SALZBURG is Rond het schieten V ierwoudstedenmeer bergbanen omhoog Nederlanders zijn zeer goede j Treinen denderen bergbeklimmers, zegt gids Bernhard Biner (Zermatt) Denemarken, dan natuurlijk ook en vooral Kopenhagen openluchttheater één groot door Duitsland Een der mooiste steden van heel Europa En boven de stad ligt de vesting.... w: IN het vroege voorjaar van 1920 nam prins Hendrik, de vader van koningin Juliana, het besluit een tocht naar het hoogste punt van Zwitserland te ondernemen. Hij moest daarvoor de 4638 meter hoge Dufourspitze van de Monta Rosa- groep bestijgen. Zermatt is hiervoor het uitgangspunt en dus ging er een berichtje naar dit ruim 1600 meter hoog gelegen Zwitserse bergdorpje. Daar was spoedig alles in gereedheid gebracht voor de ontvangst van de hoge gasten, want koningin Wilhel- mina en de toen 11-jarige prinses Juliana zouden meekomen. In Zer matt, dat het best georganiseerde berggidswezen van Zwitserland heeft, was men het erover eens, dat berggids Biner met zijn toen 19-ja- rige zoon Bernhard de Prins naar de top moest leiden, terwijl Koningin en Prinses in het gastvrije hotel van de Biners nabij het station zouden loge ren. En aldus geschiedde Bernhard Biner, thans 59 jaar, weet zich nog alle bijzonderheden van deze tocht te herinneren. Dat bleek, toen Met prins Hendrik in 1920 naar de Dufourspitze DENEMARKEN is het land van landerijen, meren, stranden, bossen en'eilanden. Klimaat en lage landen mogen dan in veel opzichten gelijk zijn aan ons lieve Nederland, het geheel is zo totaal anders; heeft een zo eigen charme, dat een vakantie in Denemarken genoeg is om altijd weer naar dit land terug te verlangen. Per trein is men er in een dagreis. Men kan twee routes kiezen: één via Jutland om dan via Fiinen bijvoorbeeld naar Kopenhagen te gaan of rechtstreeks via het Duitse Grossenbrode naar de hoofdstad. Wie meer dan de hoofdstad en zijn omgeving wil zien kan dus het goedkoopste doen de Jutland-route te kiezen en dan ook Aarhus en Odense bezoeken. Beide steden heb ben 'toeristische bezienswaardighe den. In Aarhus de Gammle Bye (de oude stad); in Odense het museum van Hans Andersen, de grote sprook jesverteller. Maar dc route over Grossenhrode- Gjcdser is wel zo aantrekkelijk, omdat men dan reeds op de drempel van Dene marken op vorstelijke wijze kennismaakt met dat culinaire wonder, dat Di ken biedt: de sm®rrebr®dtafel. op de ;rboo1 Wanneer de gereden, kan men zich n; Wie dit voor het eerst ziet, lekkerland te zijn aangekm terlijk onoverzienbare dis staat daar op gesteld. Warme en koude gerechten: vi: en vlees in ontelbaar veel variaties: tien tallen soorten kaas en vruchtensalade: Men heeft niets anders te doen. dai een bord te nemen en zich te voorzien van het lekkers dat men wenst. Dai neemt men plaats aan een der gedekt' tafeltjes, bestelt iets te drinken en gaa smullen. Of men nu veel of weinig ee de prijs blijft gelijk, ongeveer f 5.