Jlietnue fdüsrlK (fTourunl AGADIR: MISSCHIEN 3000 DODEN Poging om bouwerijconflict alsnog te voorkomen Non-stopdebat over negerstemrecht Ook Nederlandse marine verleent hulp Jury in proces Van het niet eens R. Stad totaal verwoest Nieuw-Guinea voor V.N.? Vijf ongelukken eisen meer dan 100 doden W erknemersorganisaties vergaderen morgen WOENSDAG 2 MAART 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN ƒ7.50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter Veertigste jaargang no. 11809 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfi is abfblmn myn hert in tcaljenspoct" JAARBEURS minder nieuwtjes (Nog) geen lagere BELASTINGEN Zie pasnua 9 40 jaar in SCHOENSMEER Zie pagina 9 MODENIEUWS Zie pagina 9 GADIR-LA-BELLE, het schone ■T*- Agadir, zoals de Fransen de eeuwenoude Marokkaanse haven stad noemden, is verdwenen. De prachtige bloeiende stad is door twee aardschokken veranderd in één grote puinhoop. Drieduizend do den zyn er en meer dan xijfduizend gewonden, schatten Amerikaanse vliegers die vanochtend uit de rampstad in Rabat aankwamen. Via de gisteren geslagen „luchtbrug" hadden zij de eerste zevenhonderd gewonden naar de grote steden ge bracht. Vier schepen van het Nederlandse Smaldeel-1, die Zich in de buurt van Gibraltar bevonden, hebben van de bevelhebber der zeestrijdkrachten opdracht gekregen op volle kracht naar Agadir te varen om deel te ne men aan de hulpverlening. De sche pen hebben doktoren aan boord en zullen een rol kunnen spelen bij het verstrekken van drinkwater en voedsel aan de slachtoffers. Agadir met zijn grote nieuwe haven, werd de laatste jaren herhaaldelijk door Nederlandse marineschepen aange daan. Omstreeks twaalf uur vanmiddag konden de kruiser De Ruyter, de jagers Gelderland en Limburg en het fregat De Bitter Agadir be reiken. T"\E NEDERLANDSE schepen krijgen L* hun taak in de enorme reddingsactie, die voornamelijk onder Amerikaanse lei ding op touw is gezet. Het is een red dingsactie met vliegtuigen, schepen, vrachtwagens en bulldozers. De Ameri kaanse „luchtbrug", die voortdurend ge wonden uit de stad brengt, vervoert op de heenweg medicamenten en voedsel die uit alle delen van de wereld toestromen. Zoals we gisteren in een deel van onze edities al meldden, heeft het Nederland- sche Roode Kruis behalve dekens ook bloedplasma gezonden. Toen de eerste slachtoffers van de ramp oer vliegtuig waren gered, kwamen van daag de eerste ooggetuigenverslagen. Een klein meisje vertelde: ,,Ik werd gister nacht plotseling wakker. Een moment 'ater werd ik uit mijn bed geworpen. Een muur van ons huis zakte geheel in elkaar. Het bed van mijn vader en moeder was verdwenen. Toen ik weer tot mezelf kwam, lag ik op straat. Ik heb tussen het puin gezocht, maar niets gevonden". Een ander meisje, dat door haar zuster werd vergezeld, vertelde dat zij vlak bij het verdwenen hotel Saada woonde Ik hoorde een dof gerommel, door een schok werd ik op de grond geworpen. Mijn zuster begon te gillen. De kamer, waarin mijn vader en moeder sliepen, was, als door toverkracht, in één slag verdwenen. Mijn zuster had de tegenwoordigheid van geest het wiegje te grijpen van ons jong ste zusje Nanette, maar het was leeg. Wij slaagden erin buiten te komen, waar gedrang en paniek heersten. Plotseling hoorden wij een onheilspellend geluidde weg zakte ineen en auto's verdwenen in de diepte. Toen de jury in het Bostonse pro- fie. Nu .es tegen Van R. zich gistermiddag om kwart voor zes plaatselijke tijd (kwart voor twaalf 's avonds Ned. tijd) terugtrok om zich te beraden, bleef de publieke tribune stampvol. Ook toen het beraad uren ging duren bleef het publiek, dat bijna helemaal uit vrouwen