5 Uitkering aan getroffen boeren te gering GRIEP! Je\olLsLranl Ckefariae4 Welvaartspsychose een zeer gevaarlijke zaak NEDERLANDSE GETUIGEN TORNEN AAN BEWIJSLAST Overheid geeft fooien aan gedupeerde boeren Popularisering wetenschap Actie tegen Italiaans miljonair op Cuba vqcSEQI Nederland bouwt meer bij lagere wereldproduktie constateert, dat de Benelux voor de zoveelste keer over een gevaarlijk dood punt is heengetrokken en schrijft ver der over de Beneluxconferen- tie: De concrete resultaten van het gesprek lijken op het eerste gezicht betrekkelijk; i bovendien zal in de Benelux-praktyk moe ten blijken, wat ze waard zyn. Maar ze zyn meer dan men had durven hopen. Zeker meer dan diegenen hadden verwacht, die de starre Belgische minister van landbouw kennen. De bereidheid van de Nederlanders ntn opnieuw over de mogelijkheid van eet rechtstreekse verbinding tussen Antwcrpei en de Rijn te praten op zich een kwestie tussen twee landen en dus geen Benelux- ingelegenheid zal de Belgen soepeler i - t- -i t—■——end zich 'l+vQrUM? Eerste Kamer van mening: Vergelijking met Als Belgic zjjn grenzen sluit vo te en fruit zal dat niet automatisch ook op Nederland worden toegepast, zo lezen in de persberichten Dat kan alleen in werkelijk zeer ernstige situatie en dan alleen na overleg met de Nederlandse nister van landbouw. Verder heeft men gesteld, dat de hai nisatic en liberalisatie van de landbc politiek nader bekeken zullen worden inen zal in zaken de Euromarkt betreffen de, overleg plegen teneinde zoveel moge lijk tot een gezamenlijk optreden I Het kan niet ontkend worden, dat dit allemaal winstpunten zijn. In plaats eigenmachtig handelen van de. Belgen komt overleg. Maar wat het praktisch resultaat van dit alles in concreto zal zijn, zullen we moeten afwachten. 2>< ItUjraaf merkt over het komend over leg over de Schelde—Rijnver- binding op: Het memorandum van minister Sogers eist een Mocrdykkanaal met een sluis van 18 nieter l>ü Moerdijk, die voor 80 pet. door België zullen moeten worden betaald, ter wijl de huidige stand van zaken is, dat bij Willemstad op kosten van Nederland, i sluis van 24 meter breedte wordt gebouwd. De keus van Antwerpen zal niet moei- I' ljjk zijn, doch by de onderhandelingen zal nog een harde noot moeten worden g< kraakt, namelijk de door Rotterdam tereeh erlangde afschaffing der protectionistisch Rijnvaartpremies. Een oplossing hiervan kan misschien wel gevonden worden ia het kader var Deltawerken, die een scheepvaartweg h do Zeeuwse eilanden zo aanzienlijk goede komen, dat Antwerpen geen enkel redelijk argument voor de handhaving di TTET BEDRAG van 27,5 mil- joen dat de regering beschik baar wil stellen voor de boeren die de afgelopen zomer door de droogte zijn getroffen, is te laag. Dit hebben verschillende Eerste- Kamerleden gistermiddag bij het debat over de begroting van land bouw en visserij aan minister Ma- rijnen te kennen gegeven. Ir. M. A. Geuze (c.h.) zei te willen ver onderstellen dat de regering een hart heeft en op dit hart een beroep te willen doen. De heer H. D. Louwes (lib.) merkte op dat de droogteschade principieel niet verschilt van de overstromingsschade in Tuindorp-Oostzaan. Maar. zo vroeg hy, waarom wordt in Oostzaan dan alle scha de vergoed en in de droogtegebieden maar deel? Waarom worden in Oostzaan bfj het toekennen van schadevergoeding geen weistandsgrenzen in acht genomen in de getroffen landbouwstreken wel? De heren Geuze (c.h.) en C. G. A. Mer- tens (kath. v.) meenden dat een verho ging van de schadevergoeding voor droogtegebieden wellicht zou kunnen worden geput uit het fonds voor ir polieheffingen. Het bedrijfsleven zou daar tegen geen bezwaar hebben. In antwoord op schriftelijke vragen van de heer Geu ze had minister