CHRISTELIJK Hunkering naar één kerk Afgesloten Lauwerszee: proef polder voor Wadden Mondigheid is geen betweterigheid i '1 Acte van Hereniging nodig Drs. Bremmer sprak over de l trechtse besluiten I Een woord voor vandaag Kanttekening Prof. Jager reageert op opheffing sehorsing SNELFIxë KONING- RICHARE Kerkedas; 1961 Berlijn r Ambt van de gelovigen niet van bekvechters In de Zeeuwse Kerkbode heeft de emeritus predikant van de Gereformeerde Kerken, ds. D. J. Couvée een artikel gewijd aan de mondigheid van de gemeente: TELKENS weer treft het mij. dat men zowel binnen onze eigen kerken als daaromheen aanspoort, driftig aanspoort, tol gebruik maken van zijn „mondig heid". Hoe kunnen, zo klaagt men dan. zoveel kerkleden zo lauw. zo on aandoenlijk blijven tegenover al lerlei beslissingen bijvoorbeeld van synoden! Ze slikken maar alles. Hoogstens mopperen ze eens in gezelschap onder elkaar. Maar van protesteren, van zelf mee „handelen" komt niets. Van het „recht" en de „plicht" om mee te spreken, maakt de grote meerderheid vrijwel nooit ge bruik. En het minst onze intel lectuelen. Zij geloven het wel. Wanneer ik dit thema aan snijd, ga ik van zelf geen lauw heid. geen onaandoenlijkheid van wie ook goedkeuren. Integendeel. Ieder belijdend lid. zelfs wie nog geen toegang tot het heilig avond maal vroeg. mag. moet zijn ge loof belijden ook in het meeleven met de dagelijkse gang van Chris tus' kerk. De vraag is alleen maar: hoe! En terwijl nu enerzijds 'n ze kere matheid óók onder onze in tellectuelen helaas niet kan wor den ontkend en dus moet bestre den, lijkt mij anderzijds die aan sporing tot „mondigheid" nu en dan overtrokken, ja, soms mis plaatst en gevaarlijk. Ik dweep al niet met dat woord „mondigheid". Hoort het in Christus' gemeente eigenlijk wel thuis? Mondig heet ieder „meer derjarige". De overheid „ver klaart" u „mondig" op 'n bij de wet vastgestelde leeftijd. Niet al zo de kerk. Die noemt u pas „mondig lid", wanneer ge binnen haar ruimte zelfstandig, vrijwil lig uw mond hebt open gedaan en openlijk beleden, wat uw hart ge looft. Voor mondigen gelden déar al leen de gelovigen, of ze nu zeventig of zeventien jaar zijn. HOEVEEL schoner echter dan die aan het wereldlijk leven ontleende zegswijze, waarbij alle nadruk valt op die zo vaan zon digende mond. is de kerkelijke van „het ambt aller gelovigen". Scho ner èn inhoudrijker. Maar hoe dikwijls werd en wordt In deze tot „term" verlaagde aan duiding vergeten, èn dat het 'n roeping is van 's Heren wege én dat het niet het ..recht" geeft om in alles maar mee zijn mond te roeren, doch 'n kleinmakende plicht om in liefde zijn geloof te openbaren, allereerst binnen, maar tevens buiten de kerkruimte. Het heet immers niet ambt der bek vechters. maar der gelovigen! Terecht heeft o.a. Kuyper het accent gelegd op dit door velen telkens weer uit het oog verloren ambt. Toen het. evenals bij Lu- Scheiding. om grote dingen ging ln de tijd van de Doleantie, mocht, moest elk belijdend lid der kerk worden opgeroepen, aangespoord om mee te oordelen, mee te han- Het ging toen telkens opnieuw om de allesbeheersende vraag: wat dunkt u van de Christus? In wé- zen*om hetgeen 'n door weini gen meer gelezen artikel (28) van hun ..geloofsbelijdenis" uitspreekt: „Wij geloven, aangezien deze hei lige vergadering is een verzame ling dergenen die zalig worden, en dat buiten haar geen zaligheid is. dat niemand, van wat staat of qua- liteit hij zij. zich behoort op zich zelf te houden, om op zijn eigen persoon te staan; maar dat zij al len schuldig zijn zich zelf daarbij te voegen cn daarmede te vereni gen: onderhoudende de enigheid der kerk. zich onderwerpende aan haar onderwijzing en tucht, de hals buigend onder het juk van Jezus Christus, en dienend de opbouwing der broeders, naar de gaven die hun God verleend heeft, als on derlinge lidmaten van eenzelfde lichaam En opdat dit te beter kunne