Blad I jrurtüxi." "i 3S Als t weer schoonmaak is Neem er eens wat tijd voor uzelf af? Modern, strak tafelbestek kreeg sterretjes ZATERDAG 27 FEBRUARI 1960 if U kon het vorige week al op - weer druk aan de schoonmaak. Daarom is de ,,tip"-rubriek van dere «eek afgcslemd op die voor Mee„d„m,„ Rotterdam doet het ook altijd. Je zoekt tijden lang na, dige versiering voor dat éne jumper- tje in die aparte, maar een beetje moeilijke tint. Iets, dat een beetje anders dan anders, is en toch weer niet te opvallend. En ineens, eigen lijk zo maar, kom je het tegen, wandelend langs durfde modern te zijn aan een van '^Delltó oude grachten i oude gracht huis van mejuffrouw Rademaker nog koude, maar toch al zonnige dag. De etalage is niet groot en achter de ruit ligt slechts een enkele, goed, gedrapeerde kieuren, kunt doen. lap met wat smaakvol erbij gekozen accessoires. Die lap met zijn citroengele en vaag er in overlopende onbestemd groene strepen deed het hem: 't leek of dit stukje voorjaarsachtige stof je op di februaridag wilde vertellen, dat het heus al gauw In 'n hoekje van haar hart Als vrouw blijf je dan bijna on- te koop. 't zijn herroepelijk even stilstaan voor Rademaker met Ïjist zó'n winkelruit. En dan kan gen. et je gebeuren, dat je nu net die versiering voor dat truitje on- wachts tegen het dijl loopt. Zo heeft rij dus langzaam moe- ba ten omschakelen. De eigen pro- dukten maakten plaats voor goe- Een geglazuurd stukje aardewerk was het i kleur, waarvoor je zo gauw geen de "stoffend dus zeker wel met haar lente is. tijd meegegaan, ook al verlangt ze in een klein boekje van haar hart nog wel eens naar vroeger, oor mejuffrouw Nu komen teenagers haar zaak dan herinnerin- binnen, die het liefst de malste gordijnstoffen willen kopen om er Meubels wijde, over de pettycoats waaie rende rokken van te maken. Ook al zegt mejuffrouw Rademaker in zo'n geval ..Kind, denk er om, gordijnstof is er echt niet ge- i één bepaald merk, schikt de kle .slijten" als je veel fietst". schikt zijn het maken ,Nou, en dan verkoop ik het gewoon niet", zegt ze eerlijk, jUSHIP mmm „ook al is dat misschien niet za- itopen, dat niet verantwoord is, kelijk. Want ik kan het gewo Sioot" hots-?h.iet- Maar je vervaardigd in een bekend weet het. dat is het. de zaak En omdat deze stoffen helpt haar niks. ook al laat - zo apart en van goede kwaliteit tientallen lappen zien, die wél NI6TS „artistiekerigs zijn, verkoopt mejuffrouw Rade- Natuurlijk ga je dan naar bin- maker ze graag. Al kan ze haar nen en hoe het nu precies is ge- kunstzinnige aanleg dan met meer komen. ach. dat doet er eigenlijk ?P het weeftoestel uiten, iets weinig toe; een feit is, dat we f -««"WH even later bij de grote, zwarte hetèluchtkacbel zaten met tegen- over ons de eigenaresse van dit Z1ï zicb tot produkten, aardige zaakje aan een van Delfts ze weet- dat ze 111 elk opzicht de vele grachten. Nu zou je ver- toets der juiste kritiek ki wachten hier een vrouw te ont- doorstaan. Of dat nu stoffen, Ferliik is het w moeten, wie duidelijk het karak- dewerk, sieraden, tassen glas "ntn.ee. i hhei ter van zo'n kunstnijverheidswln- of meubels zajn Want meu- vottomen ??*fend kei is aan te zien 't Tegendeel hels hebben wel haar speciale ter. dat deze zakenvrouw is wlar; mejuffrouw Cor Rade- voorliefde. Als een van de eerste. b»»" —Vel heeft weten te maker heeft zogezegd niets „ar- zo niet dé eerste in Delft, waagde tistiekerigs". Ze heeft een een- zij bet er op de destijds nogal voudige, donkere jersey-japon aan opzienbarende stalen stoelen voor en haar glad weggekamde grijze haar étalage te zetten. „Nu kom haar draagt ze in een gewoon je ze allang niet meer tegen en ouderwets knoetje. 