Plezierboot Avifauna in té water ten Voorzitter van „Hosanna" te Benthuizen in t zilver Dierenasiel moet er zo gauw mogelijk komen A.R. lustrum-toogavond in Zoetermeer Excelsior-mondaccordeonisten verwierven grote bijval D£ Forumavond in Hillegom over saneringsplannen >60 ME UWE LEIDSCHE COURANT 7 DINSDAG 8 MAART 1960 TIJDENS de jaarvergadering van de christelijke gemengde zangvereni- ging „Hosanna" was het voor de voorzitter van deze vereniging, de heer D. van Soest, wel een grote verrassing, toen de penningmeester, de I heer S. Blij leven, ziah in hartelijke bewoordingen tot hem richtte. De boe ken hadden namelijk uitgewezen, dat de heer. Van Soest reeds 25 jaar als lid bij de vereniging staat ingeschreven (van d? oprichting af). De heer Blijleven schetste de verdiensten van de heer Van Soest als van iemand, die zijn gehele persoon geeft voor de „zaak". Dit heeft „Hosanna" vooral j in donkere perioden mogen ondervinden en hiervoor bestaat dan ook grote waardering. Spreker bood de jubilaris namens de vereniging een lees- larnp aan. Vervolgens sprak de heer P. Spruiten- burg, een van de oprichters van „Hosan- en een aantal jaren voorzitter, die bedankt. •oorden van de heer Blijleven onder- streepte. De heer Van Soest, wel onder Hervormde Gemeente de indruk van deze onverwachte hulde, De heer A. van Staalduinen dankte voor de welgemeende woorden ouderling en de heren C. van Gaaien Jac. Noordam zijn als diaken herkozen. De bevestiging zal plaats hebben in de morgendienst van zondag 20 maart. voorzitter, bur gemeester J.J. Steenbakker, uitgesproken bij de vereniging ledental thans iets oploopt is ook wel nodig, want er was voor enkele maanden een dringende behoefte aan te noren en bassen. Moge het ledental blij ven stijgen, opdat Benthuizen over een flinke zangvereniging zal kunnen blijven beschikken- De heer S. Blijleven, penningmeester, bracht het financiële verslag uit over het afgelopen jaar. De kas behoeft drin- sterking en daarom zal in de maand april een ontspanningsavond n georganiseerd. de bestuursverkiezing werden de Van Soest, Blijleven en A. van der n (tweede voorzitter) herkozen. „Spel met een droom" In het verenigingsgebouw verzorgde de afdeling Moerkapelle van het toneel gezelschap „Zang en Vriendschap" een gastavond. Voorzifer P. de Graaf heette het bijzonder de burgemeester met echtgenote welkom. Verder ook de af- evaardigden van diverse plaatselijke erenigingen. Dat de zaal niet geheel be- schijnsei. Dit is volgens spreker, vooral neelgroep, die bijna elk jaar in Benthuizen een gastavond verzorgt, heeft onder regie van W. van Zevenhoven een laardheid verworven. Met overgave werd het toneelspel „Spel met Hans Nesna opgevoerd. De vader (P. de Graaf sr.), zijn zoori (P de Graaf jr., van Zevenhuizen), Susanne 'mej. Gon Bakker), Marie (mevr. G. .Breedijk-Zwarteveld) en een veehouder IIHenk Bakker) gaven goed spel te zien. I Het was overigens wat onrustig in de zaal en dat bevorderde de sfeer niet. Collecte voor Groesbeek Vrijdag en zaterdag zal de jaarlijkse collecte ten bate van de elf Groesbeekse tehuizen worden gehouden j In Groesbeek staan de tehuizen van de Nederlandse Centrale voor praktische werkverruiming en Hulpverlening. Er zijn grote wachtlijsten, terwijl elk geval urgent is, Deze landelijke arbeid, die in reformatorische zin is gegrondvest, roept om uitbreiding en verdient aller steun. OEGSTGEF.ST de Geref. mannenvereniging i uitgesteld tot volgende week woensda, 16 maart. VALKENBURG Zanguitvoering Donderdag 10 maart om aoht uur hoopt Valkenburgs Chr. Gemengd Koor onder •elding van de heer M Kroon een uitvoe- ning te geven in de Hervormde