Ook Leiden rekende af met oude sociale structuur Sombere, stoffige boel in Leidse school NIEUWE LE1DSCHE COURANT 3 VRIJDAG 4 MAART 1960 Agenda voor Leiden Vrijdag Geref. jeugdhuis, 8 uur: Chr. Emigratie Centrale, D. F. de Jonge over Australië en de emigratie, met film. Salonboot Ursula, Galgewater. 79.30 uur Tï-iri.bevolkingsonderzoek t.b.c. Het gulden Vlies, 7.45 uur: Voorwed strijden snelschaakkampioenschap Lei den. Pieterskerk, 7.157.50 uur: Avondge bed. Stadsgehoorzaal. 3 uur: Rotterdams Philiharmondsch Orkest voor K. en O., solist: Hans Henkemans, piano Marekerk, 8 uur: Wereldgebedsdag. Oud-Katholieke kerk, Zoeterwoudesin- gel, van 9 uur v.m. geopend voor stil gebed. In den Burcht, 7.30 uur: Feestavond j Speeltuinenvereniging Ons Eiland. Oegstgeest: Zenddngshogesahool, 8 uur: Wereldgebedsdag. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Uitvoering Leidse gymnastiek- en scherm vereniging Excelsior. Kantine Clos en Leembruggen, Korte Mare 28a, 3 uur: Snelschaakkampioec- schap Leiden. Titus Brandsmalaan, 3 uur: Opening jeugdhonk Herv. wijkgemeente Boshui- Lutherse kerk, 7.15 uur; Avondgebed. Schouwburg, 8 uur; Leidse Gymna- siastenbond met Mercadet, van Honoré de Balzac. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Jubileumuit voering Huiswou wenkoor. Leiderdorp: Irene, 8 uur: Viering veertigjarig bestaansfeest Geref. meisjes- vereniging en jaarfeest J.V. en M.V. Oegstgeest, Oud-Poelgeest, Her- vormd kerkbouwactieweekend. Apotheken Geopend apfotheek Tot hulp der Mensch- hcid, Hooigracht 48, tel. 21060. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): De ver- strooide professor (14 jaar). Lido (2 30, 7 en 9.15 uur): Du Rififi bij de vrouwen (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De valstrik (18 jaar). Rex (2-30, 7.15 en 9.15 uur): Tarzam, de aapmens (14 jaar). Studio (2-30, 7 en 915 uur): Whisky als water (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): En eeuwig zingen de bossen (14 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw, Rapenburg, Kunste naarsgroep Atol (tot 22 maart). Musea, instituten, leeszalen c.d. Jeugdbiblotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) v^n 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, el ke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Legermuseum Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 105 u Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). ton-sur-ton Dit kwaliteit*-overhemd dat goed blijft, ook na herhaald wassen, heeft een normale waarde van 13.50. Bij een gouden jubileum En Christelijke Besturenbond had daarin groot aandeel (Van een onzer redacteuren.) HFT IS dc laatste tijd naar aanleiding van bepaalde excessen meermalen opgemerkt, dat de bezetting en de strijd om de vrijheid in de tweede wereldoorlog eigenlijk al zo ver in de geschiedenis liggen, dat ze nog nau welijks vermogen, op de jonge mens van nu een positieve indruk te maken. En daarom zeggen de ouderen: „Wij moeten het hun spoedig en onver bloemd vertellen, voordat de daarvoor vereiste aandacht helemaal gaat ontbreken" Het gaat daarbij niet zozeer om een uitstalling van allerhande leuzen als wel om het weergeven in woord en beeld van de wjire werke lijkheid waaronder wij jaren hebben geleden. Een parallelle ontwikkeling doet zich in de sociale strijd voor. Een in drukwekkende reeks van eisen en wensen is in een halve eeuw vervuld en ieder profiteert er dagelijks van, de één meer, de ander minder. Die ver heffing schijnt echter eerder als een vanzelfsprekendheid te worden ge bruikt dan als een vrucht van vaak moeizame maar hardnekkige volhar dende werkzaamheid te worden genoten. Than* deze S U P E R K W A L IT EIT N0-IR0N en SANF0R- 0VERHEMDEN met spreidboord i ingenaaid boordbalein, voor de verbijsterend' lage prijs v LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 fe V?wt-1 Kruiskade 35. De verworven