't Zijn haar le- niemand trekt meer zijn wenk- vcndige ogen, die je vertellen te brauwen op over het verwerken praten met een pittige vrouw, be- van staal in de meubelindustrie. giftigd met een gezonde fantasie. Maarvroeger was dat heel wat demaker toch tegenvalt als ze voor iets ordt gebruikt, waarvoor het niet toets der juiste kritiek kunnen gemaakt is Nee. zakelijk is dat - niet, haar winkel heeft weten te geven. De tijd staat niet stil Vroeger.... bij die zwarte, war me kachel was het allergenoege- lijkst er eens over te praten met deze Delftse pionierster op dit ge bied. Zo kan huis lieert Cor Rademahet de hulsvrouw zo bezette dagen en omdat we nogal veel sehoon- maak-adviezen hebben binnenge kregen. zult u ook volgende week een paar ideeën erover tegenko men. In de eerste plaats iets Gordijnen wassen Wie nog een seizoen met haar oude gordijnen wil doen en er een beetje bang voor is. dat de vitrage niet heel meer uit de was tevoorschijn zal komen, moet de volgende manier van wassen eens proberen. Men vouwt eerst de vitrage zo klein mogelijk op en zet ze (opgevou wen) een paar keer in de soda. Vervolgens stopt men de voor zichtig uitgedrukte en nog steeds gevouwen gordijnen in een sopje en als ze helder zijn gaat men ze (opgevouwen) spoelen. De vi trage gaat door de wringer en dan pas haalt men ze voorzich tig uit elkaar. U zult ontdekken, dat de gordijnen zo niets gele den hebben, aldus schrijven me vrouw Van den Berg uit Rotter dam en mevrouw D. van der Lee uit Maassluis, die het „tip"- geld deze week samen delen, dus ieder 1,25 ontvangen. Samen delen Ook mevrouw A. M. Spilt- van der Spek uit Hilversum en mevrouw H. W. Verhey-Bongers uit Alblasserdam gaan de rijks daalder samen delen. Want bei den adviseerden vitrage na het wassen door een oplossing te ha len. welke ook wordt gebruikt voor het waterafstotend maken van b.v. regenjassen. (Bij de drogist is zo'n flesje verkrijg baar!. De gordijnen worden bij beslagen ruiten niet nat, er ko men dus geen kringen in en men hoeft ze niet zo veel te was sen. Wie echter al „het weer" in de gordijnen heeft zitten, kan die vervelende vlekken er heel goed met citroensap uithalen, zo ver telt mevrouw Simonse uit Poor- tugaal. Als tenslotte de vitrage gestreken is en u zit te tobben om ze weer nejes door het roe tje te krijgen, wel steek dan even een vingerheod aan het uit einde van de roe. Mevrouw J. Krassen op old-finish Al schoonmakend willen we natuurlijk ook de meubels weer zo netjes mogelijk krijgen. Zij, die in het bezit zijn van old fi nish meubelen en er lelijke kras sen op hebben gekregen, kunnen de krassen insmeren met zwar te schoencrème. Nadat dit een poosje is ingetrokken, kan men de schoenpoets er met een in zuivere paraffine gedrenkte doek uitwrijven. Mevrouw A. Kerk vliet uit Den Haag is zeer in genomen met het resultaat van deze behandeling. Vloerkleedjes In het midden gesleten vloerkleedjes gaan poosje mee. als men een reep stevige stof door wat rauwe aan gemaakte stijfsel haalt, die reep op de verkeerde kant van het kleedje legt (op de wat dun ge worden plek) en dan dat stuk stof met een warm ijzer vast plakt. Zo krijgt men weer een glad kleedje, dat weer tegen een stootje kan, zo heeft mejuffrouw E. Storm uit Vlaardingen ten minste ondervonden. Zelf witten Gaat u of uw man zelf wit ten dit jaar? Doe dan eens een paar eetlepels