Bethlehemkerk kreeg zachte, lichte tinten Serene (rond rust hij de plantage de eeuwwisseling) Noodwachtplicht voor de B.B. nu ook in A-kring Leiden KOLEN en OLIE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 5 MAART 1960 Agenda voor Leiden Zaterdag: Stadsgehoorzaal, 8 uur: Uitvoering Leidse gymnastiek- en scherm vereniging Excelsior. Lutherse kerk, 7.15 uur: Avondgebed. Schouwburg, 8 uur: Leidse Gymna- siastenbond met Mercadet, van Honoré de Balzac. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Jubileumuit voering Huis vrouwenkoor. Leiderdorp: Irene, 8 uur: Viering veertigjarig bestaansfeest Geref. meisjes vereniging en jaarfeest J.V. en M.V. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, Her vormd kerkbouwactieweekend. Zondag Luxor, 10-30 uur; Bijzonder kerkewerk Herv. Gemeente, mevrouw J. W. Vinke- Herfst over; Hoort God ons? Maandag Schouwburg, 8 uur: De Haagsche Co- medie, jubileumvoorstelling ter ere van Albert van Dalsum, Sauls Dood, van Abel J. Herzberg. Logegebouw, 8 uur: Ned. vereniging van suikerzieken, T. R. Janze over De jubileumactie i960. Salonboot Ursula (iBdau wp oo rtsb ru g) 9 tot 12 en 2 tot 4.30 uur: bevolkiings- onderdizoek. De kleine Burcht, 8 uur: Centrale Or ganisatie van Voetbal Scheidsrechters, J. H. Martena uit Zeist over het scheids rechteren. Dinsdag Het Gulden Vlies, 89 30 uur n.m.: Re ceptie t.g.v. gouden jubileum Leidse Christelijke Besturenbond. Aula academisch ziekenhuis, 8 uur; Uitreiking Landsteiner penningen en plaquetten aan donores Rode Kruis. Stadsgehoorzaal, 8 uur; Ned. Madri gaalkoor en Residentie Kamerorkest, o.l.v. Herman Strategier, Johannes Pas sion van J. S. Bach. Stationsplein, 9 uur v.m.: Ned. Chr. Reisvereniging, vertrek naar La Femme et la Fleur, Haarlem. Sallonboot Ursufla (Bdauwpoortsbrug), 2 tolt 4.30 uur en 7 tot 9.30 uur: bevol kingsonderzoek. Woensdag Stadsgehoorzaal, 2-30 uur; Gouden Ju bileum Chr. Besturenbond, toneelgroep Podium met Het toverdoosje. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond t.g.v. 50-jarig bestaan Chr. Besturen- m.m.v. Toneelgroep Podium. Zuiderkerk, 8 uur; Concert Collegium, mm.v. muziekclub WSL, Leids Studen ten zangkoor en orkest, o.l.v, Huub Buurman. Foyer Gehoorzaal, 8 uur; P. van Vliet over Hongkong, met dia's .films en cu riosa, voor K. en O. Rehoboth, 8 uur; Vereniging tot bevor dering der belangen van slechthorenden, dr. J. D. van Ramshorst over planten en dierenleven. Leeszaal Reuvens, 8 uur; leden- en be stuursvergadering openbare leeszaal en bibliotheek. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur; dr. J. Pouwer over Mens en maat schappij in het Sterrengebergte, Centraal Nieirw-Guinea. Kerkzaal Academisch Ziekenhuis, 12-50 tot 1.20 uur; middagpauze bijeenkomst. Sailoniboot Ursula (Blaiuwpoortsbrug), 9 tot 12 en 2 tot 420 uur: bevolkings onderzoek. Oegstgeest, Irene, 8 uur; Rhijngeester- wijkgemeente, dr. E. Emmen over reis n aar Z.-Amerika. Donderdag Het Gulden Vlies, 2-30 uur:: Ned. ver eniging van Huisvrouwen, mevrouw H. J. KarremanVermeer over de vrouw als mens, minnares en moeder. Kantine Koksschool, 8 u.: De Schouw spelers met De nacht van de 16e januari. Stationsplein, 9 uur v.m.; Ned. Chr. Reisvereniging, vertrek naar La Femme et la Fleur, in Haarlem. Sailoniboot Unsuila (Blauwpoortsbrugj, 9 tot 12 en 2 tot 4.30 uur: bevolkings onderzoek. Vrijdag Nat. Levensverzekering Bank, uur; Viro Leiden-Oegstgeest, drs. J. Meijer over de algem. vergadering van de Ver enigde Naties. Pieterskerk, 7.15-7.50 uur; Avondgebed Sailoniboot Ursula (iB'lauwpoortsb rug) 2 tot 420 en 7 tot 920 uuir: beval'kings- oniderzoek. Oegstgeest, Zendangshuis, 8 uur Poelgeesterwijkgemeente, Het gesprek gaat door. Zaterdag Antonius- clubhuis, 35 uur: receptie De Spartaan (5 jaar). Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De strooide professor (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Du Rififi bij de vrouwen (18 jaar). Luxor (2. (18 jaar). Rex (2. Vrijwilligheid niet voldoende TNGEVOLGE EEN BESLUIT van de minister van binnenlandse zaken zal -®- binnenkort ook in Leiden en Oegstgeest, die in B.B.-verband een geheel vormen, een groep gewone dienstplichtigen die geen mobilisatiebestem ming hebben gekregen, worden opgeroepen om te worden ingeschreven voor dienstverrichting bij de organisatie Bescherming Bevolking. De be trokkenen krijgen een uitvoerige vragenlijst voorgelegd. Komen zij voor indeling in aanmerking, dan volgt later een individueel gesprek met het Hoofd Bescherming Bevolking, de heer S. W. Hagedoorn, in het B.B.-cen trum aan de Middelstegracht. De oproeping zal in Leiden een 800 man be treffen, in Oegstgeest 90. Begonnen wordt met de lichtingen 1925 tot 1933. Het begin van de cursus kan, naar het H.B.B. verwacht, tegen het eind van de eerstvolgende zomer worden tegemoetgezien. De dienstverrichting zal in eerste instantie hierin bestaan, dat kortere of langere tijd (maximaal zes maanden) één avond per week een cursus wordt gevolgd over de dienst, waarbij men is ingedeeld. Per avond wordt één gulden vergoed. Wat onder Bescherming Bevolking moet worden verstaan staat in de des betreffende wet, waarvan artikel 1 luidt: ..Onder bescherming van de bevolking verstaat deze wet het geheel van niet- militaire maatregelen tot bescherming van de bevolking en haar bezittingen, zomede van de bezittingen van openbare lidhamen, tegen de onmiddellijke gevol gen van oorlogsgeweld". Wil deze taak naar behoren worden vervuld, dan die nen beschikbaar te zijn het materiaal mensen om dit te bedienen. Voor ruime hoeveelheid materiaal is van rij wege gezorgd. Voor wat de mensen treft is men er vaflï uitgegaan de gehele organisatie op vrijwillige basis te be mannen. In het landelijke gebied, het z.g. B-gebied, en de kleinere A-gebieden kwam men tot redelijke resultaten. Zo werd in de A-kring Leiden een bezet tingspercentage van rond 80 bereikt. In de grotere en grootste A-gebieden lag dit belangrijk lager. Het knelpunt ligt daar en in zeker opzicht ook in deze kring bij de z.g. overheidsdiensten, van het merendeel der functies bezet dient te zijn met krachten, die in oor logstijd in volle dagtaak bij de B.B. zijn, aapmens (14 jaar). Studio (2 30, 7 ei water (14 jaar). Trianon (2-30, 7 ).15 uur): De valstrik 9.15 uur): Tarzam, de 9.15 uur): Whisky 9.15 uur): En eeuwig zingen de bossen (14 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw, Rapenburg, Kunste naarsgroep Atol (tot 22 maart). Lakenhal, werken van H. Berserik, J Hofland, H. M. de Jong, K. van Roem- burg, C. Stok, T. Wegner, C. Westerik en A. v. d. IJssel (tot 28 maart). Musea, instituten, leeszalen Jeugdbiblotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandai dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u woensdag en zaterdag van 12 tol 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de groten jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds Pilgnmfathers-huisje. Boisotkade 2, ei ke dag geopend