C+4RISTFLIJ Israël viert weer het poeriemfeest KONING - RICHARD Huidige loonpolitiek stap in gewenste richting Wat denken hervormden en gereformeerden van elkaar Jongere kerken relatief grotere invloed HOEST UW KIND...? ZWITSAL Een woord voor vandaag Kanttekening Constructieve houding van C.N.V. Actuele, sociale vraagstukken De Gids, orgaan van het C.N.V., wijdt in zijn laatst ver schenen nummer nog weer eens uitvoerige aandacht aan de loonpolitiek. Hoewel hierover al vele malen geschreven is, is het misschien toch niet overbodig op dit artikel nog eens de aan dacht te vestigen, vooral waar de redactie van De Gids schrijft, dat met alle gebreken, die aan de huidige loonpolitiek kleven, men deze toch kan zien als een stap in de door het C.N.V. ge wenste richting. De huidige loonpolitiek acht men zeker geen mislukking. Wij maken hiervan melding, omdat juist op dit moment de loonpolitiek in Nederland met het oog op het conflict in het bouwbedrijf, weer in een bijzonder belangrijk sta dium is gekomen en de zaak ook voor de regering uiterst scherp is komen te staan. In het Gids-artikel wordt aller eerst opgesomd welke gebreken men nog meent te zien aan de huidige loonpolitiek, waarna con structieve medewerking wordt toe gezegd aan de verbeteringen van de tekortkomingen. De Gids schrijft het volgende: Het huidige loonsysteem is nog niet naar onze zin. In de eerste plaats is de over heidsinvloed nog te groot. Deze gedifferentieerde loonpolitiek moet worden gevoerd in het oude wet telijke kader. Het College van Rijiksbemiddelaars neemt dus nog uiteindelijk de beslissing. Op kof- te termijn was dit ook moeilijk an ders te regelen. Toch is het niet nodig, dat dit college zich met de kleinste details bezig houdt. Daarin zou wel verandering kun nen worden gebracht. De regering behoeft ook niet zo spoedig Dij de vaststelling van io nen te worden betrokken. Naar onze mening gebeurt dit nog steeds. Laten we hopen, dat er nu spoedig een nieuw wettelijk kader komt. In de tweede plaats wordt er naar onze mening in deze nieuwe methode wat al te veel gerekend met technische produktiviteitsstij- ging. De rentabiliteit en werkgele genheid komen onvoldoende naar -Voren. Niet alleen hef systeem is daarvan de schuld, maar ook de genen, die het hanteren. In de derde plaats geeft het handhaven van het prijsniveau moeilijkheden. Doordat in een aan tal gevallen de vakbeweging in zicht in de produktiviteit en ren tabiliteit wordt onthouden, is het voor haar uitermate moeilijk, me deverantwoordelijkheid te aan vaarden voor de ontwikkeling van het prijsniveau. Wel zijn wij er mee akkoord, dat er prijsstabilisatie moet zijn. Deze opsomming is niet uitput tend. Ze geeft slechts enkele pun ten aan. die nader moeten worden bezien. Wij zijn bereid geweest, onze volle medewerking aan deze loon politiek te geven. Het blijft ons streven, om te komen tot een be tere regeling. Daarbij behoren we ons niet uitsluitend te laten leiden door eventuele materiële resulta ten. Het gaat ons om een metho de van loonvorming, waarin de bedrijfsgenoten verantwoordelijk heid dragen voor de loonvaststel- ling. Met alle gebreken, die ook aan de huidige loonpolitiek kleven, kan men deze toch zien als een stap in de door ons gewenste richting. Deze loonpolitiek is zeker geen mislukking. Zoals reeds gezegd, het ls nog slechts een eerste stap naar een andere methode van loonvorming. Het is de taak van het georgani seerde bedrijfsleven om tc zorgen, dat de volgende stappen in de goede richting worden gezet. Het ls van veel groter belang, dat we ons daarmede gaan bezig houden dan te zoeken naar feilen om het huidige systeem te kunnen verfoeien. WIJ willen wel een open oog hebben voor de fouten. We willen echter daarbij met alle kraoht zoeken naar verbeteringen. Agitatie op platteland De standsorganisaties in de landbouw blijken op het ogenblik weer het slachtoffer te zijn van misplaatste