behangselplak- meel door het witsel en u zult zien, dat u praktisch geen witte spetters meer morst, terwijl het plafond even wit is als zonder dat plaksel. Deze raad geeft me vrouw H. Boer uit Boskoop. Geen geschuif meer Als ook de tafel een goede beurt heeft gehad en u het mol ton kleed er weer op gaat leg gen (in heel wat huisgezinnen wordt tenminste zo'n molton kleed nog onder het gewone ta- felkleed gebruikt), pak dan eerst even de naaimachine en leg er een zoom in. Door die zoom haalt, u elastiek en u zult zien, dat het zo om de tafel gespan- nen molton kleed beslist niet meer gaat schuiven, schrijft me- juffrouw D. van Milt uit Har- dinxveld. U zult het wel weten, maar O.... die ruitjes (van de haard) zeiden we een enkele week geleden en toen somden we in dit rubriekje heel wat ma- nieren op. om die ruitjes mooi EE en helder te krijgen. Twee leze- ressen wilden hier nog even op terug komen. Uit ervaring kun- nen zij vertellen, dat men de ruitjes ook goed schoon en hel- der krijgt met een doekje, waar- op een scheut azijn is gedaan. Twee dames hadden succes met ongekookte melk en poetsextract. We zullen de ruitjes nu verder maar als gedaan beschouwen. Verder geven minstens tien da- mes de tip het beslaan van ruiten "alsmede brilleglazen) tc voorkomen door ze na de spons-en-zeem-beurt heel dun in te wrijven met een lapje, waarop een synthetisch afwasmiddel is gedaan. Dat zullen de meesten van ons wel weten, evenals het feit, dat men met een klein beet- je chloor in het water de ramen bijzonder hélder krijgt. Ook brieven gekregen, waarin wat soda voor dit doel werd aanbe- volen). Tenslotte ontvingen we ook behoorlijk wat brieven met het advies het stuiven bij het le- gen van de asla tegen te gaan door de la op een stevige krant te zetten, krant en asla om te kiepen en de la weer onder de gevouwen krant vandaan te ha- Mag ik u tenslotte vragen |j op de enveloppe links boven „tip s van u" te schrijven en niet Christine? Anders wordt het voor haar en mij zo'n uitzoeke- rij. 'k Heb anders de verschil- lende (en welgemeende) woor- ee den tot Christine gericht, met Ïlezier aan haar doorgegeven. ot volgende week! al heeft zij dan op doktersadvies anders", vertelt a het zelf-geweven rode jakje Enkele weken geleden heeft zal ontdekken, dat mejuffrouw Ra- de Stichting voor Huishoudelijke gramma zo'n rust-u Als Voorlichting ten Plattelande to^LWie® iiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiliiiiiiiiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiirH 'Showroom thuis dS?gefijk het d°e°kse1tooep> hMnfte.TLvS.jS haar energie en ondernemingslust wat moeten temperen. Want ondernemend was ze zo ongeveer 35 jaar geleden, deze - geboren Delftse. Helemaal in interesse heeft, toewijst wel het Rademaker goede herinneringen, haar eentje toesloot ze toen aan feit, dat zij een vrij oud huis aan doch.... tijd hl dezelfde gracht de Binnenwa- e^n gewone Delftse straat volko- Daarom pakt Stichting, Segbroeklaan 104, Den eigentijds heeft ingericht, aardewerk, dat zelf- Muren wérden weggebroken, geweven produkten. Tafelkleden men veranderd, deuren wegge; waren het, snoezige kinderjurkjes, haald tot ze haar wens kon rea'- rokken, gordijnen, enfin, er was liseren; een eigen woning, die als zaak.... Waa: keus genoeg. Ook door kunst-nij- een bepaald voorbeeld zou kun- vere handen gemaakte artikelen nen dienen voor een moderne in voegde zij bij haar eerste ver- richting, 'n Showroom is het in koop-voorraad en dat getuigde tussen al min of meer geworden, eveneens