ïiicuiue £eiJtóri)e ÖToaraitl Vandaag beslissing over het r.k. voorstel Datum huurverhoging nog een punt van beraad chr. Raad van bestuur stoot aannemers uit Goede kans op vijf procent in de zuivel Geen vliegtuigen boven 3000 m. naar Berlijn Voor 1 april 85 pet c.a.o.-lonen verhoogd Minister tegen amendementen over huur- en jaargrens Bruidsjapon wordt topgeheim Chief Whip^ I?d DONDERDAG 10 MAART 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; ƒ2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter Directie: F. DIEMEB Dr. E. DIEMEB CHRISTEL! JK-N ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfj Is ghebleuen tnyn hert ia tcgljenspoet" Veertigste jaargang no. 11816 SUKARNO mikpunt Nieuwe INDUSTRIE STICHTINGEN ontsticht Zie pagina 9 Naar oplossing van bouwconflict? (Van onze sociaal-economische redactie.) "I7"ANMORGEN is een extra vergadering van de ministerraad gehouden om een r.k. voorstel te bespreken tot oplossing van het conflict in de bouwnijverheid. De aannemers willen akkoord gaan met een regeling, waarbij de hogere loonkosten weliswaar niet in de prijzen zullen worden doorberekend, maar wel de totale vorstverletpremie (10 pet van de loon som) gedurende een jaar aan de aannemers ten goede zal komen. Zij zullen wel moeten aantonen, in hoeverre zij de premie nodig hebben. De werk nemersbonden achten deze oplossing aanvaardbaar. In verband hiermee is de ondertekening van de c.a.o. met de christelijke aannemers opgeschort. Gisteren heeft het r.k. Tweede Kamerlid W. J. Andriessen als tussenper soon de voorstellen aan minister De Pous overhandigd. Verwacht wordt dat de regering vanmiddag nog zal antwoorden. Het voorstel kan dan vandaag nog door de Raad worden bekrachtigd. De Raad van bestuur bouwbedrijf heeft gisteren zijn ernstige afkeu ring uitgesproken over de houding van de Chr. aannemers- en bouw vakpatroonsbond. De Raad heeft be sloten de verdere samenwerking met de N.C.A.B. te verbreken. De se cretaris van de N.C.A.B., dr. G. J. Stapelkamp, heeft mondeling aan de Raad meegedeeld, dat zijn hoofdbe stuur op formele en juridische gron den protest zal aantekenen tegen dit besluit. De Raad van bestuur bouwbedrijf heeft gisteren in een communiqué mede gedeeld, dat de aannemersorganisaties onverkort hun standpunt handhaven, dat gesloten contracten met opdrachtge vers moeten worden nagekomen. Des noods zullen de aannemers tot het einde strijden om deze nakoming te verzeke ren. De dreigende toon van het commu niqué is hoogstwaarschijnlijk bedoeld om het rooms-katholieke voorstel er bij de regering door te slepen. Men wil niet de indruk wekken dat de aannemers vroeg of laat door de knieën zullen gaan. Het nieuwe voorstel is aantrekkelijk voor de aannemers daar de niet af te dragen vorstverletpremie voldoende com pensatie zal bieden voor de hogere loon kosten. De werkseverscentrales staan eveneens achter het voorstel. De werk nemers ook. onder bepaling dat de aan spraken van de werknemers op eventue le uitkering wegens vorstverlet gehand haafd dienen te bliiven. Hiervoor lijken Aannemers gaan kort geding aan R.Kvoorstel niet aanvaard (Van onze soc.