kritiek. De droogte en de ernstige gevolgen hiervan voor verschillende landbouwbedrijven worden van bepaalde zijde weer aangegrepen om zo mogelijk de organisaties afbreuk tc doen. Ons Platteland, orgaan van de C.B.T. B- geeft op waardige wijze een ant woord op de agitatie, die thans hier en daar op het platteland, te gen de organisaties wordt gevoerd. Ons Platteland schrijft hierover onder het hoofd: Rustig temid den van de golven, het volgende: In de harten van vele boeren leeft op het ogenblik zorg en on gerustheid over de bedrijfsuit- komsten en de gevolgen van de Van verschillende kanten maakt men van deze situatie gebruik om voor de zoveelste maal te probe ren onder onze boerenstand ver warring te stichten en een paniek te kweken. In de beschouwingen die hier over in het gesproken en geschre ven woord ten beste worden ge geven mist men zelden of nooit een aanval op de standsorganisa ties. Veelal ls het zelfs zo. dat alle kritiek op het landbouwbeleid slechts dienst doet als middel om de standsorganisaties in een ver keerd en kwaad daglicht te stel len. In menig Christelijk boerenge zin komt dagelijks of wekelijks lectuur op tafel, die vergif bevat. De waarschuwing .Gevaarlijk" ontbreekt dan echter. Het gaat hier dat is onze waarschuwing om een vergif, dat een bedreiging vormt voor de geestelijke gezondheid van het boerengezin. Het is een heilloos en onchristelijk streven onze boe renstand op te zetten tegen de overheid en andere bevolkings groepen. Er zijn er onder ons volk. die van de daken schreeu wen. dat ze het socialisme met zijn klassestrijd verafschuwen. Te gelijkertijd echter prediken zij de klassestrijd van de verdrukte boerenstand tegen de boze rest van ons volk. De C.B.T.B. tracht reeds 42 jaar lang de stoffelijke èn de geestelijke belangen van onze le den en van het gehele platteland te behartigen. Onze bond is daarmede ook vandaag bezig. Wie echter de waarde van de C.B.T.B. afmeet naar de mate waarin zijn eigen wensen worden vervuld, slaat de plank lelijk mis. Even mis voegen wij eraan toe, als degenen die menen dat ,,Ons Platteland" het eens even flink en kras zou moeten zeggen, als andere z.g. landbouwbladen. In rustige en onrustige tijden gaat de C.B.T.B. zijn eigen weg. Op verantwoorde wijze d.w.z. zoals het een Christen en een Christelijke organisatie betaamt dienen onze leden en onze bortd hun taken te vervullen. Bezorgdheid en kritiek, die ook bij ons leven ten aanzien van be paalde punten, mogen bij ons nimmer lelden tot spelen met vuur, tot het ophitsen van onze boerenstand tegen de Overheid, tegen het Landbouwschap en te gen onze medeburgers. De Bijbel is voor ons het be trouwbaar richtsnoer, het kom pas, dat ons optreden als leden en als organisatie bepaalt in het maatschappelijk leven, in do sa menleving, jegens de Overheid en onze medeburgers. Dat verschaft ons de rust ook temidden van hoogopslaande gol ven. Dat was het geval in 1918, toen de C.B.T.B. werd opgericht. Dat is ook nog zo in 1960. i'Mf'? Convocatie voor wereldconcilie spoedig verwacht De convocatie voor het wereldconcilie Rooms-Katholieke Kerk wordt na sen verwacht, aldus is in gewoonlijk welingelichte kringen vernomen, concilie zal, meent men. in 1962 gehou den worden. Tegelijk met het verschij nen van de convocatie zal de paus de zestien commissies instellen die de i bereidingen voor het concilie moeten treffen en daarbij elk een bepaald ge bied bestrijken zoals dat van het dogma, de moraal, de liturgie, de zielzorg e.d. Advertentie Huisvrouwen zijn het eens op het punt van lekker koken. Lekker koken wil zeggen Maizena Duryea ge bruiken voor het binden van groenten, soepen en sausen. Enquête van de V.U. DE Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onder zoek heeft prof. dr. G. Kuiper Hzn, hoogleraar in de sociografie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, een subsidie verleend voor van een onderzoek naar de „beeldvorming" (stereotypie) van her vormden en gereformeerden ten opzichte van elkaar en van zich zelf daarmee wordt bedoeld de vraag: Hoe denken zij over elkaar? De gegevens voor dit onderzoek werden door 25 studenten van prof. Kuiper tussen 25 mei en 6 juni van het vorig jaar te Amersfoort verzameld. Deze enqueteurs ondervroegen daartoe 250 hervormden en 250 gereformeerden uit alle lagen der kerkelijke bevolking. De dagelijkse leiding van de enquete te Amersfoort was in handen van prof. Kuipers assistente, mejuffrouw J. Gierveld, candidate in de sociologie. De daarbij verzamelde gegevens zijn inmiddels door de studenten uitgewerkt. Kleinkinderen van Haile Selassie naar Billy Graham Keizer Haile Selassie heeft dinsdag vijf van zijn kleinkin deren naar een evangelisatie bijeenkomst van Billy Graham gezonden. De drie jongens en twee meis jes zaten vlak bij Graham en zongen uit volle borst de lie deren mee die tijdens de bij eenkomst weerklonken. Toen Graham het verzoek tot zijn ge hoor richtte om zich uit te spre ken voor Christus gingen ook de vijf kinderhanden omhoog. Bij een bezoek dat Graham nadien aan de keizer bracht, vertelde deze hem dat hij de kleinkinderen naar de bijeen komst had gezonden. Prof. Kuiper vertelde, dat het denk-1 deel een sociaal-psychologische kwestie beeld om een dergelijk onderzoek te I's, berust op een voorbarig generalise- houden, een paar jaar geleden op een werkcollege geboren werd. Om dit plan te realiseren besprak de hoog leraar vervolgens met zijn studenten de werkhypothesen, de onderzoekmid delen, de te bestuderen literatuur en het eigenlijke enqueteren, het zoge naamde „veldwerk". Om de kosten der enquete zo laag mogelijk te houden, vroeg prof. Kuiper vervolgens aan twee Amersfoortse voorgangers, namelijk aan de hervorm de predikant dr. Koolhaas tevens voorzitter van de hervormde synode en aan de gereformeerde ds. Engel- kes of het niet mogelijk zou zijn, dat de 25 bij het onderzoek in te schakelen studenten enige tijd gastvrijheid bij hun gemeenteleden konden genieten. Zijn verzoek vond een gewillig oor en ongeveer vijfentwintig families van hervormde en gereformeerde huize zet ten hun deuren open voor de jonge enqueteurs. Sprekende over het eigenlijke onder- lek, zeide prof. Kuiper, dat de beeld- of stereotypievorming .welke voor een Dr. Berkhof over de Derde Assemblee Advertentie Lijdt niet langer door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal kan baten waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88. Beroepingswerk Beroepen te Wouterswoude: D. C. van Wijnen, kand. te Gouda. Aangenomen naar Huizen N.H. (vac. A. J. Timmer): G. Boer te Lunteren. Beroepbaarstelllng: J. P. B. Visser, vic. te Middelburg, Houtkaai 3, is be roepbaar. Na 1 mei is zijn adres: M. H. Trompstraat 44 te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Doorn: rar. dr. J. Ozinga te Lunteren: te Donkerbroek: D. v. d. Veen te Arum. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Leerdam: D. Slagboom te 's-Gravenzande en E. Venema te Zwijn- drecht; te Werkendam: C. Smits te Slie- drecht en J. C. van Ravenswaaij te Sche- veningen. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Beroepen te Bergum: D. W. Veldkamp te Hilversum. Thema Wereldraad mag geen slogan worden (Van een onzer medewerkers) T"\E onlangs door de hervormde U synode benoemde hoogleraar te Leiden, prof. dr. H. Berkhof, die tevens lid is van het Centraal Comité van de Wereldraad van Kerken, heeft in Bussum tot een groot aantal predikanten en an dere vertegenwoordigers van de oecumenische Raad van Kerken in Nederland gesproken over de Derde Assemblee, die in novem ber 1961 in New Delhi zal worden gehouden. Na een kort overzicht te hebben ge geven over de twee voorgaande assem blees die in Amsterdam en Evanston werden gehouden vertelde dr. Berkhof dat deze assemblee ongeveer 600 deel nemers zal omvatten. Vooral de grote re