RENNIES fflrW Mig valt de paleizen van Soekarno aan &SPRO Gepensioneerden stichten een nieuwe „industrie" illllj Indonesische piloot maakte amok Bonn treft sancties tegen Guinea Ons zacht gekookt eitje Mini-motel voor bejaarden gem 9f 5 BESCHERM UW KEEL MET ROTERSEPT! Na de houding die door de N.C.A.B. ii aangenomen, moet liet thans muurvasl staan, dat de regering niet meer gaat ou derhandelen met de andere werkgever* organisaties in het bouwbedrijf. Het bestuur van de N.C.A.B. heeft inge- *ien, dat het conflict tussen regering en werkgevers uitgevochten werd op de rug gen der arbeiders. Het bestuur van dc N.C.A.B., overtuigd van zyn goed recht tegenover het standpunt der regering, heeft niettemin begrepen, dat het de regering! beslissing te aanvaarden had, omdat h* een beslissing van de overheid was. He bestuur heeft begrepen, dat de staking va dc werknemers de facto door de werkgt vers werd gebruikt als dwangmiddel tegen Zo was in feite de staking der arbeidere voor de werkgevers tot een politieke sta king geworden. De loyale houding, door de N.C.A.B. jegens de overheid aangenomen, moet ge honoreerd worden. Zy moet daarin gehono reerd worden, dat er niet meer onderhan deld wordt met die organisaties die nog te- i dc overheid 1 fcr i enkele stellige er worde Als de regering laatste woord gesproken heeft, moet hét inderdaad een laatste woord zyn. De heer Dura heeft al lang genoeg op zijn eentje onderhandelingen gevoerd. De tyd van bemiddelen is afgelopei De. andere werkgeversorganisaties in bouwbedrijf móéten doen, wat de N.C.A.B. uit overtuiging deed. Advertentie ALS U KEELPIJN HEBT ROTERSEPT! Afremming van Westduitse lioogcon j unctuur Het Westduitse kabinet heeft een aan tal belastingmaatregelen goedgekeurd welke bedoeld zijn om de Westduitse hoogconjunctuur wat af te remmen. De opbrengst van de belastingen wordt op 400 miljoen mark per jaar geraamd. De belangrijkste maatregel is de verlaging van 25 tot 20 pet, van de waarde van fabrieken en machines welke jaarlijks voor belastingdoeleinden kan worden af geschreven. Om de speculatie op de beurs tegen te gaan zal op de verkoop van aandelen binnen zes maanden na hun aankoop be lasting moeten worden betaald. Voorheen was de tijdslimiet drie maanden. De minister van financiën Franz Et- zel zei op een persconferentie dat de be lastinginspectie in de toekomst strenger zal zijn ten aanzien van onkostenreke- ningen. De minister wees op de belas tingaftrek welke grote zaken vragen voor jachtpartijen, uitstapjes per boot, gastverblijven, representatie en kostbare giften. ~TkE tweede luitenant van de Indonesische luchtmacht, de piloot Daniel Maukar uit Menado, heeft gisteren met zfjn Mig 17 het Merdekapaleis van president Soekarno met zware mitrailleurkogels doorzeefd. Vervolgens vloog Daniel Maukar, één van de Indonesische pi loten, die de Russische premier Chroesjtsjef met zfjn toestel be geleidde, door naar het 50 km verder gelegen paleis in Bogor (het vroegere Buitenzorg) om ook dit paleis met z(jn kogels te door boren. Tenslotte deed de razende Indonesische piloot nog een aanval op het kustplaatsje Tjilintjing, waar veertien inwoners werden ge wond. BESCHADIGD Na de aanval waren politietroepen, gewapend met geweren en automati sche pistolen onmiddellijk in de weer gekomen, de paleizen werden zwaar bewaakt. Voor de gebouwen verza melde zich een nieuwsgierige me nigte. De zware kogels hadden