CHRISTRUK Waldenzen ploeteren hard met geringe middelen Een stap terug in het belrden van de kerk Jehova's Getuigen typische kleine-middenstandssecte Een woord voor vandaag Kanttekening Noodmaatregelen-wet voor ulo komt wel laat CHEFAROX slapen epeda Kwestie-prof. Smits: Reageren met, of ondanks de kerkorde We hebben reeds een groot aantal artikelen uit de kerkelijke pers geciteerd over de uitspraak xn de tuchtzaak betreffende prof. dr. P. Smits. Toch wagen we het er op nog een artikel te citeren en wel uit het Hervormd Week blad, De Gereformeerde Kerk" van de hand van de onlangs benoemde hoogleraar prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker: WIE de artikelen leest van prof. Smits in ..Kerk en Wereld'* van 27 maart en 24 april 19o9. krijgt de indruk alsof al dit moei zame werk zoals het gestalte heeft aangenomen in „Fundamen ten en Perspectieven" of de „Handreiking voor het gesprek der richtingen" tevergeefs is ge schied. De extreme bewering in het blad „Kerk en Wereld" van 24 april 1959. waarvoor nu ruimte wordt gevraagd in de Hervormde Kerk: „Ik geloof niet in het Lam Gods dat de zonde der wereld wegdraagt zoals ik al evenmin geloven kan. dat Jezus voor ons gestorven is" staat in flagrante tegenstelling met de weg van het belijden waarop de Hervormde Kerk sinds 1940 zich bevond. Het is duidelijk, dat indien er ruimte moet komen voor de opvattingen van prof. Smits zoals hij ze thans weergeeft of nog beter uitge drukt: waarop hij thans terugvalt. de vernieuwing van de Her vormde Kerk daarmee in het aan gezicht wordt wederstaan.j wille van haar vernieuwing Hervormde Kerk moeten reageren op de onverhoedse aanval, die begon in het Goede Vrijdag-num mer 1959 van „Kerk en Wereld". Doet ze dit niet. dan logenstraft ze de beweging van apostolaat en belijden zoals deze gestalte heeft aangenomen ook r-—Jjadjfi i de kerkorde. vormde Kerk vanwege haar kerkorde niet reageren kan. Wan neer de generale commissie voor het opzicht de weg van hoofdstuk IV uit ordinantie 11 wijst tten on rechte m.i.) en deze weg onbe gaanbaar blijkt, kan de Hervorm de Kerk vanwege haar kerkorde niet meer reageren. Zij wordt dan gedoemd te zwijgen. Maar. wan neer het mogelijk was dat in de oorlogsjaren de Hervormde Kerk ondanks haar oude reglementen- bundel een sprekende kerk werd, zie ik niet in waarom de Hervorm de Kerk ook vandaag ondanks haar kerkorde niet zou kunnen getuigen. Dit zal dan een getui genis moeten worden, waarin de droefheid trilt en de verontwaar diging over het feit dat dit ge zegd kan worden: „de verzoe ningsleer van Paulus een con structie. een betoog waarom wij slechts glimlachen kunnen.."; dat het geloof in het Lam Gods dat de zonde der wereld wegneemt als zeer problematisch kan wor den bestreden. Indien daar maar een spoor is van een worsteling om het belijden, indien daar een mens .s die moeite heeft om de hoge dingen der verzoening te verstaan, zo heeft de kerk pasto raal te dragen en te verdragen. De kerk zal ook hebben te weten, dat binnen de theologie (die een vrije bezigheid behoort te zijn. vrij van de inmenging der kerk) het spreken van de Schrift over de verzoening moet worden door dacht; en de kerk moet dan niet te gauw schrikken van radicale probleemstellingen. Iets anders wordt 't. wanneer het geloof van de gemeente, het belijden van de kerk zoals dit onder woorden is gebracht in geschriften, formulie ren en gebeden op agressieve wij ze wordt bestreden: de kerk móet zich dan verweren. Aan ket terjacht heeft zij geen behoefte. Zij gaat niet op onderzoek uit in Drente of waar dan ook om te speuren, of daar iemand is die met de belijdenis niet geheel kan instemmen of zelfs geheel n:e:. Maar ènders wordt het. wanneer iemand zich demonstratief op de weg stelt van het belijden der kerk om de voortgang van dit be lijden te weerspreken. Aldus heeft prof. Smits gedaan. Hij is een obstakel op