Spaarregeling ambtenaren start op 1 maart a.s. Meer dan 100 man ingesloten Oppositie wil geen Statuut-beperking wns BROS^ sfrifsrl] ®aoblaö Rijkspremie van 15 tot 25 procent Extraatje hoogstens f.90,- per jaar 12.000 kultuurplanten STOP^ M STOP Hoge Autoriteit legt verantwoording af parachute Veel kritiek op beleid van premier Nehroe j ALGEMEEN HANDELSBLAD u schrUft, dat het in Indonesië a van kwaad tot erger gaat. De prysbeheersing is volkomen mislukt en bovendien is het goed functionerende Chinese distributieapparaat op het platteland geliquideerd. Het blad besluit: Tot dusverre heeft Soekamo de schuld op anderen kunnen schuiven. Nu echter moet hy als opperste leider in de bres springen voor zyn ministers, die zelf geen gezag meer hebben en hem niet kunnen dekken. In zyn redevoeringen over onhe reikbaro illusies kon deze man destyds steeds het hoogste bod doen. Hy kon by- voorbeeld over de vloot zeggen, dat Indo le nesië niet één torpedoboot jager moest hebben, maar twaalf, dat het kruisers moest n hebben, niet éénmaar twaalf enz. Maar 1- hy kan de menigte niet onder de indruk n brengen, wanneer hy zegt, dat de Indonc- i- siërs niet één maar twaalf sarongs moeten EL hebben en niet één, maar twaalf borden ryst, zolang hy er niet voor zorgt, dat het ïn éne bordje ryst en de éne sarong, die de w Indonesiër dringend behoeft, op tyd ko- u De hemel der beloften en illusies is nu '^zachtjes aan leeg geroofd en de laatste ele- inenten zyn uit het nationale leven weg- v,!geschraapt. Soekarno staat met lege ban- den Dit is een feit, waaraan men weinig Maar er zyn tekenen, waaruit men, enige voorzichtigheid, mag opmaken, •o dat de populariteit van de president, die ogenblik o.a. dank zy dc Chinezen- hoog was opgelaaid, weer begint in te zakken. CHRIS1 ELIIR «iATIONAAI DAGBLAD >r- pryst, in verband met de voet ies baJtoto, waaruit de neutrale j sportverenigingen geld ontvan- na gen, de slagvaardigheid, die uit de kring van de christelijke „j sportbeweging naar vore gekomen: Daaraan is de naam van ds. Krct verbon den, de Zuidhollandsc predikant, die het plan heeft ontwikkeld. De gehele christe lijke sportbeweging staat hier achter. Zy wil het nodige geld bijeenbrengen op de klas- tepiekc wijze, zonder prijzen, zonder gok, [a-zonder verlokking van speciale voordelen. 23&ü vraagt de bedragen eenvoudig om niet, voor het goede doel. Zy rekent er dat de mensen, die hartelijk sympathie voor de organisaties, die de eigen weg gaan, omdat het moet, hun steun zullen onthouden. allerlei werk op dit gehoed mooie van het plan dat het zo in elkaa iaat en strykstok de eerste 'ïaamste plaats bestemd is voor „landelijke' "abureaus en taken, maar in hoofdzaak dient eiim de plaatselijke verenigingen te helpen cn te stimuleren. Wy hopen, dat dit prachtige initiatief zal slagen. En wij wekken al onze lezers op, als een beroep op hen wordt gedaan, de jonge mensen met vertrouwen tegemoet te *®®'treden, ze te helpen, ze te zeggen, dat de bekendheid en de waardering er reeds "Dat is soms nog meer waard dan dc gelde lijke bijdrage. Er is voor allerlei igeld nodig. Maar het pan ds. Kret is, dat bet geld niet aa 's.,e bljjft hangen, ook niet Advertentièn Overtollig maagzuur iH ïunt U blussen. o'In een hand-omdraaien. Met een paar Reünies. h Ideale remedie - en afdoende. Altijd overal kunt U Rennies nemen. Onop vallend. Zonder water of wat ook. Ge woon laten smelten op de tong, opgelost n Uw eigen speeksel, vinden de werk- tame bestanddelen hun weg Vuurhaard. En blussen die (Van onze parlementsredactie) de gepremieerde spaarregeling voor rijksambtenaren, die op 1 maart in werking zal treden. De deelnemende spaarders zullen van het rijk een premie van ten hoogste negentig gulden per spaar jaar ontvangen. 