Geef staatsbezit in handen van particulieren WYBERT ant Meerderheid van socialisten voor onbeperkte totoprij zen Castro beschuldigt V.S. van ramp op schip Tuinboon: goede mest Vijftien Russen leggen contact niet Nederland Romme: P.v.d.A. zwaait met hakmes (Van onze parlementsredactie) PROF. mr. C. P. M. Romme. de voorzitter van de Tweede- Kamerfractie der Katholieke Volkspartij, heeft zaterdag ge pleit voor overdracht van staats bezit aan particuliere kleine be zitters. Aandelen van de staat in bedrijven als de hoogovens, Breedband en de K.L.M. zouden naar de mening van prof. Romme althans ten dele aan particulie ren moeten worden overgedra gen. De werknemers in die be drijven zouden daarbij een voor keursrecht moeten hebben. Het program van de regering bezitsvorming geeft reden tot tevre denheid, maar het belangrijke punt van de overdracht heb ik node gemist, zei de heer Romme in Zwolle op het jaarlijks Overijssels appel van zijn partij. Prof. Romme verklaarde dat aan die afstoting: van staatsbezit vooral moet worden gedacht bij nieuwe in vesteringen. In een regeringscombi natie met socialisten zou deze over dracht tot de onmogelijkheden heb ben behoord, maar in dit kabinet moet zoiets mogelijk zijn, meende hij. Een warm pleidooi hield de K.V.P.- leider ook voor verder gaande inscha keling van maatschappelijke organen bij maatregelen van wetgevende en be stuurlijke aard. Prof. Romme herinner de er aan dat hij op 1 oktober 1958 samen met een aantal van zijn fractie genoten in de Tweede Kamer een mo tie heeft ingediend, waarin werd voor gesteld dat het parlement zich medewetgevende taak zou beperken ..ten gunste van een gezamenlijke be moeiing van centrale overheid en maat schappelijke organen". De behandeling van die motie is toen tot een nader te bepalen tijdstip aangehouden. Op de terreinen van onderwijs, volks gezondheid en maatschappelijk werk wemelt het van maatschappelijke orga nisaties. De tijd is gekomen om aan het maatschappelijk organisatiewezen meer recht te doen, eenzijdige staats bemoeiing in te perken en de weg te plaveien naar een toestand waarin de maatschappelijke organen meer doen en de staatsorganen minder, zei prof. Romme. Een aantal dingen van gede tailleerde aard, die nu nog aan de over heid zijn voorbehouden, moeten worden behartigd door overheid en maatschap pelijke organen gezamenlijk. Het parle ment moet zich tot de hoofdlijnen be perken. Mammoetwet Het kabinet-De Quay heeft een prachtkans om in dit opzicht op bepaald terrein spijkers met koppen te slaan, namelijk bij de Mammoet wet, het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs. Een wijd verbreid bezwaar tegen dit ontwerp is immers dat het zoveel aan algemene maatregelen van bestuur over laat. Hetzelfde ontwerp bevat echter een van zijn eerste artikelen de sleu tel tot een oplossing. Het gaat hier om de bepaling dat de regering over bepaalde dingen advies moet vragen aan de door haar erkende organisaties van ouders, onderwijzend personeel en schoolbesturen. Dit is een stap op de goede weg, maar het is nog te weinig, want in plaats van alleen maar te adviseren moeten de organisa ties ook samen met de Kroon meere- gelen, aldus prof. Romme. „Laat de re- gemaakt. deze opgelegde kans bij de Mammoetwet grijpen". GRIEP! Gebruik regelmatig Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk In het begin van zijn rede had prof. Romme de socialistische oppositie ge waarschuwd dat zij haar eigen terug keer naar het regeringskasteel niet mogelijk moet maken. De taak van oppositie is in ons land niet alleen de inhoud van de regeringspolitlek te