Jltettttic gtitectfé (tfmtranl Afzonderlijke c.a.o. met christelijke aannemers Eerste Kamer bezorgd over defensie Nieuw-Guinea R.K. werkgevers zoeken weg uit de impasse Puinruimers in Agadir vinden overlevenden Sukarno's paleis uit lucht gemitrailleerd Nixon leidt in voorronde verkiezingen President en mevrouw Prado vanmorgen vertrokken - WOENSDAG 9 MAART 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week belangrijke korting) Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. I CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfj Is gljeblmn tnyn hert ia tcgljenspoet" Veertigste jaargang no. 1181 K.L.M.: 20 pet. meer Zi DEBAT over de huren CHAOS in Indonesia Staking ten dele opgeheven Acht dagen na de aardbeving, die Agadir verwoestte, zijn gisteren een Marokkaan en zijn zoon levend on der het puin aangetroffen. In de wijk Talborj, die voor 90 procent werd vernield, hoorde de bemanning van een Amerikaanse bulldozer luid ge schreeuw uit de resten van een Marok kaans huis. Er kwam hulp en het puin werd met de hand geruimd. Twee ver magerde en verzwakte mannen werden levend aangetroffen. Zij werden met een ziekenwagen naar de Franse marinebasis gebracht, waar zij onmiddellijk werden behandeld. Het zoeken naar overlevenden was reeds gestaakt. Men achtte het onmoge lijk dat er nog mensen in leven zouden zijn onder de puinhopen. Op het gironummer 777 van het Ne derlandse Rode Kruis was tot gistermor gen f 25.630,- genoteerd voor de slacht offers van de ramp in Agadir. Het num mer blijft voorlopig nog geopend. Volgens het Britse fonds „Redt de kin deren" verkeren zo om en nabij 20.000 kinderen van Agadir in behoeftige om standigheden. Er worden op het ogen blik pogingen gedaan, de ouders of bloed verwanten van ruim 4500 kinderen op te (Van onze sooiaal-economische redactie.) T^ANDAAG wordt de nieuwe c.a.o. voor de bouwnijverheid getekend tussen de drie werknemersorganisaties en de Chr. aannemers- en bouwvakpatroonsbond. De bouwwereld kent daardoor, nadat per 1 maart de oude c.a.o. was afeglopen, weer een collectieve arbeidsovereenkomst, zij het dat twee partners van werkgeversszijde nog niet bereid zijn tot tekenen. De heer Brandsma, woordvoerder van de drie samenwerkende werknemersorganisaties, noemde de ondertekening een belangrijke wen ding in het conflict. Gisteravond laat hebben de mobiele stakingscomité's telegrafisch de instructie gekregen, met de leden van de N.C.A.B. voor lopige contracten aan te gaan en de staking bij deze bedrijven te beëindi gen. Ongeorganiseerde werkgevers kunnen op basis van deze c.a.o. even eens contracten met de vakbonden aangaan. De landelijke stakingsleider van de drie werknemersbonden toonde zich zeer verheugd dat de c.a.o. nu toch getekend wordt. Plaatselijk zullen voorlopige contracten worden aange gaan waarna ten overstaan van het college van rijksbemidelaars de defi nitieve contracten met de N.C.A.B. zullen worden, gesloten. De stakings- leidih^ wijst erop dat ondertekening met één werkgeverspartner geen zwakking van het stakingsfront zal betekenen. De bonden zullen hun sta kingspositie waarschijnlijk op de zelfde sterkte houden, hetgeen zal in houden dat de landelijke stakingslei ding nieuwe objecten bij onwillige werkgevers zal aanwijzen oni hier het werk te staken. De werknemersorganisaties in het bouw bedrijf hebben gisteravond in een geza- Onbekende straaljager loste salvo en verdween T7"ANDAAG werd uit een straaljager een salvo gelost uit een machine- geweer boven het paleis van president Sukarno, aldus meldt Associa ted Press uit Djakarta. Het laagvliegende vliegtuig scheerde enkele secon den lang over het witte Merdekapaleis in het hart van de stad. De identi teit van de straaljager werd niet onmiddellijk bekend gemaakt. Het eerste nieuws over deze opzienbarende gebeurtenis werd telefonisch van Dja karta naar Tokio doorgegeven, maar de verbinding