brlnta ROOMBOTER r 4arwe i i Ji r r J KRONIEK Meer sortiment en kwaliteit minder nieuwigheden WYBERT VU, WiAACjdl r L ■r Niemand de deur uit zonder een Brinta-ontbijt! Leven in bar klimaat Gedaagde diamant gaf partij aan eiser Schiphol werd te groot voor één brandcentrale Drie kleuters kwamen ongelukken om maastrichts L Sjlejraaf hoging,beoogt, de 'olgt: Ie zaak is echter, dat de lts kan worden opgelost ezicn de statistische gege- de kans, dat op zeer korte piood tot het verleden zou iurpryzen werden vrygegc- een doorstroming zou ont- s te goedkope, grote oude oude, goedkope ruimte is zelfs o die waarlijk schikken, wonei ngen, terwyl jonge verblyf op wachtlij! d<ure woningen t En daarbij wordt ook „ve •rgeten" dat e inruimte, en dus woningnood, zal doen dalen r al deze overwegingen tellen nii iet dirigisme op het gebied va en de verdeling van woningen met ■weid wil handhaven. tergrond van het Spaanse avontuui van minister Strauss: De Bondsrepubliek is sterk en een wel vaartsstaat geworden en Duitsland heeft eei militaire traditie en het heeft een centrali betekenis; het zou ons niet verwonderen al de Westduitsers ook in het voetspoor vai De Gaulle denken te gaan wandelen. Ei dan vraagt men zich af: wat is er eigenlijk tussen Adenauer en De Gaulle afgesproken? Zit er in het hele geval niet zoiets als as Bonn—Parijs, met een verlengstuk r Madrid? In die richting worden de gedi ten er wordt nu in de pers aan herinr ook geleid door een van de Franse zijde opmerkelijk warme herd het Frans-Spaanse vrede Wij denken ook aan zoi ken, dat het vinnigste i 1659. wij opm erd in Engeland, nie )an vraagt men zich af, of en continentaal-marinale tegen, neer gaat ontwikkelen, art in dit overzicht kuni hoofdlijnen worden aangeduid je van Herr Strauss is m :t de ijskast ingegaan. We zagen op de Jaarbeurs: Praktische uitvindingen completeren het geheel Speelgoed-vreugd Wat is het toch altijd weer een vreug- e, als volwassene rond te slenteren langs speelgoeduitstallingen. En dat kan men ter beurze doen! Er is van alles: poppen met paardestaarten-haar, hel modernste autootje dat een kind zich kan wensen, een leuk nieuwtje van dik houten puzzles, die ook als bouwmate riaal dienst kunnen doen.... en daartus- nog immer die goeie bonte ouder wetse bromtol en de goedmoedige ted dybeer in alle grootten. Op de tweede etage van de Vreden- burgse gebouwen wordt de blik getrok ken door een prachtig-verlichte dubbe le stand, waarin de Kon. Ned. glasfa briek ..Leerdam" tezamen met de Kristalunie uit Maastricht exposeert. Deze gezamenlijke manifestatie is gevolg van de economische samenw.. king tussen beide bedrijven, mede be- Advertentie Zó uit het pak W7E KUNNEN het de fabrikanten niet kwalijk nemen, dat zij niet op elke Jaar- of vakbeurs met een groot aantal nieuwigheden ver schijnen. Daarom moeten we maar niet teleurgesteld zijn over het feit er in de grote verscheidenheid van artikelen welke op het ogenblik de Utrechtse Jaarbeursgebouwen tentoongesteld zijn ter gelegenheid de gebruiksgoederenbeurs niet zoveel verrassingen zijn te signaleren. Belangrijker is, dat de welvaart waarin wij verkeren, zich weerspiegelt in de uitgebreide collecties en in de kwaliteiten van de produkten over de gehele linie. Een beurs voor gebruiksgoederen ziet i aanschaffen om haar kapsel netjes te altijd aantrekkelijk uit voor het gro-j houden: het wordt niet door een hoed te publiek, dat niet zoveel ziet aan ma- j in elkaar gedrukt en toch beschermd chines en apparaten als de technische door dit bijna-waterdichte niemendalle- vakman dat doet. Daarom is een be zoek aan Utrecht in deze week (de beurs sluit zaterdag om 5 uur) zeker m te bevelen. U zult als altijd