de weg. Aldus ge draagt hij zich ook. Of dit buiten onze verantwoordelijkheid omgaat, is een vraag apart. Want heeft het belijden der kerk zulk een macht over ons gehad, dat an deren daarin werden meegeno men? Of hebben we dan toch za weinig overtuigd en overtuigend gesproken, dat anderen niet meer werden meegenomen en gemakke lijk uit de gemeenschappelijke worsteling om het belijden terug vielen in een redenering, waarvan wij dachten dat ze onder ons niet meer zou worden gehoord? De Hervormde Kerk heeft te reage ren. Met of ondanks de kerkorde. Want het moet niet zo worden, dat de kerkorde weer bovenop de bijbel komt te liggen. Waar het de laatste weken op begint te lij ken. Natuurlijk moet er intussen ook iets over de kerkorde gezegd wor- ken. Nu de uitspraak van de gene rale commissie voor het opzicht is gepubliceerd (n.b. in het blad van de Vrijzinnig Hervormden en niet door de Hervormde Kerk zelf), kan dit ook betet dan tevo- Na uitvoerig te zijn ingegaan op de drie mogelijkheden die de Kerkorde biedt, waarin ook deze hoogleraar tot de conclusie komt dat de weg die ds.'F. H. Lands man heeft gewezen doodloopt vervolgt prof. Lekkerkerker: EEN zeer ernstig feit is, dat de generale commissie geen ver maning (met het karakter van berisping) resp. ontzetting uit al le bevoegdheden heeft toegepast vanwege het afslaan der uitnodi ging tot een gesprek door de pro vinciale commissie voor het op zicht. Het is onbegrijpelijk, hoe dit „verkeersongeluk" dat reeds in de aanvang de kerkelijke be handeling onmogelijk heeft ge maakt heeft kunnen plaats vin den. Hadden de visitatoren prof. Smits niet moeten ontbieden? Het niet-toepassen van een tuchtmid del op dit zich onttrekken aan het gesprek schept een gevaarlijk precedent. Straks weigeren leden van de Raad voor de zaken van Kerk en Theologie te komen voor een samensprekmg over een zaak van belijden. Het nietreageren van de kerk op deze hooghartig heid keurt in feite een chaotische handelwijze goed. Straks gaan in allerlei tuchfkwesties ook andere mensen zich onttrekken aan de uit nodiging tot een broederlijk ge- Uit het bovenstaande is wel duidelijk, dat ik de uitspraak van de generale commissie voor het opzicht beschouw als een stap te rug in het hanteren van de kerk orde. Het is mij ook niet hele maal duidelijk, waarom niet een breder beraad is voorafgegaan aan deze einduitspraak. Nu zitten we in een schrikkelijke impasse. Alleen de synode kan ons hier verder helpen. ■H - m Kleine kerk met grote taak Amper heeft de Spaanse predi- t)s. k. RoStOU Op kant H. Capó zijn hielen gelicht na een bezoekreis aan Nederland, of een Italiaanse dominee arriveert alhier en wel ds. E. Rostan uit Rome, praeses van de synode der waldenzenkerk. Een gelukkig sa mentreffen, want nu is men in Nederland binnen een paar weken tijds goed ingelicht over de situatie van het protestantisme in twee overwegend rooms-katholieke lan den in Zuid-Europa. Terwijl de Nederlandse contacten met de evangelische kerk in Spanje van re cente datum zijn op zijn best een hal ve eeuw bestaan er zeer oude banden met de waldenzenkerk, die altijd de be lichaming was van het protestantisme het land van de Paus. Terugbladerend in de historie der Her- tournee door Nederland (Van een onzer verslaggevers) terug tot de 12e eeuw zy ont stond toen te Lyon onder leiding van Petrus Waldus als een soort secte in de •.k. kerk maar in 1532 hield men in bijzijn van Farèl de eerste synode, waar het besluit viel om zich te scharen ach ter de reformatie van Genève. De arme gemeenschap zamelde toen 500 dukaten in voor het aanschaffen van de bijbel vertaling van Olivetanus, neef van Cal- Er volgden drie eeuwen van strijd en verdrukking eer de grondwet van 1848 mogelijkheden voor de waldenzen open de om zich ook elders in Italië te ves- Zich als kerkgemeenschap te ont plooien bleef echter heel moeilijk, want Ras honderd jaar