Leidse fancy-fair voor 4xZ...N bracht ruim f300 op B en W. van Leiden Eerst 'n grenswijziging, dan volkstuinen Woningtoewijzing voor Leiden teleurstellend Waar Leidens al of niet raad maandag over praat Cultureel Centrum Stichting Burgerijfonds Leiden Warmoiidse bierdrinker ontliep straf niet >IEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 23 FEBRUARI 1960 Agenda voor Leiden Dinsdag Het Gulden Vlies, 45.30 uur: Receptie t.g.v. vijftigjarig bestaan afdeling Leiden Ned. r.k. middenstandsbond. Filmzaal universiteit, 8 uur: K en O. Filmstudie-Kring met Grapes of Wrath, van John Ford. Woensdag Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Cebuto, filmavond Waar gaat^J deze zomer heen? Café Aniba, 8 uur: Jaarvergadering Door eendracht verbenden. Leidse Houtschool, 3 uur; Zendingsfilms voor kinderen. De Harmonie, 8 uur: Expogé, J. Jonker over verzorgen en schikken van bloemen. Schouwburg, 8 uur: Het Rotterdams Toneel met 'n Hete Zomeravond, voor K. en O. (tweede voorstelling). Acad. Ziekenhuis, kerkzaal, 12.501.20 uur: middagpauze-bijeenkomst. Boshuis. 8 uur: Ned. Christen-vrouwen bond, dr. G. T. van Bcusekom over atoom bewapening. Chr. Geref. Kerk, Steenschuur 9, 8 uur: ds. M. Boertien over Ontmoeting tussen Kerk en Israel. De Kleine Burcht, 8 uur: Postzegel verzamelaars. Oegstgeest. nieuw gebouw Ende geest, 7.30 uur: Personeelsorkest en -to neelgroep met De rijke schoonzoon. Geref. Kerk, 8 uur: Zendingsfilmavond. Manekerk, 8 uur: Wijkavond Herv. Molenwijkds. P. W. Spruijt uit Am sterdam over God's ene Kerk onze vele Kerken. Donderdag Kleine Stadszaal, 7.30 uur: Jaarverga dering ambachtsschool. Snouck Hurgronjehuis, K. en O. letter- kundecursus, prof. dr. J. G. Bomhoff over De tijd vooruit. Gebouw Prediker, 8 uur: Leger des Heils filmavond over Billy Graham. Oegstg eest, Patronaatsgebouw uur; De Lekenspelers met Kromme Pc- Het witte Huis, 8 uur: Jaarvergadering woningbouwvereniging Buitenlust. Vrijdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Quintetto Boc- cherini (2.30 uur: 65ste jcugdconcert). Het Gulden Vlies, 2.30 uur: Ned. Ver. van Huisvrouwen, voordracht over be hang. Pieterskerk, 7.157.50 uur: Avondge bed. Maranathakerk, 8 uur: Vereniging Het Zonnehuis met filmvertoning. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ere-avond t.g.v. 35-jarig bestaan Nieuw Brunhilde. Stationsplein, 1.42 uur: Excursie Kon. Ncd. Natuurhistorische Vereniging naar Staatsbosbeheer Noordwijk. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep The ater met Mama San, van Leonard Spigel- 6 Leidse Volkshuis, 8 uur; Culturele film- Zameraorg, 2.30 uuir: A.R. Kanver-toes- krinigceoiitra'le Leiden, prof. ir. H. van Riessen uait Delft over: Beginsel en prak tijk dn de politiek. Casino (2.30 en 8 uur), De jonge leeu wen (14 jaar); donderdag: Desiree. donderdag: Desiree Lddo (2.30, 7 en 9.15 uur): Koningin Zenobia, de ontembare (14 jaar). Luxor (230, 7 en 9.15 uur)In de greep der spionage (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Schiet of sterf (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Manie Octobre (14 Jaar). Trianon (2.30. 6.4ö en 9.15 uur): De man, dSe moest verdwijnen (18 jaar). Apotheken Geopend apotheek Centraal, Breestraat 74, tel. 20552. Kinderen gaan het zelf aanbieden bij Johan Bodegraven DE AANGEKONDIGDE bazaar van de drie kinderen Servaas die jL za terdag voor de actie 4 x Z ...N werd gehouden, is voor wat het dag gedeelte betreft een volledig succes geworden. Nog geen uur na de opening kwam een trotse Truus al vertellen dat er meer dan vijftig gulden in kas was. In de week voordat de fancy-fair open ging, hadden de kinderen de bandrecorder van vader mogen gebruiken en een repertoire van leuke melodietjes opgenomen, dat zo nu en dan werd onderbroken door aankon digingen als „Hebt u onze zeep al gezien, pracht kwaliteit en 't kost maar één kwartje". Donderdagavond 3 maart voor de radio Henk zat ijverig echter een geïmprovi seerde kassa zijn boeken bij te houden, Els lokte de