CHRISTELIJK VELPO Plan voor erezuil Zuid-Molukken Subsidiëring r.k. PMS in Hollandia 1 wSTrUk Theologen voorstanders van godsdienstvrijheid? Jeugdactie voor hulp aan vluchtelingen SUCROSA Een woord voor vandaag KONING RICBSRD 2 Tweede Kamer overeen principiële kwestie In het blad ,Jiervormd Neder land." van vandaag wordt een uitvoerig artikel gewijd aan het komende Kamer-debat over de ■.k. Primaire Middelbare School (P.M.S.), die met overheids subsidie gesticht is in het protes tantse Hollandia. Na in het kort de geschiedenis van deze zeer ongelukkige atfaire te hebben weergegeven volgt het artikel: GAAT HET om de handhaving van een protestants „belang"? Neen, want in die zin heeft geen protestantse kerk wereldlijke „be langen". Gaat het er om, dat de Evangelisch Christelijke Kerk van Nieuw-Guinea bang zou zijn voor de strijd met de R.K. kerk? Al lerminst, mits die strijd met gees telijke wapenen wordt gestreden. Gaat het erom, dat Protestantse kerk en zending terug zouden wil len tot de scheidslijn tussen zen ding en missie op Nieuw-Guinea, die van 1912 tot 1928 door de re gering werd gehandhaafd en waarvan de vrijwillige handha ving op voorstel der zending in 1928 door de missie werd ver worpen? Neen, wij zien zeer wel in, dat dit thans geheel onmoge lijk, zoal niet ongewenst is. het in de- u in wezen dezelfde als die welke de z.g. „censuurkwestie" zo belangrijk maakt. In beide gevallen heeft het be voegde Nederlandse overheidsor gaan een standpunt ingenomen: in de censuurkwestie gaat het om de beslissing van de grond wetgever inzake het briefgeheim, in de P.M.S.-kwestie gaat het om de beslissing van de minister tot subsidiëring te Merauke. In beide gevallen hebben onder de vorige gouverneur hoge ambtenaren deze beslissingen naast zich neerge- lefn beide zaken wij zagen het o.a. hierboven zijn ongelooflij ke dingen gebeurd. En evenals het geheime gouvernementsbe sluit, dat de basis van de onwet tige censuur vormde, kon worden ingetrokken, kan dit ook gebeuren met het ni :t door de minister ge wilde besluit tot subsidiëring van de r.-k. P.M.S. te Hollandia. Of moeten de vele stemmen op Nieuw-Guinea gelijk krijgen, die ons verzekeren, dat in dit gebieds deel uiteindelijk niet de verant- woordeljke minister regeert, maar de bisschoppen en dat de ambte naren, dit wetende, zich daarnaar richten? Minister Toxopeus wijst op het belang van ouders en leerlingen bij het voortbestaan der school; anderen gebruiken in dit verband het woord rechtszekerheid. Dit be lang en de waarde der rechtsze kerheid worden door niemand ont- Kend. ook niet door ons, die de gesubsidieerde school zouden wil len zien overgebracht naar de 'plaats waar zij hoort, Merauke. Uit de door de bewindsman overgelegde cijfers blijkt immers, dat zeker 13 der 58 leerlingen de zer school dan even ver van en 42 anderen dan veel dichter bij huis zouden zijn. Neen, het belang van ouders en leerlingen verzet zich niet tegen de door minis ter Helders terecht voorgestane schoolspreiding. En is de rechtszekerheid in het geding, als de r.-k. missie een subsidie verliest te Hollandia, ter plaatse waar zij altijd geweten heeft dat de minister het niet wilde toekennen, terwijl zij het terugkrijgt te Merauke, haar door de minister daartoe wel aangewe zen, oudste en nog steeds belang rijkste centrum? Of zou de rechts zekerheid niet veeleer geschaad worden door handhaving van de bestaande toestand? Zeker, subsidies moet men niet gemakkelijk naar een andere plaats overbrengen en nog min der intrekken. De ervaring in Nieuw-Guinea leert echter, dat het zo nodig kan gebeuren: in 1954 werd het subsidie aan de paral lelafdeling van de zendingsver- volgschool te Joka stopgezet, ter wijl de missie in hetzelfde jaar subsidie kreeg voor zulk een school te Kokenao. Noch bezuini ging noch gebrek aan belangstel ling was hiervan de oorzaak. Wat thans ten aanzien van de r.