-econ. redactie) De situatie in het bouwconflict heeft vanmiddag een andere wending genomen. Terwijl de ministerraad vergaderde over het voorstel van de r.k. aannemers om de lonen in de bouw de eerstkomende tijd te financieren via de gelden van het sociale fonds voor de bouwnijverheid (waarin de aannemer o.a. zijn vorstverlet premie stort), werd bekend dat verschil lende aannemersorganisaties een dag vaarding hebben uitgebracht tegen de staat der Nederlanden, het College Rijksbemiddelaars en aan de leden dit college persoonlijk. Het korte geding zal zaterdagmorgen dienen voor de pre sident van de Haagse rechtbank. Ge vraagd wordt van de president de staat te verbieden de doorberekeningseisen te handhaven. Van Rijksbemiddelaars wordt geëist dat zij de c.a.o. zonder" voorv den goed te keuren. Namens eisers den mr. P. Zonderland op. In Den Haag verluidde vanmiddag dat de regering niet zal ingaan op het voorstel va r.k. aannemers. De verwachting wai de regering hedenmiddag alle bij de c.a.o. betrokken partijen voor een be spreking bijeen zou roepen. geen moeilijkheden te bestaan, omdat het fonds od het ogenblik flinke res« heeft, de afgelopen winterperiode vrij gunstig is geweest en de kans op vorst verlet nog slechts zeer gering is. Hoewel de gelden voor het fonds door Je werkgevers gestort worden, m de werknemers terecht, dat zij ook enige eggenschap in de besteding van deze gelden hebben, daar deze gelden volgen' contractuele verplichtingen ten behoeve de werknemers in het fonds wor den gestort. De werknemers hebben aai hun akkoordverklaring tevens de voor •aarde verbonden dat het college vai rijksbemiddelaars ook de overige drh punten (bepalingen inzake de werkings sfeer, de werktijdverkorting en de pres tatiebeloningsregeling) waarover het col lege nog een slag om de arm heeft ge houden zal aanvaarden. Deze nieuwe wending in de zaak - de oorzaak van, dat de voorzitters in de werknemersbonden, de heren Van Eibergen, Brandsma en Werkhoven, spoor loos verdwenen waren. Het bericht dat zij in Den Haag zaten te confereren, blijkt achteraf niet juist te zijn. Zelfs de collega-hoofdbestuurders wisten niet waar de stakingsleiders- waren. Zij zaten echter ondergedoken op het bureau van de N.C.A.B. in Utrecht, eerst om de lan delijke c.a.o. met de Christelijke aanne- te tekenen en toen dit niet door ging, om te overleggen over de nieuwe oorstellen van werkgeverszijde. Chr. aannemers De heer Dura, voorzitter van de Raad an bestuur bouwnijverheid, heeft gis termiddag om kwart over drie het hoofdbestuur van de N.C.A.R. te Utrecht uitgenodigd in Den Haag te komen (Van i soc.-economdsche redactie) Er bestaat een goede kans dat het col lege van rijksbemiddelaars binnen korte tijd de loonsverhoging van 5 procent voor de werknemers in de zuivelindus trie zal goedkeuren. Gisteren besloot de looncommissie de Stichting van de Arbeid een gunstig id-vies aan het college ui-t te brengen Dit besluit werd genomen nadat er enige jphedderin-g was verkregen over de ruim- e in de bedrijfstak. Zoals bekend waren Ie organisaties van werkgevers en werk- emers, die samen overeenstemming be- eikten over de loonsverhoging (per 1 ecember 1959) van mening dat ei roduktiviteitsvermeerdering van 7 pro ent in de bedrijfstak aanwezig moet ïj-n, terwijl het Centraal bureau te statistiek maar tot 3.7 procent kwam. De looncommissie heeft deze week functionarissen van het C.B.S. en de velbonden van gedachten gewisseld de ruimte, waarbij de gevolgde metho des van produktiviteitsbereken-ing den vergeleken. Naar verluidt w. conolusie van dit gesprek dat de ruimte in de bedrijfstak ongeveer vijf procent moet bedragen. Deze week is er ook gesproken kennis te r het de gelegenheid krijgen vrijwillig uit de Raad te treden en eventueel dit besluit ie te lichten. Gezien de belangrijkheid van de