IN AGADIR DOEK GEVALLEN Bouwstaking in 25 steden Aannemers al vroeg voor risico's gewaarschuwd Nu officieel: het aantal doden ongeveer twaalfduizend In 1961 komen er twee nieuwe Eurovisie-festivals Toneelspel op een zeeschip 9 MAANDAG 7 MAART 1960 KRUISER DE RUYTER WEEK AF VAN ZIJN KOERS OM LINK VAN BRUGGEN IN DE GELEGENHEID TE STELLEN NAAR CASABLANCA TE GAAN (Telefonisch van onze speciale verslaggever Link van Bruggen.) CASABLANCA, maandagochtend. TN AGADIR is het doek eindelijk gevallen. De bijna totaal verwoeste stad heeft een tol betaald, die aan zienlijk hoger ligt dan aanvankelijk werd geschat cn heeft een nieuwe huivering van schrik door Marokko doen varen. Twaalfduizend doden, wordt nu officieel gezegd, of wel een kwart van de totale bevolking. De helft hiervan is geborgen en ter aarde besteld. Maar de andere helft bevindt zich nog in de ruïnes der ge bouwen en huizen. Niets kan er meer worden gedaan om de duizenden lichamen te bergen. De eens zo glinsterend witte stad aan de turquoise en azuur blauwe baai is hermetisch van de buitenwereld afge sloten. Boven de grauwe bergen puin wolken ziekte- verspreidende vliegen in een hitte, die overdag de negentig graden te boven gaat. Koning brengt tweede bezoek CMSTEREN heeft koning Mohammed-V van MdVokko een tweede en laatste bezoek aan de dodenstad gebracht, vergezeld door de hoofden van vele diplomatieke missies. Met het mondmasker voor reed het gezel schap door de geteisterde straten. Het was een dramatische tocht, die nog maals duidelijk onderstreepte hoezeer deze Marokkaanse stad met zijn door Nederlanders gebouwde haven getroffen is. Rattenplaag DEN RATTENPLAAG dreigt in Agadir, want de zwarte en brui- ne monsters worden steeds brutaler. De leden van de ontsmettingsploe- gen ,die balen D.D.T. boven de puin hopen verstuiven of chloor in on gekende hoeveelheden verspreiden, zijn tegen alle mogelijke besmette lijke ziekten ingeënt. Alleen dokto ren mogen de lichamen waarop me» stuit nog aanraken. Aangeraden is het trieste en een walgelijke geur verspreidende massagraf voorlopig ongemoeid te laten, in ieder geval tot het tijdstip, waarop het besmet tingsgevaar geweken zal zijn. Wat er precies met de dodenstad gaat gebeuren, weet eigenlijk nog niemand. Zaterdag is de maatregel afgekondigd, dat de grondvesten, waarop Agad: eens heeft gestaan, gedurende een pi riode van ten minste zes weken in qua rantaine gaan. Afbranden achten de meeste deskundigen de beste oplossing, desnoods door het afwerpen vanuit de lucht van napalmbommen. De religieuze bezwaren, die de pioslems tegen het ver branden van hun doden hebben, zijn op 't ogenblik echter nog zo groot, dat aan de toepassing van deze methode nog niet te denken valt. Bulldozers zullen dan waarschijnlijk ook wel het werk moeten doen, hoewel hier, in hygiënisch opzicht, grote nadelen aan kleven. Dat Agadir niet meer zal worden op gebouwd. acht men in Rabat en Casa blanca zeer onwaarschijnlijk. In de eer ste plaats heeft koning Mohammed al de belofte gedaan, dat de stad weer za! verrijzen en zelfs, dat hij over een jaar al bewoond zal zijn. Deze wijd en zijd- gepubliceerde woorden mogen misschien uitgesproken zijn, toen de ramp nog niet in zijn volle omvang was te overzien vast staat dat de zo goed als geheel ver dwenen havenplaats van groot econo misch belang voor Marokko is. De stad moet, hoe dan ook, zo gauw mogelijk vrijgegeven worden, daar het achterland er bijna geheel van leeft. Honderden ton nen groenten en fruit staaan ten zuiden van Agadir al te bederven, omdat het meer den vijfhonderd kilometer verder ldgigende Casablanca thans de enige uit- voerhaven is en het transport