-k. P.M.S. moet gebeuren is heel wat minder radicaal. nister Toxopeus op het feit, dat de beslissing door een daartoe be voegd ambtenaar is genomen en het subsidie door zijn ambtsvoor ganger niet is geschrapt. De be windsman kan zich echter hier door niet aan zijn verantwoorde lijkheid voor de verdere subsidie betaling te Hollandia onttrekken. Immers deze subsidie is niet in één som vastgesteld en uitge keerd, maar wordt maandelijks, thans dus onder verantwoordelijk heid van mr. Toxopeus, betaal baar gesteld. In iedere routinebe taling van een ministerie of van het gouvernement van Nieuw-Gui nea schuilt, hoe klein ook, een beleidsbeslissing van de minister, waarvoor hij aan de Sta ten-Gene raal verantwoording schuldig is. De Tweede Kamer zal er geen genoegen mee kunnen nemen als minister Toxopeus zegt, dat deze maandelijkse betalingen te Hollan dia onder minister Helders begon nen zijn. en heeft er recht op van hem te weten, of hij persoonlijk de blijvende vestiging van de school te Hollandia verantwoord acht. Als dit niet het geval is, be hoort hij ervoor te zorgeö, dat de school naar Merauke wordt over gebracht. Als hij deze mening wel is toegedaan, maar de Tweede Kamer van de juistheid van zijn inzicht niet kan overtuigen, be schikt de Kamer over de midde len om hem te dwingen af te tre den. In de christelijk-historische pers is in dit verband reeds her innerd aan het gezantschap bij de paus. dat eens de oorzaak is ge weest van een kabinetscrisis. Het gaat hier om een zaak van nog groter principiële en practi- sche betekenis dan het gezant schap bij de paus. fracties blijkt wel duidelijk, dat het hier niet gaat om een kwes tie van partijpolitiek, dat de scheidslijn niet loopt tussen de partijen uit wier midden minis ters in de regering zitting hebben en de P.v.d.A. als oppositiepartij. Het gaat hier om de ernstige verontrusting van protestants Ne derland, in de ruimste zin van het woord, over aantasting van de grondslagen van onze staatsin stellingen. Wij behoeven er, ge zien de vele eveneens van veront rusting blijk gevende artikelen in de antirevolutionaire pers, niet aan te twijfelen, dat ook uit de a.r. Kamerfractie sterke steun zal worden gegeven aan de aandrang, die vanuit de Tweede Kamer op de minister zal worden uitgeoefend yIJN WIJ anti-papisten, als wij spreken als in dit artikel? Er wordt wel eens gesuggereerd, dat de zending Nieuw-Guinea of delen daarvan voor protestantse rein culturen zou willen reserveren, dat zij de vrijheid van godsdienst voor de r.-k. missie daar niet zou erkennen, dat zij, nu zij eindelijk een krachtig protest doet horen te gen r.-k. machtsstreven op Nieuw- Guinea, de goede verhoudingen tussen zending en missie zou ver storen. Dergelijke irenische tonen vinden gemakkelijk weerklank on der ons volk. Er leeft, ook in de harten van de leiders van de Evangelisch Christelijke Kerk en van de zen ding op Nieuw-Guinea, een sterk verlangen naar de ene, ongebro ken Kerk van Jezus Cristus. De strijd tegen Rome voeren zij allerminst van harte. Maar zolang de R.K. kerk de roep tot reforma tie afwijst, zolang de r.-k. missie bij de versterking van haar posi tie gebruik maakt van andere dan geestelijke middelen, zijn deze lei ders even weinig irenisch als de r.-k. in de praktijk zijn. De r.-k. leiders op Nieuw-Guinea weten zeer wel. dat de Protestantse kerk en zending ook haar vrijheid van godsdienst en haar aanspraak op subsidies erkennen, dat zij de geestelijke strijd allerminst schu wen. Wel staan zij volstrekt af wijzend tegenover praktijken als die m.b.t. de r.-k. P.M.S. te Hol landia en die tot het verkrijgen van subsidies, zonder enige even redigheid met de numerieke en kwalitatieve sterkte van rooms- katholieken en protestanten op Nieuw-Guinea. Wanneer van r.-k. zijde op de in dit artikel besproken wijze een „voordeel" is behaald, verwijte men ons geen verstoring van de vrede als wij daartegen met alle kracht protesteren. Bevredigd en bereid tot handhaving van de vre de is protestants Nederland en protestants Nieuw-Guinea. alleen als de gesubsidieerde r.