be sprekingen in Utrecht met de werkne mersbonden en de korte termijn waarop :rgadering was uitgeschreven, zagen de hoofdbestuursleden van de N.C.A.B. geen kans tijdig in Den Haag te zijn. Men heeft dit aan het secretariaat van de Raad medegedeeld en daarbij aangete kend. niet vrijwillig uit de Raad te wil len treden. Reeds om kwart over vijf werd de N.C.A.B. medegedeeld, dat de Raad de samenwerking verbrak, waarop et mondelinge protest van de N.C.A.B. Inmiddels heeft de afdeling Gelder land van de N.C.A.B. haar diepe veront rusting uitgesproken over het besluit van de N.C.A.B., de c.a.o. te willen tekenen. De afdeling verzoekt, alvorens de i eenkomst getekend wordt, een algemene ledenvergadering, daar de afdeling Gel derland zich anders in overgrote meer derheid van de ondertekening zal distan- De afdeling Den Haag heeft gisteren een telegram gezonden aan het hoofd bestuur, luidende: „De afdeling 's-Gra- venhagc en omstreken in spoedvergade ring bijeen, betreurt ten zeerste de door u genomen besluiten. Zij verlangt op korte termijn een algemene ledenverga dering teneinde over een en ander nader te worden voorgelicht. Zij eist dat u deze vergadering geen verdere stappen onderneemt om tot ondertekening te ko men van de nieuwe c.a.o., tenzij de zus terorganisaties zulks mede onderteke- Verzet Het college van rijksbemiddelai heeft gisteren aan de Stichting van Arbeid nog om advies gevraagd o\ het afsluiten van de bouw-c.a.o. met t afzonderlijke bond en individuele i dernemers. In de looncommissie van stichtin-g bleken de r.k. en de liberale werkgevers tegenstanders van een gelijk beleid evenals de Kon. midden standsbond. Het voorstel van de libe rale werkgevers de kwestie aan het hele stichtingsbestuur voor te leggen, werd afgewezen. Het college heeft daarna schriftelijke uiteenzetting gevraagd van de standpunten in de looncommissie. Bij de werknemers-vakcentrales bestaat gro te ontstemming over dit verzet i: looncommissie. Op deze wijze zoi staking n-og langer gerekt kunnen den dan noodzakelijk is. De mogelijkheid bestaat namelijk nog dat het nieuwe compromis-voor stel van de aannemers zal worden af gewezen door de regering en dat de N.C.A.B. daarna alsnog de c.a.o. tekenen. Verzet van de stichting hier tegen acht men in werknemerskring principieel onjuist. Een meerderheid in de looncommissie blijft echter bekrachtiging van de contracten met individuele bouwondernemers en de algemene indruk is voorts dat ook het college zelf dit standpunt deelt. Amerikaanse regering besluit: besloten dat de Amerikaanse vliegtuigen niet boven 3.000 meter de luchtroute naar Berlijn zullen vlie gen. Minister Herter heeft dit giste ren tijdens een persconferentie be kendgemaakt. De drie westelijke mogendheden hand haven het standpunt, dat er in feite geen hoogtegre i de luchtcorridor bestaat. Geen afschaffing doodstraf in Califomië In Califomië heeft de juridische com missie van de Senaat vanmorgen het wetsontwerp van gouverneur Brown, om de doodstraf in zijn staat af te schaffen, verworpen. Het ontwerp werd met acht tegen zeven stemmen verworpen, na een debat van ruim twaalf uur. Zeven uur lang hadden degenen die het ontwerp van Brown steunden voor de aanvaar ding gepleit. Toen bleek d'at het geen kans zou heb ben, traobtte een van de voorstanders het ontwerp te amenderen en de execu- an Caryl Chessman, naar aanleiding •van de kwestie van de doodstraf is behandeld, uitgesteld te krijgen tot 1 juli 1963. Met negen tegen vijf stemmen werd dit amendement echter verworpen. Het lot van Caryl Chessman ligt nu weer geheel in handen van gouverneur Brown. Gisteren heeft het hooggerechts- hof de nieuwe executiedatum. 