grote splin ters uit de 6tenen muren en marme ren pilaren geslagen. Een kogel was zelfs tot de slaapkamer van Soekarno doorgedrongen. De president is evenwel niets over komen. Op het ogenblik van de aan val presideerde hij in een van de bij gebouwen een zitting van de Natio nale Raad van Advies. Verschrikt kwam hij in zijn hemds mouwen naar buiten lopen. Later is de zitting van de Nationale Raad voortgezet. De eerste aanslag op het leven van Soekarno had in november 1957 Java, waar de Daroel Islam sterk is, is Daniel Maukar uit zijn toestel gesprongen. Hij werd door het Indonesische leger ge vangen genomen. De Mig 17 stortte in de bergen neer. Een pikante bijzonderheid in deze voor de Indonesische rege ring zo onverkwikkelijke zaak is, dat de vader van Daniel, die bij de vlieghaven Kemajoran te Dja karta woonde, tijdens het bezoek van Chroesjtsjef, in bezit was van een stengun en een handgranaat. Vader Maukar is hierom gearres teerd en dit is vermoedelijk de reden, waarom Daniel zo veel amok maakte. Een woordvoerder van de Indone sische opstandige beweging in Djakarta zei naar aanleiding van dit ernstige incident, dat Daniel Maukar sympa thiseerde met de opstandige beweging. „De aanval was voorzien in onze plannen", zo luidde deze verklaring. „Wij hebben meer medestanders in de gelederen van de luchtmacht." Advertentie PAS OP &EELGEVAAR NEEM ROTERSEPT! TENZIJ TOERÉ RESLUIT HERROEPT Min. von Brentano mag betrekkingen verbreken (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering heeft de minister van buitenlandse zaken, von Brentano, gemachtigd de di plomatieke betrekkingen met Gui nea te verbreken als zij niet zo spoedig mogelijk de officiële beves tiging van Guinea krijgt dat dit land Oost-Duitsland niet erkend heeft. fwfa\ 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn 2 'ASPRO'5 -en... Urfaitufeeh ft! 242) Een ei is eigenlijk een zonder- staat ling ding, want we koesteren er vaak water, verwachtingen van die niet in vulling kunnen gaan. Als bijzondere gevallen fan het geval uit is op zichzelf al een tegenvaller. Van het overblijvend? in heel kwart is nog maar de helft eiwit, dus eitje niet méér dan 12',i pet. Dat is i het ontbijt krijgen, verorberen veel geroemde ei! Bruine bonen be- dat met alle voorzichtigheid en vatten dubbel zoveel eiwit, daarentegen het morgen-el i. Ja zelfs de door velen gesmade le- wordt gewerkt, omdat we anders te de kip. En als o: laat zijn voor de bus. Er gebeurt patiënt een haring niets, totaal niets, nadat we dit ei zou hij nog meer ei herstellende mogen eten, naar binnen springen niet krachtiger te klasse der „nullen" behoort. gebeurt werkelijk niets bij- zijn? Laat u zich door de voorstan- zonders. „Natuurlijk niet!", zult zeggen. Alles goed en wel, het el dan niet afbrengen, want het el bevat viermaal zoveel vet als de ha- gezinsleden zwaar ziek ring, nl. 12!i pet. tegen 3,6 pet. Lijkt brengen hem (of het niet wat zonderling, wanneer we de eet- zouden spreken van een vet el? (Het klinkt bovendien ook uitermate on- is geweest haar) na het terugkeren lust een eitje, dan verwachten zich af zal werpen, zijn kamer jas aantrekt en een paar zware hal teroefeningen gaat verrichten i te laten zien. Dan de genoten spijs gelijk. af, dan de uitspraak, dat een el zo rijk is aan eiwit, want de verhouding deze stoffen is in het ei praktisch Uiteraard bevat het bovenstaande van een ei wonderen (die er wel