kerken zullenwat ledental betreft in verhouding te ':ort komen ten op zichte van de veel kleinere Aziatische kerken. Dit werd echter bewust zo ge daan om de jongere kerken een rela tief grotere invloed te geven. Wat de dagelijkse werkzaamheden tij dens de assemblee betreft: er zullen wat de Engelsen noemen „workships" worden gehouden, voorts sectiebijeen komsten en grote massavergaderingen. Er zullen ook fundamentele toespraken worden gehouden, handelend over nieuwe leven in Christus. Advertentiën Het hoofdthema is verdeeld in drie sectiethema's: 1. eenheid; 2. getuigenis (o.a. inzake zending, apostolaat) en 3, dienst (betreffende sociale en politieke aangelegenheden). Het hoofdthema mbèt natuurlijk niet gehanteerd worden als een slogan", aldus spreker dié vervol gens vertelde, hoe men aan zo'n the ma komt. Het beeld van het licht, dat belang rijk is in alle godsdiensten en culturen speelt een heel grote rol in de oosterse wereld. In dat „licht" kan oosten het evangelie in zijn bevrijding duidelijk maken. De conferentie wordt nu gehouden in het land van een soort zwevende ideologie (aldus beeldde dr. Berkhof het uit). Evenwel zijn de vele christenen in India er erg gevoelig voor dat het thema, „Jezus Christus is het Licht der wereld", juist aldus luidt. Re flecteren wij ook het Licht dat Christus op ons richt? vroeg dr. Berkhof ~a' vergadering. Leidraad De leidraad voor de studie hoofdthema, aldus spreker, is nog in bewerking. Er kan dus nog niet veel over gezegd worden. Maar het is wel- duidelijk dat door middel van het beeld van het licht de gehele heilsgeschiede nis van de schepping kan worden samen gevat. Dit thema is bovendien bijzonder actueel omdat het zich richt tegen de in landen als India wijd verbreide gedach te, dat Christus een van de vele lich ten der wereld zou zijn en een van df vele wegen tot God. Er is een voorlopig document versche nen ter voorbereiding van de drie sec tiethema's waarin vele vragen staan die in de plaatselijke gemeentes ten worden bestudeerd. Eenheid In het gedeelte over de eenheid der kerk wordt met bijzondere kracht ge poneerd, dat vriendelijkheid en samen werking tussen de kerken op zichzelf onvoldoende is; van eenheid mag men pas spreken, als men wederzijds eikaars belijdenis, sacramenten en ambten kan erkennen. Voor 1961 zullen in alle kerken aan de predikanten het boekje worden ver strekt, waarin het thema behandeld wordt en vragen staan naar aanleiding1 de drie secties. Dit ter behandeling met gemeenteleden in kerkelijke krln- j «/NDER HONING SIROOP-^ meestal emotioneel gekleurd is. Het beeld, dat men zich van een volk of van een volksgroep bijvoorbeeld van de ambtenaren vormt zo ver volgde de hoogleraar Is een psycholo gisch proces, gebaseerd op waarneming en herinnering. Nu vormd de mens zijn waarneming en herinnering mr-ar al f vaak naar eigen wens, wil en begee; te, ook al geschiedt dit niet bewust. Een blanke, die temidden van nc gers leeft en werkt zal bijvoorbeeld uit een zeker superioriteitsgevoel een neger dom noemen, omdat zulks om allerlei redenen goed in zijn kraam komt. Daardoor ontstaat een vertekend beeld, dat niet door positieve ming hetgeen natuurlijk af ook mogelijk is maar door antagonis me in het leven werd geroepen. Hetzelfde treft men op kerkelijk ter rein aan. De verschillende kerkgenoot schappen immers, zijn uit onderlinge controversen en antagonismen staan, waardoor haar leden geen juist beeld van zich zelf en van de anderen hebben. De vragen, die de studenten stelden, betroffen behalve de personalia der te ondervragen personen, hun verhouding tot de kerk (dooplid of belijdend lid), hun affiniteit met de kerk en hun mee leven met godsdienstoefeningen en an dere bijeenkomsten. Daarnaast werd geïnformeerd op wat voor manier mer tot de kerk gekomen was, welk onder wijs de bewuste persoon had genoten (bijzonder of openbaar) en welke pre dikant men het liêfst