— keer (gevestigd bij het Centraal Station) lor, dat niemand op een bankje in park behoeft te slapen, wie op goed geluk gaat, heeft de kans uren op onder- ik te moeten wachten De hotelpriizen zijn vrijwel gelijk aan :e in Nederland. Ontbijt is niet inbegre- en. Men kan het in het hotel bestellen mgeveer f 2) of ergens in een van de entallen eetgelegenheden gezellig gaan ntbijten. Winkels zijn al vroeg open en ien kan overal terecht. Voor toeristen het goed in de oren te knopen, dat de inkels des zaterdags om twee uur slui ten. Als eerste kennismaking kan men beste een boottocht maken, die langs alle historische en toeristische aantrek kelijkheden van Kopenhagen voert. Men f bij de stenen visvrouw, die dag haar levende colle- traditionele kledij op de vis markt haar waren schoonmaken pn ver- Het leuke is, dat men in het begin van de rondvaart gefotografeerd wordt in de hoot en dat juist voor het einde bij een der laatste bruggen een pakje in de boot geworpen wordt, waarin de ontwikkelde toto als briefkaart wordt afgeleverd! Kopenhagen Denemarken bezoeken zonder Kopen hagen te zien zou even dwaas zijn als wanneer men van een kippetje alleen maar op de botjes zou kluiven en he vlees zou weggooien. Kopenhagen is een van de prettigst steden van Europa. Het heeft de vrolijk gezelligheid van het straatleven in Parij: de gemoedelijkheid van Amsterdam, d sfeer van plechtigheid roi ringsgebouwen van Den He lijke omgeving van Londen derachtige hoekjei Alleen, bespreek e< de zuidelijke Bijbels in het land van de Bijbel Een schatrijke Amerikaan. Maxwell Abell, heeft in zijn testament bepaald, dat een deel van zijn vermogen moet worden gebruikt voor de aankoop van Bijbels in het Hebreeuws en in het Engels. Hij was altijd van oordeel dat in Israël, het land van de Bijbel, toeristen ook een Bijbel bij de hand moeten hebben. Dank zij de nalaten schap van Abell zullen binnenkort alle hotelkamers in Israël voorzien zijn van Bijbels in de genoemde talen. Elektrische treinen Bij het begin van de komende zomei dienstregeling (29 mei) zal de Westduit- se spoorlijn Mainz-Wiesbaden geëlektri ficeerd zijn. De elektricificatie va J lijn Franfurt a.d. Main via Höchst Wiesbaden, zal tegen het einde va jaar zijn voltooid. De reeds geëlektrifi ceerde lijn Dachau en Ingolstadt, die aansluit aan de naar München lopende lijnen, zal op 29 mei ook in gebruik wor den genomen. Zo gaat de elektrifiicicatie van het Duitse spoorwegnet gestaag In de preken uit koninklijk irvaring), dat men langs he cht Danneborg vaart en e de koninklijke familie van zon en zee 'et genieten. Een -andere koninklijke glimp kan men opvangen, wanneer men des middags precies twaalf uur bij het paleis aan de Amaliegade gaat kijken. Daar wordt de cht dan afgelost en het sprookje van tinnen soldaat als het ware werke lijkheid we gaan naar Tivoli, oord van gezelligheid, van lichtjes 's avonds en knus familieleven overdag. Oud en jong, ouders en kinderen vinden er plezier. Goede concerten worden er gegeven en het kost precies zoveel als men uit wil i Kopenhagen uit kan men volop genieten van strandleven bij Klampen- burg of eens naar Helsingör gaan en oversteken naar Zweden. Treinen ussen zorgen voor prima verbin- De historicus vindt in de oude konings- tad Roskilde, dertig kilometer ten wes- en van Kopenhagen, stof genoeg. De portliefhebber kan daar motorraces de beroemde Ring bijwonen. trekken houdt, kan in Dene marken volop terecht. Er is een dicht net van jeugdherbergen, voortreffelijk inge richt en gezellig. Wat de taal betreft: men kan overa Engels en Duits spreken, liever echtei gebruike men alleen Engels. Maar leei één woord Deens en gebruik het duizend maal per dag. Dat is Tack: dank-u-wel! Ridders van de weg Wanneer u in Zwitserland bent en eer vrachtwagen ontdekt met daaraan eer. wibte ster bevestigt, weet dan, dat achter het stuur een „ridder van de weg" zit. In Zwitserland zijn in totaal zo'n 22 000 „ridders van