Burgemeester De Kool van Zuidland naar Voorschoten Sjoukje Dijkstra tweede bij wereldkampioenschap Brundage: Olympische Winterspelen blijven Susana en José met een echte Spaanse „Carmen" Subtropicali te Amsterdam Staatsleiders op reis Landbouw is onvoldoende voor groei economie NIEUWE LE1DSCHE COURANT WOENSDAG 2 MAART 1960 meente Zuidland. benoemd tot burgemees ter van Voorschoten als opvolger van de heer C. J. van der Hoeven. Vanmiddag reeds heeft het college van B en W van Voorschoten een bezoek aan het gemeen tehuis van Zuidland gebracht. De heer De Kool kent Voorschoten slechts opper vlakkig. HU hoopt de gemeente binnen kort te bezoeken voor een voorlopige oriëntatie. Wij hebben vanmorgen een gesprek gehad met de nieuwe burgemeester van Voorschoten- Hij verklaarde ons. veel ver wachting van zijn toekomstige werkkring te hebben- De ruimteproblematiek in Lei den en omgeving schrikt hem bepaald niet af. Hij heeft in de omgeving waar hij ongeveer dertien jaren werkzaam Is geweest, met planologische vraagstukken in een zodanige mate te maken gehad, da hij zonder overdrijving kan zeggen, ir deze zaken „ingevoerd" te zijn De heer De Kool werd op 25 februari 1906 in Ridderkerk geboren Zijn vader was hoofd van een christelijke school tp Slikkerveer. Hij is lidmaat van de Geref Kerk van Zuidland, behoort tot de A R P en heeft een gezin met vier kinderen, twee dochters en twee zoons, geboren tussen Wereldgebedsdag Vrijdagavond om 8 uur wordt Geref. kerk een gelegenheid v VOORSCHOTEN Burgerlijke stand GEBORENRonald W. z v H W Dorn teiffer en A G C Dijkhuis, Pr. Nlaurits- aan 13; Karin, d v P J van Leeuwen en ri. Erna, J. W. Frisolaan 53; Arie, z v A C Buijs en C Kuiper, Pr. Irenelaan 29. GETROUWD: H C van Reek, 26 j. Van Kempenstraat 14 en G J Odijk. Veurse- weg 192 OVERLEDEN: J Moll van Charante. 84 j. Leidseweg 557- Gymnastiek Van de züde van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond wordt ons medegedeeld, dat alle kaarten voor de op 26 maart In Tlvoll te Utrecht ter ge legenheid van het gouden jubileum van deze organisatie te houden ere-avond zUn uitverkocht. Nieuwe aanvragen kunnen niet meer In behandeling worden ge- 1933 e i 1940. Veertig jaar bij de S.L.F. Gisteren herdacht de heer C. A. Grauw het feit dat hij 40 jaar in dit was bij de Stedelijke Lichtfabrieken In de directiekamer werd de jubilaris bi! afwezigheid van de directeur toegespro ken door ir. F. J. J. Meuwese. die di heer De Grauw dank bracht voor di wijze waarop 111] zijn werkzaamheden ten behoeve van de installatiedienst en de straatverlichting heeft verricht. Na dat de oorkonde namens het Gemeente bestuur was overhandigd richtte directe chef. de heer G. Crèvecoeur. zich met een kort woord tot de jubilaris De voorzitter van de personeelsvereni ging bood hier nog een blijk van attentie In de kantine werd de heer De Grauw vervolgens door zijn collega's gehuldigd De vele goede woorden gingen verge zeld van een geschenk, waarvoor de jubilaris in een kort slotwoord hartelijk dank zegde. De raad van Zuidland bestaat uit leden, te weten 4 anti-revolutionairen, 1 chr. historisch, 1 behorend tot de v.v.d. en 1 tot de p.v.d.a. Zuidland, dat. zoals men zich zal herinneren, bij de waters nood van 1953 direct betrokken was. heeft 2300 inwoners. Burgemeester Do Kool krijgt dus een standplaats, die in alle opzichten groter is dan de gemeen te die hij nu gaat verinten. In 1923 trad de heer De Kool in dienst van de gemeente Ridderkerk, waar hij verschillende rangen heeft gehad. Tot gemeente-secretaris van Heerjansdam werd hij in 1932 benoemd. Daar ontsloeg de bezetter hem in januari 1944. In 1947 keerde hij in gemeentedienst terug, nu als burgemeester tevens secretaris van de gemeente Zuidland. Onlangs is zijn ka peren ambtsjubileum luisterrijk ge- Burgemeester Kool heeft talrijke func ties. Wij noemen slechts: voorzitter van de eilandengemeenschap Voome en Put ten en Rozenburg, voorzitter van de kringraad van de B B. in deze omgeving voorzitter van het contactorgaan ruimte lijke ordening, voorzitter van de tand heelkundige jeugdzorg Voorne en Put ten, voorzitter van de prot.