Anuschka..de laatste ZONDAGSBLAD Waarom kreeg Lindbergh j in 1938 Nazi-decoratie? Vrouwen beleggen beter dan mannen Reünie in Harderwijk PUZZEL VAN DE WEEK MORGEN mmm. 1 a 1 A A l fe Ül itm% M lil E i IÈ i !L 'a m i e 1 i i. AA AS A A A i Am I 1 fi'i o S'a m Ai m m S3 ZATERDAG 12 MAART 1960 Charles A. Lind bergh. de bekende HET LEVEN eerste solovlucht over de Atlantische Oceaan maakte. i ook nog in het begin i de oorlog i felle i ivallen verduren gehad, omdat hij in oktober 1938 een decoratie i de IB bouclé Duitse Nazi's kreeg en accepteerde. Toen h(j bovendien, na het ult- breken van de oorlog in Europa, een campagne In Amerika begon om de USA buiten de strijd te houden en later pleitte voor vrede door overleg, werd Lindbergh helemaal voor pro-Duits aangezien. Daarbij kwam dan nog. dat hü voor die tijd zijn bewondering voor de Duitse prestaties op luchtvaartgebied nooit onder stoelen of banken had gestoken. Toen president Roosevelt hem in april 1941 vergeleek met een ..copperhead" (dat waren tijdens de Amerikaanse burgeroorlog de noordelijken, die het met de zuidelijken hielden, of althans als defaltisten werden beschouwd), trad Lindbergh, die toen kolonel was. uit de dienst. Een oude kwestie uit de doeken gedaan De geruchtmakende affaire met die Nazi-onderscheiding is thans uit de doeken gedaan door een memorandum van de hand van de toenmalige Amerikaanse militaire attaché te Berlijn, kolonel Truman Smith, dis deze functie van 1935 tot 1939 heeft vervuld. Hij is nu gepensioneerd. Truman Smith schreef zijn verhandeling reeds in 1953. naar aanleiding van een verzoek van de inlichtingen dienst van het leger om gegevens over de verschillende missies, die aan Lindbergh waren opgedragen. Hierbij was vermeld, dat hei ..erzoek was gedaan voor ..historische doeleinden". Smith's memorandum lag se dert 7 december 1957 in de bi bliotheek van de Yale Universi teit voor een ieder ter lezing, maar het bestaan er van werd pas nu bekend, omdat het werd gepubliceerd in de ..National Re- Kolonel Smith onthult dan. dat Lindbergh voor de oorlog met vijf missies belast is geweest. Twee daarvan (van 22 juli tot 2 augustus 1936 en van 11 tot 25 oktober 1937» maakten deel uit van een door kolonel Smith ont worpen plan. dat goedgekeurd was door het Amerikaanse minis terie van oorlog, om ten behoeve van de militaire inlichtingendienst gebruik te maken van Lindberghs grote naam als vlieger teneinde inlichtingen te krijgen over de snel groeiende Luftwaffe. Het was moeilijk om daarover op an dere wijze informaties te krijgen. Lindbergh had succes. Een derde, gelijksoortige missie (van 11 tot 29 oktober 1939) leverde het meeste resultaat op van zijn hele carrière, zegt kolonel Smith nu. De beide andere missies van Lindbergh (december 1938 en ja nuari 1939) waren ten behoeve van de Franse regering onder Da- ladier. die probeerde 400 vlieg tuigmotoren van 1250 pk elk. van Duitsland te kopen. Kolonel Smith schrijft, dat de Duitsers aanvan kelijk wel geneigd schenen hierop in te gaan. maar dat de zaak niet doorging toen de Nazi's Tsjechoélowakije binnenvielen. Goering En wat 'nu die decoratie be treft. die geschiedenis sproot voort uit een Duitse uitnodiging aan Lindbergh om een luchtvaart congres bij te wonen. Terzelfder- tijd zon de toenmalige Ameri kaanse ambassadeur Hugh Wil son op een middel om. met voorbijgaan van Von Ribbentrop. de Duitse minister van buiten landse zaken, Hermann Goering Nazi no. 2 op de ambassade op bezoek te krijgen. De ambas sadeur meende, dat. als hij Lind bergh er bij had. hij Goering er wel toe zou krijgen een diner op de ambassade bij te wonen. En hij wilde dat graag, aldus de in lichtingen van kolonel Smith, om dat hij tijdens dat diner de steun Oppassers: „butlers" van U.S.