-k. P.M.S. naar Merauke wordt overgebracht en in de toekomst sterker dan de laatste jaren rekening wordt ge houden met de grote protestantse meerderheid onder de christen-be volking van het land. Het wordt hoog tijd, dat Neder land, onder volledige erkenning van de betekenis van de econo mische en sociale vragen voor de politiek, weer eens meer oog gaat krijgen voor de grote geestelijke vragen, die verband houden met de grondslagen van onze staatsin stellingen. Advertentie i VS Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Heino: C. van der Steen te Gasselter-Nijveen; te Heino tot predikant voor bijzondere werkzaamheden, vor mingsleider Den Alerdink: H. Kuylman, voorheen predikant te Zuidzande; te Aalst (toez.): J. C. de Bie kand. te Sprang. Bedankt voor Huizen NH (vac. S. Gerssen): L. Blok te Capelle a. d. IJssel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Westeremden: W. Bakker, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Montreal, Quebec, Canada, Chr. Ref. Church: N. B. Knop pers te Edmonton, Alberta, Canada, voor heen te Hilversum. Bedankt voor Berlikum: A. Corporaal te Edam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Bruinisse en te Rhenen: H. Ligtenberg te Rotterdam-West. OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Lisse: B. Toes te Kin derdijk. Ineens, terwijl U een krant opraapt it men ..spit ln de rug" r ir de hevige pijn die de gi verjagen. In kor 0 UJ' Nieuwe geest in de r.k. kerk? W ereldraadstudie komt tot geheel nieuwe conclusie DE Wereldraad van Kerken heeft in een nieuwe uitgave over de „Rooms-Katholieke Kerk en de vrijheid van geloof" een stelling verdedigd die volkomen tegengesteld is aan wat in protes tantse kringen tot nu toe werd beweerd. Volgens de schrijver van deze studie is een steeds groeiend aantal rooms-kathölieke theologen, en een aantal zeer be langrijke leden van de hiërarchie voorstanders van een volkomen godsdienstvrijheid. De studie van 95 bladzijden komt var de hand van dr. A. F. Carrülo de Albor- noz. die deze goed gedocumenteerde studie heeft verricht in opdracht van een commissie van 14 leden, aangesteld onder auspiciën van de Studieafdeling van de Wereldraad. De schrijver verdedigt onder meer de volgende stellingen. .jL. Hoewel het waar is dat vele rc katholieken Tzz altijd geloven in de Onder motto: Doe open Verkoop van kartonnen sleuteltjes Textiel stoffen met hetFELISOL-etiket zijn kleurechtl Let U dus voortaan op FELISOL FELISOL écht kleurecht Oxford laat het Latijn vallen De raad van de Universiteit van Ox ford heeft gisteravond besloten, het La tijn niet langer voor de toelating van alle nieuwe studenten verplicht te stel len. Nieuwe studenten kunnen nu wor den toegelaten mits zij een zeker peil hebben bereikt in natuurwetenschappen of wiskunde. Studenten in de schone kunsten zullen echter nog Latijn en Grieks moeten ken nen. Op de universiteit van Cambridge moet de kwestie van het verplichte La tijn en Grieks nog worden besproken. Ook de jeugd wil een bijdrage leveren tot Nederlands aandeel in het internationaal vluchtelingen- jaar, dat bestaat zoals bekend in de opheffing van de beide kampen Ohmstede en Friedfichèfeld nabij Bremen. Zaterdag a.s. begint in de meeste gemeenten van ons land de z.g. sleutelactie van de Nederlandse jeugd onder het motto „Doe open". Dit motto houdt niet alleen in de directe toegang tot een nieuw huis voor deze vluchtelingen doch ook een daadwerkelijke hulp om deze mensen nieuwe levensvoorwaarden te geven. Deze landelijke actie, voortgekomen uit drang naar medeleven van de jon gens en meisjes zelf. staat onder auspi ciën van de Nederlandse jeugdgemeen schap, in samenwerking met de scholen, de sportorganisaties en het Nederlands comité vluchtelingenjaar 19591960. Met allerlei acties in talloze gemeen ten zullèn de ruim 600 plaatselijke jeugd- comités zo veel mogelijk kleine karton nen sleuteltjes a 25 cent trachten te verkopen. Men hoopt zodoende tenmin ste een bedrag van een miljoen gul den bijeen te brengen, dat in overleg met het