in- geen enkele suggestie met betrekking zitten, maar die teloor gaan als we tot enig dieet, want daarbjj komen de zaak opeten). nog wel enige andere faktoren kij- Maar alle gekheid ken en. als steeds, is terzijde, het ei dat door velen zo hoog bezongen wordt vanwege het rijke gehalte aan eiwit, komt er eigenlijk maar bekaaid af als we de moeite ne men de Inhoud eens terdege te onder zoeken. Om te TOCH IS HET ZO! het uitsluitend de arts die dit kan en moet beoordelen. Na deze geschie denis van het ei moeten we maar eens de stelling ver kondigen, dat kip pen kunnen leren tellen. Officieel is nog altijd niet beves tigd, dat Guinea de communisti sche Oostzone van Duitsland als tweede Duitse staat (onder de naam Duitse demokratische repu bliek") heeft erkend en zijn am bassadeur in Moskou, Conté, ook in Oost-Berlijn heeft geakkrediteerd. President Sekou Toeré van Guinea heeft verklaard ,,van niets te weten' ook de Guinese ambassadeur in Bonn (die zijn land ook in Parijs vertegen woordigt en daar woont), Naibi Joela verklaarde dinsdag in een onderhoud van anderhalf uur met minister Von Brentano niet op de hoogte te zijn een erkenning van Oost-Berlijn door de regering in Konakry. Aangenomen kan echter worden, dat de foto's die in de Oost- en Westduits? kranten zijn gepubliceerd waarin ambassadeur Conté de ambtswoning de Oostduitse president Pieck ziet bin nenstappen om zijn geloofsbrieven te overhandigen, er niet om liegen. Het Oostduitse nieuwsagentschap A.D.N. meldde trouwens gisteren, dat ambassadeur Conté een beleefdheids bezoek heeft gebracht aan de voor zitter van het Oostduitse „parlement" z.g. „Voikskammer"), Dieck- nn. Ambassadeur Conté is de eni ge geweest, die niet zo geheimzinnig heeft gedaan of heeft getracht Bonn om de tuin te leiden. Tijdens een bezoek aan de ..Messe" in Leipzig verklaarde hij. dat de D.D.R. een ..zelfstandige staat" is. een der eer ste landen was die Guinea erkenden, de eerste staat was die een regeringsdele gatie naar Konakry stuurde en Guinea Itijd heeft ondersteund. „De uitwisse- ing van ambassadeurs is een logische konsekwentie", aldus ambassadeur Con té. De Westduitse ambassadeur in Ko nakry, Herbert Schroder, die in Bonn om overleg te plegen met de minis ter van buitenlandse zaken, zal wel niet meer naar Konakry terugkeren de vijf man personeel der West duitse ambassade in Konakry kunnen wel beginnen hun koffers te pakken. En ambassadeur Naibi kan in Parijs blijven. In de bondshoofdstad hoeft hij zijn gezicht niet meer te laten ERNSTIGE ZAAK De Indonesische regering neemt de zaak zeer ernstig op. Er werd een verklaring uitgegeven, waarin de re gering een beroep op de bevolking deed haar kalmte te bewaren. „Wij zullen alle moeilijkheden het hoofd bieden", zo deelde de regering mee. Uit het onderzoek is inmiddels ge bleken, dat Daniel met zijn Mig in een formatie vloog. Op een gegeven ogenblik veranderde hij van. rich ting en koerste in de richting van het Merdekapaleis. De kogels ver wondden een schildwacht voor het paleis en een schilder. De kogels gierden door de gangen en de eetzalen. Maar niemand van het gezin van de president over kwam iets. Onmiddellijk is een cordon om het paleis gelegd en zijn extra vei ligheidsmaatregelen genomen. Vanmorgen heeft de veiligheids dienst het huis van Daniel Mauker doorzocht. Uit de ondervraging van de piloot is gebleken, dat hij niet het dorp aan de kust had willen