CttRISTFLIJK KONING - RICHARD Gunstig oordeel over nieuwe loonpolitiek Dr. Otto Dibelius wordt gerechtelijk vervolgd H Tm éi A Een woord voor vandaag Kanttekening Clntif/ii/i/iine Christen onderofficieren vragen salarisverhoging Reisprogramma van NCRV telt 35 nieuwe objecten Patrimonium schrijft een prijsvraag uit 2 Voorzitter van het C.N.V.: lil „Koningin en Vaderland i de wijze We willen niet betogen dat het huidige systeem van loon vorming d c oplossing is. We erkennen gaarne, dat ook aan deze methode nog wel het een het ander hapert. Er is echter geen reden om het voor te stellen alsof de werknemers met dit systeem sociaal buitengewoon slecht af zijn. Dit schrijft de voorzitter van het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt, In het Christelijk-His- torisch weekblad voor Neder land, Koningin en Vaderland. Zij die de huidige loonpolitiek niet welgezind zijn, vertellen er meestal bij, zo vervolgt de heer Van Mastrigt, dat bij een systeem van geleide loonpolitiek alles zo veel eenvoudiger en voor de ar beiders beter zou zijn. Het eerste kan men toegeven. In een systeem van door de Overheid geleide loonpolitiek is het inderdaad zeer eenvoudig om een loonsverhoging tot stand te brengen. Men behoeft slechts te beslissen met welk percentage en op welk tijdstip de lonen ver hoogd mogen worden en de zaak 1S Verschil van mening kan er toch wel zijn of die methode nu wel altijd voor de arbeiders de beste is geweest. Er zijn wel aanwijzi- Singen, dat dit niet het geval is. !et is toch wel merkwaardig dat onder die geleide loonpolitiek toch nog wel lage lonen (denk aan de buschauffeurs) zijn blijven be staan. Bovendien moet toch worden op gemerkt, dat ook de voorstanders van de geleide loonpolitiek dit keer wel een algemene loonronde van 4 pet. wilden, doch niet voor allen op hetzelfde tijdstip. Deze verhoging zou eerst ingaan bij 't aangaan van een nieuwe c.a.o. In het nieuwe systeem is dezelfde methode gekozen. Er is echter dit niet onbelang rijke verschil, dat de lonen met meer dan 4 pet. mogen worden verhoogd. Door toepassing van de gediffe rentieerde loonpolitiek kan de ar- grotere financiële ruimte, welke beider ook wat krijgen van de bepaalde ondernemingen en be drijfstakken te zien geven. We hebbe" zeker nog wensen ten aanzien van een nieuw sy steem van 'loonpolitiek. We staan echter geenszins te dringen n^ar een terugkeer voor de geleide loonvorming. Zo zijn we bepaald van me ning, dat de Overheid mede door het College van Rijksbemiddelaars zich nog teveel met details van de loonvorming bemoeit. De prijzen Terecht is bij de start van een nieuwe loonpolitiek bepaald, aldus de heer Van Mastrigt, dat loons verhoging niet mag leiden tot prijsstijging. Als .algemene^ regel gen voor. In de eerste plaats is er in onze huidige maatschappelijke orde nog niet een zover gaande medezeggenschap van de ar beider. dat hij inzicht krijgt in de prijsvorming. Vervolgens ts er de neiging om het winst percentage als een vast gegeven te beschouwen. En om nog iets te noemen: zelffinanciering voor de ondernemingen lijkt nu lang zamerhand ook een vaste econo mische wet te zijn. Aangezien de vakbeweging daar in geen Inzicht krijgt en geen me dezeggenschap heeft wordt het wat moeilijk om de verantwoor ding te dragen voor de ioonvast- atelling. waarin de prijsstijging geen rol speelt. Wil men deze loonpolitiek voortzetten, dan zal ook de maatschappelijke struc tuur moeten worden herzien. Denk maar eens aan do auto- busbedrijven. Mag men van de arbeldcrsvakbeweging vragen om ïich in die situatie te bemoeien met de tarieven? Is de Overtieid verantwoord door de tarieven onveranderd te laten? De gemeenschap vraagt nu een maal dat er vervoersmogelijkheid is. Dit kan de productiviteit en de rentabiliteit aantasten- Men mag toch niet verlangen dat dit dan maar door de chauffeurs wordt gefinancierd door middel van lage lonen. Het is dan best te