van half 10 tot 12 et Legermuseum Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 105 u Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en t 2 tot 4 uur (behalve zatêrdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studie, bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Contactbureau voor afgestudeerden bezwaar is of als Paraatheid Een taak bij de georganiseerde zelfbe scherming ligt velen beter en dat is be- rijpelijk. Men komt in hoofdzaak op bij •en camaliteit en zal in de meeste geval- en in de eigen wijk, in de eigen om geving worden ingezet. Zolang de dreiging van oorlog er is, il er een organisatie tot bescherming an de burgerbevolking dienen te die paraat is, doch tevens langdurig die graad van paraatheid kan houden. Pa raat betekent: volledig bezet en noodwachters ten volle ingeschoten hun taak. noest worden vastgesteld dat hiertoe in de weg van vrijwilligheid niet gekomen kon worden, dat geen bezet ting van honderd procent met goed op geleide en geoefende noodwachters be reikt werd, heeft de minister van Bin- enlandse Zaken besloten door de nood- achtplicht tot het doel te komen. De snwijzing van de gemeenten en krin- en voor invoering van de noodwacht- plicht is in fazen geschied. Waar de on derbezetting het ernstigst was het eerst. De A-kring Leiden behoort tot de derde groep, waarvan de aanwijzing heeft plaats gehad bij de beschikkingen van de minister van Binnenlandse Zaken van 19 december 1959. De minister heeft nadrukkelijk gesteld dat dc toepassing van de noodwacht plicht uitsluitend voor de overheidsdien sten zal gelden en dat voor de zelfbe scherming de vrijwilligheid onverkort wordt gehandhaafd. Voor de overheids diensten wordt overigens de vrijwillig heid niet uitgebannen. Zijn de thans aan wezige vrijwilligers bereid aan te blij- dan wordt dit zeer op prijs gesteld. Met de C.E.C. op de film naar Australië Biedt Australië de „beloofde toekomst' oor een groot deel van onze jeugdige bevolking? Velen zullen hier terecht be vestigend op antwoorden. Velen immers hebben er gevonden, wat zij in Nederland lang hebben gezocht. Doch lang niet ir iedereen is emigreren een uitkomst. Velen zullen moeten ondervinden, dat hun sprong naar de nieuwe wereld er één in duister is geweest. Vooral zij zuilen dit varen, die geen of niet voldoende bereiding hebben gehad. Vijftig procent vam het succes hainigt af an een goode taalbasis,' voonliohtunig dergelijke. Vooral ook voor die vrouw diit uiibermaite belamigirijk. Zij immers moet haar dag doorbrengen met huishoudelijk werk, waarbij radiio, boeken en tijdschrif- :en zo welkome afwisseling Ook moet er de aandacht op worden ge vestigd, dait emigraitie nooit mag worden geforceerd. Deze zeer nuttige wenken en raad gevingen werden gegeven door de heer D. F. de Jonge, dde gisteren in het Gere formeerd Jeugdhuis te Leiden sprak ovei Australië, met vertoning van een prach tige kleurenfilm. Deze avond ging uit var de Christelijke Emigratie Centrale er werd geopend door de voorzitter der Leidse afdeling de heer P. Star. Na de talrijke vragen over de aard der sociale voorzieningen huizenbouw er vestigingswetten werd de film: „Naar wij der horizon-" gedraaid, die dn drie kwar- via het Midden-Oosten, Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en de Verenigde Staiten de gehele wereld rondging. Prachtige opnamen waren er te be wonderen, vooral in Damascus, brand punt van oude cultuur en in India waan mystiek en armoede elkaar