Marijnen juist gisteren meegedeeld dat de veronderstelling als zouden 15 van de 27,5 miljoen grilden voor schadevergoeding reeds uit de mo- nopoliepot komen onjuist was. De c.h. spreker durfde echter wel alsnog te ver onderstellen dat de regering, als er bin nenkort in de monopoliepot een over schot is, zal trachten dit over te hevelen. overstroming in Amsterdam Van onze parlementsredactie :gn. „ontkoppeling") lokte gisteren In de Eerste Kamer nogal wat kritiek uit, even. als indertyd in de Tweede Kamer. De bewindsman is over dit streven nog in verleg met het Landbouwschap, maar lat was voor de heer J. Hoogland (soc.) geen reden om er gerust op te zUn dat dit „normloze" beleid zal worden omge- Ir. Geuze (c.h.) merkte op dat we ten inzien van het garantieprijsbeleid nog i een soort schemertoestand verkeren en de heer Mertens (kath. v.) betwijfelde de mogelijkheid om door een meer flexi bel prijsbeleid de omvang der produktie ingrijpend te beïnvloeden. De heer Louwes (lib.) meende dat men ook in de landbouw niet te vaak van po litiek moet veranderen. Enkele jaren ge leden was het parool nog „produceer zo veel mogelijk per hectare". Is het wel rechtvaardig om zo kort daarna het pa rool „produceer zoveel mogelijk per man- ar" uit te geven? Die omschakeling ver st immers veel geld voor investeringen i machines e.d. De heer Louwes vond dat minister Ma- rijnen in het kabinet als ambassadeur voor de landbouwbevolking moet op- Prij zen Het streven van minister Mariinen om het peil van de garantieprijzen voor taan minder straf te binden aan de hoog te van de gemiddelde kostpryzen (de Advertentie Advertentie BIJ VERKOUDHEID, HOESTEN EN NIEZEN V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablel verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden.verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen! Lonen Ook de lonen kwamen ter sprake. De heer Hoogland (soc.) Informeerde hoe het staat met het verband tussen de aangekon digde vier procent loonsverhoging In de landbouw en de prRzen van de produk- ten. Verder vroeg hy of de minister, ni de algemene tendenz in de loonsverho gingen in dg richting van zes procent gaat, de vier procent in de landbouw wel voldoende vindt. (Deze laatste vraag doet enigszins komisch aan als men weet dat het socialistisch N.V.V. indertyd In plaats van een vryere loonpolitiek een algemene loonronde van vier procent bepleitte - Red.) De heer Geuze (cJi.) stelde vast dat de regering gevolg heeft gegeven in de Tweede Kamer aanvaarde motie- Van der Ploeg, waarin het kabinet werd verzocht te voorkomen dat by de loon politiek in de landbouw niet dezelfde re gels zouden kunnen worden gevolgd als voor andere bedrijfstakken. De regering had namelijk aanvankelijk bepaald dat eventuele produktiviteitsstygingen in de landbouw slechts voor zo ver zij de ge middelde nationale stijging niet treffen, aangewend kunnen worden verbetering van de lonen d andere beidsvoorwaarden. Het meerdere moeten worden gebruikt voor verlaging van de garantieprijzen. Onlangs heeft mi nister Marijnen echter meegedeeld dat dit meerdere zowel voor loonsverhogin gen als voor verlaging van de garantie prijzen mag worden bestemd. discriminatie margarine. Over ruilverkaveling sprekend, zei de heer Hoogland (soc.) dat hy niet tegen particulier grondbezit was, behalve in dien dit bezit byv. door zyn versnippe ring in stryd komt met het algemeen be lang. Bij de ruilverkaveling Het Ko- ningsdiep in Friesland, waarby het 14.000 hectaren, dertig miljoen gulden 28 eigenaren gaat, was volgens de soc listische spreker gebleken dat de huidige procedure ontoereikend is. De Stichting Beheer Landbouwgronden moet naar 3 mening meer bevoegdheden krygen de nodige gronden te verwerken. Politie