-christelijke vereniging van gemeentebestuurders af deling Voorne en Putten en Rozenburg voorzitter van de afdeling van Het groene Kruis en het Rode Kruis en se cretaris van de regionale elektriciteits- Burgemeester De Kool heeft in al deze organen met plezier gewerkt. Hij vindt het enerzijds jammer dat hij zich van dit alles moet losmaken, maar verwacht anderzijds dat hem in Voorschoten ge noeg werk zal wachten. Jaarvergadering Vanavond om half 9 houdt de Kon Wil- belminavereniging in „Het wapen van Voorschoten" haar jaarvergadering. De agenda vermeldt onder meer jaarversla gen, bestuursverkiezing en programma komende feestdagen. NA TWEE FIGUREN KUNSTRIJDEN Sjoukje Dijkstra reed gisteren in een steenrood toiletje op de ijsbaan van Van- er, waar de wereldkampioenschappen kunstrijden worden gehouden. Deze eer ste dag bracht geen verrassingen, want nadat de eerste twee verplichte figuren n verreden, was de stand gelijk aan de eindstand, die bij de Olympische Spe len in Squaw Valley was bereikt. n de gisteren begonnen wereldkam pioenschappen nemen in totaal 24 kunst- rijdsters uit twaalf landen deel. Onder hen bevinden zich behalve Sjoukje Dijk- ra, ook Joan Haanappel Weer is Carol Heiss (Amerika) favorite. De vier voorgaande wereldkampioen schappen werden reeds door haar gewon- i en thans doet zij voor de vijfde maal i poging de titel te veroveren. Zij kreeg de met kalme zekerheid gereden eer- figuur van bijna alle negen juryleden de hoogste punten. Uit een mogelijk aan tal van zes, was haar laagste cijfer 4.5. Twee juryleden gaven haar 5.2 punt. De enige andere deelneemster, die vijf pun ten kreeg, was ons Nederlandse meisji" INTERLAND VOETBAL OP 18 MEI Op woensdng 18 mei aal in een no neder te bepalen stad in Wes>t-Duiteland de voetbalwedstrijd West-Duitsland Oost-Nederland worden gespeeld. Tevens zal die-zelfde dag, zoals reeds gemeld het Ned. elftal in Zürich uitkomen tegen het Zwitserse nationale team en wordit Tilburg de wedstrijd Nederland BZwit serland B gespeeld. cje Dijkstra. Zij werden haar door het Canadese jurylid William Lewis toe- Na de eerste verplichte figuur was ei and bereikt, die na de tweede figuur geen wijziging ondervond Vandaag wor den de resterende vier verplichte figuren verreden, waarna morgen het vrije rijden olgt. Na twee verplichte figuren was de stand als volgt: 1. Carol Heiss (Amerika) 266.1 pt; 2. Sjoukje Dijkstra (Nederland) 255.0 pt; 3. Barbara Roles (Amerika) 242 7 pt; 4. Joan Haanappel (Nederland) 234.3 pt; 5. Regina Heitzer (Oostenrijk) 231.3 pt Engels voetbal. Voor de Engelse league v zijn gisteravond in de eerste di visie gespeeld: Preston North End- Blackpool Rovers 53 en Burnley— Tot tenham Hotspur 20. IJshockey. Het Hokij-ijshockeyteam, dat vanavond in de Houtrusthal uitkomt tegen het team van Bolzano (Italië), is nu Pat Adair is vertrokken versterkt met de Poolse spelers Cesch en Pawlik. Bei den hebben kort geleden meegespeeld in de ploeg van Preussen-Krefeld tegen het Hokij-team. HOED Beurs van New York Amsterdam New York 15 v k 1/3 Atch Topeka 24% 34% Ba timore100% Can Pacific.. Illin Centr NY-Centr Pennsylvania 15% 15'/i| ith Pacific... 21%$ - on Pac 29" 2&A Allied Chem 103» Am -Can A C F.-industr. 50 50 Am Smelting 44 Am T&T 87 88% Am Tobacco 106'. 108%' Anaconda38%. 37'/, Beth! Stee)49'. 48% Boeing 29% 29 Chrysler City E Cons Edis In: T &- 1 61% 30% 5 31%» 62 62 36% 5S% 56% Montg Ward Radio Corp 65 67 Republic St 63T« 63%.