was slecht. Het is niet ,bekend of president Sukarno gewond is. Volgens Reuter hebben Indonesische diplomatieke ambtenaren te Singapore verklaard, dat er geen slachtoffers zijn gevallen. Zij achtten het ndet zeker of het paleis het doelwit van het vliegtuig zou zijn geweest. Wel zijn er aanwijzin gen, dat ap berichten uit Djakarta cod- suur wordt uitgeoefend. Van Antara werd te Singapore alleen het herkenningssignaal ontvangen in plaats van de gewone uitzending van nieuwsberichten. A.F.P. meldt dat Sukarno gisteravond een rede hield voor een vrouwenorgani satie, waarin hij het parlement wil ver vangen door een go tong rojong (Iburen- plicht) parlement. Hij zeide echter niet wanneer, dooh verklaarde niet een dic tator te willen zijn. De Italiaanse miljonair Donato Ca- savola is volgens Associated Press gis teren te Djakarta aangekomen met dertien plannen om voor de Indonesi sche regering fabrieken te bouwen, uit te rusten en te voorzien van ge schoold personeel. Hij zeide dat 'dit geen investering was en dat^hij' niet kwam om geld in Indonesië te be leggen. Hij biedt een lang krediet aan en sprak de berichten tegen dat dit krediet twee en een half miljard gulden zou bedragen. Als de Indonesische regering een van zijn plannen goedkeurt, zouden de fa brieken geheel onder staatstoezicht wer ken. De buitenlandse deskundigen zou den terugkeren zodra Indonesiërs in staat zouden zijn, hun plaats in te ne men. Ter aflossing van het krediet wil hij Indonesische grondstoffen kopen en de produktie van de ontworpen fabrie ken, om deze in het buitenland te ver kopen. De onderhandelingen over deze plannen zijn reeds enige tijd gaande en hij was gekomen om de beslissing van de Indonesische regering te vernemen. Casavola wil de buitengewesten ont ginnen voor de mechanische landbouw, waardoor een miljoen mensen werk zou den vinden. Ook wil hij Indonesië, dat jaarlijks 700.000 ton rijst invoert, onaf hankelijk van het buitenland maken voor de rijstvoorziening. Verder wil hij een fabriek van antibiotica bouwen en ver scheidene fabrieken oprichten die uit gaan van fermentering van melasse. Executie door wurging Antonia Abad Donosa, veroordeeld wegens bomaanslagen, is gisteroch tend in de Carabanchel-gevangenis van de Spaanse hoofdstad Madrid geëxecuteerd door wurging. Italië. De christendemocratische frac tieleider .in de Italiaanse Senaat, Attilio Piccionii, heeft gisteren een verzoek om een nieuwe regering te vormen, afgesla gen. De Italiaanse kabinetscrisis duurt nu reeds twee weken. menlijke vergadering tevens besloten aa de ongeorganiseerde gehuwde stakers e kostwinners een ondersteuning te verb nen van zes gulden per dag. De regeling geldt voorlopig alleen voor deze week. De bonden wijzen erop dat de ongeorga niseerden geen enkele aanspraak kunnen doen gelden op enige financiële steun van de zijde der vakbonden. Inmiddels komen tientallen aanmeldingen voor nieuw den bij de vakbonden binnen. Zij den wel genoteerd maar nog niet schreven. Protopsten Het besluit van de N.C.A.B. de onder de nadere voorwaarden van n ter De Pous alsnog te tekenen, heeft tie gewekt bij enkele afdelingen va Chr. aannemers- en bouwvakpatroansbond Naast de provinciale Friese afdeling, waarvan wij gisteren reeds melding maak ten, heeft nu ook de stedelijke afdelingen Groningen en de afdeling Zuid-Beveland zich van het besluit gedistancieerd. De Drovinciale afdeling Drenthe heeft het landelijk bestuur van de N.C.A.B. ee legram gezonden, waarin zij zegt diep ge schokt te rijn door het besluit. De Drént- se afdeling verzoekt dringend een alge mene ledenvergadering uit te schrijven voor de ondertekening van de c a.i Oplossing De werknemersbonden hebben de druk dat de twee overgebleven partr van de Raad van bestuur bouwnijverheid zich diepgaand bezinnen over een oplos sing van het conflict. Mr. F. J. M. van Thiel, voorzitter van het r.k. Verbond