cmsmm Shangaanse kerk bezit zeer grote werfkracht HONING- RICHARD Voor vrouw politieke plaats inruimen M Koj» Landbouwhogeschoolfonds reikte een prijs uit VELPON Een woord voor vandaag Kanttekening 2 Doen wij op een afstand mee? In het ..Amsterdams Kerk blad" heeft de gereformeerde predikant dr. P. G. Kunst aan dacht gewild aan het feit dat de A R P- besloten heeft meer plaats in te ruimen voor de vrouwen: Sfgd/dat er" in de komende maan den een grote campagne zal wor den gehouden om vrouwen meer bi) het partijwerk te betrekken. De voorzitter van de A.R.partij. dr Berghuis, heeft met betoogd, dat christelijke politiek geen zaak is van de man alleen Man en vrouw dienen elkaar aan te vullen. Volgens het krantever- slag heeft de geachte voorzitter zich verstout om te zeggen, dat het van de activiteit zal afhangen op wiens invloed in de k°menc*e tijd het accent zal vallen. Ter ge ruststelling volgt er dan weer. dat christelijke politiek een zaak is waaraan man en vrouw gelijkelijk hun deel hebben. Al eerder stond te lezen, dat de groeiende invloed van de vrouw bij ons niet voortvloeit uit de eman cipatiegedachte. Daar kunnen we dus ook gerust op blijven. Op het summier verslag van de voorzitter volgen nogal brede over zichten van redevoeringen van en kele dames, die het woord hebben gevoerd. Later op de dag hebben nog andere dames het woord gevoerd en het feest van het eerste vrou welijke AR. gemeenteraadslid gevierd. Helemaal aan het slot werd nog meegedeeld, dat vier leden van het Centraal Comité de vergade ring hebben bijgewoond. WAANNEER IK de koppen van die »V dag eens achter elkaar over schrijf. gaat het heel wat lijken. ..A R P kan invloed van vrouw niet missen"; ,,Chr. politiek geen zaak van de man alleen"; „Scnou. der aan schouder"; ..Open oog". Maar als de zaken hier zo duide lijk gezegd worden waarom DOEN we zc dan zo onduidelijk? Als ik lees over de grote cam pagne in de komende maanden, lijkt het me noodzakelijk, dat eni ge dingen goed duidelijk worden. Als de christelijke politiek een zaak van mannen èn vrouwen is. zal de campagne onder andere ook moeten inhouden, dat in alle colleges en lichamen, die op dit terrein iets te verzorgen en te re gelen hebben, naast de mannen óók vrouwen zullen worden aan getrokken. Daar heb ik in het be drijf van onze christelijke mannen broeders nog niet veel van gevon den. het Neder- een vorstin, die met ere haar moeilijke taak verricht. Onder de ministers van de Kroon tellen we een energieke vrouwelijke functionaris, die baar partij voortreffelijk speelt. De Tweede Kamer heeft onder haar presidenten een „mevrouw de praeses". Het is gemakkelijk dit rijtje te verlengen met veel voorbeelden uit colleges in gewes ten en lokale vertegenwoordigin gen. uit de kringen van universi teit en instellingen van „openbaar nut". Maar bij zeer vele van deze fa cetten der maatschappij laten wij verstek gaan. Nu wil het er bij mij niet in, dat dit komt doordat „onze" vrouwen zo achterlijk of ongeschikt zouden zijn. De oor zaak zal gezocht moeten wotden in onze vermeende principiële be zwaren allereerst; maar dan ook in de vriendelijk gecamoufleerde afkeer van christelijke mannen om een plaats voor de vrouw in te ruimen. Het lijkt zo voor de hand liggend om aannemelijk te maken, dat werk in de keuken en in de Tweede Kamer door enige distantie geaoheiden blijft. Dat er in die eenvoudige keuken dage lijks hard gewerkt wordt voor het goed functioneren van een kleine gemeenschap, terwijl er in de gro te landskeuken meermalen voor de tribune kostelijke tijd vermorst wordt, die de gemeenschap meer schade brengt, wordt gemakkelijk vergeten. Maar daar gaat het mij in dit artikel vandaag niet om. HET is duidelijk, dat men in de A.R. Partij gaat omzien naar steun van