* Royal Dutch 155.49 '35.10 Sears Roeb 47% +7% Shell Oil7i 70% Socony39{ Stand Brands 36% 36% Stand Oil NJ 45% 45 Stud Pack 16A 157'. Texaco 77% 7$% Un Aircraft...; 37% 37% Un Corp 6Hi Un Fruit27V. U S Rubber US SteeJ, Westinghouse w Wooiworth63% 63 Ford Motor92 80% KLM110.50 109.50 Omzetten (in 1000 6hares) 2K ged bieden b bieden t ged laten L Laten Wallstreet lager De New Yorkse effectenbeurs is giste ren opnieuw gedaald met trage handel. De markt opende ternauwernood hoger met levendige handel, doch na het eerste uur werd de stemming verdeeld en in de namiddag daalden de koersen, waarna zij ongeveer op het dieptepunt sloten De meeste verliezen liepen uiteen van enkele centen tot een dollar, doch enkele elektronische en speciale fondsen gingen tegen de stroom in en sommige boekten goede winsten. Auto's herstelden in het laatst van de beurstijd, maar andere af delingen sloten zich niet hierbij aan. Staal, olie, spoorwegen en non ferro- metalen daalden. Van de 1196 verhandelde fondsen daal den 528, 420 waren hoger en 248 onver anderd. De index van Standard and Poor voor 500 aandelen daalde S 0,11 tot S 56.01, terwijl deze bij opening 0,01 hoger was. Het gemiddelde van AP. daalde 0,50 tot S 217,40. dat van Dow Jones vo< industriëlen daalde 3,25 punten. Triomfaal succes voor duo De rust is weergekeerd In Squaw Val. y en daarmee is de vraag actueel ge worden of de Olympische Winterspelen in deze vorm gehandhaafd zullen den, of dat de Spelen van Innsbruck in 1964 het einde zullen betekenen van eertigjarige traditie. De voorzitter van het I.O.C., de Amen- kaan Avery Brundage, heeft zich de laatste weken intensief met deze vraag bezig gehouden en volgens hem is e Squaw Valley maar één conclusie moge- c:zo blijven. lij zei: „Ik heb de situatie zorgvuldig ogenschouw genomen. De commenta- 1 pro en contra gelezen en het advies ingewonnen van de mensen die het weten kunnen. Voor mij bestaat er geen twijfel: de Spelen van Squaw Valley zijn volledige overeenstemming met het Olympische ideaal gehouden". En hij vervolgde: „In Rome zullen we op de eerstvolgende zitting van het I.O.C. de vraag van de Winterspelen bespreken. Op Koninginnedag 2500 padvinders naar Soestdijk Ongeveer 2500 welpen en verkenners :ullen op 30 april mee marcheren in défilé, dat ter gelegenheid van de jaardag van de Koningin in Soestdijk zal orden gehouden. Deze manifestatie aaraan zal worden deelgenomen door afvaardigingen uit alle districten van het land. vormt een onderdeel van de feeste- Ujke jubileumviering van de padvinders beweging In Nederland, die dit jaar vijf tig jaar bestaat. Het gouden jubileum wordt gezamen lijk gevierd door de verkenners va katholieke jeugdbeweging (V.K.J B. de vereniging de Nederlandse padvin ders (N-PY.). Ook zal het Aalsmeerse bloemencorso in Amsterdam in het teken staan van het vijftigjarig padvindersjubileum. Wei- pen en verkenners van de twee padvin dersorganisaties gaan ook een ..jubi- leum-goede-daód" voor de gemeenschap verrichten, daartoe zijn goede diensten aangeboden aan alle gemeentebesturen van Nederland. Uit de reacties die zijn binnengekomen Êlijkt, dat deze onbetaalde karweitjes zullen variëren van het verwijderen van stookolie op het strand tot het aanleggen van wegen en het opruimen van terrei nen. Eén gemeente heeft voorgesteld schadelijke boktorren in bomen door padvinders te laten vernietigen. De Deli-Maatschappij meldt, dat >p 22 juli in Frascati te Amsterdam een inschrijving zal worden gehouden op 3200 pakken Italiaanse subtropi- cali-tabak. Dit is de gehele oogst- 1959 van het consortium Cipet. waar mede Deli-!VIij. nauw samenwerk» voor ontwikkeling van subtrnpicali- dekblad. De oogst-1957 was 2107 en die van 1958 2560 pakken. De Deli- Mij. verwacht, dat het produkt van Cipet zich een vaste plaats in de Europese slgarenindustrie zal