VOORBEELDWONINGEN OUDE en NIEUWE stijlen ONZE WONING We kopen stoelen Tien gulden regels bij de Tiendaagse in het boerenland gaat met vakantie maastrichts Frans voorkeursrecht bij overdracht Kongo Verwen Uw woning met goede dingen en zy ver went U met rust en gezel ligheid. Koop niet overhaast, kijk eerst lang en veel. Doe nooit een ander na, maak Uw eigen keuze: wat by een ander past kan U vreemd staan. Schaf niet alleen dingen aan die U mooi vindt, be proef ook of ze practisch ztfn. Overtuig U dat een stoel volgens Uw eisen gemak kelijk zit en of een bed voor Uw postuur gemak- kelijk ligt. Zet geen zware meubels in een kleine ruimte: ze zullen U gaap vermoeien en benauwen. Vraag bij het aanschaf fen van woningtextiel (gordynen, kleden, meu belstof). altijd naar de juiste reinigingsmethode. Richt nooit een kamer zo mooi in, dat ze niet volop kan worden gebruikt: dat betekent verlies aan woonruimte. Houd bij het kiezen van kleuren de harmonie in het oog: kakelbont maakt Uw woonruimte onrustig en kleiner voor het oog. Doe niet alles tegelijk in de schoonmaaktijd maar help als het even kan aan de spreiding van werkzaamheden voor de vakman, die karweien voor U moet doen. U yvordt buiten de drukke weken ook sneller geholpen. TT ET geeft je even een schok, wan- neer je, diep in het Brabantse land, een van de „voorbeeldwonin gen" ingericht met overheidssteun, binnentreedt. Dit is dan de moderne boerderij In het vlakke bouwland, dat nog niet veel te vertonen heeft in begin maart, worden moderne roodstenen schuren bekroond met een al even modern, zeer eenvoudig van architectuur gehouden woonhuis. Je gaat binnen door een stadse voordeur en je waant je meteen in een al even stadse flat, zojuist ingericht door een firma die nauwe connecties heeft met „Goed Wonen". Rechte, witbehangen kamers met feitje van de deel.... grote ramen. Overgordijnen naar de Een andere voorbeeld-boerenwoning, laatste smaak: licht en met bont des- hoog in Gelderland. Zelfde allure van sin. Geen vitrages, zelfs geen gezellig steriliteit: functionele eethoekstoelen, strookje. Een eethoek met zes stoelen die niet zo makkelijk zitten tmaar aan een rechthoekige tafel-zonder- „door Wageningen" geprefereerd zijn kleed. Een gladde linoleumvloer met boven prettiger Zweedse spijltjesstoe- alleen in de zithoek een kleine dikke len die de verboden ronding in de leu- mat. Die zithoek heeft twee ranke ning hadden). Twee lage rotanstoeltjes stoeltjes op zwarte buispootjes en een aan weerszijden van de haard, bijpassend laag. nietig tafeltje. Maar... voor de scherpe toekijker staat ergens nog lamp en daarmee is het óp. Schuifkas- ten in de wand: één met glas. waar achter een theeservies van „verant woorde" lijn en natuurlijk effen van tint. In een open gedeelte een rijtje boeken tussen steunen en een radio toestel. Aan de wanden één enkele kunstzinnige versiering: tegelplateau- tje of geschilderd paneeltje. Een doorgeefluik naar de aangren zende modelkeuken, waar al evenmin enig teken van gezellige bewoning is te vinden. Boven: slaapkamers volgens hetzelfde hygiënische recept: linoleum, overgordijnen, bed, tafeltje imet niets erop!), stoel. Het verwondert je bijna dat er op de wastafel een stuk zeep en een paar flesjes staan Een bad kamer of douchecel completeren het geheel. Alleen in de spoelkeuken staat nog die lekkere ouwe bank die „vroeger" voor 't huis stond en dat versleten ta- erboden pluche tafelkleed, haastig weggemoffeld onder het dunne kleed- met-modern-dessin dat de tafel behoort te bedekken. In de