bezoekers naar de grabbel ton en moeder Servaas hield bij dit alles een oogje in het zeil. Zelfs zaterdagmorgen kwamen nog tal van artikelen binnen die door zakenmen sen waren beschikbaar gesteld. Bijzon der leuk waren ook de geschenken van enige Surinaamse studenten die in Lei den college lopen. Uiteraard waren dit gebruiksartikelen die uit dat verre land kwamen. Nog maar nauwelijks hadden de kinderen er een prijs voor bepaald, of er meldde zich al een koper voor. Jammer dat de weersgestelheid zater dagavond niet bepaald aantrekkelijk was om er eens uit te gaan. Dat was ook goed te merken. Was het de gehele dag vrij druk geweest, in de avonduren viel dat wat tegen. Nu zijn er dus nog wat artikelen over gebleven en dat is jammer, want zij kunnen beter worden omgezet in geld voor een ziekenhuis in Paramaribo. Zo dacht ook de familie Servaas er over en men heeft wederom een ver zoek ingestuurd om de rest te mogen verkopen. Daarvoor is gelukkig toe stemming gegeven en zo wordt maandagmiddag en -avond 29 febr. in het perceel 75 aan het Rapenburg het restant verkocht. Zo kunnen die mensen, die niet in de gelegenheid waren, of het niet wisten, alsnog hun steentje bijdragen. Het zou mooi zijn als Leiden met een enorip. bedrag tevoorschijn kwam. Niet dat de hoeveelheid er toe doet, maar voor donderdag 3 maart hebben de kinderen persoonlijk van Johan Bodegraven toestemming ge kregen het bedrag tijdens het Ster avondprogramma te overhandigen. Dat wordt dé dag voor de kinderen Nu mogen ze echt niet mopperen, want hebben zaterdag ruim driehonderd gulden bij elkaar gescharreld, maar zij hopen voor de derde maart er nog een paar tientjes bij te verdienen. Aan de kleinste van de drie zal het niet liggen, want met haar tien jaren zag zij zater dag kans meer dan veertig gulden met ballengooien en grabbelton bijeen te krij- Mochten er nog mensen zijn, die, het zij individueel, hetzij in samenwerking met personeelsverenigingen, hun bijdra ge bij die van de kinderen willen doen, dan kunnen zij terecht op het Rapen burg 75. „Zij zoekt zichzelf niet". Door he* vertrek van de heer Th. G. A. Schol te is een vacature ontstaan in de Leódse commissie van advies voor culturele zaken. Burgemeester en wet houders stellen de volgende personen voor: 1. mr. A. van Gennip, Verlengde Bloenrisbenlaan 477, en 2. A. Witteman, Vondellaan 18. Voor beroep bedankt Ds. C. Molenaar te Leiden heeft be dankt voor het beroep van de Gerefor meerde Gemeente van Waardenburg Scherpenisse. Afdeling Leiden Ned. Chr. Grafische Bond De plaatselijke afdeling van de Ned. Chr. Grafische Bond kwam gisteravond in het gebouw voor chr.-sociale belangen aan de Oude Singel bijeen. De vergade ring stond onder voorzitterschap van de heer F. Arnoldus, die speciaal het hoofd bestuurslid, de heer L. Blaauw uit Am sterdam, begroette. Deze sprak „Problemen rond de loonvorming". Na de bedoeling van de na de oorlog gevoerde geleide loonpolitiek te hebben uiteengezet, waarbij werd opgemerkt, dat de overheid voor een doelmatige ont wikkeling van het economische leven niet werkeloos kan toezien, nam d> leider de intenties en principes va: vrijere loonvorming in ogenschouw. Het was een verhelderend betoog over deze op vele punten zo gecompliceerde Aan de heer B. van Steensel werd het gouden C.N.V.-insigne uitgereikt voor 25 jaren trouw aan het C.N.V. Aankoop woningen Burgemeester en wethouders stellen de raad voor, het huis met erf Oude Singel 228229 aan te kopen voor 16.250, dit in het kader van de sanering. Voor een gelijik doel stellen b. en w. voor aan te kopen voor 1335 het perceel Uiterste gracht 121 en voor 2785 het pand Waard- gracht 106. T.b.c.-ondcrzock Burgemeester en wethouders stellen de raad voor, het door het plaatselijk co mité bevolkingsonderzoek tuberculose Leiden geraamde begrotingstekort van 14.400 voor rekening van de gemeente De heer P. C. Harmsen, voorzitter van i de prot.