Grillige ruines van de Atlantische kust Erger dan zwaarste bombardement VICTORIA WATER ethergolven In Moskou verrijst gigantisch televisiestation Agadir wordt uit vrees pest geëvacueerd Onverminderde voortgang van het reddingswerk voor □akkertjes Pelotonsvlaggen voor Nationale Reserve 7 MAANDAG 7 MAART 1960 Agadir bestaat niet meer (Vervolg van pagina 1) „We hebben voornamelijk tot taak de dood te constateren", vertelde een van hen, dr. J. A. van der Does de ViUebois uit Utrecht. „U heeft er geen idee van hoeveel er nog onder al die ruïnes liggen". Een marineman bracht nog als zijn me ning nasar voren, dat het gevaar voor be smetting mat het uiur groter wend. „Je hebt best kans." zei hü, „dat ze aan het eind van deze week geen par ticulieren meer binnenlaten. De warmte is een zeer ongunstige factor en het kan nog wel weken duren, voordat alle do den geborgen zijn". Nwet alleen de Nedemlaradse marine is in Aga-diir aanwezig, maar ook mdilditaiire eenheden van alle mogelijke amdlere lan den. Alhoewel nauwelijks centraal geor ganiseerd, is die hulpverlening van een imtematiianailie klasse en zijn van heinde en ver reddingsploegen samengestroomd. In de eerste plaats zijn er dan de Fran sen met schepen, vliegtuigen, een lucht brug, voertuigen enz. Hun zich nog In Marokko bevindende bases en garnizoe nen verkeren van dinsdagmorgen af In een staat van alarm en met een onge ëvenaard inprovisatievermogen hebben zij het leeuwendeel van redding, berging en vervoer op hun naam gebracht. Daar naast verzorgen ze dagelijks duizenden vluchtelingen met brood, water en sinaas appelen. De Amerikanen, die een luchtbrug tussen Agadir aan de ene kant en Ma- rakesh en Casablanca aan de andere kant hebben geslagen, zijn ook met groot materiaal uitgerukt. Ze munten uit door hun geweldige organisatie, die zoals na de rampdag van 1 febru ari 1953 volledig zelfverzorgend is. Maatschappijnieuws Engelsch-Hollandsche Beleggingstrust Baten in 1959 minus buitenlandse inkom stenbelasting f 667.270 (vorig jaar 571.457); na onkosten, administratiekosten, belas ting, enz. f 553.757 (460.831) naar winstver- delingsrekening, die op f 957.941 (945.584) komt; voorgesteld wordt op 5 pet eerste en 5 pet tweede cumulatief preferente aandelen 114 pet slotdividend 1959 en 1% pet interim-dividend-1960, tezamen 2% pet en op elk gewoon aandeel f 16.800 of f 2.10 op elk der 200.000 uitgegeven bewij zen van deelgereohtigheid; naar nieuwe rekening gaat f 416.541 (404.184); in eerste helft van 1959 verkocht N.V. 54.000 bewij zen ter beurze; de herbelegging van de f 3,24 miljoen opbrengst was pas in juni voltooid zodat de volledige inkomsten pas in 1960 tot uitdrukking komen; de balans- waarde der beleggingen is f 7,34 min., werkelijke waarde f 15,1 min. hoger; aan tal beleggingen 173 (148), waarvan 40,54 (32.92) pet in Nederlandse en 33,15 (46,20) pet in Amerikaanse fondsen. Scholten Papier: Dividend bepaald op 16 pet; benoemd tot commissaris notaris G. H. Smits, herbenoemd mr. W. A. Offerhaus. Nat. Levensverzekering-Bank: Stfatu- tenwijzigkng goedgekeurd, waardoor kapitaal verdubbeld tot 50 miljoen; divi dend bepaald op 43 per aandeel en 21,50 per oaideraandeel; benoemd tot commissaris prof. dr. H. J. Witteveen in plaats van H. L. van Eeghen, die wegens leeftijd aftreedit en herbenoemd mr. dr. L. F. H. Regout. Noordwester Hypotheekbank: Divd- dendvooretel 9 (vorig jaar 9) pot; winst 50.729 (40.056); nieuwe hypotheken 649.000; aflossingen 525-240; uitstaand bedrag 4,37 miljoen; geplaatst 346.000 4% pot pandbrieven a 99% pot; totaal pandbrieven en schuldbekentenissen 4,06 mta; gemiddelde rente van hypotheken 4,67 pet, van pandbrieven en schuldbe