mitrailleren, maar een aanval had willen doen op de tanks van een oliemaatschappij. Notaris pleegde ernstige fraude Aan dat gemartel met brandend maagzuur moet u een einde maken. Rennies nemen En er vandaag mee be ginnen. Dan nooit meer overtollig maagzuur. U blust die brand prompt met één of twee Rennies. Makkelijk in te nemen en nog smakelijk ook. Apothekers en drogisten verkopen Rennies. En Onschendba arheid van Oberlander Het Westduitse parlement is verzocht de parlementaire immu niteit op te heffen van Theodor Oberlander, minister voor het vluchtelingenwezen, opdat hij kan worden aangeklaagd door een Oostduitse advocaat. Het verzoek is in handen gesteld van de immuniteitscommissie. Een aanbeve ling dezer commissie heeft de goed keuring nodig van de Bondsdag. Het verzoek is een gevolg van de aanklacht die door de advocaat Frie- drich Kaul is ingediend, die beweert door Oberlander te zijn beledigd. De aanklacht is gebaseerd op de verklaring van Oberlander dat de beschuldiging der Oostduitse autoriteiten dat hij in de tweede wereldoorlog heeft deelgenomen een massa-slachting door de na- in Polen onwaar is. Kaul zal voor de parlementaire commissie bewijzen moeten tonen. Produktschap zuivel steunt hulpfonds niet Het bastuur van het produktschap oor zuivel heeft woensdag een verzoek m een bijdrage in het hulpfonds droog- teschade landbouw afgewezen. Het bestuur staat weliswaar sympa thiek tegenover de actie van de stich ting hulpfonds droogteschade landbouw, doch het meent dat zij hiervoor geen geld beschikbaar kan stellen omdat het produktschap zijn middelen verkrijgt door een publiekrechtelijke heffing. In gevallen als deze moet bij voorkeur ge- appeleerd worden aan vrijwillige acties van bedrijfsgenoten, zo meent het be- van Imhoff, heeft nu nadere mededelin gen verstrekt over de fraudes, die ge pleegd zijn door notaris Ch. van M. uit Bladel. Het onderzoek, dat nog lang niet is afgesloten, heeft tot nu toe 23 geval len van fraude aan het licht gebracht, waarmee een totaal bedrag van ca. ƒ80.000 is gemoeid. De bedragen variëren van 2000 tot 10.000 per geval. Zo zijn er afschriften van akten afgegeven, waarvan geen origineel bestond. Soms ook las de notaris andere bedragen voor die welke in de akten vermeld ston- en in sommige gevallen werden in het geheel geen afschriften afgegeven. Door een nalatigheid van de notaris is de eerste zaak aan het licht gekomen. Een driemaandelijks routine-onderzoek van een accountantskantoor had tot enig wantrouwen aanleiding gegeven. Bij het daarop door de justitie ingestelde onder zoek kreeg men een afschrift van een akte in handen, dat gedateerd was 15 augustus. Op deze katholieke feestdag worden in deze streek nooit ak/ten gepas seerd. Toen men dit geval verder onder zocht, bleek van de onderhavige akte geen origineel te bestaan. Voorzover de situatie thans duidelijk is, meent de of ficier van justitie, dat ook in geval van een faillissement de baten nog voldoende zullen zijn om de gedupeerden schade loos te kunnen stellen. Advertentie Fusie van ingenieursverenigingen Op de gisteren in Den Haag gehouden instituutsvergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs zijn de voorstellen aangenomen tot fusie van laatst genoemde vereniging met de Ver eniging van Delftse Ingenieurs. De voorstellen, die jaren geleden reeds van de zijde van de Delftse in genieurs naar voren zijn gebracht, zijn jaar lang door