later waarborgde de grondwet van 1948 volledige godsdienst vrijheid. Maar al staat het in de wet, daarom is het denkbeeld van de godsdienstvrij heid nog lang geen gemeengoed In Italië. vormde kerk, komt men al in de 17e- eeuwse kasboeken der plaatselijke ge meenten notities tegen over de opbrengst van collecten ten behoeve van „walden zen in de valleien van Piëmont". Zeer lang kende men in Italië derdaad alleen protestanten in noorden, maar thans wonen de wal- j net clerlcalis'me heerst volop. Alles draagt denzen door heel Italië heen, hetgeen I het stempel der r.k. kerk: de scholen, de overigens wel bekend is bij talrijke sp0rt, de film e.d. Bu kerkbouw onder- Nederlanders, die de laatste jaren in vindt men vaak moeilijkheden van de Italië hebben gezworven en die 's zon- politie, welke zich beroept op oude dags de eredienst in een doorgaans fascistische wetten. Meermalen moeten zeer kleine waldenzenkerk bijwoon- j waldenzengemeenten een proces voeren den. i om haar rechten te verkrijgen. Ds. Rostan, op uitnodiging van de Waals-Hervormde gemeenten naar ons land gekomen, vertelde in een gesprek dat zijn kerk tenvolle een reformatori sche kerk is. Weliswaar gaat haar his- Advertentie vooral merkwaardig daar juist deze tegoric aan het verenigingsleven weinig deelneemt. Ten opzichte van de stad is ook de groep van vrouwen flink overbe- 30-49-jarigen sterk vertegemvoordigd DE Jehova's Getuigen hebben <N*d V mct de ?tad ,s zich in Amsterdam ontwik keld tot een typische kleine-mid denstandssecte. Althans dit is de conclusie waartoe de heer J. A. G. Meyer, leraar in aardrijks kunde aan de Gereformeerde Kweekschool is gekomen. Hij heeft namelijk een scriptie ge schreven in het kader van zijn studie sociale geografie aan de Gemeente Universiteit te Amster dam. Zijn studie werd zojuist ge publiceerd in het blad GSI- nieuws, van het Gereformeerd Sociologisch Instituut. Er wonen in Amsterdam 1.854 Jeho va's Getuigen. In Nederland is de totale aanhang 10.811. De groei is het sterk ste geweest in de oorlogsjaren. De neer Meyer stelde beroepen van onderzoek 95 mannelijke leden. Van arbeiders, maar allen ge schoold; 40 behoorden tol de groep var de zogenaamde lagere employe's; 1 tot de groep van de hogere employé i en 9 tot de kleine zelfstandigen. In gesprekken kwam telkens naar HEILBEGERIGHEID Dit alles neemt niet weg, dat de kerk zich tot een actieve ge meenschap heeft kunnen ontwik kelen. In het oude vestigingsge- bied van Piëmont zijn achttien gemeenten met 20.000 belijdende leden. Centrum is daar Torre Pellice, de be langrijkste waldenzenstad. Hier is het eigen gymnasium, waarvan het eind diploma erkend wordt door alle Italiaan se universiteiten. De school krijgt ech ter geen overheidssubsidie, zodat zij ge heel voor eigen rekening komt. Vandaar dat er jaarlijks een flink tekort is (vorig jjaar 9 miljoen lire, zijnde ƒ55.000), dat alleen maar gedekt kan worden door buitenlandse hulp, o.a. van de waalse ge meenten in Nederland. Op sociaal gebied hebben de walden zen zich niet onbetuigd gelaten. Zij onderhouden b.v. twee ziekenhuizen, twee weeshuizen en'een bejaardencen trum, dat in de „Villa Olanda" (Hol land) te Torre Pellice is ondergebracht. Van Turijn tot Palermo treft men voorts nog 85 gemeenten aan met 45.000 lidmaten. Er zijn „grote" gemeenten bij zoals Turijn met tweeduizend lidmaten en vier predikanten, die het allemaal erg druk hebben met catechiseren. Twee honderd catechisanten is niets bijzon ders; dat zijn niet alleen jonge walden zen maar vaak ook oudere katholieken, die toevallig eens een waldenzenkerk binnenliepen en nu meer willen weten in het Evangelie. Want al staat Italië stampvol met kerk- Ik preekte onlangs in een dorp ten zui den van Rome, zei ds. Rostan, sinds kort een huisgemeente bestaat. Het was in een kamer op de eerste verdii ping van een huis. Er zaten 105 mense opeengepakt. Van tevoren