onderhouden worden, zo is het ambt aller gelovigen, volgens net Woord Gods. zich af te schei den van degenen die niet van de kerk zijn. en zich te voegen tot deze vergadering, het zij op wat plaats dat God ze gesteld heeft: ook ofschoon het zo ware. dat de Magistraten en plakkaten dei- Prinsen daar tegen waren, en dat de dood of enige lichamelijke straf daaraan hing Daarom, alle dege nen die zich van hóar afscheiden of niet daar bijvoegen, die doen tegen de ordonnantie Gods". wij mondeling en als ambtsdragers zelfs schriftelijk instemming heb ben betuigd, hierop neer: 1. ons voegen bij de verzameling dergenen die zalig worden! (Iets geheel anders dan: bij degenen die net denken als ik! 2. de enigheid der kerk onder houden 'hel tegenovergestelde van „roepsi •erpei onderwijzing en tucht en daarin bewijzen dat het ons ernst is 'net ons buigen onder Christus. 4. als leden van één lichaam onze gaven doen dienen (niet: op dringen!) tot opbouw van onze mede-gelovigen. Waarna dan het „ambt aller ge lovigen" nog nader aldus wordt omschreven a. zich afscheiden var. hen die niet van de kerk zijn (er dus nooit van hen die wèl „var de kerk" zijn. doch over sommig. dingen anders oordelen dan wij!' b: zich voegen tot de vergadering der gelovigen, ook al kostte het ons marteling of dood (en dus zéker géén scheurmaker nalopen, ook, ja zelfs indien wij meenden, dat hij of wij zelf door onze ker kelijke overheden ten onrechte zouden zijn gekastijd!) diepe ernst van déze be lijdenis. die zg. ..mondigheid", krachtens welke de één zegt ge roepen te zijn om. ofschoon hij zelf misschien niet eens behoorlijk proza kan schrijven, mee te oor delen over 'n nieuwe psalm berijming. Hij is immers „mondig" lid „in volle rechte"! 'n Ander, die met behulp van IJlavarskribo sedert kort 's zon dags zijn jammerhout bewerkt zich bevoegd acht om ongevraagd muzikale wenken te geven aan Piet van Egmond of aan 'n com petente muziek-commissie. Ach, zegt toch liever, gij on ruststokers, dat ge 't niet eens zijt met uw gepretendeerde belijdenis' totaal andere geest -yERGELIJK dieDe erns zijt dan die der Schriften: elkander onderdanig". Onderdanig" Kom nou! „Zijt niet vele mees ters". of. zoals de nieuwe vertaling over zet: ..laat niet zovelen uwer leraars zijn". In één onzer bla den wekt iemand zelfs de jeugd op om mee critisch te spreken over 'n professorenbenoeming! Jacobus waarschuwt: ieder mens moet snel zijn om te luisteren, traag om te spreken en hij heeft daarbij speciaal de kerkruimte op 't oog. Pj/7J hunkeren naar één kerk, die plaats en ruimte biedt aan allen, die Jezus Christus liefhebben." Zowel drs. R. H. Bremmer, gere formeerd predikant (vrijgemaakt) te Enschede, als ds. H. A. L. v. d. Linden, gereformeerd predikant (synodaal), zeiden dit gisteravond in de overvolle Westerkerk te Utrecht, waar een bijeenkomst werd ge houden van de Vereniging tot herstel van de Kerkelijke Eenheid der Gereformeerde belijders. Hei was een bewogen vergadering, die, zoals in het openingswoord werd gezegd, op zichzelf al een verhoring van vele gebeden was. „Wij moeten onze taak en roeping te streven naar de hereniging in Gods kracht aanvaarden", zei drs. Bremmer. En ds. v. d. Linden, in deze geest sprekend, voegde hier later aan toe: „Als de hereniging een feit is, dan staan we nog maar aan het begin van de weg naar de eenheid van de Kerk." Drs. Bremmer wilde deze avond voor- I rv Tvrif RAAR al met zijn vrijgemaakte broeders en I zusters, die aanwezig waren, de be- Naar aanleiding van df besluiten sluiten van de Utrechtse synode be- de Utrechtse synode zien en taxeren. „Omdat", zo zei hij. drs. Bremmer de „in de vrijgemaakte kerkelijke pers van alle kanten misverstanden zijn te constateren". Maar aan de andere kant bestaan er ook in de synodale kring misverstanden over de vrijmaking en over wat de vry- gemaakten heeft gedreven. Daarom ging drs. Bremmer. alvorens de Utrechtse