kentenissen 3,63 pet, verschil 1,04 (0,96) pet; buitengewone reserve met 17.128 (10.899) vermeerderd tot 217.109, totale reserves 247.529 of 6.09 pet van pandbrie ven en schuldbekentenissen, tezamen met kapitaal 16 pet. Obam: Vermogen op 25/2 f 15,3 (eind 1959 f 15,6) miljoen, of f 263,50 269,75) per aandeel van f 50. Met hun grote transportvliegtuigen hebben ze de zwaarste bulldozers uit Duitsland laten komen, die wel scherp contracteren met de schoppen en hou welen, die door de andere militairen warden gebruikt. Ook de Spanjaarden zijn met vlieg tuigen, hospitaalsoldaten, medicijnen en volledig uitgeruste operatiekamers aan wezig, evenals de Duitsers, die overigens pas donderdag arriveerden en weigerden hun penicilline en wat dies meer zij aan de Marokkaanse autoriteiten in Ca sablanca af te geven. Naar de comman dant mij vertelde was hij bang, dat de medicijnen langs andere kanalen zouden verdwijnen. Hij wilde de zekerheid heb ben, dat ze inderdaad voor hulp aan de slachtoffers van Agadir zouden worden gebruikt en hij stond er dan ook op ze in de plaats van de ramp over te dragen. Een beetje vreemd geredeneerd is dit wel, als men bedenkt, dat alle gewon den in ziekenhuizen, overal in Marokko rspereid, zijn ondergebracht en dat juist Casablanca er vele honderden heeft gekregen. Last but not least zijn er dan nog de Marokkanen. Ze vormen de minst goed uitgeruste legereenheden voor een ramp als deze, maar daarvoor bestaan ze ook maar kort. De be waking van het rampgebied hebben ze vast in handen, terwijl ze uitere mate streng tegen plunderaars op treden. Donderdagmiddag zag ik twee van deze onverlaten arresteren, doch voordat ze naar de gevangenis werden geleid, kregen ze eerst een fors oosters pak slaag, d.wz.: ze moesten bijna worden weggedragen. Het is jamn\er voor de Fransen, dat in Marokko het graag gehoorde gerucht is verspreid, dat de aardbeving van Agadir atoombomexplosie in de Sahara. Hoewel indirect gevolg is geweest van de elk zinnig mens hier de wenkbrauwen optrekt, wordt men er dagelijks mee geconfronteerd en wel omdat vele Marok- n op dit punt navraag doen. Het ge rucht, dat nog steeds niet door de in bat bij Casablanca verschijnende kranten tegengesproken, gaat in sommige vallen zelfs nog veel verder Ge •ordt dan, dat het „geweten" van Parijs gaan spreken en dat daarin alleen de verklaring moet worden gezocht va: .overmaat" van hulp die door Frankrijk geboden wordt Een kelner kwam me dit donderdag- Morgen in óns TN AMERSFOORT leeft nog een eeuwenoude traditie voort. Elke woensdag als de klok van een klein kapelletje begint te luideD is dat voor een aantal inwoners van deze stad het teken, dat zij weer brood kunnen halen. Over deze gewoonte en over andere in teressante zaken rondom „De Poth" schrijft een onzer redacteu ren morgen in ons Zondagsblad. Dr. Spock, de beroemde Ame rikaanse kinderarts, schreef een boek, dat reeds een oplaag van 12 miljoen exemplaren bereikte. Ook in uw boekenkast prijkt wel licht zijn handhoek over baby- en kleuterzorg en daarom vertellen wij morgen hert levensverhaal van deze arts. 0 Op Blad Zij wordt geschreven over dira. Van der Vliet, die on langs de eerste vrouwelijke inspec teur bij het middelbaar onderwijs Is geworden. Op de pagina Geestelijk Leven vertelt onze kerknieuws redacteur over zijn bezoek aan Peter van Woerden, de grote broer voor vele Frans-sprekende kinderen, die naar zijn evangelisatieprogram- Het Cultureel Venster ten slotte bevat een beschouwing van C. Rijnsdorp over werk van Annie Salomons en Jacques den Haan en een bijdrage van prof. Van Beuse- kom over een Haags huis, dat op een oude bunker verrees. d in mijn hotelkamer in