positie is uit nood en strijd geëvolueerd, is gegroeid naar het stadium waarin zij thans met spontane .reugde en dankbaarheid mag worden begroet. Zij is bepaald geen statische grootheid geworden; niemand die in de sociale actie bezig is zal stellen, dat het eind, de volheid is bereikt. Trouwens, de vraag komt onmiddellijk op, of van zo'n ogenblik ooit sprake zal kunnen zijn. Zolang de mens deel uit maakt van een maatschappij met krach ten en contrakrachten, zolang hij opge nomen blijft in de spanning tussen het streven naar menselijkheid en het be jag op voordeel, zal er voor de sociale beweging terrein zijn om zich nieuw te laten gelden. Stimulansen TTet is dan ook niet verstandig, het verleden van deze beweging-i meer-menselijkheid in het spel der n schappelijke krachten te veronachtza men. Die achterliggende halve eeuw vormt mede het reservoir van stimu lansen, waaruit de sociale actie zal blij ven putten. En wie slechts oog heeft voor het nü, sluit een toevoer van tekenis af. Hot gedenkboek dat ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Chris telijke Besturenbond te Leiden (op 15 maart aanstaande) is uitgegeven, werd geschreven om dat kanaal open te hou den en de krachten, nodig voor de taak vervulling in het heden, te laten door stromen. Het is een kroniekachtige be schrijving van het verleden der plaatse lijke sociale beweging geworden; geen uitweidingen en kreten, maar een sim pele fcitennotering, waarbij de lezer voldoende wordt ingelicht om te weten, dat deze strijd onvermijdelijk was door een duidelijk gedreven-zijn. En omdat het hier de christclijk-sociale bewegf betreft, moet gezegd worden: een gedre ven-zijn van het Evangelie uit. Zoals het moeilijk is, 5 mei le viere zonder wetenschap van de hoogste bi doeiingen van de strijd tegen de ove heersing, zo heeft het geen zin. na vij tig jaren christelijke-sociale beweging feest te vieren zonder de confrontatie met de werkelijkheid, waaronder telbaren jaren hebben geleden. Diensthuis Van dat lijden geeft de schrijver het gedenkboek, de heer W. Veer man, secretaris van de jubdlerendi Christelijke Besturenbond, enige treffen de illustraties. Twee nemen wij er ove „Een boerenknecht kwam 's mor gens om 6 uur te werk. Om 7 uur kreeg hij een dodelijke trap van het paard van de boer. Toen de weduwe met de hereboer kwam afrekenen, zei deze: Vrouwtje, ik zal je het loon van je man tot 8 uur uitbeta len, hoewel hij dat uur niet heeft gewerkt. De weduwe ontving dus een uur extra. Daarmee kon zij ver trekken. Voor de rest moest de dia conie of het armbestuur maar zor gen. Van een morele verplichting had deze werkgever nog nooit ge- En het tweede voorbeeld: „Een arbeider had vele jaren ge werkt bij een welgestelde werkge ver en moest ten slotte wegens ouderdom zijn werkzaamheden be ëindigen. .Zijn verdiensten hielden Van de week hebben wij het be stuur van de Leidse Christelijke Besturenbond in het gebouw voor chr.-sociale belangen aan de Oude Singel op deze wijze laten fotograféren. Staande op de grond ziet u hier van links naar rechts: P. M. de Joode, be stuurslid van 1947 af, A. J. Mar- tijn (1953), tweede secretaris, H. van Cittert (1927), tweede voor zitter, W. Veerman (1924), eerste secretaris, A. L. Verhoog (1955), eerste voorzitter, en P. van der Kwaak (1948), eerste penning meester. Op de trap vooraan: L. Verhoeks (1953) en W. A. Stokhuijzen (1945); achter hen en vervolgens omhoog: J. Pison (1958), L. Noordervliet (1955), H. Zuidema (1945), A. Barendse (1939), tweede penningmeester, en P. Galjaard (1947). Het be stuurslid L. van Varick (1959) ontbreekt op deze foto. De jaar tallen duiden op de intrede in het bestuur. Fabo N. van der Htonst. op. Hij kreeg toch zeker een pen- saoentje? Gedurende enkele jaren kwam zijn heer omstreeks Kerstmis hem bezoeken. Hij gaf hem dan 1 met de beste wensen voor het nieu we jaar. Toen de zaak