besluiten van 1959 te bespreken, uitvoe rig in op de historie van de laatste jaren van de gereformeerde kerken, op de leeruitspraken, schorsingen en bindin gen. „Ik zeg u, aan een ieder die heeft zal gegeven worden en hem die niet heeft zal ontnomen worden ook wat hij heeft het is een uitspraak die ook menigeen die niets van de Bijbel gelooft, met bitterheid zal willen beamen. Want dat de rijke L steeds rijker wordt en de arme steeds armer, is een beeld uit het leven van iedere dag. Maar dat is niet waarop Jezus gedoeld heeft met Zijn uit spraak. Het gaat om heel iets anders. Het gaat over de vrome mens, de gelukkige mens die leeft bij Gods genade. Iedere dag weer dankt hij God dat hij leven mag, dankt hij God voor het goede dat hij ontvangt. De zorgen zijn hem niet vreemd, natuurlijk niet. Maar hij accepteert ze in het vaste vertrouwen dat zijn Vader in de hemelen, die alles weet en alles ziet, ook zijn leven bestuurt. Zie, deze vrome, gelukkige mens wordt steeds rijker in God. Hij ontvangt „genade op genade". In tegenstelling tot de mens die zich nooit kan uitworstelen boven de „waaroms". Voor wie God niet is de Vader in de hemelen maar de strenge rechter aan wie men straks verantwoording zal moeten' afleggen. Aan die mens ontvalt telkens weer de zekerheid en de blijheid van het geloof. Onnodig. Want Gods blijde boodschap is er ook voor hem! maakte kerk een preekverzoek kreeg. En ds. Van Putten, de vrijgemaakte predikant in De Bilt, mag zondag op mijn preekstoel staan. Want misschien kan het volgende week niet meer. Want Christus zegt. dat het de laatste We moeten gemeenschappelijke ge meentevergaderingen, avondmaal en kanselruil aandurven. We moeten dat wagen in het Geloof. Christus heeft voor ons allen geleden." Als diepste oorzaak van het conflict zag ds. V. d. Linden onze drang naar perfectionisme. Wij denken, dat ons ty pe kerk, hèt type is. Maar het is maar een type. Ons type heeft Kuyper niet voor ogen gestaan. Hij wilde een kerk van alle Christusbelijders. Maar de do leantie is mislukt. Want onze kerk biedt geen plaats aan alle oprechte belijders j van Christus. Wij willen te veel vast-1 leggen en binden. Daarom werd dr. Geelkerken geschorst. Ja, er moet orde en tucht in de kerk zijn. Maar als erj zich iets voordoet, moeten we door de liefde tolerant en lankmoedig zijn. „In de geest van de liefde", zo besloot ds. V. d. Linden, „zal onder Gods zegen alles kunnen gebeuren." ARM INDONESIË gang van zaken in Indonesië bracht. Er is voorts door Soekarno's laat ons niet koud. Daarvoor maatregelen ernstig nadeel geleden door diverse ondernemingen. Er is wanbeheer gevoerd. Het volk lijdt daaronder. Het leeft thans stellig op zijn wij te lang met het volk. dat de schone eilanden bewoont, verbonden geweest. Men spreekt tegenwoordig wel wat een lager niveau dan onder het veel volgende opmerkingen: Beroepingsiverk 1*»e uiucieu oprecht dankbaar zijn, I dat de situatie tussen de kerken NED. HERV. KERK liet meer bevroren is. Beroepen te Ommeren (toez J. v. In de nieuWe situatie mogen we niet J. Hoek. kand. te Rotterdam; te Enk- 'ergeten. dat we geen „eigen knus kerk- v.'izen: C. F. J. Antonides te Opdam; e" willen hebben, zoals prof. Schilder te Dordrecht (9de pred.pl.): M. Gras te eeds jaren geleden schreef. Schiedam. GEREF KERR Tweetal te Amsterdam-Zuid-Sloter- raart: drs. S. A. Boonstra te Woerden n_dr. D. van Swigchem te Kampen. Advertentie ;elie dat van ons vraagt. Bij ons wordt nu veel geschreven op en manier, die niet voor het Evangelie 5 tc verantwoorden. Wij moeten elkaar serieus s het gesprek mogelijk. zogenaamd' Er Is geen snrake .Afdankingsformule huis heeft gesteld. De synode Is weer teruggekeerd tot de Drie Formulieren van Enigheid. B Er is geen andere lezing van de'be-| tisch Columbia, sluiten mogelijk.