beluisterde. Voorts werd gevraagd of men wel eens naar uitzendingen van het IKOR en de VPRO luisterde, welke couran ten en periodieken gelezen werden, wie iemands beste twee vrienden waren en tot welk kerkgenootschap de buren behoorden. Tevens werd een onderzoek ingesteld of men lie van een bepaalde stand- of vakorga ■frisatie was, op'welke partij de per soon in kwestie bij de laatste Tweede - Kamer-verkiezingen zijn stem had uit gebracht en of hij wel eens naar de bioscoop, de concertzaal en d< schouwburg ging. Behalve deze en vele andere vra gen, bevatten de lijsten er een aantal apart voor hervormden en gerefor meerden. Zo werd onder meer aan de eerstgenoemden gevraagd tot welke richting zij in hun kerk behoorden. Voor de gereformeerden vragen of zij voor, dan wel tegen de aansluiting der Gereformeerde Ker ken bij de Wereldraad der Kerken,; of zij wel eens een hervormde kerk dienst bezochten,; of zij met de her- vornden wilden samenwerken en zc ja op welk terrein en wat zij dachten van een samensmelting tussen de Hervormde Kerk en de Gereformeer de Kerken. Na de invulling der lijsten werden er 38 uitspraken op fiches getypt en iedere ondervraagde werd verzocht van deze kaartjes twee stapeltjes te maken. In het eerste stapeltje moesten dan de uitspraken bijeen worden gebracht, die. naar zijn mening, het meest toepas selijk op de hervormden waren en ii het andere die, welke typerend uooi de gereformeerden waren. De antwoor den werden door de studenten nu uit gewerkt. Adverieniie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met In het huis van Zacheüs spreekt Jezus een gelijkenis u\ omdat zo zegt Lucas Hij dicht bij Jeruzalem was en meenden dat het Koninkrijk Gods terstond openbaar z(l worden". Het is de bekende gelijkenis van de ponden: de Tiet V die zijn slaven tijdens zijn afwezigheid handel laat drijven mi een som gelds. De twee die hoge winsten maken wordt, hogelijk geprezen, de slaaf die met zijn pond niets gedat heeft, ontvangt straf. Het verband dat Lucas legt tussen de gedachtengang der disc pelen: dat het Koninkrijk Gods terstond openbaar zou word§ en deze gelijkenis, is bij het eerste lezen niet erg duidelijj Gezien de geestdriftige houding van de mensenmassa bij kort daarop gevolgde intocht in Jeruzalem, hebben de dtsfl pelen dat verband ook niet begrepen. Neen, de discipelen hebben niet begrepen dat zij de rol v[( die dienstknechten moesten vervullen die tijdens de afwezig heid van hun heer aan het werk moesten gaan met wat )j hun had toevertrouwd. Een opdracht die ook voor ons gek- Want nóg is onze Heer niet teruggekeerd op de wolken d\ hemels. Nog is Hij weg om voor zich het koningschap te ot. vangen. Straks zal Hij komen als Richter van 't heelal. I dan zal Hij ook aan ons vragen hoe wij Zijn opdracht hebbfP vervuld. Cfie GEEN STEUN IN DE KAMER TAE aannemers, voor zover zij thans nog de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst tegenhouden, staan al leen. Dit is ten overvloede wel ge bleken na de Tweede Kamer van gis teren. Dat de regering tot concessies ni»wr bereid is, verder dan zij zich daarttj* reeds bereid getoond hééft, is begrj. i pelijk en juist. Wanneer de minisUtie tot verder gesprek bereid blijft, djwl niet op de basis van meer toegeVft*1* j stonden reeds alleen tegenover de zijnerzijds. Dit dienen de aannemei arbeiders in het bouwbedrijf. Zij van huis uit tot aannemen berei£; stonden reeds alleen tegenover de nu pok aan te nemen. landelijke organisaties der werkge- Aan een motie van goedkeuring, hei ste al had men mogen hopen, dat d°br de Kamer eenstemmig te vet-dei deze organisaties zich naar buiten al le even duidelijk hadden uitgedrukt als de christelijke werkgevers heb ben gedaan. Zij staan na ook alleen tegenover het Nederlandse volk, dat zich im mers in de Tweede Kamer vertegen woordigd weet. Reeds stonden zij alleen tegenover de regering. De Kamer heeft het niet in het on zekere