afwisselden. In Australië, dat net zo groot is als Europa en een bevolking heeft van slechits 9.000.000 mensen, van wie 90 pot ZuidjOosten woont, kon men de talrijke zelfgebouwde huizen bewonderen, die kant en klaar op papier te koop zijn. Dinsdag 8 maart, 8 uur STADSGEHOORZAAL Volledige uitvoering v Johannes Passion van J. S. BACH Dirigent: H. STRATEGIER Academisch-Historisch museum Raper burg 72, elke dag geopend van half 10 to half 1, uitgezonderd op dinsdag en vri; dag van 2 tot 5 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling. geopend van half tien tot hall 6, op zaterdag tot 5 uur. Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtige: tussen 9 en 12 30 en van 2 tot 5 uu (liefst i nde vakanties), concierge- Kolf- makersteeg 16a. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27. maandag en woensdag van tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag i donderdag van 1 tot 5 30 uur; vrijdag v; 10 tor 5.30 en van 7 tot 9 uur, zaterd. 10 tot 520 uur. Goede ervaring Toen medio 1958 de noodwachtplicht an de orde kwam, heeft dit heel wat stof doen opwaaien. Vooral het feit dat ook de militairen, die in Indonesië heb ben gediend, erbij werden betrokken, stond aan kritiek bloot. Aan de op dit punt bestaande bezwaren is de regering intussen voor een deel tegemoetgekomen. De ervaring in" de gemeenten, waar eerder de noodwachtplicht werd inge voerd, is over het algemeen goed. Aan vankelijk worden uiteraard wel weer standen ondervonden, doch als men een maal met opleiding en oefening bezig is. geest een enkele uitzondering daargelaten goed Bijzonder belangrijk is de wijze, waar op de noodwachtplichtigen van de zijde de B.B. tegemoet worden getreden. De verzekering kan gegeven worden dat de A-kring Leiden met begrip zul len worden ontvangen en dat zij, wan- ze hun B B.-verplichtingen normaal nakomen, een behandeling ervaren, verschillend van die van de vrijwillige noodwachter. In totaal zullen 672 functies bezet i ten worden met in te lüven noodwacht. plichtigen en aanblijvende vrijwillige noodwachters. Het B.B -instructie-appa- raat staat voor een uitgebreide taak er. begrüpclük is dat het niet mogelijk zal zijn alle plichtnoodwachters gelijktijdig opleiding te nemen. In verband met deze opleidingen is het van grote beteke nis dat thans beschikt wordt over eei eigen accommodatie, het in december in gebruik genomen C.B.B. aan de Middel stegracht. De cursusavonden worden, zoals i aanhef vermeld, eenmaal per week ge geven. De langste cursussen duren geveer 25 weken; er zijn echter ook kor- Na de opleidingsperiode dient drie- a vier maal per jaar op te komen voor deelneming aan herhaling en oefe ning mogelijk wordt nog een samen komst ter bevordering van de binding daaraan toegevoegd. De invoering van de noodwachtplicht betekent voor de betrokken groep dienst plichtigen een bijzondere belasting. Men dient eohter te bedenken dat te genover de vervulling van de hen op gelegde burgerlijke taak in oorlogstijd' staat, dat zij niet als dienstplichtigen voor vervulling van een militaire taak kunnen worden opgeroepen. Jeugd van Ons Eiland vermaakte ouderen De jeugd had het gisteren voor het zeg gen in de grote zaal van Den Burcht, waar de speoltuinwerettigmig Ons Eiland een feestavond hield voor de donateurs. Na een kort openiimgswoord van voorzit ter C. Griffioen zorgden 24 kleuters van de dansgroep onder leidum-g van mej. Mar ja de Haan voor een charmant begin van de avond door de kleuterdans „Uit