bestond, geduldig op zijn plaats om op het oordeel van de gezworenen te wachten. Toen de juryleden de gelegenheid om zich te vertreden voorbij heten gaan. en toen er broodjes werden gebracht, meen den gerechtsfunctionarissen cn journa listen dat spoedig een beslissing mocht worden verwacht. Maar toen te middernacht (zes uur s ochtends Ned. tijd) voor de tweede maal broodjes en koffie arriveerden, verzoenden alle betrokkenen zich met de gedachte dat het wel eens lang zou kun nen duren. Marconist Van R. en zijn vrouw Nella bevonden zich al die uren in een bewaakt vertrek in het gerechts gebouw. Ook zij kregen broodjes en kof- De Indonesische minister van bui tenlandse zaken Subandrio heeft he den in het parlement verklaard, dat de Indonesische regering overweegt of zij het vraagstuk van Nederlands Nieuw-Guinea opnieuw in de Ver enigde Naties zal brengen, aldus meldt Antara. Het oude gedeelte van Agadir veranderde in de nacht van maandag op dinsdag in een grote puinhoop. Het centrum van de eeuwenoude luxe bad plaats aan de Atlantische Oceaan geeft de indruk, door een enorme bom te zijn ge troffen. „Het was of de we reld verging", vertelden zij die de ramp hadden overleefd. Teil ©flati o Ass. Press. blik. Van de meeste hypermoderne hotels in dit vakantieoord is niets over. Grote rotsblokken liggen midden in de opengereten straten. Kinderen schreeuwden om hun ouders. Auto's lig gen volkomen vernield langs de wegen. In opengescheurde hqizen kan men b den zien waarin de dode bewoners in h slaap verrast, liggen. Men vreest dat vrijwel alle militali van de in Agadir gelegerde Marokkaanse troepen, om het leven zijn gekomen. Ook Amerikaanse militairen zijn gewond ge raakt. Van de 150 gasten die logeerden in het luxueuze hotel Saada hebben slechts 20 er het leven afgebracht. Onder de doden zijn ook buitenlanders te betreuren. Een groep van 22 Zweedse toeristen brachten hun vakantie (Zie vervolg pagina 7) DE VRESELIJKE RAMP in de Marokkaanse stad Agadir stelt het nieuws over vijf andere ernstige ongelukken in de schaduw. Bij die vijf ongelukken, in Zuid-Korea, Californië, Mauritius, Denemarken ei de Philippijnen, kwamen meer dan honderd mensen om het leven. 40 doden Korea. Vanochtend is een rubberfabriek in Poesan door brand vernield. Vermoe delijk hebben veertig mensen het leven verloren en zijn er 37 gewonden. De brand, ontstaan door het achteloos weg werpen van een brandende sigaret, greep snel om zich heen. In de fabriek waren ongeveer vijfhonderd mensen aan het werk. Pas anderhalf uur na het uitbreken van de brand, kon een reddingsploeg in het gebouw doordringen. De reden van het grote aantal doden en gewonden is het gedrang bij de uitgangen, toen men de brand ontdekte. 30 doden Californië. Een op volle snelheid rijde: de passagierstrein is gisteravond nabij Bakersfield op een olie-tankwagen gere den. Er had een enorme explosie plaats, welke door brand werd gevolgd. Drie van de elf rijtuigen van de trein schoven in elkaar en gingen in vlammen op. Men schatte het aantal doden vanmorgen op dertig. Het vuur was toen nog nie blust. De trein was op weg van San Fran cisco naar Chicago. Men vreesde, i vernielde rijtuigen nog doden te zullen aantreffen. 30 doden Mauritius. De wervelstorm, die dit weekeinde het eiland Mauritius in de In dische Oceaan heeft geteisterd, heeft der tig doden en 150 gewonden geëist, zo is gisteren van offioiële zijde meegedeeld jn nabij honderdduizend mensen zijn dakloos geworden. De watervoorziening de elektrische stroomtoevoer slecht. De doktoren vrezen dat het gebrek in water groot gevaar oplevert voo tbreken van besmettelijke ziekten. Op Mauritius wonen 68.000 mensen. Va belangrijke suikeroogst is naar schatting itig procent verloren gegaan. 