waren palen In de benedenvertrekken neergezet de vloer van de bovenverdieping te steunenIk stond tegen de aangedrongen en had dus een benauwde positie. Maar in weerwil van deze onge makken waren de mensen zeer enthou siast. Velen van hen hoorden x eerst van hun leven het Evangelie. Zij trokken van heilbegerigheid zowat woorden uit myn mond. MIDDELEEUWS De waldenzen hebben begrepen, dat zij alleen maar kunnen voortbestaan als zij missionair werkzaam zijn. Welnu, is een uitgebreid arbeidsterrein, speciaal in Zuid-Italië. Hier heersen toestanden, die men Europa onmogelijk zou achten. Volgens ds. Rostan is meer dan vijf miljoen Ita lianen analfabeet; zeven miljoen kinde ren hebben niet meer dan drie jaar la ger oncerwijs genoten. Er zouden 130.000 schoollokalen meer nodig zijn om het onderwijs aan heel de bevolking tot zijn recht te laten komen. Sociaal gezien lijkt het of m middeleeuwen leeft. Eenkamerwoningen zijn in het zuiden normaal. Landarbei ders werken tien uur op de boerderij e gaan dan met drie gulden naar huis.. Vooral hier men-en de waldenzen e< taak te hebben. En zii niet alleen. Bap tisten, methodisten en pinkstergroepen spannen zich ook in. Maar wat kan men met in totaal honderdduizend (belijden de) protestanten in het grote Italië uit richten? Hulp var. zusterkerken elders is dringend nodig. Mede om die te krijgen maakt ds. Rostan zijn rondreis door ons land. Orthodox De studie wijst uit dat de Jehova's Getuigen voor 40 procent uit de onkerke- lijken worden gerecruteerd. dat 14 pro cent uit de Rooms-Katholieke Kerk komt en 30.6 procent uit de Hervormde Kerk. Gebleken is dat de ex-kerkelijken hoofdzakelijk gerecruteerd worden uit de orthodox-protestantse kring. Kenne lijk zijn zij 'gemakkelijker te beïnvloe den door het tekst- en bijbelgebruik van de Jehova's Getuigen dan de anderen. Onder de 28 ambtsdragers waarvar het geloof kon worden nagegaan bevond zich merkwaardig genoeg geen enkele ex-rooms-katholiek. Wel waren er 15 ex protestanten onder hen. De heer Meyei is van mening dat de protestant vaal van jongsaf aan meer vertrouwd is me het gebruik van de bijbel en het is niet onaannemelijk dat dit hem een sprong geeft op zijn rooms-katholieke broeder. bij het „verkondi gen" (het verkopen van lectuur) een voorkeur had voor buurten met „meer de gewone mensen", „een voudige mensen". De bewoners van de Apollo- en Scheldebuurt vond Opmerkelijk°is^dat de leeftijdsgroep ||f° *een d'eI m 3049 jaar het meest vertegen-van h„. Onder de Jehova's Getuigen die ondervraagd werden over hun gods dienstige achtergrond bevond zich geen enkele ex-protestant die een kerkelijk ambt had bekleed. Zij maak- de „kern ei lidmaten" van hun kerk. Arm en rijk het blijft bij Lucas door elkaar heen spelen. Onmiddellijk na de geschiedenis van Bar-Timeüs, „een blinde die aan de weg zat te bedelen", volgt het verhaal'i van Zacheüs, een man „die oppertollenaar was en hij was rijk". Het moet deze evangelist wel diep geraakt hebben dat Gods Koninkrijk dwars door alle sociale tegenstellingen heen loopt. Het is alsof hij telkens weer zijn lezers op het hart wil binden dat het niet gaat om wie men is of wat men is, maar dat bepalend is hoe men is. Het hoe, de gezindheid van het hart, is' bij Bar-Timeüs en bij Zacheüs gelijk. Beiden verwachten iets van Jezus. Voor die blinde is dat vanzelfsprekend: als Jezus hem vraagt wat hij wil is zijn antwoord: „Here, dat ik ziende worde!" Zacheüs daarentegen weet niet zo heel precies wat hem naar Jezus drijft. Hij moet door Jezus over een drempel worden heenge trokken. „Kom vlug naar beneden", zegt Jezus, „want heden moet Ik in uw huis vertoeven." Dat is dan ook voldoende. Jezus sluit deze gebeurtenissen af met de woorden: „Want de Zoon des mensen is gekomen om het verlorene te zoeken en te redden." En die verlorenen vindt men onder armen en rijken. PRIJZENSWAARDIG AANNEMERSBESLUIT D" Beroe pingswerk Reijendam te Den Burg op Texel. Aaangenomen naar Kampen (Vereni ging voor Vrijz. Hervormden) J. W. Schaap te Oldenhove; naar Wapserveen: J. Ponne, kand. te Bussum; naar Vijf huizen: C. W. Oppelaar, kand. te Rotter- dam-Charlois: naar Molenaarsgraaf (toez.) G. J. Rebel, kand. te Huizen N.H.; naar Ommen: L. J. Bloemsma te Huizen N.H. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Bolsward: A. Corporaal te Aangenomen naar Blokzijl: W. Bakker, kand. te Amsterdam; naar Hoornster- zwaag: J. Jeuring, kand. te Emmen, Bedankt voor Dirkshorn en voor Wes- teremden: W. Bakker, kand. te Amster dam: voor Den Bommel: J. Jeuring, kand. te Emmen. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Charlois: T. Brie- nen te Mussel en S. van Zwoll te Kampen. Bedankt voor Schiedam: R. Slofstra te Harderwijk. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Meliskerke: K. de Gier te 's-Gravenhage. christelijke aannemersbond den gevolgd. Tot zelfs in de liberale heeft een verstandig besluit ge- pers ontvangen de al te zeer voet nomen. Hij heeft getoond te besef- bij stuk houdende bouwersorganisa- fen, dat het in het bouwconflict nu ties nauwelijks steun, ver genoeg gekomen is. Na de laat- Zo schrijft het „Algemeen Handels- ste concessie door de regering heeft blad" zonder meer, dat men van de hij zich tot ondertekening van de bouwers anders had mogen verwach- collectieve arbeidsovereenkomst be- ten. „En nog", aldus dit liberale reid verklaard. blad, „geven wij de hoop niet op. Helaas hebben de andere werkge- dat bij hen beter inzicht zal groeien, versorganisaties binnen het bouw- voordat onherstelbaar onheil zal zijn bedrijf nog niet van hetzelfde in- aangericht". zicht blijk gegeven. Daar zal men de Welnu, het is de christelijke bond christelijke bouwers nu wel verwij- geweest, die het eerst aan deze hoop, ten, de solidariteit te hebben doorbro- die dus ook in liberale kring sterk ken. Voor de christelijke bouwers leeft, is tegemoetgekomen, was een andere solidariteit belang. Voor het overige zijn thans reeds uit rijker: die binnen het christelijk-so- dit conflict enkele duidelijke lessen ciaal convent, dat in christelijke te trekken. Zo is daar de les, dat geest werkgevers^ werknemers, land- de werknemersbonden, uitgesproken bouwers en middenstanders wil ver- verwachtingen van het tegendeel ten enigen en van waaruit op de christe- spijt, hun leden nog zeer wel „in lijke aannemers een krachtig beroep de hand" blijken te hebben. Aan de is gedaan. aanwijzingen van deze bonden is ge- Gisteren reeds schreven we, dat de volg gegeven, ook voor zover het christelijke bouwers het met de si- gold de staking, overeenkomstig de tuatie, waarin ook zij terecht geko- bedoeling, een beperkt karakter te men waren, dubbel moeilijk moesten geven. Door dit beperkte karakter hebben. Niet zonder reden hadden kon ook de schade beperkt worden zij zich nog meer dan hun collega's gehouden. beijverd om alsnog een conflict te Een andere les is, dat het dus nog al- vermijden. Een wat schamper schou- tijd aan een betrekkelijk kleine groep derophalen was de beloning geweest, mogelijk is, op de sociale en econo- Het conflict met de regering want mische situatie in ons land zulk een dat was het toch bleef de christe- invloed uit te oefenen als nu met de lijke aannemers hoog zitten, en hun bouwers het geval is gebleken. Nim- thans genomen besluit is voor ons mer aflatende overredingspogingen geen bewijs van zwakheid doch veel- van de zijde der regering en van de eer van moed.. Het is voor ons een grote landelijke werkgeversorgani- besluit, dat opnieuw de waarde en saties hebben aan dit volharden niet het nut van organisaties, die zich kunnen afdoen. Wij voor ons achten als zodanig door een christelijke dit een onbehaaglijke ervaring, geest willen laten dragen, bewijst. Inmiddels echter is daar de beslis- De christelijke aannemersbond