- De zogenaamde „staart" moet gezien vorden als een afbakening van het be lijden. Drs. Bremmer, die zich met de mhoud van de „staart" wel kon vereni gen, wees er op, dat de „Verklaring van gevóelen" van 1943 ongeveer het zelfde ls gezegd. Groningen-Noord. Beroepbaarstelling: De classis Dok- Dan 'cum PreP- geëx. en terstond be- j roepbaar verklaard de heer F. de Jong, I kand. te Dokkum, Hoedemnkersweg 51.1 GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Zuidwolde: dr. J. Geer- 7. kand. te Groningen. •rocpbaarstelling: de classis Gronin-I heeft prep. geëx. en beroepbaar ver- ard de heer J. Geersing, kand. te 05900— ;oals prof. Kamp- Groningen, Landstraat 13. tel. 23195. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Aldergrove, Bri- Ref. Church, Jac. I Overduin te St. Thomas. Ontario, Ca nada, Free Ref. Church. haar terzijde-stelling? Ten tweede wil ik u vragen wat u be doelt als u spreekt van „eigen tekort"? U wilt „het verschil in beoordeling van wat in het verleden geschied is. overla ten aan het oordeel van Hem, Die recht vaardig oordeelt". Maar broeders, meent u nu werkelijk, dat u zó uw verantwoor delijkheid van u kunt afzetten? Er is niet maar wat geschied, doch de Kerkeraad heeft in 1946 wat gedaan. Ik moet u daaraan herinneren om u de ernst van de zaak voor te houden. U hebt toen geconstateerd, volgens het Zonder enige erkenning van eigen schuld Prof. dr. H. J. Jager hoogle raar aan de vrijgemaakte Theo logische Hogeschool te Kampen werd indertijd door de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk van Voorthuizen geschorst omdat hij zich niet wilde onderwerpen aan| schorsingsbesluit, dat ik mij schuidij de vervangingsformule. Nu deze u door de generale synode terzijde is gesteld heeft de kerkeraad de schorsing opgeheven. Prof. Jager heeft de kerkeraad geschreven. In zijn antwoord schrijft hij on der meer: na gezegd te hebben dat hij de Here dankbaar is voor deze daad: „Ten eerste zou ik u willen vragen: Is uw optreden in 1946 èn in 1960 niet puur „synodaalToen in 1946 de vervan gingsformule door de svnode werd vast gesteld. heeft de kerkeraad mij ge schorst. omdat ik mij daaraan niet wil de conformeren. Nu in 1959 de synode de vervangingsformule terzijde heeft ge- 4 Te betreuren is, dat de Utrechtse synode nog spreekt matigheid van de Vervangingsformule en van haar zegenrijke werking. Was dit nu nodig geweest? Vergeten mag niet worden, dat de be sluiten van de Utrechtse synode de be steld mag ik wat u betreft weer in volle sluiten van de synodale kerken zijn. dus rechten als ambtsdrager erkend wor- va_n ®®n *Ude- den. Wat denkt de Kerkeraad zelf eigen de vervangingsformule en van De nestor van de predikanten van de Gereformeerde Kerk van Eindhoven, ds. A. J. Fanoy, heeft eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Fanoy, die 27 aug. 1894 te Middelburg werd geboren, aan vaardde 13 jan. 1918 het predikambt te Oosterzee (FrO. In mei 1922 vertrok de recht-1 hij naar Ferwerd en 14 maart 1930 ver- bond hij zich aan de kerk van Eind hoven. Ds. Fanoy was bij herhaling lid van de generale synode en is ook cura tor van de Theologische Hogeschool te Kampen. ASTHMA nu in 30 seconden verlicht. De hevigste asthma-aanval met één enkel Adozo tablet bedwongen. De ver lichting is onmiddellijk. Indien U aan asthma lijdt, moet U beslist Adozo pro beren! Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. op grond van artt. 79 en 80 K.O. (waar sprake is van „grove zonde" enz.) U hebt dit gedaan in de hoop en met de bede. dat ik spoedig mocht terugkeren „van mijn verkeerde weg". Ik ben van mijn weg niet teruggekeerd, ik sta ten opzichte van besluiten en schorsingen nog precies zo als in 1946. Meent u nu eerlijk, dat u mij weer kunt erkennen als dienaar des Woords, zonder enige er kenning van Uw schuld voor de Here' U hebt toch een en ander gedaan on der aanroeping van de Naam des Heren? Voor mij hoeft u geen knieval te doen, maar voor de Here kunt u zich zó niet van uw verantwoordelijkheid in dezen