christelijke vrouwen. Men hield er een officiële verga dering voor. De eerste. Mij lijkt dit rijkelijk laat. Er staat nu te lezen, dat de vrouwen niet van plan zijn een aparte organisatie in het leven te roepen. Maar is voor alle dames De situatie duizenden vrouwen georganiseerd zijn emgmgen met onderscheiden doel stelling. Zij hebben studievereni gingen en tasten naar allerlei mo gelijkheden om de geestelijke trai ning in daadwerkelijk christelijke beleving uit te dragen; andere vrouwen zoeken het meer in de richting van de culturele vorming en er is in onze stad een actieve groep, die actief met politieke vra gen zich bezig houdt. het i be- FEN grote groep vi volkt de sector va schappelijk werk. Daar zouden de mannen wel eens over emancipa tie kunnen gaan denken. Of we hier te doen hebben met een ter rein. dat door de vrouwen ontdekt is dan wel of het onderontwikkeld gebied is. waarover zij zich ont fermd hebben, feit is. dat maat schappelijk werk vrouwen blijk baar goed ligt. Maar wat kost het veel mannen nog dagelijks enige zure opmerkingen om dit helemaal te honoreren. Naar de zijde van het ambtelijk optreden is de deur stevig ge grendeld. De kerk blijft door man nen geregeerd, ook in het diaco nale werk. Maar de vrouw vindt in allerlei hulpdiensten een ruime taak. Wat willen wij nu eigenlijk be reiken? Doen wij op een afstand een beetje mee, omdat de positie van de vrouw dit noodzakelijk maakt? En ondertussen blijven de heren van de schepping zich be wust van hun superioriteit? Of komt er nu in het politieke vlak iets van betekenis los? Ik weet heus wel hoeveel man- nen-vaders nog in de aartsva derlijke tijd zich wanen bij hun geliefde Sara-in-de-tent; het zal voor zulke vergeten patriarchen goed zijn eens een duchtig ge bruik te maken van het woord dat in Christus noch man noch vrouw is. Daar zitten consequen ties aan. die we ook moeten aan durven: die we niet uit vrees voor stemmenverlies moeten opber gen. Ik houd het Centraal Comité van de A.R. partij graag de kop pen uit het bewuste dagblad voor. Is er een grote campagne op komst, mag ik dan weten hoever de mannen plaats inruimen voor de vrouwen. Als christelijke poli tiek geen zaak van dc man alleen is. dan dit niet alleen zeggen, maar ook doen! Ds. Ouwehand in Nederland terug Na een nacht bijbelstudie evangeliseren ZEVEN jaar geleden ging ds. F. N. J. Ouwehand met zijn vrouw, die een dochter is van de Amsterdamse Nieuw Testamen- ticus prof. dr. J. N. Sevenster, als zendeling naar Zuid-Afrika. Nu zijn ze voor het eerst na zeven jaar als verlofgangers terugge keerd naar Nederland. Met hun drie jongens namen ze hun intrek in het Zendingshuis te Oegstgeest, waar ze woonden toen ds. Ouwe hand na zijn studie aan de uni versiteit van Leiden en Neu- chatel zich hier voorbereidde voor het zendingsexamen. Zeven jaar en dan voor het eerst met verlof, dat is voor Nederlandse begrippen althans tegenwoordig, een ongehoord lange tijd, alleen te begrijpen wanneer men zich realiseert, dat zij mogen werken in het mooie klimaat van Zuid- Afrika. Daar werkt deze hervormde zendings predikant in dienst van de Mission Suisse dans l'Afrique du Sud, die haar centrum heeft in Lausanne en haar thuisfront in heel Frans- en tegenwoor dig ook al hier en daar in Duits-Zwit serland. Tijdens zijn studie in Neuché- tel is ds. Ouwehand, die een grote oecumenische belangstelling had. met deze Zwitserse zending in aanraking ge komen en toen hij zich meldde werd hij direct aangenomen om te gaan wer ken in Transvaal onder de Shangaans. die deels in Transvaal en de Vrijstaat, deels in Mozambique wonen, in totaal ongeveer 1 miljoen mensen. Het was niet zo eenvoudig om taal dezer Shangaans te leren, vier jaar duurde het voor ds. Ouweband Advertentie en pijn