van een zekere moed. zodat zij, die in de voor meubels Immers, op tiet ogenblik komt wat kleine zaak aan de Binnen- men in bijna elke plaats wel een watersloot niet voldoende over- of twee van dergelijke kunstnij- zicht kunnen krijgen, in het eigen verheidszaken tegen, de een al aardiger dan de ander. Doch nu bijna al veertig jaar geleden moést je echt wel dur ven om met zoiets te beginnen. Cor Radema ker had die moed, ook al verkocht ze de eer ste daghelemaal. maar dan ook helemaal niets! Het was een be langstellend nichtje, die aan de avond van die eerste zo moedig be gonnen, maar zo som ber eindigende dag voor het eerste handgeld zorgde Misschien heeft dit eerste handgeld mejuf frouw Rademaker toch geluk gebracht. Nu, zo'n dikke dertig jaar later, kun je aanhet pla fond zien, dat Delft steeds meer interesse in haar zaakje begon te krijgen. Vooral „geze ten burgeressen", van wie mejuffrouw Rade maker zich goed (en graagi dc namen herin nert, kochten met ple zier het door haar ge maakte weefwerk. Het duurde dan ook niet eens zó lang, of de winkel moest worden ver groot. Een houten plint op het plafond laat nu nog zien tot welke lengte die eerste uitbreiding zich uitstrekte. De volgende streep kon digt de tweede uitbreiding aan en de derde de doorbraak naar het achterste gedeelte van dit oude pand. Maar waar vroeger en kele meisjes achter de getouwen zalen om al wevend aan de steeds grotere vraag te kunnen voldoen, zijn nu rekken en kasten met la den geplaatst. Al jaren hoort me juffrouw Rademaker het haar zo bekende geluid van de weeftoe- stellen niet meer en haar eigen handen hebben ook sinds geruime tijd geen fijn-geweven lap meer gemaakt. Astma maakte een ein de aan deze bedrijvigheid. Alleen een fleurig rood Jakje met een beige short, voorzichtig uit een grote doos gehaald, zijn nog als bewijs overgebleven van de vroegere aktivlteit. Dat jakje en die short zijn voor geen goud In; gen hebben deze folder namelijk Het is zeker een goede gedach- gezamenlijk uitgegeven, te geweest de huisvrouw in zo'n M u v folder te adviseren eens...wat dan dertig jaar oude zichzelf te denken. Men kan niet dra& ook allerlei wetenswaardigs nr pon wnnHpiinp-piip He hple dag druk in de weer ziin bekomen over voetverzorging, de avonds nog opgewekt langs een Delftse gracht citroengele lap stof kunnen leiden.... bescherming der voeten ,1 niet toe fris uitzien. Om nu wat meer tijd j">st gebruik ervan. Statistieken voor zichzelf vrij te maken, kan hebben wel uitgewezen, dat huis- het wel eens nodig zijn een werk- vrouwen over het algemeen be- indeling op te stellen. Zo'n over- hoorlijk veel lopen, zodat extra zicht van de dagelijkse bezighe- zorg voor de voeten zeker niet den en de karweitjes, die eens overbodig is. per maand of om de zoveel tijd -fa terugkeren, maakt van de huis vrouw een organisator in het klein' en wie goed weet te organiseren kan daar alleen maar profijt van trekken. Nu zullen heel wat huis vrouwen best in „het achterhoofd" hebben zitten wat er allemaal ge beuren moet, maar er zijn toch ook heel wat „collega's" van haar, die zo maar in het wilde weg elke dag aan de arbeid gaan en voor wie het avond is, voor zij het weten. Aan rust komt men niet toe en rust is juist zo uiter mate belangrijk, vertelt deze fol der, die de naam „De tijd gaat hebben die geheimboeken veel snel..." heeft meegekregen. succes en geen wonder: je kunt er immers methoden in ontdek ken om de codetaal van een „vijandige" geheime club te ont- „Het aan^één stuk doorwerken