zijkamer van een derde woning, ergens in een derde pro vincie, waar de Indrukwekkende diepvrieskist een plaatsje heeft ge vonden naast de naaimachine, staan het .zeegezicht" in de dikke vergulde lijst en de imitatle- Schwarzwalder-koekocksklok stie- kum verstopt te wachten op.... ja. Och, waarschijnlijk op het tijd stip, dat de twee jaren verplichte openstelling van de woning voor geïnteresseerd bezoek voorbij zul len zijn. Voor wat hoort wat TIENDAAGSE VOOR UW WONING De Stichting Propaganda Woninginrichtng heeft de tra ditie van de „Tiendaagse voor de woninginrichting" voortge zet. Overal in den lande zult U deze weken bijzonder ver zorgde en goed-gesorteerde etalages zien met alles wat de woninginrichting betreft. Voorjaarstijd is vernieu- wingstijd en zo rondom de schoonmaak is het heerlijk, een en ander aan te schaffen of te moderniseren. Behalve etalages zullen er ook op ver schillende plaatsen tentoon stellingen te zien zijn en wan neer U dingen wilt gaan ko pen of laten vernieuwen, gaat U dan vooral eerst veel en goed overal kijken. Toch niet kwaad We herinneren ons nog een ander spreekwoord, dat zegt: „Je moet het onmogelijke willen om het mogelijke te krijgen". En uit dat verstandige oogpunt bezien zijn de provinciale voorbeeldwoningen toch niet slecht. La ten ze. wat de inrichting betreft, wat erg uitheems zijn voor het boerenland. Laten ze in deze twee jaar een steriele indruk makenhet gaat er tenslotte om dat men ten plattelande voor ogen ziet wat er bedoeld wordt met het stofvrije'interieur, waar licht en lucht kunnen binnenkomen, wat er wordt be doeld met hygiëne, ook voor het li chaam en niet alleen voor de geboen de stoep en de geschuurde melkem mers, kortom, met „modern wonen". Ieder zal er het zijne uitpikken en er zijn voordeel mee doen. Dat erge „model" zal er heus wel af gaan; dat is trouwens ook de be doeling. En dan zullen deze voor beelden toch tot goede resultaten Droomkeuken in beige met een zwartgranieten aanrecht vervangt het hoekje op de deel of de ouderwetse keukenkamer. „Voor wat hoort wat", zegt het spreekwoord dat hier van toepassing is. Laten we even teruggaan naar de oorsprong van deze voorbeeldwoningen voor het boerenland. Het is een feit. dat vele boerderijen tafeltje in Nederland een enorme achterstand men. v___ hebben op het gebied van moderne be- droomkeuken. woning en althans van moderne hy- Er giëne. Dat bij de ontsluiting van het Maar platteland hier iets aan dient te wor den gedaan, is juist en nuttig. Nog maar al te zeer is men op het boerenland gewend aan veel te kleine ramen, aan het gebruik van die éne pomp op de deel. waaraan het hele gezin zich moet wassen, onbekendheid met bad of dou- buikjeskoffiepot op het geblokte zeiltje. de koperen pot op het hoge planten- r" ar de brede, gordijnloze ra- pomp en kolenfornuis naar Er ligt opeens niets meer tussen, aar men heeft ook totaal het eigene van het boerenhuis wegge vaagd. Geen geblink meer van koper mahonie, van zwarte portretlijsten verdragen elkaar wel het duur en ik wil trouwens uitschieter^ Koopt U nooit meubels. egdoen wat we heb- che. aan het fornuis achter op die zelfde deel. de primitieve w.c. (die gebleven geen w.c. is) buiten op het erf en boerin de slaapzolders, die van licht en lucht maar heel weinig krijgen toe- bedeeld. Om de kennis van beter en hygiëni- scher wonen ten plattelande te ver groten heeft de overheid enige jaren geen ook niet alles de ben". Dat is een opmerking, die tegen- een obstakel afsteken, woordig dikwijls wordt gehoord. Men kijkt