weg- wrijven met DAMPO Twee publikaties werden bekroond DE waarnemend rector-magni- ficus van de Landbouwhoge school te Wageningen, prof. ir. W. F. Eysvoogel, heeft vandaag bekendgemaakt dat een prijs van 1000 verdeeld zal worden tussen dr. ir. P. Gaastra en dr. ir. L. Wartena. Deze prijs was voor 1959 beschikbaargesteld door het Landbouwhogeschoolfonds, voor haar of hem die in dat jaar een landbouwwetenschappelijke stu die van zeer bijzonder gehalte zou publiceren. De publikatie van de heer Gaastra was getiteld Photosynthesis of Crop Plants as Influenced by Light. Carbon- dioxide. Temperature, and Stomatal Dif fusion Resistance en die van dr. ir. L. Wartena, Het klimaat en d- 'im ping van een meer in centraal Irak. Het onderzoek van de n--- 'ra neemt naar het oordeel van de commis sie een zeer bijzondere plaats in door de scherpzinnig uitgewerkte appara tuur en de veelzijdigheid van de uitge voerde metingen. Doordat gelijktijdig met de photosynthese ook de biadtem- peratuur en de verdamping werden be paald. kon de relatieve weerstand van de huidmondjes en het mesophyl wor den berekend onder verschillende uit wendige 'omstandigheden. De heer Wartena heeft een weten schappelijk verantwoorde methode ont wikkeld om in een woestijnklimaat de verdamping van een wateroppervlak en van een gewas te berekenen. Voor be- vloeiingsprojecten is dit van veel be lang. Hij heeft met bevredigend resul taat zijn methode getest aan de voor het meer van Tiberias bekende gegevens. Vervolgens heeft hy het waterverlies berekend, dat optreedt tengevolge van verdamping in een toekomstig voorraad- centraal Irak, dat ontwor- ten behoeve van een bevloeiings- project op grote schaal. Dr. Wartena heeft nieuwe waarde volle gegevens verkregen over het kli maat van Irak en voorts aangetoond dat het gebruik van verdampingspannen ter schatting van de verdamping van toekomstig irrigatieproject wetenschap pelijk en technisch niet verantwoord is. Van een onzer medewerkers kon zeggen, dat hij het onder de knie had, maar nu hij en zijn vrouw hei vlot spreken willen ze ook beslist op nieuw daarheen om, maar dan voor 0 jaar. zich ginds in Transvaal aan het werk te geven. Internationaal In het gesprek dat we met hem moch ten hebben bleek telkens hoe dankbaar zij zijn dit zendingswerk onder de Zuid- Afrikanen te mogen doen, tezamen met nog een twaalftal predikanten en een zijn artsen uit Zwitserland, Engeland Schotland. Daarnaast werken er onder deze Shangaans een groot aantal verpleeg sters, ook enkele Nederlandse uit de vrijgemaakte Gereformeerde Kerken. Tot voor kort was er ook een bloeien de kweekschool voor onderwijzers gaande van deze Zwitserse zending, maar sinds enige jaren geleden de Ban- tuonderwijswetgeving door de regering werd ingevoerd, is deze kweekschool en zijn ook de zendingsscholen overgeno men door het Gouvernement. Onder de half miljoen Shangaans die ln Transvaal wonen is een kerk ont staan met ongeveer 100.000 leden, die pastoraal worden verzorgd door twaalf buitenlandse en twaalf inheemse pre dikanten. Thans Is het streven er op ge richt zo veel mogelijk jonge Afrikaanse predikanten op te leiden. Ds. Ouwehand hoopt dat die zijn werk en dat van de andere blanke zendingspredikanten zul len overnemen wanneer hij over 6 jaar voor de tweede maal en dan waarschijn- goed naar Nederland terug- Het blijde en enthousiaste verhaal van ds. en mevrouw Ouwehands' ar beiders, die ook spraken van de on gekende mogelijkheden voor de me dische zending in dc streek waa werken, werd wat gedempt toen zij gingen vertellen over de verdeeldheid der zending in Zuid-Afrika. Er ken daar onder de zwarte Afrikanen maar liefst 72 zendingen, grote maar ook veel kleine corporaties. Is het dan niet te begrijpen dat bij de Ban- tus alle