2 mei, bevestigd. ook al hebben de Russen een dergelijk» hoogtegrens aangegeven. Het afzien var het reeds eerder afgekondigde besluit boven de 3000 meter te gaan vliegen, niet genomen met het oog op de komen- topconferentie, aldus Herter De Verenigde Staten beschouwei verklaring van Chroesjtsjef over ee zonderlijk vredesverdrag tussen Moskou Oost-Dui't-sland niet als een ultima a aan de westelijke mogendheden •klaarde Herter. Chroesjtsjef heef: geen tijdslimiet gesteld voor de onder handelingen over Berlijn en de Duitse nister Herter werd gevraagd of Adenauer het vetorecht heeft op beslui- an de westelijke mogendheden over Berlijn en Duitsland. Herter gaf hierop geen rechtstreeks antwoord. Hij bepaald» ertoe te verklaren dat de kwestii Berlijn en het Duitse vraagstuk in zijn geheel zaken zijn waarover voortdurend overleg wordt gepleegd tussen de V.S. Engeland, Frankrijk en West-Duitsland Het aanstaande bezoek van Adenauer aan Washington zou hierbij van belang de prijzenkwestie, die aan de loonover- eenkomst vastzit. Ook over deze kant van de zaak schijnen geen moeilijkheden meer te bestaan, zodat men mag aan nemen, dat het College van rijksbemid delaars niets meer in de weg zal staan cm de overeenkomst goed te keuren Het is de bedoeling de werknemers in de zuivelindustrie zo mogelijk per mei nogmaals 1 procent loonsverhoging te geven, als daarvoor de benodigde ruimte tegen die tijd aanwezig blijkt te zijn. Zoveel bloemen kreeg de uit Canada teruggekeerde Sjoukje Dijkstra gisteren op Schiphol, dat er voor haar paspoort maar een plekje over bleef: tussen haar tanden. Vrijere loonpolitiek (Van onze parlementsredactie) Vóór 1 april a.s. zullen 1.722.000 werknemers of meer dan 85 pet van de 2 miljoen werkers die onder c.a.o. of een bindende loonrege ling vallen, enig profijt van de nieuwe vorm van loonpolitiek heb ben getrokken. Dit heeft staatssecre taris Roolvink (sociale zaken) gister middag tijdens de huurdebatten in de Tweede Kamer meegedeeld. De staatssecretaris herinnerde eraan, dat volgens een door hem op 15 februari bij de Kamer ingediende nota tot 8 fe bruari 1960 ruim 850.000 werknemers van de vrijere loonvorming hadden geprofi teerd. Sedert 8 februari zijn voor 213.000 personen loonsverhogingen goedgekeurd, die varieerden van 3.4 tot 7.3 pet. Over voorstellen tot loonsverbetering van 256.000 werknemers (onder wie de bouw arbeiders) heeft het College van Rijksbemiddelaars nog geen beslissing ge nomen. Bij de Stichting van de Arbeid zijn nog voorstellen voor 317.000 werk nemers in behandeling. Inmiddels is ook voor rond 86.000 zg. „achterblijvers" de loonachterstand weggewerkt. Samenvat tend kan men dus stellen, dat het over grote deel van de 2 miljoen c.a.o.-ers vóór 1 april aan loonsverhogingen zal zijn toe gekomen De afhankelijke beroepsbevolking om vat 3,3 miljoen, waarvan 1,3 miljoen niet onder een c.a.o. vallen. Voor 500.000 amb tenaren geldt de overheidsloonregeling Aan hen is reeds salarisverhoging toege kend. Rond 800.000 werknemers vallen helemaal niet onder een bindende loon regeling of c.a.o. De staatssecretaris leg de uit, dat deze groep altijd ongrijpbaar is geweest en dat praktisch nog is. Het gaat hier o.m. om het hoger en middel baar personeel in het vrije bedrijfsleven. Wanneer deze