dan rond in het eigen, vertrouwde interieur en men be- makkelijke sloffen. zij is heeftrots seft, hoeveel men houdt van zélfs op haar huis, dat nu in zijn geheel die ouwe grote tafel en zélfs dat wan- pronkkamer is. Vanwege de be- kele notenhouten kastje dat nog van oma is geweest. Moet dat allemaal opeens weg? Moet men dan in staal Het enige, wat overal hetzelfde de boerin. De stevige haar schort voor en op ge- smettelijke lichtgetinte linoleumvloeren delen verscheidenen van haar sloffen uit_ aan de bezoekers. vertellen, eerst wat rzelend. Hebt u er ooit over gedacht, dat uw woning net zo goed als u zelf eenmaal per jaar met vakantie gaat of, wanneer u de gelegenheid krijgt vaker weg te trekken, ook meerma len? En dat komt haar toe. Neen, dit is geen grapje, want al les wat gebruikt wordt heeft in fei te eens af en toe een periode van rust nodig. U weet dat u kleding moet afwisselen om die niet ,,uit te putten" en dat u langer met uw schoenen doet wanneer u twee of meer paren tegen elkaar kunt dra gen. Maar ook uw woning, uw meubi lair, bedden, stoffering en gerei heb- nacht ben, wil het goed zijn, een tijdje den of dekens rust zo af en toe echt nodig. itë wachten? ..voorbeeldwoningen' per provincie. Voor de inrich- ting van zulk een haar op uw beurt met nie^w of naar de eis verbouwd boe renhuis ontvangen de bewoners een premie van 1500, maar dan moeten zij zich bij.de aan schaf van „nieube-, len, stoiferjng enz. latèn leiden döor de voorlichtsters, een lerares van een landbouwhuishoud- heid, als zorg tegemoet komt. Neemt u tijdig op, wat vernieuwd moet worden in huis. Jawel, zegt u, maar daar is de schoonmaaktijd voor. Toch.... weet u, dat bijv. de stoffeerders, de beddenmakers en de dekenstomerijen het juist in de schoonmaaktijd zeer druk hebben en licht wat langer op bediening Bekijkt u dan eens de mogelijkheid, het opknappen van uw meubilair, uw dekens, gordijnen of bedden te laten school, die daar- doen tijdens uw vakantie-afwezigheid, voor speciaal is bij- Maar maakt u dan ruim van tevoren geschoold, een goede afspraak. Het is natuurlijk Ook heeft ,.Wa- nict de bedoeling, dat u de eerste genlngen" een stem thuiskomst zonder bed- in het kapittel twee veel mensen kijken. Buren en streek genoten doen sommige dingen ook na. Vooral die door geefluiken van ka mer naar keuken, die schuifkasten niks ons!" MODERNE HYGIENE TEGENPOOL VAN OUDE ROMANTIEK Er zijn mensen, die op een goed mo ment de knoop doorhakken. Ze hebben gespaard of een extraatje gehad en nu laten ze het oog vallen op hun kleine voorkamer, die met glazen deuren van de huiskamer is gescheiden. Ze roepen er een deskundige op het hebben, ook" "wél gebied van woninginrichting bij een douche. Of de ten hem z'n gang gaan: schoenenkast. de wand. de geiser in de keuken en waterleiding „Maar laten ze ook de vitrages weg voor de ra- „Neen hoor, dat ..Maakt U het helemaal modern voor ons!" Het resultaat is: een fraai toonka- mertje, dat veel geld heeft gekost en vooral in het begin heerlijk is om door de glazen deu~en naar te kijken. Je zit er een enkele maal wat onwen nig in met visite, je hebt alle moeite, inrichting siert, kan bij de andere als Het is helemaal niet nodig om, als U wilt gaan vernieuwen, dat alle maal ineens te doen. Wist U. dat oude en nieuwe stijlen elkaar heel goed verdragen, wanneer U het niet direct in het extreme zoekt? Geef Uw oude crapeaud (die zo heer lijk zit!) niet als pendant een glad kuipstoeltje in een wilde kleur, maar kijk liever eens of U het oude gezel lige beestje niet wat