cijferen en zelf geheimschriften gezondheid jn te voeren, er staan spannende "*-~'oor verhalen in en ook kom je er 1 ietwat mysterieuze puzzels in "1 tegen. „Geheimboek" loot ze het zelf eens maken „Geheimboek" Een fasci nerend begrip voor menige jon gen zo tussen de acht en veer tien jaar. Vooral de laatste tijd Niet goed Fruit schillen niet? of Het is al weer een poosje gele den. dat wij op deze pagina iets vertelden over het wel dan niet schillen van fruit. Een fruittelers- organisatie had twen namelijk als haar mening gegeven, dat ipen fruit niet hoefde te schillen, omdat de vloeistof, waarmee men fruit bespuit, niet gevaarlijk voor de ge zondheid zou zijn. Over het alge meen is dat ook we! zo, doch nu we een zeer droge zomer achter de rug hebben, is er op dit gebied toch wel iets veranderd. Het heeft, zo weten we allemaal, erg weinig geregend, zodat het bespoten fruit ook niet door al die regendruppels Jiehoorlijk is „afgespoeld". De Consumentenbond adviseert dan ook dit seizoen appels en peren wél te schillen, dit om alle risi co's zoveel mogelijk te vermijden. Vele jaren geleden was de clivia een zeer gezochte en geziene kamerplant. Met de onderscheiden soorten pal men zag men haar bij de meeste liefhebbers van ka merplanten. Daarop volgde een tijd, dat zowel de palmen als de clivia's uit de huis kamers verdwenen. Maar langzamerhand komt er een terugkeer tot wat enige tijd „ouderwets" genoemd werd. Met het terugzien van pal men gaat dat nog niet vlug, maar clivia's komen, als wij ons niet vergissen, weer meer en meer in de smaak. Tenminste daar waar men nog over enige ruimte kan beschikken en daar ontbreekt het tegenwoordig wel eens Want de clivia breidt zijn stijve bladeren breed waaier vormig uit en moet daarin met gehinderd worden, indien men prijs stelt op mooie smet teloze bladeren. Mochten er. ook al staat de plant geheel vrij, toch gele of bruingele vlekken op de bladeren ont staan dan zal dit komen om dat de clivia te koud staat of te natte grond heeft of te koud water krijgt. Hier ziet men al enkele voorwaarden, waaraan men moet voldoen om een mooie clivia in de kamer te hebben. niet goed en uw humeur en ook niet het werk zelf", aldus een vai wenken in dit boekje. En wie het niet eens zijn met: „Een tige, opgewekte huisvrouw is meer waard dan een glimmend huis?" Ga daarom eens na de middag maaltijd een half uurtje, of zo u het nodig hebt, een uur rusten. U knapt er reuze van op en u voelt zich allengs fitter worden. De huisvrouw, die zegt: „dat lukt me toch niet, er is zoveel te doen", moei even armoe lijden Water Water geve men niet op de schotel maar op de aarde, er voor zorgend, dat het niet tus sen de bladeren komt. Dat kan rotting geven. In de bloei en groeitijd wil ze gaarne weke lijks wat mest hebben. Na de bloei snijdt men da delijk de bloem diep genoeg weg. Het voedsel komt dan alleen de bladeren ten goede. In de winter mag ze wel in de zon staan, maar later niet meer. Wel vraagt ze altijd veel licht 0p&n briej "DRIEVEN, brieven, brieven. Aan mij, van mij. En niet één die uitging of inkwam, leek op de ander. Toch hebben veel brieven deze week over één en hetzelfde on derwerp gehandeld: „Hoe, Christine, kunt u zeggen dat een vrouw er fleurig uit moet zien, zo in het algemeen, moet u eens horen hoe ik er voor sta!". En dan krijg ik het te horen, hier van een nog jonge, ongehuwde vrouw die dag in dag uit vader en moeder verzorgt, bij wie de andere broers en zusters hoogstens komen om koffie te drinken en te inspecteren of