Casablanca vertellen. Ik was toen net uit de doden stad Agadir terug en had daar naast de kilte van de met lijken afgeladen trucks de warmte van de internationale hulp- rlening ervaren. Geen wonder dan ook, dat ik de man aan het verstand heb trach ten te brengen, dat dankbaarheid hem beter sierde dan het meedoen aan d politiek gedrenkte roddelpraat. Of het me gelukt is, weet ik niet. In landen die na de oorlog uit de botsing der meningen zijn ontstaan, wordt elke blanke nu eenmaal een koloniaal verleden toegeschreven. Dekens voor Agadir Naar aanleiding van een dringend be roep van de Liga van Rode-kruisver enigingen te Genève om toezending var onder meer dekens voor de slachtoffers in Agadir, heeft het Nederlandsche Roode Kruis hiervan wederom duizend stuks beschikbaar gesteld. De dekens zullen evenals de tweede zending bloed- plasma, bestaan uit 460 sets, morgen per Dakota van de Koninklijke luchtmacht naar het rampgebied worden gebracht. (Gfiten voor de hulpverlening kan storten op giro 7 7 7. ten name van Rode Kruis, Den Haag). Ontuchtbestrijding Maatregelen om jeugd te beschermen (Van onze parlementsredactie^ Minister Cals onderschrijft de mening van enige Eerste-Kamerleden, dat hei zeer gedetailleerd weergeven in de pers van rechtszittingen over moorden op pu blieke vrouwen ongunstige gevolgen kan hebben voor de jeugd. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de o.k.w.-begroting schrijft hij, dat de gevaren, die de jeugd door de zich duidelijk manifesterende ontucht be dreigen, zijn aandacht hebben. Gaarm wil hij dan ook voldoen aan het vei zoek van een aantal senatoren om zich met zijn ambtgenoot van justitie te be raden over maatregelen om de jongeren tegen de gevaren van de onzedelijkheid te beschermen. Met vele Eerste Kamerleden is de minister voorts van mening, dat de kern van de jeugdbaldadigheid en jeugdmis dadigheid moet worden gezocht bij de opvoeding in het gezin. Hij verwacht dan ook meer resultaat van pedagogi sche maatregelen dan van strafrechte: lijke, hoewel de laatste in bepaalde g« vallen niet achterwege kunnen blijven. VICTORIA WATER IS EEN NATUUR-PRODUCT DE MEEST GEVRAAGDE TAFELDRANK. Van Rie nog niet Televisiezendtijd voor naar liuis terug De Nederlandse marconist W. van Rie, lie in Boston van moord is vrijgespro ken en zijn echtgenote hebben hiun ver trek naar Nederland wegens immdgratie- formaliteiiten moeten uitstellen. De marconist had gezegd donderdag avond te zulllen vertrekken maar immi gratie-autoriteiten hebben later gezegd dat het echtpaar zich eerst bij hen zal moeten melden. Volgens deze Ameriaan- se ambtenaren heeft de Nederlandse con sul te Boston gezegd dat het echtpaar thans niet verwacht voor zondag of maandag naar Nederland te kunnen ver trekken. Van Rie heeft gisteren in een vraag gesprek voor de Amerikaanse televisie gezegd dat de ondervraging door de politie van New York het ergste is wat hij ooit heeft meegemaakt. Zijn ondervagers maakten hem „gek" zei hij. Eén van de ergste dingen vond hij dat hij zo ver van Nederland verwij derd was en dat hij zonder familie en vrienden was. Hij zei voorts dat de taal hem moei lijkheden had opgeleverd bij het ver- Op de openbare behandeling is het echter zo eerlijk toegegaan als maar mo gelijk was, aldus de politieke partijen (Van parlementsredactie) De regering heeft de radiocommissar voor het radiowezen verzocht in overleg- met de Nederlandse Televisie Stichting na te gaan in hoeverre en wanneer tele- yisieuitzendingen van politeke partijen in feite mogelijk zouden zijn. Een en ander hangt samen met de uitbreiding per 1 januari van de i.v.