metg terugslaan De officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem, heeft een ge vangenisstraf van één jaar en acht maanden geëist tegen de 33-jarige Nijmeegse losarbeider G. J. van de C., die wordt verdacht van zware mishandeling van een agent vs litie en van weerspanningheid. In de nacht van 18 februari jl. zagen twee politiemannen in Nijmegen dat verdachte als een bezetene te keer ging. Zij maanden hem aan naar huis te gaan met zijn vrouw. Aanvankelijk scheen hij aan hun verzoek gevolg te willen geven, doch plotseling draaide hij zich om en wierp zich op een de agenten. Deze viel op de grond verdachte gaf hem een trap tegen het hoofd. De politieman is nog steeds niet hersteld van de daarbij opgelopen her- senblessure De officier merkte op,* dat de politii strikte opdracht heeft, zich pas m he uiterste geval van machtsmiddelen te bedienen. De opvatting dat men maar en te zwaard tegen de politie treden, omdat deze toch niet mag slaan, moet echter uit de wereld. Men moet weten, dat de justitie vol ledig achter de politie staat. De over heid is verplicht haar dienaren te be schermen. Mr. Leusink wenste uit het oogpunt van repressie een gevoelige straf opgelegd te zi?n wegens toebren- en van een zwaar lichamelijk letsel an de politieman. Uitspraak over veertien dagen. B.V.L. schrijft minister Landbouwschap is ongeldig De heer Mertens (kath. v.) verklaarde dat de nog steeds toenemende melkpro- duktie aanleiding tot grote zorg geeft. In hel bestanddeel Chelsroi. djt verband bepleitte hij afschaffing van SOubl. 10.80.Voordelifleflezin»erp»kkin9100labl. 13.50 ■- j Minister Zijlstra waarschuwt Overbesteding moet worden voorkomen ,E MINISTER van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, heeft in een rede voor de Gelderse indus triële club in Arnhem o.m. ge zegd, dat de verwachte toene ming van de bestedingen slechts voor een deel door de groei van het nationale produkt kan wor den opgevangen. Daardoor zal het overschot op de lopende re kening van de betalingsbalans, zoals dat in 1959 aanwezig was, moeten worden aangesproken en wel tot een bedrag van ongeveer 1 miljard, van 700 tot 800 miljoen zal resteren, dat zeker niet als te klein kan worden ge- Dit laatste is op zichzelf draagbaar, omdat er dan nog steeds een overschot kenschetst. Maar de beslissende vraag is: zal deze heftige beweging van 1 miljard naar beneden op de betalingsbalans weer afvlakken of „doorschieten"? Anders ge formuleerd: markeert een bevredigende cijfermatige afloop van 1960 als geheel niet een ontwikkeling naar overspanning en overbesteding in 1961? Deze laatste vraag is, aldus de minis ter, van bijzonder grote betekenis voor het nu te voeren beleid. Zou een ont wikkeling ten kwade inderdaad moeten worden gevreesd, dan zal met ingrUpen niet lang meer kannen worden gewacht. Hoe tydiger men ingrypt, hoe lichter de Ingreep kan zyn. W elvaartspsychose Prof. Zyistra meende, dat opnieuw bezig is te ontstaan wat men met een zekere overdrijving een welvaartspsycho- zou kunnen noemen. Iedereen wil zijn deel in de gestegen welvaart en byna Gadong kreeg om 7.30 uur geen gehoor Stuurman had ook Voorzitter Overijselse C.B.T.B. Willekeur na droogteschade In de gisteren te Zwolle gehou den vergadering van de Christe lijke Boeren- en Tuinders Bond in Overijssel heeft de voorzitter, de Het populariseren weten- Biofysica, chemie en genetica werken krygen en in wanbegrip vervallen. En dat is veel gevaarlyker en katastro- faler, dan zyn kennis leven, voort te brengen." Voorts: „De wetenschap van onze de popularisator dagen heeft het vraagstuk van de »or zich had ge- erfclykheid al in aanzienlyke mate uitspraken laat overbluffen. geslachtscel door e Verschillende boeken, die het grote gen