werknemers nu niet aan Zal Eerste Kamer het halen? (Van onze parlementsredactie) MINISTER VAN AARTSEN beraadt zich nog over de vraag of de huur verhoging op 1 april kan ingaan of dat in verband met de behande ling in de Eerste Kamer de invoering van de verhoging naar 1 mei moet worden verschoven. Een en ander bleek uit een uitlating van de bewinds man tijdens de huurdebatten in de Tweede Kamer. In zijn antwoord aan de sprekers van dinsdag erkende mr. Van Aartsen gistermiddag min of meer, dat het voor de Senaat moeilijk zal zijn de huurwetten op een zo danig tijdstip te behandelen, dat de huurverhoging nog vóór 1 april in het Staatsblad kan komen. Hij legde uit, dat de indiening van de ontwerpen had moeten wachten op de behandeling door de Tweede Kamer van de nieuwe subsidieregeling. Het was voor de regering van het grootste belang het oordeel van de Kamer over deze regeling te vernemen voordat de moeilijke materie van de huurverhoging in een wetsontwerp zou worden geconcretiseerd. De minister stelde overigens tot zijn' vreugde vast, dat de meerderheid van de Tweede Kamer akkoord gaat met de voor gestelde huurverhoging van 20 pet Met deze verhoging zijn wij, zo betoogde hij. nog niet waar we wezen moeten. Over toekomstige huurverhogingen kon hij echter niets zeggen. Het hierover ge vraagde SJS.R.-advies hoopte hij over eni ge maanden te ontvangen. Voor hem staat het intussen wel vast. dat op den duur ook de jaarlijkse bijdragen aan de wo ningwetwoningen zullen moeten verdwij nen. Wat betreft de overcompensatie waarvan de komende huurverhoging ver gezeld zal gaan, meende de minister dat de bezwaren daartegen op de koop toe genomen zullen moeten worden. Huur verhoging zonder compensatie is niet mo gelijk. Met het probleem van de bouwkosten verklaarde de minister zich zeer intensief bezig te houden. Er is trouwens geen land waar zo streng naar de bouwkosten ge keken wordt als in Nederland. Alles In aanmerking genomen kan men niet stel len, dat de situatie in dit opzicht hier te lande ongunstiger is dan elders. In 1959 is een zekere daling van de bouwkostei geconstateerd in vergelijking met 1957 e: '58. Men mag echter, wil men de kloof tussen de vraaghuren van de bestaande en de kostprijshuren van de nieuwe wo ningen overbruggen, niet alle heil van een bouwkostenverlaging verwachten. Het middel van de huurverhoging kan nog niet worden gemist De minister ontkende dat de laatste huurverhoging eigenlijk weinig of niets tot overbrugging vai kloof heeft bijgedragen. Het is zijns in ziens onjuist te stellen, dat de huurver- hoging-1957 is „opgegeten" door een hoging van de bouwkosten. Amendementen De minister bleek niets te voelen het socialistische amendcment-Bommer om voor de vóór 1918 gebouwde woningen Prinses Margareteen lentebruid TEGELIJK met dc bekend- mededeling dal het een schit- Anne, dochter van koningin zonderlinge geheimpjes ver making van dc huwelijks- terend feest gaat worden; gen Elizabeth. Om de ontbrekende klapt zullen worden. De eerste zeven bruidsmeisjes go praten, wisten dc „licdi gisteren in een deel van onze edities meldden werd een begin gemaakt met de voor bereidingen van de huwelijks voltrekking in dc historische Westminster Abbey, de „pa rochiekerk" van het Britse rijk. Hoewel de officiële bekend making beperkt bleef tol dc datum, wist men gisteren in Londen reeds nlngln Elizabeth II zal even- altijd alles v De koninklijke coulu- man Hartnell zal de te vertellen, japon niet alleen ontwerpen: ker zal fungeren. Ook al j Minder zeker, maar alles- rld, waarschtjniyk, is hel:1yd. 