Jlieuwe $>ihsrl)e liTouranl Christelijke aannemers willen de nieuwe c.a.o. tekenen President van Peru maakte boottocht door Rotterdam Franse kikvorsman volgt de Batavieren zwemmend Staking duurde vandaag onverminderd voort Friese NCAB niet akkoord Andere bouwvakpatroons houden echter vol Particuliere bouw in '59 gestegen tot 53 procent Voetganger is geen ver keer Militairen in hongerstaking Aan voeten opgehangen neger werden zes k s in de borst gekerfd Agaclirs haven snel hersteld? DINSDAG 8 MAART 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7.50 per kwartaal; 2,55 per maand0,59 per week Directie: F. DIEMEB Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATIOH AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi is ahfblmn mgn hert ia teoljenspoct" Veertigste jaargang no. 1181' JEHOVAGETUIGEN middenstandssekte Zie pagina 2 Vijftien jaar geleden AANSLAG OP RAUTER Zie pagina 5 (Van i redacitiie.) iDe afldelung Friesland van d« Neder- lanldis Ohrisbelijke aanmemeirobond is heft niet eens miat heit besluót van H bestuur van deze band om die c.ax>. bouwbedrijf na de door de regering gedane toezeggin gen alsnog te ondertekenen. De aüdeliing heefit dit telegrafisch heft hoofdbestuur laiben weten. Men heefit heft vertrouwen in het bestuursbeleid opge zegd en edhlt zich door het besluit na et gebonden. De afldeling. dóe 200 van de 2100 leden van de NCAB omvat, heeft inmiddels oontaot opgenomen met de andere pro vinciale a Mellmgen met heft verzoek dit standpunt over te nemen. Naar wij vernemen is men ook in de andere provincies niet erg ingenomen met het bestuursbesluit. Maar vanmiddag hadden ridh nog geen andere provinciale afdefliungen achter het Friese standpunt geschaard. Van de zyde van het College van RUks- bemiddelaars wordt vernomen dat dit College dc sluiting van een ca.o. tussen de NCAB en de werknemersorganisaties zal sanctioneren, als daartoe het verzoek binnenkomt. Het College heeft afgezien van de mogelijkheid de ontwerp-c a.o. als bindende loonregeling op te leggen, om dat dan de aannemers de mogelijkheid zou worden geboden korte gedingen te künnen aanspannen wegens contract breuk. De in de lopende contracten opge nomen risicoregelingcn dienen immers losgelaten te worden als de c.a.o. wordt ondertekend. Toelating repatrianten in Ver. Staten Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het wetsontwerp aanvaard, waarbij 3146 uit Indonesië uitgeweken Nederlandse gezinnen naar de Verenig de Staten kunnen emigreren. Het voor stel moet nog worden goedgekeurd dooi de senaat en bekrachtigd door de pre- TAE CHRISTELIJKE AANNEMERS, verenigd in de NCAB, hebben gis- A-J teravond besloten de nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf te tekenen. De twee andere bonden van aannemers hebben via de Raad van bestuur bouwbedrijf laten weten, dat deze stap van de NCAB geen wijziging zal brengen in hun houding. Gistermiddag en -avond heeft tussen de regering en de voorzitter van de Raad van bestuur, de heer Dura, nog zeer intensief overleg plaatsgehad, dat echter niet tot enig resultaat leidde. De" drie werknemersorganisaties toonden zich zeer verrast door het besluit van de NCAB. Vanmorgen om 9 uur hebben zij zich in eigen kring, met vertegenwoordigers van hun resp. vakcentralen, beraden over het be sluit. Vanmiddag om 4 uur is een gemeenschappelijke hoofdbesturen- vergadering van de samenwerkende organisaties begonnen, die zich over het voorstel zal uitspreken. Aangeno men wordt dat vandaag van werkne merszijde het College