ver- sing van de christelijke aannemers- dient om dit besluit ons aller sym- bond als om te bewijzen, dat men pathie. En wanneer zijn leden het alsnog op zijn schreden kan terug- straks moeilijk mogen krijgen in hun keren en het besluit kan nemen dat, contact met anders gezinde colle- alle omstandigheden mede in aan- ga's, dan mogen zij zich van die sym- merking genomen, het juiste is. pathie van heel veel anderen over- Het is een besluit, waarover wij ons tuigd weten. verheugen en waarvan wij mogen Intussen hopen wij, dat hun besluit vertrouwen, dat het aan de door- ook door de andere organisaties van werking van de christelijk-sociale bouwers zal worden uitgelegd als gedachte in ons land dienstbaar mag een voorbeeld, dat verdient te wor- zijn. TEGEN ONAFHANKELIJKHEID Kamercommissie bracht verslag uit TN het thans verschenen voorlo-| pig verslag over het wetsont werp tot voorziening in de behoef te aan onderwijzers en vakonder wijzers bij het uitgebreid lager onderwijs (ulo) vroeg men zich in de vaste commissie voor on derwijs uit de Tweede Kamer van verschillende zijden af, waarom dit wetsontwerp, waarvan d© spoedige indiening reeds op 24 april 1959 in de Eerste Kamer werd aangekondigd, zo lange tijd op zich heeft laten wachten. Dit lange uitblijven had te meer ver bazing gewekt, nu het tekort aan onderwijzers bij het ulo zo angst wekkend groot is, dat het nemen 69 Zwijg, Richard, beval de heremiet zwijg uit schaamte en christelijke naastenliefde.Roe kan in H| IpmR..' u schijnt ook -J 'hebben. Éven zweeg hij om dan ie vervolgen: Maar de hemel, die onze onvolmaakt heden kent, wil het bloedige einde van uw leven verzachten. De engel des doods heeft stilgestaan en het zwaard rust in zijn hand. Weldra echter zal Ri chard Leeuwenhart met de geringste boer worden gelijk gemaakt. Moet het zo spoedig zijn? vroeg de koning. Goed. ik vrees niet. Mijn loopbaan kan kort zijn als ze maar schitterend is. Helaas, hernam de heremiet, kort en droevig, getekend door tegenspoed en gevangenschap, u zult in het graf worden gelegd zonder opvolger na te laten en uw volk zal zo uitgeput zijn door onaf gebroken oorlogen dat het niet meer de kracht zal hebben u te bewenen. U zult heengaan zonder iets gedaan te hebben om het geluk van uw onderdanen te verzekeren. Maar ik zal niet vertrekken zonder roem te hebben verworven en mijn echtgenote zal mij be treuren. nep Richard. Maar goed, wat wc*— dc liefde van een vrouw? Het heeft geen met u over te spreken. U vergist zich. antwoordde de het blauwe bloed dat in edeler dan dat koninklijk hart zulke duisternis heersen? hebt de moed van de Leeuw', a c zijn bloeddorst aderen stroomt is niet na» "i mijn verstijfde armen. Want hoe muil =.i gering ik thans ook ben. mijn bloed blijft dat van de koninklijke Lusignan. de helfhaftige God fried. Want weet, toen ik nog in de wereld leefde heette ik Alberik van Mortemar De man. onderbrak hem de koning, wiens da den zo dikwijls met lof werden bezongen? Kan dit waarheid zijn? Kon een ster als de uwe ondergaan zonder dat iemand wist waar ze bleef? Een ster aan de hemel schittert, zei de klui zenaar. doch een gevallen ster is niets dan as en stof. Luister, Richard, en laat mij hopen dat de smart en de wanhoop die in mij leven u eens tot voorbeeld mogen strekken. In de hoop u tot bete re gevoelens te overtuigen ben ik bereid de oude wonden weer open te rijten. Enige tijd heerste stilte en dan begon de here miet te vertellen. Richard, die vroeger meer dan eens met aandacht had geluisterd naar de verhalen van minnezangers die in het paleis van zijn vader over de daden van Alberic zongen, boog het hoofd en hoorde het hele verhaal met duidelijk merkbare ontroering aan. U weet, begon de heremiet, dat ik edel ben door geboorte en dat ik dapper was in de strijd en wijs in de raad. Ook weet u dat de edelste vrou wen van Palestina om mij streden, doch ik