in haar antwoord dat over een zaak die sub judice is geen parlementaire vragen worden gesteld of debatten gevoerd. De Hoge Autoriteit is vastbesloten om zich hieraan te houden. Wel controle In haar antwoord ontkent de Hoge Autoriteit, dat het eerste onderzoek in maart 1958 slechts vier dagen zou heb ben geduurd. Na een inleidende controle door het vereveningsbureau, van 10 tot 22 maart, is het onderzoek, met onder brekingen. gedurende de maanden maart, april, augustus en september van dat jaar verricht. Onmiddellyk na de aanklacht van de heer Worms heeft de Hoge Autoriteit, in afwachting van de resultaten van het gerechtelijk onderzoek in Nederland, in samenwerking met het vereveningsfonds in Brussel er naar gestreefd dat maat regelen zouden worden getroffen voor terugvordering van de voorschriften ter voorkoming van verdere fraude Het vereveningsfonds had in septem ber 1957 reeds maatregelen genomen voor een betere interne controle en een bij zondere dienst hiervoor in het leven ge roepen. Hoewel pas in maart 1958 opdracht werd gegeven tot controle door het Zwit serse accountantskantoor „Sociéte Ano- nyme Fiduciaire Suisse" mag men hier uit dus niet opmaken dat voor die da tum geen controle op vroegere vereve ningstransacties was verricht. De Hoge i Autoriteit heeft het onderzoek zelf ter hand genomen, omdat de opdracht, die de voorzitter van het vereveningsfonds voor het onderzoek had gegeven, volgens haar te beperkt was. De namen van de schuldigen kunnen pas bekendgemaakt worden wanneer hun schuld door een gerechteiyke instantie is vastgesteld. De Hoge Autoriteit kan slechts herhalen dat klachten by de jus titie zyn en zullen worden ingediend tel kens wanneer de resultaten van het on derzoek zulks rechtvaardigen Het door het vereveningsfonds geleden nadeel kan nog niet worden becyferd, omdat de gedetailleerde resultaten van de controle op nationaal vlak nog niet beschikbaar zijn, aldus deze verklaring van de Hoge Autoriteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5