oecumenisch besef ont breekt! Zij zien immers in dit ver brokkelde zendingswerk de oecume ne nergens concreet voor zich! De regering van Zuid-Afrika, die de laatste jaren met haar Bantu-t derwijswetgeving gevoelig ingreep het zendingswerk, zo zeer dat vele uitheemse onderwijzers en docenten zich uit de Unie hebben teruggetrok ken, tracht de versnippering van het :endingswerk im zoverre te voorko men, dat zij nieuwe zendingscorpo raties niet meer toestaat in Zuid-Afri ka met zendingswerk te beginnen. In dit verband vertelde ds. Ouwe hand dat de Gereformeerde Zendings- bond in de Hervormde Kerk ook de mogelijkh'eid overweegt om n zendingswerk in Zuid-Afrika te be ginnen. Naar zijn mening zal dit i gegeven omstandigheden echter slechts mogelijk zijn wanneer de Gerefor meerde Zendingsbond bereid is daar te gaan werken in het kader van een reeds bestaande zendingsarbeid, waarbij hij zal worden geconfronteerd met de benauwende vragen van Zuid-Afrikaanse apartheidspolitiek. keert. Werfkracht Uit wat hij ons vertelde, blijkt wel hoe geheel anders deze christenen ge aard zijn dan wij hier in het koele Wes ten. Zo vertelde hij hoe deze menser bij tijden op zaterdagavond samenko men in een kerkgebouw en dan de hele nacht bezig zijn met een stuk uit de Bijbel, daarover sprekend, maar biddend en zingend en dansend om bij het krieken van de zondag in tocht door de dorperi te trekken on heidenen het Evangelie te brengen, als ze dat samen die nacht weer uit de Bijbel hebben verstaan. Er gaat dan ook een grote werf kracht van deze gemeenten uit. Juist in deze jaren nu voor de Afrikanen in de Unie het oude cultuurpatroon in elkaar zakt en zij practisch geen contact hebben met de blanken en slechts dreigen te gaan leven voor materiële goederen en techniek, is een grote opleving in de gemeenten te constateren. Ds. Ouwehand beleefde in de afgelopen 7 jaar dat zijn kerk en haar bijdragen verdrievoudigd werden. meenten vormt, waar men met el der en met zijn buren werkelijk san leeft in blijde en droeve dagen er. elkander helpt, materieel en geeste In deze huisgemeenten zijn niet domi nees maar ouderlingen en „le«ccit kernen, die de pastorale zorg >o Advertentie Weg.verkoudheid! door Wybert hoeit- .bonbons op kruidenhuis. Wybert uit hi*r zwltierst laboratoria! Met plas tic binnenverpakking. Vraag ze bij uw apothe ker of drogist! I i Het kostte de Aartsbisschop niet veel moeite Ri chard de ernst van de toestand onder ogen te bren gen en na een eerste woedende uitval liet deze dan ook het hoofd zinken, kruiste de armen over de borst en luisterde met aandacht naar de rest van de boodschap. De prelaat zag dus de kans schoon om er de Engelse Koning op te wijzen dat het voort zetten van de vijandelijkheden op zijn minst geno men onverstandig moest worden genoemd en schrok er zelfs niet voor terug. Richard te verwij ten dat diens eigen onbesuisdheid gedeeltelijk de oor zaak van de mislukking moest worden genoemd. Ik beken, antwoordde Leeuwenhart,, toen de eerwaarde gezant eindelijk zweeg, ik beken, eer waarde vader, dat ik in sommige opzichten een mea culpa moet laten horen. Maar is het rechtvaardig iat een paar kleine feilen in mijn karakter zo zwaar gestraft worden? Alleen maar omdat ik mij soms al te gemakkelijk tot drift liet verleiden moet ik dus vaarwel zeggen aan de roem die mij hier toelacht, terwijl mij de kans wordt ontnomen eer te verza melen voor God en onze ridders! Neen. dat wil ik niet toestaan. Bij de ziel van Willem de Veroveraar zweer ik. dat ik het kruis zal planten op de torens van Jeruzalem Als ik dat niet kan mag men het planten op mijn eigen graf! Goed. zei de prelaat onverstoorbaar, als gij maar weet dat in dit meningsverschil geen druppel Christenbloed zal worden vergoten. U misgunt mij