-christelijke fractie in de Leidse I gemeenteraad, heeft vandaag antwoord gekregen op enige vragen inzake beëin diging van pachtovereenkomsten met de Leidse Bond van Volkstuindersverenigin- gen. De vragen van de heer Harmsen 1. Is het juist, dat het college van Bur gemeester en Wethouders op 29 december 1959 aan het bestuur van de Leidse Bond van Volkstuindersvereniglngen een schrij ven heeft verzonden, waarin wordt mede- j gedeeld, dat de per 31 december 1959 ein- digende pachtovereenkomst betreffende vier tijdelijke volkstuincomplexen, met een totale oppervlakte van 5.27.36 ha. niet j kan worden verlengd? 2. Is het B. en W. bekend, dat door deze opzegging 170 volkstuinders worden ge dupeerd, omdat hun geen enkele compen satie in uitzicht is gesteld? 3. Is het mogelijk in het gebied ten Z.W van de Rijnsburgerweg en ten N.W van de spoorlijn station Leiden—De Vink bin nen de huidige of eventueel toekomstige I grenzen van Leiden een vast volkstuin complex voor 250 tuinders te creëren. 4. Zijn B. en W. van mening, dat de ge meente Leiden ten aanzien van het volks tuinwezen aan elcmentarie normen vol doet? Op de eerste vraag antwoorden B. en W. bevestigend. De opzegging is nood zakelijk omdat binnenkort over de des betreffende gronden geheel of gedeelte lijk moet worden beschikt ten behoeve van wegaanleg In verband met spoed eisende bouwplannen van de Leidse uni- •J versiteit. Op de andere vragen wordt het vol gende antwoord gegeven. Het is ten enen male uitgesloten, dat de - gemeente waar dam ook binnen de huidige grenzen kan overgaan tot de aanleg volkstuinen, om dc eenvoudige reden, dat de gemeente hiervoor op het ogenblik geen grond beschikbaar heeft. Eerst dat de in voorbereiding zijnde grenswij ziging een feit zal zijn, kan het vraag stuk van de aanleg van nieuwe volkstui- dat ook onze bijzondere belangstel ling heeft en waarvan wij de urgentie volledig onderschrijven, nader onder ogen worden gezien; eerst dan toch zal de ruimte aanwezig zijn, waarbinnen verantwoorde voorziening in de behoefte aan volkstuinen tot uitvoering kan den gebracht. Wij zijn ervan overtuigd, dat de ge meente .tengevolge van deze omstandig heden, op het ogenblik ten aanzien van het volkstuinwezen niet ten volle vol doet aan de hieraan te stellen elementaire normen, voorzover dit betrekking heeft op de kwantiteit der aanwezige volkstuin complexen. De door de gemeente aange legde definitieve complexen voldoen, wat de kwaliteit aangaat, naar onze mening aan belangrijk hogere eisen dan ir begrip „elementaire normen" is opgeslo ten. Aldus B. i W. Handel in bouwterreinen Burgemeester en wethouders van Lei den stellen de raad voor aan de heren B. J. Huurman en J. Ravenstein te ver kopen een perceel bouwterrein aan de Uhlenbeckkade tussen de Duyvendak- straat en de Colenbranderstraat Verder wordt voorgesteld aan de fa, voorheen L. Zitman te verkopen 'n perceel bouw terrein aan de De Gijselaarstraat. B. en W. willen kopen in. het belang van de volkshuisvesting de percelen ge legen aan de Boerhaavelaan, tussen de Mariënpoelstraat en de Boerhaavelaan en percelen aan en nabij de Zweiland- Bouw garage sportpark De Leidse Hout Als gevolg van de toeneming van het aantal sportvelden is de hoeveelheid onderhoudsmateriaal van de Leidse Sportstichting de laatste jaren langza merhand groter geworden. De berg ruimte, waarover de sportstichting be schikt, t.w. twee houten loodsen in het sportpark De Leidse Hout, kan dit on derhoudsmateriaal thans niet meer be vatten. Met name de berging van de grote machines, zoals de tractoren, de aanhangwagens, de maaimachines cn het onkruidbestrijdingsapparaat, levert grote moeilijkheden op. Uitbreiding van de bestaande bergruimte is derhalve dringend gewenst. De oplossing voor het bergruimtepro bleem kan worden verkregen door de bouw van een stenen garage, eveneens in het sportpark De Leidse Hout, nl. op veld 2, direct rechts van de ingang van dit veld. welke garage aan de grote ma chines plaats kan bieden. De kosten van de garage, die 10 meter lang en 6 meter breed zal zijn en voorzien zal zijn van twee kanteldeuren aan