1. het burgerlijk rijkspersoneel; 2. de militaire ambtenaren; 3. het personeel van rijks- en gemeentepolitie; 4. het personeel dat aan inrichtingen van onderwijs is verbonden, met uit zondering onder meer van hen die slechts voor een korte periode tijde lijk werkzaam zijn of geen volledige dagtaak hebben. Er zijn drie manieren om deel te nemen: A) Sparen op -een bijzondere spaar rekening. De ambtenaren kunnen bij de uit betaling van hun salaris telkens een vast bedrag laten inhouden. De ad ministratie stort dat geld eens maand op een bijzondere spaarreke ning, die de deelnemers op hun eigen naam kunnen openen bij een spaar bank, een boerenleenbank, een post kantoor of een algemene bank. Met dat spaargeld kan men doen wat wil. Men kan het geld dus ook opne men wanneer men wil. Er wordt een normale rente betaald. Als een spaarsaldo dat in een paald jaar is gevormd daarna nog vier jaar op de bijzondere rekening heeft gestaan, ontvangt de deelnemer van het rijk een spaarpremie. Daar na kan men het spaargeld en de pre mie naar eigen inzicht besteden. B) Besteding van het spaargeld met recht op premie. Als men van de bijzondere spaar rekening binnen vier jaar geld op neemt en dat besteedt voor een of meer van de hieronder genoemde doeleinden, ontvangt men daarover ook premie. In dat geval behoeft dus niet vier jaar te wachten. C) Periodieke betalingen met recht op premie. Indien men voor de hierna genoem de doeleinden regelmatig betalingen verricht, dan heeft men ook over die betalingen recht op premie. Men kan die betalingen rechtstreeks verrich ten. Ze behoeven dus niet via de bij zondere spaarrekening te lopen. DOELEINDEN 9 aflossing van een hypotheek. Ook bestaande overeenkomsten bij voorbeeld met levensverzekeringsmaat schappijen, spaarkassen, bouwkassen, Alle planten, die door de c naar die exemplaren, die t bepaald nuttig doel ge- groei van het blad te zien geven. kweekt worden, kunnen onder term „kultuurplanten" worden ge bracht. Naar schatting zijn dat onge- veer 12.000 verschillende soorten, soorten zal de reuzengroei van het waarvan ongeveer 2/3 deel tot de blad als erfclyke eigenschap een grote dc voedselgewassen moeten worden ge- kans maken zich ook in de nakomc- Gil- rekend. Daartoe behoren dan niet lingschap te manifesteren. Hieruit 'ing alleen de granen, knolgewassen, peul- kunnen wellicht rassen ontstaan, vruchten, groenten, ooftsoorten Deze exemplaren worden dus zorg vuldig uit de wilde soorten geselec teerd en ln de kruisingen van deze tarin de reuzengroei zich in formi- suiker en vetten leverende planten, dabele afmetingen openbaart. ook de gewassen die de genot middelen en specerijen leveren. Tot erg gevoelig de rest' dic zo n 4000 soorten telt, behandeling, zodat zy behoren niet uitsluitend de sierplan- dis ten,J Ook tonen vele plantensoorten zich zorgvuldige opgegroeid onder de meest gunstige omstandig- ook de soorten die kleur- heden beter tieren dan hun wilde stoffen, looistoffen, kurk. rubber, gom soortgenoten. hars leveren, de geneeskruiden boven de wilde s ten verheffen, zijn >c. *1' «vident, want vaak *0" de vruchten mteS Kr°ter, smakelyker sappiger, öf de stengels zyn lan ger öf de bladeren zyn groter, öf TOCH IS HET ZO! Maar nog belangryker zyn de mu taties, die