van rijksbemid delaars is gepolst over de mogelijk heid. de nieuwe c.a.o. per bedrijf in te De chr. aannemersbond blijft het be treuren dat de houding der regering in feite een ernstige inbreuk betekent op de "contractuele rechten van de aanremers. Voortzetting van het stakingsconflict in het bouwbedrijf acht de christelijke bond echter zeer schadelijk voor het alg< belang, in het bijzonder in sociaal e nomisch opzicht. De bond heeft daarbij overwogen dat over de inhoud van d worpen c.a.0. tussen alle betrokken nisaties overeenstemming bestond belangrijke factor is, naar mag w aangenomen, ook de overweging ge dat het conflict zich eigenlijk tegen de regering richt. De NCAB heeft zich af gevraagd of deelnejpning hieraan voor eei christelijke organisatie verantwoord is. De NCAB heeft bij zijn beslissing di laatste, door de minister van economische zaken gedane toezeggingen inzake door berekening na 1 september liesgevende bedrijven", tevens De christelijke bond heeft gisteravond nog een ernstige poging gedaan, d< dere aannemersorganisaties standpunt te winnen. Naar wij IN JANUARI 4570 NIEUWE HUIZEN i het Centraal bureau voor de statistiek 4.570 nieuwe woningen vol tooid. In januari 1959 werden 5.660 woningen opgeleverd. Van de in ja nuari voltooide woningen werden er 460 als systeemwoning gebouwd. Se dert de bevrijding zijn nu in totaal 773.70 nieuwe woningen gebouwd. Ln januari 1960 werd met de bouw van 5.010 wondingen begonnen (januari 1959 met 4.980 woningen). Doordat het aan tal begonnen woningen in januari gro ter was. dan het aantal gereedgekomen woningen, sfteeg het aantal in uitvoe ring zijnde woningen tot 88.050 op het eind van die maand. Jaarcijfers Blijkens gegevens omftrenft de bouw activiteit in 1959 werd in de sector ge bouwen voor een bedrag van 2.632 min. geproduceerd tegen 2.371 min. in 1958. Indden men rekening houd't met prijs- veramderingen lag de reële produkftae in 1959 13 pet. hoger dan in 1958. In de woningbouw bedroeg de pro- duktae (exclusief herstel en verbouw) 1.4,17 m:ln. tegen 1.352 miln. in 1958, een stijging dius met 5 pet. Opvallend is die sterke stijging (45 pet.) in de sector soholen. In deze sector werd nl. voor een bedrag van 232 min. geprodu ceerd tegen 160 min. in 1958. De pro- duktie dn de sector bedrijfsgebouwen bedroeg 549 min., hetgeen 9 pet. meer is dan in 1958. Uit de gegevens omtrent de aantallen begonnen woningen blijkt het aandeel van de bouw in opdracht van particulie ren te zijn gestegen van 42 pet. in 195S tot 53 pet. in 1959. Het totaal aantal in •958 en 1959 begonnen woningen bedroeg Hoge Raacl: De Hoge Raad heeft heden uitspraak gedaan op het beroep in het belang der wet van de procureur-generaal tegen het bekende voorns van de rechtbank te Am sterdam, waarbij beslist was. daft eer voetganger geen verkeer is in de zin vai artikel 28 van het wegeraverkeersregle menft (zodat een opzij) afslaande auto nae. aan een rechtdoor gaande voetganger per ee voorrang moet verlenen). De Hoge Raad verwierp het beroep er heeft hiermede uitgemaakt, dat de voet ganger wel beschermd wordt in de ver keerewetgeving. maar niet door middel van art. 28 van het wegemvexkeersregle resp. 83.400 en 87.090. Van de in 1959 voltooide woningen (83.630) was 43 pet. opgedragen door particulieren. Onder deze 36.000 woningen bevonden zich 10.380 of 29 pet. huurwoningen. Met in begrip van de woningen gebouwd in op dracht van gemeenten en woningbouw verenigingen zijn in 1959 55.870 huurwo ningen gereedgekomen, dit is 65 pet. het