de voorzijde, bedragen, met inbegrip van de bijkomende kosten, f 10.800. Dit be drag kan in 10 jaren worden afgeschre ven. In de begroting van de sportstich ting is met de rente- en afschrijvings last voor dit jaar rekening gehoudea Wielrijdster reed na aanrijding door Omstreeks twaalf uur gistermiddag lie pen twee meisjes op het Rapenburg. Spe lenderwijs gaf één van haar de elfjarige I. L. een duw. Een juist passerende en tot nu toe onbekend gebleven wielrijdster kon een aanrijding niet voorkomen, het meisje smakte tegen de grond. Per E.H.D. werd zij met een gebroken linkerenkel naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Mr. Klaasesz weer aan de arbeid i de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft na geruime tijd ziek te zijn geweest, gis teren zijn werkzaamheden kunnen her- Gedeputeerde Staten het bouwvolume woningwetwoningen 1960 voor Zuid-Halland hebben verdeeld. Dit aantal bedroeg 9150 woningen, waar van aan Rotterdam en.'s-Gravenhage resp. 3300 en 1500 woningen zijn toe gewezen. Ontving Leiden in 1959 nog een toewijzing van 345 woningwet woningen, thans is dit aantal teruggebracht tot 250. Het behoeft geen be toog, dat dit voor B. en W. reden tot diepe teleurstelling vormt. Zij brengen in herinnering, dat dew raad bij de behandeling van de begroting" voor 1959 in een motie heeft aangedron gen op een contingent van tenminste 500 woningwetwoningen. Aanvankelijk zou Leiden een contingent van 213 woningen ontvangen, hetgeen leidde tot het uittre den uit het bouwdistrict. Zoals vermeld, bepaalden Gedeputeerde Staten het con tingent op 345 woningwetwoningen. Op 23 april 1959 hebben B. en W. in een bespreking met Gedeputeerde Staten met klem aangedrongen op verhoging van het contingent, waartoe de moge lijkheid aanwezig was, gelet op het door Gedeputeerde Staten achtergehouden contingent van 1500 woningwetwoningen als reserve voor de vestiging en uitbrei ding van industrieën en het opvangen van enkele bouwplannen, die tengevolge van bepaalde omstandigheden in 1958 de vereiste financieringsbeschikking niet meer konden verkrijgen. Er werd toe gezegd, dat met de belangen van Leiden terdege rekening zou worden gehouden en dat over enige maanden een nieuwe bespreking zou worden gehouden ten einde de op dat moment bestaande mo gelijkheden nader te overwegen. Op 11 augustus 1959 heeft deze bespre king plaats gehad. B. en W. ontvingen daarbij de schokkende mededeling, dat het reserve-contingent reeds geheel was uitgeput. Onbevredigend Op 9 september 1959 hebben B. en W. zich schriftelijk tot Gedeputeerde Staten gewend en daarbij gewezen op de wel zeer onbevredigende gang van zaken, mede met 't oog op de woningbehoefte ten aanzien van de industrie en de uni versiteit. Tevens richtten zij tot genoemd college het dringende verzoek aan Lei den voor 1960 een verhoogd aantal wo ningwetwoningen toe te wijzen. De onzekerheid omtrent de verdeling van het landelijk bouwvolume ove provincies en de drie grote steden bleef lang voortduren. Zodra B. en W. de mededeling be reikte, dat Gedeputeerde Staten zouden gaan beschikken over een reserve tingent voor 1960 t'art 1630 woningen ten behoeve van de krotopruimiang, hebben zij zich tot genoemd college gewend met het verzoek uit dit extra-contingent een zo groot mogelijk aantal woni toe te wijzen. Dit verzoek was vergezeld van een nominatieve opgave van krotopruiming, die in 1958 en 1959 wi ontruimd. Op 11 februari ontvingen B. en van Gedeputeerde Staten de met veel spanning tegemoet geziene toewij zing. Daarbij bleek, dat in het contingent van 250 woningen waren begrepen 68 woningen ten behoeve van de krotoprui ming en 10 woningen ten behoeve van de Koninklijke Marine. Onmiddellijk vóór de ontvangst van het schrijven van Gedeputeerde Staten hadden B. en W. een onderhoud met genoemd college, waarbij zij haddei Beperking bij N.Z.H. wegens ziekte Wegens het zeer grote aantal zieken onder bet rijdend personeel van de N.Z.H.V.M. kan bet noodzakelijk worden het bijrijden