er naar toe over smalle, kronkelende bergwegen gaat. Boclem kwam omhoog '"TERWIJL de luchtbruggen, die geslagen zijn, nog intact gehouden worden Deense vliegtuigen Rebben dit week einde nog enkele honderden gewonden uit Tarodout naar de ziekenhuizen van Rabat en Casablanca geëvacueerd va ren voor de baai van gadir alleen nog enkele Franse oorlogsbodems heen en weer. Zc gaan geen moment meer voor anker, dnar het gevaar voor nieuwe aard schokken nog steeds niet geweken is- Men is bevreesd, dat door een nieuwe ramp de bodem van de zee naar boven komen zal. Dit is In die rampzalige nacht van de eerste maart niet ver ten zuiden van Agadir gebeurd, toen vaarwater, dat oor spronkelijk tweehonderdveertig meter mat. nog maar twintig meter diep bleek te zün. De nieuwe aardbeving van vrijdagavond heeft de commandant van smaldeel I van de Koninklijke Marine in ieder geval doen besluiten zijn vier schepen terug te trekken en naar Gibraltar op te stomen. De voor anker liggendp Amerikaanse oor logsbodems zijn eveneens de zee opge gaan, ongeveer tezelfder tijd met <1e Ne derlandse. Op de bergingswerkzaamheden ïeeft deze veiligheidsmaatrëgel geen en- cele invloed gehad. Zowel de Nederlandse als de Amerikaanse schepen waren al af gemeld en lagen klaar om zaterdagmor gen in alle vroegte weg te varen. Zoals lk zaterdag al schreef, werd ik foor het zo plotseling vervroegde vertrek olkomen verrast De coulance en de hulp vaardigheid van commandeur A. P.Fer- verda kende echter geen grenzen. Terwijl lij de onderzeeboot jager Limburg en het Yegat De Bitter tin rechte lijn naar Gi braltar dirigeerde de jager Gelder,and ïn de onderzeeboot Zwaardvis waren al eerder vertrokken liet hij zijn vlagge- schip, de kruiser De Ruyter, van zijn coers afwijken om mij voor Casablanca met een schouw aan land te zetten. Hei was een ervaring, die in elk opzicht gro- esk aandeed- Een van de grootste Neder- 'andse oorlogsbodems voer vele mijlen im en bleef geruime tijd voor de groots-te laven van Marokko liggen om de terug- eer van de schouw af te wachten- Alles >m een Nederlandse journalist terwille e zijn, die, als gevolg van nieuwe gard- chokken een onverwachte zeereis van egentien uur moest maken- Geen klacht AAN BOORD van de kruiser De Ruyter is me wel zeer duidelijk voor ogen komen te staan wat die ruim zevenhonderd Nederlandse ma rinemensen. die in Agadir aan land •ijn gegaan, gedurende zesendertig uur hebben doorstaan. De berging van enkele honderden slachtoffers van de ramp is voor veel Jannen als een nachtmerrie geweest. Sommigen onder hen hadden nog nooit van aangezicht tot aangezicht met de dood gestaan, toen ze er plotseling op de meest af grijselijke wijze mee werden gecon fronteerd. Geklaagd is er echter niet, zelfs niet door die honderd jongens van zestien tot achttien jaar, die op de De Ruyter in opleiding zijn. „We hebben zoiets nog nooit bij de hand gehad", vertelde een van de offi cieren. „Niemand is uiteraard gedwongen dit lugubere doodgraverswerk te doen, maar er zijn toch slechts weinig mannnen .geweest, die vooraf ontheffing van dienst hebben gevraagdIn de brandende hitte hebben ze lijken uitgegraven, die jil in een vergaande staat van ontbinding verkeerden en die heel vaak afschuwe lijke verminkingen vertoondenVer- scheidenen hielden er pas mee op, toen ze zo misselijk waren, dat ze zich meer konden inhouden". Naar we zaterdagavond van de Nederlandse consul in Casablanca, de heer J. N. Kersten, vernamen, is er toch nog één Nederlandse in Aga dir omgekomen. Het is de zesentwin tigjarige mevrouw Riet Renou-0ver water uit de Kwakel bij Amsterdam. Met haar Franse man ligt ze nog in de puinhopen van haar