gelaten. Minister De Pous, die bezig is zich in dit conflict een be- schaffen, had de minister geen bi"1 hoefte. Het kon hem inderdaad gcm< noeg zijn, dat in haar geheel, de op£' positie inbegrepen, de Kamer achte hem stond. Nog meer dan in het begin van deii^ week hopen wij nu, dat het voor órV( aannemers genoeg is. Met de geluk ge kige uitzondering van de organisatie der christelijke bouwers wier bon de. ding met de dag juister blijkt heb ben zij iich geïsoleerd. r° Isolément, wij weten het, kan eeièn op zichzelf nog geen deugd. Isolt ment heeft waarde, wanneer het eei vc dienst is aan de gemeenschap. Dat i windsman van formaat t« tonen, had krach, zijn, Maar isoiemen't beteken» haar trouwens al het materiaal ver op zich2elf geen verdienste. Isolemeï™ schaft, nodig om zich een oordeel te - - - - vormen. Tegenover de door de regering ver strekte cijfers over verhoging van hier niet het geval, bouwkosten 35 procent in vier lut- Isolement kan een kracht zijn, mast za tele jaren en stijging van produc- zij kan ook uitlopen op een „krach' om tiviteit zes procent per jaar is Een krach, waarvan de gevolgen zie)4" de weigerachtigheid der aannemers tot over heel onze volksgemeenscha] 2 om zélf met cijfers over de brug te kunnen laten gevoelen. Zoals de ge n komen des te sprekender. Voor de volgen van het conflict thans ooi Kamer was ook dit zwijgen duidelijk reeds voelbaar zijn, en dit in toene genoeg. mende mate znllen worden. 'f! Half carnaval, half bevrijdingsfeest (Van een onzer medewerkers) 'N alle Joodse bladen over de gehele wereld hebben de laat ste weken weer de aankondigin gen gestaan over het Poeriem feest. In de gehele Joodse wereld zal weer worden gefeest, omdat tijdens de regering van koning Xerxes (485465 v. Chr.) van het Perzisch-Macedonische rijk door toedoen van zijn Joodse echt genote koningin Esther en haar pleegvader Mordechai de Jhden werden gered van de door ko- nings eerste minister Haman be raamde ondergang. De eeuwen door is deze redding bij de Joden blijven leven. Nog steeds wordt om deze redding uitbundig feest- j Weken tevoren beginnen "reeds de gevierd. voorbereidingen. Opzichters van bouw- Volgens de religieus-Joodse wetten, die fn woningtoezicht inspecteren de da- bij iedere gelegenheid waarschuwen te- j der huizen en de balkons op hun gen dronkenschap, mag op het Poeriem- sterkte en bepalen hoeveel merisen' feest (dit jaar 13 maart) zo worden ge- daarop de optocht mogen gadeslaan, dronken, dat men het verschil niet meer Publieke werken snoeit de bomen, goede I opdat uit de huizen een goed uitzicht verzekerd. Op de Poeriemdag verkondigen feest de tfjd werd vergeten en de Sabbat v, was ingevallen. Ook by het verkleden 2 gebeurden overtredingen. Deze kleding huurde men bij niet-Joden, waardoor f het kon gebeuren, dat wol en linnen in één kledingstuk waren verwerkt, hetgeen volgens Leviticus 19 19 en Deuterono- mlum 2211 verboden is. v Daarom hac. de Joodse gemeenschap n een eigen strafmaat ingesteld. De over- s treders werden beboet en hun namen in v de synagoge afgeroepen, zodat zij bij een v reder bekend stonden. d Het gebeurt niet meer, dat namen in z de synagogen bekend worden gemaakt! lt van hen, die de feestbepalingen overtre den. Niét alleen, omdat buiten Israël het feestgedruis binheii de muren van een zaal blijft. Öok in Israël gebeurt dat niet, Daar is Poeriem uitgegroeid tot een com- a pleet carnaval. Het grootste feest is in Tel Aviv, waar jaarlijks omstreeks één miljoen c Joden, van de twee miljoen inwonen die Israël bezit, de optocht gadeslaan Ik begrijp niet wat in mij omgaat, zei hij na enige stilte, maar die koude raadgeving van mijn bondgenoten schijnt ook mij met verlamming te be smetten. Niet lang geleden zou ik elke leek die mij van zo'n huwelijk durfde spreken met mijn zwaard hebben gedood en elke geestelijke zou ik een af vallige en een verrader hebben genoemd. Maar op eens klinkt