weer verrast zijn door de enorme keuze in vrijwel alle artikelen en voor de leek is het het dorado voor oriëntatie. Maar aangezien een Jaarbeurs in de eerste plaats bedoeld is voor de zake lijke contacten tussen industrie en han del is het belangrijker dat er een goed it van zakenlieden valt waar i en Utrecht het maar weer nauwelijks aankan met het verstouwen de auto's en het onder dak bren- 0... van bezoekers uit vele, vele lan den ter wereld. Natuurlijk hebben wij weer voor u rondgekeken naar de bijdragen uit bin- i- en buitenland en daarbij viel ons de eerste plaats op, hoe de textiel handel alweer over de komende zomer heengestapt en de blik op najaar en winter richt. Vertoonde onlangs de textiel-grossiers- beurs nog een weelde aan zomerstofjes en -confectie, de aan deze Utrechtse manifestatie verbonden Textieljaarbeurs (als gewoonlijk weer in de prinsesse- hallen op het Vredenburg gevestigd) houdt het voornamelijk op produkten oor het koele jaargetijde. De hallen zijn bijzonder aantrekke lijk ingericht, zij het wat gedrukt door dat de stands vrij lage plafonds heb ben. Maar er is met zorg en smaak geëtaleerd en er is heel veel moois te zien. De entree tot de Textieljaarbeurs wordt gevormd door een „zelfbedie ningswinkel anno 1975", -waar allerlei verpakte textielartikelen zoals kousen, sokken en lingerie, in vakken liggen, netjes geprijsd. Men kgn ze naar keu ze verzamelen in een al even net pa pieren zakje. Onder de japonstoffen neemt de kunst vezel een steeds grotere plaats zoals u weet is draion nu ook i fijne weefsels te verkrijgen. Kunstvezels ook tot dekens verwerkt: alweer onder nieuwe namen en in meer variëteiten. Van de effen pastelkleuren is men al overgestapt naar het fijne dessin in heel nieuwe opvatting. Vloerbedekking is er in rijke ver scheidenheid, het nieuwste is woltapijt dat op plastic is geplakt en ook op de van een gladde bovenlaag vloer kan worden geplakt. Voor het gemak De huishouding wordt ons al gemakkelijker gemaakt en wat is daar op tegen? Om daarvan eens een paar nieuwtjes te noemen: er zijn nu plas tic emmers in prachtige kleurcombina ties, die veel wijder zijn dan vroeger, zodat er gemakkelijk een grote vloer mop in kan worden geduwd. Er zijn strijkplanken die in vijf stan den kunnen worden gezet en een heer lijke uitvinding lijkt ons de tafelstrijk plank, die op korte pootjes staat: r de kleine woonruimte. Er is nieuw soort strijkdeken, ge maakt uit silvertexdoek dat warmte- weerkaatsend is en waaronder schuim- plastic is aangebracht zodat men ovei knopen heen kan strijken. Het serviesgoed vertoont moderne lij nen en kleuren, er zijn soepborden die ook als schalen dienst kunnen doen: ge makkelijker en praktischer kan het al Er zijn grappige sierkussens met siering van met de hand opgenaaide ganzeveren, die water- en vuilafstotend, was- en kleurecht zijn. wat wil mer nog meer? Voor meneer zijn er glazen asbakken met inkepingen aan de rand. Legt men een brandende sigaret in zo'n inkeping, dan gaat het vuur uit wanneer dat de rand van de asbak heeft bereikt. Een uitkomst voor velen! Dan is er een si garettenpijpje waarin men een sigaret verbergt, die dan als nicotlnefllter dienst doet. Men kan twintig sigaretten roken op die ene opgeofferde. doeld om in het raam van de Europe- samenwerking het optreden naar buiten een krachtig en echt-Nederlands karaktei* te geven. Men neemt aan, dat concentratie van technische, wetenschappelijke, commer ciële en administratieve arbeid de Ne derlandse glasindustrie een sterke po sitie op de wereldmarkt zal geven. Ook op internationale beurzen willen beide bedrijven gezamenlijk exposeren. Uitvindingen Heel interessant is het ook, op de