begrijpen, dat er spanningen ontstaan. In de situatie waarin waarop de stakingen uitbraken moeten deze worden veroordeeld. Toch dient het ons tot nadenken te stemmen. Deze lage lonen waren en zijn niet de schuld van de huidige loonpolitiek. Maar al juist daar om moet er spoedig verandering komen. De prijzen zitten hier echter on losmakelijk aan verbonden. Het Nederlandse volk moet dit goed weten. Er is echter nog een andere kant. Prijsverlaging De in ondernemingen en be drijfstakken bestaande „ruimte" wordt niet steeds opgebouwd door loonsverhogingen. Daar is dus ruimte voor prijsverlagingen. Ge beurt dit, dan compenseert dit weer de elders terwille van de lo nen noodzakelijke prijsstijgingen. Het gaat daarmede echter niet erg vlot. De vakbeweging kan daar niets Men kan moeilijk verlangen, dat zij naast haar looneisen ook nog eisen voor prijsverlagingen aan de ondernemers stelt. Op zichzelf zou dat nog zo gek niet zijn. Echter onze huidige structuur geeft practisch niet de mogelijk heid. Nu moet Minister De Pous er achteraan. Het succes is inderdaad nog niet zo groot. Het stemt tot tevreden heid, dat hij er in elk geval wat aan wenst te doen. We zouden ook gaarne zien, dat hij wat krachti ger tegen kartels optrad, dan tot nog is gebeurd. Naar onze mening moet er ook aan de kant van de prijzen „ge coördineerd" worden zoals dat, mede onder leiding van de over heid, aan de kant van de lonen wordt gedaan. Oproep tot ongehoorzaamheid Geschrift ter sprake op Berlijnse synode BERLIJN, 23 februari dinsdag (Van onze correspondent in Bonn) De procureur-generaal van (het communistische) Oost-Duitsland, Melsheimer, heeft een ge rechtelijke vervolging ingesteld tegen de leider van de protes tantse kerk in Duitsland en voor zitter van de raad der „Evange lische Kirche Deutschlands", bis schop dr. Otto Dibelius, in ver band met zijn geschrift -over de overheid. De vervolging valt samen met de gene rale synode der E.K.D., die op het ogen blik in West-Berlijn wordt geheuden er waar bisschop Dibelius' geschrift-over de overheid opnieuw ter sprake is gekomen. Het betreffende, ook in de pro- testanse kerk niet algemeen geaccep teerde geschrift van bisschop Dibelius was een particulier schrijven aan de landelijke bisschop van Hannover, dr. Hanns Lilje ter gelegenheid van diens 60e verjaardag. Het raakte buiten me deweten en zonder toestemming van bisschop Dibelius in de openbaarheid. Op grond van Paulus' brief J* voorzitters van de Wereldraad van Ker ken te ontheffen. Bisschop Dibelius heeft geweigerd zijn geschrift terug te trekken en handhaaft ook nog heden ten dage zijn thesen. Het is ook thans in de protestantse kerk in Duitsland nog heftig omstreden. Op de recente synode van de protestantse kerk in Berlijn-Brandenburg, waarvan ds. Dibelius bisschop is, werd hij door de Oostberlijnse theoloog prof. Vogel scherp aangevallen. MILITAIREN Het thema van het debat der Genera le Synode in West-Berlijn, waaraan ook wordt deelgenomen (als synodaal) door bondsdagpresident dr. Eugen Gersten- maier. was vandaag het verdrag tussen de E.K.D. en de Bondsregering in Bonn de militaire zielszorg bij de „Bun- deswehr". Ook dit is, in verband met de atomaire bewapening der Westduitsc strijdkrachten, een moeilijke kwesti' voor de dominees in Oost-Duitsland Voorgesteld werd door de theologer prof. Golwitzer (Bonn) en prof. Voge (Oost-Berlijn) de lidkerken in Oost Duitsland uit het verdrag te ontslaan Dr. Gerstenmaier wees erop, dat in dc Bondsrepubliek de legerpredikanten zo veel. vrijheid genieten, dat zij wan neer zij menen dit uit religieuze over tuiging te moeten doen ook tegen df atomaire bewapening der „Bundeswehr" mogen prediken. De Oostduitse commu nisten hebben het verdrag tussen de E.K.D. en Bonn voorgesteld als eer ,,Nato-pact". H-S - S I» - V Beroepingswerh NED. HERV. KERK Beroepen door de Generale Synode als zendingspredikant voor de Ev. Chr. erk op nieuw-Guinea: H. J. Teutscher, pred, vxoor buitengewone werkzaamhe den te Rotterdam; te Zetten-Andelst (toez L. Roetman te Wierden. Aangenomen naar Raamsdonk: P- Ko- lijn te Aalst. Bedankt voor Nederhe mre(t.z)oet:c:D Bedankt voor Nederhemert (toez.): T. Langerak te Vinkeveen- Benoemd tot voorganger van de afde ling Baarn van de Ned. Prot. Bond: F. H. van Aalst te Assen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Gees: D- C- Firet. kand. te Bergambacht. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Doornspijk: J- C. van Ra- venswaaij te Scheveningen en E. Vene- ma te Zwijndrecbt! UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Groningen-uid: Sj. Zijl stra te Eindhoven- GEREFORMEERDE GEMEEENTE Bedankt voor'Niéuw-Beyerland: A. F. Honkoop te Goes, Het is een vreemd geval met die onrechtvaardige rentmeester j uit Lucas 16. Onrechtvaardig is nog maar een zwak woord j hij is een oplichter die zijn opdrachtgever benadeelt door vals heid in geschrifte. De schuldenaars van zijn heer worden er beter van en hijzelf hoopt op die manier hun gunst te ver-j werven om gedekt te zijn nadat hij ontslagen is. Het loopt j allemaal goed af want die opdrachtgever neemt het sportief op, prijst zelfs zijn rentmeester om diens slimheid. Tot zover is alles wel duidelijk maar dan komt Jezus' -toe passing van deze gelijkenis. Hij zegt: „Maakt u vrienden met; behulp van de onrechtvaardige mammon, opdat, wanneer deze u ontvalt, men u opneme in de eeuwige tenten." Is dit nu een uitspraak die op één lijn te stellen 'is met het „oprecht zijn als de duiven en listig zijn als de slangen"? Opl z'n best in de geest van „het doel heiligt de middelen"? Verre van dat. Dit zegt Jezus: uw geld hier genoemd de onrechtvaardige mammon!" behoort ge in dienst te stellen van het Konink- rijk Gods en van uw medemens. Dat heeft twee voordelen: ge maakt u vrienden op aarde èn ge zult uw loon hebben in rde hemelen! Advertentie i DE SOCIALISTEN EN DE LAUWERSZEE Uw griep kwijt! Advertentie oooooooo Voorkom griep er. bestrijd griep met WITTE KRUIS PIJNSTILLER j-echteloze, dictatoriaal optre dende overheid, zoals o.a. in het com munistische Oost-Duitsland bestaat. De christenen in (het overwegend protes tantse) Oost-Duitsland, die toch reeds blootstaan aan een door de „regering" in Oost-Berlijn geïnspireerde vervol ging. heeft deze wat de Oostduitse communisten noemden „oproep tot ongehoorzaamheid aan het gezag in de D.D.R." in ernstige verlegenheid ge bracht. Bisschop Dibelius Is sindsdien het mik punt geweest van een felle campagne, die erop was gericht hem van zijn pos ten als leider der kerk, voorzitter van de Raad der E.K.D., alsmede een der R.-k. kosteropleiding van vier jaar Een koster is lang niet meer de ne derige dienstknecht van de gemeente die in zijn vrije tijd samen met zijn vrouw de kerk schoon maakt en op zon dag zorgt voor dé verwarming. Het is een beroep geworden. Dat blijkt wel uft de plannen van de r.k. kostersbond i te komen tot een kösteropleiding internaat verband. De opleiding zal v Jaar moeten duren en omvat ulo en daarnaast een speciale opleiding. Dit werd medegedeeld op een te Venlo ge houden vergadering van de kosterkring Venlo-Tegelen-Helden. Minister toont begrip voor de wensen Niet minder dan 594 reizen zijn op genomen in de nieuwe gids van de Ned. Chr. Reis Vereniging. Het zijn reizen variërend van drie tot 26 dagen en van f 58,- tot 1950,-. In plaats van de bekende populaire reis naar een bepaalde standplaats staan nu ruim 90 populaire reizen naar vier verschillende toeristenlanden op het programma. Deze duren voor het groot ste deel tien dagen. Ook wordt dit jaar tegemoet gekomen aan de wens van ve len, de reisduur van diverse reizen te verlengen. Behalve tiendaagse reizen worden derhalve ook vele reizen van twaalf en vijftien dagen 'naar de toeris tengebieden in Oostenrijk, Italië, Zwit serland en Duitsland gemaakt, terwijl de