mag u onthullen dat mijn liefde gericht was op een meisje van mindere rang. Haar vader was een oud soldaat van het kruis en toen deze onze harts tocht ontdekte dwong hij zijn dochter, wanhopig om het al te grote verschil in stand, zich in een kloos ter terug te trekken. Dit vernam ik toen ik van krijgstocht terug kwam. overladen met /raad besloot ik mij eveneens in een klooster op te sluiten, doch- Satan die mij achtervolgde, vervulde mij met hoogmoed en ik luisterde naar zijn stem. In de rangorde der kerk steeg ik zodoende even hoog als tevoren in die van de staat. Overal noem de men mij de wijze, de betrouwbare. Ik werd raadsman van prelaten en werd toegelaten overal waar belangrijke zaken werden besproken. Helaas, het lot zorgde er voor dat ik op een ongelukkige dag werd aangesteld tot biechtvader van een zus- tergemeenschap en het toeval wilde dat zich daar mijn vroegere beminde bevond. Zo vond ik haar terug, die ik noodgedwongen uit mijn hart had moe ten verbannen. Bespaar mij een lange beschrijving en laat mij alleen zeggen dat wij vielen. De gevol gen hiervan zijn afschuwelijk. Na onze misdaad pleegde mijn geliefde zelfmoord. Het lijk van dc gevallen non rust thans in de gewelven van Engad- di en in de spelonk daarboven kermt en zucht haar medeplichtige, door wanhoop krankzinnig geworden, doch nog altijd begiftigd met voldoende verstand er gevoel om de pijn der wroeging in alle scherpte te voelen. Ongelukkige! riep Richard, thans begrijp ik uw ellende. Hoe kon u echter ontsnappen veroordeling die op uw daad moest volgen? Misschien, antwoordde de kluizenaar, kan ik zeggen dat men mij spaarde met het oog op mijn hoge geboorte en mijn vele machtige vrienden. Maar misschien spaarde mij de Voorzienigheid om mij te gebruiken als lamp om anderen de weg te wijzen. Slechts twee dingen kan en moet ik doen. Enerzijds medewerken uit alle kracht die mij over blijft in dienst van de kerk in Jeruzalem, ander zijds boeten en wenen om de zonde die op mij rust. Heb dus geen medelijden met mij, beklaag mij niet, maar trek voordeel uit mijn les. U staat op de hoogste top die een Christenvorst kan bereiken, maar ook op de gevaarlijkste. Verban uit uw hart alle sporen van hoogmoed, verlangen naar rijk dom en bloeddorstl Wordt vervolgd van maatregelen op de kortst mo gelijke termijn was geboden. De gehele commissie achtte het wen selijk dat aan de noodmaatregelen uit drukkelijk een tijdelijk karakter wordt gegeven. In het wetsontwerp wordt dit ook gedaan door de maatregelen te be perken tot „bijzondere gevallen" en door hen telkens voor niet langer dan een schooljaar te doen gelden, maar h kwam de commissie wenselijk voor. d in de wet zelf een bepaalde tijdsd'Ui il worden toegekend en data deze ook de wet zal worden vastgelegd. In plaats van „tot een door ons te palen tijdstip" zou de commissie dan ook b.v. gelezen willen zien: tot 1 januari 1964. Mocht te zijner tUd on verhoopt blijken, dat de toestand by het ulo een verlenging van de wet wenselijk maakt, dan kan daartoe een voorstel by de Stateen-Ger-eraal worden igediend. Om de voorgestelde maatregelen beter op hun merites te kunnen beoordelen, zouden verschillende leden het op prijs stellen een volledig overzicht van de huidige toestand bij het ulo te mogen ontvangen, waarin met name is vermeld, hoeveel lesuren er niet worden gegeven hoeveel door onbevoegden. Van verschillende zijden achtte het bijzonder bezwaarlijk, dat aan per sonen. die geen enkele onderwijsbevoegd heid bezitten, de gelegenheid geboden zal kunnen worden om als vakonderwij zer bij het ulo op te treden. Mocht de minister erin slagen aan te tonen, dat zelfs deze vergaande maatregel nood zakelijk is, dan zouden in de wet toch duidelijk beperkende maatregelen moe ten worden opgenomen. Suggesties Van alle zijden werd in de commissie de aandacht gevestigd op een drietal suggesties, welke de ANOF in een