-luchtniachtofficieren Een commissie van het Ameri kaanse Congres onderzoekt gron dig de heschnldlglngen. als zou den manschappen van de Ameri kaanse luchtmacht door hun offi cieren worden misbruikt als huls bedienden. Dit Is weliswaar ont kend. maar op tal van luchtmacht bases moest men toegeven, dat er een handboek Is uitgegeven voor oppassers, met gedetaUleerde aan wijzingen, hoe de honden van de officieren gewassen moeten wor den, hoe hun bedden (van de offi cieren dan) moeten worden opge maakt en hoe hun cocktails ge mixt moeten worden. De Amerikaanse onderminister van defensie Jackson heeft naar aanleiding van de resultaten van het onderzoek al verklaard. dat aan deze toestanden een einde zal worden gemaakt. Wel zal echter een regeling worden getroffen, die het mogelijk maakt, dat man schappen officieren bedienen in hun vrije tijd en tegen extra be taling. Het handboek, dat zoveel kritiek heeft uitgelokt, bevatte vele foto's cn tekeningen. Het werd in juU 1958 gepubliceerd. In de inleiding werd de oppassers al verteld da: het besturen van auto's, koken <-n verrichten van persoonlijke dien sten tot hun taak zou behoren. Daarna werd met een overvloed van details ingegaan op allerlei werkzaamheden, zoals het dage lijks schoonmaken van de badka mer cn het gebruik van de juiste wijnglazen bij het tafeldekken Hier volgen enkele citaten uit het handboek. Over bet tafeldekken: ..Het duurste servies komt niet tot zijn recht, als de tafel niet correct ge dekt is voor de lunch is een tafellaken van kant zeer op zijn plaats wit damast mag nooit gebruikt wordên, wel echter ge kleurd damast voor de theeta fel zijn geborduurde kleedjes aan bevolen." Over het ontvangen van gasten: „Doe onmiddellijk open als er ge beld wordt en laat de gasten btn- nen. Neem hoeden en jassen in ontvangst. Zorg voor verfrissende dranken, als daar behoefte aan be staat." Over het serveren van dranken: „Vrouwen verstaan de kunst van het beleggen van hun spaargelden uitstekend, omdat zij bereid zijn zich de moeite te getroosten, om deze kunst meester te worden. Zij letten goed op, vinden het interessant en willen graag waar voor het geld van hun gezin krijgen.'' aldus Harry L. Gassard. een financieel expert uit Toronto (Canada). Hij is van oordeel, dat de zelfde kwaliteiten, waardoor een vrouw zo dikwijls uitste kend past in de leiding van een bedrijf, haar van nature tot een kundig geldbelegger stempelen. ..Vrouwen kijken rond, ver gelijken het koerspeil zorg vuldig en leren van de erva ring van hun vriendinnen. Mannen willen soms niet er kennen. dat zij niet veel van de beleggingskunst afweten en storten zich vaak impulsief in speculatieve fondsen. Vrouwen treden daarentegen meestal minder overijld op", zei mr. Gassard verder nog. In welvarend Canada volgen al vele vrouwen speciale be leggingscursussen en vele an dere vergezellen hun daarheen. van Goering hoopte te krijgen voor bepaalde maatregelen (door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken nagestreefd) die het lot zouden kunnen ver zachten van het grote aantal Jo den. dat genoodzaakt werd uit Duitsland te vertrekken zonder dat ze een cent mochten meene- Met Goerings steun zou wellicht Hitiers goedkeuring kunnen wor den verkregen. Bijenkoningin wordt electronisch opgespoord Verrassing Goering verraste daar de Ame rikanen volkomen, toen