ver overen. Sommige lieden menen, dat ze door Wereldkampioenschappen vervangen moeten worden, maar ik voor mij durf vast te stellen dat wereldkampioenschap pen nooit de Olympische Spelen kunnen vervangen. Brundage besloot zijn verklaring met de woorden: ..De Olympische Spelen zijn voor de wintersport in het westen van Amerika en voor het Olympisch ideaal goede propaganda geweest. Het doel het I.O.C. moet echter blijven: niet de jacht op records en medailles, maar het sportieve vriendschappelijke duel, zonder beperkingen door politiek, gods dienst of ras. CHROESJTSJEF Premier Chroesjtsjef van Rusland is vanochtend uit Calcutta naar Ka boel vertrokken, de hoofdstad van Afghanistan. Kaboel is de laatste plaats die hij bezoekt op zijn terug reis van Indonesië naar Moskou. Bij het afscheid op het vliegveld van Calcutta waren premier Nehroe van India, met wie Chroesjtsjef gis- teren nog korte tijd besprekingen heeft gevoerd, en premier Oe Noe van Birma aanwezig. Oe Noe brengt op het ogenblik een bezoek van twaalf dagen aan India waarde van hun kunst. Zij hebben de volksdans gesublimeerd, opgeheven bo ven de plaatselijke beperking, klaar ge maakt voor een internationaal verstaan bare taal en vrijgemaakt van technische onvolkomenheden. De kunst van Susana CARMEN, de novelle van Prosper de Mérimée, in zeven korte gedanste vertellingen. Zeven fragmenten uit het leven van de Spaanse zigeune rin Carmen en de Baskische soldaat Don José. Nu eens niet met de muziek van Bizet. maar met muziek die helemaal hij dat verhaal past: Spaanse volksmuziek. De opera van Bizet is eigenlijk niet echt, is te weinig met het oorspronkelijke verhaal verhonden. De zigeunerin Carmen is in het verhaal van Prosper de Mérimée echt niet zo'n wilde onbesuisde meid met een rode bloem in de mond. Ze is niet een canaïileuze vrouw, maar een rasecht volkskind met allure. Susana en José, het Spaanse danspaar, hebben dat begrepen. Ze waarderen Bizets opera om de muziek. Maar ze zijn voor hun eigen verbeelding van het Carmen-verhaal teruggegaan naar de oorspronkelijke novelle. Ze hebben het volkse element meer aangegrepen. Ze hebben de kern gevat, zonder omhaal van allerlei gebeurtenissen, zonder het betreden van zijpaden. Allerlei bijfiguren zijn voor hen onbelangrijk: het gaat slechts om de liefde tussen Carmen en José, een liefde die uiteindelijk in haat overslaat met de dood als gevolg. Zeven korte schetsen hebben Susana en José van dit verhaal gegeven, schet sen, die geheel in elkaar grijpen, die samen een ontroerende ballade vormen. De ballade wordt gezongen door de fla menco-zanger Manuel Mairena en Instru mentaal gespeeld door Paco Hernandez (gitaar). René Gerber (piano) en Claudio Iseli (slagwerk. Antonio Robledo schreef de muziek. Of misschien nog beter: ver zamelde de muziek. Want hier is een echte menging van Spaanse volksmuziek en op deze kunst geënte kunstmuziek. Maar het is in hart en nieren Spaans. De voorstelling, die Susana en José er gisteravond van gaven in de geheel uit verkochte Kon. Schouwburg, wss van begin tot eind fascinerend. Met enkele fraaie zetstukken waarop het te zingen verhaal was geschreven als enige achter grond, later vervangen door een land schapsuggestie. heeft dit geniale duo zeven Spaanse dansen gegeven, zeven dansen die volkomen in het vlak van al de andere dansen van Susana en Jose liggen, maar die samengebundeld tot één spannend relaas werden. Het was onbe grijpelijk dat twee mensen drie kwartier lang zulk een spanning konden vasthou den. Heeft dit gedanste verhaal ons eigenlijk nog met meer geboeid dan Bizets opera? We durven het haast niet te zeggen, maar toen het voorbij was en de spanning brak, hebben we met al de als één man opstaande bezoekers lang, heel lang meegejuicht en geklapt. Zó moet het echte Carmen-verhaal