-zendtijd tot 18 uur per week (in de loop van dit jaar misschien nog met 4 uur te verhogen). Minster Cals heeft dit de Eerste Kamer meegedeeld. De ambtenaren en bet zuivere Nederlands (Van onze parlementsredactie) Minster Cals heeft de ambtelijke in- j stanties en de instellingen waarmee het departement van o., k. en w. regelmatig contacten onderhoudt, onlangs nog eens gewezen op het grote belang van een zuiver gebruik van de Nederlandse taal. De aanleidng daartoe vormden kritische beschouwingen in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting Nog altijd staat Moskou aan de spits met de hoogte van de nieuwe televisiezender die daar wordt ge bouwd: 510 meter. Het zendstation dta er bij wordt gebouwd is een gigantisch geheel, waarbij zelfs de spectaculaire bouwwerken in Tokio en Londen achterstaan. Het machtige complex van studio's, kleedkamers, archief- en bergruimten en al wat er bij de huisvesting van een grote zenden. HU krUgt drie zenders: twee voor zwart-wltkanalen cn een voor kleurentelevisie. DaarbU komen nog drie kortegolf-radlozenders voor hoge frequentie. Volgens het persbureau Tass zouden Russische programma's, door deze toren uitgezonden, op verscheidene punten ln Europa kunnen worden pRINS MOULAI HASSAN, die de reddingsoperaties in de getroffen stad Agadir leidt, heeft gisteravond het leger bevolen elke inwoner, of hij .jvil of niet, binnen een uur uit de stad te evacueren. De ontruiming ge schiedt uit vrees voor pest. De gehele stad wordt gedesinfecteerd. Er wordt melding gemaakt van enkele typhusgovallen onder de Mohamme danen. Autoriteiten in Agadir hebben meegedeeld, dat 2964 personen in massa graven ter aarde zijn besteld. In dit cijfer zouden niet de talloze Moham medaanse graven zijn begrepen die kort na de ramp werden gedolven. De Marokkaanse regering heeft er Agadir. Men heeft echter dringend be de nadruk op gelegd dat de red- hoefte aan bedden, dekens, levensmid- dings werkzaamheden voor onbe- delen, medicijnen en hospitaaluitrusting, paalde tijd zullen doorgaan, niette- De tweede zending bloedplasr genstaande het gevaar voor pést. Be- Nederlartdkche RoodeCKruis richten als zou een aanvang worden gemaakt met totale sloping van de stad alvorens de reddingswerkzaam heden waren afgesloten, noemde de regeringswoordvoerder pure verzin- Tussen de puinhopen, in de hitte, waar de stank van ontbinding en bederf hangt, troffen reddingsbrigaden gisteren een vrouw aan die in haar vernielde woning was bevallen. De vrouw was drie dagen lang van de buitenwereld afgesloten ge weest. Moeder en kind heeft men in veiligheid kunnen brengen. Gisteren heeft men nog tientallen per sonen, die dagenlang onder het puin gevangen hebben gezeten, kunnen he- Een sergeant van een groep Ameri kaanse vliegers, die bijna 24 uur onaf gebroken aan het graven waren ge weest en verscheidene mensen hadden gered, hoorde diep onder het puin van een ingestorte woning het geschrei van een kind. De groep moest echter met de reddingswerkzaamheden ophouden. De aflossing is onmiddellijk begonnen aan het ruimen van het puin. Er zijn thans voldoende dokters in GRIEP-GRIEP-GRIEP HELPEN DIREKT Amsterdam een stadwaarmee je (als VVV)pronken kan A MSTERDAM is een stad, die met mu- ziek opstaat en er mee naar bed gaat. Dat begint 's morgens al, als het pierement van stal wordt gehaald, dat gaat door via de man met de harmonika op de brug en de violist met de lieve hond, die het centenbakje ophoudt, onder de kiokkeklanken van de trouwe Wes ter, tot laat in de avond als de muziek weerklinkt uit de cafeetjes en de bars. Zo althans heeft de cineast Reinier J. Meijer het gezien in zijn 16 mm.