adres aan de Kamer met betrekking tot de le niging van de noodsituatie bij het ulo heeft gedaan. Deze suggesties behelzen het volgende: De mogelijkheid tot het aanstellen van een vakonderwijzer voor een be paald aantal door het rijk vergoede jyE Algerijnse reis van president zich van Frankrijk zou afscheiden. Dc Gaulle heeft heel wat stof De omstandigheden, waaronder het doen opwaaien. Toen de generaal za- onafhankelijkheid zou verkrijgen terdagavond in Frankrijk terugkeer- heeft hij zo onaantrekkelijk gemaakt, de, werd dan ook verwacht, dat hij dat niemand er naar zou behoeven te verlangen. Van het begin af heeft De Gaulle geen twijfel laten be ken aan de onzekerheid, waartoe zijn staan over zijn opvattingen, gesprekken met officieren in Alge- Totdat de opstand in Algiers uitbrak rije aanleiding hadden gegeven. lag de nadruk van de politieke strijd Dit is gisteravond gebeurd door de in Frankrijk en Algerije op het eer- minister van voorlichting, Terrenoi- ste punt van het zelfbeschikkings- re. De verklaring heeft de ongerust- recht: integratie in Frankrijk, heid in de Franse kringen, .die De Van de door de Algerijnse nationa- Gaulle's Algerijnse politiek totdusver listen verlangde mogelijkheid van hebben gesteund, echter niet weg- afscheiding wilde men niet horen, genomen, maar eerder doen toene- Ook voelde niemand iets voor de tussen-oplossing, de federatie met Frankrijk, die De Gaulle steeds als blik, of generaal De Gaylle niet lan- de meest aanvaardbare voor ogen ger bereid is, de mohammedaanse heeft gestaan. bevolking van Algerije het zelfbe- Het is waarschijnlijk dat De Gaulle Kchikkingsrecht toe te kennen. na de mislukte opstand in de stad Vooral de socialisten maar zeker niet Algiers en de gematigde verklarin- alleen zij, vrezen, dat de generaal gen van de nationalistenleider in bal voor het eerst heeft laten blijken, lingschap, Ferhat Abbas de tijd terug te zijn gekomen op zijn be- gekomen acht, alles op alles te zet- sluit van de 16de september van het ten te bereiken, dat de grote vorig jaar, de Algerijnen zelf over meerderheid van de bevolking van hun toekomst te laten beslissen de keus te lateh uit drie mogelijk. Algerije zich te zijner tijd uitspreekt voor deze tussen-oplossing. heden: integratie in, federatie met of Dit behoeft niet te betekenen, dat onafhankelijkheid van Frankrijk. Hierbij moet men zich in Frank rijk wel realiseren, dat De Gaulle het zelfbeschikkingsrecht in twijfel wordt getrokken. AJs de politiek van pe Gaulle in strijd lijkt met hetgeen nooit in volledige onafhankelijkheid hy vorig jaar heeft verklaard, dan voor Algerije heeft geloofd. Op het- is dat niet, omdat zijn opvattingen zelfde ogenblik, dat hij de moge- zijn veranderd, maar wel omdat ve- lijkheid daartoe opende, besloot hij len meer in bedoelde verklaring heb- alles te doen wat in zijn vermogen ben gezien, dan er in werkelijkheid lag om te voorkomen, dat Algerije in te vinden was. uren, ook indien er geen vacature is van een gewoon onderwijzer, maar wei een gebrek aan bevoegdbeden. 2. Het optimaal gebruiken van de in een bepaald rayon aanwezige ulo bevoegdheden door de mogelijkheid te scheppen van uitwisseling van leer krachten voor één o meer schooltijden. 3. Inkorting van de lessen voor de leer lingen met vijf of tien minuten, waar door het aantal uren voor de leerkrach ten vrijkomt, die dan besteed kunnen worden aan lessen, die anders niet kun nen worden gegeven. Naar aanleiding van dit laatste vroe- Maagklachten? Vorn i genezende laag op da maagw; gen sommige leden zich af, of ook niet een vermindering van het aantal ver plichte lesuren in bepaalde vakken over wogen kan worden. In elk geval zou de commissie gaarne het oordeel van de minister over deze gedachte willen ver- Advertentie Wagemans Van Tuinen NV Fabrikante van Artifort meubelen en Epeda

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2