totaal aantal in 1959 gebouwde 472 in De twee overige aannemersbonden staan nu in feite alleen in het con flict. Zij vinden niet alleen de werk nemers. maar ook de regering en waarschijnlijk het grootste deel van het Nederlandse volk tegen zich. Het is daarom niet onwaarschijnlijk dat de beslissing van de NCAB een sneeuw baleffect zal hebben bij het land. debat over de voorstellen van de rege ring tot huurverhoging per 1 april be gonnen. De nota van staatssecretaris Roolvink over de loonontwikkeling komt hierbij eveneens ter sprake. Het ligt voor de hand dat de Kamerleden de moeilijk heden in het bouwbedrijf zullen aansnij den. In Haagse kringen hield men giste ren rekening met de mogelijkheid, dat de regering van de Kamer een vertrouwens votum zal vragen voor haar beleid, inzake de lonen en prijzen, dat mede gegrond is op afspraken met het georganiseerde be drijfsleven. De landelijke stakingsleiding in Utrecht kon gisteravond nog geen juist beeld v strekken over het aantal arbeiders dat staking is gegaan. Men schat dit aantal op rond 35.000. De arbeiders ontvangen stakingsuitkering van gemiddeld f 60 de week, hetgeen dus betekent dat de bonden per week meer dan f 2 miljoen uit hun stakingskassen moeten voteren. Eevntuele bijdragen aan ongeorganiseer de stakende arbeiders zijn daarin niet be grepen. Vanmiddag zal in de gemeen schappelijke hoofdbesturen vergadering ver deze zaak een beslissing worden genomen. Afwijzing De heer Dura deelde gisteravond mede, at hij schriftelijk van de minister van :onomische zaken de afwijzing heeft ontvangen van dóór hem naar vo.-ei -brachte voorstellen in de gisteren ge houden besprekingen tussen de ministers economische zaken en volkshuisvi en de heer Dura en dr. ir. F Q. den Hollander. Over de inhoud van deze tellen wilden noch de heer Dura noch iet ministerie van economische zaken bij- :onderheden békend maken. De heer Du- •a deelde nog wel mede, dat hem van verschillende kanten is gevraagd nu aan olie onderhandelingen definitief een eind maken. Niettemin wil hij alles blijven doen om een oplossing van het conflict te bevorderen. De Ned. katholieke aannemersbond schijnt op het moment aan een nlan te erken om de moeilijkheden in het bouw- sdrijf op te lossen. Vanmiddag is in de Tweede Kamer het In de Prinses Margrietkazerne te Wezep (gem. Oldebroek) hebben enige honder den militairen, behorende tot het 4lste geniebataljon gisteravond geweigerd de warme maaltijd te gebruiken. Zij deden dit, omdat het eten naar hun mening on voldoende smakelijk was en ook omdat zij van mening zyn, dat de accommodatie van de eetzaal te wensen laat. Het sohijwt, daft er onder deze militaire reeds enige tijd onfts temming heerst over de kwaliteit van de warme maaltijden. Zij zouden heft voornemen hebben, raiet te eten, zo lang zij diit kunnen volhouden. Enige weken geleden zou zich een soortgelijk incident hebben voorgedaan. Toen zouden de militairen een broodmaal tijd hebben geweigerd. Van de zijde de Legervoorlichtingsdienst weid medegedeeld, dat de bataljonscomman dant en de kazernecommandant eer derzoek instellen. DE POLITIE van Houston in Texas heeft zich gisteravond ontfermd over een neger, die aan zijn voeten was opgehangen aan een boom, terwijl in zijn borst met een mes zes k's waren gekerfd. De man, Felton Turner (27), werd onmiddel lijk naar een ziekenhuis gebracht. Hij bloedde erg. Turner's toestand bleek later ech ter niet ernstig te zijn en hij kon tegenover de politie de volgende verklaring afleggen: Gisteravond om kwart