de sprookjeswereld" uit te voeren. Natuurlijk ging diit niet feilloos maar daardoor werd dót optreden bepaald niet mdmidier leuk! Wat oudere meisjes brach ten hierna een Boeren polkaeen Etude, een ijswaJs en de „can-can". Wat bij diit alles vooral opviel, was de veelheid kleuniige kostuums, die het optreden de dansgroep een bijzonder fris karakte'- gaf. De jeugditoneelgroep vulde de verdere avond door ander lending van de heer H. P. van Oosterom „Het woelige nest", ge schreven door C. van der Limgen, over het voetlicht te brengen. Een zekere meneer Witteman krijgt hierin heel wat te stellen met zes vrolijke dochters. De dertien jeugdige toneelspeelsters en -spe lers hebben de aanwezigen met dit stuk en door hun optreden heel wat vrolijke momenten bezorgd. lehemkerk aan de Driftstraat heeft kennelijk de stoot gegeven tot enkele veranderingen, die daar is men het zeker over eens verbete ringen blijken te zijn. Eerst werd de naam „Kooikapel" vervangen door Bethlehemkerk. Het motief is bekend: een kapel hoort bij een hoofdkerk en omdat de Bethle- Nög zijn de bomen kaal, maar in het gras heeft de natuur haar belofte reeds vervuld. Ook in de natuurzuivere KING pepermunt komt zij haar belofte na. In KING schenkt zij nieuwe inspiratie, door de opwekkende en verkwikkende eigenschappen van het natuurproduct, waaruit KING bereid is. de natuurzuivere ilngrlijksr, m'uliU'l ter optrekking en verkwikking i zelf- nduiding hier is afgebeeld, heeft nog niet zoveel geschiedenis gemaakt. Deze foto, ons toegezonden door mevrouw Kortvan Rootzelaar, Ballstraat 20 Oegstgeest. zal dateren uit het begin van deze eeuw. Sinds de aanleg in 1876, na het afgraven van de stads wal. Is het beeld maar weinig ver anderd. Ter verbreding van de weg is 't hek langs het park Iets achteruit geplaatst. Dat gebeurde kort voor de tweede wereldoorlog. Rechts zien wjj bü het hek nog het bord met de voorschrif ten voor het verkeer In het Plant soen, voornamelijk voor wielrijders, die op bepaalde dagen en uren geen gebruik van het park mochten ma ken, ook niet van de rijweg langs de bebouwing. De open paardetram Is hier dicht bij het eindpunt. Officieel deed men over de rit van het station tot de Plantage vijftien minuten. In de prak tijk was het vaak meer. Maar dat bracht het liedje „Komt, heren, gaat opzij, de tram die moet voorbij. Hij rijdt in een kwartier van 't station tot hier!" niet aan het wankelen. De tramlijn werd in 1882—1883 aangelegd door de Rotterdamsche Tramwegmaatschappij. De trams ver voerden in de eerste jaren van deze eeuw ongeveer een half miljoen pas sagiers per jaar. hemkerk (de nieuv standige kerk is. v „kapel" dus fout. De tweede verbetering nu betreft het kleurengamma in de kerk. De Bethlehemkerk is van een zodanige constructie (vrij lage muren, vrij kleine ramen en hoog dak) dat zij vóór de vernieuwing der inwendige kleuren onmiskenbaar een sombere indruk maakte. Dak en zit- en orgel- galerij hadden donkere tinten. Die somberheid, die vooral bij on helder weer in een zekere gedrukt heid resulteerde, heeft nu in haar ge heel plaats gemaakt voor een ruimte en rustgevende harmonie van lichte, zachte tinten, die, naar het ons voor komt, van het gebouw een indcre kerk heeft gemaakt. Alle goede dingen bestaan in drieën. Tussen de bladzijden Verstrooide professor CASINO Danny Kaye fungeert in de amusante rolprent De verstrooide professor als de leider van een groepje wereldvreemde musici, dat volkomen af gesloten van het