kunt laten moder niseren met nieuwe bekleding en ande re pootjes. Is het Uw bedoeling, binnen niet al te lange tijd werkelijk de gehele in richting van een kamer radicaal te mo derniseren. begint U dan met het minst-opvallende en werk langzaam-aan naar het ideaal toe. Wilt U naast nieuwe meubels oude handhaven, zoek dan naar een middenweg en moder niseer harmönieus. Hoe U dat het beste kunt doen? Door lang en veel te gaan kijken naar geëtaleerde meubels. In zaken tentoonstelling. Nu de Tiendaagse voor de Woninginrichting weer wordt gehou den, zult U veel kunnen zien. Laat U «Mi „Ik ben er nou lijk nergens bij past: niet bij de smal- "eieen- vooral goed voorlichten en koopt Die periode van rust kunt u uw v ning bezorgen, wanneer u zelf met 1 gezin op vakantie gaat. Bent u niet die omstandigheden, dan leeft uw v ning het ganse jaar met u mee, ma dan bent u het toch, die het meest kort komt: uw woning zal blijven gaat. Maar er is nog eert derde mogelijk heid: U trekt weg en u ruilt of ver- besteden stellen bij aanschaf "en inrichting. Tenslotte moe- wassen ten de bewoners zich verbinden om gn jaar iang hun woning wekelijks J', t k-l». nruan im "J-j Is er misschien iemand, die u de i. sleutel van uw woning kunt toevertrou- een héle of twee halve dagen open v wen en die de spullen laat halen en stellen voor bezoek, niet alleen van of- n weer in ontvangst neemt? Met wat ficiële of deskundige zijde, maar ook overleg en vooral degelijke afspraken en vooral voor de dorps- en streekge- r kunt u vast verrassende resultaten be- noten, want het is de bedoeling dat !- reiken. die zullen navolgen wat zij zien en 5 ..„„.v Een ander ding is: hoe laat u uw wat hun bevalt, kwaad als het woning het beste achter? In de eerste plaats: schoon. Pakt u wat eerdér de w.a twee jaar worai aan weer een koffers, opdat 1 die tijd uw woning. Dan wordt ning. zonder dat er van uw home extra veel gevraagd beurten gaat geven, en zult u dus ook extra voorzieningen T moeten treffen, wilt u uw „thuis" niet de laatste dag kunt f het reinigen van de wo- tuurlijk grote de provin- gesticht, op een andere plaats, om nieuwe belangstelling op te wek- EEN PRAATJE MET MEVROUW Lijkt het u nu langzamerhand op t praatje bij de dokter? Ach, het is de praktijk toch zo eenvoudig, het alleen een kwestie van er eens e\ goed over nadenken. Nemen we aan dat u, zoals het meest voorkomt met vakantie gaat en uw woning ge sloten achterlaat. Hoe doet u dat dan? Bent u een van die heerlijk- zorgelozen, die op het allerlaatst nog koffers moeten pakken en er dan op de eerste vakantie dag spoorslags vandoor gaan met de bedden haastig toegeslagen, het gebruik- te goed in de wasmand, de kamers wat weringen, uw stoffig en rommelig en de ontbijttafel kunnen tijdens onafgewassen in de keuken onder de verschieten en vrolijke leus: „We vinden het wel weer pr als we thuiskomen, met koffers-uitpak ken maken we toch ook weer rommel?" Is dit uw gewoonte helemaal niet. Let u vooral op dat er, als het maar éven kan, geen gebruikt wasgoed in huis achterblijft. Wellicht kunnen de buren uw was laten weghalen De resultaten voorbereid daags voordat alles wat gebruikt is. te wassen. Zorgt u dat de lakens niet meer dan één maal zijn gebruikt en wanneer u geen gelegenheid hebt 's morgens de bed den flink te laten luchten, laat u ze dan onopgemaakt, maar vouw dekens lakens breed op leg voorbeeldwoningen bezichtigd. Naar woont, ons oordeel ziet alles er keurig en m smaakvol uit maar er zijn toch grote bezwaren. Men heeft nl. ineens bijzonder hoog