een speciaal daar- aangestelde commissie bestudeerd. Ter vergadering werd nadrukkelijk ge steld. dat de fusie niet is aangegaan de vereniging te vergroten, maar voortgesproten uit het verlangen een heid te hebben in binnen- en buiten land. Het aantal leden van het konink lijk instituut bedraagt 820 en de ver eniging van Delftse ingenieurs telt 5000 leden. EINDHOVEN Prof. ir. F. M. Roeterink uit Eind hoven hield een voordracht over de coöperatieve werkgemeenschap „Sterk door werk", een experiment inzake nuttige vrijetijdsbesteding van gepen sioneerde industriewerkers. De sociale en medische verzorging in deze eeuw heeft tot gevolg gehad, dat de gemiddelde levensduur van de mens aanmerkelijk is toegenomen, zo zei spre ker. In Nederland zijn thans rond 500.000 mannen aanwezig boven de leeftijd van Initiatief in Apeldoorn Bouwkosten een kwart miljoen EINDHOVEN HET VOORBEELD VOOR ANDERE STEDEN 65 jaar. Onder hen bevinden zich on getwijfeld vele gepensioneerden, die be hoefte voelen aan een nuttige vrijetijds besteding in een vorm, die maatschap pelijk verantwoord is en aangepast aan hun leeftijd. Vooral zij die bijvoorbeeld in de in dustrie zeer speciale werkzaamheden vervuld hebben, zullen het als een ze gen beschouwen, indien hun de behulp zame hand wordt geboden om tot pas sende werkzaamheden te komen die te vens als nuttig kunnen worden gekwa lificeerd. Brof. Roeterink was van oor deel dat hierdoor hun zelfrespect behou den blijft. Door bemiddeling van prof. Roete rink is in Eindhoven in december 1958 aan circa 650 gepensioneerden een brief gezonden waarin werd ver zocht mede te delen of men voelde voor een werkinrichting voor gepen sioneerden. Er bleek grote belangstel ling voor te bestaan. Het werken, te zamen met leeftijdsgenoten, in eer werkplaats, die als een voortzetting kan worden beschouwd van een be kende omgeving echter in ander Advertentie NU HET GRIEP-WEER IS ROTERSEPT! AAN de Generaal van der Heyden- laan in Apeldoorn wordt voor bejaarden van positief christelijke be ginselen een zogenaamd „Mini-motel" gebouwd, bestaande uit verzorgings flats. Deze flats, die door de gestichte coöperatieve vereniging „Verzorgings flats Mini-Motel u.a" worden ge ëxploiteerd, zijn bestemd voor de middengroepen. Dat zijn die bejaarden, die er niet voor voelen in een door de overheid gesubsidieerd tehuis te wor den opgenomen, maar zich ook niet de weelde kunnen veroorloven een luxe verzorgingsflat te betrekken Verder hebben de initiatiefnemers die bejaarden op het oog, die rustig in een landelijke omgeving willen wonen. Het gebouw bestaat uit acht flats voor twee personen op de begane grond, vijftien eenpersoonskamers op de eer ste verdieping en vijftien zolderka mers op de tweede verdieping. In de flats, ook in de eenpersoonskamers, is er gelegenheid tot koken. Ook mogelijk de maaltijden te betrekken uit de bedrijfs- en dienkeuken. Gezien deze mogelijkheden heeft aanduiding hotel, pension of rusthuis vermeden en de naam „Mini-Motel" gekozen. In het gebouw is verder nog een recrea tiezaal met een oppervlakte van on geveer honderd vierkante meter ge projecteerd. 