de weg", die allen een witte ster bezitten om aan of op hun vracht wagens te bevestigen. Zij hebben beloofd het hunne bij te dragen tot een prettiger hoffelijker en veiliger wegverkeer Zij zullen zoveel mogelijk rechtshouden, file vorming vermijden en op enige afstand van gesloten spoorwegovergangen stop pen. De witte ster is het symbool vooi hoffelijkheid op de Zwitserse wegen ge worden. De politie heeft namelijk de be voegdheid een chauffeur zijn witte ster gesprek met hem hadden in „Wal liserhof" in Zermatt, waar hij in 1947 prinses Juliana na 27 jaar weer ontmoet- Meisjes in klederdracht zetten glazen koele Walliserwijn voor ons neer en ter wijl Biner af en toe een slok nam. ver telde hij van de bergtocht met de Prins, die hij nimmer zal vergeten. Prins Hen drik was 44 jaar, toen hij de Dufour spitze beklom. Dat was heus niet te oud, zegt Biner, maar eigenlijk was de Prins wel wat te zwaar. Bijna 100 kg. En bovendien had hij last van een stijve knie. Het klimmen ging dus enigszins bezwaarlijk, maar tochEn dan laat Biner duidelijk uitkomen, dat hij de grootste bewondering voor het doorzet tingsvermogen van de Prins heeft. We deden er wel wat langer dan de male zeven uur over, maar dat nam weg, dat de Prins een uitstekende prestatie leverde. Het was een genoegen deze tocht te maken, vooral ook, dat de Prins met veel enthousiasme klom. Op de top gekomen, klopte hij op de schouder. Van dankbaarheid, zegt Biner, die er heel trots op evenals zijn vader, een horloge van ningin Wilhelmina te hebben gekregen, alsmede van de Prins foto's waarvan nog één in het „Heimatmuseum" in Zermatt hangt. Uitstekende klimmers Biner steekt niet onder stoelen er banken, dat Zermatt druk door Neder landers wordt bezocht. Bovendien ztin het uitstekende bergbeklimmers zegt taü, en dan vertelt hy van Abraham Versluys uit Haarlem, die in Zermatt als de „Vliegende Hollander" bekend stond, omdat hij „twaalf vierduizenden In écn dag nam", alsmede van de li 1943 door dc S.S. gefusilleerde dr. E. J. Roelfsema uit Voorburg en mr. G. RL Bierman uit Krallngen, die hij de beste amateurs ter wereld noemde. Voor dr. Roelfsema kreeg Biner vooral bewonde ring in 1935, toen deze zich vrijwillig ij een reddingsploeg aansloot Nog geen 14 jaar oud, maakte Biner als drager zijn eerste grote bergtocht de top van de Matterhorn. Enke eken later ging hij weer de berg op. De groep was te groot en daarom kreeg ook hij enkele personen mee, waarvoor hij als gids optrad. Elk jaar daarna ging hij als hulp-gids mee naar boven.'totdat hij in 1924 zelf gids werd de verantwoordelijkheid alleen moest dragen. Dat is hem best afgegaan. Wel 200 maal maakte hij de tocht naar de ,-an de Matterhorn, die weliswaar niét de hoogste, maar met zijn 4505 me ter wel de meest beklommen berg rond Zermatt ls. Luitenant kreeg klappen Een Jonge luitenant uit Breda was hem ens toevertrouwd. Halverwege de tocht wilde hy niet verder. Riet twee fikse klappen in het gezicht overwon Biner by hem een inzinking en de tocht werd volbracht. Een fabrieksdirecteur uit België wil de ook de Matterhorn op en beloofde Biner 50.000 francs als zU boven zouden komen. Na twee uur klimmen kreeg de Belg hoogtevrees. Acht uur lang heeft Biner gezwoegd om hem weer veilig beneden te brengen En Biner vertelt verder. Acht wegen leiden naar de top van de Matterhorn: ;er er van gaan over de kammen en orden normaal gebruikt. Verder is de noordwand twaalf maal. de