wordt vertegenwoordigd een publiek een inzicht willen geven van uit eiwit en nucleïnezuren samenge- de stand van de biologische weten- steld molecuul. Deze zogenaamde schap op dit ogen- nucleoproteïnen zyn de grootste en meest ingewikkelde mole- het on- cuJen, die wy in de natuur kennen. Plot selinge sprongsge- wyze veranderingen in de nucleoprote ïnen hebben veran dering in het erf goed van het levend langs verschenen boek van D. Stolze: „De Wereld van morgen", waarin een baaierd van feiten wordt aangehaald, die we onmogelyk alle op de korrel kunnen zullen er slechts i" halen, niet omdat w heer Stolze hebben, van slechte voorlichting. De schryver noemt in het begin van zyn bock de proeftuin van het Brook- TOCH IS HET ZO! organisme (een mutatie dus) ten ge- graantje uit- volge, waardoor een mutant ontstaat." iets tegen mUn- Ten 5|otte nog. jgr worden nieuwe als bewys thcorieën opgesteld, en gezien de zich in steeds sneller tempo voltrekkende ontwikkeling van de wetenschap, lykt de tyd niet ver meer te zyn, waarin haven National Laboratory het mo- de mens doof mlddel van radioactieve derne paradijs op het Amerikaanse bestraling of anderszins de mutaties Long Island, de nieuwe hof van Eden, waar botanici de daad van de derde scheppingsdag willen herhalen, t.w. nieuwe planten scheppen door bestra- ling met do radio-isotoop kobalt-60. ï^nen veranderen Ook vertelt hy van proevem genomen nieuwe planten de universiteit van Callfornië. kunnen scheppen.' waar het sperma van kippenrassen op grote schaal radioactief werd be straald, omdat de onderzoekers ver wachten erin te zullen slagen •oorschyn kan brengen die hy wenst Zyn macht over de natuur zou daarna volledig zyn. Hy zou alle vor- eigen inzicht een geheel dierenwereld Kyk, dit is nu een popularisering van de slechtste soort. AVant dit zyn suggesties en voorspelllingen die veranderen cn dan verbeteren. Daarover een volgende keer. De .landelijke vereniging drijfsvrijheid in de landbouw" (B.V.L.) heeft aan de minister van landbouw en visserij een open brief gestuurd, waarin zij verzoekt ,,het landbouwschap als ongeldig te ver klaren". Volgens de brief heeft het landbouwschap niet de instemming veruanu uepienic ug oiwuaumt van de meerderheid der Nederlandse omzetbelasting op boter, waardoor boeren, zodat het tot stand is geko- in strijd met de wet op de P.B.O. Aanleiding tot het schrijven van de- brief is het beslag leggen op melk- gelden van boeren die ondanks een dwangbevel hun heffing aan het land bouwschap nog niet hebben voldaan. Zoals bekend is heeft het landbouw schap aan een groot aantal boeren op noordwest- Veluwe meegedeeld, tot deze beslaglegging te zullen overgaan als zij niet in de loop van deze week de betaling hebben geregeld. Ook bij vorige gelegenheden is ten aanzien van boeren, o ie weigerden de heffing te betalen, deze wijze van inning toegepast. Naar ons van de zijde van het bestuur werd meegedeeld, telt de B.V.L. tussen de zeven en achtduizend leden, hoofdza kelijk in het oosten des lands, terwijl het door de vereniging uitgegeven blad tussen de twintig en vijfentwintigduizend abonnees heeft. heer A. J. Immink, zijn ontevre denheid uitgesproken over de door de regering aangeboden hulp aan door de droogte gedu peerde boeren. Hij gewaagde van het willekeurig uitdelen van een fooi aan enkele landbouwers. Er is hier volgens de heer Immink kledingstukken aan Lynn gegeven Gisteren sloot de openbare aan klager in het proces tegen de Ne derlandse marconist Van R. te Boston in eerste aanleg zijn aan deel af met het als getuige doen horen van de 33-jarige Indonesi sche hutbediende Gadong. De be diende is op kosten van de Ame rikaanse staat Massachusetts per vliegtuig naar Boston overge bracht. De Indonesiër