roem en eer? vroeg Richard, alweer driftig. Roem. weerlegde de bisschop, zult u oogsten als u er in slaagt van Saladin gedaan te krijgen dat hij de weg naar het Graf wil openen voor alle pel grims en belooft voor hun veiligheid in te staan. Dit is het toch wat hij zelf voorstelt. Bovendien wil hij Richard de titel van Beschermheer van Jeruza lem schenken. Wat? vroeg Richard, terwijl een schitterend licht in zijn ogen kwam. Beschermheer van Jeruza lem? Maar zelfs de bloedigste overwinning kon mij SIR WALTER SCOTT toestemming nodig, viel Advertentie i plak alles met van Ceta-Bever ..Want de Zoon des mensen is gekomen om het verlorene te zoeken en te redden Indrukwekkende woorden vol maje steit en macht, want het redden van het verlorene kan God en God alleen. Woorden vol eindeloos erbarmen ook, want het verlorene heeft het niet verdiend door God gezocht te worden! En wij, navolgers van Christus en strijders, in Zijn dienst? Het verlorene te redden ligt niet in onze macht wèl het verlorene te zoeken en de mogelijkheid tot redding aan te wijzen. Dat te doen is onze plicht èn ons voorrecht! Wat komt er weinig van dat zoeken van ons terecht. Erger nog: we zoeken helemaal niet. Ja, de evangelisatiepredikant en zijn medewerkers, die zijn er door gegrepen. Maar de „gewone kerkganger" heeft wel wat anders aan zijn hoofd. Die zoekt een goedbetaalde betrekking, die zoekt een huis, die zoekt een werkster die heeft geen tijd en ook geen lust om het verlorene" te zoeken! Vreemd is dat. Want „verlorenen" zijn er heel wat meer dan lege huizen. Ze zijn er wellicht onder uw naaste vrienden en kennissen mensen die helemaal met zichzelf en met het leven in de knoop zitten. Die verlangen naar redding. Waarom wijst u ze niet de weg die ten leven leidt? SCHULD DER KERK Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hoogbloklanó: J. van Dijk, kand. te Papendrecht; te Beusichem: B. C. de Gelder, kand. te Alblasserdam. Aangenomen naar Ee. Fr.: Jac. Smit, vic. te Oosterbeek; naar Luttelgeest- Kraggenburg, N.O.P.: J. van Hartings- veld te Emmercnmpasn.ium; naar Ze venhuizen Z.H.: W. F. van der Staat te Bierum. Bedankt voor Nijkerk (toez.): Jac. van Dijk te Garderen. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Saskatoon, Canada, Christ. Ref. Church: B. Boelens te Christ-Church. Nieuw-Zeeland. voorheen te Breda, die bedankte voor Jarvis, On- irio. Canada. UNIE VAN BAPT. GEM. Bedankt voor Delfzijl: H. van der Werf te Emmen. Adv niet meer schenken. Daar zullen dus wel voorwaar den aan verbonden zijn. Saladin wil zeker zyn be langen in het Heilig Land staande houden? Als verbonden vorst en gezworen bondgenoot, gaf de geestelijke toe. Zelfs legt hij het er op aan Uw bloedverwant te worden door middel van een huwelijk. Een huwelijk! riep Richard verbaasd, ofschoon heel wat minder dan de prelaat verwachtte. Gij bedoelt Edith Plantagenet! Waar heb ik dat nog gehoord? Droomde ik het of heeft iemand het mij al verteld? De koorts heeft mijn brein verzwakt en ik kan me niet zo direct herinneren wie mij al voor zo'n schandelijke koop waarschuwde. Was het de kluizenaar of de Schot of de Hakim? Waarschijnlijk de kluizenaar, vertelde de bis schop. want hij speelt in deze geschiedenis een voor name rol. Toen hij merkte dat de meeste vorsten op het punt stonden zich terug te trekken, haast te hij zich met Christenen en heidenen te onderhan delen, in de hoop een eervolle vrede te krijgen. Zo wordt tenminste een deel van onze doelstellingen in werkelijkheid omgezet Mijn nicht de vrouw van een heiden! riep Ri chard. zonder acht op de uiteenzetting te slaan. Ha. dat ontbreekt er nog aan. De prelaat probeerde de opkomende boosheid in te dammen door te vervolgen: Natuurlijk moet men eerst de toestemming van de paus krijgen