Kerk. De beer An bh v. d. Berg zal enkele orgelsoll Seven, mej. W. van der Marei, begeleid door haar zangleraar, de heer H Wel- booren uil Oegstgeest, zal enkele liederen j zingen. De echtgenote van de directeur van het Alphense vogelpark Avifauna, mevrouw M. H. van der Valk-Mulder, heeft gister middag op de werf van de fir ma De Vries Lentsch in Alphen aan den Rijn een plezierboot te water gelaten, die dezelfde naam draagt als het vogelpark. Het schip, dat nog vóór Pasen zal worden afgebouwd, is be stemd voor de rondvaarten. On geveer 150 personen kunnen er een plaatsje op vinden. Tot nu toe huurde de heer Van der Valk een boot voor pleziertocht jes. De animo is echter zo groot, dat een tweede boot volgens de directie van Avifauna gerecht vaardigd lijkt. Foto N. van dier Horst. Bidstond voor het gewas Woensdagavond om 7 uur wordt i Herv. kerk een bidstond voor het g gehouden. Voorganger is ds. W. Dierenbescherming Alphen TAE AFDELING Alphen aan den Rijn van Dierenbescherming heeft gis- J-/ teravond in hotel Toor haar jaarvergadering gehouden. Medegedeeld werd, dat het streven gericht blijft op een dierenasiel in onze gemeente, maar zonder hulp zal men dat niet tot stand kunnen brengen. Men beijvert zich wel een zo groot mogelijk grondkapitaal bijeen te brengen. De voor zitter, de heer D. J. Sakko, zei in zijn openingswoord niet ontevreden te zijn over de opkomst der lpden. Hij gaf direct het woord aan de secreta resse, mevrouw A. D. de Pater-Zoutewelle. Zij vertelde, dat in de bestuurs vergaderingen steeds weer de actie voor ledenwerving en de noodzaak van een dierenasiel ter sprake kwamen. Meer leden heeft men dringend De penningmeester, de heer A. Rijn berg, kon wat de cijfers betreft, gunstige geluiden doen horen. Het batig saldo groeide belangrijk. Dat een asiel dringend nodig is, bleek uit het verslag van de afdelingsinspec teur, de heer Van Klaveren. Men had niet minder dan 45 honden en 30 poesen aan een tehuis moeten helpen en men moet dan altijd eerst naar een noodop lossing zoeken. Enkele praktijkgevallen werden verteld. Voor vogelverzorging is de algemeen adjunct, de heer T. van Wieringen, Raadhuisstraat 101, het adres. Men trof ook dit seizoen extra voorbe reidingen voor wintervoedering vogels, maar het was vrijwel niet npdig. Zilvervloot De voorzitter vertelde over het ver loop van de actie Zilvervloot. Leerlingen van de huishoudschool te Alphen en Bo degraven gingen op pad met sierwerk. In dit verband werden ook genoemd de ac tiviteiten van het echtpaar Spijker te Nieuwveen. De nettowinst ligt om de 3000 en de lepeltjes, aanstekers, dovers, asbakken, alle voorzien van het woord „dierenbescherming" zijn een goede pro paganda. Ongeveer honderddertig meis jes krijgen in de pinkstervakantie als beloning een reisje aangeboden. Intussen is men weer 3000 diehter bij het begeerde asiel gekomen. Er is reeds een bespreking met burgemees ter Bruins Slot geweest, die zeer wel willend tegenover dit verlangen staat. Hij heeft er echter op gewe zen dat men ook andere gemeenten zal moeten animeren tot deelne ming. Het zal een dierenasiel voor de streek moeten worden. Voorzitter, secretaresse, penningmees ter en alg. adjunct, allen aftredend, wer den herkozen of herbenoemd. Men sprak voorts over statuten en KOUDEKERK A. D. RIJN Hervormde Gemeente Woensdag 9 maart des avonds om 7.30 uur bidstond voor gewas en arbeid. Voorganger is ds. Koerselman. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer A. van der Meijden T.zin. slaagde te Amsterdam voor de Akte van Bekwaamheid Personeels beheer en Bedrijfsmaatschappelijk Werk. Bidstonden In de Geref. kerken (zuid, noord en Hoofdstraat) wordt morgenavond bid stond voor gewas en arbeid gehouden niet als voorgangers r-esp. ds. Mulder, ds. Wijma en ds. Tom. ALPHE1S AATS DEN RIJN A.T.T.C.