reisduur voor reizen naar Noorwe gen, Spanje, Portugal nog langer is. Een noviteit is ongetwijfeld de vijf daagse autoreis naar West-Berlijn met een bezoek aan Oost-Berlijn. Ook is Londen meer dan voorheen in het pro gramma opgenomen en jongeren worden in de gelegenheid gesteld voor 58, een reis van vier dagen naar Parijs te maken. Geheel nieuw zijn de reizen voor per sonen zonder reisgenoot, alsmede de rei zen die door deskundige fotografen wor den geleid en speciaal zijn bedoeld voor hen die de vakantie willen gebruiken om te fotograferen en te filmen. Voorts zijn er bergsport-oefenreizen alsmede reizen die tot doel hebben een cursus aaji de Kletterechule Kaunerguat te volgen, uitgeschreven. In totaal zijn 35 nieuwe objecten in het reisplan verwerkt. Rekening wordt gehouden met reizen die reeds zeer vroeg in het vakantie-seizoen worden on dernomen, omdat naar de mening van de N.C.Reis V. de vakantiespreiding een grote rol gaat spelen. Voor hen die geëmigreerde kinderen willen bezoeken wordt binnenkort de vijfde Canada-reis georganiseerd. Reizen naar Australië en Nieuw-Zeeland staan eveneens op het programma. De leden van de Nèd. Chr. Reisver- eniging, die door de watersnoodramp ir Tuindorp-Oostzaan zijn getroffen mogen gratis een reis uit het nieuwe NCRV- reisplan kiezen. Het dagelijks bestuur van de bij het C.N.V., aangesloten christelijk so ciale onderofficieren vereniging (C.S.O.O.V.) heeft gisteren minister Visser (defensie) gevraagd te bevor deren, dat ten spoedigste een salaris- verbetering wordt gerealiseerd voor het militaire personeel beneden de rang van tweede luitenant. Het verzoek van de CSOOV was vervat in een memorandum, dat de minister werd aangeboden tijdens een audiéntie ten departemente. Het memorandum bevatte de volgen de verlangens: 1. Realisering van een salarisverbete ring met terugwerkende kracht tot 1 april 1958. 2. Nieuwe en kortere salarisschalen met bedragen, die overeenstemmen met positie en betekenis van de beroeps militair. Een vaste toelage op het basissalaris voor specifiek arbeidsverzwarende militaire factoren, ((zoals overwerk, buitenlandse oefeningen, wacht, pi ketdiensten en dergelijke) van ten minste 15 procent van dit salaris. Naar na afloop van de audiëntie van de zijde van de CSOOV werd medege- Prof. J. J. de Jong legt hoogleraarsambt neer Prof. dr. J. J. de Jong heeft aan di recteuren van de Vereniging voor Ho ger Onderwijs op Gereformeerde Grond slag wegens redenen van persoonlijke aard ontslag gevraagd als hoogleraar aan de Vrije Universiteit, met ingang van een nader te bepalen datum. Prof. De Jong is sinds 1953 hoogleraar in c juridische faculteit en doceert politici Advertentrèn Koop nü IVOROL Dubbele tuben: Voordeliger prijs* Uw tanden vragen het beste. deeld, heeft ir. Visser met veel belang stelling de wensen met betrekking tot bezoldiging en huisvesting van het mili taire personeel kennis genomen. Hij toonde volledig begrip voor de vraag stukken, zoals die door CSOOV—bestuur met betrekking tot de sociale positie van de beroepsmilitairen naar voren werden gebracht. Onderbetaling In het memorandum werd speciale aandacht gevraagd voor de onderbe taling van het beroepspersoneel. Ter wijl de laatste jaren ten gevolge van moderne methoden van oorlogsvoering de eisen van vakbekwaamheid en vak kennis sterk zijn opgevoerd, is de be zoldiging bij deze ontwikkelingsgang achtergebleven. De salarisverbeterin gen voor het burgerlijk overheidsper soneel sinds 1958, waarvan de beroeps militairen verstoken zijn gebleven, hebben deze onderbetaling nog geac centueerd. Een hoger bezoldigingspeil voor de beroepsmilitairen is thans urgent, aldus het memorandum. Vaste toelage Het C.S.O.O.V.