be- invloeden en naar verkiezingswinst bü de eerstvolgende stembus te streven, maar ook er voor te werken dat ze in een volgende periode (ik zeg niet: de volgende periode, want dat moeten z< zelf weten) in de regering kan terug- Dit betekent twee dingen. Ten eerste moet men de oppositie zo voeren dat men straks, als men in het règerings- kasteel is teruggekeerd, kan waar ken wat men als oppositie heeft langd. Ten tweede moet men dè opposi tie zo voeren dat men redelijkerwijs kan verwachten dat althans een deel regeringsgezinden van thans mettertijd weer met de huidige oppositie wil gaan. Prof. Romme had de indruk dat de P.v.d-A. zich blind staart op het stre ven naar stemmenwinst. Dit kan echter alleen een oppositie in een land met een tweepartijenstelsel, zoals Engeland, zich veroorloven. In een land met eer meerpartijenstelsel zoals Nederland moet de oppositie ook voor haar terug keer in het kabinet werken, omdat elke partij op samenwerking aangewezen een kundig chirurg dat hanteert, aldus prof. Romme. Ik heb er begrip voor dat men bij voorbeeld tegendruk geeft tegen belas tingverlaging. Maar dan moet men niel vergeten dat een socialistische minister van financiën de belastingdruk te hoog heeft genoemd. Ik kan er in komen dat men zwakke plekken in de vrijere loonvorming opzoekt. Ma Zwaaiend hakmes De enige mogelijkheid om tussen de Scylla en de Charibdis door te zeilen, is in ons land voor een oppositie: ma- - - tiging. In dit opzicht kan de P.v.d.A. d« bouwvakken zei de bewindsman. „onrechtvaardig" spreekt, dan moet men zich toch herinneren dat in 1954 de hele SER, met inbegrip van de so cialisten, zich voor vrijere loonvorming heeft uitgesproken. En wat het huurko- nijn en het loonkonijn betreft; in het konijnenhok dat in het jaar van 1958 met een briefje van Suurhoff en Hof- r de SER ging, zat alleen een huur- en geen loonkonijn, zei de K.V.P.- Tenslotte gaf prof. Romme aan de socialistische oppositie het advies: wie zoveel boter op het hoofd heeft, moet □iet in de zon gaan staan, want dat maakt hem niet alleen belachelijk, maar belemmert ook het uitzicht. De minister van landbouw en visse rij, mr. V. G. M. Marijnen, onder streepte in zijn rede het extra-parlemen taire karakter van het kabinet—De Quay. Dat het gemeen overleg tussen regering en parlement tot wijzigingen leidt, die zoals ten aanzien van de huur verhoging en het woningbeleid het we ien van de plannen niet aantasten, is laar de mening van de minister niet ingezond. Een andere mogelijkheid is ïen beleid waarbij de regering voortdu rend het „onaanvaardbaar" uitspreekt. Dit zou echter, temeer omdat bij de kabinetsformatie geen afspraken met fracties zijn gemaakt, een kwalijke zaak zijn. aldus de minister- Over de gespannen toestand a Een „haarfijne" kappers-wenk voor dames en heren: als vakman adviseer ik begin de dag met borstel, de fantastische haarcrème ik voor dames en heren: elke klant: M tel, kam en m fJl] haarcrème Alléén bij de kapper! Forse tube t 1,75 Een Indola product. Loenik naar Amsterdam Naar het ANP verneemt overweegt men aan Russische zijde om dit jaar deel te nemen aan de elfde interna tionale tentoonstelling op het gebied van electronica, radio en televisie, de Firato, welke van 30 augustus tot 6 september in het oude RAI gebouw te Amsterdam wordt gehouden. Indien Rusland tot een definitief be- sluit komt om deel te nemen aan d( „Firato", hetgeen dient te geschieden door de Kamer van Koophandel te Moskou, dan zal men een uitgebreide inzending, het allernieuwste model var Loenik inbegrepen, naar Amster- Unie Zuid-Afrika bestaat 50 jaar volgens