normale leven al jaren lang bezig is met de samenstelling van een muziekencyclopedie. De moeilijk heden komen als 'de jazz aan de beurt is en de heer Danny een serie nacht clubs afsjouwt om gegevens te verza melen. Mèt de lichte muziek komt een lief meisje het studie-hol binnen, dat door de politie wordt gezocht als getuige van een door haar vriend begane mis daad. Een aarzelende romance tussen de zangeres en „professor" Kaye brengt een lichte sfeer onder de ernstige mu ziekgeleerden. De misdadige vriend dreigt nog even roet in het eten .te gooien, maar de muziek blijkt zelfs dreigende revolvers machteloos te ma ken. De wonderlijke geschiedenis loopt zo goed af als het maar kan. Het verhaaltje is volmaakt pretentie loos. Een aantal vooraanstaande jazz musici onder meer Louis Armstrong en Benny Goodman zorgt echter voor een pittig ritme en voorts is er dan de man om wie alles draait: Danny Kaye. Hoewel hij in deze film niet zo'n leeu wenaandeel heeft als men van hem ge wend is, redt hij hem toch door zijn altijd opnieuw boeiende optreden. Hij blinkt uit door meesterlijk gespeelde on nozelheid. (Danny Kaye geeft fleur aan matig verhaaltje.) Whisky als water STUDIO. In de geprolongeerde film Whisky als water beweegt de grote man van de filmcomedie. Alexander Macken- drick, zich op een bij hem zeer gelief koosd terrein, namelijk een eiland voor de Engelse noordkust. De typische eiland mentaliteit is ook een bijzonder dank baar onderwerp. Mackendrick heeft iets van de schooljongen, die zich verlust;/, in geslaagd verzet tegen de domme macht, hier tot uiting komend in het verbergen (en consumeren) van een enorme voor raad whisky van een gestrand schip voor het speurend oog van politic en douane. Naar onze smaak heeft geen andere film uit de welbekende Galore-serle ooit eenzelfde peil bereikt als Whisky-Galore. Hier toch is in uitnemende montage een serie shots aaneengeregen die zoveel ver rassende en originele vondsten kent op het gebied van de humor, dat van koste lijke ontspanning kan worden gespro ken. Geldt dat in menig opzicht voor de leer der Kerk, het gaat ditmaal ook op voor de Bethlehemkerk. :Na de nieuwe naamgeving en de geslaagde ververij is de aandacht gescherpt voor nieuw licht. In dat grote veld van wit doen die oude lampjes wat miezerig en slaap- kamcrachtig aan. Het is te hopen, dat wijkkerkvoogdij en wijkkerkeraad kans zien, hiervoor een mooie moder ne verlichting voor in de plaats te stellen. Genoeg nieuwe kerken niet ver van Leiden (Den Haag bijvoor- beeld!) om kennis in deze op te doen. Op het ogenblik wordt voor de nieuwe verlichting gespaard. Bij ds. Dc Ruiter leeft de sterke wens, dat hij het geld spoedig bij elkaar heeft. Er is nog wel wat nodig! Foto N. van der Horst (Hun i whisky tn uitbundige Eeuwig zingen de bossen TRIANON. De liefhebbers van Gul- branssens trilogie Het geslacht Björndal zullen ongetwijféld genieten van de door Paul May geregisseerde film De eeuwig zingen de bossen, waarin drie dikke delen En eeuwig zingen dc bossen, Winden waaien om de rotsen en De weg tot el kander op een compacte, maar niette min verantwoorde wijze zijn verfilmd Het verhaal gaat over twee buren- families, die in grote onvrede met elkaar leven. Als kinderen van de gezinnen el kaar benaderen, ontstaan ernstige con flicten, waarmee zelfs de dood is ge moeid. Hoofdfiguur is de oude Dag, die een leven leidt van arbeid en strijd, zon der maat in liefde en haat. Hans Jörg Telmy is de overmoedige Tore