-bestuur heeft de m ter gewezen op de noodzaak van nie salarisschalen met bedragen, die e tueel verhoogd kunnen worden voor paalde categoriën van personeel, wan daartoe aanleiding is. Hierdoor kan meer gedifferentieerd loonbeleid ook de beroepsmilitairen tot uitdrukking ko en. zo meent het bestuur. De C.S.O.O.V. wil bovendien de toelage >or arbeidsverzwarende omstandigheden, die thans in het salaris opgenomen en daarvan niet meer te onderscheiden is, geheel olskoppelen van het basissalaris. Want, zo zegt het memorandum, hierdoor wordt ten onrechte de suggestie gewekt dat het reële salaris nog vrij hoog is. In werkelijkheid wordt de hoogte van het feitelijke salarisbedrag niet genoemd. Bo vendien schept het zuiverder' verhoudin- de bezoldiging, wanneer de belo ning van het eigenlijke werk en van de arbeidsverzwarende omstandigheden af zonderlijk wordt vastgesteld. Lang gewacht In het memorandum is de aandacht van de minister voorts gevestigd op het rekest betreffende verbetering van de bezoldi ging van beroepsmilitairen, dat in juni 1959 reeds de toenmalige minister defensie, ir. C. Staf, is aangeboden, mens ruim 21,000 beroepsmilitairen der Nederlandse krijgsmacht. Met groot ge duld is gewacht op een gunstige beslis sing, aldus het memorandum, doch die is tot op dit moment niet verkregen. Het dagelijks bestuur van de C.S.O.O.V,, be staande uit sergeant-majoor C. Holtrop te Zeist (voorzitter), de adjudant onder officier J. Zegers te Rijswijk (secretaris) en de adjjudant-onderofficier A. I. Huij- ser te Rijswijk (penningmeester), heeft daarom thans bij de minister aangedron gen op spoedige opening van het ge organiseerd overleg. De Chr sociale onderofficieren vereniging organiseert niet alleen beroepsmilitairen beneden de rang van tweede luitenant, doch ook het personeel in deze categorie. MEER TACT GEWENST 58 Waarom' zou"^ niet hetzelfde doen, vervolg de de Hakim. Spoed u en vlucht voor de wraak van Richard in de schaduw van Saladin s over winnende banier. _i4n Inderdaad, bij de heidenen zou tk mijn schande kunnen verbergen, glimlachte Sir Ken neth. maar in dat geval zou ik beter geheel en al naar hen kunnen overlopen. Dat ontbreekt er nog aan om mijn schande volledig te maken. Dat is niet nodig, antwoordde de Arabier, want Saladin wenst niemand tot zijn geloof te bekeren zolang de candidaat daar niet uit eigen overtuiging om vraagt. Zelfs al blijft u in uw ongeloof dwalen, toch zal Saladin u rijk en ge lukkig maken. Niemand zal u verplichten de tul band op te zetten zolang u dat zelf niet verkiest. Liever, riep Sir Kenneth, laat ik mijn uit geteerd gelaat dan zwart worden. Het is niet verstandig een zo schone aan bieding van de hand te wijzen, hield de genees heer vol, want ik heb invloed bij Saladin en kan u in zijn gunst plaatsen. Zie, mijn zoon, deze kruistocht is als een schip op een eindeloze zee. Zelf hebt u in naam van de koningen en vor sten de voorwaarden voor een wapenstilstand aan de grote Saladin overgebracht en waarschijnlijk weet u niet eens de volle inhoud van uw boodschap. Die ken ik inderdaad niet en hot laat mij ook onverschillig, sprak de ridder van de Lui paard. Wat helpt het mij dat ik pas nog gezant "nn a.mrcipn urns, nu ik weldra DOOR SIR WALTER SCOTT weldra eerloos më£b* de vorsten aan de galg zal bengelen? Toch niet, glimlachte de geneesheer. Sala din wordt van alle kanten gevleid en de ver enigde vorsten hebben hem zodanige voorstel len gedaan, dat hij die in andere omstandighe den hoogstwaarschijnlijk zou hebben aanvaard, zonder dat zijn eer daaronder zou hebben ge leden. Anderen dan u hebben hem toevertrouwd dat zij bereid zijn hun leger terug te trekken en hem steun te verlenen. Wat ik zeg is waar heid, maar Saladin wil van zo'n verraderlijke afval geen gebruik maken, omdat hij weet dat zij die hem die voorstellen deden, handelen uit eigenbelang. De grote Sultan wenst slechts met Leeuwenhart te onderhandelen. Met hem alleen wil Saladin een overeenkomst sluiten en met hem alleen ook wil hij in het strijdperk treden. Uit eigen beweging wil de Sultan Leeuwenhart voorwaarden toestaan die niemand anders ooit