zus de zaak goed schoon houdt, maar aan wie nooit iemand zegt: ga jij nu eens uit, ik kom oppassen;, een vrouw voor wie de jaren niet alleen verstrijken maar ook DICHTgroeien, zó dat je er benauwd van wordt, daar van een jonge getrouwde vrouw van dertig, vierde kindje op komst, schoonvader bedlegerig, op haar aangewezen. nig slaap, is steeds verkouden, niet klagen als het me ni< daardoor zijn ook de kleintjes eens teveel was geworden., thuis verkouden, de jongste heeft oorontstekin^H.t^heteg^ JEZERESSEN. els lk die brie- i- ouden van dagen. En ook de jon ge. ongehuwde vrouw moet in zien dat een eigen bestaan alleen maar kan maken dat zij haar Blijde Opgave goed kan vervul- niet-uitgerust-zijn, Yen Vr£s'dan blijven mijn len Als je niets bent_ erstand handen dikwijls rusten op de beddenoomaakster. gebrek-aan-weerstand. nanoen oikwijis rusien op ae een bedd'enopmaakster, een thee- En toch moeten dit fleurige toetsen, dan weet ik ook niet dl- schenkster, iemand die in het vrouwen zijn, zo in de kracht rekt hoe 'k dat. e.n dat„g.eval schemeruurtje zit mee te suffen, /an hun leven. Toch zit Chris- z?" aanPakk|m- Ieder heeft haar HOe wil je dan nog een opvat- tine daar maar weer een stukje e'8en.probleem, meer: haar ei- bng hebben van plicht anders weg te geven over leuk eruit ge". benauwd verhaal .over een dan dat je denkt dat plicht is het Verpotten Wil Bloeivoorwaarden behalve van de grote glanzende bladeren ook nog graag van de zeer mooie bloemen genieten dan moet men bcgin-november al zijn voorzorgen treffen door haar verdere groei remmen. Men moet tijdje armoe laten lijden door minder water te geven en heel geen mest. Ze moet bijna ge heel droog staan, maar wel op een heel lichte plaats, als het niet anders kan in een koude kamer. Het water, dat men geeft om de grond voor uit drogen te behoeden, moet lauwwarm zijn. De bladeren moet men vaak afnemen met lauw water. Als de bloemknop zich ver toont. zet men de plant wat warmer, maar toch op een zeer lichte plaats. Meer water geeft men pas als de bloem steel ongeveer 15 cm lang is. Begint men eerder water te geven, dan loopt men de kans, dat de bloemsteel kort blijft Verpotten doet de 3 jaar, na de bloei. Neem daarvoor de beste bladaarde. De grond moet goed rijk aan voedsel zijn. Vóór men ze in de verse grond zet moet men eerst de wortels wat inkorten en jonge uitlopers wegnemen. Deze laatste kan men ook afzonder lijk in een pot zetten. Ze bloeien pas na een jaar of drie. Die kan men dus in de winter gewoon laten doorgroei- Het komt ook wel voor. dat oudere planten niet komen. Mocht men nog geen bloeiknop zien, be gin dan maar de plant weer gewoon te behandelen. Het moeilijk in bloei komen ligt vaak aan de soort. Smalbladi ge clivia's bloeien vaak min der goed dan breedbladige. Soms verschijnt na de eerste bloei weer een bloemknop. Zo dra men die ziet verschijnen houdt men de plant weer wat droog tot de steel de gewenste lengte heeft. Kortom, het die graag langs de kaden zwerven, proberen zonder per ronkaartje een station binnen te komen, of een uur in ue tram te zitten, liefst met veel overstappen om een denk beeldige misdadiger te vol- Dat soort fantasieën, soms held haftig, soms zó grimmig, dat koud van kunnen d£t' enzovoort! Is het niet te begrijpen dat zulke vrouwen soms eens even uit hun slof schieten en zeggen: „Hoe zou u dat in mijn geval allemaal klaar- allemaal i grauwe dagtaken! Maar Engeland dronk 90 miljard kopjes thee Wat het kopje koffie voor ons Hollanders is, dat is het kopje thee voor