prof. Romme een voorbeeld nemen aan de leider van de vorige oppositie, prof. Oud. De minister-pre sident, prof- De Quayheeft gezegdL dat de huidige oppositie scherp is. Maar dan zeg ik: het is meer de scherpte van een wild zwaaiend hak- dan die van een ontleedmes zoals Uit het overleg heb ik in elk geval deze vaste overtuiging gekregen dat dit conflict, als het mocht uitbre ken, bepaald niet zal betekenen dat de goede verstandhouding tussen werkgevers en werknemers in land ten principale zal worden on dergraven. Krachtig protest van Washington Premier Fidel Castro van Cu ba heeft zaterdag in een scherpe rede voor radio en televisie Ame rika ervan beschuldigd, de hand te hebben gehad in de explosie op het Franse vrachtschip La coubre, die 73 doden en ongeveer 250 gewonden heeft gekost. De premier verklaarde bij de begrafenis van de slachtoffers, dat buitenlandse sabotage de oor zaak was van de ramp op het schip, dat Belgische wapens voor Cuba aan boord had. Amerikaanse autoriteiten, aldus Castro, hebben herhaaldelijk hun gro te internationale invloed aangewend in een poging te beletten, dat deze wapens Cuba zouden bereiken. Daar deze autoriteiten er dus belang bij hadden te verhinderen dat wij i wapens zouden ontvangen, is het slechts logisch aan te nemen dat der hen zich degenen bevinden, die verantwoordelijk moeten worden steld voor de sabotage en de daarop gevolgde ontploffing. De Amerikaanse consul en de mi litaire attaché in Brussel hebben de Belgische regering onder druk gezet om de wapenverkoop aan Cuba te verhinderen, aldus Castro. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft nadrukkelijk ontkend dat de V.S. de hand hebben gehad in de ontploffing. Er zal een krachtig protest bij Cuba tegen de 239) Het is een merkwaardig ver schijnsel in de natuur, dat planten wèl in staat zijn de koolzuur uit de lucht te binden (hoewel die slechts in een geringe hoeveelheid van 0,03% in de omringende atmosfeer voor komt), maar niet in staat zijn stik stof vast te houden, die ruim 2000 maai zo overvloedig in de lucht voor handen is. Ondanks de omringende overdaad aan stikstof, hebben plan ten vaak gebrek aan deze stof, waar uit de voor het leven noodzakelijke eiwitten moeten worden opgebouwd. Sedert eeuwen ploegt de boer wik ke, bonen, of lupinen onder om het stlkstofgehalte van de arme gron den tc verhogen. Reeds Plinius (23—79 n. Chr.) maakt melding van het feit, dat de tuin boon de rol speelt van mest en dat men daarom in Ma cedonië en Thessa- lië de bonen op de velden omploegt, zodra ze beginnen te bloeien. Zouden, de vlinderbloemigen dan, als uit zondering in de plantenwereld, wèl in staat zijn stikstof in voldoende mate te produceren? Neen, dat kunnen deze planten niet. maar zij hebben een middeltje gevonden, waardoor hun oorspronke lijke armoede in rijkdom verkeert. De wortels van deze vlinderbloemi gen hebben gezwellen, die men op het eerste gezicht voor ziekelijke woekeringen zou kunnen verslijten. ZU ontstaan, doordat bepaalde bac teriën de tere wortelharen binnen dringen en in de wortels gal-achtige gezwellen veroorzaken. Deze bacte riën teren op suiker en zetmeel, wel ke stoffen de plant met behulp van het bladgroen uit koolzuur en water TOCH IS HET ZO! heeft opgebouwd. Tot zover zijn de ze bacteriën dus vijandige parasie ten. Het zonderlinge is echter, dat de plant alles doet om het deze on genode gasten zoveel mogelijk naar de zin te maken! In de wortelharen ontwikkelen zich echte voorraadka- mertjes, die overvloedig van provi and worden voorzien, zodat de gas ten zich geen ogenblik over de ver zorging behoeven