-nieuws ATTC heeft tegen DOS 2 een onver wacht grote nederlaag geleden. Zelfs Henry kon 'geen enkele maal tot winst komen. Hij moest tot driemaal toe een kleine drie-games nederlaag incasseren. Van v. d. Horst, Ten Brink en Harkx ver loor hij de beslissende game met resp. 15—21, 16—21 en 21—23. In de laatste wed strijd, in het dubbelspel dus. redde ATTC de eer. Uitslag 9l. ATTC 2 speelde een goede wedstrijd tegen Vibessa uót Den Haag. De kop lopers konden pas in het dubbelspel de strijd definitief in hun voordeel beslis sen. Verwoerd won tweemaal. C. Ver heul en Jonigeleen ieder eenmaal. ATTC 4 behaalde zijn tweede gelijke spel. DVS 6, waarvan in Den Haag met 32 was verloren, ondervond de voor uitgang van de Alpheneren en stond ai gauw met 30 achter. Het liet het hier niet bij zitten en kwam toen nog met 54 voor te staan. Het dubbel werd door de ATTC-ens gewonnen en dat betekende het tweede winstpunt je in deze compe titie. Uitslag 5—5- Het junóoreniteam won vrij gemakkelijk van Treffers 5. Joop van der Boom en Jan Heemskerk bleven ongeslagen, Wiebe Korthals won slechte eenmaal. Ook het dubbelspel was voor ATTC. Uitslag R2. Programma: 9 mrt ATTC—USV (in Ijs- clubgebouw): 10 mrt TCS—ATTC 3; 12 mrt Do cos 9ATTC 4 en Sparkler 1— ATTC 1 (junioren). ADC verloor van KDC In 'het clublokaal van de Alphense dam club (hotel Centraal) is gisteravond de belangrijke promotie-degradatiedarnwed- strijd gespeeld tussen de eerste tientallen van ADC en KDC uit Katwijk. De A 1-p he- naren troffen de Katwijk ere in een bij zondere vorm, zodat de wedstrijd eindigde in een voorlopige 68 zege voor de Kat wijkers. Er zijn nog drie afgebroken par tijen waardoor de kans niet uitgesloten is, dat de ontmoeting nog in een punten verdeling zal eindigen. De gedetailleerde uitslagen: N. Brunt (ADC)—H. Koelewijn (KDC) 1—1; L. Josse H. Voorzaat 20; S. KoopmanJ. Zwaan afgebr.; M. L. van der TolF. Spierenburg afgebr.; A. RobbeJac. Freke 02; S. Verkade (res.)J. Schone- veld 20; J. GelderblomH. Kliinken- beng 02; J. BeiderJ. Heemskerk 02; G. J. Versteeg—G. van Klaveren 11 en H. OudEhoomA. Vooije (res.) afgebr. Damkampioenschappen Om het damkampioenschap van Leiden lste klasse. Gespeeld werden de wedstrij den: G. TerlouwG. Kerkvliet 11; J. v. d. VlnstA. Stolwijk 20; J. Baarveldt C. J. Kerkvliet 1—1. Bordenwedstr(jden A.D.C. Voor de borden, wedsbrijd-competi tne van de Alphense damclub werden ge speeld: C. de BruijnF. Blom 20; C. vain WaigeningenW. J. van Berkel 02. Damkampioenschap Alphens damkampioenschap I960. De Hoofdklasse groep 1: G. Winkel—J. Nollen 1—1; J. Geldes- blomG. van Winkel 02; J. BeldesHb. de Vos afgebrokengroep 2: W. Verboom J. Dissel 20; R. VerkadeC. Verboom 11; C. Verboom komt in de finale; W. Verboom en R. Verkade spelen 11 maart om de tweede plaats in de finale. le klasse: D. RavensbergcnG. Versteeg 02; P. H. SpekL. Verdegaal 11; C. Looyensteln heeft zich teruggetrokken. Om H.D.C.-beker Om de H.D.C.-beker, groep 2 W. J. RavensbergA. de Groot 02. P. H. Spek heeft de eerste plaats behaald met 26 punten. Voor de tweede plaats zijn er drie kandidaten met 21 punten: A. de Groot (met een afgebroken partij), W. J. Ravensberg en C. Looyenstein. Speelt A. de Grout zijn afgebroken partij tegen P. Kale hoven remise, dan bezet hij de twee de plaats. Anders 'zijn beslissingswedstrij den nodig. Bondenkamp groep 1: A. v. d. Enddr. De Groot 11. Bezoek beroepen predikant Ds. J. den Besten te Dirksland, beroe pen door de Herv. gemeente te Ouds- hoora, komt reeds morgen kennismaken. Hij heeft zich ook bereid verklaard voor te gaan in de bidstond voor het gewas, die 's avonds half acht wordt gehouden, Na afloop kan de gemeente de beroepen predikant begroeten. Mr. W. Aantjes hield toespraak A.R.