ontdoen. Tenslotte: Het was mij veel liever ge weest. wanneer u een briefje had ge schreven van deze inhoud bijv.: „Domi nee Jager, de kerkeraad heefi u inder tijd geschorst. Wij zijn daar niet rustig onder, dat was niet goed in de ogen des Heren. Hoe het verder moet weten wij ook niet. maar dit wilden wij u schrij ven." Dan zou er mogelijkheid van toe nadering zijn geweest. Die zie ik nu nauwelijks. Ik hoop van harte, dat u een en an der ernstig wilt overwegen. Tot verder In dit verband deed drs. Bremmer de suggestie een Akte van Hereniging op te stellen. „Over deze akte kan ik niets zeggen", zo zei hij tijdens de discussie, „om de eenvoudige reden, dat de akte er nog niet is. Maar ik hoop, dat hij snel komt". De wijze van tuchtoefening moet •rnstig worden bekeken. Wat dit betreft kunnen èn synodalen èn vrijge- maaktcn nog veel leren. Drs. Bremmer bad ernstige kritiek op de wijze, waarop dr. Geelkerken en la ter prof. Schilder in het verleden zijn gesehorst. Over de plaatselijke toenadering zei de vrijgemaakte predikant tijdens de discussie: De kerkeraden moeten niet bang ziln om met elkaar te gaan spreken. Wat de vrijgemaakte kerken betreft, zij hebben nu schriftelijk wit op zwart de situatie tekening, waarom zij1 gevraagd hebben, namelijk de besluiten van de Utrechtse synode." PERFECTIONISME In zijn doordringend betoog, dat oewogen oproep tot hereniging was. ging ds. H. A. L. v. d. Linden vooral op het vraagstuk van de plaatselijke toenade ring in. „Laten we de weg, die de synode in deze heeft aangewezen, snel betreden" zei de predikant. „Ik wilde dat ik van een vrijge- Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever Edele graaf van Champagne, zei hij. vorstelijke markies van Montserrat en roemrijke Grootmeester der Tempelridders, zie mij hier staan als een zon daar voor zijn biechtvader Heeft i.maod van u mij iets te verwijten? Wil iemand een beschuldiging lal len gelden? Wil iemand voldoening van mij vragen" Ik zie niet in met welk recht wij dat zouden doen. antwoordde de listige Koenraad. Als wij u iets kunnen verwijten dan is het slechts dat Richard al de krijgsroem voor zicb neemt, die zijn arme bondgenoten veel liever met hem zouden delen. Ais ik een beschuldiging moet uitspreken, was het nu de beurt aan de "Grootmeester der Tempe liers. dan moet ik u iets verwijten dat van meer gewicht is dan de aantijging van de Markies Mis schien nemen sommigen het mij kwalijk dat ik als geestelijke mijn stem verhef waar de.meeste vorsten het zwijgen bewaren, maar wat ik wil zeggen be treft het hele leger. Wij erkennen de moed van de Engelse koning en voor zijn dapperheid hebben wij lechts woorden van lof. Niettemin vervult het ons met smart, te zien hoe hij in alles de eerste plaats opeist en zijn bondgenoten aan zich wil onderwer pen op een wijze die geen enkel onafhankelijk vorst voor lief kan nemen. In vele opzichten beschouw: hij ons niet als bondgenoten, doch meer als die naars of vazallen zrdat hij ens vernedert in de .•gen van onze ..nderdanen en onze eer aantast. Nu Koning Richard ons verzoekt openlijk tot hem te- spreken. mag en kan het hem niet verwonderen een eerlijk en geestelijk man een antwoord te horen uit spreken. Wat ik zeg zijn trouwens niet alleen mijn eigen overwegingen, want ik weet dat mijn beschul diging eensgezind wordt aanboord door allen die hier aanwezig zijn, ook al durven ze die woorden dan niet hardop herhalen. Een blos kleurde Richard's voorhoofd en het goed keurende gemompel dat op de onbewimpelde woor den van de Grootmeester volede maakte zijn ver warring nog groter. Terecht begreep hij echter dat bedreven, doch veel meer omdat ze u thans aan zetten om u terug te trekken. Doen wij er niet veel beter aan vooruit te kijken? Geloof mij, edele broe ders. als de trompet van de aartsengel *- pen, zult gij Richard's trots weg vigiden. Nooit M al te eenzijdig een volstrekt oordelend