te beklagen. Dit schijnt een tegenstrijdigheid, tot het ons duidelijk wordt dat hier aan een weloverwogen politiek ten grondslag ligt. Immers, deze bacte riën bezitten het vermogen de in de lucht aanwezige stikstof te binden en deze voor de opbouw van him orga nisme aan te wen den. En daar delen de vlinderbloemigen dan gaarne in mee. Zjj ruilen als het ware zetmeel en sui ker tegen eiwit. Door deze levens gemeenschap met stikstof-bindende bacteriën kunnen de lupinen, bonen, wikke, enz. over bijkans onbeperkte hoeveelheden stikstof beschikken, welke zij op eigen gelegenheid nauwelijks kunnen bemachtigen. Wanneer b(j groenbe- mesting deze planten worden omge ploegd, komt door verrotting en af braak deze stikstof vrij voor andere planten, die op deze wijze ook weer profiteren van de vindingrijkheid der vlinderbloemigen. Deze vindingrijkheid schijnt in de natuur onuitputtelijk te zijn, zoals blijkt uit de bril met de Ingeslepen halve maantjes, welk systeem reeds door een vis werd toegepast, lang vóór de mens er het gemak van ont dekte. Daarover een volgende keer. uitlatingen van Castro worden inge diend. De Amerikaanse regering had vooi de toespraak van Castro haar diepe leedwezen over de ramp uitgespro ken. De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie verklaarde dat Amerika wel de aandacht van een aantal bevriende regeringen heeft gevestigd op de Amerikaanse onge rustheid over wapenverschepingen naar het gebied van de Caraïbische zee, aangezien deze de daar bestaan de spanning slechts zouden vergroten. Een Amerikaanse fotograaf, Donald Chapman, die twee dagen is vastgehou den in verband met de ontploffing op het Franse munitieschip, is nu vrijgela ten. Hij vertelde maar vijf minuten no dig te hebben gehad om de rechtbank ervan te overtuigen, dat hij niets met de ontploffingen uitstaande had. Ghana streeft naar unie in Afrika Premier Nkroema van Ghana, dat gisteren zijn derde verjaardag als afhankelijke staat vierde, heeft bij deze gelegenheid onthullingen gedaan over Ghana's eerste republikeinse grondwetvoorstellen. Als deze door parlement en volk aanvaard worden, zal Ghana op 1 juli een republiek zijn (in april is er een volksstem ming). Uit de regeringsvoorstellen blijkt dat men het parlement de bevoegdheid wil geven 's lands soevereiniteit eventueel over te doen aan een grotere vereniging van Afrikaanse landen. Ghana zal voorts een president met uitvoerende macht krijgen, een door hem benoemd kabinet en een rijksdag' van een voorzitter en 104 door het volk gekozen leden. De eerste president zal benoemd worden door Ghana's huidige parlementsleden. Bij de stemming over de grondwet zal het volk tevens over deze benoeming moeten oordelen. Daar na zal men echter om de vijf jaar ver kiezingen voor parlement en president houden. In het voorstel wordt niet gerept van ;n aansluiting bij het Britse gemene best (Ghana is de vroegere Britse ko lonie Goudkust). Industrieën-puzzel Bij elke plaatsnaam, welke hieronder vermeld wordt, behoort een industrie. Gevraagd wordt om achter elke plaats- Weesp turfstrooiselfabrieken. Krommenie schoenfabrieken. Gouda lucifersfabrieken Delft mattenmakerijen. Genemuiden cacaofabriek. Zwartsluis textielindustrie. Ulft aardewerkfabrieken. Apeldoorn pannenbakkerijen. Waalwijk linoleumfabriek. Tilburg kalkbranderijen. Breda glasindustrie. Tegelen papierfabrieken. Helenaveen ijzerfabrieken. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. iets, 2. eest, 3. maan, 4. ader, 5. noot, 6. deel, 7. dorp, 8. eend, 9. leer, 10. ever, 11. stel, 12. laan, 13. eter, 14. lom, 15. eind. 16. naar. De zegswijze luidt: „Iemand de les Sportconferentie van Dr. Wiardi Beckmanstichting Teleurstelling over sportnota Overal in de unie van Zuid-Afrika zijn zaterdagavond vreugdevuren ont stoken bij het begin van de viering van het feit, dat de Unie 50 jaar ge leden een staat werd. Op 31 mei, Uniedag, zullen de fees telijkheden te Bloemfontein, de hoofd stad van Oranje Vrijstaat, hun hoog tepunt bereiken. Bij het begin van de viering van het gouden jubileum heeft gouver neur-generaal Swart uiting gegeven aan de vastbeslotenheid van de blan ken zich niet uit het land te laten verdrijven. Wij zijn hier en wij blijven hier, zei Swart tijdens een plechtigheid op de plaats waar 308 jaar geleden Zuid- Afrika's eerste blanke kolonie ge- - sticht werd door Jan van Riebeeck. [heeft verzuimd ons een indruk te DE onlangs door de regering bij de Tweede Kamer ingediende sportnota heeft in socialistische kring veel teleurstelling gewekt Dit bleek zaterdag duidelijk tij dens de in het Rijnhotel te Rot terdam gehouden sportconferen* tie van de Dr. Wiardi Beckman stichting, het wetenschappelijk bureau van de P.v.d.A. Dë voor zitter van de conferentie, het Tweede-Kamerlid G. M. Neder- horst, zei samenvattend aan het slot van de discussies: „Wanneer de regering geen kiekeboe zou hebben gespeeld, maar ons dui delijk en klaar de puinhopen zou hebben laten zien en ons een juiste inventaris zou hebben ge geven van wat er op het terrein van de sportaccommodatie aan wezig is en wat er nog zal moeten komen, dan hadden wij haar niet in gebreke gesteld. Men heeft echter van regeringszijde nage laten de harde feiten aan de op pervlakte te brengen en men Advertentiën De officier die eisensmoede zich naar zijn vrouw en kroost gaat spoeden de advocaat die uitgepleit naar vrouw en kinderschare rijdt die beide moegevochten vechters zijn op de rechterhand des rechters wanneer diens wijze uitspraak luidt: met ESSO bent u beter uit (Van een onzer verslaggevers) geven van de wijze, waarop de achterstand moet worden inge haald en welke bedragen daar mee zullen zijn gemoeid". De P.v.d.A.-secretaris Eibert Meester (die voorzitter Evert Vermeer ving) noemde het optimisme, waarvan de sportnota blijk geeft, „ongegrond gevaarlijk". De sportbeoefening, van de bloeiende facetten van ons volksleven, begint door gebrek aan sportvelden enz. in nood te verkeren en daarom had men van de regering een nota mogen verwachten, positief en perspectief biedend be leid zou zijn uitgestippeld on achterstand in te halen. Daarvan deze nota geen sprake. „Niemand, die onze bezorgdheid over de huidige sportaccommodatie deelt, zal zich daarbü kunnen neerleggen". De heer K. Van Driel, hoofd van het bureau Volksontwikkeling van de ge meente Rotterdam, zei dat met namt het hoofd sport in de nota tot weer stand, protest, tegenspraak en hier daar zelfs tot verontwaardiging ai leiding geeft. Deze spreker noemde het verbijsterend, dat drie excellenties staat zijn gebleken over de sport een groot aantal zo weinig excellente opmerkingen ten beste te geven. Dit geldt ook voor het hoofdstuk lichamelijke opvoeding. De regering geeft bijv. niet concreet aan hoe in de komende jaren het schrikbarend tekort aan gymnastieklokalen, zwem baden e.d. moet ïvorden opgeheven. De nota negeert voorts de omstandig heid, dat we staan voor de invoering van de vijfdaagse werkweek, waar door de vraag naar goede sport beoefening en daarmee naar een acceptabele sportaccommodatie nog dringender zul worden. Ook is geen rekening gehouden met het feit, dat on. land in 1980 14 miljoen zal tellen. Met geen woord wordt voort- gerept over