huis begra ven. De andere in Agadir wonende of aldaar tijdelijk verblijvende gezinnen hebebn zich in veiligheid kunnen stellen. Het zijn de heer en mevrouw H. A. Graswir uit Nieuwkoop, die zich met vakant Marokko bevonden de heer A. van met vrouw en drie kinderen en d? heer K. K. Buskop met vrouw en kind. Laatst genoemden zijn respectievelijk directeur en bedrijfsleider van de Societé Orgami- ner, een vismeelfabriek, die een dochter onderneming van de Gekro te Rotterdam De vlucht TK DACHT dat de wereld verging, vertelde mevrouw Graswinckel gisteren in hotel El Masoer in Casa blanca. „Met ra'n man verbleef ik in hotel Mauretania, dat wel ernstig beschadigd, maar niet verwoest werdIn het donker heb ik toen na veel moeite m'n hond kun nen \angen en gedrieën zijn we ge vlucht M'n man is later nog even teruggegaan om nog wat kleren te D ehecr Van Riel, die het Nederlandse smaldeel in Agadir veel goede diensten heeft bewezen, woonde i.n de verst van de baai liggende industriewijk. „Noch mijn huis, nooh mijn fabriek", zei hij, „zijn zwaar beschadigd. Mijn vrouw en ik werden wakker, doordat er een paar kasten omvielen... We wis ten meteen wat het was, omdat zich in de week daarvoor al twee zeer lichte aardschokken hadden voorgedaan.. We grepen snel onze drie kinderen, sloegen er een deken omheen en renden naar onze voor de deur geparkeerd staande wagen.. We zijn toen eerst langs de hui zen van de in Agadir wonende Neder landers gereden en toen we zagen, dat we er niets konden doen, zijn we voor de nacht de stad uitgereden De familie Buskop, die evenals de fanilie Van Riel. gisteren tijdelijk naar Nederland is vertrokken, woonde in "de nieuwe stad die voor tachtig procent verwoest is. ',.Ik had daar een flat", bracht de heer Buskop naar voren, „en ben, op mis schien m'n kleren en enkele persoonlijke bezittingen na, alles kwijt.. Mijn vrouw en ik zijn echter heel blij, dat we er het leven hebben afgebracht.. We raak ten even in een grote paniek, want toen m'n vrouw in het donker in het bedje greep, waar onze baby van vier maan den in lag, was het eerste dat ze beet pakte een grote brok steen „Het kind is weg" schreeuwde ze tqaar onmiddellijk daarna had ze het toch in haar armen, slapend en wel... Het is. ook toen we in de auto de stad uitvluchtten, niet wakker geworden' en heeft totaal niets van de ramp gemerkt.. Zelf merkte ik trouwens de volgende dag p^as. dat ik grote splinters glas in m'n voeten gekregen had, 'die er op een van de Neder!a>ndse oorlogsbodems uit gehaald zijn Plunderaars Inmiddels doen vele verhalen in Casablanca de ronde, welker juist heid op geen enkele wijze te contro leren is, zo zouden de Fransen drie leden van hun reddingsploegen heb ben verloren. Ze zouden zijn "ver moord door een groepje plunderaars, dat door hen ontdekt zou zijn. Hoe ongeloofwaardig dit verhaal ook mo ge klinken, feit is dat geen of.' cier en geen onderofficier met hun man schappen de wal mogen betreden, zonder in het bezit van vuurwapens te zijn. Een ander verhaal, dat we hoor den, betreft een Marokkaan, die al een half jaar geleden naar de auto riteiten in Rabat zou zijn gestapt om inlichtingen over een op 1 maart daarnavolgend plaats hebbende aardbeving te geven. De man kreeg gelijk, al moet ik er bij zeggen, dat ik er pas na de eerste maart van hoorde. Donderdag dook hij echter opnieuw op en waarschuwde voor een tweede aardbeving, die op vrij dag daaropvolend alles op zijn grondvesten zou doen schudden. Dit gebeurde, maar hier moet ik aan toevoegen, dat ik dit verhaal al vrij dagmorgen hoorde. Radio-oproep om liulp In Den Haag zijn zaterdagavond signa len opgevangen van een radio-amateur