zich in de celkernen kun nen voordoen, waardoor uit een ouderpaar plotse ling een geheel nieuwe variant kan voorkomen. In dit geval is de opvatting van de Russische on derzoeker N. I. Vavi- low belangwekkend. Deze beweert nl. dat de hoge bergstreken van Z.W. schoolgeld en andere studiekos ten van de deelnemer, zijn echt genote en zijn kinderen; woningverbetering aankoop van effecten; 1 huis of een stuk mef het hoogste rendement ZUINIG - GEEN ROET - MEER WARMTE bestaande financiële verplichtingen ten ien van studiekosten e.d. komen voor premie in aanmerking, indien zij aan bepaalde voorwaarden voldoen. Het is hier te doen om uitgaven met een „be zitsvormende strekking". Dit betekent dat ook ambtenaren die nog niet direct aan het sparen bij een spaarinstelling toekomen, maar wel re gelmatig uitgaven voor een of meer van deze doeleinden doen, onder bepaalde voorwaarden toch aan de regeling kun nen deelnemen en een premie kunnen ontvangen. DEELNEMING i de premiespaarregeling sn bedrag van ten hoog- Men kan meedoen tot een bedrag ste vijf procent van het salaris (op ba sis van de pensioengrondslag) met een maximum van 600 per jaar. De hoogte van de premie is afhan kelijk van het bedrag waarvoor men meedoet èn van de pensioengrond slag. Voor hen die een salaris (pen sioengrondslag) hebben van 7.200 of minder bedraagt de premie 25 pro cent, voor de anderen 15 procent van het bedrag dat wordt gespaard op de bijzondere spaarrekening of van de betalingen die voor de regeling in aanmerking komen. De premie kan ten hoogste 90 per jaar bedragen. VRIJE KEUS In de hele regeling neemt het ele ment van vrijwilligheid een belangrijke plaats in. Men is vrij om mee te doen, om eens per jaar het spaarbedrag te veranderen of om er mee op te hou- Aan de belanghebbenden wordt een brochure uitgereikt waarin de inhoud van de regeling overzichtelijk is weer gegeven. Verzwakte rots oorzaak ramp te Fréjus Een verzwakte rotsformatie is de oorzaak van de ramp met de dam in Fréjus, waarbij 344 mensen om het leven zijn gekomen. Dit wordt meegedeeld door Paris Presse. Het blad schreef, dat dit de con clusie was van een voorlopig rapport waartoe opdracht gegeven was door de regering. Het definitieve rapport zal pas in mei gereed zijn. In het rapport wordt niemand voor de ramp aansprakelijk gesteld, aldus het blad. De damwand bezweek door verande ringen in de rots waarin de dam veran kerd was. Deze formatie was tevoren bestudeerd door ingenieurs en veilig be vonden. Maar de zeer zware regens in de periode voorafgaande aan het bezwij ken van de dam hadden tot gevolg dat de „rots plotseling ouder was gewor den", een proces dat volgens de inge nieurs uiterst zeldzaam is. Zó hunnen ambtenaren sparen (Van onze parlementsredactie) PfOE de ambtenaren vanaf 1 maart a.s. met premie kun nen sparen, blijkt uit de volgende voorbeelden. U verdient bijvoorbeeld f300 per maand. Met ingang van maart ax. laat u daarvan 10 per maand naar een spaarinstel ling overmaken. Eind 1960 be draagt uw spaarsaldo over dit jaar dus f 100. Het jaar daarop, in 1961, spaart u f 15 per maand (het maximum bij dat salaris). In de loop van dat jaar neemt u f 40 op. Eind 1961 hebt u dus, naast het saldo van f 100 over 1960, een spaarsaldo van f 140 over 1961. Neemt u verder geen geld op, dan ontvangt u in 1965 een premie van 125 (namelijk 25 procent van 100) en in 1966 een premie van 35 (namelijk 25 procent van f 140). Als u blijft doorsparen, ontvangt u verder •Ik jaar een premie over het spaarsaldo