-kleuren film, die hij in opdracht van de V.V.V. „Amsterdam" vervaardigde en die hij de titel meegaf: „There is music in Amster dam". Het is een echte advertising-film geworden, niet alleen om de inhoud, het pittoresque Amsterdam treedt er Verlenging van de W alter-Pastore wet Het Amerikaanse congreslid Walter heeft in samenwerking met senator Pas tore en met steun van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken een wetsontwerp ingediend tot verlenging van de wet-Walter-Pastore, om aan 3136 Nederlandse repatrianten en hun gezin nen tussen 1 juli 1960 en 30 juni 1962 immigratievisa te verstrekken boven het normale quotum. Dit komt neer op 9000 personen. Centraal Op- en Overslagbedrijf Utrecht Benoemd tot president-commissaris J. de Vries, vice-president-commissaris jhr. L Huydecoper van Nigtevecht, gedelegeerd commissaris J. G. Weegcnhuisem, com missarissen H. P. J. Hennus en W. v. d. Zander (tevens secretaris), directeur P. Bakkenes te Enschede, voorlopig adviseur W. Ket. ikend in naar voren maar ook de lengte: hooguit 15 minuten. t is natuurlijk een hele opdracht Am sterdam in zo'n korte tijd te laten zie zo, dat de vreemdeling er door be koord wordt het te bezoeken. Reinier en Ellen Meijer hebben zich voornamelijk be. perkt tot de oude binnenstad en dan tot wat de toeristen interesseertde rond vaartbootjes, de eetgelegenheden, he Rijksmuseum (wel Rembrandt, maar n eens niet de Nachtwacht), de winkelstr: ten, de weg erheen: Schiphol, e ('s avonds) de bars en de terrasjes. Wat bij deze film bijzonder opvalt is de muzikale montage (Jan Borkus) in a rangementen van Charlie Nederpelt met Carillon, en orgelimprovisaties vi Leon van Eijck. Gesproken wordt er nauwelijks in c filmpje. Beeld en muziek moeten het doi en zij doen het goed. Natuurlijk wordt Amsterdam op zijn mooist gebracht, de gebruikelijke kitsch (Volendarr tjes, en wat dies meer zij) is weldadig aandoend weggelaten. Het gezicht va Amsterdam komt aantrekkelijk, mai reëel naar voren. Deugdelijke koopwaï op z'n best geëtaleerd. De miljoenen bi: tenlanders, die deze film op hun t.v. zien krijgen (reeds meer dan 50 kopieën naar het buitenland) worden niet bedot. Het is een film, die de kijkers er (op- nieuw) van overtuigt: Amsterdam is een stad, waarmee je pronken kan. Ev. G. V rouwen (Advertentie) Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijn lijke tijden. Zij kunnen deze aanmerke lijk verlichten, ja die pijnen doen ver dwijnen door het gebruik van Togal, de exote pljnverdrijver. Togal is veilig voor hart. nieren en maag Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Drie Nederlanders die tc Agadir kam peerden, hebben de Marokkaanse auto riteiten verzocht om hulp en bescher ming. Zij zijn door plunderaars van hun bezittingen beroofd en zijn zonder geld middelen. Het aantal plunderaars schijnt steeds groter te worden. Niemand mag na 8 uur meer buiten. De legereenheden, heb ben opdracht op ieder te schieten die zich na spertijd onbevoegd bij de ruines op houdt. Breuklijn Agadir ligt niet ver van een der grootste breukzones in de aardkorst. Deze zone is de laatste twee eeuwen herhaaldelijk het toneel geweest van grote aardbevingen. Zij loopt van Noord-Marokko via de teen van de Italiaanse laars dwars door Grieken land en Klein-Azië tot .diep in Perzië. Agadir ligt 500 km ten zuiden van de lijn. Lissabon, dat in 1755 zestigduizenJ inwoners door een aardbeving verloor, ligt op iets grotere afstand ten noorden van de breuklijn. Orleansville in Alge rije, waar in 1954 veertienhonderd slacht offers vielen en Messina op Sicilië. in 1908 75.000 doden te betreuren wi liggen weer dichter bij de lijn. De onderlinge verschuiving van grote steenmassa's langs dergelijke breukvlak ken zijn de oorzaak van de vele