in Casablanca, die dringend verzocht zoveel mogelijk entstof tegen Tetanus en zo mogelijk drie apparaten voor elektro cardiografie te zenden naar de directeur van het ziekenhuis te Rabat, zulks ten behoeve van de getroffenen door de aardbeving in Agadir. Een foto, die wel duidelijk laat zier. hoe onconventioneel het Zweedse vor stenhuis zich gedraagt en hoe het Zweedse volk zijn koning als een ran hen beschouwt: Koning Gustaaf Adolf. (Vervolg van pagina 1) In Amsterdam werd ln de loop de ochtend duidelijk, dat alleen de heiers geen gevolg hebben gegeven aan de sta- kingsoproep. De overige groepen bouwvakarbeiders zijn wel in staking gegaan. De schilders die mochten wer ken, konden door de kou weinig doen. Wel werd gewerkt aan kleine objecten, zoals villa's, verbouwingen enz. Op alle objecten van enige betekenis (ook gen- en bruggenbouw) ligt het werk stil. Alles had een ordelijk verloop, danks de agitatie van E.V.C., O.V.B. ongeorganiseerden. Hier en daar bleek wel nader overleg nodig, maar toch hield men al spoedig op met werken. Onder meer staakte men bij een object va K.L.M. in Tuinstad-Slotervaart, op het omvangrijke complex van de Vrije Uni versiteit aan de Amstelveenseweg en in de woningbouw. De loyaliteit van de bouwvakarbeiders ging overigens ver De schilders mochten werken en daarom werd voor hen een schot opgetrokken, zodat ze niet in de gure wind behoef den te staan. Inmiddels heeft de E.V.C haar leden ook tot staking opgeroepen In de desbetreffende verklaring wordt echter gezegd d-at de drie geünieerde organisaties de financiële verantwoorde lijkheid moeten dragen „Het grote probleem bij deze staking", aldus een Amsterdamse vakbondsbe stuurder, „leveren de ongeorganiseerden op, die ook in staking zijn gegaan. Wie moet hen uitbetalen?" Hetzelfde probleem geldt voor de O.V.B.'ers en E.V C.' bonden niet willen en niet kunnen betalen. Dit doet zich in alle plaatsen De bora fid»- honden zullen dit pro bleem nader bezien. In Nijmegen, de stad die vanmorgen an de lijst van stakende sleden werd toe gevoegd, worden alleen de fabrieksbouw Philips, de schouwburgbouw ei bouw van een groot winkelpand getrof fen. In Emmen werden de bouw van uit breidingen van de Enkalonfabrieken de Danlon-kousenfabriek. benevens ngbouw. stil gelegd, Voor enkele werken in Utrecht, wi op thans gestaakt wordt, zijn de m lijkheden bijzonder groot, Een groot i dehuis. zou 15 maart moeten worden ge opend, maar er wordt nu niets aar daan. Ook andere winkels dreigen re laat gereed te komen. Sommige bouwbedrij ven, die contractuele verplichtingen heb ben, bestuderen nu de mogelijkheid korle gedingen tegen de vakbeweging, Vrije artsenkeuze voor militairen Na langdurig overleg is een oplossing gevonden die het mogelijk maakt dat militairen die thuis ziek zijn en in een plaats wonen waar geen militair-genees kundige dienst is, zich door hun eigen arts laten behandelen. De inspecteur van de militaire genees kundige dienst heeft aan de leden van de landelijke huisartsenvereniging de voorwaarden en tarieven gezonden waar tegen dezen zich bereid kunnen verkla ren tot het verlenen van hulp aan mili tairen, die recht hebben op geneeskun dige behandeling vanwege het rijk. Tot nu toe was de situatie zo dat deze militairen behandeld moesten worden door zogenaamde contractartsen Zij n weliswaar vrij de hulp van hun i arts in te roepen, doch moesten deze dan particulier betalen. iets waarop de vakbonden overigens ge rekend hebben. De staking in de IJmond stagneert de uitvoering van vele grote bouwwerken in Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Castri- cum en vooral IJmuiden. Ah gejotograjeerd in het moderne