dat u vier jaar te- voren hebt gevormd. Een tweede voorbeeld. U ver dient f 800 per maand. U hebt een huis gekocht en u lost jaar lijks op de hypotheek f 600 af U kunt hiervan een bedrag van f 480 (het maximum van vijf procent van uw salaris) als pe riodieke betaling aanmelden. U krijgt dan elk jaar een premie van vijftien procent van 480, dus 72. Een derde voorbeeld. U ver dient f 400 per maand en spaart f 20 per maand, dus f 240 per jaar. Na drie jaar hebt u f 720 gespaard. U gaat dan trouwen en gebruikt het gespaarde geld bij de aankoop van een huwe lijksuitzet. Van het rijk ontvangt u een premie van f 180. In al deze gevallen ontvangt men behalve de premie van het rijk ook de gewone rente van de spaarinstelling. 9 Gisteravond Is op de ryksstraatweg te Haren by een verkeersongeluk de 44- jarige slager J. Dykhuis uit de Ripper- dalaan te Groningen omgekomen. Hy reed met zUn auto in de richting Groningen en passeerde enkele voor hem rydende wagens, toen uit de richting Groningen een bus naderde. Zonder noodzaak de hij, waardoor zyn wagen begon te slippen en recht tegen de bus botste. 1 m Éi 't helpt cn 't Is lekker Mijnramp in Zwickau Vijftien lijken 3 geborgen Een ontploffing, gevolgd door brand, heeft het leven gekost aan tenminste vijftien mijnwerkers in de Karl Marx-kolenmijn Zwickau in de Sowjetzone van Duitsland. Meer dan honderd ar beiders zijn nog in de brandende mijn ingesloten, nadat er 40 wer den gered. Volgens het officiële perbureau A.D.N. werden deze 40 mensen na de explosie, die door on opgehelderde oorzaak maandagmor gen om twintig minuten over acht plaatsvond, vrij spoedig naar de opper vlakte gebracht. Enkelen hadden ver wondingen opgelopen. Van vijftien andere arbeiders zijn de lijken gebor gen. Het persbureau maakte verder be kend, dat uit heel Oost-Duitsland red dingsploegen zijn aangerukt om de opgesloten mijnwerkers te bevrijden. Over de reddingskansen wilde men zich niet uitlaten. Evenmin werden er mededelingen verstrekt over het juiste aantal arbeiders dat zich nog in de brandende mijn bevindt. toule bloemen zyn veelvuldlger i ouilli ter, öf de wortels en knollen zyn Z.O. Azië. het mediterrane gebied, aarm groter, kortom, de kultuurplanten Abesslnië, Erythrea. Zuid-Amerika en leum schijnen zich te richten naar onze Mexico als geboorteplaats van vele aaien wensen en produceren juist dit on- belangryke kultuurplanten moeten eroor derdeel dat wij het meest waarderen gelden, waardoor de gedachte aan in vergrote afmetingen. mutabillteit door zulke faktoren als Het klinkt dan ook ongetwyfeld kosmische stralen, temperatuurwisse- tentii ondankbaar, wanneer we beweren, llngen en ultraviolette stralen ver dat kultuurplanten in vele gevallen stevigd wordt. Het is bekend, dat (we kunnen in korte algemene be- door deze faktoren mutaties in de spreking uiteraard niet alle uitzon- celkernen by planten veroorzaakt deringsgevallen opsommen) abnorma- kunnen worden, zodat de veronder- litelten zyn. Ook by planten doet stelling, dat op deze wyze vele (maar zich zo nu en dan het verschynsel lang niet alle!) kuituurgewassen uit van reuzengroei voor, een reuzen- wilde voorouders zyn gemuteerd, aan groei die zich niet in alle onderdelen waarschyniykheld wint. van de plant behoeft tc openbaren. De veronderstelling van populaire maar byv. in één enkel onderdeel, schavers, dat we na ook planten en p byv. het blad. Is dit blad tevens be- kunnen „maken" op de wyze zoals langrijk als voedsel voor de mens, het ons goeddunkt, gaat