nationale comité een speciale bestemming wordt gegeven. Na opheffing van het kamp Ohm stede (bij Bremen) is er dringend be hoefte aan een revaiidatie- meenschapscentrum voor deze vluch- Advertentie Voor de slanke lijnl n In de hele wereld enthouaiut isI telingen uit Letland, die staan het moeilijke probleem der assimila tie in de Westduitse samenleving. Na erdwijning van het kamp Fried- richsfeld (eveneens bij Bremen) ii dringend een jeugdcentrum nodig de circa 200 Poolse kinderen van deze vluchtelingen. Voor beide centra wil de Nederlandse jeugd nodige middelen bijeen brengen. Gistermiddag is op het stadhuis Den Haag het plaatselijke jeugdcomité geïnstalleerd door burgemeester Van Kolfschoten- Dit comité heeft grote plan- vo<?r de verkoop van: sleuteltjes, evenals de jeugd van Rotterdam. „Het is hartverwarmend te t ren hoe de jongens en meisjes zelf in grote eendracht tot allerlei vaak originele activiteiten komen tenein de de medemens te helpen" zo zei de voorzitter van de Nederlandse jeugdgemeenschap, dominee N. O. Steenbeek, tijdens een persconferen tie te Amsterdam. „De actie is nog niet begonnen en desondanks is er reeds 10.000 binnengekomen. Twee Letse kinderen, de 16-jarige Anita en de 17-jarige Sigurds zullen uit het kamp Ohmstede naar land komen om de jongens en i jes hier te vertellen van hun erva ringen in het kamp en over hun vooruitzichten. Diaconale conferentie Chr. Geref. Kerken De centrale diaconale conferentie var- de Christelijke Gereformeerde Kerken zal 28 april in de Chr. geref. kerk te Amersfoort worden gehouden. Na af doening der huishoudelijke zaken zal ds. I. de Bruyne van Rotterdam-C. refere ren over: Taak en plaats van de diaken in de meerdere vergaderingen. BOEKENHOEK Het hart is een havik, door Carson McCullers. Vertaling W. F. H. ten Bruggen. Uitgave N.V. De Arbeiders pers, Amsterdam. Kleine Elsevier-Encyclopedie, samen gesteld met medewerking van de redac tie van de Winkler Prins-encyclope dieën. Eerste deel: A-chat. Uitgave Elsevier, Amsterdam. Dood in schemer, door W. H. van Eemlandt. Vierde druk. In Antilope- reeks. Uitgave Het Wereldvenster, Baarn. Farm in de groene bergen, door Alice Herdan-Zuckmayer. Vertaling M. Calo- geropoulos. In Antilope-reeks- Uitgave Het Wereldvenster, Baarn. oude positie die de vrijheid van ni rooms-katholieken wil inperken, er een groeiend aantal theologen die een nieuwe theorie verdedigen en voor een volkomen vrijheid van godsdienst voor iedereen zijn. Deze theorie ver schilt totaal en is zelfs tegengesteld aan de vroegere inzichten. Deze nieuwe leer is nog niet oördeeld en wordt integendeel ook aangehangen door belangrijke leden van de rooms-katholieke hiërarchie. De theorie is geen tactische wijziging van de oude uit opportunisme, een radicale dogmatische positie die beslist en met vuur de oude spreekt. De rooms-katholieke denkers zijn "nimmer tot een absolute uitspraak ge komen over godsdienstvrijheid die door de paus is overgenomen. De uit spraken van de pausen in de negen tiende eeuw richten zich tegen „abso lute vrijheid" en waren tijdgebonden en men mag die dus geen „eeuwige waarde" toekennen. Moderne pausen en in het bijzonder Pius XI en Pius XH hebben een overeenkomst gezocht tussen de rooms-katholieke inzichten en de nieuwere ideeën die in de wereld gemeenschap zijn gaan leven. De schrijver geeft echter toe dat de hoogste rooms-katholieke hiërarchie nog geen officiële uitspraak gedaan heeft godsdienstvrijheid. Hij schrijft dit an het feit dat de discussie tussen loms-katholiekc theologen nog niet n stadium is waar een definitieve uitspraak kan worden gedaan. Wantrouwen ln zijn slothoofdstuk over godsdienst vrijheid1 en de oecumene betreurt de schrijver het dat het probleem van de godsdienstvrijheid doorgaans behandeld wordt in een geest van wantrouwen als het gaat om de verhouding tot de Rooms- Katholieke Kerk. Te veel protestanten geloven dat alle rooms-katholieken, zelfs als zij voorstanders van godsdienstvrij heid zijn, denken in een