Croeselaan een bezoek te brengen aan de collectieve inzending van uitvindin gen. Men vindt er snufjes van huishou delijke aard en verbeteringen van tech nische objecten, maar los van deze groe- at de hersengymnastiekauto- maat, bedoeld als amusementsapparaat kantines, op schepen e.d. De machi geeft op een matglazen scherm een vraag met 8 antwoorden te zien en één die acht is het goede. Het kan zelfs kleine beloningen afgeven wanneer een speciale knop wordt ingedrukt. E: kunnen duizend vragen tegelijk door het apparaat worden verwerkt. Dan is er een nieuw soort plastic klerenhager, nog eens een nieuw soort vrijgezellenknoop, een nieuw systeem steunzool, een opklapbare douchecel en allerlei technische handigheden. In de Bernhardhal vindt men een mooie expositie op het gebied van in dustriële vormgeving en eveneens op de Croeselaan zijn de grote huishou delijke apparaten zoals wasmachines, fornuizen, kachels en haarden te zien. Bij de oliehaarden ontdekten we er een, die voorzien is van een nieuw vlam- regelingssysteem, zodat zelfs bij harde wind de vlammetjes, die de indruk wek ken van een roodgloeiend kolenvuur te onderhouden, volkomen rustig blijven. Heel aantrekkelijk is ook de exposi tie van kunstambachtsprodukten, in het Middenstandscentrum aangebracht. Hier ziet men o.m. keramiek, smeedwerk houtsnijwerk. V o gelplastiek en van helder kris tal, een specimen van de Neder landse glaskunst, op de Jaarbeurs Nederland heeft nog maar één stoomtreiler De N.V. Visserijonderneming ,,De Vem" te IJmuiden heeft de op een na laatste stoomtreiler van de Nederlandse visserij vloot naar Italië verkocht. Na „De Tzonne" IJmuiden 1 en „Abra ham" Vlaardingen 77, die ook naar Italië gingen om daar ver bouwd te worden tot motortrei- lers voor Griekse rederijen, volgt thans de 530 ton metende „Her man" IJmuiden 2. Het schip dat over een 750 pk stoom machine beschikt zal op eigen kracht naar Italië varen. De „Herman" be hoort tot de Hollandklasse, een série in de oorlogsjaren op Nederlandse land naar Nederland teruggevoerd en aan Nederlandse visserijmaatschappijen verkocht. Van de IJmuidense stoomtrei- lervloot, die in 1949 nog 63 schepen groot was en die in de vooroorlogse jaren meer dan 200 schepen heeft getqjd is nu nog slechts een treiler over: De IJmui den 9 ..Haarlem" van „De Vem". De „Haarlem" mag nog tot 1 april blijven varen. Dan zal het besluit moeten val len of het schip wordt verbouwd tot mo- tortreiler of dat het eveneens naar het buitenland of voor de sioop wordt ver kocht. INZET VAN KORT GEDING i heel Een pretje 1 i is die fel: de schijf staat op korte pootjes en draait dus over de theekopjes heen. zodat die niet meer omgestoten kunnen worden. Gaat mevrouw uit, dan zal zij zich nu een snoezig tulen bonnètje kunnen Maar uitspraak volgt nog Onder toezicht van de president van de Amsterdamse rechtbank mr. J. Hutschler, zijn gisteren 20 stuks industriediamanten, groot 4, 5 en 6 karaat, afkomstig Üït de Bel gische en Portugese Kongo, binnen enkele seconden uit handen van de e overgegaan in handen van de eisende partij. De laatste, de internationale diamant firma J. K. Smit en Zonen uit Amster dam had in kort geding voor de pre sident onmiddellijke teruggave gevor derd van die diamanten die de Amster damse handelaar E. H. Mulder in con signatie onder zich had. -Aan- deze vor dering werd prompt voldaan. De advo caat van de gedaagde mr. W. M. J. Russell overhandigde de 20 flonkerende diamanten aan zijn confrère dr. L. P. van der Does die van zijn kant een getekend bewijs voor ontvangst afgaf. Niettemin bepaalde de president offi cieel de uitspraak in dit geding op STRIJDVRAAG De strijdvraag in het geding was dï prijs van de