-hulpcentrale „Zoetermeer", gisteren gehouden in de zaal van „Ons Genoegen", kan buitengewoon geslaagd worden genoemd. De grote zaal was geheel gevuld met bezoekers uit Zoetermeer, Benthuizen, Moer kapelle, Bleiswijk, Bergsehenhoek, Piinacker, Delfgauw, Zevenhuizen, Berkel en Rodenrijs en Nootdorp. Door ziekte van de voorzitter, de heer C. J. van den Heuvel uit Moerkapelle, berustte de leiding bij de vice-voor- zitter. de heer M. van den Berg uit Bergsehenhoek. Het toneel was bezet door het jeugdfanfarekorps „Harpe Davids", dat onder leiding stond van de directeur, de heer H. Brinksma. irschillig zijn, hoe het in de politiek toegaat. Spreker besloot met op te merken„Wij zijn geen Kuyperianen, Lohmannianen, Kerstianen. Van Ruberianen, Baiihianen of Dooyeweerdianen of wat ook, uitein delijk zijn wij slechts „christianen". Na de pauze werd de wedstrijd „Jon geren meten zich met elkaar" gehouden: vijf groepen van vier personen traden tegen elkaar in het strijdperk. Vragen op politiek gebied, algemene ontwikkeling werden gesteld en op juistheid be oordeeld. De jury bestond uit de heren .'an Beek. H. ten Cate en drs. J. van Spek. Groeps- en persoonlijke prijzen en beschikbaar gesteld. Groep 2 werd te met 135 punten; groep 5 met 128 punten; groep 4 derde met 118 punten, groep 1 vierde met 94 punten en groep vijfde met 93 punten. Het slotwoord werd gesproken door ds. van Duinen te Wassenaar, die als on- erwerp behandelde; „Het geheim van ize kracht". De predikant sprak over de lauwheid en laksheid in de A.R.-gelede- ren. Gelukkig zijn er jongeren, die het nodige elan nog opbrengen. Hij waar schuwde voor vervlakking en beklem toonde. dat de A.R.-partij een geloofspar tij moet zijn en blijven. Ds. van Duinen sloot de avond met dankgebed. Na een kont openingswoord door die voomzóttrr wend de avond geopend op de gebruikelijke wijze, .na lessing v*an de ver zen 2 en 3 van psailm 103 en de verzen 31, 38 en 39 u/iit Romeinen 8. De rede van de heen- Van den Heuvel over „Heit derde bevrijdfirigeliustirum tegemoet" werd door de heer Van den Beng vo ongele zen. In heit onderwerp wond verband gelegd bussen het gelezen Schmiftigodisielte, de ui<t psalm 103 gelezen verzen als begin en uitgangs punt en heit slot van Romeinen 8, de uil- komst of de toekomstverwachting. Bij het tegemoet gaan van de nationale feestdag 5 mei ds het streven om van diit i -fis lustrum een in ailile opzichten waar dig finest te maken. De wijze van voor la chtinig en van voorbereiddinig van het be vrijdingsfeest kreeg aller instemmingEen vergelijking wend gemaakt met de vlucht van 'koningin WilbelimSna iin mei 1940 en de vlucht van koning David voor Absa lom, waairbij werd gewezen op het staats rechtelijk vanechnlipumt. Onder Israël was de koning de hoofdschuldige als er niet voldoende tegen de volkszonden werd op getreden. In ons land ligt de hoofdverant woordelijkheid bij het volk, middels door dat volk gekozen vertegenwoordigers en bestuurders Het tegemoet gaan van het derde be vrijdingslustrum is niet voldoende, doch zal er in het Nederlandse volksleven ais geheel een terugkeer moeten z(jn tot de Grote Bevrijder, een terugkeer, die, by de staatkundige mogeiykheden van van daag. ook bij het besturen van land en volk tot uiting komt. Hierna sprak mir. W. Aantjes 'te Utrecht, jongste A.R. Tweede Kamerlid een rede u:it. getiteld: ..Aan