de gebleken behoefte aan zg. „open-deur-sport", de sportbeoefening buiten geor ganiseerd verband. Door de betekenis van grote sportprestaties te negeren, verwaarloost de regering ook de onmis kenbare propagandistisch,: invloed, die van dergelijke prestaties uitgaat. „Od het gebied van de sportaccommodatie" d besloot de heer Van Driel. „bestaat -n wanhopig grote achterstand, die niet met lapmiddelen is weg te werken. Wat de sportbeoefenaars willen, is dat met hun wensen rekening wordt gehou- dat zij bij de prioriteitenbepa- de regering niet helemaal ach teraan komen". De secretaris van de Nederlandse Sportfederatie, dr. W. van Zijll, zei dat de sportnota van de regering te weinig aanknopingspunten biedt voor een sport beleid dat is afgestemd op de ontwik kelingstendensen in onze samenleving. Er is in de nota niet eens een inven tarisatie van de behoefte gegeven, maar slechts een inventarisatie van wat aan wezig is (en dan nog alleen maar in kwantitatief opzicht). Overigens was de heer Van Zijll met andere sprekers ver heugd. dat er nu tenminste eindelijk een sportnota is, zodat binnenkort over de zaken van sport en lichamelijke opvoe ding een f-ll-''rcss-Kamerdebat kan wor- gehouden. De Kamer zal de rege ring dan met klem op haar taak ten van jje financiering, de bouw en de aanleg van sportvelden, sporthal len. zwembaden e.d. moeten wijzen. Zo als de N.S.F. heeft voorgesteld, zal in een periode van 25 jaar aan de gemeen ten gezamenlijk een bedrag van 60 miljoen per jaar voor de verbetering en uitbreiding van de sportaccommodatie moeten worden uitgetrokken. De ramin gen van de sportnota der regeri; t blij ven beneden de reële behoefte. TOTO Uiteraard kwam tijdens de discus sie ook de toto ter sprake als middel om de sportbonden aan de noodzake lijke gelden te helpen. P.v.d.A.-secre taris Eibert Meester zei, dat de meer derheid van zijn partij is voor een sporttoto met een beperkte opbrengst voor de sport, met onbeperkte hoofd prijzen en met een maximum-inzet van 2. De P.v.d.A. ir^ent voorts, dat er behoefte is aan een tweede na tionale voetbalpool, speciaal voor charitatieve en culturele doeleinden. Het standpunt van de P.v.d.A. meer derheid ten aanzien van de toto wordt bepaald door de overweging, dat de sport ruimschoots in staat gesteld moet worden om haar ook in geestelijk en zedelijk opzicht zegenrijke taak uit te oefenen. In principe moeten de bedra gen van de sport van de overheid ko men. Wie echter beseft, dat de rijksbij drage voorlopig verre van voldoende zal zijn. kan de toto niet zonder meer afwij- Gewetensbezwaren en bedenkingen an morele aard tegen de toto bestaan _r ook in de P.v.d.A en verschillende socialistische Tweede-Kamerfractieleden de voetbalpool op principiële en andere gronden af, aldus de heer Mees ter. Hij had voor deze bezwaren diep respect, maar meende dat er niet min der ernstige bezwaren zijn aan te voe ren tegen de bestendiging van een si tuatie, waarin, door een gebrekkige portbeoefening, de lichamelijke en gees telijke eigenschappen van de mens on- ■oldoende tot hun recht komen. Boven den is bewezen, dat de toto in ons land «liet tot excessen leidt. De heer Van Driel vond het weinig sportief van de regering om naar de toto te wijzen als heilbrenger voor de sport, terwijl iedereen weet, dat het to- lo-wetsontwerp de deelname aan de to to zo onaantrekkelijk maakt, dat er voor de sport nauwelijks baten van kunnen worden verwacht. Ook dr. Van Zijll meende, dat de toto voor de finan ciering van de sportaccommodatie geen uitkomst za? Ba lid !thc.PU uit de belastingen zullen moeten *"ko- men. Daarom