met extra bussen tijdens de spitsuren te beperken. Leidse middenstanders vierden feest De afdeling Leiden van de Ned. R-K. Middenstandsbond gaf gisteravond ter gelegenheid van haar gouden jubileum een feest in de Schouwburg, dat werd verzorgd door Sempre Avanti en Jong en Jolig. Het is een zeer geslaagde avond geworden. De heer Pley, voorzitter van de jubileumcommissie, opende. Aanwe zig waren ook afgevaardigden van de zusterorganisaties en van de Leidse Mid denstandscentrale. Na afloop was er een gezellig samenzijn in het Antonlusclub- op de zeer moeilijke situatie. Van het contingent van 250 zijn reeds 147 woningwetwoningen in uitvoering. Er resteert dus een aantal van 103. Het vol gende woningwetcomplex, dat in de ver gadering van 21 maart zal worden be handeld, omvat 130 woningen, zodat dan reeds het toegewezen aantal met #7 woningen wordt overschreden. In de afgelopen dagen is reeds inten sief gewerkt aan de voorbereiding van een aantal stappen, die B. en W. op korte termijn zullen ondernemen. Maandagmiddag 2 uur vergadert de ge meenteraad van Leiden. De agenda ver meldt, naast de gebruikelijke punten, de volgende voorstellen: Benoeming van een lid van de com missie van advies in culturele zaken. Benoeming van een tijdelijk leraar in de natuurkunde aan de hogere burger school voor meisjes met 6-jarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool. Voorstel inzake het verlenen van eer vol ontslag aan mejuffrouw E. H. J. Hud- bregtse uit haaT betrekking van onder wijzeres aan de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs aan de Ma-rnix6traat. Voorstel inzake afrekening van de ex ploitatievergoedingen en -uitgaven ten behoeve vam de bijzondere scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitge breid lager onderwijs over 1953 tot en met 1957. Voorstel inzake bet ventenen van voor schotten op de exploitatievergoeding 1960 aan de besturen van die bijzondere 6cholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uit gebreid lager onderwijs. Voorstel inzake het vertenen van voor schotten op de vergoeding wegens kosten van vakonderwijs der bijzondere schoten voor gewoon lager onderwijs, voortgezet gewoon lager onderwijs en uitgebreid la ger onderwijs voor 1960. Voorstel inzake het verlenen van voor schotten op de exploitatievergoeding 1960 aan de besturen van de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnige kinderen. Voorstel inzake het verlenen van voor schotten op de vergoeding wegens kosten van vakonderwijs der bijzondere schoten voor buitengewoon lager onderwijs voor 1960. Voorstel inzake het vaststelden van het bedrag, dat per leerling van de openbare school voor buitengewoon lager onder wijs aan lichamelijk gebrekkige kinde ren. van de bijzondere school voor buiten gewoon lager onderwijs aan kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden en van de bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs aan woonwagenfcampkin- dcren voor 1960 beschikbaar wordt ge steld. Voorstel inzake het verstrekken van een geldlening aan het bestuur van het Liefde werk van de Heilige Cunera voor de fi nanciering van de bouw van een school aan het Phi losophenpad. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor de bouw van een garage in het sportpark De Leidse Hout. Voorstel inzake het aankopen van per celen bouwterrein, gelegen aan de Boer haavelaan. Voorstel inzake het aankoopen van het perceel Uiterstegracht 121. Voorstel inzake het aankopen van het perceel Waardegracht 106. Voorstel inzake het aankopen van het perceel Oude Singel 228/228a. Voorstel inzake het verkopen van een perceel bouwterrein, gelegen aan de De Gijselaarstraat. Voorstel inzake het verkopen van een perceel bouwterrein, gelegen aan de Uhlenbeckkade. Voorstel inzake verlenging van de ter mijn van ontruiming van de onbewoon- baarverklaarde woning Korte Raamsteeg 16. Nota inzake de toewijzing van bouw volume voor woningwetwoningen. Rekening van de ontvangsten en uit gaven der gemeente en de rekeningen