Jezus' voeten". Met belangstelling weird deze rede door de aanwezigen beluisterd- In zijn betoog wees spreker op één der meest kenmer kende elementen in de boodschap van de Reformatie: de proclamatie van de vrij heid van de Christenmens. Hoezeer de reformaitie ook allereerste kerkhervor ming is geweest, haair betekenis gaaf veel verder. Zij betekende niet dn die laatste plaats vrijmaking van die kerk, in dien ziin, deit het gehele leven werd vrijge maakt van de 'totale overheersing door het kerkelijk instituut. Pas toen ontstond de ruimte, waarin de eigen ver&ntwoordeiykheid van de mens op elk terrein zou kunnen functioneren. Wat die verantwoordciykheid inhoudt, dat kan de christen kennen door de vrye en rechtstreekse toegang tot Gods Woord. Dc dicnsl van God, daarom gaat het in dit leven. Spreker wees op dc lauwheid en laksheid, die de activiteiten bedreigt en verlamt. Bü dc verkiezingen gaat het niet om de glorie van onze partij, maar om hei heil van ons volk. Het gaat ons niei om het aantal zielen, maar om de ziel van het aantal, aldus mr. Aantjes. Als er echter minder mogelijkheden zijn mogen deze in de christelijke politiek nie! veracht worden. Het gaat er om het staat kundig leven zo veel als in ons vermogen ligt in de goede richting te beïnvloeden Toen door de verkiezingsuitslag het niet mogelijk was een kabinet van de drie rechtse partijen te vormen, hebben wij ons bereid verklaard mee te werken aan de verwezenlijking van een mindere mo gelijkheid. Als voorbeeld van actuele practische politiek werd aangehaald de voetbaltoto en waarom het van de A.R. bewindslieden niet verlangd mag worden uit- het kabinet te treden, als de regering een regeling ontwerpt tot inperking van dit bestaande kwaad. Het mag ons niet SASSENHEIM AGENT-BEZORGER Zeer goede bijverdienste. Brieven Abonnementen afdeling. Steenstraat 37. Leiden. Toewijding in Sassenheim E CHR. MONDACCORDEONVEREN1GING Excelsior te Sassenheim gaf gisteravond de eerste van haar jaarlijkse zaaluitvoeringen in het K.S.A.-gebouw. Nadat het beginlied U bid ik aan was verklonken, hield voorzitter J. Oudshoorn zijn als gewoonlijk smeuïge openingstoe spraak. Die begon met een van huiselijke commentaren doorschoten, lange ceel van welkoms. De burgemeester, die de belangen van wel „achtduizend kinderen" had te behartigen, zou, naar mocht worden verwacht, in de loop van de avond zijn belang stelling nog wel komen tonenVerder waren er ere-leden, afgevaardigden van vrijwel alle plaatselijke culturele vereni gingen, zusterkorpsen en actieve vrienden te begroeten. Het gaat Excelsior goed Enig verlies door huwende dames en een gehuwcle doch vertrokken heer, werd door nieuwe leden gecompenseerd, zodat het ledental zich op vijftig heeft kunnen handhaven. vertrouwt. Hef komt niemamd in de zin. ook maar een ogenblik het contact met hem te verliezen. Men moet van deze Van de velerlei activiteiten Rijns burg. St. Nicolaasfeest met de speeltuin vereniging Beatrix, Koninginnedag, be zoek aan de Van den Benghstichting is de laatstgenoemde toch wel in 't bijzon der te memoreren. Het daar gespeelde slotnummer, plus het dankbare applaus, hoorde men via dc band-recorder. Achter hun hel verlichte rood-gele schilden speelden en zoogen, de ogen on afgebroken op dirigent J. F. Kriek ge richt. de enthousiaste Excelsiorianen. Er moet, dunkt ons. toch wel een enorme massa energie, volharding en storeloos geduld nodig zijn, om men sen, die in grote meerderheid geen noot kunnen lezen, zo te leren mu- zlekmaken, dat alles nauwkeurig, ge lijk en bovendien nog overtuigend klinkt. Van de moeizame voorberei ding bemerkt de concertganger niets. Hy