van werkgeversvakver enigingen zet vandaag zijn gisteren begon nen besprekingen met vertegenwoordi gers van de r.k. aannemersbond voort. De heer Van Thiel zei niet direct dc be doeling te hebben als bemiddelaar te wil len optreden. De r.k. werkgevers schijnen voorstellen uit te werken aan de hand van de toezegging van minister De Pous, dal de vermindering van de z.g. vorst- (Zie vervolg op pagina 4) LANGPRATERI.T NU TEN EINDE Gisteravond heeft de Amerikaanse Senaat eindelijk een einde gemaakt aan de langpraterij over de burgerrechten voor negers en besloten vandaag over 'l wetsontwerp te stemmen, om een einde te maken aan de vertragingstactiek door de zuidelijken De ononderbroken zitting, een record, begon 29 februari en eindigde woensdag 0.2.20 uur Ned. tijd, nadat achttien zuide lijke democraten onafgebroken gespro ken hadden gedurende 157 uur en 41 minuten. Zondag was de Senaat op reces. De Tiendaagse in ons blad De Tiendaagse voor de Woning inrichting is in luttele jaren een begrip geworden: de officieuze start van schoonmaakwoede en vooral de drang tot vernieuwing en vervanging van het wooninte- rieur. Morgen begint deze propaganda- veldtocht. Wij gaven een onzer re dacteuren een pagina ruimte om er gezellig en instructief over te schrijven. Zie pagina 11 De president van Peru en me- iuw Prado boden gister avond het Koninklijk paar en een aantal andere genodigden een diner aan. Op de foto ziet men van links naar rechts prinses Irene, minister-presi dent De Quay, mevr. Prado, de Koningin, president Prado, de Prins en prinses Beatrix. Vice-president Nixon en Senator John F. Kennedy (democraat uit Massachu setts) hebben overwinningen behaald bü de voorverkiezingen van kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap. Volgens de onofficiële telling uit twee honderd districten kreeg Nixon 32-510 stemmen. De ..tweede man" van de repu blikeinen, gouverneur Nelson A. Rocke feller. behaalde 1531 istemmen. Bij de democraten werden 26.037 stemmen uit gebracht op Kennedy en 3453 op diens rivaal Fisher. Het waaide hard vanmorgen op Ypenburg, waar vandaan president en mevrouw Prado ons land verlieten. De foto toont dat vooral de kleindoch ters van de president (links op de voorgrond) moeite hadden zich staande' te houden. Naast hen van links naar rechts me vrouw Rosa Prado (dochter van de president), prins Beangstigend grote verantwoordelijkheid Scherpe wind op IJpenburg Omstreeks tien uur vanmorgen hadden mevrouw en president Prado op het Huis ten Bosch afscheid genomen van de Haagse burgemeester en de gouverneur van de residentie, alsmede van enkele leden van het civiele en militaire huis van de Komngin. Per auto, geescorteerd door de rijkspolitie op witte motoren, ver trok men omstreeks tien over tien naar Ypenburg. Grenadiers vormden voor het Huis ten Bosch de erewacht, terwijl de K.M.K. het muzikale deel van de eerbe wijzen aldaar verzorgde. Tegen half elf werden de hoge gasten op de vliegbasis ontvangen door de com mandant luchtverdediging Nederland, commodore A. B. Wolff en door de basus- l commandant, kolonel B. H, Slager. In de VlP-kamer het vertrek voor ontvangst van „very important persons" (zeer belangrijke personen) werd afscheid genomen van een aantal autoriteiten, waarna omstreeks half elf het gezelschap zich gereed maakte voor de wandeling over de winderige startbaan naar de Dakota. Opgesteld stonden de kapel van die Kon. Luchtmacht in ceremonieel tenue cn erewacht gevormd door loo man de Kon. Luchtmacht. President en Prado inspecteerden deze ere wacht, waarna het hele gezelschap zich naar de Dakota begaf. Allerhartelijkst was het afscheid daar. President Prado gaf uiting aan zjjn bij zondere waardering voor de verzorging van het programma. De uitstapjes naar Rotterdam en Amsterdam vormden, zo zei hü, een fantastisch onderdeel. Nadat het Peruaanse volkslied voor het laatst had