verkocht werd, ging de baas rentenieren en hield de „uitkering" op. De oude vrouw van de arbeider kon uit werken gaan en de kinderen brach ten vrijwillig van hun toch al scha mele loon iedere week nog enkele guldens op. Met een wekelijkse uit kering van ongeveer 75 cent van de diaconie konden zij „het eindje" wel halen. Er is in het verleden zeer veel onrecht begaan en gele den". Ligt het niet voor de hand, dat dc kroniekschrijver het even verder in boekje heeft over „verlossing uit het diensthuis der slavernij"? Hij haalt dan ook psalm 10.3 aan, waar staat dat de Heer gerechtigheid doet aan allen die onderdrukt worden. Neem aan, dat deze tekst niet onmiddellijk op een derge lijke situatie betrekking heeft, hij klaart toch wel veel als het gaat de verheffing van een zeer groot deel van het volk uit rechteloosheid en on derdrukking. Een werkdag van 12 tot 16 uur was regel in dc tijd dal het C.N.V. cn de Leidse Chr. Besturenbond hun arbeid begonnen (omstreeks 1910). Het loon bedroeg voor een bekwame vakman ten hoogste tien gulden per week. Vakantie was er niet. Op dc erkende christelijke feestdagen cn de Nieuwjaarsdag ver diende men gewoon niets. Er was geen invaliditeitswet, geen ziektewet cn ziek tekostenregeling (al op de eerste dag van het verzuim hield het loon op), geen werkloosheidswet (werkloosheid bete kende grauwe armoede cn bedelarij), geen ouderdomswet, geen weduwen- cn «wet. Locale ingreep TN HET hoog oprijzende complex van verbeteringen heeft de grote vakcentrale uiteraard het leeuwe- deel gehad, maar dit doet niets af aan de betekenis der plaatselijke or ganen. Ook de Leidse Christelijke Be sturenbond heeft er door de jaren heen krachtig aan meegewerkt, dat het sociale beeld van de locale sa menleving ingrijpend is gewijzigd. Leiden stond misschien wel vooraan in de rij van plaatsen waar het lot van de arbeiders om spoedige verbe tering schreeuwde. Wie de geschiedenis van de textlelin dustrie kent, weet, dat de lonen en an- deze arbeidsvoorwaarden voor deze ca tegorie fabrieksarbeiders hemeltergend m. Een van de beruchtste fabrieken wel de Leidse Katoenmaatschappij de Herengracht (bestaat niet meer) Lonen van 3 tot 5 per week waren daar geen zeLdzaamheid. Het gevolg was, dat arbeiders vrij regelmatig diefstallen pleegden en dat de daders voor de echtbank moesten verschijnen- Bij zo'n gebeurtenis kwam de rechter tot de uit spraak, dat naar zijn oordeel eigenliik niet de arbeider maar de fabrikant de schuldige was en voor de diefstal moest terechtstaan. Hij was ervan overtuigd, dat de arbeiders genoodzaakt waren om stelen teneinde nog enigermate in hun onderhoud te kunnen voorzien. Als plaatselijke activiteiten vermelden wij slechts de sociale cursusvergaderin gen. gericht op de voorlichting en ont- ikkeling der arbeiders, de oprichting an de woningbouwvereniging. Eensge zindheid, die zich wierp op de huisves ting der arbeiders, en van de plaatselijke commissie van het tuberculose-bestrij- dingsfonds „Draagt Elkanders Lasten", het rechtskundig bureau, de uitkeringen aan werklozen en de vertegenwoordiging in verschillende sociale organen, de steunactie ten bate van de Twentse tex tielarbeiders die door een machtsuiting van „textielbaronnen" ernstig waren dupeerd, het brandstoffen-spaarfonds de maatregelen om de positie van arbeiders in de crisistijd (dertiger jaren) te verlichten. Kortomde kroniek de secretaris geeft er vrijwel op elke bladzijde blijk van, dat de plaatselijke centrale zich terstond betrokken Wist bij conflict- en noodsituaties in onze stad. Ook aan het werk van dc Leidse Besturenbond kwam in 1941 een (voorlopig) einde. De confessionele vakbeweging weigerde langer op de eisen van de bezetter in te gaan. Deze „ondergang" betekende niet. dat het onderlinge contact spoorloos verloren was gegaan. Er werden ge noeg plaatsen gevonden om elkaar op de hoogte te houden. Na dc bevrijding