kluizenaar, die te Rome relaties heeft, wil zin bemiddelen. Maar eerst is Richard wrevelig uit. Natuurlijk, antwoordde de bisschop op ruststellende toon, zonder uw toestemming niets ondernomen. Mijn toestemming om mijn nicht aan t-.. den te schenken? vervolgde Richard, hoe is het r wel verbaasd als ver heugd door het feit dat hij niet meer tegenstand ondervond en haastte zich uit te wijder» over andere dergelijke huwelijken die reeds in Spanje werden gesloten. Hij waagde het in zijn betoog zelfs de mogelijkheid te laten doorschemeren Saladin door de band der liefde nader tot het geloof te brengen. Het zou niet de eerste keer zijn. legde hij uit. dat een Christen-echtgenote een ongelovig gemaal naar Gods altaar voerde. Heeft de Sultan enige neiging vertoond om zich tot het Christendom te bekeren? wilde Richard we ten. Als dat het geval is ken ik geen koning op aarde met wie ik mijn nicht liever in het huwelijk zou laten treden. Ook al had hij niets om aan haar voeten te leggen dan zijn zwaard en de ridderlijk- Uamea-Gdei Hl Charme voor Uw handen Prot. uitgeverij in Tokio kreeg een nieuw gebouw De Vereniging voor Lutherse Lectuur heeft te Tokio een nieuw gebouw voor haar uitgeverij betrokken. Het oude huis bleek dank zij de toenemende be tekenis van de christelijke uitgeverij te klein te zijn geworden. Sinds haar op richting in 1951 heeft de vereniging in totaal vijftig boeken en zestig brochu res uitgegeven. De vier boekwinkels van de vereniging te Tokio. Nagoya, Kobe en Kumamoto hadden het vorige jaar een totale omzet ten bedrage van 100.000 dollar. De Vereniging voor Lutherse Lec tuur in Japan wordt gesteund door de twaalf lutherse zendingsorganisaties en kerken in Japan. Zij heeft ten doel ..een gezonde christelijke literatuur in het Japans in het leven te roepen". De vereniging is onder meer van plan om de werken van Luther in twaalf boekde len uit te geven. Debat Romme-Van Riel uitgesteld Wet debat tussen de voorzitter van da Tweede-Kamerfractie van de KV P prof. C. M. Romme en mr. H. van Riel. vice'-voorzitter van de V.V.D dat mor gen zou plaats vinden in de aula var de Rooms-katholieke Universiteit te Nij megen is uitgesteld tot maandag 28 maart, in verband met de vrijdag a.s. te houden interpellatie in de Tweede Kamer van de heer C. J. van Mas- trigt- Theol. hogeschooldag (Oudestraat) Kampen heid zijn hart! Saladin heeft onze leraars horen spreken, ant woordde de bisschop ontwijkend, en zelf heb ik on dervonden hoe hij met aandacht luisterde en be daard antwoordde. Voorspelt dat niet veel goeds? Groot is de waarheid en zij zal zegevieren, staat geschreven. Zelfs de kluizenaar is er van overtuigd dat uit dit huwelijk rijke vruchten kunnen groeien, want als ooit Saladin zich bekeert zullen zijn onder danen hem volgen. Richard hoorde dit alles a; ogen en schudde het hoofd. met neergeslagen derdag 19 mei in de Burgwalkerk t Kampen Op woensdag 18 mei zal on. half acht de bidstond worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan ds. Gijsb- Leene van Boskoop. De Hogeschooldag zelf begint donderdagsmorgens om IC uur. De leiding zal berusten bij prof. dr. H. Bergenia De rector, prof. dr. G. Brillenburg Wurth, zal na de opening een verslag geven van de lotgevallen van de Hogeschool in het afgelopen jaar. Daarna spreekt dr. J. C- Gilhuis van Amsterdam-Oost over de zending In de middagvergadering spreekt ds. G. N. Lammens van Rotterdam-Oost over „De Kerk in 't midden". Het slot- woord wordt gesproken door ds. A. Vel- Wordt vervolgd lema van Eindhoven. T/"EEL wordt in deze tijd gespro- spreekt, moge men zich realiseren, ken over de voortgaande ont- dat het oude modernisme kerkver- kerstening, over de vervreemding woestend heeft gewerkt. Het nieuw- vooral van intellectuelen en