geest van op portunisme met de gedachte van „het doel heiligt de middelen". Volgens de schrijver heeft de oecu menische beweging en de Wereldraad van Kerken in het bijzonder de op dracht om het wantrouwen van het verleden wég te nemen en er een geest van ware eenheid en liefde voor ln de plaats te stellen. In de commissie die opdracht tot deze studie gaf hebben twee presidenten van de Wereldraad zitting, nl. de Zuidameri- kaanse methodist Santé Uberto Earbieri en de orthodoxe aartsbisschop Jakovos. Van Nederlandse zijde maakt prof. dr. H. Berkhof deel uit van Het is niet moeilijk om het christendom te honefi: de leer van Jezus gaat immers in tegen alles wat van nature in een men- senhart kan opkomen. En men hééft Hem dan ook gehoond, j Als Jezus tot de uitspraak komt: „Ge kunt niet God dienen en de mammonlachen de Farizeeën hem vierkant uit.l DwaasheidAls je maar je plichten nakomt, troUw betaalt g aan de kerk en aan alle mogelijke goede doelen, wat kan er M dan op tegen zijn dat je probeert binnen te halen Wat je-krijgen x kunt!" Zo is hun redenering. T Ze vinden dat steile:óf God of het geld dieneneen belachelijke redenering. Je kunt immers best een tussenweg zoeken! Waarom het toch altijd zo moeilijk te maken? En wij? Goed, we zijn officieel tegen de toto maar zijn we j er diep in ons hart ook zo'tegen? Honderdduizend gulden win-1 ?ien is toch roei aardig! En als je jezelf nu maar voor ogen j houdt dat geld niét het belangrijkste is op de wereld, als je j maar tegen jezelf zegt dat er hogere waarden zijn dan geld, is het dan heus zo verkeerd? Ge kunt niet God dienen èn de mammon!, zegt Jezus. Ge kunt i niet op de dag des Heren God dienen en ook nog in uw achter- e hoofd de gedachte koesteren: „Zou ïk vandaag die honderd-]e duizend gulden winnen?" h( Ge kunt hierop natuurlijk zeggen dat ge dat wèl kunt en uzelf H( voor de gek houden ZIJN VERLIES NIET KUNNEN NEMEN F' TN DE socialistische krant „Het zijn bezig van de nieuwe loonpoli- A Vrije Volk" heeft de socialis- tiek te profiteren, en volkomen te- w' tische oud-minister Vos een merk- recht te profiteren. Het „zit er in", waardig artikel geschreven over de en nu mag het er ook uitkomen. 1 lonen. De titel die zekere verwacli- Wat schrijft nu de socialistische oud- Cl1 tingen wekt, is „Op het roolvinke- minister Vos? Hij kan de gemiddel- va touw". Wij hebben het overigens de stijging, niet onbelangrijk liggen- ha niet zo erg op grapjes met namen, de boven de ons door de socialis- Men moet er maar een hebben die ten toegedachte algemene loonronde, be er zich voor leentNietwaar, natuurlijk niet ontkennen, maar... mijnheer Vos? hij vindt de differentiatie aan de be- H Het gaat met de gedifferentieerde scheiden kant. Is daarvoor „de her- loonvorming niet slecht, ondanks het rie" nodig geweest, vraagt hij. feit dat er niet op het gelukkigste Wel een heel vreemde vraag. Inder-H ogenblik een begin mee is gemaakt daad, de differentiatie is geen over- ondanks dat bij velen de voor- drevene, hoewel zij bepaaldelijk st niet onbelangrijk is. Maar zij is er, en als zodanig betekent zij eenati uiterst waardevolle aanpassing vanEa Advert énhe Het ziet er naar uit dat de drie lijke theologen met palmpasen ln Zwe den ln het ambt zullen worden beves tigd. Als kerk is aangewezen de kapel van de Katarinestichtin-g te österkar. Aartsbisschop Hutgren zal de plech tigheid verrichten. In Denemarken is een comité ingesteld door de minister van onderwijs om een nieuw schema voor het godsdienst onderwijs op te stellen voor de open bare scholen. De opzet is dat het aan tal lessen met 25 procent wordt inge kort. De synode van de Hervormde Kerken van Algerije heeft besloten testants Studiecentrum in te stellen dat speciaal de problemen die san hangen met de Islam in studie zal men. De synode richtte een oproep tot 'de kerken dat zij in dit verband bijzondere taak hebben omdat zij kerk zijn in een mohammedaanse HAMEA üfÜ Geneest ruwheid en schraalheid spellingen niet gunstig zijn geweest. Maar