trad het oude bestuur dan ook onmiddellijk weer in functie. Alle afdelingsbestuurders waren op 24 mei 1945 voor een be spreking bijeen in het gebouw aan de Oude Singel. Ruim 8000 circulaires waarmee de christelijke vakbewe ging zich opnieuw presenteerde, werden in de stad verspreid. Reeds op 14 mei was het bestuur van de vereniging tot exploitatie van het gebouw bijeen geweest om weer in het rechtmatige bezit van dit centrum te komen. Het zou nog vier jaar duren voordat dit rechtsherstel een feit werd. Later is de vereniging omgezet in een stichting; be gin 1951 werd het gebouw aan de Stich ting tot exploitatie van een gebouw voor christelijk-sociale Belangen overgedra- Gemeenschappelijke taak T^en Tuwe schets van de ontwikkeling van de plaatselijke centrale van het C.N.V. mag hier niet ontbreken. Eerst de vraag wat een besturenbond feitelijk Welnu, volgens de nu geldende regels wordt zo'n bond gevormd door de ter plaatse gevestigde afdelingen van de bij het C.N.V. aangesloten organisaties. Alle plaatselijke afdelingsbesturen hebben de gelegenheid uit hun midden een v genwoordiger aan te wijzen; deze Het feest van de Leidse Christelijke Besturenbond zal zich volgende week op twee avonden concentreren. Dinsdag wordt van 8 uur tot half 10 de receptie gehouden in Het gul den Vlies, woensdag is de feest avond in de Stadsgehoorzaal, waarop de toneelgroep Podium een ontspanningsprogramma onder de titel „Tussen licht en donker" zal opvoeren en woensdagmiddag om half 3 wordt in de Gehoorzaal een kindervoorstelling gegeven met de opvoering van het grappige en spannende stuk „Het tover- doosje" door dezelfde toneel groep. tegenwoordigers vormen dan het be stuur van de besturenbond. Het doel van de bond is het werk van de aangesloten afdelingen, voorzo ver dit op het terrein van de bond ligt, tot ontwikkeling te brengen en de uit voering van de gemeenschappelijke taak van de afdelingen zo krachtig mogelijk te bevorderen. Aan de oprichting van deze Leidse bond nu zijn, naar de heer Veerman in het gedenkboek meedeelt, twee verga deringen voorafgegaan: 22 december 1909 en 6 januari 1910. In een vergadering op 16 maart 1910 werd tot oprichting besloten. Er waren toen vertegenwoor digers van Patrimonium, de Chr.-natio- nale Werkmansbond, de Chr. Grafische Bond, de Chr. Metaalbewerkersbond de Chr. Baïckersbond. Op 10 mei kreeg de bond een bestuu: F. Eikerbout voorzitter, J. Snel tweede voorzitter, J. van der Zeeuw secretaris, Chr. van Ve'netiën tweede secretaris en A. van Rosmalen penningmeester. Allen zijn overleden. Toen het eerste jaarverslag werd opge maakt, waren er 6 afdelingen aangeslo ten met een gezamenlijk ledental van 600. In het eerste tiental jaren steeg het aantal afdelingen tot 19 met een totaal van 1643. Op 1 januari 1921 kan een fer van 2205 leden worden genoemd. Een „hoogconjunctuur"-periodc bracht inzinking met zich; het getij keerde enigszins ten gunste en zowaar kon men arbeiders ontmoeten die meenden, dat er nu toch niets meer te bereiken viel. Op 1 januari 1925 was het ledental tot 1607 gedaald! In de crisistijd keerden velen tot dc vakorganisaties terug. Op 1 ja nuari 1932 was het aantal leden dc 2000 gepasseerd en bij het 25-jarig bestaan op 15 maart 1935 konden 2348 leden worden gelukgewenst met de resultaten van de ze kwarteeuw sociale actie. Het hoogtepunt v«n het ledental werd bereikt op 1 januari 1940 met het cijfer 2741. Na de bevrijding herrees de bond uit een gedesorganiseerde samenleving met 1640 leden. Bij het 40-jarig bestaan in 1950: 19 afdelingen met 2200 leden. En volgesis de laatste gegevens telt de bond nu 2780 leden. De voorzitters waren achtereenvol gens: F. Eikerbout, H. Wetsclaar, A. J. Schoneveld. M. van den Berg. J. de Lange, A. J. Schoneveld, J. B. H. Gro- Verbond^voorzitter wenst Leidse vrienden geluk „Het C.N.V. mocht in 1959 zijn vijftigjarig bestaan