hij kolo nel Lindbergh het kruis van ver dienste met de adelaar aanbood, voor zijn verdiensten voor de wereldluchtvaart. In een brief van ambassadeur Wilson aan ko lonel Lindbergh, geschreven in augustus 1941 wordt gezegd: „Nie mand kon vermoeden, dat deze uitreiking zou plaats hebben. Wei gering zou onder deze omstandig heden van slechte smaak hebben getuigd en zou een belediging zijn geweest jegens een gast van de ambassadeur van uw land". In Smith's manuscript wordt overi gens niet verteld, of de Ameri kaanse poging om het lot van de Joden te verlichten, nog enig ge volg heeft gehad. Kolonel Smith schrijft, dat Lind bergh de Nazi-regering wantrouw de en haar antl-semltlsche politiek weerzinwekkend vond. Geluwd Overigens is het gerucht rond om Lindbergh al lang geluwd. President Eisenhower erkende zijn verdiensten door hem in 1954 te benoemen tot reserve brigade commandant van de luchtmacht. Lindbergh is thans adviseur van Pan American World Airways. Hij woont op Scotch Dove, Darien, Connecticut en hij heeft aan kolo nel Smith in mei 1955 een brief geschreven, die nu bij het memo randum is gevoegd en daarin zegt hij. dat die decoratie van Goe ring hem nooit erg dwarsgezeten heeft. ..Mijn tegenstanders zou den heus wel een andere stok ge vonden hebben om de hond te slaan", is de nogal nuchtere me- „Lucky Lindy" bekend werd. De electronica is zelfs al doorgedrongen in de bijen- houderij. Mr. E. F. Woods, in rele oud-mili tairen van het voormalige 7de en 18de Regiment Infanterie met el kaar herinneringen aan hun diensttijd zullen ophalen. Op die datum zal nl. een grote reünie worden georganiseerd. Het ge meentebestuur zal de reünisten in het raadhuis officieel ontvangen, er zal worden gedefileerd voor de autoriteiten, de parate troepen gaan op de Elspeetse heide de monstreren en de Johan Willem Friso-kapel gaat daarna met pit tige muziek een mars door de stad Harderwijk begeleiden. In de Jan van Nassau-kazerne volgt een gezellig samenzijn met diner. Deelnemers kunnen zich opge ven bij de heer J. F. Singerling. Th. de Bockstraat 53hs., Amster dam. dienst bij de BBC heeft tien jaar lang gewerkt aan een appa raat, dat precies de frequentie selecteert en registreert van de toon, die de bijen in hun korf voortbrengen. Vijftien dagen, voordat de bijen zullen uit zwermen, wordt de imker daar voor reeds gewaarschuwd, dank zij het ingenieuze apparaat. Het is nu ook niet langer nodig om de korven te openen en naar de koninginne-cel te zoeken, als er geen aanwijzing voor een op handen zijnde uitzwerming is. Mr. Woods heeft het electro- nische apparaat uitgevonden samen met mr. E. Birch, een ingenieur van de posterijen. Als de bijen in hun korf zich rondom de koningin gaan scha ren om uit te zwermen, laten zij hun zwermtoon horen. Het ap paraat brengt die toon, ver sterkt over en ze lijkt op het klokkende geluid van weglopend badwater. „Van tijd tot tijd zult u cockta-ls en long drinks moeten klaar ma ken. Ër bestaat daar een grot; verscheidenheid in. maar over het algemeen is het voldoende als u een paar van de bekendste dran ken weet te mixen." Over tafel dienen: „Zorg dat u de glazen, die u op tafel zet. nooit bij de rand beetpakt. Dan blijven er vingerafdrukken achter en dat is een onsmakelijk gezicht." Een afzonderlijke plaats wordt in het handboek ingeruimd aan de verzorging van huisdieren: ..Het voeden en verzorgen van huisdie ren kan een deel van uw dagelijk se taak worden Het is van zeer veel belang, dat de dieren juist worden gevoed. Te veel eten is schadelijker dan te