museum te Stockholm, op een tentoonstelling van werken van de Franse schilder Jacques Villon. Terwijl de vorst met een gids de ronde langs de werken doet, bekijken de andere bezoekers rustig op hun wijze de schilderijen, zonder zich om de koning te verdringen en hem van het plezier van dit bezoek te beroven. Er zijn ook geen afzettingen, zenuw achtige autoriteiten of protocollaire rege lingen er heerst slechts gemeenschap pelijke bewondering voor de kunst. Kiesrecht. In Genève is een volksstem ming gehouden over de vraag of vrou wen mogen deelnemen aan de kantonale verkiezingen. De uitslag was 18.162 stem men vócSr en 14.593 tegen. Genève is het derde Zwitserse kanton waar de vrou wen kiesrecht krijgen. Zuid-Afrika. Als het land volgend jaar het decimale stelsel aanvaardt, zal op de munten van Zuid-Afrika de beeltenis van koningin Elizabeth worden vervan gen door die van Jan van Riebeek. FR BESTAAN plannen om in 1961 te starten met twee nieuwe Eurovisiefestivals, die bedoeld zijn om traditie te worden. Montreux wil in mei een internationaal festi val houden met een wedstrijd in amusementsprogramma's en het staat nog niet vast waar het tweede, een Atletiek-festival, *al worden gehouden. Montreux was de eerste Europese stad, waar een Eurovisie-uitzending werd gemaakt. Dat gebeurde op 6 juni 1954 t»r gelegenheid van het daar ge bruikelijke „Narcdssenfeest". Om de herinnering aan dit heuglijke feit levendig te houden wil Montreux nu elk jaar een Internationaal Televi sie Festival houden. Tijdens dit festijn zal elk Eurovisie- land kunnen uitpakken met een amu sementsprogramma of een musical, die dan in Eurovisie door de andere lan den wordt overgenomen. Het land dat volgens de .internationale jury het best voor de dag komt, ontvangt de „gou- de roos". Als tweede en derde prijs zijn de „zilveren" en de „bronzen roos" beschikbaar. Aan de eerste prijs is tevens een geldsom verbonden. Als datum voor het eerste festijn is genoemd 21 tot 27 mei 1961. Heel iets anders wordt het Eurovisie Athletiek Festival. Dit worden echte wedstrijden, waarvoor elk der Euto- visielanden twaalf atleten kunnen af vaardigen, die elkaar zullen bekampen om de beste sportprestatie. Deze wedstrijden worden rechtstreeks uitgezonden in Eurovisie. Ook hiervoor zullen prijzen beschikbaar worden ge steld. Men had gehoopt nog dit najaar te kunnen starten, maar de organisatie eist wel zoveel tijd. dat het beter is nog even te wachten. Bovendien heb ben we dit jaar tweemaal Olympische Spelen op het scherm en de organisa toren vreesden .dat het daarmee voor de kijkers va-n het goede teveel zou worden. De eenacter „De derde", geschreven door Ed Hoornik, welke de NCRV don derdagavond 10 maart op het beeld scherm zal brengen, speelt zich af aan boord van een schip, dat een plezier reisje maakt. De decorbouwer Peter Zwart ging om goede ideeën te krijgen voor de entourage van dit spel eens poolshoogte nemen op het schip „De Prins der Ne derlanden" van de KNSM, dat in de Amsterdamse haven ligt. Al rondkijkende kwam hij óp de ge dachte dat niets zo echt kan lijken als de werkelijkheid zelf en dat het dus ideaal zou zijn, het spel aan boord van dit schip te spelen. Met de KNSM kwam het in orde en de regisseur Peter Koen voelde er ook wel voor. Dus zal het zo gaan: geen decors, maar een werkelijk schip als achter grond voor „De derde". Voordat het tot staken kwam: (Van onze sociaal-economische redactie.) DE ONTWIKKELING rond het overleg over de nieuwe (nog niet getekende) c.a.o. voor het bouwbedrijf, die tot de staking van vandaag heeft geleid, komt in het kort hierop neer: Augustus 1959. De werknemers nodigen de werkgevers in