gebracht worden. De rest van de avond werd gevuld met andere Spaanse dansen, als „Ibizia" grap pige hanendans, „Encuentro ritmico" (het voetenritme) en de vierdelige serie „Ca- talanesca" (uit de Catalaanse dorpen). Het werd alles een feest van beweging, kleur, ritme en muziek. Men zegt dan dat Susane en José niet meer de onver valste Spaanse volksdans brengen. Ak koord, maar wat maakt dit uit voor de en José is zo volkomen op de Spaanse" volksdans geënt dat men aan het authen tieke karakter niet twijfelt, net zomin men twijfelt aan het authentieke Spaanse karakter van de muziek van De Falla. Het is alles gratie en aristocratie, zonder enig banaliseren. Susana en José zijn werkelijk grote kunstenaars die ook technisch geen enkele wens overlaten. Dat bleek wel uit de solodansen als „Zapateado" en „Soleares". Geen wonder dat vele malen gebisseerd moest worden en het publiek telkens maar weer juichte en „Olé" riep. De instrumentalisten wa ren eveneens uit het beste hout gesneden. Bij elkaar dus een kleine groep van ras echte kunstenaars. Corn. Basoski SURINAME BIEDT het Nederlandse bedrijfsleven economische mogelijk heden. Deze nemen zelfs in belangrijkheid toe en daarom is het zeker nuttig, dat een Nederlandse industriële missie eens een bezoek brengt aan dit land, dat een deel is van het koninkrijk der Nederlanden. Het initiatief tot het zenden van zo'n missie is genomen dooi drie werkgeversverbonden het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Protestants-christe lijke Werkgevers in Nederland en zij hebben in een circulaire aan de leden tot deelneming eraan opgeroepen. De missie zal vijftien tot twintig leden kunnen tellen en zij zal op 6 november a.s. naar Suriname ver trekken. De bedoeling van de missie: een !a.ndmeJ de Euromarkt zeer waarschijn- bijdrage leveren tot de verdere ver steviging van de reeds nauwe ban den tussen Nederland en Suriname en de mogelijkheid openen voor Ne derlandse ondernemers zich ter plaatse te oriënteren omtrent de mogelijkheden die Suriname te bie den heeft. Zij kan zowel met de Su rinaamse regering als met het be drijfsleven aldaar de bestaande con tacten verdiepen en nieuwe relaties aanknopen De duur van het offi ciële bezoek zal zeven dagen zijn, maar de mogelijkheid bestaat langer individueel te blijven. Mogelijkheden tot industriële ontwik keling van Suriname zijn er beslist, ook al lijkt het, dat er momenteel met de gezonde economische ontplooiing iets Er heerst grote werkloosheid, zichzelf 1 Markt- en visserijberichten Visserij SCHEV ENINGEN. 2 rt Besommingen: 20—23.500, KW 42- rt Prijzen per kj ra wier29 300. I 26 200 IJMUIDEN. 2 1 leilbot 450370, ong 400—360. kim 0 long tong II 400—350. tarbot I per 50 kg: gr. 6ohol 32. grm. schol schol 81—61. kl schol I 967>1, U 9237 schar 36—21. bot 23— Taring 24 40—1' mjmebaa, schelvis II 5- lvis 5845. grm sehelvi 6047. 56—43. kim I 66—52. ld 15. wijting 42—15. gul 44—34. kl gul ïrt 1913,"" kg; gr- GRONINGEN. Veemarkt 1 kJ koolivu. -- 3635; per 125 kg: gr. kabeljauw 208—92. gr koolvU zwart 4635. gr. koolvis wit 96—73 gr leng 91—74 Aanvoer 4530 kisten Markten laan Kalf _..Jf 1050—1100. 975—1000. 800 —875. kalfvaarzen 875—950, voor) kalven de koeien 375—1000. 675—800. vare koeien 750—325. 600—700. stieren per kg aan bou ten 2,90—2,95. 2.80—2.85. kalveren en pin ken '.90—630. slachtvee per kg aan bou ten 3—3.06. 2.8— 2.85. 