is temeer te betreuren, dat de regering aan belastingverlaging ondertussen „gokt op de toto- tkomst zal bieden. De heer Wilmans, J van gedeputeerde staten van Dren- meende dat de gelden voor de sport denkt gelden". Vanuit de vergadering werd tijdens de forumdiscussie nog gewaarschuwd tegen de neiging om het huidige kabinet de schuld te geven van de betreurenswaar dige achterstand, die in de nota wordt geconstateerd. Men wees erop, dat in het verleden ook de P.v.d.A. de verant woordelijkheid voor het (onvoldoende energieke) sportbeleid van de regering heeft gedragen. Het Tweede-Kamerlid mr. M. Vrolijk erkende dit, maar hij herinnerde eraan, dat de enige socialis tische o.k.w.-minister van na de oorlog, pnL- „Van dcr Leeuw, een perspec tiefvoller sportbeleid heeft willen ver wezenlijken, waartoe hem echter de gelegenheid ontbrak. Als er sprake is van schuld, dan dient die in de schoe nen van het hele Nederlandse volk te worden geschoven, want dit heeft zich onvoldoende bezonnen op de grote maat schappelijke waarde van de sportbeoe- Pr- Van Zijll zei nog, persoon lijk heel veel vertrouwen te hebben in mr. Scholten, de staatssecretaris die thans met sportzaken is belast. De conferentie werd ook bijgewoond door vertegenwoordigers van christe lijke sportbonden, onder wie de voor zitter van de Ned. Chr. Sport Unie, de heer C. van Oosterom. Tupolev-104 bracht handelsdelegatie De heer Nicolai Vasiljev, leider van de uit 15 personen bestaande Russische handelsdelegatie, die gisteren met de Tupolev-104 op Schiphol aankwam voor een ver blijf van een tweetal weken in Nederland, verklaarde: Wij zijn van plan nieuwe zakelijke contacten te leggen, en ons op de hoog te te stellen van een groot aantal Ne derlandse industriële ondernemingen. Onze delegatie wil mogelijkheden onder zoeken om de handel tussen Rusland en Nederland te bevorderen. Ik hoop dat wij gedurende ons verblijf in Holland ir staat worden gesteld de nieuwe indus triële ondernemingen te bekijken er vruchtbare besprekingen te houden met vertegenwoordigers van het economisch Cepjright P-1- B. Bo« 6 De Russische delegatie zal eigen mo gelijkheden naar voren brengen en daar bij vertrouwen wij er op te vernemen, op welk gebied Nederlandse zakenkrin- gen belangstelling bezitten voor de Rus sische industrie. Ik ben ervan overtuigd dat het bezoek van onze delegatie aan Nederland en de daarop volgende reis van vertegenwoordigers van het Hol landse zakenleven aan de Sowjetunie er toe zullen bijdragen dat de handel tus sen beide landen wordt uitgebreid, in het belang en tot voldoening van Neder land en Rusland". In mei komen een Zuid-Slavische en een Hongaarse handelsmissie en de Spanjaarden bezoeken Nederland waar schijnlijk in juni. Het zal wel najaar worden alvorens een Nederlandse dele gatie naar Rusland kan gaan. JAARBEURS Aan de heer Vasiljev werd de vraag gesteld of Rusland het volgend jaar zal deelnemen aan de Jaarbeurs te Utrecht. „De mogelijkheid bestaat zonder twij fel", aldus de leider van de Russische handelsdelgatie. „Maar de Russische Kamer van Koophandel zal daarover een beslissing dienen te nemen. Wel kan ik zeggen dat dit jaar de inzendingen zijn gestuurd naar twintig internationa le jaarbeurzen ven diverse landen". Van vertegenwoordigers uit zaken- kringen, die nau- betrokken zijn bij de handel tussen Rusland en Neder land, vernamen wij evenwel dat Rus land deelneming aan de Utrechtse jaarbeurs ernstig overweegt en dat de handelsdelegatie op dit punt ook informele en meer oriënterende be sprekingen in ons land zal voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5