2 doden Raad van bestuur opnieuw bijeen 15 jaar geleden MORGEN is he»t vijftien jaar geleden dat het Haagse Bezuidenhoutkwartter prak tisch met de grond werd ge lijk gemaakt, een ramp die vijfhonderd mensenlevens vergde. Soortgelijke catastrofes zoals men nu weer in Agadir beleeft, herinneren ons eraan, dat wij ons leven niet in eigen h®nd hebben. Aan de vooravond van de plechtige herdenking van dë doden, morgenochtend om half elf bij het monument op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag, plaatsen wij een artikel op paguna 7. (Van onze sociaal-economische redactie.) T TOE WEL een conflict tussen werkgevers en werknemers in het bouw- bedrijf over de ondertekening van de nieuwe onlangs overeen gekomen collectieve arbeidsovereenkomst haast onvermijdelijk lijkt, is de Nederlandse christelijke aannemers- en bouwvakpatroonsbond (2200 leden) van plan alle mogelijkheden, die nog aanwezig kunnen zijn om uit de impasse te geraken, na te gaan en te onderzoeken of er nog niet een voor alle partijen aanvaardbare oplossing kan worden gevonden. Komt die oplossing er namelijk niet, dan is de nieuwe c.a.o. voorlopig van de baan en dus ook de loonsverhoging van vijf procent. De werkgevers willen dan voorshands de oude c.a.o. handhaven. Dat is uiteraard niet de wens van de werknemersorganisaties, die tegen donderdag hun bondsraads leden naar Utrecht hebben ontboden om de situatie te bespreken. resterende mogelijkheden nader te onder zoeken en hem daarover op zeer korte termijn te rapporteren". Denemarken. Op het eiland Fun< heeft zich gisteren een treinongeluk voc gedaan, dat aan ten minste twee mensi het leven heeft gekost. Een aanzienlijk aantal personen liep verwondingen op. De trein reed in het eindstation van Assens tegen een stootblok. De motorwagen, waarvan de remmen blijkbaar niet had den gewerkt, vervolgde zijn weg, reed een straat over, raakte een huis en kwam onder oorverdovend geraas tegen een ge bouw tot stilstand. 3000 daklozen Philippijnen. In de dichtbevolkte Tondo- wijk van de Philippijnse hoofdstad Ma nilla hebben gisteravond twee branden gewoed, die drieduizend personen dak loos hebben gemaakt en voor miljoenen guldens schade hebben aangericht. Er zijn geen berichten over doden of ge wonden. Vóór donderdag zijn er dus van de werknemersorganisaties geen maat regelen te verwachten. De bondsbe- sturen zullen op die dag de machti ging van de bondsraden vragen om alle maatregelen te nemen, die nodig zijn om aan de huidige situatie een einde te maken en de nieuwe c.a.o. van kracht te doen worden. De werk nemersbonden hebben al gezamenlijk aangekondigd te zullen proberen de nieuwe c.a.o.. die gisteren had moeten ingaan, te realiseren met alle hun ten dienste staande middelen. Welke die middelen zijn. zal donderdag blijken na de bijeenkomsten met de bonds raden. De bondsraad van de Neder landse christelijke bond van werk nemers in det hout- en bouwnijver heid (N.C.B.), die een belangrijk deel van de bijna een kwart miljoen werk nemers in de bouwvakken organi seert, is ook tegen donderdagmorgen naar Utrecht geroepen. Gunstige wending Afgaande op het communiqué dart de N.C-A.B. gisteravond heeft uitgegeven, mag men toch neg hopen op een geringe kans dat de situatie nog deze week een gunstige wending zal nemen. Dat commu niqué, waaraan geen nadere mededelin gen werden toegevoegd, luidt als volgt: „Het bondsbestuur van de Ned. chr. aan nemer- en bouwvak patroonsbond is onder leidanig van de voorzitter, de heer H. Stamhuis, in vergadering bijeen gekomen ter bespreking van de situatie rondom de nieuwe c.a.o. voor