2.40—2.60. nuchtere kalveren 25—46. weideschapen 55—70. vet te lammeren 6895. vette schapen 80 biggen 3550. -afkens p kg lev gew 1,40—1.500. z< kg lev gew 1.25—4,46. zouters pt ev gew 1,50—1.55. aanvoer: 449 schapen 6 bok 275 biggen 25 paardi 4065 totaal KATWIJK AAN DEN RIJN. 1 maart - Groenteveiling waspeen AI (per kist) M 30—13 90. idem All (per kist) 4 40— 10 90. idem BI (per kist) 12.60—13" BJ'I (per kist) 1 40—4 90. kist) 9 50—10 20. witlof I 11 37. BI 61—63 idem Cl (per (per I 5.70, renkool I 37. Aanvi kool I 2 om II 30—32- peen 86 000 kg. 7—30. boe- KISENHOWER President Eisenhower is vandaag uit Chili naar Uruguay vertrokken, waar de regering de bevolking uit veiligheidsoverwegingen heeft ver boden tijdens het bezoek van de Amerikaanse president in carnavals kleding rond te lopen. Eisenhowers bezoek aan Chili is in een goede sfeer verlopen. Gisteren heeft de President het Chileense Congres toegesproken en verklaard, sympathiek te staan tegenover de Latijnsamerikaanse plannen voor een gemeenschappelijke of regionale markt. MACMILLAN Premier Macmillan van Engeland zal 12 en 13 maart (vlak voor de aankomst van premier Chroesjtsjef in Parijs doorbrengen als gast van president De Gaulle. Chroesjtsjef ar riveert dinsdag 15 maart in de Fran se hoofdstad. In Franse diplomatieke kringen is verklaard dat president De Gaulle Macmillan heeft uitgenodigd het weekeinde op Rambouillet dour te brengen om met hem van gedachten te wisselen over de problemen die tijdens Chroesjtsjef bezoek aan de orde zullen komen. Jongen valt uit trein De achtjarige jongen H. L. Schleeper uit Zaandam is gisteren door tot nu toe onbekende oorzaak op het baanvak Am sterdam—Zaandam ter hoogte van de Hem weg uit een rijdende trein gevallen. Een medereiziger trok terstond aan de noodrem. Een conducteur trof de jongen langs de spoorbaan aan. Hij bleek ver wondingen aan zijn hoofd te hebben op- Eveneens gisteren ia bi) de gemeente grens Venlo-Tegelen een personenauto op een stilstaande auto gereden Hierbij werden zeven kinderen erns-tig maai 1 levensgevaarlijk gewond. Tulpen per bos s 120—135, Campfire 115130. Apel- Huil 110—125. 15—130, 0—200. H-Gem 90—1-15.1 Harvest 100—115. Copland 80—105. Hil- legarde 70-80 Krelage 65—75. Pr of Nan- sen 80—90. Gen De Welt 110—125. Demeter 90—115, Attraction 130—145. W Sail 1-10-1 120. Carrara 115—125. Cantara 125—135. Ro land 130—135. Victorlne Max 100—110. V Gold 80—100: Narcissen per bos: Helle 5663, CarMon 7080. K Alfred 65—7 Poelaz L 364b, L Koster 28—36. Agn< 3240. Scarlet Eleg 60—68. Flower Record 50—57 G Harvest 65—75. Fortuna 70 Caüfomlë 60-67; Hyacinten per «tuk Vlctoire 17—20. l'Innocence 16—23. P Pearl 18—24. Jan Bos 15-13. Ostara 20—28. Delfts, blauw 18—26 Gemengd 17—25; per bos' Fresias Zaai 60—85. Snow Queen 90—100 BI Wimpje 83—95 Hyacinten 70—110 per bos. Blauwe Druiven 30—32 WOERDEN. 2 maart Kaasmarkt Aan- jer 4 partijen Notering 2—214. hande. zowel onder een groot aantal mensen is werkzaam in uiteindelijk aflopende werkzaamhe den, bijv. in het kader van het Tienjaren plan. Niet alleen landbouiv Het inzicht is ontstaan, dat de groei an de direct produktieve sector in Su- name aanmerkelijk is achtergebleven bij het noodzakelijke tempo om het be volkingsoverschot op te vangen en het levenspeil van de bevolking omhoog te brengen. Er wordt met jaloerse blikken gekeken naar een land als Porto Rtco, dat kans heeft gezien na de laatste oor log, mede door een zeer actief bestuurs beleid, een groot aantal industrieën aan Nadat men jarenlang wat eenzijdig gekeken heeft naar de ontwikkeling van Suriname tot een landbouwland met in hoofdzaak kleine landbouwbedrijven, is toch wel de overtuiging gegroeid, dat in belangrijke mate de vestiging 1 industriële bedrijven zal moeten zijn, die de problemen verbonden aan de economische groei van Suriname tot ;n oplossing zal moeten brengen. Hulp is noclig Op eigen kracht zal Suriname ker niet kunnen komen. Zowel treft het initiatief als de kapitaalvoor ziening e.d. beseft men in het land, men van het buitenland afhankelijk En dan kijkt men in de eerste plaats ir Nederland, in casu ijaar het Ne derlandse bedrijfsleven. De belangstel van die kant is tot heden echter zeer beperkt