Björndal, voor wie geen meisje vei lig is, Gert Fröbe de geslepen oude Dag en Joachim Hansen, de beschaafde jonge Dag. De personen in de film zijn echt-leven- de mensen en het prachtige Noorse land schap wordt In al zijn glorie weerge geven. Men moet echter van dit genre houden. Het is nu eenmaal een beetje .,van dik hout zaagt men planken". (Voor de liefhebbers). De Valstrik der, die van een hotel in een klein, afge legen dorp naar elders moet worden „ge smokkeld", gaat het in De Valstrik. In Zijn soort geen slechte Wild-West. Een achtervolging per auto door een onher bergzaam gebied, ja er komt zelfs een vliegtuig aan te pas. De ontsnapping ge lukt bijna, doch volgens het oude recept zegeviert het recht. De beloning komt de vorm van een lief meisje. (Achtervolging in wild-west-stijl) (Advertentie.) Champagne 1.50 per glas Wordt geserveerd ln de kelders van „Hel Oude Koningshuys" Hong. Shasligh restaurant. SASSENHEIM TELEF. 8240 Du Rififi chez les Femmes LIDO Indertijd heeft de Franse •gisseur Jules Dassin enig opzien ge baard met zijn film Du Rififi chez les hommes, een bijzonder knap gemaakte detectivefilm volgens een ongebruikelijk procédé. Op geraffineerde wijze werkte Dassin naar het hoogtepunt, een opzien- •ende inbraak, toe, zonder daarbij een ie van muziek over het publiek uit te storten. Neen, slechts de natuurlijke geluiden, als het vallen van een sleutel of breekijzer, onderstreepten nog het spannende van de onderhanden zijnde operatie. Het is altijd gevaarlijk aan te knopen bij een vroeger behaald succes. Regisseur Alex Joffé heeft het geprobeerd in de film Du Rififi chez les Femmes, waarin een buitengewoon sterke rolbezetting bijeen is gebracht. Joffé volgt aanvankelijk hetzelfde pro cédé als Dassin. Wij zien de voorberei dingen voor een op bekwame wijze in elkaar gezette verwisseling van geld zakken in de Bank van België, waardoor de bende die het plan heeft uitgebroed in één slag een fortuin deelachtig hoopt te worden. Nu wil de filmkeuring dat misdaad niet loont. Het loopt met de dames en heren dus slecht af, maar niet dan nadat het bioscooppubliek een aantal ijselijke wreedheden is voorgezet, gefilmd met alle raffinement waarover de moderne filmtechniek beschikt. Joffc heeft het te mooi willen doen. Waar hij met een niet zo op sex en sadisme toegespitst draaiboek een veel indrukwekkender resultaat zou hebben bereikt dan nu, moeten wij tevens con stateren dat de genoemde negatieve kwaliteiten de rolprent volstrekt onaan vaardbaar maken. Wij hebben niets tegen het genre als zodanig, maar zoals het hier wordt toe gepast is men vele grenzen te buiten gegaan, tot schade van de geestelijke volksgezondheid, fAanslag op de goede smaak.) Tarzande aapmens REX Een zekere heer Denny Miller wordt aangekondigd als de nieuwste en grootste Tarzan. Welnu, spieren heeft hij en hard schreeuwen kan hij ook. Ver momd als aapmens rent Miller met slechts een lendendoekje voor door een afgepaald stukje oerwoud, dapper bij gestaan door een teder meisje, dat zijn bescherming tegen duizend-en-één ge varen hard nodig heeft. Nog immer blijken er mensen te zijn voor wie dit soort surrogaat-avonturen een bijzondere bekoring heeft. Genoeg lijk kijken zij toe, hoe hun body-buil ding held telkenmale ln de meest peni bele situaties komt te verkeren in de prettige zekerheid, dat het alles toch goed afloopt. (Sterke staaltjes van sterke man). Zie voor stadsnieuws ook pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3