vonnis uit over het zgn. „kolonialisme". Wij ontkennen niet, dat de koloniale geschiedenis vele zwarte bladzijden bevat. Ook Nederland gaat niet vrijuit. In het tijdperk der Oost Indische Compagnie zijn afkeurens waardige praktijken aan te wijzen. En de wijze waarop het in 1831) ingevoerde cultuurstelsel vele jaren lang werd toegepast, kan evenmin verdedigd worden. Terecht hebben Mackay, Elout van Soetenvoude Keuchenius en vele anderen daar tegen hun stem verheven. Allengs is evenwel, na 1870 vooral. niveau bracht. Er is veel zij hel ook nog niet genoeg gedaan voor de economische ontwikkeling, voor hygiënische hulp, voor het onder wijs enz. Indië is, dank zij het Nederlandse gezag, een zekere eenheid geworden Maar men moet niet in de mening verkeren, dat de onderscheiden vol ken, die verschillende talen spreken zich goed thuis gevoelen in een eenheidsstaat, waarin een Javaanse bovenlaag de grootste invloed uit oefent. Dat heeft trouwens de historie na 1948 wel overduidelijk bewezen. De tijd van het kolonialisme is voorbij. Maar de wijze waarop alle gesmade koloniale bewind. Aan de Nederlanders werd de voortzetting van hun werkzaamheden onmogelijk gemaakt. De „nationalisatie" van be drijven geschiedde op een wijze, die met alle rechtsregelen in strijd is. Maar Soekarno gaat voort. Hij heeft nu weer het parlement opzij gezet cn oefent dictatoriale bevoegdheden uit. Met de Russische dictator ver keert hij op goede voet. Rusland heeft er wel oren naar om in Indo nesië invloed te verwerven. Dat ligt geheel in de lijn van het streven om in Azië en Afrika de positie van het Westen te ondergraven. Hfet gevaar is groot, dat het com- toestanden, waarin land en volk verkeren, bevorderen. evenals Soekarno's politiek, het veldwinnen van het communisme, dat in China •■eeds de overwinning behaalde. Het is geen gewaagde veronder stelling, dat de Verenigde Staten en Engeland wel eens zullen zuchten: hadden wij in de jaren na de oorlog maar steun geboden aan de Neder- 'anders, die ten volle bereid waren om op verantwoorde wijze nieuwe verhoudingen in het leven te roepen. Maar het gebeurde kan helaas niet ongedaan worden gemaakt. Arm Indonesisch .volk, dat, met een rijke bodem, almeer dreigt weg te banden tussen Indië en Nederland zinken in de armoede en gaat bukken zijn verbroken, heeft vooral grote onder een dictator, die onbekwaam schade aan eerstgenoemd land toege- ls voor zijn gigantische taak. Geen miljoenen voor half werk HET zou te betreuren zijn. als de regering zou besluiten miljoenen te besteden aan half werk en de verhoging van 32 kilo meter oude dijk zou verkiezen bo ven afsluiting van de Lauwerszee door een 13 kilometer lange dijk. Die laatste oplossing is duurder, maar biedt veel meer pespec- tieveh: landaanwinning, afwate ring, verbindingen en recreatie. Bovendien en dat is niet min der belangrijk kan de Lauwers zee van grote waarde zijn als proefpolder voor de Wadden, waarvan grote gedeelten voor drooglegging in aanmerking ko men. Dr. ir. S. Smeding heeft dit verklaard bij de opening van het gisteren in Utrecht gehouden con gres van de Nederlandse Vereni ging voor Landaanwinning, dat hij als voorzitter van deze vereniging leidde. De enig aanvaardbare op lossing is ook hier: sluit de kust zoveel als mogelijk is, zo voegde hij daaraan toe. Congres over Deltameren SIR WALTER SUOTT het ogenblik zeer ongeschikt was om zich driftige woorden te laten ontvallen en dus dwong hij er zich toe te zwijgen. Hij sprak bedaard en welover wogen. ofschoon enigszins op een verbitterde toon: Is dat werkelijk zo en vinden onze broeders dat werkelijk van zoveel belang? Wat heb ik gedaan om hen te krenken? Wat anders dan soms. gedre ven door mijn natuurlijk temperament, een bevel geven op het ogenblik dat geen tijd restte om te beraadslagen? Hoe kunnen edele mannen om zulke kleine en bovendien ongewilde vergrijpen weigeren het werk voort te