geklonken, stapte men In het vlieg tuig, dat enkele seconden later wegtaxl- de, opsteeg cn koers zette naar het vlieg veld Le Bourget bij Parijs, vanwaar de Peruaanse bezoekers door zullen vliegen (Van onze parlementsredactie.) DE VERDEDIGING van Nederlands Nieuw-Guinea baart niet alleen de Eerste Kamer, maar ook het kabinet grote zorgen. Dit is gis teren in de Senaat by het debat over de begroting van defensie voor 1960 duidelijk naar voren gekomen. De minister van defensie, ir. S. H. Visser, was ten opzichte van de ver klaring van de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dat ten op zichte van Nieuw-Guinea geen geweld zal worden gebruikt, sceptisch ge stemd. Aan de Kamerleden die er hun bezorgdheid over hadden uitgespro ken, dat de Indonesische militaire macht steeds toeneemt, terwijl onze luchtmacht in Nieuw-Guinea nagenoeg machteloos en onze marine daar te zwak is, kon de bewindsman echter weinig meer toezeggen dan dat het kabinet over de zaak overleg pleegt. Subsidie voor t Hum. Thuisfront niet omhoog De staatssecretaris van defensie, kapi tein ter zee bd, P. J- S. de Jong. ver klaarde nog dat de ontwikkeling ten aan zien van een Russisch oceanografisch in stituut op Ambon hem al enige t(jd be kend was. De ontwikkeling is niet zo ernstig als sommige .berichten zouden doen vermoeden, maar draagt te z(Jner i(jd een enorm gevaar in zich. Humanisme Toelating van humanistische geestelijke verzorgers tot de strijdkrachten en ver hoging van het subsidie voor het Huma nistisch Thuisfront, waarom de rooms- kathoüeke socialist dr. L. M. de Rijk met landrang had verzocht, wilde minister Visser niet toezeggen. De vraag of in het eger behoefte aan humanistische geeste- ijfce verzorging bestaat, beantwoord ik iog ontkennend, zpi de (liberale mlnls- er. De bewindsman had zich over deze kwestie bij bevelhebbers georiënteerd- tndien blijkt dat de behoefte aan die ver zorging er wel is, zal de minister de suggesties van dr. De Rijk alsnog in over weging nemen. Betekent dit dat u principieel niet te- ?en die suggesties bent?, interrumpeerde de socialistische afgevaardigde Het lijkt me beter nu geen principieel antwoord te geven, zei de minister. De bewindsman onderstreepte, dat van een achterstand in het subsidie voor het humanistisch centrum De Ark geen sprake is. Dit centrum ontvangt over 1960 een basissubsidie van f .25.000 (over 1959 was dit f 19-000). tegen de rooms-katholieke en protestantse eentra Waalheuvel en Beukbergen, elk in totaal f 100.000. Daar staat echter tegenover dat het aantal deelnemers aan de centra respectievelijk tweeduizend, tienduizend en twaalfdui zend bedraagt- Sprekend over het rapport van de Na tionale Raad Welzijn Militairen deelde minister Visser mee, dat een opinie-onder zoek over de verhouding van volk en krijgsmacht in voorbereiding is. Nationale Reserve Staatssecretaris M. R. H. Calmcyer, die na het uiteraard nogal vage cn i tige betoog van de nict-mllltalr deskun dige minister een vlotte cn zeer deskun dige rede hield, deelde onder meer mee. dat noodwachtplichtigcn voor de Be scherming Bevolking de vrije keus zullen hebben tussen B.B. en Nationale Resei Met andere woorden: de man die geen militaire mobilisatiebestemming heeft ei die naar dc Nationale Reserve wil gaan kan naar dc Nationale Reserve gaan. al dus dc heer Calmeycr- Alle militairen die bij het. verlaten van de dienst ziek of invalide zijn, zullen voortaan tachtig procent van het laatstgenoten inkomen ontvangen Verzoeken om hogere uitkeringen voor gezonde dienstplichtigen wees de staatssecretaris echter van de hand. Over de internationale militaire ver houdingen sprekend, zei de heer Cal meyer, dat de vermindering van de Rus sische mankracht geen wijziging in het totale beeld brengt Aan het adres van dr. de Gou (fcath.v.) die er zijn bevreemding over had uitge sproken, dat de heer Calmeyer als voor stander