het moet en mag worden ge zegd, dat de resultaten alleszins mee vallen. Dat wil zeggen: voor de be- de loonvorming aan de mogelijkhe-^ schouwer die niet al te zeer bevoor- den die er binnen de onderscheidene oordeeld is. Het moet intussen wor- bedrijfstakken liggen. En wat voorjk[ den vastgesteld, dat de socialisten de werknemers bijzonder belangrijk R1 te weinig tot die onbevooroordeelde heten mag: zij heeft toch maar de tij. beschouwers gerekend kunnen wor- mogelijkheid voor hogere lonen ge- den. boden. De socialisten zijn van meet af te- De werknemers mogen nu over dew' gen de gedifferentieerde loonvor- nogal denigrerende omerkingen vando ming geweest. Zij hielden het liever de socialistische oud-minister tiunz op algemene loonronden, al moes- eigen gedachten hebben. Wij hebben c ten deze zich veelal op de zwakste er wel een vermoeden van, hoe die(j£ bedrijfstakken baseren. En zelfs dan kunnen uitvallen. Zij zullen zich niet nog moesten die loonronden voor kunnen losmaken van de gedachte?'* die zwakke bedrijfstakken vaak dat de socialistische oud-ministei een zware aderlating betekenen, getoond heeft, bij het welslagen van Daarentegen voeren bedrijfstakken' een door hem verworpen politiekL, die het goed hadden er wël bij; zij zijn verlies niet te kunnen nemen, konden grotere bedragen in de zak Tot iets anders dan een vreemde be- houden. strijding heeft de heer Vos het niet74' Differentiatie kon hier een zo recht- kunnen brengen. Éérst was hij tegen vaardig mogelijke oplossing bren- differentiatie. De differentiatie is ei 1 gen. Welnu, zij is er gekomen en zij zijns ondanks gekomen. Zij is, hoe^ is thans nog bezig door te werken, wel belangrijk, niet overdreven, en En reeds mag worden vastgesteld, zulks terecht. En nü moeten ovei dat het gemiddelde van de bereikte dit laatste blijkbaar weer laatdunj resultaten heel wat hoger ligt dan kende opmerkingen worden gej het bedrag, zoals. de. socialisten zich maakt. L dit voor een algemene loonronde Kennelijk is tiet voor wie nu een die nu dus niet nodig was haddén maal, het kostè wat hét wil, oppo^ gedacht. sitie willen bedrijven, niet gau\ta Met andere woorden: de arbeiders goed genoeg. e Republiek bestaat 10 jaar Landelijke actie voor strijdtonds geving. De Stichting Door de Eeuwen Trouw heeft plannen voor het op richten van een ere-zuïl ter gele genheid van het tien-jarig bestaan van de republiek der Zuid-Moluk ken op 25 april. De zuil, welke is ontworpen door de jonge Ambo nees Maarten Mual uit Arnhem, zal waarschijnlijk in Den Haag verrijzen en een gedenkteken den van solidariteit met het strij dende volk der Zuid-Molukken. Om de gelden voor het monu ment, dat later eventueel naar Am- bon zal worden overgeplaatst, bij een te brengen zal een actie wor den gehouden. Er zullen een half miljoen folders wor den verspreid waarin wordt gevraagd om een financiële bijdrage. Do kosten voor het vervaardigen en plaatsen van ii I de zuil en het aanbrengen van een pas- -Iscnde entourage worden geschat op geveer veertigduizend gulden. Daarnaast 59 U vergist zich. antwoordde El Hakim. Filips van Frankrijk en Hendrik van Champagne en ande re voorname bondgenoten hebben dit voorstel zon der verbazing aangehoord en hebben zelfs beloofd het hinne bij te dragen om de verbintenis tot stand te helpen komen, in de hoop zodoende een einde to maken aan onze verwoestende oorlog. Niemand min der dan de Aartsbisschop van Tyrus heeft het op zich genomen er met Richard over te praten, in de «volle overtuiging dat hij er in zal slagen Leeuwei hart het plan te Saladin heeft het SIR WALTER SCOTT houden kies van Montserrat en de Grootmeester Tempelier, wel wetend dat dezen hun macht de te vergroten door Richard's dood, door het nastreven van zijn eer. Waarom dan, heer •ridder, zoudt u nog aarzelen om mijn raad op te volgen? Spring te paard en ik zal u een briefje meegeven voor Saladin en ik verzeker u dat u di- irect hoog ln zijn gunst zult staan. Saladin zal uw gezelschap op prijs stellen, daar