aardbe vingen in deze gebieden, naast de vulka nische uitbarstingen en het instorten van grote ondergrondse holten in de steen- De laatste tientallen jaren zijn er in Marokko weinig hevige aard schokken voorgekomen, zei professor 250 SCHRIKKELBABY'S De schrikkeldagbaby-actie van het ge meentebestuur van Purmerend is een groot succes geworden. Rond 250 geboor tekaartjes van baby's die op 29 febr. in Nederland zijn geboren, zijn al op het raadhuis binnengekomen. Al deze schrik- kelkindertjes, onder wie zich vijf twee lingen bevinden, krijgen een lepeltji met het stadswapen van Purmerend ter gelegenheid van het feit dat Purmerend dit jaar zijn stadsfeesten viert, onder meer met een reünie van schrikkelj; gen. VERZENDING ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss Alpherat (7/3), Australië: ts Leipzig (9/3), ss Ballarat (10 3), Brazi lië: ss Alpherat (7/3), Canada: ss Ame rican Harvester (6/3). ms Westerdam (10/3), Chili: via New York (10/3). Indone sië: ss Anchises (8/3), ms Raki (10/3), Ned. Antillen: ms Prins der Nederlanden (8 3). Suriname: ms Kreon (8 3). Unie van Z.-AIrika: ms Stirling Castle (6/3). en Z.W. Afrika: ms Celebes (10/3), Brits Oost-Afrika: ss Yang-Tse (10 3). PROMOTIES GRONINGEN. 4 maart Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: Professions et metiers In- terdlts, A Th van Deurson te Groningen- AMSTERDAM. G U4 maart Gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: Congenitale en verworven men van trombopatie, Lien Khc Hoo. Rothe, directeur van het internatio naal instituut voor seismologie te Straatsburg gisteravond. Volgens hem zoeken de aardlagen van de hoge Atlas op het ogenblik naar een nieuw evenwicht, waarbij grote onderlinge verschuivingen optreden. Vermoedelijk is dit proces de oor zaak geweest van de ramp te Agadir. Het uitgangspunt van de trillingen moet onder de bodem van de Atlan tische oceaan worden gezocht, vlak bij de Marokkaanse kust. De Franse marine heeft gisteren bij peilingen waargenomen, dat gebieden, die op de zeekaarten als meer dan 1400 meter diep zijn aangegeven, thans nog maar 40 meter diep zijn. Een zo grote verplaatsing van massa's gesteente onder water gaat onvermijde- j lijk gepaard met de vorming van vloed golven. Inderdaad zijn de aardschokken te Agadir na korte tijd gevolgd door een J vloedgolf, die tot 300 meter het land 1 binnendrong. r zullen ook liften zijn. diie het publiek regelrecht naar de 37ste ver dieping van het bouwwerk een groot restaurant wordit Via de roltrappen komt hoger, want het vierde platform 373 m. Wie last heeft uitkij-kje over iton missen! Twee eenakters van de NCRV Van de NCRV zullen we volgende week donderdagavond geen grote toneelvoorstelling te zien krijgen, maar twee vrij korte eenakters, door een filmintermezzo onderbroken. De eerste betreft een nieuw spel van de Neder landse schrijver-dichter Ed. Hoornik „De derde" geheten en de tweede een IUk vaststellen van harde straffen voor door David Koning uit het Frans ver- dergelUke misstanden, baald en bewerkt stuk „Bezoek dat in Aan die senaat zijn wetsontwerpen 1923 Ln Parijs in première ging. hiertoe voorgelegd. Er zal een controle- In „De diende" komt het schuldgevoel, Sy3teem in het leven worden geroepen gepaard aan oorlogsherinneringen, dat cüa't het mogelijk maakt door steekpnoe- Ed. Hoonmk in -verscheidene van zijn vcn 0f a-ndenszins de programma-opzet- werken hanteert, aan de orde. Een echt- ten deugdelijk na te gaan, ook a-* maakt Het land exploiteert op het ogenblik al 72 zenders cn telt 3-200.000 kUkers, hetgeen nog niet zoveel Is. Maar er komen dagelijks toestellen ter regis tratie b\). De meeste kijkers vindt men in Mos kou. Daarover