van een horizontale defensie organisatie was toegetreden tot een ver ticale top, zei de staatssecretaris, dat de Nieuw-Guinea De heer H. Algra (a.r.) zei dat de rege ring door Nederlands Nieuw-Guinea on voldoende te beveiligen, een angstig grote verantwoordelijkheid op zioh laadt. Zodra een gewapend conflict uitbreekt, ligt Nieuw-Guinea voor het grijpen. De heer Algra verklaarde dat de Indonesische luchtmacht, mede ten gevolge van Rus sische en Amerikaanse leveranties, nu over 175 a 180 gevechtsvliegtuigen en on geveer 75 transportvliegtuigen beschikt. De sterkte van de Indonesische marine bedraagt ongeveer zesduizend man ma rinepersoneel en ongeveér vierduizend mariniers. Daartegenover is onze strijd macht onvoldoende. Mr. G. Vixseboxse (ch.) verklaarde dat de nieuwe ontwikkelingen rond Nieuw- Guinea zijn fractie ernstig verontrusten- Mr- H. van Riel (lib.) noemde de verdedi ging van Nieuw-Guinea een punt dat veel aandacht verdient. Geestelijke verzorging Dc rooms-katholickc socialist dr. L. M- dc R(jk verzocht minister Visser voor een procfRjd van drie jaar In enkele leger plaatsen een humanistische geestelijke verzorger toe te laten. Ten tweede drong hU er op aan de subsidie voor het huma nistische centrum De Ark zo te verhogen, dat daar financieel gezien dezelfde toe stand ontstaat als b(J de rooms-kathollekc en protestants-christelijke centra Waal heuvel en Beekbergen. Ten derde ver zocht do heer De RHk het mogelllk te maken dat ook het Humanistisch Thuis front een blad voor militairen gaat uit geven. De heer De Rijk onderschreef het uit gangspunt van de minister, dat de over heid bij de rechtsbedeling geen voorkeur voor een bepaalde geestelijke richting mag uitspreien en dat zij ten aanzien van de geestelijke verzorging in het lege: moet afgaan op de gebleken behoefte. He. beleid van de minister is volgens de socia listische afgevaardigde echter niet geheo. met dit uitgangspunt in overeenstemming Tegenstand Het betoog van de heer De Rijk stuitte bij de heren Vixseboxse (c.h Algra (a.r.) en Maenen (kath. v.) op scherp ver zet. Mocht de regering humanistische gees telijke verzorgers willen gelijkschakelen met aalmoezeniers en legerpreddkanten dan zal zij de ch r is tel ij k-histo ri sch e fractie tegenover zich vinden, zei de heer Vixse boxse. De woordvoerders van de fracties der A-R.P- en K.V.P. sloten zich bij deze conclusie aan. Mr. van Riel (lib.) had echter naar bet betoog van de heer De Rijk met veel instemming geluisterd. (Zie vervolg op pagina 4) Na de sneeuw minder koud (Van onze weerkundige medewerker) fïOK VANMORGEN kwam er weer één tot drie graden vorst voor en er woei nog steeds een krachtige tot harde oostenwind waarmee koude lucht werd aangevoerd. Een stormdepressie bij Ierland heeft een storingsjront via Frankrijk naar het noorden doen opruk ken. waardoor er in Frankrijk en België vanmorgen wat zachtere lucht begon binnen te dringen. Dit front kan lang zaam over onze omgeving naar het noor den trekken waarbij wat sneeuw of regen valt. Komende vierentwintig uur zullen wij daarbij in iets minder koude lucht komen met temperaturen van drie tot vijf graden boven het vriespunt, maar het is waarschijnlijk dat de koude lucht boven het noordelijke deel van ons land nog aanwezig blijft, zodat wij nog geen definitieve aftocht van dit late wintertje kunnen aankondigen. Al wijzen de voor uitzichten wel op een langzame stijging van de temperatuur. Minder koude nacht De Bilt verwacht tot donder dagavond Vrij veel bewolking met plaat selijk enige regen. Zwakke tot matige, maar in het noorden van het land aanvankelijk nog krachtige wind tussen oost en zuid. Minder koude nacht. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur). Donderdag 10 maart HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De Bilt Twente Elndh Zd -Limb -2

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1