'nlïuwd? stip van de huweltfksvoltrek- king: half twaalf in de mor gen. Dat ls tenminste het uur In Engelse socicty-kringen. Meer oren werden er ge spitst toen ln Londen werd gefluisterd, dat prinses Mar garet liever kleine kinderen als bruismeisjes kiest, omdat zij en haar bruidegom, Antony Armstrong-Jones, beiden vrU Acht bruidsmeisjes zullen cr zijn. Geen merkwaardig Aan tal: Britse prinsessen hebben vertellen over de komende altijd acht bruidsmeisjes. Wie y*e'j"n t plechtigheid, die de Britten het zijn? „Doorgaans goed In- en stellig niet alleen zij In gelichte kringen" hebben eens En dan de japon van spanning tegemoet zien. goed om rich heen gekeken, prinses. Dat ts natuurlijk Een voor de hand liggende maar zij zijn niet verder ge- topgeheim, waarover voor veronderstelling was wel de komen dan de 9-jarige prinses mei nog veel aanvaardbare Ja. er is nog heel wat te be praten voor dc zesde mei. wanneer Margarets zwager, prins Philip, dc bruid zal „weggeven" en de Britse tele visie dc kleurige, schitterende verzameling hoge gasten in nuchter zwart-wit op de tele visieschermen in waar schijnlijk het grootste deel van de Enropese hulskamera zal brengen. de door dc regering voorgestelde huur- grenzen te laten vervallen en voor al deze huizen slechts huurverhoging toe te staan nadat gebleken is, dat ze geen gebreken vertonen. Ook verzette de bewindsman zich tegen een voorstel van de K.V.P.-er Van Vliet om alle (zowel vóór als na 1918 gebouwde) gebrekkige woningen van huurverhoging uit te sluiten voor zover beneden de huurgrens van f 9 en lager per week liggen. van Aartsen wees er nog eens op, Mr. J. VAN AARTSEN 1 april of 1 mei dat het uitgangspunt van de regering i; geweest, dat slechte woningen buiten de huurverhoging zullen moeten vallen. Gaat men nu op de wijze van de h#er Bommer in feite alle vóór '18 gebouwde huizen als gebrekkig kwalificeren, dan is niet in overeenstemming met de werke lijkheid. Er zijn immers nog vele w gen van vóór '18, die in een zeer behoor lijke staat verkeren en dus voor huur verhoging in aanmerking moeten komen Door de jaargrens van 1918 en de huur grens van f 9 tot f 5 per week in het le ven te roepen, heeft de regering slechts een ..voorsortering" willen aanbrengei De huurgrens dient om te voorkomen, dat er te veel huizen buiten de huurverho ging vallen. De jaargrens is ingesteld aan te geven, dat voor gedeeltelijke sluiting van de huurverhoging de cate gorie van dc typisch oudere woningen aanmerking komt De minister erkende, dat de voorge stelde huur- en jaargrens enigszins wille keurig zijn. Men moest echter ergens eer grens trekken. Het jaar 1918 is gekozen, omdat men rekening wilde houden met een ouderdom van ongeveer 40 jaar en omdat in dat jaar de activiteiten van de woningbouwvereniging in intensiviteit toenamen. Laat men de jaargrens vallen, dan geeft men het bruikbare criterium van de ouderdom prijs cn dan vergroot men de kans. dat veelvuldig geprocedeerd zal worden om uit te maken of een goed kope woning van na 1918 al of niet voor huurverhoging in aanmerking moet ko men De minister waarschuwde, dat bij een doen vervallen van huur- en jaar grens het gevaar zal ontstaan, dat de huuradviescommissies overbelast raken. De heer Van Vliet (kath. v.). niet over tuigd zijnde van de argumenten van de minister, diende tijdens de replieken een amendement ln om de jaargrens van 1918 