verklaarde op 18 sep tember, 's avonds om 7.30 uur, drie maal op de deur van de hut van Lynn Kauffman te hebben geklopt. Hij kreeg geen antwoord. Hij had haar een glas met sinaasappelsap willen brengen. Nadat hij voor de derde maal bad geklopt, kwam mevrouw Spector, echtgenote van de werkgever van Lynn Kauffman, uit de aangrenzende hut te voorschijn. Zij vertelde Ga- dong dat mevrouw Kauffman zeeziek was en zij nam het glas met sinaas appelsap van hem aan. De openbare aanklager hecht gewicht aan de getuigenis van Gadong, omdat sprake van een abnormaal risico, door niemand is voorzien. Er zal moeten worden geholpen, maar dan op basis van bedrijfs schade, niet bij wijze van sociale bijstand, zoals nu het geval is, aldus de heer Immink. ij was het niet eens met de conclu- van de commissie-Verrijn Stuart in rapport over het landbouwkrediet in Nederland, dat de financiële basis van de Nederlandse boer in het algemeen gezond is. De cijfers van de boekhoudbureaux spreken naar zijn mening een heel an dere taal. De boerenstand moet een stootje kunnen verdragen, maar de wa teroverlast van 1954 en 1956 en de droog te van 1959 hebben ondubbelzinnig aan getoond dat hij dat niet kan, aldus spre ker. Als oorzaken daarvan noemde hij de z.i. te lage garantieprijzen voor melk en aardappelmeel. Voor melk be pleitte hij gedifferentieerde garantieprij zen, het enige middel om de boeren uit het moeras te trekken waarin zij bui ten hun schuld zijn geraakt. Het bestuur zal er met alle kracht naar streven tot een dergelijke regeling te komen. Ongerustheid uitte de heer Immink over de varkenshouderij en de pluim veehouderij op het gemengde kleine be drijf. Reeds maanden wordt geprodu ceerd beneden de kostprijs en continue ring daarvan zal fatale gevolgen hebben voor deze bedrijven. Verder zei hij dat de bodemstructuur in de Overijsselse veenkoloniën een on- gunotig beeld gaat vertonen. Er zijn plannen in voorbereiding om deze ver anderingen grondig te bestuderen en zo mogelijk verbeteringsmaatregelen te ne men. Een punt van aanhoudende zorg is verder de drinkwatervoorziening. De zomer heeft het tekort aan „leefbaar heid" van het platteland door het ont- Ook onderzoek naar dagblad en tv-station De Cubaanse regering heeft zich dinsdag ook ingelaten met de gang van zaken bij het te Ha vana verschijnende onafhanke lijke dagblad ,,E1 Mundo" en het televisiestation „kanaal twee", die het eigendom zijn van de Italiaanse miljonair Amadeo Barletta, voormalig Italiaans B'erkouden breken van drinkwater duidelijk geac centueerd. Het aantal leden van de Overijsselse C.B.T.B. heeft de 3400 overschreden, deelde de heer Immink voorts nog m consul bij de regeringen van Cuba en de Dominicaanse repu bliek. Maandag jl. heeft de regering eer derzoek ingesteld naar vyftien door Bar letta beheerste firma's, waarvan de to tale waarde op 150 miljoen gulden worot geschat, „El Mundo" en het televisie station „kanaal twee" bleven voorlopig igemoeid. Barletta wordt beschuldigd van wettige verryking" ten tijde van het be wind van de afgezette president Batista, waarby hy hulp van de hoge gezags dragers van de „verdreven tiran" (Ba tista) zou hebben gekregen. Het Cubaanse „ministerie voor de achterhaling van gestolen bezit" heeft verklaard dat beslag op Barletta's be zittingen zal worden gelegd, indien hy schuldig wordt bevonden aan het hem ten laste gelegde. Er verschijnen thans nog slechts vier onafhankelijke dagbladen in Havana. Twee hiervan zyn in conservatieve han den, terwijl de directies der beide an dere bladen uit liberalen bestaan. De Cubaanse regering heeft de In stelling bekend gemaakt van een com missie de opdracht heeft de onderbande liegen met de Verenigde Staten te her openen over „hangende vraagstukken' tussen