diamanten. De Amsterdam se handelsman Mulder die reeds jaren lang kleinere industriediamanten voor de verkoop van de firma Smit betrok had onlangs de partij grotere diaman ten in consignatie verkregen voor ver koop, aan een Duitse relatie. Smit vroeg voor deze partij van 20 diamanten groot 119.05 karaat een prijs 6309,65. De buitenlandse firma wilde echter van koop niets weten en liet de heer Mulder weten dat zij zich bedrogen voelde, aangezien volgens haar de werkelijke waarde van de collectie 1800 was. Een deskundige aangewe- door het bestuur van de vereniging de diamanthandel te Amsterdam stelde vast dat de door Smit bedongen prijs inderdaad 3^4 maal de werkelijke \yaarde was. De heer Mulder voelde zich misleid omdat hij in goed vertrou wen door zijn jarenlange relatie in vol vertrouwen de diamanten aangeboden id voor de genoemde hoge prijs. Mr. Russell betoogde dat de heer Mulder door deze opzettelijke mislei ding die volgens hem een onrechtma tige daad oplevert 600 schade heeft geleden. „Deze eenvoudige handelsman het slachtoffer geworden vï lafide handel want de diamanten zijn van inferieure kwaliteit". De heer Mul der wenst rehabilitatie ten opzichte van zijn Duitse afnemer, die hem ervan ver denkt in een komplot te zijn betrokken. Mr. Van der Does.stelde daarentegen dat de heer Mulder zich schriftelijk had verplicht de partij op eerste aanvraag terug te geven. De prijs van de stenen is overeenkomstig een vaste prijzen- staat. Er is dus geen sprake van een te hoge prijs. „De fa. Smit eist de diamanten te rug, omdat zij door ,het gemis daar- schade heeft geleden met betrek king waartoe zij zich alle rechten re- serveert", aldus mr. Van der Does. 'meegedeeld. 235) Als we een boom zien ter dikte van een potlood, is het eigen lijk vanzelfsprekend te veronderstel len, dat dit een jonge boom is, die pas kort geleden in de grond werd geplant. In Nederland kunt u dan nooit ver mis zijn, want goede grond en mild klimaat waarborgen hier een flinke jaarlijkse groei, zodat iedere Nederlandse boom na verloop van jaren een omvang heeft gekregen die op een zekere welgesteldheid duidt. In het hooggebergte, aan de uiter ste grenzen van het plantenrijk, zijn de levensomstandigheden heel wat ongunstiger. Daar is een voortduren de, verbeten, strijd gaande tussen het plantenleven en de meest barre om standigheden, die de voortgang van dit leven trachten te be letten. Behalve ge brek aan water veroorzaakt, het zij door langdurige droogte-perioden, hetzij door veelvul dige stormen die de bodem doen uitdro gen heerst daar de felle koude, die iedere ontwikkeling van het leven bijkans onmogelijk maakt. Zelfs wan neer het plantenleven zich hier op sobere wijze zou kunnen handhaven, is de ontplooiing daarvan, tijdens het korte en daarvoor geschikte seizoen. toch maar uiterst gering. Als laatste posten van het boom- gebied handhaven zich in die streken de dappere gletscherwllg en de dwergjeneverboom. Het kommervolle bestaan is deze bomen wel aan te zien, want zij lijken nog maar weinig op werkelijke bomen, omdat zij vor men hebben aangenomen die meer overeenkomst vertonen met kruiden. De ongunst der tijden blijkt nog ster ker, de 100 TOCH IS IIFT 7,0! kijken. Die vertonen ringen, hoewel zij nauwelijks dikker zijn dan een pink! Neen, het is wer kelijk moeilijk leven in het barre klimaat van het hooggebergte, waar stammen van eerbiedwaardige ouder dom eigenlijk de naam „stengels" zou den moeten dragen. Over eerbiedwaar dige ouderdom ge sproken, iederecr. zal volmondig moe ten toegeven, dat te genwoordig een vee' groter aantal men dom bereiken dan vroeger het geval was. Desondanks en dat is nu juist het merkwaardige is de leeftijd van