weinig. Van tijd tot tijd moeten de dieren ook in het bad. Was ze met water en zeep en zorg voor goed naspoe len." Meivin Price, voorzitter van de Congrescommissie van onderzoek, noemde het handboek een klap ln het gezicht van degenen, die Uye- Zeeziekte exit Een Britse scheepsarts, d r. Douglas Fairley. die op de ..Rhodesia" van de Union Castle Line vanzelfsprekend nogal eens te maken kreeg met patiënten, die aan zeeziekte leden, heeft een bijzonder snel werkend middel ontdekt, dat zowel zee als luchtziekte effectief be strijdt, tien minuten -na het in nemen. Het geneesmiddel be staat uit tabletten en „roze poeder". De tabletten zijn Avo- minepillen en het roze poeder is een mengsel ran At'om ine en gemalen butobarhitone. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. stuk geschut. 5. halsdoekje. 9 gem. In Utrecht. 13. kleine hooistapel. 15. deel van het gelaat. 16. ruwe soda, 17. muzieknoot, 19. ploegbaas. 21. landschap in de Peloponnesus. 22. familielid. 23. zijtak Saaie. 25. gem. in Z.H.. 28. voedsel om te lokken. 29. kasteel, 31. voorzetsel. 32. onderricht. 33. gewoonterecht dud.). 34. levenslucht, 36. dwingeland, 38. stad in Duitsland. 40. naam van Zweedse koningen. 42. de opperste rand van een dak, 43. plaats in N. Brab., 45/ landbouwwerktuig. 47. akelig, 49. zijtak Elbe. 50. telwoord. 51. plaats in de schouwburg, 52. stadje aan de samenvloeiing van Ahr en Rijn, 53. reinigingsmiddel, 54. muziek noot. 55. gem. in N. Brab.. 57. part, 59. meisjesnaam. 60. eenhoe vig zoogdier, 61. kever. 63. kurk, 65. telwoord, 66. zeer stellig. 68. alleenzang, 70. boterton. 71. eer, 72. niet harde slag. 74. deel van het gebit. 76. telwoord (Eng.), 77. dorp in N. Brab., 80. zot, 81. -landbouwwerktuig. 82. munt in Portugal. 83. stad in Rusland, 85, scheikundig element <afk. 86. vogel. 87. bijb. figuur, 89. maal, 91. bekend Nederl. schilder, 92. erwtensoep, 93. schoenvorm. Verticaal: 1. bedelaar, 2. nummeriafk.), 3. tevens, 4. werk van Ibsen, 6. pers. voornaamw.. 7. opschik, 8. scheikundig element afk.). 9. gem. in Gelder!., 10. plaats in Neder-Silezië, 11. voorzet sel, 12. nevens, 14. legerplaats. 16. houtrolletje. 18. aansporing: vooruit dan toch. 20. vlek. 21. voedsel. 22. hemellichaam. 24. ma nier van klederdracht. 26. oude naam van Ierland, 27. kruipend dier. 28. a-ls 34 hor., 30. gem. in Zeeland. 33. gem. in N.H.. 35. meisjesnaam, 37. vroeger het Russische keizersgeslacht. 38. bier soort, 39. gem. in Z.H 41. jongensnaam. 43. meisjesnaam. 44. ge was. 46. zelfstandig rijk bij Makassar. 48. kippenloop. 49. plechtige gelofte. 50. meisjesnaam. 56. boom. 58. gravure. 60. Ierland. 61. twijg. 62. voorgeschreven kerkgebruik. 64. ontwerp. 65. werktuig, 66. twaalf dozijn. 67 graanelevator. 69. zoon van Juda. 70. rijtuig, 71. godin der tweedracht, 73. bedehuis, 75. toorn. 77. Europeaan. 78. gift. 79. verouderde meisjesnaam. 32. buitenhaven. 34 water in Z.H.. 86. voornaamw.. 87. voegwoord, 88. slede, 90. muzieknoot. 7. kanon, 8. mis. 9. Edom. 10, label. 11. Spree. 15. Edens, 17. tiran. 18. etage, 20. edele. 22. ben, 23. lis. 26. mare. 28. oker, 30. karamel. 32. revisie. 34. in lands, 35. teint, 36. akker. 37. stele. 38. Korea, 40. kegge. 41. lente. 43. Eli, 45. Est. 50 Aken. 52. aalt, 54. einde. 56. Lemgo, 57. snede. 59. lepel. 61. sop. 63. alt. 64 eerst. 65. teder. 67. ra den. 69. eerst. 70. stunt. 71. al eer. 73. Lena. 75. aver, 76. sein, 78. nis. 80. kei. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder dag a.s. op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschre ven. In de linkerbovenhoek ver melden: „Puzzeloplossing" rijn drie prijzen: een van 5,— en twee van f 2,50. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. druif. 4. strak. 8. melis. 12. krent. 13. Alida. 14. Dekan. 16. Etten. 19. sober. 21. eden. 22. Bristol. 24. mede, 25. lel. 26. meer. 27. Anio. 29 Lee. 30. kan. 31. arg, 33. ski. 35. tsaar. 37. Sneek. 39. enkel. 42. kreet. 44. Oerle. 46. inka, Lemiers. 48. r_Agen, ais. 64?Uent'. eelt 70. Spa, 72. edel. 74. paga- det. 76 stel, 77. roden. 79. Do ver. 80. keule, 81. enige, 82. Stein. 83. tiras, 84. norit. 85. in ter. Voor de laatste keer krijgt deze week het onderwerp „vluchteling" de aandacht, want met „Anuschka", geschreven door Rien Verhage (16 en uit Leidschendam) sluiten we dit thema af. Volgende week komen er dus andere verhalen en gedichten van het negen-punten-tellende-lijstje aan de beurt, maar omdat dit stuk naar mijn gevoel zeker aansluit bij alles, waarover we het de afgelopen keren samen hebben gehad, koos ik het als „opening" voor deze week. Hier volgt dan van Rien: Anuschka zit in haar cel. De zware sombere doodsadem wasemt uit de kille muren en omhult haar bedachtzaam en genietend. Zij merkt het niet, wezenloos en uitgeblust staren haar donkere ogen in het lege niets. Ineen gezakt hangt ze op haar brits. Scherpe beuls- vijlen hebben haar denken en haar gevoel afgestompt. Het grauwe, blauw dooraderde gezicht met scherpe, uit stekende jukbeenderen, is tot een masker verstrakt, een dodenmasker. Eens was zij blij en bruin ge weest. Vier jaar geleden, toen zij wild enthousiast aan de opstand had meegedaan. Haar donkere ogen hadden gelaaid van een brandend vrijheidsvuur. Het en thousiasme was tot een heilige plicht geworden. Verbeten had ze gevochten, bezeten van één gedachte: Hongariie moet vrij! Helaas, de pas geboren vrijheid werd verdronken in een dofrui- sende oceaan van bloed. Een wraakhand had begerig rond ge klauwd en de klauw had ook haar weggegrist. De klemmende vingers hadden haar in de cel losgelaten. De schijn van ge rechtigheid had grijnzend ge zegd: wacht hier maar rustig, je bent nog geen achttien. Ze had snerpend gegild, de stenen met jeugdige wanhoop bevochten en bebloed. De grauw stenen muur had alles met een kalme- Happiness 'n inzending van Gerrit Kunne- kes (Rotterdam). You are my happiness zingt men van dag tot dag kreunen van al die ongemeende opgeschroefde happiness. Een moeder zit te bidden een kleuter vouwt zijn handjes een vader leest de Bijbel een gezin luistert met vreugde naar het Woord van God een dominee spreekt van genade een doop schouwt ons 't verbond een hemel in onze harten ons hart is boordevol geluk vol ware happiness GERRIT KUNNEKES Karnaval rend gebaar en eindeloos ge duld in ontvangst genomen. Het was routine voor hem. Zij was stil geworden. haar jeugd en haar geest begraven in een grot van onverschilligheid. De dagen gingen voorbij als de doffe klanken van een treur mars, die vier jaar zou duren. De treurmars is bijna ten ein de. Anuschka zit in haar cel en wacht. Zij weet nog niet wan neer het einde zal zijn: alle da gen zijn somber en gelijk Op de vuile besmeurde grond trippelen een paar grauwige rat ten. Hun lange staarten trekken slepend figuren in het stof. Een eenzame broodkruimel wordt door hen gulzig opgeslokt Voet stappen naderen. De ratten schieten tussen Anuschkas voe ten weg in de beslotenheid van een vunzig hoopje vodden. Het luikje in de celdeur gaat open- Een hand geeft een homp brooi en een beker water aan. Een stem vult zwaar en sadistisch de cel: „Hier. morgen ben je achttien, vast gefeliciteerd, mor gen zie ik je misschien niet r". Het luikje slaat dicht e haar en wekken haar geest. Haar masker barst met een schrille kreet. Ze vliegt op en beukt haar smalle vuisten kapot op de verdraagzame muur. Haar wan hoop en angst hebben zich uit hun graf losgerukt en zoeken een uitweg. Tussen haar bloede loze lippen stort een waterval schreeuwend neer: Morgen! Ik wil niet sterven, ik wil leven- Red me... Voorspel De waterval schiet neer op de paar ratten, die zich meester hebben gemaakt van de homp brood. Verbaasd schudden ze hun kop en graven zich dan weer in het brood. Anuschka vecht. Gillend be- soringt ze de stenen. Haar hoofd slaat kort en opstandig tegen de muur. Ze dreunt met een zach te plof neer, bewusteloos. Daar ligt ze, alleen en krachteloos. Uit haar hoofd vloeit een dun straaltje bloed, dat zich traag een weg zoekt tussen de hoop jes vuil. Het voorspel van wat komen gaat. Morgen...het bloed spoor klaagt het zacht. Morgen. De noodkreet van Anuschka slaat door de vrije wereld: de muren hebben haar schreeuw niet kunnen weerhouden- Wij kunnen het horen: Ik wil niet sterven. Morgen! O, red me. Morgen! Ja, morgen is haar eenzame roep verstomd. Maar het is nu nog het weinig troos tende vandaag. RIEN VERHAGE Zeg maar, dat ik niet thuis ben Een onderwerp, waarover ik dit gedicht van Klazina Hulsebosch (Krimpen a/d IJssel) kreeg: zeg maar, dat ik niet thuis ben, als zomer langs mijn deur heen schuift; dat ik omgeven ben door de bijzonderste bloemen van de winter en een verblindend sneeuwkleed mij ingesloten heeft; zeg maar, dat ik niet thuis ben, als zomer langs mijn deur heen schuift. KLAZINA HULSEBOSCH, (uit Delft). Vóór de 21e We zullen maar net doen, als of er geen map bestaat. Met an dere woorden: post van jullie had Ik gratig vóór de 21e maart bin nen en of je nu nog geïnteres seerd bent ln de onderwerpen, dan wel op eigen initiatief iets wil maken: het is als van ouds weer allemaal welkom. Eveneens over de straat schreef Kees Visser (22, kantoor en uit Rotterdam) Als. ER UIT GELICHT Als je eens kon vertellen over de miljoenen mensen, die haastig of langzaam over Je oppervlak zijn gegaan. Je zag hun gezichten vermoeide, maar ook vrolijke, soms ving je een traan op, die dan weer wegsmolt in een lach Je hoorde gesprekken van zakenmensen en arbeiders je op het thema Het feest beneden de grote ri vieren is weer achter de rug. Nog een (apart) staartje van daag en wel van W. Schaap (18 en uit Delft). Het eindeloze karnaval ziende in geeL en rood en niet in zwart stortte ik tranen het raderwerk was te simpel voor zo'n onkunde IK zeg het IK dacht het zij zeiden wij weten maar wij willen niet weten Wij zijn ziende doof doof als mikrofoons in het duister in het kristalzwarte duister van het verleden OF van de toekomst WIJ zoeken de dood met mikroskopen om hem te doden of het leven om haar te imiteren geweest is WIJ VINDEN NIETS NIETS niets dan misteries die geen misteries meer maar wij zijn HARDHEADED wij willen HET BEGIN van het begin that's the point W. SCHAAP Een gedicht over De Straat kreeg ik o.a van Rla IJssel- steln (17, leerlinge academie B. K. en uit Rotterdam). Tegenover elkaar staan de blokken steen bekijken elkaar; dag in, dag uit tot vervelens toe. Donkere slierten avondhemel weerspiegelen op de ruit donker en grauw (de mensheid slaapt) Na het ontwaken van de straat huilt een kind Mannen slepen zich voort: slaven van de dag Schel klinken vrouwenstemmen hoog en kijverig gerammel van melkflessen Sleur O, alledaagse