gegrepen. Van de wat duistere beslotenheid van de boerenbehuizing is men in één keer overgestapt naar het hypermoderne. Van krullerige grootvadersstoelen met „lekker rood of groen pluche" en mahoniehouten gezinstafels met ge draaide poten naar het steedse flat meubeltje. Van de zware rode overgordijnen en de gesloten vitrages achter de clivia iw twee jaar nu om zijn, dan veranderen dan komt vrijwel overal hetzelfde antwoord: de stoelen. Neen. de forse boerin zit niet lekker in een laag rotanstoeltje of op zo'n modern niemendalletje-op-buispoot- Jes. Daarom staat ergens boven, wat dwaas op de hygiënische slaapka mer, nog een echte grootvadersstoel. Te wachten.... En.... een kleed op de vloer. En onder een gezellig tafelkleed. En de oude trouwfoto aan de muur. Enfin, na die twee jaar zullen de toonkamer-interieurtjes van de voor beeldwoningen eindelijk iets eigens krijgen, iets dat laat zien dat er een zulke gezin woont en hóé dat gezin gezellig de jongensjassen maar niet niet netjes op de kap-tok willen blijven hangen, niet bij de huiskamer met het zijn, meubilair-dat-over-al-tegen-kan, niet bij de doodgewone keuken en het is ineens toch niet zo leuk meer. Je hebt zo weinig aan dat héle mooie, waar je meer op past dan dat je ervan geniet. Anderen kopen zich plompverloren een paar moderne armstoelen die met veel te besmettelijke stof zijn bekleed en toch niet gezellig staan in de ka mer, of ze nemen veel te mooie vloer bedekking die weggestopt moet worden practisch groot kleed.... En denkt U er vooral aan, dat U Uw eigen smaak volgt en U niet iets laat opdringen door vriend of verkoper, wat U eigenlijk niet goed bevalt. Anders vereenzelvigt U zich straks niet met Uw meu bels en wordt het nooit dat wat het wezen moet: Uw eigen ver trouwde home. Tenminste 23 personen hebben de dood gevonden als gevolg van zeer zware stormen en tropische regenval, die dit weekeinde Rio de Janeiro en steden In de staat Sao Paolo hebben getroffen. De meeste slachtoffers werden gedood door instortende huizen- Advertentie „Wie $joen oes Limburg is Zeker zo „sjoen" is echt Maastrichrs aardewerk. Dat begrijpt iedereen, die in het blij bezit is van de fraaie aarde werkproducten van de n.v. Koninklijke Sphinx-Ccramique. Met zijn gave vormen, kleuren en doordachte deco raties wint Maastrichts aardewerk ook het hart van de moderne vrouw. Want: AARDEWERK is waardewerk binnen en kunt u gerust achterlaten zonder te vrezi stof kunnen heerlijk veel van de zon krijgen t voorkomt. Integendeel: vaker u denkt. Maar vraag niet. wat ee; woning van deze zorgeloosheid heeft t lijden! Vuil en stof kunnen heerlijl inwerken en een broeinest voor onge wenste insecten worden in een huis, dat een of meer weken v verstoken blijft. Bedden met gebruikte lakens vakantiebewoners krijgt, tot septem ber uit als dat mogelijk is. Maar na- i\v afwezigheid heerlijk tuurlijk verhuurt of verruilt u geen ka- worden er in elk ge- potte dingen! wanneer u ze ach- Dat nieuwe linoleum dat u wilt hebben in de keuken, dat nieuwe ta felkleed waarvan u droomt of die moderne gordijnen.... wacht daar even mee en tracteer uw woning er op, als de vakantiedrukte achter de rug is. U helpt dan meteen mee aan de spreiding van werkzaamhe den voor de vakman en dat is óók heel belangrijk! iw meubels i dat zij te- even mogelijk is, pro- en klein steekraampje dat hoog geplaatst is, open te laten. In flatgebouwen of andere hoogbouw is dit best te doen. Kan dat niet zonder Parijs zinspeelt op vergrijsd verdrag België reageert verontwaardigd