het bouwbedrijf uit voor een oriënterend gesprek over een verbetering van de lonen en andere arbeidsvoorwaar den. nu de vrijere loonvorming op gang komt (waarbij tussen regering en bedrijfsleven is afgesproken de loons verhogingen niet in de prijzen tot uitdrukking te brengen) September 1959. De onderhandelingen over een nieuwe c.a.o. komen op gang. De werknemers hebben voorstellen ingediend, waarvan de voornaamste een loonsverhoging van vijf procent is. De aannemersbonden schrijven hun leden „dat ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat de uit een eventuele herziening van de c.a.o. voortvloeiende meerdere loonkosten op lopende werken geheel of ten dele door de aannemer zullen moe ten worden gedragen Oktober 1959. De rand van bestuur bouwbedrijf (waarin de organisaties van bouwvakpatroons federatief samen werken) stuurt een memorandum aan de minister van economische zaken, waarin wordt gepleit voor de moge lijkheid om ook ten aanzien van lopende werken even tuele loonsverhogingen ten laste te kunnen brengen van de opdrachtgever. November 1959. De raad van bestuur brengt een bezoek aan minister De Pous (econ. zaken) om het memorandum toe te lichten. De minister deelt de aannemers mede dat ook het bouwbedrijf de algemene aanwijzingen van de regering inzake de vrijere loonvorming heeft op te vol gen, zodat er van doorberekening geen sprake kan zijn December 1959. Partijen in het overleg over de nieuwe c.a.o. bereiken een voorlopig akkoord over de voornaam ste punten in de af te sluiten overeenkomst. (Loonsver hoging van 5 procent, verwerking van de A.O W.-compen satie in de uurlonen, werktijdverkorting, overwerkbelo- ning, tweeploegentoeslag, reis- en rijwielvergoeding, va kantieregeling, enz.) Over enkele onderdelen wordt het overleg nog -voortgezet. Januari I960. Zoals ook bij de andere aannemersbonden krijgt liet bestuur van de Ned. Clir Aannemersbond machtiging van de ledenvergadering om tut afsluiting van de c.a.o over te gaan- Het bestuur wordt opgedragen alles in het werk te stellen pm de risicorege'ing in de lopende contracten gehandhaafd te houden Deze opdracht is evenwel niet bindend. Februari 1960. De c.a.o wordt door partijen ingediend hij Rijksbemiddelaars De werkgevers, van mening rijnde dal elke verbetering van de produktivitei; reeds in de prijzen is verdisconteerd, leggen geen cijfers ter motivering van de loonsverhoging over De werknemers doen dat wel De Stichting van den Arbeid adviseert Rijksbemiddelaars met de loonsverhoging akkoord te gaan, omdai er in ieder geval 4.2 procent aan ruimte te constateren valt in de bedrijfstak. De meerderheid van het Stichtingsbestuur is evenwel van mening dat er ook op de lopende werken niet doorberekend mag worden. Tijdens een korte hearing delen Rijksbemiddelaars overeenkomstig het advies van de Stichting aan partijen mede dat de c.a.o. goedgekeurd zal worden als de aannemers de risicoregeling zowel voor nieuwe als nog lopende contracten laten vallen 1 maart I960 De werkgevers weigeren de c.a.o. (die op deze dag had moeten ingaan) te tekenen, zolang Rijks bemiddelaars (dus overheid) de buitenwerkingstelling van de risicoregeling blijven eisen. Het bouwbedrijf zit nu 2 maart. Een nader overleg tussen partijen levert niets op De aannemers willen de oude c.a.o. verlengen. De werknemers kondigen evenwel maatregelen aan om de aannemers tot ondertekening te dwingen. 