oost- wand tweemaal, de zuid- en westwand één maal bestegen. Nog jaarHjks gaat Biner naar de top van deze ma jestueuze berg. „Maar uitsluitend met jonge, sportieve mensen en niet meer zware dames en heren." Biner is nog fit genoeg en om dat te bewijzen volgt de uitnodiging de volgende mor gen dan maar vroeg op pad te gaan. de Matterhorn op Dat doen er jaarlijks velen. Gemid deld 60 per dag in het hoofdseizoen, 120 per dag is geen zeldzaamheid Het record werd in 1937 gevestigd, toen er 180 op één dag waren.r... Toch blijft de tocht niet zonder gevaar. Per jaar eist de Matterhorn zes tot acnt doden. Vier berggidsen zijn sinds 1865 omgekomen. Niettemin biyft de beklimming van de Matterhorn een belevenis, zodat «le ruim honderd berggidsen in Zermatt met Chamonix by de RIont Blanc in Frankryk het grootste bergsportcen- trum in de Alpen het tedere dag in de zomer erg druk hebben. Dan gaan ze met bergtoeristen op weg, naar de Matterhorn. of de Breithorn, of de Rlf- felhorn, of de RIettelhorn, of zoals 10 jaar geleden met Prins Hendrik naar de Dufourspitze 'IE DE SPOORWEGKAART van Duitsland beziet, komt tot de ontdekking, dat de routes langs de Rijn veruit de belangrijkste Noord-Zuid-verbinding vormen. Dat is begrijpelijk, omdat juist langs de Rijn vele grote Duitse steden liggen, waartussen een frequent spoorwegverkeer noodzakelijk is. Deze omstan digheid brengt voor de Duitse spoorwegen echter vele consequenties mee. Want hadden zü alleen maar te zorgen voor het vervoer van het Roergebied naar de Duitse steden zuidelijker langs of bij de Rijn. dan viel het nog wel mee. doch vele aan W'est-Duitsland grenzende landen sturen hun Internationale treinen bovendien ook die richting uit en vele er van moeten Roer- en Rijngebied pas seren. De spoorwegdiensten daar hebben eenvoudig maar te zorgen, dat zij én eigen én internationaal verkeer veilig, snel en zo mogelijk zonder vertragingen over de metalen weg leiden. De noord-zui(£verbinding in West-Duitsland vindt dus afgezien van de lijnen van Hannover via Kessel naar Frankfurt en via Fulda naar München via Roer en Rijn plaats. En dat wil wat zeggen. Zo rijden er dagelijks tussen Essen en Düsseldorf 85 treinen in beide richtingen. Wanneer die alle even snel zouden gaan, zou het misschien nog wel meevallen, maar die 85 treinen zyn van diverse soorten. Allereerst kent Duitsland de Personenzug, de trein, die bij ieder station stopt. Dan is er de Eilzug. waarvoor geen toeslag is verschuldigd, maar die toch aanmerkelijk sneller gaat door niet iedere halte aan te doen. Verder kent Duitsland de D-zug. een sneltrein, waarvoor boven de gewone prijs een toeslag is verschuldigd en vervolgens nog de F-zug, de Fernschnellzug, eveneens met toeslag, die meestal over lange afstand rijdt en met min of meer mooie namen is getooid: Holland-Italien-Express. Tauern-Express, Ger- mania, Austria-Express. Rheinpfeil. Lorely-Express. En ten slotte is er nog de TEE. die weer sneller gaat dan D- of F-treinen Veel energie Het vereist dagelijks veel energie en een groot organisatie- en improvisatie talent al die treinen van diverse soort door te voeren, temeer ook omdat onder de internationale treinen er verscheidene de onhebbelijke gewoonte hebben, achter te zijn op het tydschema al voordat ze de Duitse grens bereiken. Uit Scandinavië, Nederland. België en Frankrijk rijden treinen naar West- Duitsland. Zij ontmoeten elkaar altüd wel ergens bij de Rün en