de Engelsen. Hoe dol ze op die thee bewijst wel „cv icu, dat ze er met z'n allen worden, is ook door de jongens per jaar meer dan negentig mil- zelf wel in boeken en dossiers jard kopjes van drinken. Als we onder te brengen. Laat ze nu voor het gemak het Engels in- het eens probren; zo'n eigen, wonertal afronden op 50 miljoen, zelfgemaakt geheimboek zal drinkt iedere a »;'- ze uren lang bezig kunnen houden. Ze kunnen er van alles v t wauueci ccu V1 iUC bruiken: plaatjes uit oude tijd- wordt TangTboden' zuüüg" ,!nou! schriften, oude tram-, bus- en een halfje dan". De gastvrouw treinkaartjes, suikerzakjes, schenkt dan ruim driekwart kop- buitenlandse geldstukjesaf- je vol, want dat is ze zo gewend. gedankte foto's, halve sigaret- Hoezeer de Engelsen op die thee ten (vanwege de vingerafdruk- z'jn gesteld, moge blijken uit een ken en wat -e verder tc- verhaal ten tijde van koningin Vic- Gladstone, die destijds pre- genkomen. Hoe meer materi- mjer was_ zou -s avonds voor aal. hoe grilliger het span- b(?t s]aperi gaan zijn voetkruik nenrïe verhaal kan worden, met thee hebben laten vullen, zo dat ze nu zelf maar eens moe- dat hij 's morgens vroeg zelf zijn ten bedenken. eerste kopje kon inschenken gemiddelde z. de babies en de grijsaards meegerekend vier volle koppen thee per dag en zegt wanneer een vijfde kopje Het nieuwste op het gebied al door jonge mensen gewaar- Kom «i, Ame- rika. Daar is men namelijk be- i-jRa gebeurt, zal menige ontwer- gonnen op de moderne, gladde per toch weer wat te denken ge- Conner., sterretje» als versiering «taïltif toS Mr^'ïs' aan te brengen. En dat zal vooral dan men wel vermoedt. de ontwerpers van moderne Het Nederlandse publiek lepels, vorken en messen wel even doen schrikken. Want na de vaak overdadige versieringen welke op dit gebied ongevt geert toch soms typisch op wat gedurfde decoraties. Het maand blad ..Edelmetaal" van de Fede ratie Goud en Zilver, '-aarin over dit onderwerp een en ander tc vinden is, vertelt hoe een fabri- iw geleden zo gewild ir;int ai enkele jaren bezig hebben de ontwerpers het ontwerpen van nieuwe, geëi- ;ende decor, ties vc^r zijn artikel, De steelopper- vlakken werden op een nieuwe manier bewerkt, welke o.m. het praktisch voordeel had, dat de steel zich beter liet vastpakken en r.ok beter beschermd as tegen krassen. Maar het publiek vond, zo leerde de praktijk wel, dat de oppervlr 1--^behandeling ernaar gestreefd het tafelbestek gende decoraties „eerlijk* le maken, af Jutte- >tel=ouyert, tioneel, zoals dat zo vaak (én graag) wordt genoemd. Nu kan men deze lepels, vor ken en messen kaal vinden, maar wie er oog voor heeft, zal ze toch wel waarderen. W - dit niet heeft te veel afweek van de gebruikelij- kan altijd nog het meer con ven- ke versieringen. Concluderend kan tionele bestek kiezen, dat ook nog men wel zeggen, dat de ontwer- in alle winkels te krijgen is. pers er met hun moderne strakke Maar om nu dit moderne en voor- vorm nog lang niet zijn ken. Het is wonderlijk dat er zó op moeten komen, via vrouwelijke ijdelheid, maar t geeft niet. óók nog te leven. Dat ik met hen meeleef, weten zij. 0(lt,lc en voorzover hun verhaal niet daj js noojt bedoeld! Als God te- in het algemeen aan te geven gen je zegt; verzorg je vader en was in deze Open Brief, hebben moecier, en IK zal je helpen, dan zij mijn brief thuis ontvangen. is dat iets prachtigs. Dan bete- Maar ala we de bijzonderhe- )ent d?','la' den weglaten, dan blijft er toch !