bestaat in die Sowjetunde grapje van de volgende inhoud. De an televisie-anitennes en zo wil het mopje, op een dag vond een schoor steenveger een oud vrouwtje op een dak ziitten, vlak naast de schoorsteen. „Wat zit je hier te doen, Mamoesjka?" vraagt de schoorsteenveger en het vrouwtje antwoordt: „Kameraad schoorsteenveger, mijn zoon is een tele visietoestel gaan kopen en ik hou hier een plaatsje vrij voor de antenne Y.S.: wetten tegen televisiezwendel het uitzondiinigen betreft die door het schip, loeft onder de bedrijfsleven worden klaargemaakt. ..u,„ i -o -ic Zwendel of bedrog zullen gevoelig worden gestraft, niet alleen wat tele visieprogramma's betreft, maar ook wanneer het radio-uitzendingen aan- bepaalde brooste- gaat. Dit is gezegd met het oog op de vereenzaamd echtpaar bedrieglijk samen-gestelde lijsten van druk van dit schuldgevoel en is als het ware nog niet uit de oorlog bevrijd. De Franse eenakter heeft een minder tragische inslag, maar gunt ons toch ook een blik in loosheid; ziet het monotone van zijn geïsoleerd tophits en bestsellers en het bestaan plotseling doorbroken door spontaan bezoekje en leeft daar hele maal van op. Twee stukken dus van totaal verschil lend karakter, echter met hetzelfde doel: de kijker te confronteren met de ernst van het leven en de persoonlUke problematiek die men niet vermoedt ln de mensen die men tegenkomt. steekpenningen door dasc-jockeys. Deze kwesties zijn nog in onderzoek: de congrescommissies hebben nog geen al- gemaakte rapporten ingediend vanavond uit het beschikbaar aantal vrijwilli gers per provincie geleidelijk een aantal pelotons kon worden geformeerd, uitslui tend behorende tot het wapen der in fanterie. Na een oefenperiode waarin het peloton wordt opgeleid voor zijn oorlogstaak, zal het moeten voldoen aan een aantal eisen o.a. betreffende individuele en gezamen lijke geoefendheid en paraatheid. Het pe loton wordt daartoe aan de gevechtsvaar- digheidstest onderworpen. Ten teken dat het als geoefend peloton wordt opgeno men in het systeem van de territoriale verdediging ontvangt het een pelotons- vlag. In de komende weken zal aan die pelo tons, welke voor de test zijn geslaagd, de pelotonsvlag worden uitgereikt door de territoriale bevelhebber, dan wel de territoriale commandant. De uitreik.ng zal ojn. geschieden op onderstaande plaatsen en data: Rayon territoriale bevelhebber west (totaal 20 pelotons): 7 maart 20.15 uur in de man- schappenkantine. Nieuwe Alexanderka- zerne te 's-Gravenhage, 8 maart 20.30 uur in de filmzaal Persoonsdam in Rotterdam, 14 maart 20.30 uur in de kantine van het veilinggebouw Boerenbocht in Rotterdam, 15 maart om 2030 uur in de kantine van de Doelenkazerne in Leiden, 16 maart om 20.30 uur in de kantine van de voormalige kogelgieterij te Delft. De datum van uitreiking voor een twaalftal pelotons is nog niet bekend. Voorts zijn thans nog een dertigtal pelo tons in opleiding. K.L.M.-toestellen (door sneeuwstorm) niet vertrokken De DC-7c PH-DSP onder commando van gezagvoerder Ivans is gistermiddag niet uit New York vertrokken voor de gere gelde dienst naar Schiphol. Sneeuwstor men belemmerden het luchtverkeer ern stig. Het toestel had om half vijf plaat selijke tijd van Idlewild moeten vertrek ken en vanmorgen half tien op ie Am sterdamse luchthaven moeten landen Ook de tweede KLM-machine van New York naar Amsterdam, de PH-DSM even- eens een DC-7c onder commando van ge zagvoerder De Mie is op Idlewild blijven staan. Dit toestel zou vanmiddag om twee uur op Schiphol moeten aankomen De vertrekuren van Idlewild zijn voor beide KLM-toestellen ongeveer vieren'wintig uur uitgesteld. De PH-DSP wordt thans morgenochtend