over "tien plaatselijke tijd wandelde hij naar huis en werd onderweg plotseling beetgepakt door twee blanke jongens met maskers voor en revolvers in de hand. Zij dwongen hem aohter in een aufto plaafts te nemen. Op de voorste bank zaten twee andere blanke jongens Een roodharige jongen op de voorste bank zei tot Turner: „Wij zijn hier om een werkje op te knappen in verband meft de publiciteit die de negerstudenten aan de universiteit van Texas hebber gekregen over zitplaatsen dn een restau rant van Houston De jongens reden naar een bos. knevel den daar Turner en hingen hem aan zijn voeten op aan een boom. Zij zouden hem daarna lange tijd met kettingen hebben geslagen Toen de lol daar blijk- Vijfvoudig moordenaar van zeventien jaar Een zeventienjarige Californische jon gen heeft gisteren te Miami bekend, in de afgelopen drie weken bij overvallen vijf mensen te hebben doodgeschoten. „Ik schoot er een dood en ik dacht, ik zou er wel mee kunnen doorgaan", zo ver klaarde hij. Zijn slachtoffers waren voor namelijk bedienden bij benzinestations. baar af was, sneden zij Turner zijn bloes en hemd van het lijf en kerfden de k' De vier knapen verdwenen na de be dreiging dat hij zou worden doodge schoten als hij probeerde los te komen Ondanks de bedreiging bevrijdde Tur ner zichzelf en hij wist naar een huis te strompelen, waar de politie werd ge beld. Hoewel k.k.k. het teken is van de Ku KIusc Klan, zijn er geen aanwijzin gen dat dit incident met deze organisatie verband houdt. Zij is in Texas weinig bekend. Prinses Beatrix als begeleidster HET STAATSIEBEZOEK van de president van Peru en zijn echtgenote is vanmorgen voortge zet in Rotterdam. Hierbij waren de Koningin en de Prins niet aanwezig. Zij werden vertegenwoordigd door prinses Beatrix. Om goed half elf kwam het hoge gezelschap aan bij het clubgebouw van de Koninklijke roei- en zeilvere niging „De Maas" waar ter ontvangst gereed stonden -de burgemeester van Roterdam, mr. 'G. E. van Walsum. de commandant maritieme middelen Rotterdam, kapitein ter zee J. F Drijfhout van Hooff, de garnizoens commandant overste W. J. M. van Hertum en de voorzitter van „Dr Maas" .de heer P. J van der Giessen Voor het clubgebouw stond een ere wacht van de mariniers met de mariniers kapel. Na het spelen van het volksidee van Peru inspecteeerde dr. Prado de erewacht Hierop aansluitend volgde het Charmant ogenblik gisteravond in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag: de Koningin ziet toe hoe haar dochter Irene het gastenboek van de gemeente tekent. Vanavond wordt staatsbezoek beëindigd voorstellen van de genodigden voor een boottocht met de Erasmus door de havens van Rotterdam. Deze tocht, die om kwart voor elf be gon. eindigde om twaalf uur. Het gezel schap ging daarna terug naar Huis ten Bosch- Hier voegden koningin Juliana en prins Bernhard zich bij hun gasten, waar na men gezamenlijk naar de ambtswoning van de minister van buitenlandse zaken vertrok, waar de minister-president, prof dr- J- E. de Quay, en de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M A. H. Luns :er begroeting gereed stonden. Om twin tig voor twee begon het noenmaal dat de ministerraad aanbood. Om half vier ging men terug naar Huis ten Bosch. Van ivond boden dr. en mevrouw Prado irt Hotel des Indes in Den Haag een contra diner aan. waaraan ook prinses Beatrix en prinses Irene aanzaten. Morgenochtend zullen de hoge gasten via Ypenburg ons !and verlaten Galadiner Het programma van gisteravond bes'onc uit een voorstelling in de