mij die raad niet meer zo ontstellend in de oren. Waarom zou ik geen verbond sluiten met een eerlijk en dapper Saraceen die een goed vijand weet te eerbiedigen, nu zoveel Christenvor sten hun eed verbreken en de zaak van de hemel niet langer willen verdedigen? Maar wacht, zo drin gend is het nog niet. Eerst en vooral wil ik één poging ondernemen om ons eigen verbond staande te houden. Mocht mij dat evenwel mislukken, dan zult u mij bereid vinden opnieuw over uw voorstel te spreken. Laat ons dus naar de vergadering van de raad gaan. want het uur daartoe is aangebroken. Wacht en u zult zien dat Richard zich kan vernede ren als zijn plicht dat van hem vraagt. Na die woorden riep hij een kamerdienaar en liet zich zo snel mogelijk kleden, waarna hij zich aan de zijde van de bisschop naar de vergadering spoedde, met geen ander teken van zijn koninklijke waardigheid bij zich dan een gouden band om zijn voorhoofd. In de speciale tent die voor dit doel was opge richt. vonden zij al de vorsten van de kruistocht verzameld. Niet zodra kwam Leeuwenhart deze tent binnen, of het hele gezelschap rees als één man overeind en in koor riep men hem toe: God beware Koning Richard van Engeland! Lang leve de dap pere Leeuwenhart! Zelfs Filips van Frankrijk en de verbolgen Leopold van Oostenrijk hielden zich bij deze hulde niet afzijdig. Blij eiryJelijk weer op de plaats te staan waar nlj thuishoorde, knikte Richard naar alle kanten en sprak: SIB WALTER SCOTT Slechts weinig woorden wens ik te zeggen, want mijn persoon is te gering om oponthoud te brengen in een beraadslaging over het welzijn van het Christendom en zeker wil ik u niet storen, nu u bezig bent dingen te bespreken ter bevordering van uw gezegende onderneming. De verzamelde vorsten gingen weer zitten en er volgde een diepe stilte. Édele vorsten en leiders van onze zaak, ver volgde de Engelse koning, Richard is een krijgsman en zijn hand is sneller dan zijn tong, die te veel gewend is aan ruwe soldatentaal. Zo kwam het dat ik mij misschien liet verleiden tot ondoordachte uit spraken. Nu ik hier voor u sta. vraag ik u echter omwille van enkele minder gelukkige woorden niet te willen afzien van de edele zaak die wij de ver lossing van Jeruzalem noemen. Zo Richard tegen een uwer iets misdaan heeft, zal hij door woorden en daden daarvoor betalen. Edele broeder van Frankrijk, had ik ooit het ongeluk u te beledigen? Zijne Majesteit van Frankrijk heeft met die van Engeland geen verzoening te zoeken, antwoord de Filips in volle waardigheid, en de besluiten die ik in verband met onze onderneming wens te tref fen worden mij ingegeven door de toestand waarin mijn rijk zich bevindt. Mijn plannen worden in geen geval beïnvloed door naijver of haat tegenover mijn dappere en koninklijke broeder. Maar Oostenrijk, hernam Richard, terwijl Aartshertog Leopold onwillekeurig van zijn zetel op rees, Oostenrijk meent reden te hebber om op En geland vertoornd te zijn. Laten wij elkaar dus ver giffenis schenken opdat wij de eendracht in Europa en de Vrede in ons leger niet zouden verbreken. Wij zijn thans bondgenoten om een banier te ver dedigen. mooier en roemrijker dan ooit een aards koning kon laten wapperen: die van de hemel zelf. Laat Leopold Engeland's banier teruggeven, als hij die Ln zijn bezit heeft en Richard zal zijn spijt be tuigen over de manier waarop hij de Oostenrijkse standaard beschimpte. De Aartshertog antwoordde niet, doch keek nors voor zich uit. Op zijn gelaat lag een trek van mis noegen, doch kennelijk vond hij niet de geschikte woorden om uit te drukken wat op dit ogenblik in hem omging. Dus nam de Aartsbisschop van Jeru zalem in zijn plaats het woord om te verklaren dat Leopold een plechtige eed had afgelegd, bewerend dat hij in het spel van de diefstal niet was be trokken. In dat geval hebben" wij de edele Aartshertog groot onrecht gedaan, antwoordde Richard, en graag vragen wij hem