oude mensen hoegenaamd niet ver legd. UW METGEZEL IN ELK SEIZOEN Bij kriebelhotst «opkom.nd. v.rk, Ê>7tVoorVomiP««l -SiV G.v.n Binnenkort advies over stakingsrecht (Van parlementsredactie) Ten aanzien van de vraag of de in diening van een wetsontwerp tot rege ling van het stakingsrecht moet worden bevorderd, zal de regering haar stand punt bepalen nadat zij de gevraagde voorlichting zal hebben ontvangen van de door haar benoemde commissie van deskundigen op het gebied van het ar beidsrecht. De regering vertrouwt dat deze commissie haar zienswijze binnen niet te lange tijd aan de regering zal kenbaar maken. Dit heeft de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, in antwoord op schriftelijke vragen van zijn ambtsvoorganger, het Tweede-Ka merlid prof. mr. I. Samkalden (soc.). De nieuwe 3300 meter langeid« be>>al™ datom °"ici<?<?1 'e ope" baan 06-24 van de Amsterdamse jDe dc-8 van de k.l.m. zal op zater- luchthaven is precies volgens dag^9 a^prn schema, op 1 april a.s. gereed,' aldus vernemen wij van de zijde van de technische dienst van Schiphol. Onlangs is de bovenste laag van de baan die voor straalverkeersvliegtuigen zal worden gebruikt, gelegd, bestaande uit asfaltbeton. In de nog resterende vier weken zal de baap een oppervlak tebehandeling krijgen. Om het opper vlak stroef te maken wordt een dun laagje van asfalt bitumen-vulstof op het beton gesmeerd en daarop wordt heel fijn split gewalst. Men is thans be zig om de randstroken van de baan, elk 15 meter breed, af te werken, terwijl de daarnaast gelegen grasbaanstroken, elk van 100 meter breed, gedraineerd worden, de directie van de luchthaven overweegt de nieuwe baan op een na- OVERAL DREIGT BESMETTING Gebruik regelmatig baan starten voor de eerste vlucht in de geregelde dienst op New York. Dinsdag werd een nieuw gebouw ge opend, dat dienst doet als dependance van de bestaande brandweerkazerne on der de verkeerstoren. Deze kazerne ligt namelijk door de grote uitbreiding van het banenstelsel te ver van bepaalde punten af. De afstand tussen de gara ge onder de toren en het verste punt van de nieuwe baan 06-24 bedraagt meer dan zes kilometer. De plaats van de brandweerdependan ce is nu zo gekozen dat het gebouw midden tussen de banen 06-24 en 01-19 ligt, zodat de brandweerwagens, die hier gestationneerd worden, in geval van nood onmiddellijk ter plaatse kun nen zijn. Bij de officiële opening sprak de heer S. de Mul, adjunct-directeur van de luchthaven, er zijn voldoening over uit, dat Schiphol zich hiermee kan scharen onder de meest veilige vliegvelden van de wereld. In het gebouw, waarin dag en nacht twee brandweerwagens zijn geplaatst, staan een radio- en een tele visietoestel, om het verblijf voor de acht bemanningsleden temidden van de eenzaamheid van het grote vliegveld, een beetje prettig te maken. Advertentie (Van onze correspondenten) "TkRIE kleuters zijn als gevolg van ongelukken om het le ven gekomen. In Pijnacker kwamen twee kin deren van de landbouwer P. van den Helm om het leven bij een ongeluk met een traktor met aan hangwagen. De kleuters waren twee en vijf jaar. Het drie-jarig zoontje van de familie Bergmans uit Bergen op Zoom werd onder een achteruit rijdende vrachtwagen op slag ge dood. Het ongeluk in Pijnacker gebeurde maandagmiddag, toen de landbouwer P. van den Helm op de Rijskade bezig was met het rijden van puin. Tijdens één van deze ritten, had de heer Van den H. zijn zes kinderen meegenomen, n.l. twee op de traktor en vier op de aanhangwagen. Op gegeven moment meende de bestuur der, dat er iets aan de aanhanger mankeerde en keek achterom, met het noodlottige gevolg, dat hij in d( kant van de weg reed, zodat de trak tor