herdenken. Dit is niet alleen op feestelijke wijze in Utrecht gebeurd, in het hele land zijn in deze winterperiode herdenkingsbijeenkomsten gehouden, dank zij de activiteit van de christelijke besturenbonden ter plaatse. Een christelijke besturenbond is zoiets als een plaatselijk C.N.V., een samenbundeling dus van de besturen van de afdelingen der onderscheidene vakorganisaties. Er zijn zelfs christelijke besturenbonden, die nog ouder zijn dan het C.N.V. zelf. Men heeft dus ter plaatse al vroeg de noodzaak ver staan van samenwerking als christelijke vakorganisaties. In veel plaatsen vierden deze besturenbonden ook een jubileum. Dat is dezer dagen het geval met Leiden, waar de bond zijn vijftig jarig bestaan gaat herdenken. Het mag gezegd worden, dat de Leidse bond een van de best func tionerende plaatselijke centrales van het C.N.V. is. Steeds heeft deze bond een actief bestuur gehad. In het bijzonder mag van het huidige bestuur de heer W. Veerman worden genoemd, die reeds van 1931 af de functie van secretaris vervult. Meermalen heb ik het genoegen gehad een vergadering van de Leidse Besturenbond bij te wonen. Uiteraard heb ik daar ook een en ander mogen zeggen, maar ik heb er ook steeds iets geleerd uit de gevoerde besprekingen. Het is dan ook van harte, dat ik de Leidse Besturenbond gelukwens met dit jubileum. Ik twijfel er niet aan, of onze Leidse vrienden zullen na dit feest hun activiteit onverminderd voortzetten. Zij weten zelf heel goed, dat er nog veel werk te doen is. Mijn beste wensen voor uw arbeid, vrienden van het C.N.V. in Leiden! Vergeet vooral niet hun die nog afzijdig staan, het parool „Doe ook mee in het C.N.V." voor te houden." C. J. VAN MASTJIIGT, voorzitter van het Christelijk-Nationaal Vakverbond in Nederland. In de voorzvtferslijst die secre taris Veerman in het gedenk boekje over de Chr. Besturen bond heeft opgenomen, komt driemaal de naam van de heer A. J. Schoneveld voor, een voor al in de plaatselijke wereld van de woningwetbouw beken de figuur. Hij heeft de Bestu renbond in drie periodes geleid: in 1918 en 1919, van 1921—1925 en van 1928—1937. Foto N. van der Horst tenhuis, A. J. Schoneveld, G. Hordijk en D. van 't Zelfde; nu is de lieer A. L. Verhoog het eerste bestuurslid. Als secretaris dienden: J. van der Zeeuw. J. van der Woude, J. de Rijk, H. Cats, J. Slegtenhorst, H. M. Pont en J. Slegtenhorst. Een merkwaardige lijst als men weet, dat deze secretaressen zijn opgetreden in het tijdvak van 1910 tot 1931 en dat er van 1931 af slechts één secretaris is te noemen, namelijk de schrijver van het gedenkboekje. Waar mee deze wel een opvallend record heeft geboekt. Penningmeester waren: A. van Ros malen, N. de Graaf. Ph. de Leeuw, P. J. Wetselaar en L. Robbers. Sinds 1948 P. van der Kwaak. Vijf Leidenaars meer dan vijftig jaar lid van ch'vakbeweging ER zijn, zo vernemen wij, vijf leden van de christelijke vakbeweging in Lei den die al lid waren toen vijftig jaar ge leden de plaatselijke Christelijke Bestu renbond werd opgericht. Bij het komende feest mag dit zeker als een hoge bijzon derheid worden vermeld. Daar is als eerste de heer H. G. Wessel, wonende in het rusthuis „Groenhoven" aan de Witte Rozenstraat. Hij is 33 jaar secretaris geweest van de afdeling Hout en Bouw en was 13 jaar bestuurslid van de besturenbond. De heer W. Alphenaar, Ververstraat 55, was een meelevend lid van de afdeling Hout en Bouw. Vooral als ziekenbezoeker heeft hij zijn sporen verdiend. De afdeling van de Grafische Bond kan Het tegenwoordige bestuur: A. L. Verhoog vooratter. H. van Cittert twee de voorzitter, W. Veerman eerste secre taris, A. J. Martijn tweede secretaris, P. van der Kwaak eerste penningmees ter, A. Barendse tweede penningmees ter, W. A. Stokhuijzen, H. Zuidema. P J. Galjaard, P. M. de Joode, L. Ver- hoeks, L. Noordervliet, J. Pison en L. van Varick. De Leidse Christelijke Besturen bond