u hem veel bij zonderheden kunt vertellen in verband met huwelij ken van Ctiristenen en de manier waarop zij hun vrouwen behandelen. Waarlijk, de Sultan zal u met genoegen ontvangen en zodra hij met Engeland een verbond zal hebben gesloten, zal het hem weinig moeite kosten bij Richard vergiffenis voor u te krij gen, waarna hij u zelfs kan laten aanstellen tot be velhebber van de troepen, die Leeuwenhart hier zal achterlaten. Hakim, sprak nu de Schot, u bent een vreed zaam man en ik ben u veel dank verschuldigd. Daarom heb ik naar u geluisterd, maar thans zeg ik dat elke andere Muzelman die mij dergelijke dingen zou durven vertellen, onmiddellijk kennis zou maken met de punt van mijn dolk. In ruil voor uw vriendschap geef ik u de raad de Saraceen, die Richard de boodschap moet brengen, een helm op te zetten, sterk genoeg om de slag van de strijd bijl te breken. Want ik voorspel u dat Richard hem zo hard zal treffen dat zelfs uw ktinst niet bij machte zal zijn hem opnieuw tot het leven te Zoals u wilt, besloot de geneesheer. Ik kan u niet verplichten mijn raad op te volgen. Doch u weet dat blijven gelijk staat met zelfmoord en dat is verboden, zowel door uw wet als de onze. Zelfmoord is zonde, gaf de Schot toe, doch even zondig is het een verdiende straf te ontlopen. Nu ik hoor hoe lichtvaardig u over trouw denkt, spijt het mij u mijn goede hond te hebben toever trouwd. Een geschenk dat betreurd wordt is geen ge schenk meer, zei de geneesheer, en dus zal ik u Na deze woorden verwijderde hij zich langzaam, van tijd tot tijd omkijkend, als verwachtte hij nog dat dc ridder hem zou terugroepen. Dit geschied de evenwel niet en enkele minuten later werd hij door de duisternis aan Sir Kenneth's blik onttrok ken tijdens zijn verblijf in Engaddi voorgevallen en brokstukken uit een gesprek tus sen de kluizenaar en zijn vriend Sheerkohf of II- derim schoten hem opeens als flitsen door het hoofd en enkele dingen, waar hij toen geen dacht aan had besteed, leken nu opeens zwaa betekenis. De eerwaarde bedrieger! fluisterde hij voor zich uit, de grijze huichelaar! Hij sprak van de ongelovige echtgenoot die door een gelovige vrouw kon worden bekeerd. Bedoelde hij daarmee onze schone Lady Edith Plantagenet? Beschreef hij haar voor die ongelovige om te vernemen hoe een Mu zelman over haar dacht? Waarom heb ik die hei den niet ter plaatse afgemaakt, liever dan hem de kans te laten naar de Sultan te snellen en over te brengen wat hem door een gek werd verteld! Maar wacht, zolang ik nog één uur te leven heb, zal ik niets onverlet laten om daar verandering in te brengen! Met een snelle beweging wierp hij zijn helm af, rende langs de helling naar beneden en sloeg reso luut de weg in die naar de tent van Koning Richard leidde. nog geld bijeenbrengen voor een strijdfonds, dat de stichting met een wil starten en voor het houden van voorlichtingscampagne, die 150.000 zal gaan kosten. Deze laatste actie is speciaal gericht op de jongeren om deze te houden wat er op het ogenblik op Ambon aan de gang is. In totaal zal er dus 290.000 gulden bij- ;n moeten worden gebracht. De stich ting heeft goede hoop dit bedrag binnen een half ja3r m ka's te hebben. Er is reeds een startkapitaal van 29.000. (Het gironummer is: 426 t.n.v. de stichting, in Eindhoven). Aan de vormgeving van de ere-zuil geeft de heer Mual de volgende bete kenis: de zuil symboliseert het recht, dat in dit geval labiel is. Hij begint vanuit het zwaardpunt en loopt breed uit omhoog in twee gestrekte die God om recht en hulp vragen. De beide figuren, een Ambonése (een donkere figuur) en een Nederlandse (witte figuur) proberen het recht te verkrijgen door de labiele zuil lans te houden, waardoor een toestand van labiliteit ontstaat. In het voetstuk staat gebeiteld 25 april 1950, de datum waarop de Zuid-Moluk- kers voor de vrijheid kozen. De figuren zijn klein tegenover de zuil, omdat de ontwerper wil uitdrukken dat wij als aardse stervelingen proberen een schijn baar onmogelijke