om 5 uur en de PH-DSM om zeven uur verwacht. Stroper loste sehot op achtervolgers - 18 maanden geëist De officier van justitie bij de recht bank te Breda heeft anderhalf jaar ge vangenisstraf geëist tegen de metaal- draaier M. H. uit Moergestel, die oe- schuldigd wordt van poging tot doodslag. Op 24 oktober van het vorige jaar, toen hij bij het stropen te Diessen be- txapt werd door een lid van het jacht- 12 00 Middagk lok-noodklok 12 03 Grair detachement uit Boxtel van de rijks- I2 30 Land. en tuinbouwmeded 12 30 Piano Televisie krijgen we vanavond van de NTS en de NCRV. De NTS begint i uur met een half uuir weekover zicht van het naeuws en de NCRV om uur met de actualiteitenrubriek door Peter van Cam pen. Daarna een schentsprograimma over vakamtieplan- Folder-kolder" getiteld en om 9.45 een documentaire over de proble- van repatrianten uit Indonesië. Tot van de avond spreekt de heer H. J. Timmer uit Na arden in de dagsluiting- reeks „Wat ben ik?" A&léilC/' zond 0 De KRO zet om 8.30 uur de serie „Water in Europa" voort, ditmaal kunt u horen, hoe er in Portugal met water wordt omgesprongen. Om 9 uur hoort u een causerie met muziek over „Bela Bairtók en de volksmuziek" door Wina Bonn en om 9.25 uur treden in „Theater Andersom" internationaal bekende ar tiesten op. Om 9.55 uur voortzetting van de cyclus over de klarinet, door een ensemble dat werken van Mihaiovici, Strawinski en Bonte laat horen. 0 Het Nederlands Kamerkoor, geleid door Felix de Nobel, zingt in het pro gramma van de VPRO over Hilversum 1 om 8.15 uur vier psalmen. Om 8.30 spreekt prof. dr. C. W. Mönnach over de Joden in de Westerse cultuur en om 8 45 uur speelt de pianist Frederico Mompou eigen composities. 0 De VARA begint om 9 uur met de veertiendaagse quiz voor voetballere „Bekercompetitie" en daarna speelt hel Trio Pim Jacobs, waarbij Rita Reyt Programma voor morgen ZATERDAG 5 MAART 1960 Hilversum I, 402 «n. 716 kc/s. VARA; 7 00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram 8 00 Nws 8 18 Gram 8 50 V oor uw en uw gezin, praatje 9 00 Gvm v d vrouw 9 10 Gram (9 35—9 40 thuis, lezln, ■■HM keringen? lozing 10.30 Opening 1 cn tuinbouwmedcd 12 33 Orgelspel 12 50 Dt sportconferentie van do Dr Wiardi Beek man Stichting 1300 Nws 13 15 Danemui 13 40 Sportnws 14 10 V d Jeugd '.4 45 Me:.=. Jcskoor 15 00 Streekultz 15 25 Dc sportcon- ferentie van de Dr Wiardi Beekman Stich ting 15 40 Filh ork. koor en sol 16 40 Bot- kenw-ysheld 17 00 Jazzmuz 17 30 Weck- Journ •18 00 Nwb en coonm 18 20 Gram 19 04 A :s' !,-ke «taalkaart VPRO: 19 30 Binnci grenzen, gesprek 19 40 Chris lus. Zijn I 19 55 Deze 20 05 Gev: 2' 40 Oo.l 7 00 N-wi 7 40 Grr ging 3 00 Nwi 1 de 1 I lezing VARA 20 00 Nw - - ""---lntlg v-ragoi 1 Oude gran politie en twee jachtopzieners, verdachte met opzet een schot hagel op de drie politiemannen hebben afge vuurd. Het schot trof geen doel. want de hagel sloeg vlak voor de politie mannen in de grond. De verdachte ontkende met opzet te hebben geschoten. De cis werd één jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. T. Houtman uit Breda vroeg vrijspraak omdat naar zijn mening was komen vast te staan, dat de verdachte niet met opzet had ge schoten en niet had gericht. Over veertien dagen volgt dé uit- sprtok. 50 V d Jeugd 14 00 Gram 1 4 5o Lichte muz 15 15 Fra d Jeugd 16 00 Gregoriaa istr octet 16 50 Sportperisc 20 2 OLieihtbal 2110 Pol praatje zoekt het geluk. Het loonbelcid, 22 30 NWB 22 40 kind NTS 20 VPRO 20 20 F Documtalr progr 21.40 Gevar progr. icaJ 22 00 Grt Lje 22 25 Boekbef> prekiken 23 55— 24 17 00—17 .30 V f n weer o verzicht 20 50 Oude f liane 21. IC

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7