B/elgië, dat de onafhankelijkheid van Kongo erkent, zal er nooit in toestemmen, dat een ander land hiervan profijt trekt door de Bel gische souvereiniteit in Kongo over te nemen. Dit heeft de Belgische Iminister van buitenlandse zaken, i Wïgny, gisteren in het parlement I verklaard. De uitlating moet wor gden gezien als een duidelijk ant woord aan Frankrijk. De secretaris-generaal van het schijnt misschien overvloedig bin nen of het vocht krijgt een knappe kans als het veel regent en als Dit u thuiskomt is uw woning er allesbe halve op vooruitgegaan. Of hebt u alles schoongepoetst en alle ramen en deuren zorgvuldig ge sloten. overal de gordijnen dichtgetrok ken en uw woning, met de beste be doelingen. een paar weken van licht en lucht afgesloten0 Ook dan zult u nie' zulke goede resultaten hebben be reikt bij uw thuiskomst: het zal dul zijn in huis en wellicht klam of vochtig, huis verhuurd bereid te vinden af en toe. liefst de dag, even fris te luchten in huis altijd te combineren met het verzorgen van de planten, waarvoor u meestal toch ook hulp vraagt. Help een handje Gaat u uw huis verhuren of ruilt u van woning, spant u het paard dan niet achter de wagen, maar help een tolKömSr'hit om d. be„-o„i„g. door logelijk t kostbare spullet, v dure meubels lang op zolder. Maak een prettig, m: gemakkelijk bewoonbaar geheel gemakkelijk Zet gerust u «Mï?fJ wend bent? Hebben uw goede spullen geleden van kinderschoenen, is het nieuwe tafelkleed smoezelig of het li noleum gekrast? Is er volop en vro lijk vakantievertier geweest in uw wo ning en is zij nu „oververmoeid" zo dat u aan grote schoonmaak of mis schien aan restauratie moet gaan den ken? fen akkoordje Doet u het dit jaar dan eens hele maal anders. Gooit u het op een akkoordje met uw kostbare woning, die u zo trouw verwent met gezellig- overneemt. er heus niet op gesteld is de hele dag in angst en vrezen te le ven voor uw mooie dingen en zich lie ver behelpt met de eenvoudiger meu bels. met de kopjes-die-er-tegen-kunnen en een vloerkleed dat niet nieuw is. Bespreekt u de wijzigingen die u wilt aanbrengen van tevoren goed. dan kunt u zichzelf zowel als de tij delijke gasten in uw woning een heel stuk rust bezorgen Wilt u dit jaar dingen in uw woning vernieuwen, stelt u het dan wanneer We gaan er die zaterdag middag op uit. Stoelen ko pen. Onze uitgezakte fau teuils aan weerskanten van de haard doen het niet meer. Ze moeten bekleed worden en er moet iets in hun ingewanden worden rechtgetrokken en toaarom, zegt mijn vrouw, nemen we dan geen nieuwe? Nu ben ik onlangs even by Daan en Bets in Oègst- geest aangelopen toen ik dat uurtje over had en daar zag ik hele gekke stoelen: een blauwe en een vuurro de en tn mijn ogen was het een symfonie van kleuren en vormen. Ik bracht dus die stoelen op het tapijt, figuurlijk ge sproken. zodra itlijn vrouw het beslissende woord had gesproken. ..Blauw en rood.' zei ze peinzefid, ..en dan zo diep weg en één armleuning, van dat harde goedje dat zacht aanvoelt. Ilm" Inderdaad was dit de kern van mijn beschrijving, maar ik voegde er. opeens ge prikkeld door haar nuch tere reactie, nog iets en thousiasts bij. ..En hoe zitten ze?" vroeg ze daarna. ,,0, moderne stoelen zit ten altijd goed, ze zijn func tioneel van vormgeving," praatte ik Daan vakkundig ten", hield ze v> En nu gaan stad in. Myn elke dan de >il neubeletalage maar ik ken r Daan zijn gedaan en te loodsen. ,Als maar lekker zit- blijven staan, het adres waa aankoop heeft tracht haar me Mijn vrouw schat gingen echter niet op de juiste