een- eentonige sleur RIA IJSSELSTEIN tekening van'Nic. en weten, dat je nooit zult ver raden datgene wat je van ons hoorde of zag je bent immers slechts: de straat? KEES VISSER (Illustratie: Nic. Kluiters) Van Marianne van Raay (15, lyceum en uit Den Haag) heb ik nog heel wat ln mijn map. Voor vandaag koos ik: Ik lag met hoofdpijn ziek Zijnde enkele korte opmerkin gen naar aanleiding van binnen gekomen brieven. TEKEAWKRK Eerst maar even het tekenwerk. Zo kreeg ik een plaatje van Her mine den H. (Nuniansdorp), waar over ik eerlijk gezegd niet enthou siast kon zijn. Nogal „meisjes- romanachtig''. Van een heel ander karakter was het werk, dat Juni V. (Den Haag) me stuurde. Haar zou ik willen adviseren niet eens „zo want dit waren nogal wonderlijke GEDICHTEN Ofschoon ik „Het leven" wel iets heter vond dan „Een droom?", zjjn de gedichten van Nelly E. (Gorin- chem) wel wat aan de al te senti mentele kant. Veel te veel aangezet was daarnaast naar mijn mening het vers van Riet van G. (Den Haag), terwijl de verzen van lis van D. (Katwjjk aan Zee) nogal kinderlijk aandeden. "en rubberhamer die hard tegen PROZA de vlekken voor mijn ogen slaat in de deken knel ik mijn handen ik weet niet waar het water is, dat door oneindige sluizen stroomt, waar is het water NEE, niet doen, niet doen ze willen mij pakken, ga weg zwart, waarom zwart, ik dacht dat het water toch niet zwart is ik weet het niet. zo blauw zijn de watten, waarin mijn hoofd ligt en zo zacht., zo zacht.. EN (HEEL KORT) niemand weet mijn schild zo goed is MARIANNE VAN RAAY Je voelt verschillende situaties de >p je je uitdrukt, Jeanien van der V. (Leiden) is wat te sterk aangezet. Probeer het eens wat rustiger en, hoe vreemd het ook moge klinken, wat „gevoellozer". .Ten slotte wil ik Arie C. W. (Rot terdam) zeggen, dat zijn „visie" wel wat overbelicht was, zelfs voor een gegeven als dit. FIFTY-FIFTY Jonnie van Z. (Zwyndrecht) krjjgt twee tekeningen terug, „de sprong" bewaar ik Van Bram de B. (Alblasserdam) Hbud ik alleen de tekening en van Rudie D. (Leiden) blijft „uitverkoop" hier. Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstr. 125, Den Haag. Mat ronder dame Er zijn (eenvoudige) schaakspelers die er niet van willen weten de dames „zo maar" te ruilen- Dan is de aardigheid er af. zeggen zij. Je haalt „de kracht" uit het spel. Hun grootste bezwaar is gewoonlijk, dat je met de darne in het spel „zo fijn" kunt aanvallen, en zij zien de mogelijkheden hiertoe tot bijna nihil inkrimpen als zij de dame moeten Uiteraard kunnen wij deze argumentatie niet onderschrijven, maar het is natuurlijk wel waar dat met het verdwijnen van de dame ook een stuk van de explosieve kracht uit de partij verdwenen is. Maar men mag toch de kracht der andere stukken niet onderschatten, al is de dame de krachtigste figuur van het bord. Het is alweer Reinfeld. die in zijn ..1001 Ways to checmate" een speciaal hoofdstuk met onge veer 150 practische voorbeelden heeft gewijd aan het thema ..Mat zonder dame". De volgende vier opgaven zijn eraan ont- Opgave 1. mm m igi A V «f i jj? f* i 1 M A S t is W I wm m wz?' I W' m 1 - Oplossingen Opgave 2: 1. Txg7S Kxg7 2. Te7t Kg8 3. Dxh6 Lglt 4. Khl Ld4 5. cxd4 Dxd4 6. Dg5t Kh8 7. Dh4* Kg8 8. Dg3* Kh8 9. Lc3 Dxc3 10. Dxc3? d4 11. Dxd4t Tf6 12. Dxf6t Kg3 13. Dg7 mat. Opgave 3: 1Tdlt 2. Kh2 T5cl 3. Del Txel 4. Lf4 Thlt 5. Kg3 Th3t 6. gxh3 Tgl! 7. Kh2 Thlt 8. Kg3 Txh3 mat. Opgave 4: 1Lh3* 2. Kxh3 Dxf3t Kh4 g5t 4. Kxg5 Kh8 5. Kh4 Tg8 6. h3 Df4t 7. Kh5 Dg5 mat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 16