dat verklaart tevens, dat in Keulen dikwijls meer internationale dan andere treinen onder de stationsoverkapping staan, Reizigers van diverse richtingen moeten dan aansluiting hebben, want het gaat niet aan een reiziger, die toevallig een traject berydt waarop geen doorgaande trein rijdt, uren le laten wachten. Wat in Keulen voorkomt, geschiedt ook in Ulm en in München. waar treinen van en naar Nederland, België. Frankrijk, Oostenrijk. Zwitserland, Italië en Zuidslavië opnieuw worden samengesteld uit treinen, die daar uit diverse richtingen arriveren. Om maar niet te spreken van Duitslands en tevens Europa's drukste spoorwegstation Frankfurt, waar vele noord-zuid- en west oost-verbindingen elkaar ontmoeten. Vertrouwen Duitsland heeft ondanks de eigenlijk te geringe capaciteit langs de Rijn de spoorwegverbindingen goed in handen. Kort na de oorlog ging het trein verkeer van Nederland naar Zwitserland nog via Frankrijk, maar thans gaat het al weer verscheidene jaren via Duitsland, wel een bewys, dat er ver trouwen heerst in de Duitse spoorwegen, een der grootste werkgevers van Duitsland met bijna een half miljoen personeelsleden. En nog steeds neemt het treinverkeer toe De betere verbinding tussen de Oosteuropese landen met de landen aan de Westeuropese kusten gaat straks ook door het Roergebied (Essen-Duisburg) en langs de Rijn (Duisburg-Keulen). En voor hen. die straks met vakantie naar Italië. Zwitserland. Oostenrijk of Zuidslavië gaan: zij rijden door Duitsland, waar hard wordt gewerkt aan de elektrificatie van de spoorlijnen. En al zal het nog wel enige jaren duren, voordat we elektrisch vanuit Nederland naar de Alpen rijden, ieder jaar gaan de treinen in Duitsland sneller, zodat we ons einddoel iedere vakantie weer eerder bereiken. Duitsland is op spoorweggebied een bufferstaat tussen west en oost, tussen noord en zuid. En dat vereist heel wat zorgen voor de Duitse spoorwegen. Denk daar eens aan, wanneer u deze zomer door Duitsland reist, op weg naar verder gelegen vakantiegebieden Een der vele kabelbaantjes rond het Vierwoudstedenmeer van Beckenried naar de Klewenalp, een hoogteverschil van 1160 meter (van 440 tot 1600 meter). Op de achtergrond aan de an dere zijde van het meer de Rigi. TT7ANDEL ROND in Salzburg: in iedere straat en op ieder plein is wat moois te zien. Men waant zich in een openluchtmuseum, waar al wandelend de aandacht links en rechts wordt opgeëist voor iets bij zonders, iets. dat óf nergens óf slechts zelden is te bewonderen. Aan de lin keroever van de rivier de Snlzach rijen de pleinen zich aaneen: Mozart- platz. Residenzplatz. Domplatz. Ka- pitelplatz. Reinhardtplatz, Sigmunds- platz, Alter Markt.... En het zijn niet alleen die mooie, oude pleinen met hun fraaie fonteinen of stand beelden. maar ook de architectonische omlijsting, die de aandacht vragen Nergens in de wereld zijn zoveel plei nen op zo'n kleine oppervlakte te vinden. CALZBURG is de Mozartstad en daar is het trots op. Op het Mo- zartplatz staat dan ook een prachtig standbeeld van deze grote componist. Aan het Mozartplatz grenst het Resi denzplatz dat langs de zijkant van de Dom ligt. Daar staat de grootste en mooiste barokfontein ten nnnrden van de Alpen. Èen poortje onderdoor en hel Domplatz wordt betreden, waar de voorgevel van de fraaie Dom zich in al zijn luister toont. Vorig jaar Pasen is de Dom geheel gerestau reerd weer in gebruik genomen. Dr muur- en zolderschilderingen