Koninklijke «chouwburg (zie pag. 9) en een galadinet LOUIS LOURMAIS, een ka pitein van de Franse Commando's nu de onge kroonde koning van de kik vorsmannen volgt het voorbeeld van de Batavieren, die zo'n tweeduizend jaar ge leden de Rijn afzakten. Lour- mais heeft geen vlot. hy legt de afstand van ongeveer 1000 kilometer zwemmend af. on der water, zoals het een goed kikvorsman betaamt Vanmorgen om zes uur precies dook Louis Lourmals in het Ijskoude water van de Ryn. Dat gebeurde bU Schaffhauscn. waar een aan tal kouwelijke figuren, ge huld in dikke winterjassen, ■erschrikt toekeken. Zy dach ten: „Als hy maar geen kou 1958 lag hij 17 dagen in de Canadese rivier Fraser en hij duizend kilometer. In april 1959 baande hy zich dan zal laatste druppels Rynwater op de één of andere Rotterdamse kade van zich zal afschudden. al zwemmend een vaar weg tussen de Ijsschotsen van de St. Laurensrivler. De Rijn denkt de Franse kikvorsman in ongeveer 14 lagen te doen. Hij zal onge veer tachtig kilometer per dag afleggen en hij laat dc Rotterdammers weten, dat zij niet vreemd moeten opkijken als hij tussen 20 en 25 maart geschiedenis een mens de Rijn van begin tot einde zwem mend hebben afgelegd. Met zijn Rijnreis, die hy zelf „Operatie Ryn nul gra den" noemt, voltooit de kik vorsman zyn training voor een groot experiment in het yswater van de Poolzeeën. Daar gaat hy bewyzen dat het ook daar wel uit te hou den is en dat het niet nodig Is, dat ieder jaar weer dren kelingen van de kou omko- Lourmais beweert ook, dat het ln de toekomst nodig zal blyken de „voedselkelder" van de yszeecn aan te spre ken. Daarvoor kunnen ge harde knapen met speciale uitrustingen niet worden ge- Lourmais gaat nog verder. Het is niet nodig, zo zegt hy, lat de onderwatersport tot perkt. Ook in yskoudwater is er toekomst voor deze sport. Maar dat kunnen de wa tersportliefhebbers allemaal met de heer Lourmals zelf bespreken. Tussen 20 cn 25 maart arriveert hy in Rot terdamzwemmend. dat Koningin en Prins in Huis ten Bosch hadden doen aanrichten. Aan de met ge mengde voorjaarsbloemen versierde hoef ijzervormige tafel in de Oranjezaal zaten tweeënzeventig gasten aan. Het menu be stond uit Médaillons de foie g!ras i la Perigord au gelée de madère (Ohampagne Dom Pérignon 1949), Consommé Royal Prinftemps, Déllces de sole Belle-Aurore (Meursault Charmes 1955), Jambon braisé au vin de Bourgogne k la Port Maillot (Chateau Latour 1942), Biscuit glacé vanille met Sauce cerises. Gebruikt den 't groot Frans verguld zilveren plateau het Amsterdams glaswerk, het bafêlzilvei met het rijkswapen, het tafellinnen Drui- venbouquet van 1840 en 't Sèvres-servies Leden van de Marinierskapel* onder lei ding van kapitein H. C'. van Lijnschoten speelden hoofdzakeiyk Zuidamerikaanse muziek Aan tafel hield eerst koningin Juliana een rede. waarin zij herinnerde aan de hartelijke ontvangst die Peru prins Bern hard heeft geboden. Ook wees zy op d( steeds groeiende economische betrekkin gen, waarna zjj besloot met te zeggen: De tyd is gekomen om de handen i te slaan en om samen te werken, mensen .volken en bevolkingen van relddelen. Ook president Prado wees op de economische betrekkingen en bracht tevens naar voren dat Peru zijn deu ren geopend houdt voor het initatief van de buitenlandse investeerders, di aan het ontwikkelingsproces van zij land willen deelnemen. Ook zeide hij lat er uitgestrekte gebieden zijn die rich bij uitstek lenen voor emigratie ?n voor vestiging van belangrijke 'ra van landbouw en veeteelt. In de nood