kantelde en in de ernaast lopen de sloot terecht kwam. De gevolgen waren zeer ernstig. Een 2-jarig kind, dat beklemd was geraakt tussen de traktor, overleed tengevolge hiervan. Een 5-jarig zusje werd zwaar gewond en moest naar het ziekenhuis te Delft worden ge bracht, waar het in de loop van de nacht aan de verwondingen is over leden. De toedracht van het ongeluk in Ber gen op Zoom was als volgt: De bestuurder van een vrachtauto J. uit Woensdrecht had op de hoek van e AntwerpsestraatwegStalembrugs- straat melkkratten geladen.. Om de gen te keren reed de chauffeur in richting Augustalaan. Op het moment, dat hij de vrachtauto tot stilstand bracht en achteruit reed, is het zoontje va familie B. met nog een kind aan achterzijde van de auto gaan hangen. Terwijl de wagen langzaam achteruit reed is het ventje van de wagen gevallen kwam met de linkerzijde van de auto in aanraking met het gevolg dat het kind aan het hoofd zodanig wer wond, dat het direct overleed. Een gewaarschuwde dokter kon slechts de dood constateren. Het ventje enigs kind van de familie. Op de Goltziusstraat te Venlo is als we gisteren reeds in een gedeelte van onze oplage meldden, een personen auto op een stilstaande auto gebotst. Bij dit ongeluk kwamen mej. A. Orth uit Nijmegen en haar 22-jarige broer het leven. Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk Financiële hulp voor de Kongo werd geregeld De ministeries van financiën en van Belgisch Kongo hebben be kendgemaakt, dat er belangrijke overeenkomsten tot stand zijn ge komen, waardoor Kongo de be schikking krijgt over de onont beerlijke middelen voor zijn schatkist. De overeenkomsten hebben in hoofd-1 zaak betrekking op een vooruitbetaling j van belasting door de Kongolese maat schappijen en een lening van een mil jard Belgische Frank. Verder is er een conventie tussen de nationale bank van België en de bank van de Kongo ge sloten. Volgens de bekendmaking zullen deze maatregelen de economische en finan ciële stabiliteit van Belgisch Kongo en Roeanda Oeroendi versterken en de overgang van deze gebieden naar de onafhankelijkheid vergemakkelijken. De hulp van Kongolese maatschappij en zal behalve uit vooruitbetaling van belastingen ook bestaan uit overmakin gen naar Kongo van gelden, die naar Brussel waren overgebracht en uit voor. uitbetaling van royalties en dividendea Door deze hulp komt een bedrag van in totaal twee en half miljard Belgi sche frank beschikbaar. Zoals bekend is er onlangs zeer veel kapitaal uit Kongo gevlucht, waardoor 4e positie van de schatkist en van de Kongolese valuta werd bedreigd. De Belgische regering heeft te New York een kortlopende lening van twintig miljoen dollar voor Kongo opgenomen, terwijl zij thans nog on derhandelt over een langlopende le ning veertig miljoen dollar. „Hel nachtegaaltje zingl Daar, in het „bronsgroen eikenhout'* aingt het nachtegaaltje de lof over het mooie Limburg. De vrolijke fluiter zou een even zwierig loflied kunnen zingen over het mooie, moderne Maas trichts aardewerk van de n.v. Konink lijke Sphinx-Céramique. De onover troffen kwaliteit, de gave vormen, kleuren en decoraties zijn een loflied waard. Niet alleen van nachtegaaltjes, maar vooral van de moderne vrouw, die weet wat mooi en goed is; AARDEWERK is waardewerk Figuurpuzzel HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU - RIJSWIJK Q 2 i 3 U 6 7 8 OPLOSSING VOKtUE PUZZEL Horizontaal: 1. hamstcr-cs, 2. Osiris- ont., 3. ets-Italie, 4. Peize-Ld-gr., 5. er- Tollens, 6. Leende-toe, 7. alm-dar-iet, 8. aar-aam-esp, 9. Knegsel-To. Verticaal: 1. hoepel-aak, 2. astsr- elan, 3. mis-item-re, 4. Sri-zondag, 5. Roide-Tiei,

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5