taak uit te voeren.4 De zuil, die in totaal zeven meter hoog wordt en een gewicht van vijf ton zal. krijgen, wordt met koperen platen bekleed, de mannen worden in brons gegoten en het voetstuk zal in graniet uitgevoerd en mat gepolijst worden. De viering van het 10-jarig bestaan an de republiek der Zuid'-Molukken zal bestaan uit een defile dat maandagmid- dag 25 april om twaalf uur in het Haagsi Zuiderpark wordt gehouden. Ongeveer tweeduizend Ambonezen zullen hieraan deelnemen. Vervolgens wordt tocht door de stad gehouden, welke zal worden ontbonden op het Malieveld. In de grote zaal van de Dierentuin zal avonds een feest worden gegeven. Morgens zal in de Valkenboskerk een herdenkingsdienst worden gehouden. Tevens zal in een van de andere zalen van de Dierentuin een expositie van Ambonese kunstvoorwerpen worden ge houden. Deze tentoonstelling zal van 25 t en met 28 april te bezichtigen zijn. Taak voor Nederland Met het oprichten van de ere-zuil en het feestvertoon wil de stichting nog maals uitspreken dat de Nederlandse regering een taak heeft in de politieke oplossing van de kwestie Zuid-Molukken. Een opinie-onderzoek heeft, aldus de heer H. Coenradi, landelijk voorzitter van de stichting, uitgewezen dat 51 pet. vih de Nederlandse bevolking zich op dit standpunt stelt. Mede door het feit dat zowel de partij als de v.v.d. zich in hun verkic- zingsprogranj positief hebben uitge' sproken over de republiek Zuid-Moluk- c.h.u.-representanten zitten, die d(o Zuidmolukse zaak zijn toegedaan*» hebben wij goede hoop dat het kabinei. De Quay op zijn minst welwillend za i staan tegenover de rechtsstrijd de0: Zuid-Molukken, aldus de heer Coen^ Over de minister van buitenland# zaken sprekend, zei de heer Coenrad'1 echter, dat het bezwaar dreigt dat zicP bij de bewindsman een 'bepaald denk® patroon heeft vastgezet, waardoor dez< in de loop der jaren tot een aantal uitjt spraken is gekomen, die juist niet gei* tuigden van welwillendheid en begri|i voor de rechtsstrijd der Zuid-Molukkeiii Wij achten het niet uitgesloten, aldtaja spreker, 'dat de heer Luns aan zijn uih spraken onder de vorige kabinettefc meent te moeten vasthouden onder hej motto: wat gezegd is, is gezegd. Dé heer Coenradi wees in dit verbant op wat de minister op 9 februari heef gezegd bij de behandeling van de be groting van het departement van buiteij. landse zaken. Weliswaar, aldus spreker, verklaail de heer Luns zich ermee akkoord, dij Nederland de plicht heeft de Ambonr zen zoveel mogelijk morele steun te ve lenen en elke niet strikt noodzakelijl krenking te vermijden. De vraag is vo ons echter- welke inhoud de -heer Lui aan deze verklaring geeft, alüys de hei Coenradi. Immers de minister verklaarde o« (sprekende over de natior-aliteitskwestl van de Ambonezen) dat het er om gal dat in de bevolkingsboekhouding van all Ingeschreven personen de nationalite' moet worden vermeld. Ed vervolgen! Voor de Ambonezen zal de keuze in b] ginsel op Indonesiër moeten vallen. Sprl ker raadde Buitenlandse Zaken aan te dege kennis te nemen .van het rappo dat het Centraal Comité van Antirevi lutionaire Kiesverenigingen heeft uitg bracht onder de titel: Het vraagsti van de Republiek Zuid-Molukken en Ambonezen. Advertentie Doe het zelf met van Ceta-Bever Wordt vervolgd ken en het feit dat in de regering ook Overheidsuitgaven onderwijs, cultuur en w etenschap Blijkens een zojuist bij het Centr Bureau voor de Statistiek verschenen blikatie gaf de Overheid in 1957 een drag uit van 1.759 min. voor onderw wetenschap en cultuur. Dit is ruim min. méér dan in 1956. Voor het onderwijs bedroegen de gaven 1.528 min. (1956 1.309 ml voor wetenschap en cultuur ƒ231 n H956 ƒ221 min.). Zij maakten voor onderwijs 5,24% en voor wetenschap cultuur 0,79% van het nationale inkor uit (tegen factorkosten) (in 1956 n 4,91% en 0,82%). Per hoofd van de bevolking kostte onderwijs ƒ139 (in 1956 ƒ120). Voor tenschap en cultuur werd 21 (in 20) uitgegeven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2