zetten waar ze mee begonnen zijn 'ii dat dient om een zo heilige zaak te doen slagen? Het was dus een vergissing, te denken dat mijn vinsten tegen mijn geringe fouten zouden opwegen! Goed. ik was vaak de eerste om mij in een ge vecht te storten, maar was ik ook vaak niet de laatste om er van terug te keren? Wanneer heb ik gebruik gemaakt van het recht een veroverde stad miin naam te schenken? Goed. ik was soms hard nekkig in het geven van raad, doch heb ik ooit ge weigerd mijn eigen bloed en dat van mijn man schappen er voor in gevaar t brengen? Goed, in het heetst van <ie slag gaf ik soms bevelen aan soldaten van andere legers, doch is het ooit ge beurd dat ik hen een minder goede behandeling liet ondergaan dan mijn eigen troepen? Thans schaam ik mij om die fouten, niet zozeer omdat ik ze heb Naar het oordeel van de heer Sme ding wint op landbouwkundig terrein de overtuiging veld. dat de IJsselmeerpol- ders ook dienstbaar gemaakt moeten hoogmoed niet op worden aan de structuurverbetering van ik dc gedachte kunnen de landbouw. Daarbij gaat het niet verdragenTlat mijn gedragingen een struikelblok meer alleen om de nieuwe mogelijk- voor u zouden worden. Mijn linkerhand zou ik met heden voor onze agrariërs, maar ook mijn rechter afhakken, als ik ooit moest beseffen 1 om het scheppen van recreatiegelegen- dat ik een uwer had tegengehouden. Ik wil afzieD j heid. nieuwe verkeerswegen, nieuwe be- van ieder recht om bevelen te geven, zelfs over j volkingscentra. industriespreiding e.d. mijn eigen manschappen. Ik sta toe dat mijn leger zal worden aangevoerd door vorsten die u zelf daar- Zuidelijk Flevoland wil men in 1968 toe mag aanstellen en zelf wil ik als soldaat strij- droogleggen en dat brengt volgens dr. den onder de banier van Beau-Séant bij de ridders Smeding cor van de Tempel, zelfs onder die van Oostenrijk als £n kolonisatie vjxn^ Oostelijk het moet! Of als u werkelijk deze oorlog wilt J iaten, laat mij dan tien of vijftien duizend strijders om tenminste op die manier uw ,'estand te blijven. En als wij dan eens Sion «C1- Waterhuishouding hij. Buitendijkse gronden kunnen opslib- ben tot ongeveer een halve meter bo ven gemiddeld hoogwater. Dat betekent, dat men in het ge bied van de Deltameren buitendijks rijn-afvoeren niet steeds gegarandeerd L<"ld aantreffel kunnen mnrJetr nm als gevolg van hoo9teligging van 1,5 tot 2 meter bo- •onsequentios ontghin'ng en kolonisatie Flevoland. Daarvan is nu 15.000 ha ont- e'h jaa: gelofte 5-000 ha bijkomen. ovend hebben, beloof ik u op de stadspoorten niet Richard's naam te schrijven, doch alleen de namen der vorsten die edelmoedig genoeg verwezenlijking i dit doel althans soldaten te le- kunnen worden het vrij hoog oplopen van het~ zout gehalte van het Rijnwater zelf. Grote invloed De Deltawerken zullen grote invloed uitoefenen op de waterbeweging en de waterstanden in het achterliggende ge bied. Het Zeeuwse Meer zal tijdens en na de ontzilting met zout worden belast doo» de kwel onder de afsluitdammen, door de diffusie van zout uit het bodem water, door de uitslag van het polderwa ter en door het schutten met de schut sluizen. Volgens berekening zou bet Zeeuwse Meer niettemin na twee tot drie jaar met zoet water gevuld kunnen zijn. bij een doorspoeling met gemiddeld 200 kubieke meter water per seconde. Waterbeheersing Ir. W. C. Visser behandelde enkele waterbeheersingsproblemen in verband met de Deltawerken. O.m. zei hij, dat men ten aanzien van het verband tus sen de gewenste ontwateringsdiepte en het fruit nog onvoldoende georiënteerd is. De reactie van verschillende gewas sen is redelijk nauwkeurig bekend en zij wordt al gebruikt als basis voor peil- bepaling. Bij beregening blijkt onge veer de helft van het water niet te ver dampen. maar de grondwatervoorraad te verrijken. Het verbruik van water zal bij de tuinbouw het meest aantrekkelijk zijn, maar juist hier spreekt liet