mag verwachten. Hij is bereid de christenen toelating te verlenen vrij en zonder gestoord te worden pelgrimstochten te houden naar hun Heilig Graf en hij wil zelfs zijn rijk met Richard delen, door een bezetting van christenen toe te staan in de zes sterkste steden van Palestina en zelfs in Jeruzalem, ond^r bevel van officieren. En om dit alles te bezegelen wil de grote Sala din nog een stap verder gaan. Wat ik verteüen ,"Ju*- ik stel voldoende vertrouwen in u om er met u over te spreken. Om dit alles te bezegelen dus en om de vrede tussen uw edelen en de onzen, te bestendigen wil de grote Sultan een chris tenmaagd, een bloedverwante van koning Ri chard, een zekere lady Edith Plantagenet, ver heffen tot de rang van zijn koninklijke gemalin. Wat zeg u? schrok Sir Kenneth, die aanvan kelijk met duidelijke onverschilligheid had geluis terd, doch die door de laatste mededeling opeens weer heel en al leven was geworden. Wat u beweert is onzin en nooit wil ik daar één woord van gelo ven. Hij dacht er net bijtijds aan dat hij niet het recht had een dergelijke toon aan te slaan en dus vervolgde hij iets rustiger, zich met moeite beheer send: Denkt u dat één Christen zulk een onnatuur lijke verbintenis tussen een jonge Christin en een ongelovige Saraceen ooit zal goedkeuren? Gij zijt een blind en bijgelovig man, antwoord de hem de geneesheer rustig. Ziet u niet hoe bijna iedere dag Mohammedaanse vorsten met edele Chris- tenmaagden in Spanie in het huwelijk treden, zon der dat één Moor of Nazarener zich daar aan er gert? Bovendien zal onze Sultan, vertrouwend op Ri chard's edel bloed, zijn Engelse bruid alle vrijhe den toestaan die men in Engeland gewend is haar te verlenen. Hij zal haar de volle ning Onderwijspionier M. Vrij ivordt 80 jaar De oprichter van de eerste Daltonver eniging in ons land, de man die ir 1931 het initiatief nam tot het geven van verkeerslessen op school en, na dt bevrijding, tot het instellen van jeugd- verkeersbrigades (de zogenaamde klaar- overs), die het ringbalspel, de handen arbeid en het blokschrift op de scholen introduceerde, de heer Maarten Vrij, hoopt dinsdag 1 maart a.s. zijn 80ste ve: jaardag' te vieren. Nieuwe bijbels voor Tuindorp-Oostzaan De watersnood in Amsterdam-Nooi (Tuindorp-Oostzaan) in januari 19 waarbij plm. 10,000 inwoners door het water uit hun huizen werden verdreven, had o.m. tengevolge, dat vele gezinnen him Bijbel zijn kwijtgeraakt. Zoals ge bruikelijk in dergelijke gevallen stelt het Nederlandsch Bijbelgenootschap de ker ken in staat aan de verliezers, zonder kosten, wederom de teloor gegane bijbels in hun bezit te krijgen. TN HET hoge Noorden van ons eigen werszee dicht moet, is tegelijk toe-; Nederland ligt de Lauwerszee. gegeven, dat de socialisten het er le- Dit feit mag dan aan ons allen be- lijk bij hebben laten zitten, toen zij kend heten, de laatste tijd zou men nog in de regering waren, de indruk kunnen krijgen dat het de Voor wie in de politiek geen vreein- socialisten-in-oppositie zijn die de de is, mag de socialistische houding Lauwerszee hebben ontdekt. Noch- dan wonderlijk zijn, evengóed is de tans was zij er reeds vóórdat de so- socialistische tactiek duidelijk. De cialisten in oppositie gingen. socialisten willen de regering onder Er zijn in ons land velen van oordeel, druk plaatsen. Zij doen dit door van dat de Lauwerszee dicht moet. In de regering dingen te vragen die de het bijzonder iri Friesland is men regering niet doen kan. Maar zij doen deze mening toegedaan. Een alge- het óók door van de regering zaken raene mening is het niet. De vissers te eisen waartoe de regering in be- rondom de Lauwerszee oordelen an- ginsel reeds besloten heeft. In de ders, maar ook zij staan op betere laatste gevallen kunnen zij dan naar bescherming door verhoging van de buiten de mening verkondigen, dai dijken. zij een vermeend zwakke regering 1 Dat er met de Lauwerszee iets ge- tot