van de takken van dienst over 1957. Voorstel tot het vaststellen van een ver ordening tot wijziging van de bedrij ven- verordening, van de verordening houden de bepalingen voor de gemeentelijke rei- nigingsdtenst en van de verordening be treffende het verrichten van diensten door de gemeentelijke reinig-~cddenst. Voorstel inzake wijziging van de sta tuten van de stichting Burgerijfonds van Leiden en tot goedkeuring van het be sluit van het bestuur dier stichting om het vermogen een bedrag aan te wenden voor de bouw van een cultureel centrum. Voorstel inzake wijziging van de ge slotenverklaring van de Rijnkade voor al le motorrijtuigen en voor alle wagens. Lezers schrijven ons Keersluizen sterk genoeg? Nog in de schaduw van de overstro ming door dijkdoorbraak in Tuindorp- Oostzaan ts met het oog op de boezem wateren ten zuiden van de Rijn in de richting van Hazerswoude, Zoeterwoude, Stomp wijk. Zo e term eer enz. de volgende vraag gerechtvaardigd: Kan het water dat daarmee in verbinding staat, name lijk dat van de Rijn, van Katwijk tot Eodegraven, en van de KagerpJas, het Braassemermeer en de Westeinderplas op afdoende wijze worden gekeerd door de keersluizen aan de zuidkant van de Rijn? Zijn die keersluizen sterk genoeg, ook als aan de zuidkant van de sluis al het water is weggevloeid wegens een dijk doorbraak? Of zijn die sluizen alleen voor het keren van te hoog water? Vragen die toch wol gesteld mogen worden, ook gezien de aanleg van nieu we dorpskernen in laaggelegen polders Leiderdorp. M. B. Het Hoogheemraadschap Rijnland te kent hiedbij het volgende aan De sluizen doen vanouds dienst om het water bij hoge waterstanden van de Rijn te keren. Zij verkeren daartoe in vol doende staat. In het door inzender ge schetste overigens uitzonderlijke geval zal het mogelijk zijn onmiddellijk de nodige maatregelen te treffen, die het afsluiten van het water ter plaatse van de keersluizen waarborgen. Voor K. en O. De raad stelde op 16 maart van het de bouw, die ongeveer ƒ500 000 zal kos- vorig jaar In handen van burgemeester en wethouders van Leiden een rapport van het bestuur van de Stichting Bur- gerUfonds te Leiden, waarin onder meei was opgenomen het verzoek goedkeuring te verlenen aan het besluit van het be stuur van die stichting maximaal 500-000 beschikbaar te stellen voor de bouw een cultureel centrum. Dc stichting is weliswaar autonoom, maar besluiten van het bestuur behoeven goedkeuring van de gemeenteraad. Burgemeester en wethouders schrijven nu de raad, dat gebleken is dat het be stuur van deze stichting wel enige moeite heeft gehad met het vinden van een object, dat met de ter beschikking staan de middelen kan worden verwezenlijkt. Jaarlijks beschikt het bestuur over 20.000, zodat slechts een bescheiden hulp kan worden verleend. De keus van het bestuur viel op een cultureel centrum. Zonder dat men voor stichtingsbestuur. (het vermogen is ƒ538.974), geld be hoeft te worden geleend, is het duidelijk dat men alleen dan kan bouwen, als een belangrijk bedrag aan aanvullende middelen ter beschikking staat. B. en W. juichen de keus van tureel centrum toe. Een dengelijk object is voor de gemeente bezwaarlijk te wezenlijken, niettegenstaande het grote nut voor alle bevolkingsgroepen. De ge meente moet zich beperken. Het stichtingsbestuur wil één hoofdge bruiker in aanmerking doen komen en denkt daarbij aan de Leidse volksuniver siteit K. on O. Het college ziet in hot voorstel van het bestuur geen bezwaar. Een lid van het college zou het bedrag met een ton willen zien teruggebracht op 400-000. De meerderheid van het col lege meent echter dat een dergelijk cen trum met laatstgenoemd bedrag niet is te bouwen. B. en W. stellen de raad voor, akkoord te gaan met de plannen van het Zilveren jubileum als lasser bij de HCW Zaterdag was het vijfentwintig jaar geleden, dat de heer M. C. Laman, elektrisch lasser, in dienst trad by de HCW.In de recreatiezaal werd de ju bilaris toegesproken door bedrijfsleider Nollcs, die hem een bekwaam