zoutgehalte van het water het sterkst mee. Het is dan ook uiterst belangrijk, dat men het kwelpatroon in* de polder en het zout- ,ib ujii. cehalte van het Zeeuwse kan daar ""zeker Paf dan kan men nagaan. water onvermengd door de polder kan worden geleid naar de plaatsen, het gebruikt moet worden. NAP. Het zal echter in het alge meen te kostbaar zijn deze veelal kleine gebieden met een dijk te om geven. Al het land. dat na de uitvoering van het Deltaplan boven de hoogste water stand in de afgesloten zeearmen komt te liggen, zal met betrekkelijk weinig kosten in cultuur worden gebracht. Dergelijke hooggelegen gebieden zijn er in het Haringvliet, de Krammer, aan de noordzijde van de Grevelingen, in het noordelijke deel van de Eend- dracht. in het zuidoosten van de Ooster- sehelde en in het gebied van Zandkreek en Veersegat. 111 Het congres was ditmaal gewijd aan de Deltameren. Ir. P. Santema, hoofd afdeling w-aterhuishouding van de Del- ue uuwciMiig van deze welsprekende woorden. |^a^iei?sL weeftj?Vjr 116 wa{erhui®ko,udiJ1S uitgesproken op een manhaftige en tegelijk heftige!'" het Deltagebied gesproken. Zoals be- ioon. was op ziin mms! genomen verbluffend. Als d" gebied voor de „.„ervoor- bij toverslag scheen in het hart van vele vorsten de moed opnieuw te ontwaken en in minder dan geen tijd won hun verdwenen vastberadenheid op nieuw veld. Richard sprak, onbewust, op dezelfde toon waarop vroeger Pieter de Kluizenaar sprak en voor hij zelf begreep wat er gebeurde, sprongen de kruisvaarders recht, staken geestdriftig de arm op Voer ons aan. dappere Leeuwennart, niemand kan het bevel van u overnemen waar dappere strij ders u volgen. Leifl ons naar Jeruzalem! Jeruza lem Het is Gods wil! Het is Gods wil! Gezegend hij die ons deze overwinning zal schenken! grote rivieren: in droge tijden aandeel van de Rijn in de wateraanvoer meer dan negentig procent. Veel „op- perwater" is nodig voor de bestrijding van de verzilting. Een doeltreffende bestrijding van de zoutwaterpenetratie op de Water weg achtte de heer Santema moqeliik wanneer de Oude Maas aan de be- nedenmond wordt afgesloten. Ondank dat zou een voldoende laag zoutge halte van het van de Waterweg te be trekken water by de laagste Üoven- is bisschop Otto Dibelius lar uit het strijdperk ge komen. zij het dan dat het ditmaal meer een vriendschappelijk touwtrekken was om de beroemde Duitse Kerkedag- Na de Kerkedag van Miinehen nodigde hij het presidium uit de volgende bijeen komst te beleggen in Berlijn. Er waren echler ook uitnodigingen naar het Roergebied en naar Hannover, dat rech ten meende te kunnen doen gelden om dat daar tien jaar geleden de wieg van de Kerkedag had gestaan. Het presidium heeft echter besloten om in 1961 naar I Berlijn te gaan. De voorzitter van het Meer kent. comité dr. Von Thadden-Trieglaff zal °LV®LZ<?.e„^ I :iog dlt jaar pon organiserend comité aan stellen met leden zowel uit West als Oost-Berlijn. Landaan tvinn ing De landa: tenslotte besproken hoeven wetenschappelijk hoofdambte naar bij de Noordoostpolderwerken. De landaanwinst in het Deltagebied is klein, maar niet te verwaarlozen, zo meende Obligatielening van B.etfer- Geref. kerk te Arnhem Advertentie I nuiozutverneic nuiogeionaneia En-pub,,., „,dtos.o de», Put.lpoed., ^„kkrS wortT k&ltT Enige bankinstellingen onder leiding van Slavenburg's bank stellen de in schrijving open op 900.000 vijf pro cent obligatiën in stukken van 1000 en 500 nominaal tegen 100 procent, ten laste van de Gereformeerde Kerk van Arnhem. De aflossing zal a pari plaats vinden in 1965 tot cn met 1989. Restant der lening ad 125 000 zal per 1 april 1989 worden afgelost. De opbrengst zal hoofdzakelijk dienen voor de financie ring van de bouw van een kerkgebouw ian de Rosendaalseweg en van de in ventaris van een in te .richten bejaar denhuis. Verder zal uit de opbrengst

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2