gebleven, niettegen staande het feit, dat er enkele voorbeel den zijn van geslaagde Nederlandse ves tigingen. Dit gebrek aan belangstelling, hoewel ten dele een gevolg van het on voldoende uitbuiten van propagandamo- gelijkheden door Suriname zelf is bezig sfeer van onbehagen te scheppen. Vooral is dit naar voren gekomen nadat Nederland, hoewel daarvoor bijzonde: moeite is gedaan, het Brokopondo- stuwdamproject helaas niet op zich heeft genomen, waarna de Amerikanen zijn gesprongen. Ook het feit, dat het Nederlandse bedrijfsleven wel actief andere delen van de wereld, ook wat betreft Investeringen, is in Surina- ,e niet opopgemerkt geble' Inderdaad zijn in Suriname enkele projecten mislukt. Maar die misluk kingen zijn grotendeels te wijten aan onvoldoende voorbereiding en gebrek kige financiering. Waar dat wél in orde bleven de goede resultaten- Dat be trof niet alleen de grotere bedrijven als de bauxietmijn van de Billiton Maat schappij en het houtbedrijf van Bruyn- zeel, maar ook een flink aantal kleinere ondernemingen. Voorbeelden daarvan zijn: een bierbrouwerij, een meubelfa briek, een herenconfectiefabriek, een con structiewerkplaats, enkele fabrieken voor betonwaren, enige drukkerijen en een aantal aannemersbedrijven. Er is ook een vrij ruim arbeids potentieel. Het bevolkingsaantal is weliswaar op :t groot (ongeveer 250.000 zie- de bevolking groeit vrij snel, 7500 zielen per jaar). De hui dige werkgelegenheid is reeds strikt on voldoende, als gevolg waarvan vooral in Paramaribo een niet geringe werkloos heid heerst. Wat de geschiktheid van de Surinamers voor het fabriekswerk be treft: in een modern bedrijf kan de pro- duktiviteit per arbeider worden opge voerd tot een peil, dat voor het Euro pese praktisch niet onderdoet. Het loonpeil in Suriname ligt betrek kelijk laag, ook ten opzichte van Neder land, niettegenstaande de ongunstige koersverhouding van de Surinaamse te genover de Nederlandse gulden. Een pa triarchale verhouding tussen werkgever en werknemers moet men zich ook in Su riname niet meer voorstellen. Er is een vakbeweging In opkomst, die zich wat tactiek betreft naar het Nederlandse voor- beeld richt. Nat. sportconferentie Vier sprekers over toto-vraagstuk De Ned. Chr. 8portunle organiseert op aterdag 2 april In Esplanade in Utrecht ten tweede nationale sportconferentie Als onderwerp Is gekozen: „Het toto- vraagstuk". Vier sprekers zullen eLk in 15 minuten 'net onderwerp van verschillende zijden oenaderen. De inleiders zijn: prof. dir. P. A. Stempvoort be Groningen; prof, dn Kuiper Hzn. te Amsterdam, de heer D F. v. d. Mei te Rijswijk en de heer C. Joosterom te Rotterdam. De conferentie zal onder le'diing t /an prof. mr. I A. Diepenhorst te Zeist Opgaven voor deelname aan de teren-toe kunnen worden gericht aai oondsbureau van de Ncd. Chr. Sportume. 1 £waanehalfi 320b te Rotterdam. Voordelen Welke zijn nu de algemene aspecten, ie Suriname zijn aantrekkelijkheid even tot vestiging van nieuwe bedrij en? In de eerste plaats is het land deel van ons koninkrijk, waar in grote lijnen Nederlandse opvattingen heen rent recht en wet en waai corruptie bekend verschijnsel in Midden- Zuid-Amerikageen rol speelt taal is Nederlands, hetgeen bij uitzending van b.v. lagei technisch per soneel van belang kan zijn. Daarbij komt, dat de belastingen er. zeker Nederlandse begrippen, laag zijn. Boven dien zijn voor nieuwe vestigingen spe ciale belastingfaciliteiten in voorberei ding. Thans reeds zijn door onderhande ling bijzondere overeenkomsten mogelijk Overmaking van winsten is voorts toe- Suriname ligt gunstig ten opzichte de zich economisch snel ontwikkelende landen van Midden- en Zuid-Ame Vanuit Suriname kunnen deze gebieden gemakkelijk worden bewerkt Er goede scheep- en luchtvaartverliinHi Daarbij komt, dat associatie