3 maart. Nadat de bondsraden van de organisaties van bouwvakarbeiders hun besturen toestemming gaven zo nodig een werkstaking af te kondigen, wordt de raad van bestuur door de vakbeweging een ultimatum gesteld: vóór 5 maart te twaalf uur tekenen, of er wordt ingaande 7 maart gestaakt. De voorzitter van de raad van bestuur, de heer J. Dura Dzn., bezoekt minister De Pous, die hem de keuze Uit twee compromis-voorstellen laat: a) door berekening voor die bedrijven, die na 1 september 196(1 als gevolg van de gestegen loonkosten in een verliea- positie zijn geraakt, b) de binnenkort met drie procent te verlagen risicopremie (die de patroon aan de arbeider uitkeert bijvoorbeeld bij vorstverlet) aan de aannemer ten goede te laten komen, inplaats van in de bouwprijs tot uitdrukking te brengen. De raad van bestuur wijst beide voorstellen van de hand. 4 maart. De centrales van werknemersorganisaties doen een beroep op staatssecretaris Roolvink een bemiddelings poging te ondernemen. De regering roept echter de cen trales van werkgevers-, werknemers- en middenstands organisaties bijeen en krijgt van hen de steun voor haar standpunt. De voorzitters van de centrales van werk geversorganisaties wijzen de bij hen aangesloten aan nemersbonden op het onhoudbare van hun standpunt en doen een beroep op de bondeh de risicoregeling te laten schieten Maar de raad van bestuur heeft intussen beslo- len een kwart van het contractueel bij de opdrachtgever in rekening te brengen bedrag te laten vallen. De minis terraad bespreekt dit aannemersvoorstel, maar acht het onaanvaardbaar De raad van bestuur laat weten dat dit zijn laatste voorstel is geweest. 5 maart. Als het ultimatum om 12 uur afloopt bericht de raad van bestuur de werknemersorganisaties dat de aan nemers op hun standpunt blijven staan: alleen onder tekening van de c.a.o als de risicoregeling gehandhaafd blijft tn boende contracten Op een persconferentie legt de heer Dura de verantwoordelijkheid voor de staking op de schoudei de Hij ■egenng nkkeling van Nederland als he» produktiepi dat de zoetige J maart De staking i» een feit 1 Hel werk is op de grootste en belangrijkste bouwobjecten 1 lende delen van bet land. val alleen zullen er dan dus drie festival-evenementen in Eurovisie- verband zijn. Het kan niet op! De plannen voor Radio-jeugddag "[VTA HET ZO geslaagde experiment van verleden jaar zal de AVRO. zowals we destijds hebben gemeld weer een Radio Jeugddag houden en ditmaal in de Paasvakantie, op dinsdag 19 april a.s. Ook dan zal het programma weer geheel door jongeren zijn samenge steld op de vaste rubrieken na; de jongeren zullen ook weer zelf om roepen. De plannen beginnen vaste vorm aan te nemen. O.m. zal onder de titel „Plaatwerk" van 10 tot 10.50 uur een programma worden uitgezonden waar in de uit AVRO's Jeugdomroep Min- jon voortgekomen omroeper en com mentator Joop vam Zijl vraaggesprek ken zal voeren met verschillende be kende figuren. Ojh. met de dirigent Bernard Hai/tink, de actrice Ina van Faassen, de zwemster Cokkde Gaste laars, de televisie-omroepster Elisabeth Mooy (de plaatsvervangster van Ageeth Scherphuis) en het zangeresje Rita Valk. Na elk vraaggesprek m^en de gasten in de studio een verzoekplaat in het lichtere genre opgeven en die wordt dan prompt voor hen gedraaid Vier operettes op liet Duitse scherm De Westduitse televisie-organisaties bereiden de opvoering van vier bekende operettes voor. Keulen zal op 18 juni a.s. de operette „Der Vetter aus Dingsda" van Künneke op het scherm brengen. München komt nog deze zomer en na jaar met „Die Geisha" van Sidney Jones en „Ihre Durchlauoht" van Offen bach en Hamburg waarschijnlijk in no vember met „lm weissen Rösl" van Alle voorstellingen zullen groots wor- den opgezet en in zgn. „play-back-s.vs- teem" opgevoerd. Dat wil dus zeggen: dubbele rolbezetting met solisten voor de zangrollen en acteurs voor het spel. Brokken van Vara