echter weer Istelij dan zal by het aanplanten van deze veel te ver, n vel soort voornameiyk gekeken worden Daarover een volgende keer. 1JE in hi ,1. d t. Oï Mr. dr. DA COSTA GOMEZ: Ijzer- en staalproduktie gestegen Volgens de leider van de oppo sitie op de Nederlandse Antillen, mr. dr. M. F. Da Costa Gomez, bestaat in de Antillen niet de nei ging tot bespreking van het Sta tuut van het Koninkrijk. Er lo pen wel enkele heethoofden rond met spandoeken, doch zij zorgen slechts voor de „incidentele ge vallen". Bij de oppositiepartijen bestaat zeker geen enkel streven tot aansluiting bij Venezuela. Bezoek óók de RAI In 't „KLEYN" 200 occasions Asperen (bij Leerdam) tel. (03451) 2541 Rotterdam-N. Binnenw. 26 tel. (010) 544 83 avond in de aula van de Amsterdam se universiteit voor leden van de de- mocratische-socialistische studenten vereniging „Politeia". Zijn onder- onderwerp was „het Statuut in theo rie en praktijk". Over de eerste algemene maatre gel van rijksbestuur, waarbij onlangs het bestuurscollege op Curasao werd heengezonden, zei de voorzitter de nationale volkspartij op de Neder landse Antillen, dat deze maatregel niets met het Statuut te maken heeft. Mr. dr. Da Costa Gomez, oud-pre mier van de Nederlandse Antillen zei, Nederland gekomen te zijn om de hele situatie te bespreken met regering en rechtsgeleerden. Volgens hem bestaat het gevaar dat de maa'- regel zal leiden tot toespitsing der conflicten en tot vergroting van de afstand tussen de partijen. Een dere mogelijkheid ziet hij in een uit spraak van het volk. Over het Statuut (geen produkt van revolutie, maar van evolutie), zei de heer Da Costa Gomez, dat het geen eeuwig edict is, maar dat het Ite zijner tijd moet worden aangepast laan veranderde omstandigheden. Binnenkort 25.000e arbeiderswoning De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Ko- :en en Staal heeft in haar achtste jaarverslag verklaard, dat, dank rij het bestaan van gemeen schapsregels voorkomen is, dat de reorganisatie van do kolenin- dustrie is verzand in eenzijdige handelsbeperkingen. Daarnaast heeft het bestaan van de Gemeen schap gunstig gewerkt voor de ongekende expansie van de zwa re industrie. De produktie van de ijzer- en staalindustrie loopt nu tegen de 70 miljoen ton per jaar, tegen 40 miljoen bij het stichten van de Gemeenschap. Het financiële krediet van de Hoge Autoriteit is goed gevestigd: zij heeft verschillende buitenlandse leningen kun nen sluiten en daardoor voor meer dar 200 miljoen dollar kunnen bijdragen ir de financiering van investeringen in dt landen. Voorts heeft de H.A. voor r dan 40 miljoen dollar bygedragen in de z.g. wederaanpassing van arbei ders, die in him werk door het oprich ten van de E.G.K.S. werden getroffen. Bovendien is veel financiële hulp ver leend voor de bouw van arbeiderswo ningen. Binnenkort komt de 25.000e beiderswoning, die met steun van E.G.K.S. wordt gebouwd, gereed en zyn er nog 8.500 in aanbouw, terwyl de bouw van nog eens 3.200 woningen wordt voorbereid. De structurele aanpassing van de ko- lenmynbonw aan *yn nieuwe concur- rentlepost tegenover ingevoerde kolen en andere energiebronnen ls op dit ogen blik het grootste probleem vooi aldus bet verslag. Zy is voor een soepeler toepassing an de verdragsbepalingen over non discriminatie en publikatie van prijzen. Een desbetreffend besluit van de vorige H.A. werd in 1954 door het hof van jus titie vernietigd. Het nieuwe college heefi de zaak weer ter hand genomen en wil langs een andere weg toch tot het ge wenste resultaat komen. Volgens de H.A. zal men de oplossing moeten zoeken in het sluiten van rendabele mynen, het stimuleren vai. tionalisatie van de levensvatbare bedry- ven en het vergemakkelijken van een reorganisatie der mynindustrie. Daar naast is een gecoördineerd energiebeleid vereist. De H.A. werkt reeds met de E.E.G.