leert men zijn vrienden kennen Een ingenieur van de gemeente Agadir heeft gisteren de pers mee gedeeld, dat de haven van Agadir naar verwachting binnen veertien dagen weer gebruikt kan worden. De laatste jaren is Agadir een drukke havenplaats geworden en een centrum van de sardienvisserij. Technici, die de haveninstallaties heb ben onderzocht, zijn van óórdeel, dat de haven niet zo ernstig beschadigd is door de aardbeving en de daarmee gep: gaande vloedgolf als eerst gevn werd. In ambtelijke kringen hoopt men dat de schade in het industriegebied van Agadir weer hersteld kan worden. Dit gebied en de woonwijk Anza hebben weinig schade opgelopen. In Anza is watervoorziening maandag hersteld De Amerikaanse luchtmacht is gisteren begonnen met het overbrengen per vlieg tuig van 250 Marokkaanse weeskinderen van Agadir naar de hoofdstad Rabat. De Londense Daily Express schreef vandaag dat de tragedie van Agadi Marokko heeft getoond wie zijn wer kelijke vrienden zijn. ..Frankrijk. Neder land en de Verenigde Staten zonden ter. stond medische cn andere hulp. ma teat deden Marokko's medeleden van t Arabische Liga? Hoeveel hulp bodi Tunesië en Irak? Hield Nasser even met zijn geintrigeer om zijn Arabische broeders te hulp te snellen?" f25.000 voor Agadir Op giro 777 ten name van het Rode Kruis (Den Haag) was vanmorgen 25.630 binnegekomen voor de slacht offers van de ramp in Agadir. Het nummer blijft voorlopig nog geopend. President Prado van Peru ge noot gisteren zichtbaar van de beroemde grachtentocht ii Amsterdam. H.M. de Koningir wees hem verschillende malen deskundig op een karakteris tieke geCel. Koffie goedkoper Naar uit vakkringen wordt verno men zullen de koffieprijzen als gevolg van de daling op de wercldmark' met ingang van vandaag worden ver laagd. Deze verlaging zal over het algemeen bedragen 8, 6 en 2 cent per pakje van 250 gram. Ike weer thuis Gebruind en ln een opperbeste stem ming is president Eisenhower gister avond van zijn reis door vier Zuidamc- rikaanse landen1 in Washington terug gekeerd. De president heeft 25.000 kilo meter gereisd en daarna vier dagen rust genomen op het eiland Porto Rico. Van avond zal hij het Amerikaanse volk in een toespraak via radio en televisie van zijn ervaringen op de hoogte stellen. Opnieuw in greep van de winter (Van onze weerkundige medewerkerJ 'yOALS WIJ gisteren al verwachtten. kwam er ook in de afgelopen nacht vorst van betekenis voor. In onze omge ving werd vanmorgen vier cn in het noordoosten van ons land vijf graden vorst gemeten. De vrij krachtige oosten wind blijft nog voortdurend koude lucht uia Duitsland aanvoeren, zodat dc tem peratuur ook overdag maar heel weinig boven het vriespunt kan komen. Het blijft droog, al kunnen er ïoel enkele wolkenvelden overdrijven. De depressies van de Oceaan zullen er voor lopig niet in slagen de koude lucht een andere stroming te geven, zodat wij de eerstkomende twee a drie dagen nog op belangrijk te koud weer moeten rekenen. In de bouwvakken zal men, als men nog niet staakt, naar huis gestuurd kun nen worden wegens vorstverlet. Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot woensdagavond Aanvankelijk nog weinig later meer bewolking met Aan4li mogelijk hier cn daar enige ifiBW sneeuw. Vrjj krachtige tot w H harde oosteiyke wind. Llcb- P -rffi- tc vorst lot temperatuur om uü- het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 9 maart: Zon op 7.09, onder 8.32, maan op 13.34, ondier 4.22. 13 maant HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1