zijn schoongemaakt: hun fraaie kleuren steken prachtig af tegen de wit en grijs geschilderde pilaren. leder plein in Salzburg heeft zijn eigen bezienswaardigheid, die waard Vierwoudstedenmeer. zeggen weldigende indruk. Die eerste kleine brug gebouwd het hoogste punt van de koker bied en de top. Maar ook gaat er Maar tandradbaantje tegen de alpenwereld rond het Vier woudstedenmeer het: Vi De Fransen en zelfs de Frans sprekende Zwitsers hebben hel beter vertaald. Die spreken van „Lac des Quatres Cantons". Dat steenmassa's, waar bomen- en zeggen de Italinanen ook. Op plantengroei ontbreken, geen zijn Italiaans natuurlijk. De En- rechtopstaande en schrikaan- gelsen hebben er zich echter jagende rotsmassieven, waai voldoet Bürgenstock op. omdat dit Zwitserse kunnen op het ge- eve bergbaanbouw ook iok de Fronalpstock legt de Urnersee, de meest oos telijke arm van het Vierwoud- Geen uiterst eenmaal bij de bergen rond het stedenmeer, heeft zijn eigen „Lake of Lucerne", het kijkt Niets van dit alles, i Luzern. Inmiddels is echter wel de belangstelling Be: voor dit meer gebleken en die is terecht groot. Dat blijkt iedere Rond hi zomer opnieuw, wam op elk van de fraaie boten, die over het Vierwoudstedenmeer krui sen, lijkt in het hoogseizoen een Babylonische spraakverwarring baantje hebben, onafwendbaar. Zoveel nationali- Hammetschwand. teiten zijn er in de zomermaan- dc Bürgenstock, den op en rond het Vierwoud stedenmeer te vinden. Ierland is te vindei Vierwoudsteden: ijn de berg' doen lieflijk a groen uit Iedere berg kan k zijn eiger berg- zelfs de deel van het juist steil is voor een kabel- Vierwoudstedenmeer hoort. Het is achteraf bezien eigenlijk vanzelfsprekend ge weest, dat hier het eerste tand radbaantje in Europa werd aangelegd: van Vitznau naar de top van de Rigi met zijn JJpJ onvergetelijk uitzicht Rigi ten zuiden van Luzern, an dit prachtige meer ge- de aandacht. Het is wederom de tandradbaan, die hier van zich liet spreken, want toen deze op 4 juni 1889 gebruik werd genomen. digen er zó van Brun- stonden desku: Een aardig hoekje in Kopenha gen: de Frelser-kerk, waarvan de groene koperen toren aan de buitenzijde een ommegang heeft, waarlangs men naar de top kan klimmen. Van dit schikt is v baantje, heeft r (geleid van „Regina Montis", de koningin der bergen Dit is algemeen erkend, want staat er begroeid; zij in Oostenrijk een berg, van- in zien er fris waar een prachtig uitzicht valt te genieten, zoals de Schaf- berg bij St. Wolfgang, dan spreekt men van de „Rigi" van Oostenrijk. Tegen de Zwjtserse Rigi is dus het eerste Europese dradbaantje aangelegd. Men t zonder begon het wordt o.a. ge- openbaar vervoermiddel gela- de bijzonder ge- Daar die gebouwd, waarvan va- ingang bereikt kan het i de onder- de top. Het schooljeugd omdat 1291 de legendarische Wilhelm Teil de zelfstandig heid van de Zwitserse bonds staat heeft afgekondigd Vier kantons: Uri, Schwyz, Unter- walden en Nidwalden waren daarbij aanwezig Vandaar, dat het meer, aan welks oever zulks geschiedde, thans nog het meer van de vier kantons, van de vier streken heet Ne derland heeft er evenwel ste den van gemaakt, be- Ongeveer in het midden aan leg de zuidzijde ligt dan Becken- versteld, dat toe zo steil omhoog ging hej Rütliweitje, dat al spoedig gesproken werd van jiet achtste wereldwonder Van de andere kant, van de noordzijde dus, heeft de Pila- tus er enkele jaren geleden een tweede bergbaan bijgekregen Van Kriens bij Luzern naar Pilatuskulm gaat thans tefba. 