vakman noemde. De heer Epskamp voerde het woord namens het jubilcumfonds. Hij bood een fototoestel aan. Voorman-las ser B. Duil schonk de heer Laman na mens de lassers gereedschap voor zijn boot, waarna de heer Sieval een com plete verlichting voor het jachtje over handigde. Voorts gaf dc heer Rietman namens de GGV een bloemstuk, de voorzitter van De Stalen Band had eveneens gereedschap meegebracht. Mevrouw. Laman werd in de bloeme tjes gezet. In dc directiekamer ontving de neer Laman later een geschenk onder cou- Leidse foto-amateurs zagen produkten van sublieme fotografie De heer Joh. Scholten uit Haarlem heeft gisteravond voor de Leidse ama- teurfotografen in De Doelen een praatje gehouden over zijn eigen werk. De heer Scholten is weliswaar beroepsfotograaf, maar hij is toch ook in hart en nieren amateur gebleven, vandaar dat hij in elke fotoclub een zeer geziene figuur is Er was heel veel te genieten en te leren deze avond. De heer Scholten is niet te vreden met half werk. Hij 6treeft ernaar, eerst dan een foto aan de openbaarheid prijs te geven, als hij meent, dat deze naar zijn inzicht niet meer te verbeteren valt. Het getoonde werk gaf dan ook blijk van een gaaf technisch vernuft. Voorzitter Gompelman dankte de spreker voor zijn artistieke en wijze lessen. De Leidse Smalfilmliga heeft verzocht, op het Novacongres dat op 21 en 22 mei in de Gehoorzaal wordt gehouden, met een aantal 30 bij 40-foto's de foyer een wat vrolijk aanzien te geven. Velen zeg den hun medewerking toe. Kan tongerecht in LEIDEN Verkeerszaken vormden gisteren dc hoofdmoot van de zitting van het Leids kantongerecht. Kantonrechter was mr. W. de Koning. Als officier van justitie trad E. van der Schans op. Een 35-jarige Leidenaar had het wel heel bont gemaakt. Niet alleen dat liy zonder rijbewijs in een auto was gestapt, maar tot tweemaal toe had hy een stopteken van de politie ge negeerd, deed op de Haarlemmerstraat poging een agent omver te rijden en reed over het trottoir. Daarenboven had hy b(| aanhouding het geval nogal luch tig opgevat. De officier hekelde op felle wfjze het optreden van wat hij noemde „deze wegpiraat". Hij eiste voor vier overtredingen tegen de verdachte, die eens de moeite had genomen zich te presenteren op de zitting respectievelijk f 40, f 50, f50 en f 200, subsidiair twee maanden hechtenis. Dc rechter maakte hiervan in totaal f 290 of twee maanden. Een Wairmandse automonteur probeer- een wegen van die nijkspodaitie vóór te blijven, door zijn snelheid op te voeren "5 kilometer. Door het rijden in ver boden ridhitimig en bet afsnijden van bochten was het hem mogelijk geweest de politiemensen een tijd lang udit han- len te biijiven, maar uiteindelijk kreeg nen hem te pakken. Enkele glazen bier varen aan deze capriolen riet vreemd jeweest De officier wees op het gnxte gevaar dat deze verkeersvlegel was tij dens deze nift en achtte hem niet capabel auto te besturen. Hij eiste f 50, f 25, Onderwijszaken maandag in Leidens raad Zoals gebruikelijk staan er weer vele onderwijszaken op de agenda van de Leidse raad. Men kan wel zien dat het verloop in het personeel tegen het eind van een cursusjaar vrijwel nihil is. Er staat slechts één benoeming op de agen da, namelyk die van de heer H. J. L. Hagebeuk tot tijdelijk leraar natuur kunde aan de h.b.s. voor meisjes. Burge meester en wethouders stellen voor aan mejuffrouw E. H. J. Huibregtse eervol ontslag te verlenen als onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Mar- nixstraat. Verder stelt het college voor aan het bestuur van het Liefdewerk van de Heilige Cunera voor de financiering van de bouw van een b.l.o.