bepaalde besluiten hebben weten beuren moet, is duidelijk. Daarover te brengen. bestaat geen verschil van gevoelen. De socialisten zijn in de oppositie. Indien geen dichte Lauwerszee, dan Zij hebben zich op de uitdrukkelijke toch moet gestreefd naar verhoging wens uit eigen gelederen, daarin van de dijken. zélf geplaatst. Alle misbaar dat sinds- Wat is nu het kwalijke in de socia- dien is aangeheven verandert niefe t listische houding? Dat, naar het so- aan dit feit. Zij hadden niet méé cialistische oordeel nu plotseling geen kunnen komen met de ontwikkeling dag meer mag worden gewacht. Het der dingen. Hun socialistische opvat- j is een houding die ieder onbevoor- tingen, vaak verouderd, stonden daar 0 oordeeld mens tegen de borst moet aan in de weg. Deswege zijn zij ii stuiten. dè oppositie gegaan. Het zij zo. It Wat is het geval? Van 1945 af heb- een democratisch bestel kan ook eei ben de socialisten deel uitgemaakt oppositie nuttig en goed zijn, mit> van de regering. Ook toen bijvoor- zij waardig wordt gevoerd. e beeld de antirevolutionairen en de Wat doen de socialisten? Om te Ver l liberalen nog niet in de regering za- bergen, dat zij aan de kant staan, ten, zaten de socialisten er allang doen zij het voorkomen, alsof zij di r in. regering stuwen en haar de weg wij' e Er is in die jaren wel over de Lau- zen. Zij oefenen druk, zij ontplooiei c werszee -gesproken. En vooral is dat actie, zij dienen moties in. Zij doei n gaan geschieden na de watersnood, dit eveneens met zaken waarvai^ Maar in al die jaren, en ook niet na valt aan te nemen, dat zij ook zon de watersnood, is uit socialistische der socialistische moties zeer we)s mond het geluid gehoord, dat de van het regeerprogram deel zoudeiP Lauwerszee dicht moest en dat daar- uitmaken. Zij künnen het te geredetP mee geen dag kon worden gewacht, doen, omdat zij niet door enige recht Nu de socialisten in de oppositie zijn, streekse verantwoordelijkheid voo is het plotseling anders. Nu moet de het beleid worden gehinderd. n Lauwerszee dicht, en wel onmiddel- Ieder onzer, zo dunkt ons, zal veie lijk. Zelfs enig beraad in de schoot standig doen, deze tactiek van eei^ der regering kan er niet meer af. partij-in-oppositie te doorzien. Dooi Een wonderlijke houding. Een hou- zichtig is zij ook wel, al kan zij wel* ding bovendien, die niet getuigen licht aanvankelijk op deze of genz kan van bijzonder socialistisch ver- enige indruk maken. Een indruk valP antwoordelijkheidsbesef van socialis- lange duur kan het toch moeilijln ten in de regering. zijn. n Wanneer nu zo plotseling de Lau- n rpERECHT maakt men zich in het herinneringen aan wat in de derti Westen zorgen over het voorne- ger jaren is gebeurd, toen Hitloi men van Dest-Duitsland, militaire Franco in staat stelde, de macfy bases op grondgebied van Spanje in Spanje over te nemen, die d( in te richten. Het getuigt van wei- Westduitse stap doen betreuren. B nig tact, het is een slag in het gezicht Er zijn twee belangrijker redenet van de Navobóndgenoten en het die aan de juistheid van het optre stelt de Sowjetunie in de gelegen- den van de regering te Bonn doe heid, haar politiek van verdachtma- twijfelen. De ene is het handele^ king tegenover de Bondsrepubliek buiten de Navobondgenoten oif te hernieuwen. hetgeen de kansen van Spanje od Beziet men deze affaire louter van tot de Navo toegelaten te worde» de bilitaire kant, dan is alles nog zeker niet zal vergroten. wel begrijpelijk. Het gebied van de De ander is de verkeerde indrulj Bondsrepubliek is zeer kwetsbaar die de handelwijze van de Duitsei en het is dus op zichzelf niet vreemd, niet alleen in de westelijke werell dat men in Bonn naar mogelijkheden maar vooral in het communistiscl zoekt om hierin verbetering te blok zal maken. De leden van d1 brengen. blok zijn al eens het slachtoffer g( Dat daarbij het oog is gevallen op worden van de militaire avonturé Spanje (nadat