het bouwbedrijf. Het bestuur van de N.C.A.B. is na diepgaand beraad tot de conclusie gekomen, dat op dót moment nog niet alle mogelijk heden om tot een voor alle betrokkenen aanvaardbare oplossing te komen, uit puttend zijn onderzocht. Het heeft der halve zijn vertegenwoordigers In het overleg opgedragen deze welldohrt nog Initiatief wenselijk oplossing voor- de moeilijk heden kan vónden door wederzijds een beetje toe te geven. Van de zijde van de Rooms-katho- iieke aannemers- en patroonsbond ver klaarde men geen mogelijkheden meer te „De zaak zit vast", meende de deze bond, rnr. J A. van der Steen. „Misschien komt er een imtiiartief van regeringszijde", zei hij. „Het is te hopen dat dit initiatief dan zeer spoedig komt". Risicoregeling Welke initiatieven er ook ontvouwd mogen worden, het is niet te verwachten ■mere de risicoregeling uit de lopende bouwcontracten met opdracht gevers zullen schrappen, zoals het col- rijksbemiddelaars als voorwaar de heeft gesteld voor goedkeuring van de Gelet op de verklaringen, doe de voorzitter van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn. gisteren zoals nog m een deel van onze edities gemeld heeft afgelegd na het laatste (mislukte) gesprek tussen werk gevers en werknemers, zullen de aan nemers niet aan de eis van rijksbemidde laars toegeven. De heer Dura meende dart het schrappen van de risicoregeling (overeenkomst tussen a; drachtgever dat een eventuele stijging van lonen, sociale lasten en materiaal- prijzen in de uiteindelijke bouwsom kan worden verrekend) de ondergang zou be tekenen voor een groot deel van de aan nemers. En dat leek hem niet verant woord, ook al gunde hij de de overeengekomen loonsverhoging vijf procent en vond hij dart ze da: recht hebben. Maar de heer Dura loofde dat eenmaal aangegane contracten (waarvan dus de risicoregeling een onder deel is) nageleefd dienen te worden- Daarom zullen de aannemers zich ook houden aan naleving van de risicorege ling, zoals die is overeengekomen met (Zie vervolg pagina 7) Margaret en Anthony luide toegejuicht Prinses Margaret en haar verloofde zijn gisteravond voor het eerst tezamen in liet openbaar verschenen. Zij bezochten een opera-opvoering in liet Covent Gar den Royal Opera House. Meer dan 2000 mensen stonden in de straten dicht op eengepakt. Enthousiast juichten zij het In de schouwburg waren 2000 bezoe kers,, die het paar een minder luidruch tige maar niet minder warme ontvangst bereidden. Toen Margaret en de jonge fotograaf tezamen met koningin-moeder Elizabeth de koninklijke loge binnengin gen, stond het schouwburgpubliek op en gaf de rustige jon/ge man zijn eerste be groeting. Het program besrtond uit balletnum mers. Jones is geen vreemde in Covent Garden. Hij heeft herhaaldelijk foto's ge nomen van het Royal ballet. Zijn naam stond met kleine letters in het program, nl. onder een foto die hij van pri Margaret had genomen ftan baden ze samen, zo deelde advocaat Walter Powers jr. mee. Om elf uur (ned. tjjd) was nog steeds niet bekend tot welke beslissing dc jury as gekomen. Het beraad had toen ruim ,f uur geduurd. Rechter Murray had de twaalf gezwo renen meegedeeld, dat zij tot één van de volgende zes uitspraken zouden moeten komen schuldig aan moord in de eerste graad; schuldig aan moord in dc eerste graad met een aanbeveling tot cle mentie schuldig aan moord in tweede graal; 4. schuldig aan doodslag; 5. schuldig aan mishandeling, of onschuldig. DOODVONNISSEN IN SPANJE de De twee belangrijkste beklaagden Spaanse „bommenkwestie", Justimano Alvarez Montero en Antonio Abad Dono- so, zijn door een krijgsraad te Mad: d tot de doodstraf veroordeeld. Dit vonnis /.al nog moeten worden