beide landen. De commissie zot volgens het Cubaanse ministerie va buitenlandse zaken, te Washington op een nader overeen te komen datum de onderhandelingen beginnen. hij stelt dat Van R. op het genoemde tijdstip zijn twist met Lynn Kauffman had. De verdedigers van Van R. heb ben tegen het horen van de Indonesiër geprotesteerd. Zij meenden dat het te betwijfelen valt of Gadong de betekenis van de door hem afgelegde eed zou be grijpen. Rechter Murray wees dit pro test echter af. Trui is van mij Als eerste getuige a decharge trad op de tweede stuurman van de Utrecht, J. van Brummelen. De lange, magere stuurman verklaarde ln de getulgcbank dat de blauwe trui die ln de hut van miss Kauffman was gevonden, hem toe behoorde. Hij voegde eraan toe dat hij Lynn Kauffman ook sokken had ge- Volgens Van Brammeien bevond Van R. zich op dc brug, kort voordat de havenloods afzwenkte om omstreeks 7.25 uur 's avonds. De Utrecht had de Com monwealth pier verlaten te 6.17 uur. Als volgende getuige trad op de ste ward L. van Dorp, die verklaarde dat Lynn Kauffman om 7.02 uur nog in le ven was. Op da. deur van haar hut geklopt gen of zij al dan niet aan het diner verschijnen. Hij had eenmaal op de deur geklopt, waarop zij met ja had geantwoord. Daarop had zij hem ge zegd niet voor de maaltijd naar bene den te komen. De getuige ze; dat haar stem trilde, alsof zij huilde. Hij had nog getracht de deur te openen Jie was op slot. Tijdens het kruisverhoor ondervroeg men Van Dorp over het op- en af rennen van de trap. Een getuige A charge bad verklaard Van R. om streeks die tijd de trap te hebben zien oprennen. Van Dorp verklaarde met klem dat hij met haast de trap was opgelopen omdat zijn plichten hem J- eetzaal riepen. De verdediger, W. Langdon Powers, had tevoren slechts drie minuten in de rechtszaal gesproken. Hij was niet in gegaan op de aard van de verdediging. 'aarde dat het aan de open bare aanklager was de beschuldigingen aan te tonen. Hij verzocht de jury slechts af te gaan op het bewijsmate riaal dat hij zou leveren. iedereen ziet wel een achterstand als argument daarvoor. Slechts indien er voldoende harmonie is tussen het beleid van de regering en de gedragslijn van het bedrijfsleven ls het mogelyk aan het bedryfsleven de vrijheid te geven en het z'n eigen verantwoordelykheid te doen dragen. De regering kan zich dan we zenlijk terugtrekken op een beleid, dat zich beperkt tot globaal ingrypen op stra tegische punten. De loonontwikkeling moet binnen de perken en de produktlvlteit blyven, zo vervolgde minister Zijlstra. Dat geldt alle loonsverhogingen, ook voor die welke straks nodig zyn voor compensatie van de huurverhoging. Wanneer tegen deze stelregel al te rustig zal worden ge zondigd, kunnen de gevolgen niet uit blijven. Ook de prijzen „Ik spreek my over de cyfers op dit ogenblik niet uit, maar ik geloot dat niemand de indruk heeft, dat de tot standgekomen en voorgenomen loons verhogingen de produktiviteitsontwikke- ling niet tenminste volledig zouden ab sorberen. Daarnaast is er, in directe sa menhang met de lonen, de prijspolitiek. Ook hier is het in de eerste plaats aan het bedrijfsleven het beleid waar te ma ken. dat in onderling overleg is overeen gekomen. Wanneer de lonen boven de produktiviteit uitgaan, is prijsverhoging nauwelijks te keren. Een van de essen tiële punten van het loon- en prijsbeleid is, dat werkgevers en werknemers in de bedrijfstakken by de besprekingen de ledig in het oog houden. Ontkoppeling samenhang tussen lonen en pryzen yol- van loon- en prijsbeleid zal de regering niet kunnen accepteren", aldus minister Zyistra. Staking Britse autoindustrie Autofabriekcn in Midden-Engeland zien zich genoopt verscheidene arbei ders tijdelijk niet langer tot de