naar Avro Corry Brokken zal aan het einde van het winterseizoen haar contracten met de VARA niet voortzetten. Zij neemt een overstapje naar de AVRO. Van juni ai zal zij regelmatig optreden voor de AVRO-miorofoon, de plaats waar wij oorspronkelijk haar radiodebuut maakte, na „ontdekt" te zijn in het Springplankprogramma van de KRO. telèi'isïë vanavond 0 Dank zij het bezoek van de president van Peru aan ons land, krijgen we van avond van 9.15 tot 10.45 uur televisie te zien. De uitzending begint met een extra aflevering van het journaal en ofn 9.15 volgt dan een reportage uit de Kon. Schouwburg in Den Haag, waar het Nederlands ballet een uitvoering geeft van de bekende balletten van Bellini. Saint-Saëns en Tsjaikowski. Corry y&ZéUcf vanavond 0 In het NCRV-programma hoort u om 8 uur de toespraken, die worden gehouden tijdens het galadiner, dat de Koningin in Den Haag de hoge gasten uit Peru aanbiedt. Om 815 uur begint het eerste deel van het vervolghoor- spel „Dombey en zoon", naar de beken de roman van Dickens. Om 9.35 uur gewijde muziek voor koperblazers en koor en om u uur voortzetting van de cyclus orkestwerken van Strawinski. 0 Een reportage van het koninklijk be zoek aan de balletvoorstelling in Den Haag hoort u om 10-25 uyr in het pro- gramma van de VARA. Vooraf het ge- bruikelijke VARA-maandagavondpro- gramma, met om 8-05 uur de gevari eerde ontspanningsrubriek „Schering en inslag", om 9 20 uur het cabaretje „Hij en zij" en om 9.50 uur het actuali teitenprogramma Marimba. Programma voor morgen DINSDAG t MAART 1960 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s AVRO: 7 00 Nws 7 10 Gym 7 30 Gram VPRO: 7 SO Dagopening AVRO: 8 00 N'ws 8.15 Gram 9 00 Gym v d vrouw 9 10 De Groen teman 9 15 Gram 9 35 Waterst 9 40 Morgen, wijding 9 55 Boekbeepr 1000 Gram 10 50 V d kleuter? 1100 Pianospel 11 15 V d zieken 12 00 Ilammondorgelepel 12 20 Rcge- rirrgsultz: UttB v d landbouw 13 30 Land en tulrvbouwmcded 12 33 Metropole-ork cn koor 13 00 Nwe 1315 Medetl of gram 13.20 Mil muz 13 55 Beursber 14 0o Kamenmuz 14 40 Schoolradio 15 00 Vd vrouw 15 30 Pianorecital 16 00 Van alle breedtegraden, praatje 16 15 Gram 16 30 V d jeugd 17-15 De dierenwereld en wij. praatje 17 25 V d Jeugd 17 50 Staatslebezoek President van 18 00 Nwe 18 15 Pianospel 18 30 RVU: Elektronenmicroscopie (biologisch) door dr P F Eibers 19 00 V d kind 19 05 Paria vous parte 19 10 RadlowedstrtJd 19 50 Journ 20 00 Nws 20 05 Gov ar pro gr 22 00 Plano- muz 32 30 Nws en bcursber van New York 32 40 Kamermuz met eomm 23 20 Zijn de Peruanen onze tegenvoeters?, cauaerie 23 35 Ork conc 23 55—24 00 Nws Hilversum II. 29$ m. 1007 kc/«. KRO: 7_00 Nws 7 ;5 Gram 7 30 V d Jeugd 7 40 J» 7.45 Morgengebed e.. Nws 8/18 Gram 8 5o V d vrouw 9 40 School radio 10 00 V d kleuter» 10 13 Lichtbaken, caus 1025 Gram l!0o V d vrouw 11 30 Gram ',150 Volaan.vooruit, lezing 12 00 Middagklok-noodklok 12 03 Gram 12 3o Land- en tuinbouwmeded 12 33 Gram 12 50 Slaatsiebezoek President van Peru 13 00 13 15 15 Jaar geleden, praatje 13-20 Nwe gram 13 35 Lichte muz 14 Oo Gram 14 05 Schoolradio 14 35 V d plattelands vrouwen W 45 Pianorecital 13 05 Lichte mur 15 30 Idem 16 00 V d zieken 16 30 Zieker»!of 17 00 V d leugd 17 40 Beursber 17 45 Regerir.gsuitz Economische ontwik keling var NieuwGuinea's bevolking, d Zang ;9 3o Grv 3100 Kamermuz 3135 I Gram 22 15 Staatslebezoek President van Peru 32 35 B-^kbetpr 22 30 Nws 22 40 Ge zin en huwelijk lezing 22 50 Omr Filharm ork 23 3" Filnvmuz 23 53—24 00 Nws Televlsieprugr Eurovisie NTS is 45— 16 30 Rechtstreek#* ultz uit het Unnrn- gebouw te Parijs ;i 30—20 00 Intern agra-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9