kan het alleen maar bevroeden. De heer Kriek is voor Excelsior de goede gids, aan wie het zich voluit toe- toegewijde amateurspelers i wachten dan zij redelijkerwijs kunnen opbrengen. Nooit slordig Hun bewegingsmogelijkheden zijn be perkt, de instrumenten in drievoud ge koppeld zijn niet chromatisch en ook niet naar grootte en ligging, over vier groepen verdeeld. Een accordeon, een gitaar, een piano en slagwerk moeten ter ter kleuring en vulling assistentie ver- Maar het spel klinkt nooit slordig en prullerig, het maakt een nauw gezette en tevens frisse, pittige indruk. Daarom is het in staat de aandacht vast te houden. Aanvankelijk klank alles nog waf stroef; zelfs het clublied Liep minder vlot dan gewoonlijk, dachten we. En de wals Impromptu van De Kort verhief zich niet boven een hardnekkige dynamiek. Toen, plotseling werd de geest over het korps vaardig. In de Jeugd-Vooropmars, eveneens van De Kort; hoorde men reeds het leven ontluiken en bij de mars Op stap, gespeeld en gezangen, triomfeerde het over alle bevangenheid. De wals Faoilité, de houthakkerspolka met zang de Accordea-ouverture, ze kregen alle drie boven de notengetrouwe uitvoering, ook nog een dosis muziek mee. Met de Kalief-van-Bagdad-Éainitaaie, oogst- te men, naar verdienste, weer een groot succes. De slagwerkers deden hier mooi werk. De A.M.C.-mans diende tot besluit van de uitvoering. Voorzitter Oudshoom bedankte diri gent Kriek en de kranige pianist W. van Striem voor hun hoog gewaardeerde werk, ook als arrangeurs. Ze ontvingen beiden een inhoudrijke enveloppe en voor bereidwilligheid, een half uur vroeger ter repetitie te komen, een doos sigaret ten extra. Hun dames werdien met bloe men bedacht. Het blijspel Naatje-wil-trouwen, door eigen Excelsior-leden ten tonele gebracht, gaf na de pauze veel vermaak. Job. van Wolfswinkel A.R. kiesvereniging achter de Geref. kerk. Spreken zal dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, fractievoorzitter van de a.r. in de Tweede Kamer. HAZERSWOUDE Schade op de weg Gistermorgen omstreeks 8.15 uur reed een vrachtauto, bestuurd door v. d. H. uit Hazerswoude, op de Rijndijk te Ha- zerswoudc, komende uit de richting Al phen aan den Rijn. Daar de bestuurder de links van hem gelegen Gemeneweg wilde oprijden, gaf hij richting Ban en ging naar de linkerhelft van de reahter- rijbaan. Een achter hem komende trek ker met oplegger, bestuurd door M. uit Gasselte (Dr.), die ter plaatse niet be kend was. wilde de vrachtauto passeren op het moment dat deze naar links ging. De trekker raakte deze aan de linker- voorzijde. Beide voertuigen werden licht beschadigd. De bestuurders bleven onge- Opbtengst De huis-aan-huis-collecte van Draagt Elkanders Lasten heeft in het dorp f 295.44 opgebracht. Ouderavond Vrijdag 11 maart wordt de jaarlijkse ouderavond gehouden van de Hervormde school in de twee nieuwe lokalen der sohool. Des avonds van 6.30—7.30 uur bestaat er voor de ouders gelegenheid het werk van de kinderen te bezichtigen, waarna om 7.30 uur een samenkomst be gint. Aan het programma wordt ook door leerlingen meegewerkt. TER AAR Biduur Woensdagavond half acht is er biduur voor gewas en arbeid in de Geref. kerk. D.E.L. De collecte voor het algemeen sociaal fonds „Draagt elkanders lasten" heeft in Ter Aar opgebracht f 173.78. Verkiezing notabel In de vacature wijlen de heer C. J. Kerkhoven is tot notabel der Herv. Ge meente gekozen de heer A. Magrè. Eerste komkommer Precies een week vroeger dan vorig jaar werden gisteren door de kweker Joh. Bloemberg, AmstelUithoorn, aan de Coöp. Tuinbouwveiling Ter Aar de eerste komkommers aangevoerd. Koper was de