waarde en zo duurt het twee en een half uur, eer we dan eindelijk met Daan's stoelen geconfron teerd worden. Zijn dat ze nou?" vraagt mijn vrouw. Nu ik ze hier zie staan, ben ik er niet zo zeker meer van. Ze kijken me koud en zakelijk aan en er is geen blauwe meer, maar wel een hardgroene. „Ik kan hem wel in blauw le veren", zegt de verkoper. „Myn vrouw kijkt. Dan gaat ze zitten in de groene. Ze schuift wat heen en weer. Ik neem de rode. Die zit best. Dan staat mijn vrouw op, trekt haar jas uit. „Wat doe je nou?" vraag ik gechoqueerd. ,.Nou, die stoel probe ren. Ik rit toch niet in een dikke winterjas in zo'n stoel/" „Mevrouw heeft gelijk," zegt de verkoper en neemt hoffelijk haar jas aan. Een beetje aarzelend volg ik haar voorbeeld. Als ik weer ga zitten is er plotseling een killige ruimte in het bak je dat stoel heet en functio neel van vormgeving is. Ik merk op, hoe inderdaad de lichaamsvormen gevolgd gen. zegt mijn vrouw: „Draai je eens half om, net of je praat met iemand die naast dc radio zit, jeweet- wel." Als ik het doe waar schuwt de stoel, dat zijn vormgeving niet op scheef- zitten is berekend. Mijn vrouw staat op. ,X)eze niet." zegt ze. Ik zwijg. Ze is altijd prac- lisch. „Bets en Daan zijn een stuk dikker dan wij," zegt ze later op straat. ,,Dat zijn ze!" zeg ik af wezig. Ik verheug me erop, Daan af te troeven als hij by ons langs komt. Want onze nieuwe fauteuils hebben hoge rugleuningen, die je een steuntje in de nek ge ven en de weefstof van de bekleding heeft twee vrien delijke tinten: beige en lin degroen. Het zijn precies die stoelen, waarvan Daan zei: ,X)ie moet je nooit nemen!' Franse ministerie van buitenlandse zaken had de Belgische ambassadeur in Parijs bij zich ontboden en hem fijntjes herinnerd aan een vergrijsd akkoord uit 1883 tussen België en Frankrijk. Volgens dit verdrag, dat in 1908 opnieuw werd vastgesteld, heeft Frankrijk de voorkeur wanneer België de Kongo zou verkopen of af staan. Frankrijk wil, zo heeft de se cretaris-generaal aan de ambassa deur medegedeeld, niet treden in het recht van onafhankelijkheid voor Kongo. Het besluit tot souvereiniteit heeft ook geen consequenties voor de Franse regering, maar de Franse re gering wilde alleen op dit verdrag wijzen. Wigny verklaarde gisteren eraan te twijfelen of het recht van Frankrijk volgens het oude verdrag nog steeds bestaat. In 1883 konden nog gebieden worden weggegeven of verkocht, aldus Wigny; tegenwoordig handelt men niet meer in gebieden en bevolkingen. Overigens staat België Kongo niet af aan een vreemde mogendheid. Want de Afrikaanse regering, die op 1 juli a s. de souvereiniteit zal overnemen, kan men toch bezwaarlijk beschouwen als een buitenlandse mogendheid. Pa rijs heeft in dit diplomatieke steekspel nog niet gereageerd op de woorden van Wigny. Intussen gaat de Belgische regering door met het zenden van parachutisten naar de Kongo. Het sturen van deze versterkingen aan de vooravond van de verkiezingscampagne zou de stilzwij gende goedkeuring hebben van dc Kon golese politici. Zilveren broodmand voor H. D. Louwers De Nederlandse vereniging van meel fabrikanten heeft besloten de zilveren broodmand 1959 toe te kennen aan de heer H. D. Louwes. voorzitter van het landbouwschap. De overhandiging zal op 24 maart ln Hotel Wittebrug in Den Haag plaats hebben. De zilveren broodmand is in 1956 in- voorziening Deze verdiensten kunnen liggen op wetenschappelijk, bestuurlijk, economisch, organisatorisch of tech nisch terrein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11