goedgekeurd door de algemeen commandant van het mili taire gebied van Madrid alvorens te kunnen worden uitgevoerd. De organisator van het complot, de Cubaan Santiago Martinez, kon uit Span je ontsnappen. Op 18 en 19 februari wa ren in Madrid vier bommen geplaatst, twee ontploften. Sprokkelmaand met warm slot (van onze weerkundige medewerker) De beide laatste februaridagen die ook de warmste van de gehele uiinter waren en waarbij in Oost-Brabant (zon dag) en in Zuid-Holland (maandag) zelfs het record voor februari werd gebroken, waren niet typerend voor de hele sprok kelmaand want er waren vrij veel vor.i- dagen en ook viel er dikwijls een sneeuwbui. De gemiddelde etmaaltem- peratuur in De Bilt kwam op 3.1 c. te gen normaal 2.8 C. Er werden 14 tegen normaal 17 vorstdagen waargenomen. Toch was de vorst van tc weinig beteke nis om ons weer op de schaats te bren gen, waarin deze winter alleen januari is geslaagd. Het aantal uren waarop het zonnetje scheen, lag dicht bij normaal en bedroeg te De Bilt 68 uren tegen- normaal 76. In het grootste deel van oil* land viel minéef ncarslag dart normaal welk cijfer voor februari irf onze onlpc- ving 42 mm bedraagt. Van onze regenwaarnemers ontvingen wij de volgende opgaven: Rotterdam 38. Boskoop 40. Hazcrswoude 37, Oud-Beijer- land 39, Sliedrecht 40, Heiningen 37. Ypenburg 38, Hoek van Holland 30. Kat wijk 45, Den Haag 41 mm. De lente maand is met zacht weer van start ge gaan en wij hopen dat wij de beruchte maartse buien waarmee maart af en toe zijn staart roert, dit jaar in februari hebben gehad. Opklaringen De Bilt verwacht tot don derdagavond; Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Aanhou dend zacht weer. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 3 maart; zon op 7.22 en on der 18.23 ;maan op 9 59 en onder 5 maart eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur D Heider Ygcnburg Franlfort regen regen derd negerstudentcn van dc hogeschool van Alabama in Montgomery beheerst demon streerden tegen de rassenschei ding en in spreekkoor riepen „Can't go Alabama, we go Auburn", luisterden in Wash ington Amerika's senatoren vermoeid naar de afgevaardig den van zuidelijke staten, die met een non-stopdebat tracht ten het wetsontwerp over de burgerrechten „dood te praten". Het wetsontwerp stelt de Amerikaanse Senaat voor de vraag: Kan dc federale rege ring Ingrijpen als plaatselijke of staatsautorlteiten de negers llIIt, vrnnilu/ptllir rprht nm Minderheid in Amerikaanse Senaat stelt uithoudingsvermogen van de voorstanders op de praat-proef hun grondwettig recht te stemmen ontnemen. Dat kan de federale regering niet, zeggen dc afgevaardigden tot woorden. Nadat de Senaat uit de gebieden waar men de reeds meer dan achttien uur negers nog altyd van de stem- bijeen was geweest, werd een weert. Deze afgevaardig- motie om het debat te verdagen astbesloten het ont- verworpen. Met 55 tegen 6 werp met hand en tand te ba- stemmen werd besloten, voor strijden. onbepaalde t(Jd bijeen te blU- spreken de zul- Vooriopig beperken zij zich 1 af te handelen, beweert dat hij ook nog 1 ves heeft voor de komende dagen: 450 pagina's Voorlopig is senator Spes- sard Holland uit Florida re cordhouder: hU sprak drie uur en twintig minuten onafgebro ken. De voorstanders van bet wetsontwerp verreweg bet grootste aantal afgevaardigden luisteren overigens niet naar de spraakwaterval van de tegenstanders. Kampeerbedden geven dc gelegenheid toch een redelijke nachtrust te krijgen. Geen ongestoorde nachtrust: op de meest onverwachte verdaging van het debat te voorkomen door hun aanwezig heid bi) een stemming.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1