men in andere bij van de Duitsers. i de Navo aangesloten landen het Hier zien we weer, dat een zaa| hoofd had gestoten), is ook nog ver- die in militair opzicht weinig o| klaarbaar. Tenslotte is het niet on- het lijf heeft en in een later stadiu mogelijk, dat Spanje binnen niet al wellicht geen opzien zou hebben g te lange tijd tot de Navo zal worden baard, een politieke kwestie van toegelaten. Bracht niet president eerste orde kan veroorzaken, als f Eisenhower in december een bezoek niet met de nodige tact wordt aa aan Franco en werken de Verenig- gepakt. de Staten niet heel nauw met De sfeer van geheimhouding, waa Spanje samen? mee de onderhandelingen m Men heeft echter te weinig oog ge- Spanje waren omgeven, kon te had voor de politieke consequenties slotte niet worden bewaard en hei van een hernieuwde militaire sa- er juist toe geleid, dat men all menwerking tussen Duitsers en wegen meer achter het optreden d Spanjaarden. Het zijn niet alleen de Duitsers heeft gezocht, dan in fe het geval was. vrije beoefe- "haar" éigen godsdienst toestaan, aangezien „.j zich wel van bewust is hoe weinji het heeft welke godsdienst vrouwen beliji slechts weinigen bekend, belang I en. Tot «lot wiThij'haar boven alle andere vrouwen uit zijn harem verheffen, zodat ieder in haar zijn enige en echte koningin zal herkennen. En durft u werkelijk te denken, vroeg Sir Ken neth boos, dat Richard zijn nicht zou prijsgeven om haar op zijn best een eerste bijzit te laten worden in een ongelovige harem? Geen enkele Christen, Mu zelman, zal ooit zulke schande dragen. Wordt vervolgd bond Patrimonium heeft een prijsvraag uitgeschreven waarin het vraagt om een analyse van ten hoogste 20.000 woorden van het verontrustend verschijnsel van de steeds verminderende be langstelling voor de christelijke dienst aan de publieke zaak. Er zijn drie prijzen beschikbaar ge steld namelijk van 750, 300 en van 100. De namen van de prijs winnaars zullen bekendgemaakt worden op de Sociale Dag te Am sterdam in 1961. i In deze analyse verlangt het verbond samenvatting van de oorzaken, die ertoe geleid kunnen hebben dat er bij velen geringe lust is tot bezinning op de wortelvragen, tot de studie der be ginselen, het gesprek met andersden kenden en over alles wat samenhangt met het politieke leven en de sociale ontwikkeling. Voorts vraagt het verbond ook naar de oorzaken van het nieuwe samen hangende verschijnsel van de vermin derde bereidheid om persoonlijke offers te brengen, waarmee niet allereerst be doeld wordt geldelijke offers, maar het geven van tijd en krachten voor de gemeenschappelijke zaak; en in het al gemeen: het afschuiven van taken op anderen- Gevraagd wordt om een beoorde ling, die opgebouwd is vanuit de Heilige Schrift en concrete aanwij zingen voor mogelijk herstel en vernieuwing, waarmee het christe lijke gemeenschapsleven maar ooi de hele samenleving gediend kaï De jury die de inzendingen beoordf bestaat uit de heren C. van Baren voorzitter van de Christelijke Bedri; troepen Centrale te 's-Gravenhage, pi r. H. Jonker, hoogleraar te Utrei prof. dr. H. van Ricssen, hoogleraar Delft, ds. G. W. Rijksen, voorzitter 1 het C S.V. Patrimonium en C. Zaags: secretaris van dit verbond. De inzendingenmoeten zonder naa vermelding, maar vergezeld van zinspreuk of pseudoniem in vijfv- getypt ingezonden worden bij de se< taris van het Verbond, Alblasstraat Amsterdam. De inzendingen moe voor 1 januari 1961 binnen zijn. Er is door het Nederlandsch Bijbe nootschap een begin gemaakt met „Gesproken Bijbel", d.w.z. de op bandrecorder opgenomen bijbelgedee ten gebruike van blinden. Een proc- genomen met een deel van de Psali en de voorbereidingen voor meeri bijbelgedeelten zijn in een gevorderd dium. Het is de bedoeling in de toekc de gehele bijbel op de bandrecordei te nemen en deze bandjes gratis ter schikking van blinden te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2