-commissie en de Euratomcom- missie samen aan het ontwerpen van gecoördineerd energiebeleid, beschouwt dit, met alles wat daar- ;omt aan aanpassing en omschake- van de kolenindustrie, als haar voornaamste taak van het ogenblik. Later heeft het communistische ra diostation het aantal doden bevestigd, en verklaard dat nog meer dan 100 mijnwerkers ondergronds opgesloten zitten. Reddingsploegen uit het gehele land doen koortsachtige pogingen de ingeslotenen te redden, aldus het ra diostation. Het reddingswerk zou worden be moeilijkt door de geweldige hitte als gevolg van de brand die onmiddellijk na de ontploffing onstond, aldus de berichten. De oorzaak van de ramp was niet bekend. Gistermorgen is op de Midden weg te Amsterdam de 68-jarige heer R. J. Buttenstedt door een autobus van een Ëarticuliere onderneming aangereden. ie man was op slag dood. De heer But tenstedt, die vlak voor zUn woning op de fiets was gestapt, stak zonder vol doende uit te kijken de weg over. Advertentie Niet praten voor Chinezen Indisch gebied ontruimen Premier Nehroe van India heeft gisteren, tijdens een rumoerige ver gadering van het parlement, ver klaard dat „bepaalde gevestigde be langen" zich verzetten tegen een regeling van het grensgeschil tossen India en com monistisch China. Hij doelde daarbij op de socialisten, die een krachtige politiek wensen. Na herhaalde en luide kritiek van In melk, puur en. BENSDORP produce CENT de afgevaardigden van de socialisti sche Praja-(volks) partij op Nehroe's uitnodiging aan premier Tsjoe en- Lai om in India overleg te komen plegen over het conflict, verklaarde zichtbaar woedende Nehroe met luide stem: „Ik ben liever onverstandig dan dat ik mijn land verraad". In zijn uiteen zetting over het grensconflict deelde Nehroe mee, dat noch aan president Eisenhower noch aan premier Chroe- sjtsjef tijdens recente bezoeken van de ze regeringsleiders om bemiddeling in de kwestie-China is verzocht. Hij wees er op, dat zijn uitnodiging aan Tsjoe en-Lai geen enkel verband hield met het bezoek van Chroesjtsjef en dat het niet bij hem opkwam om zo onbeleefd te zijn, gasten met moei lijkheden lastig te vallen. Hoewel zijn uitnodiging aan Tsjoe en-Lai niet strookt met zijn vrij re cente houding dat er geen basis was voor mondeling overleg met com munistisch China, gaf Nehroe geen duidelijke reden op voor de wijzi ging in dit deel van het buiten lands beleid. Zowel in de pers als in het parle ment heeft Nehroe's uitnodiging tot veel kritiek geleid. Wij moeten niet met China onderhandelen zolang de Chinezen een deel van India's grond gebied bezet honden, meent men. De krachtige kritiek die gisteren in het parlement werd geuit scheen diepe indruk op de premier te heb ben gemaakt. In Madrid zijn zeven Cubanen ge arresteerd, die ervan verdacht worden deel te hebben gehad aan een „bommen- complot Een achtste is erin geslaagd naar Frankrijk te ontkomen. Er zouden by de gearresteerden 147 bommen en veel tegen het regime van Franco ge richt propagandamateriaal zyn gevon den. De verdachten waren een week ge leden in Madrid aangekomen en woonden ui pensions.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5