*™md m°et ""JVEN, Hem ter nog wel iets algemeens over. Er eer' woning,'ouders'in fiff E^rbecTLreï, '^dThe^ belicht van de fleurigheid. „De Mode", zegt zij, „is dat eigen lijk geen demon? Zijn we daar allemaal niet aan verkocht? Is het niet een soort geheimzinnige OUDERS in huis, je vader je macht?" Nu. daarin wil ik wel moeder mee-levend in je ge- even meedenken. Een macht, ja, zin. dat is. zei een briefschrijf- maar een aparte macht, ge ster „niets anders dan mijn heimzinnig, absoluut? Zo, dat plicht." Ik wil me even bij dit deze als het ware zelfstandige woord aansluiten ALS dit dan werking heeft, waartegen wij ook maar betekent: blijde opga- niets kunnen inbrengen? U zegt ve. Aan de ene kant mogen we zo leuk: Dior schijnt eens ge- nooit onze ouders vergeten, en zegd te hebben „Het is dwaas als de omstandigheden er toe de mode op de voet te volgen, leiden moeten we hun verzor- doch het is nóg dwazer het ging op ons nemen. Als blijde niet te doen." Wel, streept u al opgave. Aan de andere kant die modekoningen eens weg. moet de opgave niet te zwaar Blijf zelf over, u, en ik bijvoor- worden. want dan is ze niet beeld, ieder met een zwarte jurk. meer in blijdschap te volbren- Denkt u niet dat u die japon gen. Wanneer een moeder van voor het volgend jaar wat ver- jonge kinderen, in verwachting anderen zou? Een sjaaltje in- van een volgend kindje, een va- plaats van een wit kraagje? De der verzorgt die zózeer haar hulp zoom eruit? En een jaar later? behoeft dat het haar slaap en Mouwen anders, borduursels er- haar krachten gaat kosten, dan op. vestje erbij? Nog stééds zeg ik: nu doet u niet meer uw staat die jurk u, hoor! Maar u plicht, of „niets anders dan" uw bent niet tevreden, u wilt het plicht, maar nu loopt u naast weer eens anders. Nu komt u uw plicht, want uw allereerste bij mij. en wat ziet u? Ik ben blijde opdracht is: uw man lief ,iet zo hard aan het veranderen! te hebben, hem te verzorgen, het Met andere woorden: die de leven voor hem helder en blij ™on. die zogenaamde macht, te maken, daarna: de kinderen zit in ons zelf! Alleen doen we die u gegeven worden te ver- bet niet zó groots als de mode- zorgen dat laatste woord be- koningen. Echter zonder al tekent méér dan: pap voeren en die kleine veranderaarsters zou- sokjes breien dat alles is uw den er geen modehuizen zijnl plicht, dat hebt u beloofd, op de dag dat u trouwde, op de dag dat T7N nu u, mevrouw B.-van Di, u uw kind ten doop hield. En -L-» wat jammer dat u wat het die vader dan? ault u raggen? g„clcn betre[, 20Vcel bescb>. mends moet ondervinden. Ik WS'aarTii «™d"mS'. wec' n!et ,w*t,lk m" eerst met de mensen die hem moet. Laat het maar zo, denk het naast staan, en dan met de ik dan. De tijd zal wel leren gemeente van Christus. En wat waar0m deze of gene mij niet niet? Als uw vader hoest, komt buurvrouw vroeger mijn vrien- de dokter toch niet eens in de din niet. Toen ze gingen evacu- drie jaar een drankje voorachrii- oren bleelc dat ze raljn vrlendln ven? Ik geloof dat velen ónder ons de arts té ver van zich af had bemjd om haar drie knappe zien: deze man is uw vriend, dochtertjes: het hare van die uw raadgever. U moogt hem leeftijd zat in een Inrichting. best vertellen hoe zwaar het u Je weet nooit ALLES van el- dat u opziet tegen de komst van kaar... de baby, dat u óók opziet i zich tegen de ogen den in huis en daarom altijd flink hebt gehouden. Sa men zullen dan wegen gevonden moeten wor den om voor ieder de toestand in het gezin zo goed mogelijk te doen zijn. Er zijn niet voor

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 19