50-75 JAAR Personen tussen 50 en 75 jaar kunner lid worden van de vereniging, die de flats exploiteert. Het inleggeld voor het betrekken van een parterre-flat bedraagt 10.000 er voor een parterre-kamer ƒ5.000. Dit in leggeld biijft eigendom van de leden en wordt als een lening aan de eniging beschouwd. Verder zal als gebruiksvergoeding een flat 170 per maand moeten den betaald en voor een parterreka mer 85 per maand. Voor bewoners, die zelf niet koken, aan een pensionvergoeding van 100 per maand gedacht. De bouwkosten van het geheel zijn op 250.000 geschat. Advertentie Ijl! WITTE TANDEN DROPi Kruiswoordpuzzel zonder zwart Horizontaal: 1. was president van de Ver Staten - plechtige gelofte; 2. no- bele - meisjesnaam; 3. latwerk Limb.; 4. hoofddeksel - i luitenant (afk.); 5. bekende af- voorzetsel; 6. beken- korting - devies .„w,f de afkorting - vreemde munt (afk. vens - hangt aan de mast; 7. bloedgi ver - palmboom; 8. stad in Frankrijk vaarwel; 9 tam - vreemde munt. Verticaal: 1. gem. in N. Brab.; droombeeld - familielid; 3. water in derl. - meervoud (afk. Lat.) - bewe ging met het hoofd als teken van toe stemming of begroeting; 4. Glijvoer- tuig - stuur van een schip; 5. uitroep - god der liefde- ontkenning (Eng); 6. scheikundig element (afk.) - jongens naam vruchtbare streek in de woes tijn; 7. emeritus (afk.) - spoedig schaaldier; 8. muggenlarve - verstand 9. bekend It. dichter - meisjesnaam oude lengtemaat. ztLxawgmSSÊÊBOP EN TOP drop Illiiiiyl Oplossing vorige puzzel. Horizontaal: 1. do, 2. brons. 7. pij, Haarlem, 12. kam. 13. kei, 15 Oss, 17. N.M., 18. morel. 20. p.e 21. Ospel. 22. Dover. 23- Ot. 24. netel. 26- r.i, 27. pen, 28 nor. 29. mee. 33 legende. 37. as. 38. lende. 39. A.K. Verticaal: 1. de, 2. bar, 3. ra. 4. or der, 5. nl., 6. set, 8. ijk, 10. hamster, 11. Asperen, 12. knoop, 13. kolen, 14. ieder, 16. serie, 18. men, 19. lol. 25. toren, 30. del, 31. Ede, 32. na, 34- ge, 35. nd, 36 ik. Velen zagen het als een uitkomst, dat zij langs deze weg emplooi voor hun vrije tijd zouden kunnen vinden. Het merkwaardige was, dat niemand van de gepensioneerden de in het gewone maatschappelijke leven zo dikwijls gestelde vraag „Wat verdienen we" heeft gesteld. De financiële beloning kwam wel op de allerlaatste plaats. De coöperatieve werkgemeenschap in Eindhoven is op 6 april 1959 een feit geworden. Spreker hoopte dat elders in het land analoge activiteiten ter hand genomen zouden worden, aangepast aan de plaatselijke situatie en behoefte. „INDUSTRIE" De gepensioneerden in de „coöpera tieve werkgemeenschap" in Eindhoven werken drie uur per dag, naar verkie zing 's middags of in de ochtenduren. Eerst lag het in de bedoeling eenvou diger karweitjes te verrichten, maar thans houdt men zich voornamelijk be zig met het vervaardigen van onderwijs modellen voor technische scholen. Van een zevental scholen ontvangt men thans Ondermeer heeft de technische hoge school in Eindhoven opdracht verstrekt voor het maken van modellen van be wegingsmechanismen en het fabriceren van een model van een montagekraan met elektromotorische aandrijving. Al le leden delen op gelijke wijze in het batige saldo. Spreker was ervan over tuigd, dat het aantal leden in de toe komst meer en meer zal toenemen. De gepensioneerden, die door een aangename maar vooral nuttige vrije tijdsbesteding als het ware een nieu we „industrie" in het leven hebben geroepen, helpen door hun arbeid me de de groei van het technisch onder wijs te bevorderen, aldus prof. Roe terink. De heer D. Roemers, verbondsvoor zitter van het N.V.V., is opgenomen in het Diaconessenziekenhuis te Amster dam voor het ondergaan van een maag operatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5