-school aan het Filosofenpad 'n geldlening als eerste hy potheek te verstrekken van 787.000 De raad zal beslissen over een groot aantal voorschotten op de exploitatievergoeding van het gewoon lager onderwijs, het v.g.Lo. en het uJ.o. Gcslotcnvcrklaring Rijnkade Dc Rijnkade, voor zover gelegen tus sen Zijlsingcl en Oosterstraat, is gesloten verklaard voor motorrijtuigen en wagens in de richting van de Oosterstraat. In omgekeerde richting is de weg echter evenmin steeds vrij, omdat de doorgang voor perceel no. 7 versperd is, wanneet voor de daar gevestigde kleiwarenfabriek wordt gelost of geladen. Het terrein, behorende bij het op no. 4 gevestigde bedrijf is hierdoor vaak niet bereikbaar voor auto's, waarvoor geen ontheffing van de geslotenverklaring in de richting van de Oosterstraat is ver leend, In deze situatie kan verbetering wor den gebracht door de geldende gesloten verklaring in zoverre te wijzigen, dat zij van kracht wordt van een punt af, onmiddellijk na de ingang van het be doelde terrein, gerekend van de Zijlsin gel. Het weggedeelte v\an de ringel tot dit punt 58 meter is juist breed ge noeg voor verkeer in twee richtingen. kamerkieskriiigceiitralc Leiden a.r.-Parlij Dc Kamercentrale Leiden van de a.r.- Partij houdt op zaterdag 27 februari een algemene vergadering in Leiden. Prof. ir. H. van Riessen te Delft hoopt te spre ken over „Beginsel en praktijk in de politiek", De vergadering begint om half 3 en wordt gehouden in Zomerzorg. Onbewoonbaarvcrklariug Burgemeester en wethouders van Lei den stellen de raad voor, de termijn van ontruiming van de woning Korte Raam steeg 16 te verlengen tot 29 september f 50 cn f 100 boete en intrekking van het rijbewijs voor één jaar. De autoheid bond toen wat in en smeekte die rechter het rijbewijs niet in te trekken. De kanton rechter meende dat mensenlevens meer waard zijn dan het werk van die verdachte en vonniste conform, zij het dat de in trekking tot de helft werd gereduceerd. Niet minder dan 72 jaar oud was de Voorschotenaar, diie, hoewel zijn rijbewijs hem was ontnomen, mot zijn huishoudster autoritje had gemaakt, waarbij hij niet alleen tegen een geparkeerde auto reed, maar zonder zich om de sohade te bekommeren er vandoor ging. Hij zei door zijn huishoudster te zijn overge haald, maar deze vertelde dat het juist andersom was. De officier vond hechte nis hier op zijn plaats, maar volstond met f 100 te eisen. Dc rechter vonniste conform. Prof. dr. A. Kuypers (67) overleden Na een langdurige ztekte ds gisteren op 67-jarige leeftijd in zijn woonplaats Am stelveen overleden prof. dr. A. Kuypers. buitengewoon hooglaraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de vrije Universiteit in Amsterdam. Prof. Kuy pers doceerde pedagogische psychologie en de psychologie vam het normaile kind. Sinds oktober 1952 was hij aan de V.U. verbonden. In 1948 werd hij lector aan de Rijksuniversiteit in Leiden, aan welke instelling hij in 1951 buitengewoon hoog leraar werd. Aanvankelijk was dr. Kuy pers bij het lager, het uitgebreid lager en het middelbaar onderwijs werkzaam. Zijn stoffelijk ovenschot zal vrijdag om half twaalf op Zorg vlied in Amsterdam wonden begraven. Burgerlijke btand van Leiden GEBOREN: Arendje Picternella. dr v J de Cler en C G Bakclaar; Bar- tholomeus Johannes, zn v B Ouwer- kerk en M M Steenbergen; Corine. dr v P J de Haas en S Filippo; Ida Co- rine, dr v B van Rossum en G F van de Velde; Sylvia Hugonettc. dr v W Baart en W H Riethoven; Gerardus, zn v G Blok en H FlorissonPeter Ge rard. zn v G Kruijswijk en M H Hooijsma; Jolanda, dr v C van Gel der en G F Zuidema; Huig, zn v J van Beelen en S M Platje; Wilhelmus, zn v J M Janssen en C Dubbelaar; Cornelis Petrus, zn v C P van Teylin- gen en C E van der Klugt; Maria Ca- tharina Bernadette, dr v T J Borst en C J P Alkemade; Mirjam, dr v J van Drie en W Vermaning; Huberto Eduard. zn v J J Binnendijk en A Ze venhoven; Gerrit, zn v G Vogel en C M den Neijsel; Tineke, dr v W van den Berg cn J Platteel; Maartje Dirk je, dr v H Ouwchand en W Mondt OVERLEDEN: W Vooys. 62 jr, man; D A Oudshoorn, 38 jr, echtgenote v P Geus; T M H Pots, 7 jr, dochter; W F Tuurenhout, 70 jr, man; H J Klein Kranenburg, 88 jr. man; J Gu- leij, 79 jr, echtgenote v C Habraken. GEHUWD: H de Vos en H W van Westbroek; P C Montagne en G Mark.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3