groentehandelaar P. Kennis te Roeloflarerodsveen diie er 91 cent per stuk onder auspiciën van de twee middenstandsbonden, de Koninklijke Middenstandsbond en de r.k. middenstandsbond, waarin de saneringsplan nen van het centrum van Hillegom werden toegelicht en waar belangheb benden in de gelegenheid werden gesteld over dit saneringsplan vragen te stellen aan een forum, dat was samengesteld uit de volgende personen: J. de Boer, rijksmiddenstandsconsulent, voorzitter, de burgemeester van Hil legom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, wethouder W. F. van Dam, de directeur van O. W., de heer Chr. G. F. de Jong, en de adju dant van politie, groepscommandant Y. Hoekstra. Prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst, Amster dam, zal spreken over „Actieve politiek". Johannes Passion Er was een volle zaal, toen de heer H. Roeland namens de middenstandsbonden het forum welkom heette, tevens de secretaris van de Kamer van Koophan del te Leiden, mr. H. A. C. Brandenhorst, wethouder P. v. d. Boer, raadsleden en vele belangstellenden. In een korte Inleiding maakte hij dui delijk, dat het hier ging over het sane ringsplan twee, omdat het saneringsplan één reeds in 1957 is vastgesteld. De burgemeester maakte duidelijk, dat het slechts een inlichtingenavorid zou worden en dat het bij doorvoering van dit saneringsplan van belang is, welk antwoord cte middenstand zal geven op de vraag: „Wat gaat u doen?" Om er zoveel mogelijk goeds van terecht te brengen, zal er tussen het gemeentebe stuur en belanghebbenden samenwer king en wisselwerking moeten zijn. Een actieve medewerking wordt op prijs ge steld. Daarna gaf de heer De Jong, directeur van O.W., een toelichting op de sane ringsplannen. Wij hebben deze zaterdag reeds weergegeven. Na deze toelichting werd gepauzeerd en daarna werden er vragen beantwoord. Op de vraag of de terreinen achter de panden zouden worden onteigend, werd door de burgemeester geantwoord, dat onteigenen het laatste is waaraan ge dacht wordt. Tijdens zijn ambtsperiode meer dan 20 jaar, is er in Hillegom zel den iets onteigend. Maar het is mogelijk, dat zo iets kan gebeuren. In de sane ring van het plan Centrum I komt reeds enig perspectief en hij dacht voor de verwezenlijking van beide plannen aan een periode van 15 tot 25 jaar. Woningbouw Ambtelijke bedrijven, die zich zullen moeten verplaatsen, vinden gelegenheid tot nieuwe vestiging op de terreinen binnen de door middenstandsbedrijven omsloten ruimten Van den Endelaan— Molenstraat HoofdstraatHofstraat— Krochtstraat Prins Bernhardstraat Hoofdstaat en in de Vinkebuurt. Er ko men vele parkeerterreinen, aldus de heer Hoekstra, omdat het aantal motor rijtuigen en bromfietsen zo enorm toe- Zeer zeker Is de nog bestaande wo ningnood een rem bij de verwezenlijking van de plannen en bU het slopen van bulzen zal daarmede rekening worden gebouden. Allereerst zal opruiming van bouwvallige woningen worden bevor derd, daarbU rekening houdende met de belangen van dc bewoners. In de Van den Endelaan zal de bouw van winkel panden worden tegengegaan en verplaat sing van bestaande zaken worden be vorderd. De beschuldiging aan het adres van de Hillegomse ambtenaren, dat zij de sane- ringsplanen hebben uitgedacht, werd door de burgemeester rechtgezet, een vragensteller, die aan niets anders dacht dan aan ziin eigen belang, werd duide lijk gemaakt, dat het gemeentebestuur het algemeen belang zal stellen boven het belang van de eenling. Er was ook nog een vraag over de wegen in de uitbreidingsplannen, die men te smal vond. Ook of hoogbouw niet voordeliger is dan laagbouw? Op de eerste vraag was het antwoord: „bredere wegen maken de overige grond duurder en de huren hoger" en bij de tweede vraag werd erop gewezen, dat hoogbouw bredere wegen vordert, omdat de bene denwoningen anders worden uitgesloten van voldoende licht en lucht. Wij mogen er nog op wijzen, dat be langhebbenden hun bezwaren kunnen Indienen tegen dit plan gedurende de maand maart en dat het plan vier weken ter visie ligt ten raadhuize, afdeling al gemene zaken. Uitvoering Jahn De christelijke gymnastiekvereniging Jahn geeft vanavond half acht een jubi leumuitvoering in Treslong, onder het motto „Zo doen we het nu", ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan. A.R. kiesvereniging De a.r. kiesvereniging Nederland en Oranje, afdeling Hillegom. vergadert woensdagavond 3 uur in Weltevreden. Vrijdag 25 maart wordt in Treslong de Johannes Passion uitgevoerd door de christelijke oratoriumvereniging Asaf, met medewerking van het Rotterdams Kamerorkest, Kees Deenik bas, Elisa beth Leguit sopraan, Bert van 't Hoff tenor, Tony Janus alt, J. Hulsebos bas en R, Heidem orgel. Het geheel staat onder leiding van Cor Kool. Sfeer in 'l gezin De Nieuwe Leidscheer in RIJ1SSBURG PI attelandsveranderingen Gisteren werd een jaarvergadering ge houden van de afdeling Rijnsburg van de C.B.T.B. onder voorzitterschap van de heer J. Heemskerk Czn. Er was veel be langstelling. In zijn begroetingswoord zei de voorzitter dat men in 1959 rijk ge zegend is in Rijnsburg. Het teeltrecht voor jonge kwekers is uitgebreid van 2250 tot 3150 m2. Er gaan stemmen op dit kwantum uit te breiden. De export van bloemen liet veel te wensen over. De Euromarkt heeft nog geen vruchten afgeworpen. De heer Heemskerk bracht de droge zomer in herinnering, hoewel er in Rijnsburgs omgeving goed werd ge- Secretaris W. Star gewaagde van een rustig jaar. Het overleg tussen werkge vers en werknemers heeft nog niet tot resultaat geleid. Met de tuinbouwdag- school gaat het goed. Penningmeester C. Kromhout Czn bracht het financiële ver slag uit. Er is f 800 in kas. Hij werd met algemene stemmen tot bestuurslid her- De heer J. Heij, secretaris van de Gel derse C.B.T.B., sprak over de sociaal-cul turele aspecten van het platteland. Het platteland heeft geen isolementspositie meer, zoals dat vroeger het geval was. Gezagsverhoudingen, huwelijk, kleding en vooral bedrijfsvoering ondergaan een merkbare verandering, In protestantse kringen is er te weinig belangstelling ge weest voor het niet-materiële. De heer Hey voerde een pleidooi voor de stich ting van dorpshuizen. Aan ons is het ge geven met de Bijbel in de hand ervoor te zorgen dat we onze eigen cultuur behou den. Vooral in het eigen gezin. Het moet gaan om de glorie van God. Bij de rondvraag werd de vergunning voor het telen van aardappelen ter sprake gebracht. December zijn de aanvragen verzonden, maar nog heeft niemand een vergunning ontvangen. Het bestuur zal inlichtingen inwinnen. De dames besloten op deze vergadering binnenkort een dagje uit te gaan. Raad vergadert De gemeenteraad vergadert morgen avond 8 uur voor de behandeling van de volgende agenda; wijziging salarisveror- dening en vaststelling tegemoetkoming studiekosten ten behoeve van het ge meente personeel, benoeming van een opzichter-tekenaar, verhuur groepsbu- reau rijkspolitie, verzoek van het Geref. schoolbestuur tot aankoop van bnandblus- apparaten. subsidie bloemencorso, aan stelling in vaste dienst van J. Koppenaal als vakonderwijzer lichamelijke oefening, aankoop van grond, bouw van twee ambtswoningen, aankoop van huizen aan de Oegstgeesterweg en oompbabiiiiteite- bealuiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7