arbei- modernisme spreekt veelszins an ders van de kerk. Er is inderdaad ders dan het oud-modernisme. Maar wel reden voor het schenken van brengt het werkelijk een prediking bijzondere aandacht aan dit droeve van zonde en genade, van verzoe- verschijnsel. ning door het offer van Christus? Verschillende oorzaken worden ge- Onderschrijft het inderdaad wat de noemd. Met enige nadruk wordt kerk van de dagen der apostelen af echter door velen als dé oorzaak belijdt, „dat Christus is gestorven aangewezen, dat de kerken in de voor onze zonden naar de Schriften, landen van de moderne cultuur zich dat Hij is begraven en ten derde da- in de negentiende eeuw te weinig ge opgewekt"? Kunnen zij zeggen ge- bekommerd hebben om de schrij- zanten van Christus te zijn, die in nende sociale noden. Daardoor heb- naam van Christus vragen: laat u ben zij, zo zegt men, de grote mas- met God verzoenen? De grootste sa van zich vervreemd. schuld der kerk is, dat zij in meer Stellig ligt in deze verklaring van dan één land een prediking heeft de grote afval een waarheidsele- toegelaten, die in strijd was met de ment. In de dagen der opkomst van belijdenis van Petrus en Thomas, het moderne industrialisme zijn de Daartegen is wel gelovig verzet ge- kerken in het Westen beneden haar komen. De geschiedenis der negen- taak gebleven. Wel mag men nooit tiende eeuw levert daarvan in Ré- vergeten, dat het Evangelie niet is veil, Afscheiding, Doleantie, en de naar de mens. Niet naar de mens- pogingen tot kerkherstel in de Her kapitalist-ondernemer. Ook niet naar vormde Kerk, het bewijs. In onze de mens-arbeider. De diepste oor- eeuw is de strijd voortgezet en zijn zaak van de vervreemding ligt in in de worsteling ook geestelijke ze- alle tijden in bet zondige mensen- geningen genoten, hart, dat afkerig is van het Evan- Christenmannen en -vrouwen hebben gelie der genade. Afkerig ook van de zich in meer dan één land ingezet levenspraktijk, waartoe het Woord voor sociaal werk. Aavankelijk voor- Gods ons allen oproept. al door filantropische bemoeiingen. Erkend moet echter worden, dat tot Van betekenis is geweest de ar de medewerkende oorzaken van ont-* beid van Heldring ten onzent, van kerstening en onkerkelijkheid ook Heinrich Wichern in Duitsland, van behoort de houding der kerken in Maurice en Kingsley in Engeland, het laatst van 'de achttiende en in Laatstgenoemden hebben ook ge- de eerste helft der negentiende eeuw. poogd om door coöperatieve instel- Men mag ook de kerkelijke toestan- lingen bij te dragen tot opheffing den in de daaraan voorafgaande ja- van armoede. Dat onder Quakers en ren zeker niet idealiseren. Methodisten veler ogen open waren Over het kerkbezoek en het niet voor de volksnoden is bekend ge- meeleven van velen werd reeds in noeg. En zij werden tot hun werk de dagen der vaderen ernstig ge- geïnspireerd door het Evangelie, klaagd. Maar vooral in de landen Men heeft wel gezegd, dat van waar de moderne industriële ontwik- christelijke zijde in de vorige eeuw keling zich liet gevoelen werd de wel de arme werd gezien, maar verslapping van het kerkelijke leven dat de oorzaken van de armoede niet almcer geconstateerd. Met name werden onderkend, zodat daartegen ook in Engeland. de strijd niet werd aangebonden. Dat De sociale toestanden werkten gees- is echter maar zeer ten dele juist, telijk neerdrukkend. Velen stompten Bij meer dan één christen-filan- af. Evenals de Israëlieten in Egyp- troop uit de vorige eeuw kon men te „vanwege de harde dienstbaar- ook beluisteren een aandrang tot heid". Lage lonen, lange arbeidstij- sociale hervormingen. Bilderdijk den, nacht- en zondagsarbeid, kin- was niet in staat om als filantroop derexploitatie op grote schaal, geen op te treden. Maar hij heeft het behoorlijk