van Bodemrijkdom Zoals men weet heeft Suriname vooral bekendheid gekregen door zijn bauxiet- ontginning. Tot voor kort was het het belangrijkste bauxiet-exporterende land ter wefeld. Onderzoekingen hebben aan- getoond, dat er nog een veelheid van andere mineralen en ertsen voorkomt, zo als beryl, kyaniet, kaolien, glaszand, dia mant, wolfrarr.e'rts, ijzererts, mangaanerts, kwikerts, platina, columbiettantaliet, tin- lithiumerts, mica, cobalt-nikkelerts, terwijl er aanwijzingen bestaan van het oorkomen van splijtbare mineralen. In hoeverre dit alles voor een econo mische exploitatie in aanmerking komt. zal een punt van gedegen onderzoek moe ten zijn. Voor een groot gedeelte van de genoemde delfstoffen zijn al vergunnin gen tot het verrichten van onderzoek uit gegeven. Wat splijtbaar materiaal betreft is de Surinaamse regering in onderhande- ling met die van Nederland omtrent de financiering van het onderzoek. Voor de ontginning van de Ijzerertslagen wordt getracht de belangstelling van Krupp te wekken. Een zeer bosrijk land is Suriname. De •inning van bosprodukten, vooral van hout en balata, is een oud bedrijf. Hout wordt gedeeltelijk in eenvoudig bewerkte 1 (dwarsliggers en palen) voor export geleverd, maar daarbij heeft zich een vrij belangrijke houtindustrie ontwikkeld: za gerijen, een triplex- en een spaanplaten- fabriek. Mogelijkheden liggen er voor de ver werking van hout tot pulp, ook van hard houtsoorten. Een grote Nederlandse pa pierindustrie is geïnteresseerd in de aan plant op grote schaal van een geïmpor teerde naaldhoutsoort. Kansen zijn er on getwijfeld ook voor de meubelindustrie, de fabricage van huishoudelijke artikelen en speelgoed, de vervaardiging van bor stelwaren, mogelijk mede met cocosvezels als grondstof. Veel vis Recente onderzoekingen hebben verder uitgewezen, dat de kust van Suriname een grote rijkdom aan vis bezit. Er bestaat hiervoor reeds In hoofdzaak Ameri kaanse belangstelling, o.a. tot uitdruk king komend In de oprichting van een garnalen conserveringsbedrijf, vooral voor de export werkend. In de landbouw vindt momenteel het grootste deel van de bevolking een be staan. Rijst is het voornaamste produkt, grotendeels afkomstig van kleine land- bouwbedrijfjes, maar ook hier heeft het sterk gemechaniseerde grootbedrijf zijn intrede gedaan. Van de plantageland bouw, in vorige eeuwen zo sterk ontwik keld, is weinig overgebleven. Maar na de oorlog is er weer belangstelling ont staan speciaal voor de verbouw van ci trusvruchten en cacao. Een suikerplan tage werd sterk gemoderniseerd. Dit be drijf nam ook de produktie van rum ter Het terrein van de industriële ver werking van landbouwprodukten ligt nog prakbisch geheel braak. Hier moeten stel lig mogelijkheden liggen. Gedacht kan o.a. worden aan de verwerking van rijst (b.v. stomen en verpakken), de verwer king van fruit tot sappen, vruchtenwijn of jam. In Brits Guyana wordt een uit stekende oau de cologne voor huishou delijk gebruik gemaakt uit suikerriet. Mei regeringssteun wordt verder getracht tot de oprichting van een zuivelbedrijf te komen. Gezien de geringe grootte van de be volking, die bovendien nog voor een ge deelte verspreid in het binnenland woont, moet men zich van de omvang van in dustrieën. uitsluitend gericht op de lo cale afzet, geen al te grote voorstellingen maken. Toch Is het waarschUnlUk, dat hier mogelijkheden bestaan, te meer wanneer tevens een exportmarkt ontwikkeld kan worden. Een goed voorbeeld hiervan Is een na de oorlog opgericht herencon- fectiebcdryf, dat thans een belangrijk deel van zUn produktie naar het Caralbiscbe gebied exporteert. Een Nederlandse verf- fabriek zal met dezelfde opzet wat betreft vcrkoopsprelding tot vestiging in Suri name oveigaaib

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 6