4940 m half i de van Zwit- De tocht t op de achtergrond de toen later de lijn Klewenalp. Natuurlijk gaat Europa doorbrengen. Het hoog- tunnel. Na korte tyd verlaat het i de rotsen uitgehouwen geëlektrificeerd werd. werd ook daarheen Waarlijk, men behoeft heus niet op het water van het 38 km lange en door zijn grillige oevers zo afwisselende Vier woudstedenmeer te blijven. Rlen kan bij iedere berg gemakkelijk omhoog. Doe het 's avonds ook eens. Dan ligt een groot deel van het Vierwoudstedenmeer met de bundels lichtjes gebergte maakt steeds op hen, die het voor het eei leven aanschouwen, de lift het rotsmassief hun kruipt dan in de koker hoog. Boven gekomen is i lokomotiefje als tje. Beckenried is ook bekend dorpen en de strepen licht t museumstuk in Vitznau bij het geplaatst. Het staat er s een symbool van het lagt de Pilatus, ter vergeet u nooit i CALZBURG noemt zich niet de parel van Oostenrijk of het goud van Oostenrijk of hoe al die mooie propa gandistische leuzen ook mogen luiaen. Salzburg zegt „de poort naar Oosten rijks schoonheid" te zijn. Het loont de moeite en het geeft een schat van prettige herinneringen deze poort te bezoeken. Zelfs de Getreidegasse. de winkelstraat van Salzburg. Daa~ vindt men plotseling het geboortehuis van Mozart. Treed er binnen en voor name rust komt u tegemoet. Toef eeus in dit huis. dat thans als museum ter herinnering aan deze grote Salzburger is ingericht. Maar loop de Getreide gasse ook eens helemaal uit. Links en rechts zijn poortjes, lage doorgangen naar tuinen achter de huizen of langs winkelpassages met verschillende bochten, die naar de kade van de Salzach leiden. CALZBURG heeft ook aan de rechter Salzach-oever vele bekoorlijkhe den. Een weg, zo steil, dal het pla veisel uit treden bestaat, leidt naar de Kapuzinerberg. Ruim 250 treden t« deze weg hoog. Ook aan deze Trep- penweg staan huizen en de voordeur van buurman A ligt dertig treden hoaer dan die van buurman B. Als men tussen de huizen door de Treppenweg geheel tot boven heeft afgelegd, krijgt men als beloning een onvergetelijk uitzicht over de stad aan de Salzach. Vergeet vooral niet óók 's avonds deze tocht eens te ma ken. De straatlantaarns verlichten de weg, doch boven gekomen, staat men in het duister. Gelukkig maar, want des te fraaier is het gezicht op de talrijke lichtjes van de stad diep be neden en van de vesting, hoog op de Mönchsberg aan de andere oever van de rivier. CALZBURG heeft ook een stadspark de Mirabellagarten nabij het Mi- rabellaslot, ook aan de rechterzijde van de Salzach. Vandaar heeft men eveneens een prachtig uitzicht op de vesting. Niet het minst daarom wordt deze fraaie tuin zo dikwijls en door iedere toerist bezocht. Er is nog veel te zeggen van het stadsdeel aan de rechteroever. Aan het Makart-platz staat het gerestaureerde restant van het huis. waar Mozart eens woonde. Het grootste deel ervan irerd totaal verworst, toen Salzburg zijn tol aan de oorlog betaalde: één-vierde deel van de stad kwam in 1944 geheel in puin te liggen Men merkt er thans niets meer van: Salzburg is her bouwd en 6700 bedden staan thans gereed om toeristen te ontvangen. getwijfeld is. En zij allen gaan ook de schoonheid van Salzburg van boven te aanschou wen. Want schoon blijft het. wat Salz burg te bieden heeft. Hoe men het ook bekijkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9