te doen vervallen. Hij wees erop, dat het voorstel van de minister juist er toe zal leiden, dat de huuradviescommissies met aanvragen van huurders worden be stormd. De heer Bommer (soc.) hand- (Zie vervolg pagina 9) hun trek komen, kan men dat niet op re kening van de vrijere loonpolitiek schui ven. Ook voor de geleide loonpolitiek n zij ongrijpbaar. De staatssecretaris achtte het voorts een verheugend ver schijnsel, dat volgens ramingen het werk nemersaandeel in het nationale inkomen 1959 op 1960 zal stijgen van 66,1 tot 67,1 pet, terwijl het van '53 op '54 is ge daald van 68,7 tot 67,3 pet. Hij meende verder, dat wat minister De Pous op het terrein van de prijzen reeds heeft be reikt, van wezenlijke betekenis is. De minister van sociale zaken, dr. Van Rooy, zag geen reden om reeds op korte termijn (direct na 1 april a.s.) over te gaan tot het opheffen van de achterstand (looncoördinatie) van die groepen werk- :rs, die in de vrijere loonontwikke ling achterblijven, omdat ze b.v. in pro- duktief-zwakke bedrijfstakken werken. De loonontwikkeling is nog niet vol tooid en daarom is het nog niet mogelijk vast te stellen in hoeverre een bepaal de groep beneden het gemiddelde blijft. Dc bewindsman deelde nog mee, dat zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken van plan is de aanpassing van de over- heidspensioenen aan het gestegen kosten- peil in het georganiseerd overleg aan de orde te stellen en wel „door middel van een bevredigend voorstel". Tijdens de replieken zei staatssecretaris Roolvink nog bepaald niet van mening te zijn, dat de werknemers voor wie geen loonvoorstellen zijn gedaan nu maar met de armen over elkaar moeten gaan Schip gezonken: vrouw met vijfjarig kind omgekomen Gisteravond laat is op Nederzijn in Duitsland he>t 180 ton metende binnen schip Roelfien door de 899 ton metende Ruhr aangevaren en gezonken. Hierbij zijn de 33-jarige vrouw van de schipper R. Zuiderhoek—Drenth en zijn 5-jarig dochtertje Hennie verdronken. De schip per en een twaalfjarige dochter werden gered. Het schip is eigendom van schip per H. Zuiderhoek en hoort thuis in Musselkanaal. op ieders Hp! 2Q STUKS F t.' ist IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE Warmer (Van onze weerkundige medewerker) ONEEUW viel er vanmorgen in de \onrdelijke prot'incies. In Groningci nop zoveel dat het landschap een wit laagje kreeg. De koude lucht was daar nog aanwezig, maar hier in het westen was al een warmtefront gepasseerd met lichte regen. De temperatuur was al tot zes graden gestegen. De koude lucht wordt nu verder naar het noordoosten verdreven en met een meer zuidelijke wind zal ons morgen nog iets zachtere lucht via Frankrijk bereiken, waarin de temperatuur weer tot boven tien graden kan stijgen. Al is het dan heel Celsiu oorzichtig, tQch komt de lente geleide lijk weer naar ons land terug en de grootste kou van het begin van deze week is geleden. Veel bewolking O De Bilt verwacht tot mor genavond: Veel bewolking met plaat selijk enige neerslag en hier en daar mist. Zwakke tot matige, ln het noorden van het land tijdelijk krachtige wind tussen oost en zuid. In het algemeen weinig verandering in temperatuur (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 11 maart; Zon op 7.04, onder 18-37Maan op 16.43. ondier 6.05. 13 maart Volle Maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Eelde De Bilt Elndh Zd -Limb Helsinki Stockh Oslo Kopcnh

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1