fabriek toe te laten omdat 2.000 arbeiders in fabriek te Birmingham in staking zijn. In deze fabriek wordt 95 procent van alle aandrijfassen van auto's ge maakt zodat de autofabrieken, nu deze fabriek haar produktie heeft gestaakt, niet verder kunnen werken. De sta king van de 2.000 arbeiders die een on officieel karakter heeft is uitgeroepen uit protest tegen het ontslag van één arbeider. Verwacht wordt dat als de staking voortduurt, de gehele automobielindus trie voor tiet weekeind stil komt te lig- De meeste fabrieken hebben maar sor enkele dagen aandrijfassen ln voorraad. Als de leverantie van derge lijke assen niet spoedig wordt hervat, zullen binnen korte tijd 300.000 arbei ders niet verder kunnen werken. KrniNwoordpozzel Horizontaal: 1. getimmerde bewaar plaats, 5. bezinksel, 9. mengsel van ge kookte lijnolie met pijpaarde en lood wit, 11. eetgerei, 13. jongensnaam, 15. vrede. 17. kraam. 18. vis, 19. tegenstel ling van dode, 21. vrachtschip, 22. steenvruchtdragende boom uit Z.-Euro- pa, 24. tijdrekening, 26. bochel, 27. gem. in Gelderl.. 28. zijtak Rhóne, 30. gem. in Over., 31. zonder eer, 32. werpanker, 33. geneesheer. Verticaal: 2. vrucht, 3. glijvoertuig. 4. bepaalde hoeveelheid, 5. bijwoord, 6. man te paard,. 7. lichaamsdelen, 8. was landvoogd der Nederlanden, 10. hoekpij- ler, 12. bekend humanist, 14. beneden in iets, 16. vlegel, 19. deel van het oog, 20. huid, 21. ingang, 22. klaar, volto *d (Indonesië), 23. alvorens, 24. rangïtl- woord, 25. gem. in N.Brab., 27. bij woord, 29. arbeidseenheid, 30. slangvor mig dameshalsbont. Ml OPLOSSING VORIGE PUZZEL gelen. Raamsdonk. Wcstzaan. Alkmaar, Amérsfoort. Roosteren, Deventer. AL- BLASSERWAARD. Bijna tweeduizend nieuwe schepen in 1959 Bij een daling van de wereld produktie van schepen met onge- is de produktie van de Nederlandse scheepswerven in het afgelopen jaar met ongeveer 9% gestegen tot 607.497 bruto re gister ton, vergeleken met een produktie van 555.697 ton in 1958. Dc Nederlandse produktie, die tn totaal 145 schepen omvatte, maakt 6.95uit van de wereldproduktie. Nederland kwam hiermee op de vijfde plaats na Japan, Engeland, West- Duitsland en Zweden. De Verenigde Staten en Italië die eveneens tot de grootste scheepsbouwende landen van de wereld worden gerekend, kwamen na Nederland op resp. de zesde en de zevende plaats. Volgens Lloyd's jaaroverzicht van de te water gelaten schepen, waaraan de ze gegevens zijn ontleend, werden in 1959 in alle landen, die hierover verslag uitbrengen, (van de communistische landen worden alleen door Polen en Joegoslavië opgaven verstrekt) in to taal 1 808 schepen tewatergelaten met een gezamenlijke tonnage van 8.745.704 ton tegen_ 1.936 schepen met 9.269.983 1958. Van dc zeven voornaamste scheeps bouwende landen konden alleen Zweden e:. Nederland hun produktie vergroten- in de andere vijf landen werden geme ten naar de tonnage, minder geprodu ceerd. Japan kon ondanks een daling van zijn produktie van 2.066.669 ton in 1958 tot 1.722.577 ton zijn positie als grootste producent handhaven West-Duitsland werd als gevolg van een vrij fcherpe daling van zijn produk tie (van 1.429.261 ton in 1958 tot 1.202.138 ton) van de tweede plaats verdrongen door Engeland, dat in 1959 een produktie had van 1.372.595 ton. .-iPe ,E,ng?lse Produktie wij betrekke lijk stabiel en bleef slechts 29 385 ton onder die van 1958. Zweden verhoogde zijn produktie van 760.206 ton tot 856.W ton. De Amerikaanse produktie daalde van 732.381 ton tot 596.757 ton, en de iS42£nse Produktie van 550.795 ton tot 518.329 ton. Zowel Zweden als Neder land bereikte een recordproduktle even als enige kleinere producenten, tw. gen?11' België' Joe8°slavië en Noorwe-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5