wil de viering van zijn gouden jubileum een teken doen zijn van zijn bereidheid het sociale werk onver minderd voort te zetten. De resulta ten van deze halve eeuw zijn een ge lukwens alleszins waard. En de vele wensen die de bond straks zullen be reiken zetten zich na de viering om in stimulansen voor een doelbewust en krachtig verdergaan! drie mensen aanwijzen, die een halve eeuw geleden al lid waren. De heer P. van Kooperen, Tomaten- straat 14, sloot zich op 1 december 1908 aan. Hij werd gepensioneerd op 28 augus tus 1953. Vóór 1940 was hij jarenlang be stuurslid. De heer H. Labordus, Leliestraat 29, sohaarde zich op 3 oktober 1908 in de rijen van de chr.-sociale actie. Op 2 maart 1957 werd hij van zijn werkkring gepen sioneerd. Vele jaren was hij werkplaats agent voor de bond bij een dagblad in onze stad waar hij de dertig jaren vol maakte. De heer K. van Steenwijk is de laatste van de vijf. Hij woont Montgomery- straat 28. Hervormd jeugdhonk ook in de Kooi Naar wij vernemen, heeft de kerke» raad van de Hervormde wijkgemeente Kooiwijk besloten, gebruik te maken van de mogelijkheid een aanvraag bij de gemeente Leiden in te dienen voor een jeugdhonk in de omgeving van de Su- matrastraat. Bedoeld wordt een ruimte in een flatgebouw in het nieuwe ge deelte van de Kooiwijk. De centrale commissie voor het jeugdwerk van de Herv. Gemeente heeft de aanvrage in middels ingediend. Leids aandeel in Hervormde kerkbouwactie De Leidse Hervormde Gemeente heeft f 67,000 bijeengebracht im het raam der Landelijke karkbouwactie. Er wordt naar gestreefd, alsnog de f 70.000 te hallen. TTET IS NIET moeilijk, dc scholen- nood in Leiden sprekend te il lustreren. Een schrille illustratie is wat moeilijker te geven, maar wie de gemeentelijke u.l.o.-school aan dc Pieterskerkstraat bezoekt springen de beelden onmiddellijk in het gezicht. Daar wordt tekenles gegeven met zes leerlingen in een bank; daar zijn de lokalen schemerig doordat de school gebouwd is in een tijd, dat licht, ruimte cn een zekere mate van speelsheid onbekende factoren waren; daar zijn de vloeren óf kapot óf splin- terig en vraagt men zich in alle ernst af, hoeveel decennia het geleden zal zijn dat een schilder hier wat mocht verdienen; daar heeft dc vochtigheid een graad bereikt, die men moeilijk in enig ander gebouw zal aantreffen: daar klapperen bij een stevige wind de ramen zó, dat een leraar zijn woor den wel eens moet herhalen: daar hebben de plafonds al verscheidene malen stukken losgelaten en doen de sanitaire voorzieningen denken aan een noodbarak-op-z'n-elnd; daar De indruk van een vluchtig bezoek is met deze opsomming geenszins ge completeerd. En er is maar één con clusie, die overigens al bij zeer velen leeft, namelijk dat deze school Leiden en het onderwijs in elk opzicht on waardig is. Het is zeer tc hopen, dat Den Haag voor dit probleem spoedig een oplossing zal vinden en dat de gemeente gereed staat deze toestem ming onmiddellijk te effectueren. Het onderwijs en de 420 leerlingen cn 19 leerkrachten zelf zullen er zeer mee gediend zijn. liet gebouw werd in 1861 geopend. Over een jaar zou dus het eeuwfeest moeten worden gevierd. Als onze in druk juist is, zal de schoolgemeen schap er geen behoefte aan hebben, dit op traditionele wijze te doen, al laat zij haar wezenlijke sfeer door de uiterlijke omstandigheden niet beder ven. Als er volgend Jaar zou worden gefeest, was het slechts om het ver laten van het gebouw. En is dat ge beurd, dan moet het liefst nog dezelf de maand maar tegen dc grond. Misschien om plaats te maken voor het culturele centrum, waarover de wethouder van onderwijs in de maan dag gehouden raadsvergadering heeft meegedeeld, dat het wel eens in de omgeving van de Pieterskerk zou kunnen komen. Hij noemde toen déze school cn het gebouw van Mathesis aan de Pieterskerkgracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3