onderwijs, ellendige wo- Réveil mee voorbereid. En hij was, ningtoestanden, telkens perioden evenmin als de jonge Van Hogen- van werkloosheid, hoge sterftecijfers dorp, niet afkerig van wetgevende in de arbeidersbuurten ziedaar maatregelen. Groen van Prinsterer een onvolledige schets van de om- pleitte voor herstel van de organi- standigheden, waaronder de massa saties, die de Revolutie had opge- der arbeiders zuchtte. weinig contact. Ook de vrije kerken leden onder een geestelijke inzin king. Ten onzent kon men daarvan even eens spreken. De zogenaamde „v Studeerautomaat Een Amerikaanse onderneming American Seating Co. te Grand Rapids in Michigan) heeft een electronische studeerautomaat geconstrueerd, waarvan 36 leer- lingen tegelijk gebruik kunnen maken. Ze zitten ieder in een af zonderlijk hokje en kunnen in hun eigen tempo studeren. Iede re leerling luistert met een kop telefoon naar de lessen. Hun antwoorden op vragen, die wor den gesteld, komen via een mi crofoon op een geluidsband, wel ke door de leraar ter controle kan worden beluisterd. De appa ratuur die in elke school kan worden geplaatst, wordt aanbe volen voor de studie van vreem de talen, spraaklessen, therapeu tisch lezen, spreken in het open baar en stemoefeningen. ruimd. Maar het moest geschieden in een moderne vorm, die paste bij de nieuwe toestanden. Het stond hem die lijn niet veel ten goede verkre gen? In de negentiende eeuw is opgeko men de socialistische beweging. Zij was een beweging, die zich aanvan- lichting" had invloed. Het moder- kelijk scherp keerde tegen alle nisme won terrein. Er kwamen ligie. Godsdienst heette opium voor steeds meer predikers, die Christus het volk, waarvan het gehruik de en Zyn verzoenend werk loochenden, ellende wat deed vergeten, maar Het liberalisme, dat m de maat- ook dc mogelijkheid afsneed om schappij en de staat de toon aangaf, krachtig op te treden tegen het „ka- }n ;orm °ok i" pitalisme", dat dè oorzaak was van de kerk. Het kerkbezoek werd steeds de maatschappelijke noden, minder. Ook de gelovigen die aan Ten onzent heeft de socialistische dc waarheid der Schrift bleven vast- beweging in de eerste jaren weinig houden kwamen in vele plaatsen niet of geen constructieve arbeid ver- meer ter kerk. De moderne predi- richt. Onder de leiding van Domeia king gaf hun geen zielevoedsel. Zij Nieuwenhuis ging men feitelijk in vormden „gezelschappen". Invloed anarchistische lijn. Het resultaat ÏÏLÏ1 maatschappelijk gebeuren van zijn, met grote persoonlijke toe- onden zij weinig of met uitoefenen, wijding gevoerde, actie was, zoals Wanneer men met zoveel nadruk Van Cleeff opmerkte (die tot de spreekt over de schuld der kerk, Partij van de Arbeid behoort), d* alles met mogen „atheïsme, anarchisme, ontgooche- vergeten. De schuld der kerk is ling", groot. Maar wanneer men ook van Zo is het juist getekend moderne zijde over die schuld Maar er is verandering gekomen. De president-curator r.k. econ. hogeschool treedt af Aan mr. M. P. L. Steenberghe, pre sident-curator van de Rooms-katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, is op zijn verzoek onder dankzegging ont slag verleend. Mr. Steenberghe heeft deze functie zeven jaren bekleed. Tot zijn opvolger is gekozen dr. C. N. M. Kortmann. commissaris der koningin in Noord-Brabant, die vanaf 1955 lid is van het curatorium. ONDERWIJS v««rc* 4 ,.mevr' Dousma-de Winter Voorst te Ankum; aan de CVO-schorl te Drachten; aan de J. C. Mol Mor,, court-school te Groningen: G. E. M Bakker te Nieuwe-Pekela; aan de Re- hoboth-school te Nieuwerkerk a. d. (Jf- sel: Y Bakker te Scheveningen en M. Visser te 's-jravenhage; aan de Christ Nat. School te Grootegast: mevr a! Renkema-Feenstra te Grootegast,

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2