vergiffenis, daar wij hem de mis daad ten laste hebben gelegd. Thans echter reiken wij hem de hand ten teken van hernieuwde vriend schap en vrede. Maar wat nu? Weigert Oostenrijk onze niet gewapende hand te aanvaarden? Wil hij. na ons voorstel tot een tweegevecht verworpen te hebben, nu ook ons bondgenootschap niet meer er kennen? Goed. het zij zo. Wij wensen het hem niet kwalijk te nemen. De minachting die hij hier voor ons aan de dag legt. zullen wij ondergaan als straf voor wat wij in drift tegen hem hebben misdreven. Ik ben bereid de rekening tussen ons als vereffend te beschouwen. Na die woorden wendde hij zich van de Aarts hertog af en zette zijn toespraak voort. Wordt vervolgd Joden zich daarom verzamelen in deze weken, waarin het Poeriemfeest, beter bekend als het Lotenfeest, valt, om op nieuw de wonderbaarlijke redding fees telijk te beleven. De feesten vinden meestal plaats in besloten kring. Alleen Israël maakt hierop een uitzon dering. Daar staan de kranten niet vol met aankondigingen waar de festivitei ten worden gehouden. Daar is het gehele land in feeststemming. Meer dan elders nog wordt Poeriem daar gevierd als een bevrijdingsfeest, ook al ligt deze bevrij ding een vijfentwintig eeuwen ln het ver leden. Maar niet immer is Poeriem gevierd in de beslotenheid van de muren der feestzalen. Ook hier in Nederland werd het in de openlucht beleefd. In de zeven tiende eeuw waren het openbare volks feesten in de Joodse wijk van Amster dam. Langs de deuren gingen de „ver- schteerders", de verklede figuren, ge wapend met ratels en trommels. een waar carnaval, waar herauten te paard, dat de grote dag is aangebroken. Dan is het moeilijk in Israels straten één kind te ontdekken dat niet is verkleed. Zij stellen vóór de: figuren uit de geschiedenis van koningin Esther maar ook Israëlische kinde ren als Volendammertjes verkleed zyn| m de straten te zien. Het is zelfs in het verleden voorgekomen, dat op een druk kruispunt een knaapje als agent] verkleed het verkeer regelde. De feestvreugde is zo compleet, dat de straten officieel andere namen krij gen, die zijn afgestemd op de gebeur tenissen in het toenmalige Perzisch- Macedonische rijk. De dagbladen laten zich evenmin onbetuigd. Zij verschij-| nen met de zotste artikelen en de mal. ste advertenties. Ter gelegenheid van Poeriem worden ook in Israël nieuwe gemeenteverorde- het Joodse kerkgenootschap" voor'ver- "'"f/" uitgegeven waarin bÜ voorkeur antwoordelijk was. Het had er op te k V aa.ngePrezen wat normaliter letten, dat het feest niet tot excessen yerbod®n Maar ondanks dat zullen zou leiden, waar het stadsbestuur aan- j'n Israël evenals voorheen te Amster- stoot aan zou kunnen nemen. Daarom dam „de bestuurderen van de Joodse gaf het de bepaiing uit: „voorts moeten gemeente niet voor degene in öe bres Ungs de3hiiizen P-»eri?ml!rftodv8"r" Eomt"'ZoT'D dragende zich in acht nemen en nietv,ert bet J°odse volk buiten de Jodenbuurt gaan.. opdat l?.?,nieuw het feest van de wonderbaar- ge. j Ujke redding. Hier in feestzalen, i geen ontwijding van Gods schiede, want als iemand in aanraking j ra®' 'n d« openlucht, komt met de politie, de bestuurderen de Joodse gemeenschap zullen niet 1* C hem in U bres springen /jClldin^SCOfltCrentlC te Baarn Anderzijds dienden rabbijnen stuurderen er op te letten, dat tijdens de feestvreugde de Joodse wetten niet werden overtreden. Het gebeïlrde name lijk nog al eens, dat in bet vuur van het Advertentie Onrustige Zenuwen? Ml|nhqrdt's Zenowtobletten De eerste algemene conferentie voor dit jaar is belegd in het gereformeerde Zendingscentrum te Baarn, van 19—21 maart a s. Sprekers tijdens deze confe rentie zijn: dr. J. van der Linden, on derwerp: „Doorbraak van het Evangelie n Azie zr. P F. ton Kate, tot voor kort zendingsverpleeester in Indonesië: ds. J. Blauw, onderwerp: „Nieuwe we gen voor de zending".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2